[ طرح اختلاط بتن] پرسش و پاسخ

[ طرح اختلاط بتن] پرسش و پاسخ

• کارایی ندارد

رای: 0 0.0%

• مجموع رای دهندگان
    1

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به شما دوست گرامی
با این تفاسیر اگه ما در جایی که بتن اماده موجود نباشد و بخواییم بتن ریزی کنیم(بتن با کیفیت مطلوب)باید چکار کنیم؟چه راه حلی پیشنهاد میدین؟

البته میشه دستی هم بتون خوب و با کیفیتی درست کرد

زيگورات

عضو جدید
سلام به شما دوست گرامی
با این تفاسیر اگه ما در جایی که بتن اماده موجود نباشد و بخواییم بتن ریزی کنیم(بتن با کیفیت مطلوب)باید چکار کنیم؟چه راه حلی پیشنهاد میدین؟
اگر امكان داشته باشد در اختلاط مصالح از روش وزني استفاده شود . در غير اينصورت پيمانه‌ايي حجمي درست كرده (يك مكعب سر و ته باز ) و بوسيله آن مواد را تركيب نمائيد . پيشنهاد من اين است در چنين روشي مقاومت اسمي را جهت طراح اختلاط بتن بالاتر در نظر بگيريد. دقت بسياري در اضافه نمودن آب به بتن داشته باشيد . در طرح خود حدالمكان از روان كننده استفاده نمائيد

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگر امكان داشته باشد در اختلاط مصالح از روش وزني استفاده شود . در غير اينصورت پيمانه‌ايي حجمي درست كرده (يك مكعب سر و ته باز ) و بوسيله آن مواد را تركيب نمائيد . پيشنهاد من اين است در چنين روشي مقاومت اسمي را جهت طراح اختلاط بتن بالاتر در نظر بگيريد. دقت بسياري در اضافه نمودن آب به بتن داشته باشيد . در طرح خود حدالمكان از روان كننده استفاده نمائيد
سلام دوست
1-نحوه استفاده از يك مكعب سر و ته باز را در صورت امکان بیشتر توضیح بده.
2-چرا استفاده از روان کننده؟

زيگورات

عضو جدید
سلام دوست
1-نحوه استفاده از يك مكعب سر و ته باز را در صورت امکان بیشتر توضیح بده.
2-چرا استفاده از روان کننده؟
با سلام دوست عزيز
با ورق يك مكعب سر و ته باز تهيه مي‌كنند كه در دو طرف آن دستگيره دارد بعد مكعب را در داخل فرقان قرار داده و مصالح را مثلا نخودي را داخل آن ميريزند تا به اندازه دلخواه از حجم پر شود سپس دو طرف مكعب پيمانه را گرفته به سمت بالا مي‌آورند حال اگر دو پيمانه نياز بود دوباره اينكار را تكرار مي كند در نهايت فرقان به اندازه طرح اختلاط پر ميشود از مصالح. اين پيمانه بسيار دقيق تر از بيل و يا فرقان است چون در روش دستي مثلا كارگر 20 بيل داخل خلاطه مي‌ريزد و يا دو فرقان كه حجم دو بيل يا دو فرقان با هم فرق مي‌كند.
چرا روان كننده ؟ با توجه به اهميت نسبت آب به سيمان و در جهت كاهش مقدار آب در راستاي افزايش مقاونت بتن اين پيشنهاد را كردم .وقتي روان كننده اضافه مي‌شود مي‌بايست اوپراتور توجيه گردد پس از 7 الي 8 دقيقه چرخش خلاطه روان كننده اثر مي‌كند .

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
زیگورات عزیز فرمودن: پيمانه‌ايي حجمي درست كرده (يك مكعب سر و ته باز ) و بوسيله آن مواد را تركيب نمائيد .
دوستان طرح دیگه ای هم اگه دارین جهت ساخت بتن مرغوب بصورت دستی ممنون میشم بیان کنید.

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان طرح دیگه ای هم اگه دارین جهت ساخت بتن مرغوب بصورت دستی ممنون میشم بیان کنید.

reza2011

عضو جدید

متاسفانه به نظر من بتن هايي كه از بيرون بصورت بتن آماده خريداري ميشود اكثرا نامرغوب است . اگر بتوان بتن دستي به گونه اي تهيه آماده و ساخت كه بين بتن ريزي هيچ گونه وقفه اي نباشد بتن ريزي دستي قابل قبول ميباشد . البته بسيار مهم هست كه حين اختلاط بتن يك ناظر همواره بر درصد مصالح وارد شده به بتونير نظارت كند . من خودم براي بتن ريزي ديوار حائل در پروژه اي از ابتدا تا پايان بتن ريزي يك دهانه ديوار در كنار دستگاه بوده و ضمنا بعد از هر بار آماده سازي بتن ظاهر بتن را ديده و اجازه تخليه در قالب ميدادم .

اگر بتن شما قرار است داراي عيار 350 باشد ميتوانيد از اين طرح اختلاط استفاده نماييد . فقط توجه داشته باشيد كه تركيب وارد كردن مصالح دقيقا بر اساس شماره بايستي رعايت شود تا بهترين بتن رو نتيجه بدهد .

مصاح مورد نياز براي يك بتونير به حجم 250 ليتر بتن ...

3 سطل پر آب - 25 بيل پر شن تركيب گرد گوشه و به نسبت بيشتر تيز گوشه - 30 بيل ماسه شسته - يك تا 1.5 پاكت سيمان تيپ 2 - ( براي فونداسيون توصيه ميكنم 1.5 پاكت استفاده بشه )

ابتدا 3 سطل آب ريخته ميشه در داخل بتونير . سپس 2 كارگر يكي 13 بيل شن و ديگري 15 بيل ماسه شسته همزمان از 2 طرف به داخل دستگاه ميريزند . سپس سيمان به يكباره به مخلوط اضافه خواهد شد . در پايان 12 بيل شن باقي مانده و 15 بيل ماسه شسته باقي مانده همزمان توسط 2 كارگر به داخل دستگاه ريخته ميشود . بسيار توجه كنيد كه اولا كاغذ پاكت سيمان به داخل مخلوط وارد نشود و در صورت ورود با خاموش كردن دستگاه بلافاصله كاغذ پاكت را خارج و سپس دستگاه رو روشن نماييد . ثانيا بعد از اتمام ريختن مصالح بتن بيشتر از 5 دقيقه در داخل بتونير قرار نگيرد و بلافاصله در محل مورد نظر جهت بتن ريزي تخليه گردد .

ضمنا بهتر است حداقل 3 كارگر در كنار يك بتونير حضور داشته باشند كه يكي مسئول ريختن شن و ديگري مسئول ريختن ماسه و ديگري هم مسئول ريختن سيمان ميباشد . در شرايط كمبود كارگر مخلوط را ميتوان با 2 كارگر نيز ساخت .

در هر صورت حتي اگر بتن ريزي با بتن آماده انجام شود در برخي از موارد نياز به بتن دستي هست كه لازمه يك مهندس با طرح اختلاط آشنايي داشته باشه و فقط به بتن آماده اتكا نداشته باشد .

ضمنا توجه شود كه در بعضي موارد مخلوط خيلي روان ميشود كه بايستس با نظر مهندس درصدي از مصالح افزايش يابد يا در مواردي مخلوط سفت ميشود كه بايستي با درصدي آب مخلوط رو به حد ايده آل رساند . اين كار 100% اجرايي بوده و صرفا با تئوري نميتوان تمام اطلاعات را كسب كرد .

بتن ريزي فونداسيون معمولا با استفاده از بتن اماده انجام ميشه ولي به نظر من بتن ريزي ديوار ستون و سقف ها رو ميتوان با يك بتن دستي مرغوب و بسي بسيار بهتر از بتن آماده ساخت و اجرا كرد .

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
متاسفانه به نظر من بتن هايي كه از بيرون بصورت بتن آماده خريداري ميشود اكثرا نامرغوب است . اگر بتوان بتن دستي به گونه اي تهيه آماده و ساخت كه بين بتن ريزي هيچ گونه وقفه اي نباشد بتن ريزي دستي قابل قبول ميباشد . البته بسيار مهم هست كه حين اختلاط بتن يك ناظر همواره بر درصد مصالح وارد شده به بتونير نظارت كند . من خودم براي بتن ريزي ديوار حائل در پروژه اي از ابتدا تا پايان بتن ريزي يك دهانه ديوار در كنار دستگاه بوده و ضمنا بعد از هر بار آماده سازي بتن ظاهر بتن را ديده و اجازه تخليه در قالب ميدادم .

اگر بتن شما قرار است داراي عيار 350 باشد ميتوانيد از اين طرح اختلاط استفاده نماييد . فقط توجه داشته باشيد كه تركيب وارد كردن مصالح دقيقا بر اساس شماره بايستي رعايت شود تا بهترين بتن رو نتيجه بدهد .

3 سطل پر آب - 25 بيل پر شن تركيب گرد گوشه و به نسبت بيشتر تيز گوشه - 30 بيل ماسه شسته - يك تا 1.5 پاكت سيمان تيپ 2 - ( براي فونداسيون توصيه ميكنم 1.5 پاكت استفاده بشه )

ابتدا 3 سطل آب ريخته ميشه در داخل بتونير . سپس 2 كارگر يكي 13 بيل شن و ديگري 15 بيل ماسه شسته همزمان از 2 طرف به داخل دستگاه ميريزند . سپس سيمان به يكباره به مخلوط اضافه خواهد شد . در پايان 12 بيل شن باقي مانده و 15 بيل ماسه شسته باقي مانده همزمان توسط 2 كارگر به داخل دستگاه ريخته ميشود . بسيار توجه كنيد كه اولا كاغذ پاكت سيمان به داخل مخلوط وارد نشود و در صورت ورود با خاموش كردن دستگاه بلافاصله كاغذ پاكت را خارج و سپس دستگاه رو روشن نماييد . ثانيا بعد از اتمام ريختن مصالح بتن بيشتر از 5 دقيقه در داخل بتونير قرار نگيرد و بلافاصله در محل مورد نظر جهت بتن ريزي تخليه گردد .

ضمنا بهتر است حداقل 3 كارگر در كنار يك بتونير حضور داشته باشند كه يكي مسئول ريختن شن و ديگري مسئول ريختن ماسه و ديگري هم مسئول ريختن سيمان ميباشد . در شرايط كمبود كارگر مخلوط را ميتوان با 2 كارگر نيز ساخت .

در هر صورت حتي اگر بتن ريزي با بتن آماده انجام شود در برخي از موارد نياز به بتن دستي هست كه لازمه يك مهندس با طرح اختلاط آشنايي داشته باشه و فقط به بتن آماده اتكا نداشته باشد .

ضمنا توجه شود كه در بعضي موارد مخلوط خيلي روان ميشود كه بايستس با نظر مهندس درصدي از مصالح افزايش يابد يا در مواردي مخلوط سفت ميشود كه بايستي با درصدي آب مخلوط رو به حد ايده آل رساند . اين كار 100% اجرايي بوده و صرفا با تئوري نميتوان تمام اطلاعات را كسب كرد .

بتن ريزي فونداسيون معمولا با استفاده از بتن اماده انجام ميشه ولي به نظر من بتن ريزي ديوار ستون و سقف ها رو ميتوان با يك بتن دستي مرغوب و بسي بسيار بهتر از بتن آماده ساخت و اجرا كرد .

سلام مهندس
ممنون از توضیحی که دادی
یکی از عیوب بتن ریزی دستی همین مباشد(ایجاد وقفه)البته برای جاهایی که حجم عملیات زیاد میباشد..
یه سوال:این طرح اختلاط بر چه اساسیه؟حجمی یا وزنی یا تجربی؟؟؟؟؟

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز

طبق آئین نامه ، حق استفاده از روش دستی برای ساخت بتن با عیار 350 وجود ندارد

دوما برای بتن باید حتما از روش وزنی استفاده کرد نه روش حجمی که با بیل یا سطل و غیره محاسبه شود

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز

دوما برای بتن باید حتما از روش وزنی استفاده کرد نه روش حجمی که با بیل یا سطل و غیره محاسبه شود
اخه متاسفانه حجمی هم نیس
چون جهت طرح اختلاط حجمی باید با یه وسیله با حجم ثابت برای تمامی مصالح انجام بشه(مثلا حجم سطل رو که ما نمیتونیم تبدیل به تعداد بیل کنیم و ...)
مرسی

reza2011

عضو جدید

آيين نامه خودش كم مشكل نداره دوست من ... شما خيلي آيين نامه اي صحبت ميكني معلومه مهندس اجرايي نيستي . اگر بخواي و حوصله داشته باشي در همين آيين نامه اشتباهات اساسي ديدم كه ميتونم بهت بگم . ضمنا لطف كن با استناد صحبت كن . كجاي آيين نامه و در كدام تبصره يا بند همچين حرفي زده شده ؟ ضمنا بتن ريزي ديوار در هيچ پروژه اي با بتن آماده هرگز مقرون به صرفه نيست . ضمنا شما كه اينقدر دنبال آيين نامه هستي آيا فكر ميكني اين بتن هاي آماده كه به من و شما ميفروشن واقعا بتن هست ؟ من به بتن بودنش شك دارم . شما يك مهندسي و خودت بايد در بعضي جاها قضاوت مهندسي كني . آيين نامه براي كشوري قابل قبول هست كه همه چيزش روي اصول باشه . اصلا كجاي آيين نامه در ساختمان اجرا ميشه ؟

من همچنان روي حرف خودم هستم كه در بعضي موارد بتن هاي دستي بسيار قابل قبول تر از بتن هاي اماده هستند . نظر شما هم محفوظ . موفق باشي .

reza2011

عضو جدید
سلام مهندس
ممنون از توضیحی که دادی
یکی از عیوب بتن ریزی دستی همین مباشد(ایجاد وقفه)البته برای جاهایی که حجم عملیات زیاد میباشد..
یه سوال:این طرح اختلاط بر چه اساسیه؟حجمی یا وزنی یا تجربی؟؟؟؟؟

ببين اميرخان خودت رو زياد درگير اين اصطلاحات نكن دوست من . يادمه قبل از تعيين طرح اختلاط بتن كلي از اين روش هاي به قول شما حجمي و وزني ديديم ولي باور كن بتن سازي چيزي نيست كه همه چيز با فرمول و از روي كاغذ پيش بره . شما ابتدا يك اصلي رو بر اساس روابط شروع ميكني و بعد از چندين بار بتن ساختن بايد مقادير مصالح رو خودت تغيير بدي تا به بتن قابل قبول برسي . به عنوان مثال در يكي از روابط طرح اختلاط درصد مساوي از شن و ماسه داده شده بود ولي در عمل بتن بسيار سفتي رو نتيجه ميداد كه اصلا در داخل قالب حركت نميكرد . ما با تغيير اين نقادير به بتن قابل قبولتري رسيديم .

من سعي ميكنم كارگاهي صحبت كنم ولي يكي از اين دوستان حتي نيومد يك طرحي بده كه قابل اجرا و استفاده باشه . من بر اساس بيل و سطل صحبت كردم تا كاملا منظور منو بگيريد . فقط اينو به ياد داشته باش دوست من كه اين حرفايي كه در جواب شما زدم حاصل يك دوره كار روي روابط طرح اختلاط هست . زيرا شما روابط رو بر اساس حجم يا وزن درمياري ولي تبديلش به تعداد بيل يا تعداد سطل مستلزم آزمايش عملي روي مصالح در محل كارگاه هست .

در هر صورت من به شما توصيه ميكنم كه بتن اماده رو فقط در فونداسيون استفاده كنيد و براي ستون و سقف و ديوار برشي يا حائل از بتن دستي استفاده كنيد زيرا بسيار بيشتر ميتوان به آن اعتماد داشت . موفق باشيد .

reza2011

عضو جدید

شما لطف كن يك طرح اختلاط براي بتن با عيار 350 نه 300 بده براي يك بتونير به حجم 250 ليتر بده كه من يا هر مهندسي بتونم با استفاده از اون اين بتن رو بسازم . منتظر جواب جنابعالي هستم ...

اخه متاسفانه حجمی هم نیس
چون جهت طرح اختلاط حجمی باید با یه وسیله با حجم ثابت برای تمامی مصالح انجام بشه(مثلا حجم سطل رو که ما نمیتونیم تبدیل به تعداد بیل کنیم و ...)
مرسی

ببين مهندس جان يك جوري برخورد ميكني كه ادم از جواب دادنش پشيمون ميشه . اين جوابي كه من به شما دادم حاصل تلاش يك دوره 20 تا 30 روزه بود كه در خدمتت قرار دادم . شما كه به اين طرح ايراد ميگيري مشكلي نيست . خودت يك طرح اختلاط بهتر پيدا كن . واقعا با اين شرايط تصميم گرفتم كه ديگه بي خود در هر بحثي شركت نكنم . چون اينجا ظاهرا آدم اجرايي كمتر پيدا ميشه كه حرف ادم رو بفهمه . مهندسي 80% اجرا و 20% تئوري هست . وقتي وارد اجرا بشيد خودتون متوجه ميشيد كه خيلي از موارد نميشه بر اساس آيين نامه عمل كرد و بايستي تصميم بر اساس قضاوت مهندسي گرفته شود . ديگه از اين پس خودم رو درگير اينجور بحث ها نميكنم . موفق باشيد .

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما لطف كن يك طرح اختلاط براي بتن با عيار 350 نه 300 بده براي يك بتونير به حجم 250 ليتر بده كه من يا هر مهندسي بتونم با استفاده از اون اين بتن رو بسازم . منتظر جواب جنابعالي هستم ...

دوست عزیز

تنها عامل طرح اختلاط که عیار بتن نیست.

مهندسي 80% اجرا و 20% تئوري هست .

اجرایی که با تمام ضوابط در تضاد باشه که اجرا نیست ! .... اینکه سازه های ما سر هیچی از بین میره

reza2011

عضو جدید
دوست عزیز

تنها عامل طرح اختلاط که عیار بتن نیست.

اجرایی که با تمام ضوابط در تضاد باشه که اجرا نیست ! .... اینکه با کلی تحلیل و حساب کتاب ، میشه که سازه سر یه باد میفته

شما جواب قانع كننده اي به من ندادي دوست من ... شما قراره بتن ستونهاي يك طبقه به ابعاد 50 در 50 رو با بتن به عيار 300 بريزي . من نياز به يك طرح اختلاط دارم . شما لطف كن يك طرح اختلاط پيشنهاد بده . مصالح من شن شكسته و ماسه شسته و آب و سيمان هست . شما به چه اطلاعات ديگه اي نياز داري ؟ ضمنا دوست من اينكه گفتم مهندسي 80% اجرا و 20% تئوري منظورم اين نبود كه ما بر اساس آيين نامه عمل نكنيم بلكه منظورم اين بود كه هميشه فكر نكن آيين نامه تمام گفته هاش درست و به جا و قابل اجرا هست . در خيلي از موارد شما به عنوان يك سرپرست كارگاه يا يك مهندس اجرايي در شركتي مشغول فعاليت هستي و بايد بر اساس نظر شركت و نظر مدير پروژه فعاليت كني و در خيلي از موارد هم شركتها به دنبال كمترين هزينه و بالاترين كيفيت هستن . شايد شما بخواي بر اساس آيين نامه در يك شركت عمل كني ولي تصميم گيرنده شما نيستي . تصميم گيرنده روساي شركت هستن . ضمنا طرح اختلاطي كه من عرض كردم پس از نمونه گيري و آزمايش به مقاومت بالاتر از مقاومت طرح هم رسيديم .

حالا سئوال من اينه كه شما چطور به بتني اعتماد ميكنيد كه در جلوي چشم شما ساخته نشده و از ميزان درصد مصالح هم اطلاع نداريد ؟ معدود كارخانه هايي هستن كه بتن اونها واقعا بتن قابل قبول هست .

شما كه طرح اختلاط من رو قبول نداريد لطف كنيد يك طرح قابل فهم و قابل اجرا به من بديد تا هم من و هم سايرين بتونيم استفاده كنيم . ضمنا نفرموديد بر اساس كدام تبصره اون جمله رو عنوان كرديد . ؟ منتظر جواب هاي كامل شما هستم جناب مهندس

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببين مهندس جان يك جوري برخورد ميكني كه ادم از جواب دادنش پشيمون ميشه . اين جوابي كه من به شما دادم حاصل تلاش يك دوره 20 تا 30 روزه بود كه در خدمتت قرار دادم . شما كه به اين طرح ايراد ميگيري مشكلي نيست . خودت يك طرح اختلاط بهتر پيدا كن . واقعا با اين شرايط تصميم گرفتم كه ديگه بي خود در هر بحثي شركت نكنم . چون اينجا ظاهرا آدم اجرايي كمتر پيدا ميشه كه حرف ادم رو بفهمه . مهندسي 80% اجرا و 20% تئوري هست . وقتي وارد اجرا بشيد خودتون متوجه ميشيد كه خيلي از موارد نميشه بر اساس آيين نامه عمل كرد و بايستي تصميم بر اساس قضاوت مهندسي گرفته شود . ديگه از اين پس خودم رو درگير اينجور بحث ها نميكنم . موفق باشيد .
سلام
میشه بگی چطوری برخورد کردم؟؟؟؟؟؟؟؟من که نه جسارتی کردم و نه چیز دیگه ای...........
بابت تلاش يكدوره 20 تا 30 روزه هم تشکر کردم ازتون...
اینکه شما در هر بحثی شرکت کنی یا نکنی مختاری.ولی فلسفه بحث کردن اینه که هم انتقاد توش باشه و هم پذیرش انتقاد و هم اینکه تلاش بشه تا بحث به نتیجه منطقی برسه برای بقیه دوستان.
جسارتا یه چیز میگم و مخاطبم به جز شما بقیه دوستانم هست ،اینکه بهتره استفاده نکنیم از واژه ها و جملاتی که بوی خودستایی میده چون همه ما و همچنین همه ادما نیاز به تکمیل دانسته هامون داریم...(من استاد داشتم که 20سال فقط رییس کارگاه بوده و عناوین دیگر که از حوصله این پست خارجه ولی هر موقع کلاس میومد چندین کتاب و ایین نامه همراهش بود،ایا چون این همه وقت ریس کارگاه بوده و اجراشم عالیه نیاز به فراگیری مطالب دیگه نداره؟؟؟؟؟)
مرسی از همه

آخرین ویرایش توسط مدیر:

reza2011

عضو جدید
سلام
میشه بگی چطوری برخورد کردم؟؟؟؟؟؟؟؟من که نه جسارتی کردم و نه چیز دیگه ای...........
بابت تلاش يكدوره 20 تا 30 روزه هم تشکر کردم ازتون...
اینکه شما در هر بحثی شرکت کنی یا نکنی مختاری.ولی فلسفه بحث کردن اینه که هم انتقاد توش باشه و هم پذیرش انتقاد و هم اینکه تلاش بشه تا بحث به نتیجه منطقی برسه برای بقیه دوستان.
جسارتا یه چیز میگم و مخاطبم به جز شما بقیه دوستانم هست ،اینکه بهتره استفاده نکنیم از واژه ها و جملاتی که بوی خودستایی میده چون همه ما و همچنین همه ادما نیاز به تکمیل دانسته هامون داریم...(من استاد داشتم که 20سال فقط رییس کارگاه بوده و عناوین دیگر که از حوصله این پست خارجه ولی هر موقع کلاس میومد چندین کتاب و ایین نامه همراهش بود،ایا چون این همه وقت ریس کارگاه بوده و اجراشم عالیه نیاز به فراگیری مطالب دیگه نداره؟؟؟؟؟)
مرسی از همه

شما يا هر كس ديگه لطف كنه يك طرح اختلاط به من بده كه من قانع بشم .

شما فرض كن در يك كارگاه قرار داري كه قراره براي ستون بتن ريزي انجام بدي . بتن ريزي بايد دستي باشه و شما عيار بتن 300 رو بايستي تامين كني . مصالح شما فقط شن و ماسه و سيمان و آب هست . امكان انجام آزمايش براي تعيين رطوبت مصالح سنگ دانه هم ميسر نيست . اين شرايط واقعي اي هست كه در اكثر كارگاه ها حاكمه ... شما در همچين شرايطي چه طرح اختلاطي پيشنهاد ميكني ؟

شما وقتي انتقاد ميكني در ازاش بايستي راه حل بهتر اگر داري هم ارائه كني ... اينكه من صحبتي ميكنم و بدون استناد شما ميفرماييد كه اخه متاسفانه حجمی هم نیس
چون جهت طرح اختلاط حجمی باید با یه وسیله با حجم ثابت برای تمامی مصالح انجام بشه(مثلا حجم سطل رو که ما نمیتونیم تبدیل به تعداد بیل کنیم و ...) ...
من فكر ميكنم هر كس ديگه هم جاي من باشه واقعا دلسرد ميشه .
ميشه جواب بدي لطفا ؟

شما يا هر كس ديگه مكه مياد 100 تا ايراد به حرف من ميگيره فكر ميكنم منم اين حق رو دارم كه ازش بخوام به جاي ايراد گرفتن طرح اختلاط بهتر پيشنهاد كنه ... منتظر جواب شما هستم .

در ضمن اين رو خدمت يكي از دوستان ديگم هم قبلا در يك پست ديگه عرض كردم اينجا هم خدمت شما عرض ميكنم كه شما استاد من هستي و من اصلا هيچ ادعايي ندارم دوست من . ولي اگرم در بحثي شركت ميكنم حداقل در مورد اون بحث عملا كار كردم . و اگر كار نكرده باشم صرفا با خوندن آيين نامه در يك بحث شركت نميكنم . موفق باشيد و منتظر جواب شما براي يك طرح اختلاط بتن با شرايط فوق هستم .

آخرین ویرایش:

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما يا هر كس ديگه لطف كنه يك طرح اختلاط به من بده كه من قانع بشم .

شما فرض كن در يك كارگاه قرار داري كه قراره براي ستون بتن ريزي انجام بدي . بتن ريزي بايد دستي باشه و شما عيار بتن 300 رو بايستي تامين كني . مصالح شما فقط شن و ماسه و سيمان و آب هست . امكان انجام آزمايش براي تعيين رطوبت مصالح سنگ دانه هم ميسر نيست . اين شرايط واقعي اي هست كه در اكثر كارگاه ها حاكمه ... شما در همچين شرايطي چه طرح اختلاطي پيشنهاد ميكني ؟

شما وقتي انتقاد ميكني در ازاش بايستي راه حل بهتر اگر داري هم ارائه كني ... اينكه من صحبتي ميكنم و بدون استناد شما ميفرماييد كه اخه متاسفانه حجمی هم نیس
چون جهت طرح اختلاط حجمی باید با یه وسیله با حجم ثابت برای تمامی مصالح انجام بشه(مثلا حجم سطل رو که ما نمیتونیم تبدیل به تعداد بیل کنیم و ...) ...
من فكر ميكنم هر كس ديگه هم جاي من باشه واقعا دلسرد ميشه .
ميشه جواب بدي لطفا ؟

شما يا هر كس ديگه مكه مياد 100 تا ايراد به حرف من ميگيره فكر ميكنم منم اين حق رو دارم كه ازش بخوام به جاي ايراد گرفتن طرح اختلاط بهتر پيشنهاد كنه ... منتظر جواب شما هستم .
استارتر این تاپیک من هستم و طرح اخطلاط رو من خواستم که دوستان بگن
حالا داری از خودم میپرسی؟؟؟؟؟
قرار نیس هرچی شما بگی ما قبول کنیم که..........
و لزومی هم نداره که بخوای ناراحت بشی...
دوس داشتی نظرتو میگی وگرنه این همه ناراحتی و جدل نداره که.......

reza2011

عضو جدید
استارتر این تاپیک من هستم و طرح اخطلاط رو من خواستم که دوستان بگن
حالا داری از خودم میپرسی؟؟؟؟؟
قرار نیس هرچی شما بگی ما قبول کنیم که..........
و لزومی هم نداره که بخوای ناراحت بشی...
دوس داشتی نظرتو میگی وگرنه این همه ناراحتی و جدل نداره که.......

ترجيح ميدم تاپيك به بي راهه كشيده نشه . ولي فقط ايراد نگيريد . اين از صفات ما ايراني ها هست شايد خودم هم همين ايراد رو داشته باشم كه فقط ايراد ايراد و ايراد وارد ميكنيم . ولي خودمون يك راه بهتر پيشنهاد نميكنيم . من خودم اگر در بحثي شركت كنم اگر به راه حلي ايراد بگيرم اولا دليل ايراد گرفتن رو ميگم و بعدش هم راه حل بهتر ارائه ميكنم .

انشا لله مهندسين ديگه طرح هاي بهتر به شما پيشنهاد كنند . ضمنا ميتونيد از همون استاد خودتون هم در اين زمينه استفاده كنيد .

ضمنا من ناراحت نشدم . خيالت راحت باشه . شما تجربت توي كار اجرايي زياد بالا نيست كه البته همه ما يك روزي اين شرايط رو داشتيم . شما بهتر بود يكبار حداقل طرح اختلاط من رو در عمل آزمايش ميكردي و نتيجه كار رو ميديدي و بعد انتقاد ميكردي .

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
ترجيح ميدم تاپيك به بي راهه كشيده نشه . ولي فقط ايراد نگيريد . اين از صفات ما ايراني ها هست شايد خودم هم همين ايراد رو داشته باشم كه فقط ايراد ايراد و ايراد وارد ميكنيم . ولي خودمون يك راه بهتر پيشنهاد نميكنيم . من خودم اگر در بحثي شركت كنم اگر به راه حلي ايراد بگيرم اولا دليل ايراد گرفتن رو ميگم و بعدش هم راه حل بهتر ارائه ميكنم .

انشا لله مهندسين ديگه طرح هاي بهتر به شما پيشنهاد كنند . ضمنا ميتونيد از همون استاد خودتون هم در اين زمينه استفاده كنيد .

ضمنا من ناراحت نشدم . خيالت راحت باشه . شما تجربت توي كار اجرايي زياد بالا نيست كه البته همه ما يك روزي اين شرايط رو داشتيم . شما بهتر بود يكبار حداقل طرح اختلاط من رو در عمل آزمايش ميكردي و نتيجه كار رو ميديدي و بعد انتقاد ميكردي .
کار خوبی میکنی..
استاد من چند صد کیلومتر با من فاصله داره و دسترسی ندارم بهش و به عرضتون برسونم که اون خودش کارخونه ساخت بتن داره تو ....

ناراحتی تو حرفاتون بیدادمیکرد.
من ادعایی ندارم( و مثل شما هم نمیگم چه کردم و چه نکردم)و همیشه خودم رو یه دانش جو میدونم.

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دارید بحث های بیجا میکنید ، من با هر دو طرف موافقم.. اینکه شرایط حاکم بر کارگاه های ما و نیروهای بچینگی ما در 99% مفت نمیارزند شکی نیست ولی آقا رضا انسانیت بحثش جداست...کارخونه بتن هرچی نداشته باشه یک چیز خوب داره که بازرس همشه میره سرکشی :) در مورد طرح اختلاط هم خدا بزرگه ، عیار 300 که کاری نداره ، 6 پاکت سیمان و 6 فرقون شن و 12 فرقون ماسه و 4 دقیقه شیلنگ بگیر توش میشه بتن 300 :) بخدا :)

ali_60

عضو جدید
روشهای توزین و پیمانه کردن

روشهای توزین و پیمانه کردن

دوستان اگه کسی مطلبی در مورد توزین وپیمانه کردن در ساخت بتن داره اینجا بزاره

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
نمیشه با توجه به عیار مورد نظر یه قاعده رو تعیین کنیم ( نسبت رو بصورت حجمی تعیین کنیم) و در تمامی پروژه ها از اون قاعده
(فرضا 3-2-1-1)استفاده کنیم؟؟؟

jeyran_f_m

عضو جدید

با تشکر از راهنمایی خوبتان جناب مهندس.فقط مسئله ای که مبهم به نظر می رسه این است که در بتن معمولا 60درصد از شن و 40درصد از ماسه استفاده می کنند در حالیکه شما ماسه را بیشتر از شن نوشته اید.سوال دیگری که من داشتم این بود که اگر ممکنه برای بتنی با مقاومت فشاری 210کیلوگرم بر سانتی متر مربع یک طرح اختلاطی با بتونیر 250لیتری بفرمایید.(برای بتن با مقاومت فشاری 210 عیار بتن چقدر باید باشد؟)

reza2011

عضو جدید
با تشکر از راهنمایی خوبتان جناب مهندس.فقط مسئله ای که مبهم به نظر می رسه این است که در بتن معمولا 60درصد از شن و 40درصد از ماسه استفاده می کنند در حالیکه شما ماسه را بیشتر از شن نوشته اید.سوال دیگری که من داشتم این بود که اگر ممکنه برای بتنی با مقاومت فشاری 210کیلوگرم بر سانتی متر مربع یک طرح اختلاطی با بتونیر 250لیتری بفرمایید.(برای بتن با مقاومت فشاری 210 عیار بتن چقدر باید باشد؟)

دوست عزيز ضمن تشكر از شما بايد عرض كنم كه درصد اختلاطي كه من عرض كردم براي ديوار حائل بود . براي فونداسيون ضمن اينكه بهتره از بتن آماده استفاده بشه ولي در صورت اختلاط با بتونير همون درصدي كه خود شما بهش اشاره كردي مناسبه ولي در ديوار حائل و ستون درصدي كه من گفتم مناسبتره . چون در بتن ريزي هاي قائم وقتي نسبت شن نسبت به ماسه بيشتره بتن سفت تر ميشه و امكان تخلخل و كاهش كارايي و كرم زدگي بالا ميره . در بتن ريزي هاي قائم شما بايد بتن نسبتا رواني داشته باشيد . وجود شن بيش از حد ميتونه باعث گير كردن در بخش هاي مختلف شده و همين موضوع ميتونه ايجاد تخلخل و فضاهاي خالي در بتن بكنه كه حتي با ويبره هم از بين نميره . طرحي كه من دادم براي بتن با عيار 350 بود . شما براي بتن خودت هم ميتوني از طرح من استفاده كني . ولي اگر قراره بتن فونداسيون بريزي همون نسبت 60 به 40 خوبه .

engineer2

عضو جدید
[سوالات خود را در این بخش بپرسید] ► پرسش و پاسخ

[سوالات خود را در این بخش بپرسید] ► پرسش و پاسخ

دوستان روش های تئوری رو دارین ارائه میدین:یعنی تو عمل شما کارگر رو معتل کنید تا شما بصورت حجمی مصالح رو پیمانه کنید؟ایا در صورت انجام این کار وقت و هزینه صرف نمیشه؟گذشته از اون کارگرها بهتون نمی خندند؟خب وقتی این کار از نظر ایین نامه توصیه نشده یعنی هرکاری بکنید غیر اصولی هست و حالا چرا با بتونیر یک بتن ریزی تقریبا راحت رو انجام ندین؟حجم مصالح هم تقریبی هست.<در ضمن محل بتن ریزی دستی هم مهمه که کجا باشه>

آخرین ویرایش توسط مدیر: