[ طرح اختلاط بتن] پرسش و پاسخ

• کارایی ندارد

رای: 0 0.0%

• مجموع رای دهندگان
    1

ebrahim110

عضو جدید
در مورد طرح اختلاط كارگاهي(تجربي) بتن هركسي اطلاعاتي دارد لطفا پاسخ بده تا ديگران هم استفاده كنند.
توجه: تبديل طرح اختلاط محاسباتي به كارگاهي يا اصطلاحا چند بيل .:biggrin:

آخرین ویرایش توسط مدیر:
واکنش آب به محیط پیرامون

واکنش آب به محیط پیرامون

واکنش آب به محیط پیرامون

عکسها و مطالب این مقاله نتایج کار آقای "ماسارو ایموتو" محقق خلاق ژاپنی است. آقای ایموتو کتاب ارزنده ای را باعنوان "پیامی از آب" برگرفته از یافته های تحقیقی خود منتشر ساخته است که اگر شما هرگونه شکی در افکار خود دارید مطالب و عکس هایی که از این کتاب در اینجا آورده شده اندیشه شما را تحت تأثیر قرار می دهد و بطور عمیقی باورهای شما را دگرگون می سازد.در کارهای آقای ایموتو ما شاهد تأثیر انرژی و نواسانات طبیعت و انسان، افکار، الفاظ، عقاید و موسیقی بر ساختار مولکولی آب هستیم.بعد از دیدن واکنش آب نسبت به شرایط محیطی، آلودگی و موسیقی، آقای ایموتو و همکاران وی تصمیم گرفتند که ببینند چطور افکار و الفاظ در شکل گیری بلورهای آب مقطر تأثیر دارد. این کار توسط الفاظ نوشته شده بصورت تایپ ماشینی بر روی کاغذ و چسباندن آن بر شیشه بطری ها انجام شد و با همین روش اسم شخص های مرده را نیز آزمایش نمودند. سپس آبها را منجمد ساخته و عکس گرفته شد.
ترجمه: علی نظری مهر

بيشتر...

behrooztnt

عضو جدید
براي فونداسيون با عيار 300 :25 بيل شن _10 بيل نخودي_15 بيل بادامي_11 بيل سيمان_3 دول آب
براي سقف با عيار350: 30 بيل شن_15 بيل نخودي _15 بيل بادامي_15 تا 18 بيل سيمان_3 الي 5/3 دول آب.
اعداد بالا براي بتونير 350 كاربرد داره(ازين ملات ساز هاي كوچك)و به نسبت ميشه براي دستگاه هاي بزرگ تر تعميم داد.

ebrahim110

عضو جدید
چند سوال عمرانی

چند سوال عمرانی

سوال 1 : طرح اختلاط زیر برای بتن سازی به میزان m3 1 داده شده است . با توجه به اطلاعات موجود دمای تعادل ساخت بتن را محاسبه کنید . سیمان 400 کیلو ، شن خشک 1000 کیلو ،​
آب کل 220 کیلو ، دمای سیمان 0C 35 ، دمای شن 0C 40 و رطوبت آن 6/0 درصد ، دمای ماسه 0C 30 و رطوبت آن 5/4 درصد ، دمای آب 0C 25 می باشد .​
سوال 2 : اگر بخواهیم دمای بتن به 28 برسد آب باید تا چند درجه خنک شود .​
سوال 3 : اگر بخواهیم با آب 0C 25 و یخ 0C 4- به این دما دست یابیم ، چند کیلو یخ لازم است ؟​
سوال 4 : اگر بدون خنک کردن آب یا مصرف یخ بخواهیم به این دما برسیم دمای شن باید به چند درجه سیلیوس برسد ؟
لطفا جوابهای خود را علاوه بر تایپک به email زیر نیز ارسال کنید:
email: ebrahim_1359@yahoo.com
http://www.omransazehparsian.blogfa.com
www.ospc.blogfa.com

ebrahim110

عضو جدید
- آزمايش مصالح سنگي شامل وزن مخصوص، جذب آب، هم ارز ماسه‏اي، مقاومت سايشي و مقاومت ضربه‏اي
- طرح اختلاط بتن (با استفاده از انواع مواد افزودني و مضاف)
- آزمايشهاي بتن تازه شامل اندازه‏گيري رواني بتن، وزن مخصوص و زمان گيرش
- آزمايشهاي بتن سخت شده شامل اندازه‏گيري مقاومت فشاري، خمشي و كششي بتن، اندازه‏گيري مدول ديناميكي و مدول الاستيسيته بتن، جذب آب بتن و . . .
- آزمايشهاي كنترل كيفيت بتن، شامل كنترل كيفيت بتن و ساخت بتن در كارگاههاي عمراني

آخرین ویرایش:

rezashafiei

عضو جدید
با سلام خدمت مهندسین عزیز؛
من میخاستم راجع به نحوه طرح اختلاط مناسب برای بتن C25 (با عیار 350KG/CM2) بدونم.
از تمام دوستانی که منو راهنمایی کنن ممنون میشم.
البته این بتن برای بدنه منهول فاضلاب مصرف میشه و میخاستم بدونم اگه ما فقط شن از نوع بادامی به همراه ماسه استفاده کنیم برای میکسری به حجم (0.64)چه طرح اختلاطی خواهیم داشت.
با نهایت تشکر

sma519

عضو جدید
سلام دوست من .:gol:
از طرفی بتن C25 طرح اختلاط آزمایشگاهی می طلبد ، و از طرفی هم با مشخصاتی که شما دادید ، بیشتر از یک طرح اختلاط کارگاهی نمی توان داد .
برای ارائه یک اختلاط مناسب برای این بتن باید مواردی چون : ضریب نرمی ، حداکثر اندازه درشت دانه ، نوع سیمان مصرفی ، و ... نیز معلوم شود .
مطلب بعدی در ارتباط با استفاده از فقط بادامی در مخلوط شن می باشد . آیا این تاکید دلیل خاصی دارد ؟ و اینکه آیا این طرح قرار است اجرایی شود یا تنها یک آزمون تئوریست ؟؟؟ ( اگر اجرائیست ، لطف کنید به شهر و عنوان پروژه مربوطه نیز اشاره کنید _ متشکرم . )
;)

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
توی کتاب بتن فصل دوم داریم با استفاده از همین rpc ها تخمین زده شده که میشه مقاومت بتن رو تا 650 مگا پاسکال بالا برد
این مقاومتی که میگیم هموت اف پرام سی هستش؟؟؟
چرا توی واقعیت 40 یا 50 ولی توی مسایل 210
یا اصلا من کلا گیج میزنم؟؟

baback656

عضو جدید
در مورد طرح اختلاط كارگاهي(تجربي) بتن هركسي اطلاعاتي دارد لطفا پاسخ بده تا ديگران هم استفاده كنند.

یه طرح اختلاط داریم به نام طرح اختلاط صحرائی. برای بتن ریزیهای کوچیکه.من امتحان کردم و آزمایشگاه هم نمونه گرفته و جواب داده.خیلی ادست
50 %ماسه 0-5 ، 30% شن بادامی 10-20 ، 20% شن نخودی 5-10
حالا ببین میکسرت چقدر ظرفیت داره یه تناسب ساده ببند. برای آب هم مترمکعب بتن تقریبا 200 لیتر مصرف داره.
یادت باشه اینو که گفتم برای کارگاه ها و بتن ریزی های کوچیکه

sma519

عضو جدید
توی کتاب بتن فصل دوم داریم با استفاده از همین rpc ها تخمین زده شده که میشه مقاومت بتن رو تا 650 مگا پاسکال بالا برد
این مقاومتی که میگیم هموت اف پرام سی هستش؟؟؟
چرا توی واقعیت 40 یا 50 ولی توی مسایل 210
یا اصلا من کلا گیج میزنم؟؟

سلام آقا وحید گل . خوبی عزیز ؟ :):gol:
بله اگر بر اساس ACI باشه ، همون اف پرایم سی هستش . مقاومت 210 هم اف
پرایم سیه . علت 210 تو مسایل اینه که ما در حال حاضر توی کارگاههای متعارف مقاومت بیشتر از اون رو به سختی میتونیم تولید کنیم . یقینا" طراح توان تولید بتن کارگاهی ما رو هم در نظر میگیره . اگه جواب کامل نبود ، بگو تا سر فرصت یه توضیح کامل برات بنویسم .
ضمنا" ممنون که ما رو فراموش کردی و دیگه بهمون سر نمیزنی !!!! ;):gol:

sma519

عضو جدید

من قبلا" فایلی در این مورد گذاشته بودم که نمیدونم به کجا منتقل شده . اگه با همین عنوان ( طرح اختلاط کارگاهی بتن ) سرچ کنید ، پیداش میکنید . یک نسخه از اون در آدرس زیر هم موجوده :
www.urmiacivil.mihanblog.com
:):gol:

shimabastami

عضو جدید
کمک

کمک

سلام بچه ها:gol:
امیدوارم حالتون خوب باشه
به اطلاعاتی درباره کاربرد و استانداردسازی شن و ماسه در ساخت بتن نیاز دارم:cry:
توروخدا اگه مطلبی دارین ممنون میشم کمکم کنین
من رشتم سخت افزاره ، امیدوارم بتونم تو حرفه ی خودم کمکتون کنم:smile:

kalmishi

عضو جدید
:gol:
امیدوارم حالتون خوب باشه
به اطلاعاتی درباره کاربرد و استانداردسازی شن و ماسه در ساخت بتن نیاز دارم:cry:
توروخدا اگه مطلبی دارین ممنون میشم کمکم کنین
من رشتم سخت افزاره ، امیدوارم بتونم تو حرفه ی خودم کمکتون کنم:smile:

من یه فایل جامع واست میفرستم امیدوارم به دردت بخوره
شرمنده نشد بیشتر از یه فایل واست بفرستم مطالب بهتری دارم رشسشف mail می کنم

پیوست ها

• دانه بندي خاك.DOC
    33 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش توسط مدیر:

rose_Sefid

عضو جدید
كمك فوري ميخوام

كمك فوري ميخوام

بچه ها كسي ميدونه متوسط ميزان سيمان و بتن مورد استفاده براي اجراي ستون معمولي و سقف تيرچه بلوك چقدره؟

rasool.civil

مدیر بازنشسته
بچه ها كسي ميدونه متوسط ميزان سيمان و بتن مورد استفاده براي اجراي ستون معمولي و سقف تيرچه بلوك چقدره؟
میشه واضح تر بپرسی
آخه بستگی به ابعاد،طرح اخطلاط و نیازمون داره،مگه اینکه واسه یک متر مکعبش بخوای
ستون حدودا 350 kg/m3
سقف هم حدود 300 kg/m3 سیمان نیاز داره در هر متر مکعب بتن (بازم بسته به پروژه متفاوته)

سایرس

عضو جدید
تعدادش رو نمیدونم ولی هزینه اش میشه.......................................................................................1 ریال

rose_Sefid

عضو جدید
بعنوان مثال 1 واحد 75 متري رو در نظر بگيرين. ميشه حدودي گفت چقدر بتن و سيمان ميخواد؟

rasool.civil

مدیر بازنشسته
بعنوان مثال 1 واحد 75 متري رو در نظر بگيرين. ميشه حدودي گفت چقدر بتن و سيمان ميخواد؟
آها
حالا شد
به فرض تیرچه بلوک سقف
حداقل 30 سانت ضخامت داره
پس 0.3*75=22.5 میشه حجم کل
تو یک متر مربعم حدود 7 تا بلوک میخوره پس 7*75=525 تا بلوک
حدودی حجم 1بلوک 0.2*0.25*0.5=0.025 که در 525 ضرب کنید میشه 13.125
حالا 13.125-22.5=9.375 متر مکعب با اضاف کردن حدودی تیرهای اصلی حدود 11 متر مکعب واسه سقف
75 مترمربع دیگه دسته کم 9 تا ستون میخوره
با فرض ابعاد 0.3*0.3*2.8 حجم یه ستون میشه 0.252 در 9 ضرب کنیم 2.268
3% میلگرد ازش کم میکنیم 2.199 تقریبا 2.2 متر مکعب
حالا
11+2.2=13.2 متر مکعب بتن
اگه فنداسیون بخوای همینجوری اضاف میکنی
حالا عیار سیمان همون قبلیاس که گفتم دیگه یه ضرب ساده که بکنی مقدار سیمانم بدست میاد

s1182919

عضو جدید
طرح اختلاط بتن

طرح اختلاط بتن

امروز واستون گزارش کار اختلاط بتن که خودم انجامش دادم رو بصورت کامل واستون گذاشتم.امیدوارم مفید باشه.

پیوست ها

• طرح اختلاط بتن.pdf
    117 کیلوبایت · بازدیدها: 0

hamidshahsavandi

عضو جدید
بدست آوردن حجم بتون ریزی

بدست آوردن حجم بتون ریزی

سلام به مهندسین عزیز. بی مقدمه بگم نزدیک به 30 متر مکعب بتون ریزی داریم. چگونه می تونیم مقدار 8-3 و ماسه و سیمان لازم را بدست بیاریم ؟ یعنی چه تعداد کامیون 8-3 و چه تعداد کامیون ماسه و جند کیسه سیمان می خواهیم؟:razz:

ali1362

عضو جدید
سلام به مهندسین عزیز. بی مقدمه بگم نزدیک به 30 متر مکعب بتون ریزی داریم. چگونه می تونیم مقدار 8-3 و ماسه و سیمان لازم را بدست بیاریم ؟ یعنی چه تعداد کامیون 8-3 و چه تعداد کامیون ماسه و جند کیسه سیمان می خواهیم؟:razz:

با سلام به شما دوست عزیز
توضیح این کار فرصت زیادی می خواد اما شما میتونید با مراجعه به صفحات 68 تا 74 کتاب طراحی سازه های بتن مسلح آقای طاحونی مشکلتون رو حل کنید.

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز

سلام
دوستان برای بتن ریزی فونداسیون یه ساختمان معمولی(فلزی) بصورت دستی چه طرح اختلاطی رو پیشنهاد میدین؟؟؟؟

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان همه بتن رو سفارش میدن دیگه؟!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟
یعنی تجربه بتن ریزی دستی ندارین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان همه بتن رو سفارش میدن دیگه؟!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟
یعنی تجربه بتن ریزی دستی ندارین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

بستگی داره

بعضی وقت ها بدلیل هزینه زیادی که بتن آماده داره میان بتونو خودشون دستی درست میکنن. و معمولا به روش حجمی بتن ساخته میشه که البته اصلا توصیه نمیشه.

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
البته اینو هم باید بگم که بعضی وقت ها شرایط تحمیل میکنه که بتون رو دستی درست کنند

زيگورات

عضو جدید
دوست عزيز و بسيار خوبم امير جان
لازم است به استحضار شما برسانم كه اولا ساخت بتن بصورت دستي با بتونير يا خلاطه ممنوع مي‌باشد دليل اين امر را نيز دوست عزيزمان عشق عمران فرمودند چون طرح اختلاط به روش وزني مي‌باشد ليكن در دستي اگر هم خيلي مراعات فرمايند اوپراتور بصورت حجمي مصالح را با هم اختلاط مي‌كند يكي از مهمترين معايب طرح حجمي در اين است كه ماسه به دليل رطوبت افزايش حجم پيدا مي‌كند كه به اصطلاح به آن ري كردن ماسه گويند يعني در رطوبت هاي مختلف ما حجم مختلفي از ماسه خواهيم داشت.
ثانيا در اختلاط دستي آب با نظر اوپراتور و با ديدن ديگ اختلاط انجام مي‌شود اين در حاليست كه آب زياد به سيانور بتن معروف است و تغيير اندك نسبت آب به سيمان لطمات غير قابل جبراني به بتن مي‌زند.
ثالثا با توجه به مصالح هر منطقه و منحني دانه بندي شن و ماسه آن منطقه مي‌باسيت طرح اختلاط طراحي گردد.
رابعا آيين نامه ACI يك روش براي طرح فوري دارد كه ميتوان در كتب در اختلاط بتن استاد دكتر مستوفي نژاد پيدا كني.
خامسا روش كار گري بتن دستي : يك قسمت بادامي يك قسمت نخودي دو قسمت ماسه يك قسمت سيمان و اب به مقدار كافي:mad:

آخرین ویرایش:

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزيز و بسيار خوبم امير جان
لازم است به استحضار شما برسانم كه اولا ساخت بتن بصورت دستي با بتونير يا خلاطه ممنوع مي‌باشد دليل اين امر را نيز دوست عزيزمان عشق عمران فرمودند چون طرح اختلاط به روش وزني مي‌باشد ليكن در دستي اگر هم خيلي مراعات فرمايند اوپراتور بصورت حجمي مصالح را با هم اختلاط مي‌كند يكي از مهمترين معايب طرح حجمي در اين است كه ماسه به دليل رطوبت افزايش حجم پيدا مي‌كند كه به اصطلاح به آن ري كردن ماسه گويند يعني در رطوبت هاي مختلف ما حجم مختلفي از ماسه خواهيم داشت.
ثانيا در اختلاط دستي آب با نظر اوپراتور و با ديدن ديگ اختلاط انجام مي‌شود اين در حاليست كه آب زياد به سيانور بتن معروف است و تغيير اندك نسبت آب به سيمان لطمات غير قابل جبراني به بتن مي‌زند.
ثالثا با توجه به مصالح هر منطقه و منحني دانه بندي شن و ماسه آن منطقه مي‌باسيت طرح اختلاط طراحي گردد.
رابعا آيين نامه ACI يك روش براي طرح فوري دارد كه ميتوان در كتب در اختلاط بتن استاد دكتر مستوفي نژاد پيدا كني.
خامسا روش كار گري بتن دستي : يك قسمت بادامي يك قسمت نخودي دو قسمت ماسه يك قسمت سيمان و اب به مقدار كافي:mad:
سلام به شما دوست گرامی
با این تفاسیر اگه ما در جایی که بتن اماده موجود نباشد و بخواییم بتن ریزی کنیم(بتن با کیفیت مطلوب)باید چکار کنیم؟چه راه حلی پیشنهاد میدین؟