طرح و بررسی مشکلات اقتصادی ایران

mohsen_522

عضو جدید
اخه محسن جان فقط دانشگاه نیست توی همه موارد این بحث هست مثلا توی کتابخانه یا بیمارستان ها و حتی کارخانه ها
مقداریش طبیعیه و البته من مطمئنم امکانات تو کشور ما متناسب با نصف جمعیت ما هم نیست در حال حاضر! پس نیازی نداره نسبت به آینده نگران باشیم

hamid051

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
مقداریش طبیعیه و البته من مطمئنم امکانات تو کشور ما متناسب با نصف جمعیت ما هم نیست در حال حاضر! پس نیازی نداره نسبت به آینده نگران باشیم

:biggrin: میخوای درباره چی بحث کنیم ؟ خودت بگو راستی بچه ها اگر اجازه باشه من میخوام بحث های فرا منطقه ای رو هم اینجا انجام بدم و بیرون ایرانی ها هم از انتقاد های سازنده ما بی نصیب نباشند ;) از کشور فرانسه شروع میکنیم -کارخانه پژو و تاثیرات اقتصاد فرانسه روی ایران
نظرتون چی؟

hamid051

کاربر ممتاز
به نظرتون علت افزایش قیمت 206 چی؟ ایا اقتصاد فرانسه روی خودور فرانسوی تاثیر گذاشته یا علت دیگه ای داره ؟

mahshid-engineer

عضو جدید
من این مورد رو بد نمیدونم! چون اون شور و شوقی که برای دانشگاه بود الان کمتر شده و خب خیلی از جوونا برای آیندشون اصلا به دانشگاه نمیرن! که خب به نظرم چیز بدی نیست!

نه کاملا کامل و صحیحه!;)

آره این درسته ولی منظور من این بود که رقابت خیلی کم رنگ شده .کسی که میخواد بره دانشگاه یه مدرک بگیره راحت میتونه این کارو بکنه که به نظرم اینجوری بلانسبت بچه ها، دانشجو و لیسانسه ی بیسواد روز به روز بیشتر میشه. والا آینده روشن که فقط تو درس نیست . موفقیت رو میشه تو هر چیزی دید

hamid051

کاربر ممتاز
آره این درسته ولی منظور من این بود که رقابت خیلی کم رنگ شده .کسی که میخواد بره دانشگاه یه مدرک بگیره راحت میتونه این کارو بکنه که به نظرم اینجوری بلانسبت بچه ها، دانشجو و لیسانسه ی بیسواد روز به روز بیشتر میشه. والا آینده روشن که فقط تو درس نیست . موفقیت رو میشه تو هر چیزی دید

اما از اینطرف هم در نظر داشته باشید که سطح سواد جامع بالا میره
شاید کیفیت تغییر کرده باشه ولی کمیت افزایش پیدا کرده

mohsen_522

عضو جدید
به نظرتون علت افزایش قیمت 206 چی؟ ایا اقتصاد فرانسه روی خودور فرانسوی تاثیر گذاشته یا علت دیگه ای داره ؟
نه به اقتصادش ربطی نداره! اولینش موضوع روانی و ترس از تحریم ها توی بازار خودرو و دوم اینکه قطعه سازها براشون قطعه گرون تر شده که رو قیمت خودرو تاثیر گذاشته فقط هم 206 نیست همه خودرو ها اینجورن مثلا مزدا 3 قیمتش 36 تومن بود که الان شده 60 تومن!!!!
قبول دارم یه ذره موضوع شور شده ولی با این حال معتقدم اینجوری بهتره! حداقل کسی که میخاد درس بخونه شرایط براش بهتره . اونیم که نمیهاد بخونه خب تکلیفش مشخصه

hamid051

کاربر ممتاز
فقط خودروهای ایرانی که قیمتشون ثابت منده نه یا اونا هم بالا رفته البته فکر کنم اگر ایران روی خودرو های خودش متمرکز بشه شاید برای چایگزینی برای خودرو ها در بازار امید داشته باشیم
مثلا من خودم به شخصه با خودرو دنا خیلی موافقم قیمتش هم خوبه تازه پایین تر همه میتونن بدن خیلی امید داره تو بازار ایران

mohsen_522

عضو جدید
فقط خودروهای ایرانی که قیمتشون ثابت منده نه یا اونا هم بالا رفته البته فکر کنم اگر ایران روی خودرو های خودش متمرکز بشه شاید برای چایگزینی برای خودرو ها در بازار امید داشته باشیم
مثلا من خودم به شخصه با خودرو دنا خیلی موافقم قیمتش هم خوبه تازه پایین تر همه میتونن بدن خیلی امید داره تو بازار ایران
کلا قیمت همه خودروها بشدت بالا رفته حمید جان هم ایرانی و هم در مقیاس بسیار بدتری خارجی ها و وارداتی ها! جایگزینی خودرو هم بد نیست ولی برای همه خودروها خوب نیست.چون ما عموما ماشین بالای قینت 50 میلیون برای مرفهین تولید نداریم یا اگه داریم خیلی کمه

hamid051

کاربر ممتاز
کلا قیمت همه خودروها بشدت بالا رفته حمید جان هم ایرانی و هم در مقیاس بسیار بدتری خارجی ها و وارداتی ها! جایگزینی خودرو هم بد نیست ولی برای همه خودروها خوب نیست.چون ما عموما ماشین بالای قینت 50 میلیون برای مرفهین تولید نداریم یا اگه داریم خیلی کمه

دقیقا من توی یکی از تحقیق هام که برای CRM در ایران خودور بود به یک موضوعی بر خوردم و اون این نکته بود که ایران خودرو تمرکز زیادی برای تولید محصول برای خانواده داشت این در حالی که مشتری هدف مثلا کرمان موتور جوان ها بود یا مثلا سایپا در اوایل بازارش به جوانها متمرکز شده بود
اما ایران خودرو تقریبا از اوایل به جز پیکان به خانواده ها بها میداد

mohsen_522

عضو جدید
دقیقا من توی یکی از تحقیق هام که برای CRM در ایران خودور بود به یک موضوعی بر خوردم و اون این نکته بود که ایران خودرو تمرکز زیادی برای تولید محصول برای خانواده داشت این در حالی که مشتری هدف مثلا کرمان موتور جوان ها بود یا مثلا سایپا در اوایل بازارش به جوانها متمرکز شده بود
اما ایران خودرو تقریبا از اوایل به جز پیکان به خانواده ها بها میداد
متاسفانه حرکت رو به جلوی خوروسازی ما کاملا لاک پشتیه! ببین این سه چرخه ها رو تو هند دیدی! اینا کارخونش با تویوتا یه زمان متولد شدند.اما ژاپن بازار رو آزاد گذاشت تا رقابت ایجاد بشه ولی هند دقیقا عکس این کار رو به بهانه حمایت از تولید انجام داد! نتیجش اینکه اون کارخونه هندی هنوز سه چرخه میزنه!:biggrin: البته منظورم این نیست ما یه دفعه بازار رو آزاد کنیم که در این صورت خیلی از صنایعمون با خاک یکی میشن اما به نظرم میشه یه کمی از این حمایت احمقانه(که تازه حمایتشونم درست نیست و فقط حرفه) دست کشید

hamid051

کاربر ممتاز
متاسفانه حرکت رو به جلوی خوروسازی ما کاملا لاک پشتیه! ببین این سه چرخه ها رو تو هند دیدی! اینا کارخونش با تویوتا یه زمان متولد شدند.اما ژاپن بازار رو آزاد گذاشت تا رقابت ایجاد بشه ولی هند دقیقا عکس این کار رو به بهانه حمایت از تولید انجام داد! نتیجش اینکه اون کارخونه هندی هنوز سه چرخه میزنه!:biggrin: البته منظورم این نیست ما یه دفعه بازار رو آزاد کنیم که در این صورت خیلی از صنایعمون با خاک یکی میشن اما به نظرم میشه یه کمی از این حمایت احمقانه(که تازه حمایتشونم درست نیست و فقط حرفه) دست کشید

خوب بلاخره سیاست های و بازار هدف ها باید مشخص بشه شاید مثلا همین کارخانه سه چرخه در هند فقط هدفش تولید داخلی باشه و ساپورت داخل خودت هم اشاره کردی اما مثلا ایران خودرو فقط به بازار داخل نگاه نمیکنه من دفعه پیش گفتم ما در 10 سال پیش هیچ تولیدی نداشتیم فکر کنم در سال 82 محصول سمند را وارد بازار کردیم توی سومین محصول یعنی سمند سورن ما مقام 50 همین رتبه ماشین در اسیا بدست اوردیم این زیاد خوب نیست ولی بهتر از هیچی است این نشون میده که سیاست ایران خودرو تقریبا درست بوده ولی به قول شماباید تغییر در هدف هم داشته باشه یعنی به محصولات صادراتی فقط متمرکز به تولید یک محصول مشابه نباشه البته ایران خودرو خوب عمل کرده مثلا استیشن سمندو دیدی واقعا قشنگه اینم عکسش
Picture1.jpg

hamid051

کاربر ممتاز
دوستان ادامه نمیدن بحثو؟

نه دیگه این 2 هفته اخیر که اجلاس بود و کارا بار خوابیده بود
ولی من در مشهد مشاهده کردم که قیمت گوشت گوساله گران شده اصلا چرا الان فقط روی گوشت داره بالا و پایین میره راستی خودرو ها هم دوباره کشیده بالا مخصوصا 206 قیمتش بسیار افزایش داشت
فقط من یک سوال دارم چطور پراید هم گران شد ؟ مگه پراید تاثیر اقتصاد جهانی روی اون وجود داره
یک طرحی جدید ایران خودرو پذاشته به نام پیش فروش طلایی فقط نمیدونم قیمت های که زده به تومان هست یا به ریال توجه بفرمایید

پیوست ها

• پیش‌فروش‌طلایی.jpg
    پیش‌فروش‌طلایی.jpg
    42.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

hamid051

کاربر ممتاز

واقعا به نظرم شرکت سایپا اگر تمام تولیداتش داخلی باشه باید قیمت خودرو شو بیاره پایین تر تا مردم بهتر بخرن چون الان 206 ،405 ، و سه چهارتا ماشین دیگه از محصولات شرکتهای دیگه که ارتباطی با خارج کشور دارند گران شده ولی سایپا میتونه از این فرصت استفاده کنه و گوی رقابتو از بقی بگیره ولی اینکه قیمت پراید و بقی رو اینقدر ببره بالا درست نیست مگر واقعا سیاست کاری خاصی داشته باشند

mahshid-engineer

عضو جدید
واقعا به نظرم شرکت سایپا اگر تمام تولیداتش داخلی باشه باید قیمت خودرو شو بیاره پایین تر تا مردم بهتر بخرن چون الان 206 ،405 ، و سه چهارتا ماشین دیگه از محصولات شرکتهای دیگه که ارتباطی با خارج کشور دارند گران شده ولی سایپا میتونه از این فرصت استفاده کنه و گوی رقابتو از بقی بگیره ولی اینکه قیمت پراید و بقی رو اینقدر ببره بالا درست نیست مگر واقعا سیاست کاری خاصی داشته باشند
باهاتون موافقم. این واقعا خیلی چیزا از بیرون قابل توجیه نیست مگر اینکه داخل دستگاه باشیدو از سیاستاشون با خبر باشید!
هرچه قدر بیشتر بحپ میکنیم ناامیدتر میشم آقا حمید!:(
به هیچ نتیجه ای نمیرسیم هیچ وقت! اوضاعیه:wallbash::exclaim:

hamid051

کاربر ممتاز
باهاتون موافقم. این واقعا خیلی چیزا از بیرون قابل توجیه نیست مگر اینکه داخل دستگاه باشیدو از سیاستاشون با خبر باشید!
هرچه قدر بیشتر بحپ میکنیم ناامیدتر میشم آقا حمید!:(
به هیچ نتیجه ای نمیرسیم هیچ وقت! اوضاعیه:wallbash::exclaim:

من توی نمایشگاه متوجه شدم به جای شرکتهای که تولید داشته باشند برای محصولات جانبی ماشین ها شرکتهای بازرگانی هستند یعنی شرکتهای بازرگانی که جز خدماتی به حساب میان دارند کار تولید کننده رو انجام میدن واقعا مصیبت اصلا خوب نیست وابسته بودنند تا تسمه پروانه خودرو ها رو از خارج ایران میارن وایران داره تسمه پروانه پیکان و کولر رو تولید میکنه به خدا موندم چی بگم

mahshid-engineer

عضو جدید
من توی نمایشگاه متوجه شدم به جای شرکتهای که تولید داشته باشند برای محصولات جانبی ماشین ها شرکتهای بازرگانی هستند یعنی شرکتهای بازرگانی که جز خدماتی به حساب میان دارند کار تولید کننده رو انجام میدن واقعا مصیبت اصلا خوب نیست وابسته بودنند تا تسمه پروانه خودرو ها رو از خارج ایران میارن وایران داره تسمه پروانه پیکان و کولر رو تولید میکنه به خدا موندم چی بگم

:crying2::w06:

hamid051

کاربر ممتاز
جدیدا از اخبار شنیدم که دوباره عرض و سکه بالا رفته ! من موندم این حباب سکه کی میخواد شکسته بشه اصلا چرا باید ارزشش از حد واقعیش بیشتر باشه ؟ نظرتون چی؟

melika02

عضو جدید
جدیدا از اخبار شنیدم که دوباره عرض و سکه بالا رفته ! من موندم این حباب سکه کی میخواد شکسته بشه اصلا چرا باید ارزشش از حد واقعیش بیشتر باشه ؟ نظرتون چی؟
تا پریروز که دلار 2600 و یورو 3300 بود. سکه تمامم حدود 1 تومن (983 هزار تومن)
سایپام خط تولیدش همش میخوابه، اینطور نیست که همشو داخل تولید کنه. هنوزم کلی از قسمت هاش وارداتیه اما با 1 قیمت بیشتر مجبوره بخره به خاطر تحریم. چنو وقت پیش چراغ جلو نداشت، کل کارخونه شده بود پر از پراید که چراغ جلو ندارن! واسه همین الآن دیگه وقتی 1 چیزی ندارن دیگه هیچ کدوم از واحد های پرس و رنگ و مونتاژ و... کار نمیکنن و کل کارخونه می خوابه. خودشونم میگفتن قیمت کارخونه ای L90 شده 5/17 و بیرون نمایندگیا بین 23 تا 25 میفروشن!

hamid051

کاربر ممتاز
تا پریروز که دلار 2600 و یورو 3300 بود. سکه تمامم حدود 1 تومن (983 هزار تومن)
سایپام خط تولیدش همش میخوابه، اینطور نیست که همشو داخل تولید کنه. هنوزم کلی از قسمت هاش وارداتیه اما با 1 قیمت بیشتر مجبوره بخره به خاطر تحریم. چنو وقت پیش چراغ جلو نداشت، کل کارخونه شده بود پر از پراید که چراغ جلو ندارن! واسه همین الآن دیگه وقتی 1 چیزی ندارن دیگه هیچ کدوم از واحد های پرس و رنگ و مونتاژ و... کار نمیکنن و کل کارخونه می خوابه. خودشونم میگفتن قیمت کارخونه ای L90 شده 5/17 و بیرون نمایندگیا بین 23 تا 25 میفروشن!

تقریبااشتباه میکنی ایران قادر به تولید هست اما مواد اولیه نداره
مثلا ورق های صنعتی پلی کربنات یکی از همین شرکتها که در تهران هم هست پلی کربنات و کارتن پلاست میزد اما پلی کربناتش چنان کیفیتی داشت که من فکر کردم این محصول یا از اورپا میاد یا از امریکا یا ژاپن اما تولید ایران بود تازه اشعه UV هم میگرفت متاسفانه این شرکت داره خط تولیدش می خوابه وعلتش هم تهیه نشدن مواد اولیه (من دلم خیلی سوخت اخه چرا همچین کارخانه ای با این تکنولوژی برشکسته بشه ) و اونهم به صف طویل وارد کننده ها برسه .متاسفانه موقعی صدایی همه در میاد که به مشکل رسیده باشیم نه موقعی که مشکل داره به وجود میاد

vatanparast

عضو جدید
مثلا ورق های صنعتی پلی کربنات یکی از همین شرکتها که در تهران هم هست پلی کربنات و کارتن پلاست میزد اما پلی کربناتش چنان کیفیتی داشت که من فکر کردم این محصول یا از اورپا میاد یا از امریکا یا ژاپن اما تولید ایران بود تازه اشعه UV هم میگرفت متاسفانه این شرکت داره خط تولیدش می خوابه وعلتش هم تهیه نشدن مواد اولیه (من دلم خیلی سوخت اخه چرا همچین کارخانه ای با این تکنولوژی برشکسته بشه ) و اونهم به صف طویل وارد کننده ها برسه .متاسفانه موقعی صدایی همه در میاد که به مشکل رسیده باشیم نه موقعی که مشکل داره به وجود میاد

دلار رسید به 2600 تا یک ماه آینده هم مرز 3000 رو رد میکنه موج عظیم ورشکستی ها و بیکاری ها تو راهه مهندس اینا که چیزی نیس

k.rostami69

عضو جدید
دوستان در مورد گرانی و کمبود مرغ صحبت کرده بودن من خواستم نظرم را در این مورد بگم.
به نظر من علت اصلی گرانیها و کمبود مرغ را کسانی ایجاد کردن که میخواستند مجوز ورود مرغ از ترکیه وبرزیل را بگیرند.این کار ار با گوشت و برنج هم انجام دادن تا پای بازارهای برنج پاکستانی و هندی و گوشت برزیلی را به ایران باز کنند و با این کار سود زیادی به جیب زدن و به تولید داخل ضربه زدن.

hamid051

کاربر ممتاز
دوستان در مورد گرانی و کمبود مرغ صحبت کرده بودن من خواستم نظرم را در این مورد بگم.
به نظر من علت اصلی گرانیها و کمبود مرغ را کسانی ایجاد کردن که میخواستند مجوز ورود مرغ از ترکیه وبرزیل را بگیرند.این کار ار با گوشت و برنج هم انجام دادن تا پای بازارهای برنج پاکستانی و هندی و گوشت برزیلی را به ایران باز کنند و با این کار سود زیادی به جیب زدن و به تولید داخل ضربه زدن.

اره دیگه مهندس دکتر و هم اشاره کرد توی مصاحبه ای که انجام داد نمیدونم از یکی شنیدیم که دکتر گفته بود که کسانی که دان مرغ وارد میکردنند مشتری قدیمی به حساب میومدند و از اول انقلاب وارد میکردنند اونها حتی فقط 10 پول رو اول پرداخت میکردنند و 90 درصد پول رو بعد پرداخت میکردنند و بعد از بر کناری این چند نفر کسی که مامور تامین بوده به سختی تونسته دان تهیه کنه و تازه بعد از تهیه کردند چند ماه بعد تحویل گرفتند (البته من مصاحبه رو نگاه نکردم و فقط صحبتهای کوچه بازاری رو اطلاع رسانی کردم از صحت این گفته مطمئن نیستم )

melika02

عضو جدید
اینو دیگه با چشمای خودم دیدم!
چیو اشتباه می کنم؟!
ایران اگر هم بتونه تولید کنه اما نمیکنه. چون از چین بخره واسش ارزونتر درمیاد. کشور ما منبع منابع اولیه ست. چرا وارد کنه وقتی داره؟
شما لیست صادرات و واردات اداره گمرک رو 1 نگاه بنداز. من مستقیم از ادارش گرفتم اما می گفتن تو سایتشم هست.

hamid051

کاربر ممتاز
اینو دیگه با چشمای خودم دیدم!
چیو اشتباه می کنم؟!
ایران اگر هم بتونه تولید کنه اما نمیکنه. چون از چین بخره واسش ارزونتر درمیاد. کشور ما منبع منابع اولیه ست. چرا وارد کنه وقتی داره؟
شما لیست صادرات و واردات اداره گمرک رو 1 نگاه بنداز. من مستقیم از ادارش گرفتم اما می گفتن تو سایتشم هست.

همه مواد اولیه که از دل کوه بیرون نمیاد :biggrin:بعضی هاشو باید یک چند مرحله روش کارکنند که به مواد اولیه تبدیل بشه درست ایران اخر مواد اولیه هست اما مواد اولیه پایه یعنی ایران نفت داره اونم نفت پر چرب:biggrin: اما مواد اولیه پلی کربنات نداره یا مثلا تا چند سال پیش بنزین نمیتونست بزنه خوب بعضی از مواد اولیه باید روش کار بشه تا به مواد اولیه برای بعضی از تولیدات تبدیل بشه
اینو که میگی تولید نمیکنه درست میگی متاسفانه خیلی ها ترجیح میدن که جنس وارد کنند بعد دوبل بکشن روش و تنها کاری که میکنن پول بریزن تو حساب و پول بکشن بیرون و نهایتش حملو نقل رو برنامه ریزی کنند

hamid051

کاربر ممتاز
با عرض سلام وخسته نباشید
مشکل جدید اقتصادی که میخواست شکل بگیره و تقریبا اون رو ارم شدن میره مسئله کاغذ هست
کاغذی که حتی تعاونی ها رو وادار به گران تر کردن دفتر ها کرده است
نظراتونو بگید من یک نظر دارم اما فردا میگم چون دارم روش فکر میکنم

hamid051

کاربر ممتاز
آپ
.
.
.
یکی از بهترین حرکت های مردمی که میخواد شکل بگیره واسه کنترل بازار خشکبار -
اجیل تخمه و حتی شکلات - ممنوع - حتی شما دوست عزیز
اگر بشه خیلی خوبه نه تنها برای اجیل و خشک بار بلکه برای تمامی محصولات - حالا میخوام دلایلشو بدونم و بگم اما قبلش نظرات شما رو مطالعه میکنم

بالا