طراحی یک واحد صنعتی

طراحی یک واحد صنعتی

• مجموع رای دهندگان
    10
  • نظرسنجی بسته .

gharachorloo

عضو جدید
:smile: سوال اول : درصد برش مورد نظر شما چقدر است؟
سوال دوم : +C11و به طور كلي +CX به چه معني مي باشند؟
به نظر شما يك ماده است كه بخواهيم آن را در ديتا بانك ASPEN پيدا كنيم؟

:w10: بهترين كساني كه در مهندسي شيمي دروس پايه را درك نموده اند و بالاترين درك را از فرآيند دارند مي توانند اميدوار باشند در شبيه سازي موفق باشند:w23:

سلام بر شما
به طور کلی منظور از +Cx هیدروکربن های آلیفاتیک (آلکان ها)ی شامل همان عدد و سنگین تر می شود.مثلا +C4 یعنی بوتان و هیدرو کربنهای سنگینتر از بوتان شامل پنتان،هگزان،هپتان،اکتان و ....
خیر ترکیباتی مانند +C11 یک ماده نیستند که شما بتوانید آنها را در دیتا بانک اسپن یا هایسیس بیابید.شما دو راه حل دارید.
1) تعریف شبه مواد Hypothetical component در اسپن یا هایسیس که در این صورت به اطلاعاتی نظیر Mw,NBP یا liquid density احتیاج پیدا خواهید کرد. این اطلاعات رو می توانید از کتابهای مرجع یا اینترنت استخراج کنید.البته حتما تا جایی که می توانید ماده را به نرم افزار بشناسانید (هیدروکربن بودنش، ساختار مولکولیش) تا از خطاهای احتمالی نرم افزار در تخمین خواص این دسته از مواد کم بشه.
2) راه دوم تقریبیه اما واسه کسانی که صرفا به دنبال تخمین هستند یا اون ماده مقدارش کمه یا روی نتایج شبیه سازی تاثیر آنچنانی نداره، بهتره و اون اینه که از خواص Cx به جای +Cx استفاده شود. یعنی به جای خواص +C11 از خواص C11 استفاده بشه.
من فکر می کنم راه دوم بیشتر به درد کیس ما میخوره تا نظر اساتید چی باشه؟

pegi100

عضو
سلام بر شما
به طور کلی منظور از +Cx هیدروکربن های آلیفاتیک (آلکان ها)ی شامل همان عدد و سنگین تر می شود.مثلا +C4 یعنی بوتان و هیدرو کربنهای سنگینتر از بوتان شامل پنتان،هگزان،هپتان،اکتان و ....
خیر ترکیباتی مانند +C11 یک ماده نیستند که شما بتوانید آنها را در دیتا بانک اسپن یا هایسیس بیابید.شما دو راه حل دارید.
1) تعریف شبه مواد Hypothetical component در اسپن یا هایسیس که در این صورت به اطلاعاتی نظیر Mw,NBP یا liquid density احتیاج پیدا خواهید کرد. این اطلاعات رو می توانید از کتابهای مرجع یا اینترنت استخراج کنید.البته حتما تا جایی که می توانید ماده را به نرم افزار بشناسانید (هیدروکربن بودنش، ساختار مولکولیش) تا از خطاهای احتمالی نرم افزار در تخمین خواص این دسته از مواد کم بشه

من فکرمی کنم مشخصاتی مانند MWوnormal boiling point ,density برای یک برش فقط از طریق آزمایش قابل بدست آوردن هست همونطور که فرمودید یک ماده خالص نیست ومشخصات یک برش با برش دیگه فرق می کنه و این مشخصات برای برش قابل استخراج از مراجع یا اینترنت نیست.البته درسته چون مقدارش کمه 0.018% فرض C11 قانع کننده است.

آخرین ویرایش:

saatchi

عضو جدید
فکر می کنم اگر با همین سرعت پیش بریم عاقبت ما هم مثل برنامه چندصدساله توسعه کشورمون باشه:surprised:

saatchi

عضو جدید
سلام بر شما
1) تعریف شبه مواد Hypothetical component در اسپن یا هایسیس که در این صورت به اطلاعاتی نظیر Mw,NBP یا liquid density احتیاج پیدا خواهید کرد. این اطلاعات رو می توانید از کتابهای مرجع یا اینترنت استخراج کنید.البته حتما تا جایی که می توانید ماده را به نرم افزار بشناسانید (هیدروکربن بودنش، ساختار مولکولیش) تا از خطاهای احتمالی نرم افزار در تخمین خواص این دسته از مواد کم بشه.
2) راه دوم تقریبیه اما واسه کسانی که صرفا به دنبال تخمین هستند یا اون ماده مقدارش کمه یا روی نتایج شبیه سازی تاثیر آنچنانی نداره، بهتره و اون اینه که از خواص Cx به جای +Cx استفاده شود. یعنی به جای خواص +C11 از خواص C11 استفاده بشه.
من با نظر دوم شما موافقم فقط معمولا به جای +Cx ممکنه از 2+Cxاستفاده بشه که فرقی هم نمیکنه:)

saatchi

عضو جدید
معادله حالت Peng-Robinson
به خاطر رنج پوششی مناسب دما و فشار که با شرایط واحد ما کاملا همخوانی دارد.
در این مورد هم با شما موافقم.
پاورپوینتی رو برای روشن شدن روش انتخاب معادله حالت تهیه کردم که براتون به ضمیمه ارسال می کنم
:cool:

پیوست ها

• Don’t Gamble With Physical Properties.rar
    1.8 مگایابت · بازدیدها: 0

saatchi

عضو جدید
طراحی دستگاه ها :
1- استفاده از روش های دستی
2- استفاده از Short cut
هر دو را امتحان کنید.
روش حل را نیز ترجیحا توضیح دهید
راستش من خیلی دوست ندارم برای کسی مسوولیت تعیین کنم. اما اگر می بینید در روند پیشبرد پروژه لازم قکر کنم اگر آقای gharachorlio این مسوولیت رو بعهده بگیرن مناسب باشه.

saatchi

عضو جدید
نمیدونم کسی شبیه سازی برج ها رو انجام داد؟
اگر کسی شروع کرده حالابه این فکر کنه که PFD رو باید به چه قسمت هایی بشکونه.
به این فکر کنید اگر نیاز بود بیشتر توضیح می دم.
:)

saatchi

عضو جدید
در این مورد هم با شما موافقم.
پاورپوینتی رو برای روشن شدن روش انتخاب معادله حالت تهیه کردم که براتون به ضمیمه ارسال می کنم
:cool:
در ضمن داخل خود ASPEN PLUS هم یک راهنما برای معادله حالت وجود داره:cool:

gharachorloo

عضو جدید
طراحی دستگاه ها :
2- استفاده از Short cut
هر دو را امتحان کنید.
راستش من خیلی دوست ندارم برای کسی مسوولیت تعیین کنم. اما اگر می بینید در روند پیشبرد پروژه لازم قکر کنم اگر آقای gharachorlio این مسوولیت رو بعهده بگیرن مناسب باشه.
سلام و خسته نباشید به دوستان
آقای ساعتچی من هر کمکی که از دستم بر بیاد، دریغ نمی کنم. ولی حقیقتا این روزها سرم بسیار شلوغه.شبیه سازی رو هم هنوز شروع نکردم.میگم اگه شما براتون زحمتی نیست و component ها رو وارد نرم افزار کردید.یه نسخه برام بفرستید تا منم روی همان Template کار کنم و به دوستان دیگه برسم.
پیشاپیش ممنون

saatchi

عضو جدید
آقای ساعتچی من هر کمکی که از دستم بر بیاد، دریغ نمی کنم. ولی حقیقتا این روزها سرم بسیار شلوغه.شبیه سازی رو هم هنوز شروع نکردم.میگم اگه شما براتون زحمتی نیست و component ها رو وارد نرم افزار کردید.یه نسخه برام بفرستید تا منم روی همان Template کار کنم و به دوستان دیگه برسم.
پیشاپیش ممنون
;)راستش شاید من زیاد روی این کار وقت گذاشتم و دوستان در حال حاضر وقت کافی ندارن:cowboy: خوب مشکلی نیست سزعت رو کاهش می دیم تا همه با هم پیش بریم.:w32:
:w46:اما اینم در نظر بگیرین که تا الان طراحی دستی که شروع نشده و شبیه سازی رو هم اینطور که به نظر میاد فقط در ابتدای راحیم :book:پس احتمالاً اتمام این پروژه با اتمام آزاد راه تهران شمال مصادف خواهد شد:w01::cool:

t.salehi

عضو جدید
کاربر ممتاز
;)راستش شاید من زیاد روی این کار وقت گذاشتم و دوستان در حال حاضر وقت کافی ندارن:cowboy: خوب مشکلی نیست سزعت رو کاهش می دیم تا همه با هم پیش بریم.:w32:
:w46:اما اینم در نظر بگیرین که تا الان طراحی دستی که شروع نشده و شبیه سازی رو هم اینطور که به نظر میاد فقط در ابتدای راحیم :book:پس احتمالاً اتمام این پروژه با اتمام آزاد راه تهران شمال مصادف خواهد شد:w01::cool:

پیشاپیش ممنون

ایشالله که این طور نمیشه.;)
ولی حقیقتا حجم کار این چند وقته قبل عید خیلی زیاد شده.
خیلی دوست دارم هرچه زودتر روی این کار وقت بذارم ولی.....:(

gharachorloo

عضو جدید
منم امیدوارم که اینطور نشه.
شب عیدی مردم گرفتارند آخه.راستی به یه مورد جالب توجه کردید که تو نظر سنجی بالای صفحه طرحی که انتخاب کردیم واسه طراحیمون یعنی NGL درصد 0 را به خودش اختصاص داده؟

saatchi

عضو جدید
انتخاب واحد مورد بررسی لطفا همه نظر دهند

انتخاب واحد مورد بررسی لطفا همه نظر دهند

شب عیدی مردم گرفتارند آخه.راستی به یه مورد جالب توجه کردید که تو نظر سنجی بالای صفحه طرحی که انتخاب کردیم واسه طراحیمون یعنی NGL درصد 0 را به خودش اختصاص داده؟
گه اطلاعات واحد دیگه ای رو داریم می تونیم میشه کیس رو عوض کرد.
اما نکته ای مه توجهتون رو به اون جلب می کنم وجود مشابه همین واحد در پالایشگاه های نفت است :

از طرف دیگر وقتی ما نتونیم این واحد ساده رو به راحتی بررسی کنیم واحدهای نفتی رو چند برابر این پیچیدگی دارن و دارای واکنش و ... رو هم آمادگی بررسی اونا رو نخواهیم داشت و باید پله پله جلو رویم.
البته نظر جمع تعیین کننده مسیر ما خواهد بود.:cool:

پیوست ها

• Full page fax print.pdf
    19.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

saatchi

عضو جدید
جهت اطلاعات بیشتر در مورد فرآیندهای پالایش و آشنایی با فرآیندهای پالایش می توانید به کتاب فرآیندهای پالایش نوشته خانم پرفسور گیتی ابوالحمد چاپ: دانشگاه تهران مراجعه فرمایید

designchem

متخصص طراحی دستگاههای تبادل حرارت
کاربر ممتاز
همه واحدا مثل همن فرقی نمیکنه روند کار مهمه که همشون یکین.سخت نگیرید همین خوبه.راجع به زمان هم مملکت ماست دیگه یک هفته به عید تازه یاد کارهای عقب مونده میفتن بعدشم تاریخ میزنن 13 فروردین!جابه من الان دارم یکی از کارهای 15/12/87 رو سر و سامون میدم که تاریخ تحویلش 13/1/88 بوده!

saatchi

عضو جدید
ایشالله که این طور نمیشه.;)
ولی حقیقتا حجم کار این چند وقته قبل عید خیلی زیاد شده.
خیلی دوست دارم هرچه زودتر روی این کار وقت بذارم ولی.....:(

:gol:در مورد زمان : تجربه نشون داده اگه با برنامه کار نکنیم کم کم سرد میشیم برای همین هم من یکی از دوستان رو پیشنهاد دادم برای همامنگی اجرای مراحل.
مثلا اگه ما برنامه ریزی کنیم که برای بعد از عید در چه مرحله ای باید باشیم و اون موقع به اون برسیم (حتی لگر سرعت پیشرفت کم هم باشه) پروژه ادامه پیدا میکنه اما اگر مثل الان جلو بریم مطمئن باشید بعد از عید دیگه کسی به این قسمت رجوع نمیکنه
این نظر شخصی منه یعنی : کی چه وقت چه کار
موفق باشید:D

آخرین ویرایش:

gharachorloo

عضو جدید
گه اطلاعات واحد دیگه ای رو داریم می تونیم میشه کیس رو عوض کرد.
اما نکته ای مه توجهتون رو به اون جلب می کنم وجود مشابه همین واحد در پالایشگاه های نفت است :

از طرف دیگر وقتی ما نتونیم این واحد ساده رو به راحتی بررسی کنیم واحدهای نفتی رو چند برابر این پیچیدگی دارن و دارای واکنش و ... رو هم آمادگی بررسی اونا رو نخواهیم داشت و باید پله پله جلو رویم.
البته نظر جمع تعیین کننده مسیر ما خواهد بود.:cool:

سلام
من منظورم نبود که کیس طراحیمون رو عوض کنیم.اتفاقا بر عکس معتقدم که واحد بسیار مناسبی هم انتخاب کردیم که به قول شما پیچیدگیهای پلنتهای نفتی و پتروشیمی هم ندارد.
فقط برام جالب بود که این رای ها رو تو نظر سنجی کی داده؟چون فکر می کنم شما هم معتقدید که واحد مناسبی رو انتخاب کردیم.

saatchi

عضو جدید
سلام به همه دوستان:)
با توجه به فعالیت فوق العاده زیادی که دوستان دارن:surprised: من تصمیم گرفتم بیشتر کمک کنم:gol: تا سعی کنم به زور کار رو جلو ببرم;)
در هر صورت من تا اونجایی که در توانم باشه همراهتون هستم :cool: و خودم شبیه سازی دینامیکش رو هم تموم کردم:redface: دیگه انتخاب با شماست. من کار خودم رو انجام دادم:smile:

از همینجاهم پیشاپیش عید رو به همه شما دوستان تبریک می گم

آخرین ویرایش:

saatchi

عضو جدید
سلام به همه دوستان:)
با توجه به فعالیت فوق العاده زیادی که دوستان دارن:surprised: من تصمیم گرفتم بیشتر کمک کنم:gol: تا سعی کنم به زور کار رو جلو ببرم;)
در هر صورت من تا اونجایی که در توانم باشه همراهتون هستم :cool: و خودم شبیه سازی دینامیکش رو هم تموم کردم:redface: دیگه انتخاب با شماست. من کار خودم رو انجام دادم:smile:

از همینجاهم پیشاپیش عید رو به همه شما دوستان تبریک می گم

سلام
راستش فكر نمي كردم سرنوشت اين تاپيك هم مثل خيلي از تاپيك هاي ديگه اين طوري تموم بشه اما شد!
فقط يك نكته رو مي خواستم به دوستان توصيه بكنم " اگر كاري را بهش علاقه نداريد، اگر فرصتتان محدود است و يا به هر دليل ديگري نمي توانيد و يا نمي خواهيد كاري را انجام دهيد آن كار را شروع نكنيد.
نيمه كاره رهاكردن كارها باعث سردي نسبت به بقيه كارهايتان هم مي گردد. "

موفق باشيد

Brave_IE

عضو جدید
بچه ها من رشتم صنایع هست همه جوره حاضرم کمک کنم هم برای خودم هم شما فقط شما خودتون یه پیشنهاد درباره موضوع پروژه بدید
تا حالا هم کارخونه پتروشیمی اراک رو دیدم هم یه کارخونه شخصی و خودم هم خیلی به کارخونه هایی که محصولات شیمیایی تولید میکنن علاقه دارم
پیشنهاد پروژه رو شما بدید.

mohammad_che_eng

عضو جدید
از این قبیل کارا من خیلی خواستم شروع کنم و هر بار اولش دوستان خیلی پیگیر و فعال بودند یه مدتی که می گذشت از شور و شوق دوستان کم می شد تا اینکه در آخر پروژه تعطیل می شد...

سلام
من کامپیوتر خوندم و اخیرا علاقه مند به مهندسی شیمی شده ام و میخوام از اول شروع کنم
فقط اطلاعات کلی توی چند ماه گذشته از مهندسی شیمی و صنایع نفت و غیره جمع اوری کرده و یاد گرفته ام
یک مطالعه امکان سنجی برای یک پالایشگاه نفت را هم با اطلاعاتی که دارم نوشته ام

و الان دارم روی یک پروژه کوچیک که برای خودم طراحی کرده ام کار میکنم

اگر کسی نمیخواد روی یک پروژه کار کنه
میخوام خودم به تنهائی یک پروژه را طراحی کنم و تا اخرش توی این تاپیک جلو برم
فقط کمکی که میخوام اینه که اگر جائی سوال داشته باشم بهم جواب بدین تا سریع جلو برم

اگر کسی موفقه که به سوالهای من جواب بده ممنون خوشحالم میکنه

و اما پروژه ای که من میخوام کار کنم و یا در اصل چند وقتی هست شروع کرده ام اطلاعات جمع کنم تا بعنوان یک کار عملی انجام بدم و تجربه شغلی ام بالا بره

عنوان: واحد جدا سازی محصولاتی مانند گازوئیل و نفتا از میعانات گازی

زمین: یک هکتار در نزدیکی ترکیه داخل خاک ایران (بعنوان یک مثال که بعدا داخل نرم افزار میتونیم تغییرش بدیم)

مواد اولیه: میعانات گازی فازهای عسلویه

محصولات: گازوئیل، نفت سفید، نفتای سبک ، نفتای سنگین ، LPG

ضایعات: حد اکثر 5 درصد (بهره برداری از ضایعات نیز میتواند در تحقیقاتی پروژه بعدی بررسی و استفاده شود.)

بودجه اجرای واحد پالایش و جداسازی: ؟ حد اقل پانصد میلیون تومان و حد اکثر چهار میلیارد تومان

مخازن: 6 مخزن سه هزار تنی (در صورت امکان جهت کاهش هزینه سرمایه گذاری بدون مخزن )

ظرفیت خوراک: روزانه یکصد و پنجاه تن میعانات گازی پالایشگاههای پارس جنوبی

زمان ساخت و اجرا و بهره برداری: 6 ماه

نکات مهم: در این طرح با استفاده از اخرین فناوریهای روز با حد اقل هزینه و زمان میخواهیم بهترین روش را برای اجرای این طرح به دست اورده
و بعنوان یک تجربه و رزومه کاری ثبت کنیم.

سوال: برای ساخت یک واحد جداسازی نفتا و گازوئیل و نفت سفید به ظرفیت یکصد و پنجاه تن در روز از نظر فنی چه بخشهائی نیاز است و چه تجهیزاتی و ایا میتوانیم
با کمک هم شبیه سازی اون را در اسپن و یا هایسیس انجام بدیم؟ ایا جائی کار مشابه انجام شده وجود دارد که از تجربه انها استفاده کنیم؟

نگاهی به برنامه ریزی این تاپیک:

فاز اول پروژه تحقیقاتی : طراحی واحد جدا سازی نفتا از میعانات گازی

فاز دوم: طراحی شش مخزن مواد اولیه و ذخیره محصولات هر کدام به حجم 3 هزار تن

فاز سوم: طراحی واد یازیافت ضایعات حاصل از استحصال نفتا از میعانات گازی

فاز چهارم: تولید بنزین از محصولات واحد های فوق

توجه این پروژه در ظاهر کوچک هست ولی در صورتی که کل چهار فاز اول رو با کمک هم انجام بدیم نتیجه های مهمی میتونیم بگیریم
بعنوان ثمال پالایشگاه ستاره خلیج فاز با بودجه 4 هزار میلیارد تومانی (2.6 میلیارد یوروئی) با ظرفیت روزانه 360 هزار بشکه در روز
از میعانات گازی عسلویه میخواهند بنزین تولید کنند! (که البته به دلیل نبود منابع مالی لنگ لنگان میروند)
ما میخوایم ببینیم اگر کار دست ما بود چه کار میکردیم و ایا توان طراحی و ساخت یک پروژه مشابه به اندازه یک به 480 یا تقریبا دو هزارم این پروژه را داریم یا نه!

لطفا با هم همکاری کنیم ولی اگر حال ندارید از راهنمائیتون دریغ نکنید تا این پروژه را بعنوان یک تجربه و سابقه کار انجام بدم

با تشکر

خوب از انجائی که نمیخوام منتظر بشم کسی استین بالا بزنه خودم برای خودم این تاپیک رو ادامه میدم!
و کل بیست صفحه این تاپیک رو از اول دارم میخونم فعلا ده صفحه خوانده ام و بقیه اش رو تا نیم ساعت دیگر تمام میکنم ! ;)

ممنون از تذكرتون
تمامي PFD هاي واحدهاي پالايشگاه گاز در عسلوييه توسط جهاد دانشگاهي به صورت يك كتاب منتشر شده.

این رو نمیدونستم و با خوندن کل تاپیک این رو یاد گرفتم!
پس اگر نیاز به اطلاعات باشه از این کتابها میشه استخراج کرد.

همچنین داشتم میچرخیدم که ببینم اصلا PFD چی هست خوردنیه ؟ :D
بعدش به لینک زیر برخودم
پس اگر من که صفر کیلومتر هستم بخوام خوب یاد بگیرم سی دی های زیر به دردم میخورند!

http://www.irnpc.mihanblog.com

هر چی از این ور اون ور جمع کنم میذارم اینجا تا اطلاعاتم کامل بشه و بعد شروع میکنم طرح های
فنی، اقتصادی و مالی رو تکمیل کنم!

اولين اصل در استفاده از نرم افزار :::::cry::::: هيچ وقت همينجوري و بدون دليل به نرم افزار اطمينان نكنيد!
نرم افزارهايي چون Hysys و ASPEN داراي امكاناتي هستند كه توسط آن ها مي توان طراحي اوليه برج ها را انجام داد، همچنين داراي بخش SIZING هم مي باشند اما براي طراحي DETAIL با يد از يك سري قوانين تجربي نيز استفاده نمود. از طرف ديكر به كمك اين نرم افزارها مي توان به راحتي نمودارهاي Txy,Pxy و ... را به راحتي رسم نمود.
بنابراين عملا طراحي دستگاه ها به صورت موازي در سيمولاتور و بر روي كاغذ انجام مي گردد همچنين در حين پيشرفت هركدام تبادل اطلاعات و نتايج هر شيوه با شيوه ديگر به صورت مداوم صورت مي پذيرد.

فکر میکنم این اطلاعات رو جمع کنم آخر این تاپیک میشه یک کتاب آموزشی ازش در آورد مثلا :

خود آموز طراحی و ساخت یک پالایشگاه کوچک در 21 روز ! :d

امید وارم این کار تا کمتر از 21 روز انجام بشه!

==================
البته هایسیس قابلیت دادن تعداد سینی ها و سایز زدن برج رو ( البته فقط همون قسمت سینی ها). ولی خوب در نهایت برای استفاده از هر نرم افزاری باید از طراحی و ابعاد نهایی دید داشت تا بتوان از نتیجه ها استفاده کرد و به درستی و یا اشتباه بودن ان ها پی برد.

با استفاده از ایکون short cut distillation
قبل از شروع شبیه سازی برج با استفاده از این ایکون میتونید تعداد سینی های min , محل سینی خوراک, reflux Ratio و........ دست پیدا کنید.;)
این ایکون این مقادیر رو برای شما مشخص میکنه که باز به نظر شما و تجربیات خودتون میتونید دقیقا از همین مقادیر استفاده کنید و یا با کمی تغییر از ان ها بهرع بگیرید.

سلام
اختلاف محاسبات تا عمل خيلي هم كم نيست
بعنوان نمونه در خالص سازي متانول
خوراك ورودي به برج و محصول به صورت زير هست
http://www.img98.com/images/92ubzcit4k8htw0vcn3j.bmp
اگه از روش short cut distillation استفاده بشه تعداد سينيها رو 12 تا حساب ميكنه اما تو عمل فكر ميكنيد چند تا سيني داره ؟ 85 تا سيني!

من فکر میکنم احتمالا در واقعیت این برج در حال کار کردن با min reflux ratioi است.
با داده های شما من این کار رو انجام دادم با حداقل ریفلاکس 84 سینی و با ریفلاکس معمول 1.5 برابر همون عدد 12 شما رو بدست آوردم.
چیز دیگه ای به ذهنم نمیرسه.:redface:
نکته ای هم که اینجا وجود داره. ایکون short cut یک مقادیر ابتدایی به ما میدهد. با در نظر گرفتن مابقی شرایط طراحی
به عنوان مثال max , min ارتفاع برج, اگر برامون مهم باشه و سایر پارامتر ها
این اعداد ابتدایی رو باید بهینه سازیم

اين يه قسمت pfd واحد هست و همنطور كه ميبينيد ريفلاكس در min نيست و reflux ratio حدود 1.9 هست
دماي ريفلاكس در حالت subcoold هست و نه در T sat
و اما علت بالا بودن تعداد سيني ها شايد بعلت كاهش ميزان ناخالصي ها ( اتانول ) در محصول بالاي برج باشه كه بايد در حد 10 ppm باشه
http://www.img98.com/images/kf7yopwnkx1uj31pymv.bmp

علت این مقدار اختلاف در بسیاری از اوقات بازدهی سینی شما احتمالا در short cut distillation بازدهی سینی رو 100 گرفتین.

این هم امکانش هست
ولی من امتحان کردم اینقدر تعداد سینی ها رو زیاد نمیکنه, حدود 40 تا که با توجه به صحبت saatchi عزیز, راندمان رو تاثیر بدیم خوب تعداد سینی ها بیشتر میشه!!
یک سوال: این برج از ابتدا برای همین منظور طراحی شده؟
یک سوال دیگه: چرا فشار بالای برج ( محصول) از از پایین برج بیشتره؟!!!!!:surprised:

در خصوص سوال اول بايد بگم بله البته اين رو در نظر داشته باشيد كه برجها معمولا براي شرايط 100% طراحي نميشن بعنوان مثال اگه براي همين برج فلو خوراك رو 20 درصد زياد كنيم با توجه به Heat load كندانسور و ريبويلر تعداد سينيها زياد ميشه
در مورد سوال دوم فشار بالاي برج كمتر از پايين هست P 85 =1.22 و P 1 = 1.74 هست .

ولی اصولا برجها با MAX FLOODING طراحی میشن و باید در نظر داشت که باید در محدوده عملیاتی برج کارکر.مسلما این موضوع رو در طراحی اولیه در نظر گرفتن.

آخرین ویرایش:
در این مورد که حرفی نیست
منظور من بیشتر این بود که آیا از اول برای همین طراحی شده ( یا برای خوراک دیگه ای بوده و الان کاربریش عوض شده) یا اینکه برا یخوراک های متنوع طراحی شده ( چند منظوره میباشد؟)
این برج برای چه واحدیه مهندس؟
حق با شما است pfd رو ندیده بودم:redface: از روی جدول که نگاه میکردم فشار محصول رو 8.5 دیدم;)

خانم مهندس برج يك منظوره هست و براي تقطير متانول مورد استفاده قرار ميگيره

با سلام
فکر کنم اگر فایل شبیه سازیتونو رومیمه می کردین خیلی مفیدنر بود.
یکی از دلایلی که باعث افزایش طول برج است خطای مهندسی است این ضریب در کشورهای صنعتی با توجه به واحد بین 1.2 تا 1.4 اما در ایران حدود 1.7 تا 1.8 و در کشورهایی چون هند هم حدود 2 درنظرگرفته می شه.;)

یه سوال دیگه .فرض کنید میخواید یه برج رو به صورت detail برای یه پلنت طراحی کنید بازده سینی رو چند می گیرید؟آیا نیازه که بازده دقیق رو از شرکت سازنده tray استعلام کرد؟تا جایی که من دیدم در دیتاشیتها برج سایز شده و تعداد سینیها محاسبه شده ولی وقتی دیتا شیت میاد دست سازنده نهایی کردن سایز و تعداد سینیها (گارانتی پروسسی) به عهده سازنده گذاشته شده واقعاً بازده سینی از یک شرکت به شرکت دیگه متفاوته که روی طراحی اثر بذاره؟بازده رو تو طراحی چند می گیریدکه بشه بهش اعتماد کرد .

اگر پاسخ دادن با این سول ساده بود الان ما هم جزو لایسنسورهای بزرگ بودیم:cry:
متاسفانه این مساله بسیارپیچیده و نیازمند تجربه است. یعنی باید از تجربه واحدهای مشابه کمک گرفت. نمیشه یک ستون صد متری رو نصب کرد و در روز start up بگی ببخشید 10 تا سینیش کمه! به همین دلیل گاهی شرکت سازنده به خرج خودش یک سری سیستم های نمونه گیری روی واحدهایی که طراحی کرده نصب می کنه تانتایج تجربی طراحیشو داشته باشه البته اگر هیچ داده ای موجود نباشه معمولا در پایلوت ها مقدار بازده سینی هارو محاسبه می کنن

همین الان به یک سایت جالب برخورد کردم، حتما سر بزنید
سایت / بخش مهندسی شیمی / قسمت مربوط به سایزینگ
http://www.edasolutions.com/old/Groups/Tech/EquipSizingCalcs.htm

البته از این سایت های محاسبه گر کم نیست (البته یک قسمت این سایت به این قضیه اختصاص داره) ولی به نظرم این یکی خیلی خوب اومد. کار محاسبات انجام میده. نمونه دیتا شیت ها رو میتونید اینجا پیدا کنید, سایت انواع استانداردها و....

با سلام خدمت همه دوستان
اولا چه خوب شد که بالاخره به یک اجماع نسبی در مورد پروژمون دست پیدا کردیم.
ثانیا تا دیر نشده یه اسم خوب برای پروژه انتخاب کنیم تا انشاالله در آینده با دید کاملا مهندسی به پروژه و بخشهای آن نگاه کنیم. بنده در زمینه محاسبات دستی، رجوع و استفاده از استانداردهای مهندسی و مراجع (به دلیل دسترسی به منبع نسبتا کامل از استانداردها)، مقایسه و تحلیل نتایج حاصله(به دلیل دسترسی به اطلاعات سایر فازهای پارس جنوبی)، جستجوی اینترنتی،تهیه مدارک مربوطه:BFD,PFD,UFD,PID,Design Basis,Equipment and Material List,Reports هم میتوانم کمک کنم.(البته به کمک دوستان خوبم). در زمینه شبیه سازی هم میتونید روی کمک من حساب کنید. حالا جناب ساعتچی هر طور صلاح میدونند تقسیم وظیفه کنند. من در خدمتم.

:smile:

:w42:
با یاد و نام خدا رسماً شبیه سازی رو شروع می کنیم:
1- با صحبتهای قبلی فکر می کنم به این نتیجه رسیدیم که بهتر از ASPEN استفاده کنیم
2- اگر کسی ASPEN بلد نیست اما می خواد کمک کنی مهم نیست می تونیم کمکش کنیم یادبگیره:w10:
3- لطفا دوستانی که می خوان در این زمینه فعال باشن به عنوان اولین قدم BASIC DESIGN رو بخونن و خلاصه ای رو که در هنگام شبیه سازی باید ازش استفاده کرد تهیه کنن
معنی این کار اینه که ما فعلا به مطالعات مفهومی کاری نداریم موفق باشید

من ایمیلم رو دادم اگر لطف کنید به ایمیلم میل بزنید (البته من دوباره هم براتون میل زدم شاید آدرس میلتون اشتباه هست) در اسرع وقت فایل بیسیک رو ارسال می کنم.
اما انتخاب بین "اسپن" و "اسپن-هایسیس" من با هردو نرم افزار کار کردم و میکنم. به دلایلی چون :
1- جامع تر بودن نرم افزار اسپن
2-قابلیت استفاده از بسیاری از داده های اسپن در طراحی
3- لینک همه ماژول های ASPEN SUIT با یکدیگر
و . . .
فکر می کنم بهتره با این نرم افزار کار بشه.
در موقع شبیه سازی دینامیک واقعا کار با اسپن بسیار کامل تر و نتایج بهتری را برای ما به ارمغان حواهد آورد.:w44:
شاید فقط در همبن یک مورد در طول کل پروژه از دوستان بخوام یدر صورتی که قانع نشدن به من اعتماد کنن;)

1- ما در اینجا دو تا برج و تعدادی شیر، برج خنک کننده و .. داریم کیا در شبیه سازی این واحد مشکل دارن؟
2-من ورژن 2006 رو استفاده می کنم آیا بقیه دوستان هم با این ورژن کار می کنن؟
3- نیازی به آموزش احساس می کنید؟

من به طور اجمالی PROCESS DISCRIPTION رو خوندم . ولی چطوری خلاصش کنم؟:w19:
از صفحه 5 به بعد میشه خلاصه من. اگه بخوام خیلی خلاصه کنم که میشه چند خط زیر:
این پروزه مربوط به طرح توسعه فازهای 9 و 10 هستش که به چند یونیت تقسیم شده .یونیتی که ما روش کار میکنیم یونیت 107 است که خوراکش با کامپوزیشن مشخص و دما و فشار مشخص از واحد 105وارد برج دی پروپانایزر شده .پروپان از بالا و بوتان از پایین خارج میشه.هدف این واحد شیرین سازی پروپان و بوتان نیست بلکه فقط جداسازیه پروپان از بوتان با خلوص مشخص(که ذکر شده) است.قسمتی از پروپان پس از خنک شدن به برج بازگشته و بقیه به واحد 114 جهت شیرین سازی فرستاده می شود.
محصول پایین برج به برج دی بوتانایزر فرستاده میشه.قسمتیمحصول بالا که بوتان است به برج بازگشته و بقیه به واحد 115 جهت شیرین سازی فرستاده می شود. محصول پایین برج که C5+ است با کوندانس پلنت 103 مخلوط میشود.
به به مفید و مختصر اگه بخوام دما و فشار و کلیه تجهیزات رو بگم که خیلی زیاد میشه همون از صفحه 5 به بعد رو از من بپذیرید.:d
راستی من یه چیزی رو اتمام حجت کنم من هر چیزی رو مشکل داشته باشم می پرسم هر چقدر هم پیش پا افتاده و ابتدایی باشه:w05:

خب حالا كه دوستان دارن فعالانه مشاركت مي كنن مي رسيم به بحث شيرين شبيه سازي!
سوال اول : اولين قدم در شبيه سازي چيه ؟
سوال دوم : دومين قدم در شبيه سازي چيه؟
سوالات شايد به نظر بديهي بيان اما خيلي مهمن
لطفا روشون فكر كنين

اولین قدم در شبیه سازی دقیق یک واحد فرآیندی انتخاب صحیح پکیج ترمودینامیکی یا همون FLUID PKAGE .
دومین قدمم فکر میکنم ترسیم درست PFD باشه.

اولین قدم شما در حقیقت دومین قدم منه و کاملا هم درست;)
حالاچطور باید این معادله مناسب رو تعیین کرد؟
روی اولین قدم هم بیشتر فکر کنین

والا از اونجایی که من فقط با هایسیس کار کردم مطابق با هایسیس توضیح میدم.برای انتخاب معادله مناسب اول باید خاصیت کامپوننتها رو مشخص کرد(قطبی,غیر قطبی و....)بعد به سی دی هایسیسم مراجعه میکنم یه فایل داره به اسم documents وcom thermo guid .اساس هر معادله ای و اینکه تو چه فازی خوب جواب میده گفته .(فصل 4 thermodynamic calculation models) البته من تا حالا گذرم بهش نیفتاده چون همیشه موادی که باهاشون کار داشتم نفتی بودن اونم پروپان و بوتان و.. که peng robinson بهتره براشون.
com thermo refguid

دوست خوبمون designchem توضیحات خوبی دادند بهترین راه انتخاب fluid pkage رجوع به
manual مربوط به برنامه و همچنین نوشته ها و مقالاتی که درمورد شبیه سازی فرآیند مشابه ارایه شده اند می باشد.
یک سری نکاتی هست که اینجا میگم:
hydrocrbon: به صورت معمول از معادلات حالتEOS استفاده می شود
مدلهای فشار بخار برای سیستمهای فشار پایین مناسب می باشند
مدلهای اکتیویته مدلهای ضعیفی برای سیستمهای شامل هیدرو کربن هستند
معادلات حالت :
pr : این معادله دارای بیشترین پیشرفت در hysys میباشد.محدوده وسیع PوT.دارای عملیات مخصوص برای اجزا کلیدی .دارای بزرگترین دیتابیس ضرایب تقابل ip .استاندارد خوب برای هیدروکربنها.
prsv:این معادله توسعه یافته معادله pr می باشد وبرای مخلوطهای تقریبا غیر ایده آل(متوسط
) استفاده می گردد. سرعت حل پایین تری نسبت به pr دارد.
srk:همان معادله تصحیح شده RK می باشد.دقت آن به اندازه pr میباشد ولی در hysys به اندازه pr توسعه داده نشده است.
PR-Twu, SR-Twu :برای سیستمهایی که دارای هیدروژن محلول در هیدروکربن مایع هستند استفاده میشود.
TST:هیدروکربن با اجزا غیر ایده آل مثل گلایکول.gas dehydration
GCEOS :generalized cubic EOS : برای زمانی که می خواهید پارامترهای معادله را خودتان وارد کنید
MBWR:حالت تصحیح یافته معادله BWR می باشد.یک معدله 32 پارامتری وتجربی ودر رنجی عملیاتی که این معادله بدست آمده بخوبی جواب میدهد.
Lee-Kesler-Pockler: حالت تصحیح یافته معادله BWR وبرای مخلوطهای غیر قطبی کاربرد دارد
Zudkevitch Joffee: حالت تصحیح شده RK میباشد و برای سیستمهایی شامل H2
Kabadi-Danner: حالت تصحیح شده SRK است.و برای محاسبات LLEمی باشد.مخصوصا مخلوطهای رقیق مثل سیستمهای شامل هیدروکربن و آب.پارامترهای آن باید از طریق آزمایش بدست آورده شوند.
Sour PR/SRK: برای سیستمهایی دارای آب و اجزا اسیدی مثل h2s,co2.NH3در فشارهای پایین تا متوسط
vapour pressure model
Modified Antonie: برای سیستمهای فشار پایین ایده آل
Braun K10 Model:فقط قابل اجرا برای هیدروکربنهای سنگین در فشار پایین
Esso K:فقط برای هیدروکربنهای سنگین در فشار پایین​

معادلات شبه تجربی
Chao-Seader: برای هیدروکربنها T=0-500 c و P<10000Kpa
Grayson-Streed:همان choa seader با تاکیید بر هیدروژن .مناسب برای هیدروکربنهای سنگین با شاخه های هیدزوژن فراوان.مناسب برای واحدهای hydrotreaters ,vaccum​

Glycol Package: برای شبیه سازی واحدهای TEG gas dehydration
Amine: برای واحدهای شیرین سازی
برای سیستمهای هیدروکربنی و hypo component بهتره از PR,SRKودیگر معادلات حالت استفاده شود
برای سیستمهای خلا GS, PR, BK10
سیستمهای که دارای هیدروژن زیاد هستند GS, PR, PR-Twu, or ZJ
امیدوارم سرتونو زیاد درد نیورده باشم:confused:

اول جواب سوال اول : اعتماد به نفس
خوب فکر کنم اولین مرحله رو گذروندیم
مرحله دوم : تعیین ترمودینامیک مناسب:
نکته اول : در یک فرآیند لزوماً فقط از یک معادله استفاده نمی شود:در شبیه ساز یممکن است از چند معادله مختلف به فراخور مواد موجد استفاده شود
نکته دوم : ضرایب معادلات مورد نظر چگونه تعیین شوند؟ آیا ما داده تجربی از مواد مورد نظر در دست داریم؟ آیا می خواهیم از روشهایی مثل GROUP CONTRIBUTION استفاده نماییم . . .
نکته سوم حالا به سراغ انتخاب خود معادله می رویم: در اینجا الگوریتم هایی معمولا توسط برخی از افراد شاخص ارادئه شده است. این الگوریتم ها بر اساس توانایی های معادلات مانن دما و فشار و مواد موجود و . . . می باشند

برای سایزینگم کتابهایی مثل fundamental of multicomponent distillation by holland یا distillation by van winkle یا distillation design by henry kister یا ludwig
اینم کتاب خوبیه مثالاشو با اسپن کار کرده Distillation Design and Control Using Aspen Simulation

يه نكته ديگه: معمولا فقط يكي از كيس هاي زمستان و يا تابستان شبيه سازي مي گرددو كيس ديگر بايد توسط بازه هايي كه جهت انعطاف پذيري واحد و در نظر گرفته مي شود پوشش داده شود.

بنظر من مهندس شبیه سازی رو بدون ورود اطلاعات sizing بطور کامل انجام بدیم کیسهای مختلف summer winter رو بررسی کنیم .بعد از اون با اطلاعات بدست آمده از شبیه سازی کیسهای مختلف کیسی رو که باید بر اساس اون طراحی انجام بشه رو انتخاب کنیم.مثلا اون کیسی که فلو بخار بیشتری رو سینی خاصی از برج داره منجر به طراحی قطر برج بر اساس اون میشه.شاید نیاز به optimizing هم باشه تا به spec برسیم چون اینکه basic design و اونقدر دقیق نیست.بعد از اون با اطلاعات بدست اومده بریم سراغ طراحی.

وقتی تعداد سینی برج رو ندونیم میشه شبیه سازی رو انجام بدیم ؟
شاید فعلا بشه از اطلاعات موجود در PFD استفاده کرد اما آخرش که باید طراحی دستی رو انجام بدیم!
دوستان طراحی دستی رو نمی خواهید شروع کنید دیر شدا
در مورد سايزينگ : اولا سايزينگ هميشه قبل از شبيه سازي انجام ميشه و ممكن در طول شبيه سازي اصلاح بشه.
2: همون طور هم كه شايد تا حالا ملاحظه كرده باشين طراحي دستگاه ها نياز به يك رويه عملياتي مناسب داره و فقط جواب ها مهم نيستند بلكه مهم سطح اطمينانبي كه مي تونيم رو جواب ها داشته باشيم.
خوب حالا دوستان اگر در س عمليات دو رو گذرونده باشن روش ديتي محاسبه تعداد سيني ها رو بلدن.
نكته جالب اينه كه اين روش اگر داده هاي خوبي بهش وارد بشه خيلي خوب جواب ميده (براي تعيين تعداد سيني) ما روش هايي رو براي چك كردن مي تونيم به كار ببريم كه من ترجيح مي دم اين بحث ها كه دقيقا حاصل تجربه و صرف وقت زيادي بوده در غالب ميل تبادل بشه.
البته با توجه به اينكه مسووليت بخش طراحي دستي با خام صالحي فكر كنم بهتره در مورد تقسيم وظايف در اين بخش ايشون تصميم بگيرن
اما در مورد shortcut : روش خوبی برای بدست آوردن تعداد سینی هاست اما معمولا وقتی بهترین جواب رو میده که شما مشخصات اولیه ای از سیستم بدونی اگر به صورت دستی طراحی انجام نشد با توجه به داده های اولیه PFD باید سراغ shortcut رفت
جناب gharachorloo عزیز رویه های طراحی تقریبا با هم مشابه به عنوان مثال کتاب : distillation_design_and_control_using_aspen_simulation__-_william_l._luyben.pdf
که دوستان معرفی کردن می تواند مسیر مناسبی برای طراحی برج باشد. اما مسئله همان تجربه ما هست که قرار در این پروژه تکمیل بشه. در صورتی که راهکاری برای پیشبرد مناسب تر بخش شبیه سازی دارید لطفا ارائه دهید تا پروژه پیشرفت بهتری داشته باشد.
در مورد نرم افزار ASPEN ورژن 2006 ورژن خوبیه من با آقای مهندس gharachorloo موافقم.
در ASPEN PLUS شما می تونید فایل BACKUP را از ورژنی به ورژن دیگه به راحتی انتقال بدین بنابراین دوستان می تونند از ورژن های 11.1 ،2006 و 7 و 7.1 هم استفاده کنن.
در مورد ASPEN DYNAMIC این کار یک خورده سخت تره اما به موقع اونونم براتون توضیح می دم
پس اگر دوستان CD نرم افزار رو داشته باشن به راحتی می تونن اونو نصب کنن.
اگر هم بخوان تهیه کنن نسخه های 2006و2004و 11.1 معمولا در بازار موجود.
در مورد کتاب هم انشاء الله فردا کتاب هایی رو که فکر می کنم بهتره رو معرفی می کنم.
برای شروع شبیه سازی به نظرم اومد فایلای شرکت ASPEN رو داشته باشین خیلی کمک می کنه لطفا دانلود فرمایید:
ادامه1:
شركت مهندسين مشاور گسترش فرآيند شريف كتاب هاي خوبي رو در اين زمينه ارائه كرده:
http://www.sepdco.ir/fa/modules/pages/index.php?pagenum=15
البته من شخصا HELP خود ASPEN و فايلايي رو كه براتون ارسال كردم رو ترجيح مي دم.
براي HYSYS دكتر ستوده استاد دانشگاه تهران يك كتاب داره اونم كتاب خوبي (جهاد دانشگاهي دانشگاه تهران اين كاب رو چاپ كرده)
سوال اول : درصد برش مورد نظر شما چقدر است؟
سوال دوم : +C11و به طور كلي +CX به چه معني مي باشند؟
به نظر شما يك ماده است كه بخواهيم آن را در ديتا بانك ASPEN پيدا كنيم؟
بهترين كساني كه در مهندسي شيمي دروس پايه را درك نموده اند و بالاترين درك را از فرآيند دارند مي توانند اميدوار باشند در شبيه سازي موفق باشند

دارم متن ها و مطالب رو گرد اوری میکنم تا نوشته های دو سال گذشته رو دوباره از اول بحث نکنیم! :)
به زودی از مطالب گرد اوری شده یک پی دی اف طرح اولیه کتاب رو در میارم میذارم همینجا ! ;)

آخرین ویرایش:
آموزش طراحی یک پالایشگاه کوچک

آموزش طراحی یک پالایشگاه کوچک

سلام بر شما

من فکرمی کنم مشخصاتی مانند MWوnormal boiling point ,density برای یک برش فقط از طریق آزمایش قابل بدست آوردن هست همونطور که فرمودید یک ماده خالص نیست ومشخصات یک برش با برش دیگه فرق می کنه و این مشخصات برای برش قابل استخراج از مراجع یا اینترنت نیست.البته درسته چون مقدارش کمه 0.018% فرض C11 قانع کننده است.

من با نظر دوم شما موافقم فقط معمولا به جای +Cx ممکنه از 2+Cxاستفاده بشه که فرقی هم نمیکنه
طراحی دستگاه ها :
2- استفاده از Short cut
هر دو را امتحان کنید.
نمیدونم کسی شبیه سازی برج ها رو انجام داد؟
اگر کسی شروع کرده حالابه این فکر کنه که PFD رو باید به چه قسمت هایی بشکونه.
به این فکر کنید اگر نیاز بود بیشتر توضیح می دم.
در ضمن داخل خود ASPEN PLUS هم یک راهنما برای معادله حالت وجود داره
جهت اطلاعات بیشتر در مورد فرآیندهای پالایش و آشنایی با فرآیندهای پالایش می توانید به کتاب فرآیندهای پالایش نوشته خانم پرفسور گیتی ابوالحمد چاپ: دانشگاه تهران مراجعه فرمایید

خوب کل بیست صفحه تاپیک اینجا تمام شد و مطالب بالا را بعد از ویرایش و حذف زواید
به صورت پی دی اف قرار میدم همینجا
و فایلهای اموزشی را هم میخوام گرد اوری کنم.

همچنین به مرور سعی میکنم مطالی را از این ور ان ور جمع کنم

تا در نهایت یک کتاب اموزشی مفید با یک نمونه گروژه خوب در بیارم!

امید وارم کسی از اینجا رد بشه کمکم کنه!

آخرین ویرایش:
بالا