طراحی یک واحد صنعتی

طراحی یک واحد صنعتی

• مجموع رای دهندگان
    10
  • نظرسنجی بسته .

pani33

عضو جدید
سلام خدمت تمام مهندسین شیمی عزیز،:)
مهندس های هوافضا تو تالارشون یه تاپیک گذاشتن واسه طراحی یه هواپیما ،
حالا منم این تاپیک می ذارم تا ما هم به کمک همدیگه یه کارخانه مرتبط با مهندسی شیمی رو طراحی کنیم.
حالا NGL یا پالایشگاه یا حتی کارخانه رنگ فرقی نمی کنه مهم اینه که یه تجربه واسه خودمون جور کنیم.
حالا از شما می خوام نظر خودتونو بدین

مخصوصاً با تجربه ها

:Dبا تشکر از بازدیدتون از این تاپیک»":D

سرمد حیدری

مدیر تالارهای مهندسی شیمی و نفت
مدیر تالار
پیشنهاد خیلی خوبیه پانی جان. امیدوارم بتونیم یه کار خوب رو شروع کنیم.

designchem

متخصص طراحی دستگاههای تبادل حرارت
کاربر ممتاز
حالا منم این تاپیک می ذارم تا ما هم به کمک همدیگه یه کارخانه مرتبط با مهندسی شیمی رو طراحی کنیم.
حالا NGL یا پالایشگاه یا حتی کارخانه رنگ فرقی نمی کنه مهم اینه که یه تجربه واسه خودمون جور کنیم.

مخصوصاً با تجربه ها

سلام,ایده خیلی قشنگیه,من مدارک صنعتی پکیج تولید نیتروژن رو دارم اگه موافقید تا مدارکش رو بذارم فقط یه چیزی من جز با تجربه ها نیستما:D
ای وای ببخشید من دیکتاتور نیستما فقط این نظرخواهی بالا رو ندیدم شرمنده اینم یه پیشنهاد تلقی کنید.

آخرین ویرایش:

pani33

عضو جدید
سلام,ایده خیلی قشنگیه,من مدارک صنعتی پکیج تولید نیتروژن رو دارم اگه موافقید تا مدارکش رو بذارم فقط یه چیزی من جز با تجربه ها نیستما:D
ای وای ببخشید من دیکتاتور نیستما فقط این نظرخواهی بالا رو ندیدم شرمنده اینم یه پیشنهاد تلقی کنید.

نه، همین که گفتی چی داری خیلی خوبه;)
بازم از همکاریت ممنونم.:gol:

akbarpour

کاربر فعال
سلام
شاید نوشتن طرح توجیهی پالایشگاه و یا موارد مشابه کمی دور از دسترس و زمان بر باشد شاید بهتر باشد که با یه صنعت کوچکتر شروع شود

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

مخصوصاً با تجربه ها

سلام ممنون از پیشنهادتون ولی خوب طراحی یه پالایشگاه یا پروژه ای از این دست خیلی پیچیده است و فقط کار مهندسین شیمی نیست به نظرم بهتره کار و با شبیه سازی واحد های کوچیک مثل Cryogenic Air Seperation Unit شروع کنیم

hbr

عضو جدید
سلام
پس چرا ادامش ندادين. پيشنهاد ميكنم با سيستم هاي فلر هم ميتونيم شروع كنيم
با تشكر

gharachorloo

عضو جدید
سلام
شاید نوشتن طرح توجیهی پالایشگاه و یا موارد مشابه کمی دور از دسترس و زمان بر باشد شاید بهتر باشد که با یه صنعت کوچکتر شروع شود

سلام من با نظر دوستمان موافقم،بهتره از طراحی پایه Basic Design یه واحد صنعتی یا پالایشگاهی شروع کنیم و بعد وارد مرحله طراحی تفصیلی Detailed Design بشیم.طراحی یک پلنت کامل احتیاج به اطلاعات بسیار گسترده ای از تست و مقاومت خاک گرفته تا کار با مدلهای سه بعدی پالایشگاه و تهیه مدارک و دیتاشیتها و ..... داره که در سطح فعلی ما امکان پذیر نیست.بهتره کار طراحی یه واحد کوچک پالایشگاهی رو شروع کنیم. به عنوان مثال شبیه سازی واحد دریافت گاز Slug Catcher and reception facilities یکی از پالایشگاه های پارس جنوبی را پیشنهاد میکنم که فرایند پیچیده ای هم نداره.مدرک هم هر چقدر بخواهید موجوده.خلاصه کلام آماده همفکری و همکاری با دوستانم هستم.

designchem

کاربر ممتاز
خوبه دیگه خیلی هم پیچیده نیست اصلاً بذارید ببینیم قراره چطوری کار کنیم.میتونیم هماهنگ بشیم یه نفر که با تجربه تره هدایت رو به عهده بگیره.

قبل از هر چیزی من یه سوال بپرسم فرض کنید شما تو یه شرکت مشاوره کار می کنید میان یه سی دی بهتون میدن حاوی استانداردها و میگن ما می خوایم یه انبار نفت بسازیم با مثلاً 14 تا مخزن فقط همplot plan دارین و اینکه مخازن شامل چه مواد نفتی میشه مشخصات مواد نفتی رو هم ندارین حتی process discription هم ندارین چه طوری شروع می کنید ؟

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
خوبه دیگه خیلی هم پیچیده نیست اصلاً بذارید ببینیم قراره چطوری کار کنیم.میتونیم هماهنگ بشیم یه نفر که با تجربه تره هدایت رو به عهده بگیره.

قبل از هر چیزی من یه سوال بپرسم فرض کنید شما تو یه شرکت مشاوره کار می کنید میان یه سی دی بهتون میدن حاوی استانداردها و میگن ما می خوایم یه انبار نفت بسازیم با مثلاً 14 تا مخزن فقط همplot plan دارین و اینکه مخازن شامل چه مواد نفتی میشه مشخصات مواد نفتی رو هم ندارین حتی process discription هم ندارین چه طوری شروع می کنید ؟

بسم الل...
اگر موافق هستین تا همین رو شروع کنیم.
ابتدا نقشه هستش که در اختیار داریم، مشخصات جزئیات نقشه، تعریف های پایه و کاربردی تجهیزات، و اندازه ها و تخمین ها و محاسبات و شبیه سازی و طراحی و نتیجه گیری.

designchem

کاربر ممتاز
این P&ID یکی از مخازنه ما تا این حد جزییات که نمیتونیم پیش بریم؟می تونیم؟مغز من سوت میکشه وقتی اینو نگاه می کنم.

pani33

عضو جدید

هدف خود منم این بود که یکی که با تجربه تره هدایت این تاپیک رو بگیره
من خودم که تجربه این کارا رو ندارم:cry:

چندتا سوال !

چندتا سوال !

اول از همه دست جناب designchem درد نکنه بابت اطلاعاتی که در اختیار دوستان گذاشتن.
توی این فایل PDF که توضیحات مربوط به واحد رو نوشته، چند تا سوال برام پیش اومده:

1- توی بخش 2.6 :مگه منظور از Plant battery limits، محدودۀ فضای مربوط به این واحد نیست ؟ پس چرا واحد فشار (bara) براش ذکر کرده ؟!

2- توی بخش 2.7: مگه این پلنت، فقط مخازن نگهداری نیست و فرآیند روی نفت انجام نمی ده ؟ پس چرا از کلمه produced استفاده کرده ؟

3- توی بخش 2.8.1 : منظور از Firefighting water که معلومه چیه. منظور از Service water جریان آب برای تولید بخار توی واحد یوتیلیتی و یا جریان سرد برای کندانسورها هست ؟ Potable water و Wash water چیا هستن ؟ منظور از HOLD توی اون جدول شماره 3 چیه ؟

4- بخش 2.8.3 : منظور از Instrument air جریان هوایی هست که برای ابزار دقیق ها استفاده میشه (درسته؟). Plant air و Utility Nitrogen کجا استفاده میشن ؟ مخازن که از نوع floating roof هستن، پس قاعدتاً به بلنکت نیتروژن احتیاج ندارن !

یک سوال دیگه:

مقدار TVP رو توی فایل معرفی پلنت، گفته 10 psia هست اما اگر اون ترکیب درصد داده شده برای نفت رو ببیریم توی HYSYS مقدار TVP رو 261.9 bar (یا 3798.6 psia) بیان می کنه. این همه اختلاف برای چیه ؟

gharachorloo

عضو جدید
مهدی جان سلام،خوشحال شدم اینجا دیدمت
جسارت نباشه خودت استاد مایی،جواب سوالهات به نظر من اینه:
1)به شرایط دما و فشار خوراک و محصول اصطلاحا Battery Limits می گویند و ربطی به محدوده فضایی واحد نداره و Bara هم که واحد فشار مطلقه
2)فکر می کنم حتی یک تانک ذخیره هم یک خوراکFeed و یک محصولProduct که همون خروجی مخزنه داره دیگه
3)service Water v همونیه که گفتی اما آب مورد نیاز برای بویلر ها آب سرویسیت که املاح زدایی و هوازدایی شده است اصطلاحا به آن آب demin مخفف Demineralized Water هم گفته می شود.Potable water با کمی تخفیف همون آب آشامیدنی که در پکیج تولید آب آشامیدنی در پلنت تولید می شود.Wash Water یا Utility water هم همانطور که از اسمش معلومه آبیست که جهت اهداف شستشو از آن استفاده می شود.شبکه توضیع آن در کل پلنت وجود دارد.از آن جهت تمیز کردن تجهیزات (درون و بیرون) شستشوی خطوط لوله Line Flushing یا استفاده پرسنل پلنت استفاده می شود.اما اون Hold:این جدول محصول کار طراحی در مرحله پایه Basic است که طبعا خیلی از اطلاعات اون تو مرحله طراحی تفصیلی Detailed Design یا توسط Vendorها در آینده تکمیل خواهد شد.معنی Hold یعنی این اطلاعات اکنون در دسترس نیست.
4)Plant Air:مانند Wash water برای اهداف تمیزکاری و تست خطوط لوله ویا خشک کردن خطوط بعد از تست با آب استفاده میشود .از نیتروژن هم استفاده های مختلفی از قبیل inerting,Purging,Nitrogen blanketing و compressor Sealing میشود.در مورد بلنکتینگ تانک سقف شناور باهات موافقم وجود نداره اما ممکنه اون تانک شمارهTA-001 از نوع cone roof یا dome roof باشه که در این صورت وجود Blanketing ضروریه.

سرمد حیدری

مدیر تالار
من میگم اگه براشون مقدوره آقای سرمد مدیریت پروژه رو بدست بگیرند.وکار رو شروع کنیم.

بهتر خود پیرجو این کار رو انجام بدن. چون هم سابقه این کارو دارن و هم با نرم‌فزرارهای طراحی آشنایی کامل دارند. یکم صبر کنیم تشریف میارن ایشون.

مهدی جان سلام،خوشحال شدم اینجا دیدمت
جسارت نباشه خودت استاد مایی،جواب سوالهات به نظر من اینه:
1)به شرایط دما و فشار خوراک و محصول اصطلاحا Battery Limits می گویند و ربطی به محدوده فضایی واحد نداره و Bara هم که واحد فشار مطلقه
2)فکر می کنم حتی یک تانک ذخیره هم یک خوراکFeed و یک محصولProduct که همون خروجی مخزنه داره دیگه
3)service Water v همونیه که گفتی اما آب مورد نیاز برای بویلر ها آب سرویسیت که املاح زدایی و هوازدایی شده است اصطلاحا به آن آب demin مخفف Demineralized Water هم گفته می شود.Potable water با کمی تخفیف همون آب آشامیدنی که در پکیج تولید آب آشامیدنی در پلنت تولید می شود.Wash Water یا Utility water هم همانطور که از اسمش معلومه آبیست که جهت اهداف شستشو از آن استفاده می شود.شبکه توضیع آن در کل پلنت وجود دارد.از آن جهت تمیز کردن تجهیزات (درون و بیرون) شستشوی خطوط لوله Line Flushing یا استفاده پرسنل پلنت استفاده می شود.اما اون Hold:این جدول محصول کار طراحی در مرحله پایه Basic است که طبعا خیلی از اطلاعات اون تو مرحله طراحی تفصیلی Detailed Design یا توسط Vendorها در آینده تکمیل خواهد شد.معنی Hold یعنی این اطلاعات اکنون در دسترس نیست.
4)Plant Air:مانند Wash water برای اهداف تمیزکاری و تست خطوط لوله ویا خشک کردن خطوط بعد از تست با آب استفاده میشود .از نیتروژن هم استفاده های مختلفی از قبیل inerting,Purging,Nitrogen blanketing و compressor Sealing میشود.در مورد بلنکتینگ تانک سقف شناور باهات موافقم وجود نداره اما ممکنه اون تانک شمارهTA-001 از نوع cone roof یا dome roof باشه که در این صورت وجود Blanketing ضروریه.

امیر جان "تشکر" نداشتم برات بفرستم، گفتم اینجوری ازت تشکر کنم. مرسی بابت جواب هات استاد :) :heart:

ahmadreza.rahbar

عضو جدید
از باب نصیحت

از باب نصیحت

سلام
به نظرمن برای اینکه ماهابیاییم ووقتمون رادرطراحی یه کارخونه صرف کنیم بیایم ویک کم معقولانه فکرکنیم که بهترین کاری که الان می تونیم انجام بدیم چیه؟
این حرف رابه خاطر دلسوزی می زنم.
;)

سرمد حیدری

مدیر تالار
سلام
به نظرمن برای اینکه ماهابیاییم ووقتمون رادرطراحی یه کارخونه صرف کنیم بیایم ویک کم معقولانه فکرکنیم که بهترین کاری که الان می تونیم انجام بدیم چیه؟
این حرف رابه خاطر دلسوزی می زنم.
;)

خوب احمد رضا عزیز پیشنهاد شما چیه؟

hr-babaei

عضو جدید
با سلام خدمت همه دوستان و تشکر از بابت ایجاد این پست.
من حدوداً یکسال پیش نیز پیشنهاد چنین تاپیکی را داده بودم ولی استقبال نشد ولی حالا با وجود بچه های فعالی که دوباره به سایت رونق بخشیدن انگیزه مشارکت در من نیز بوجود آمده است.
خوشحال میشم که در این زمینه نیز حضور داشته باشم.و مطمئن هستم با گرمتر شدن این تاپیک با تجربه های سایت نیز همانند مهندس عراقی ،پیرجوو ... به ما کمک خواهند کرد.
من پیشنهاد می کنم تا از یک واحد ساده که حالا در هر فرایندی می تونه باشه شروع کنیم.برای شروع از فرایندهایی که PFD هاشون رو بچه دارند شروع کنیم و به تدریج با پیشرفت و شناخت بیشتر نسبت به هم و البته اضافه شدن با تجربه ها به سمت پروژه های بزرگتر حرکت کنیم.
بعنوان عضو کوچک این سایت از جناب آقای سرمد حیدری تقاضا می کنم تا قبول زحمت کنند و مدیریت این قسمت رو بر عهده بگیرندتا این تاپیک از هم پاشیده نشه.

*Afash*

عضو جدید
کاربر ممتاز
ایول بچه ها ....:w27:

خیلی تاپیک قشنگ و مفیدی میتونه باشه، لطفا ادامه اش بدین ...:w16:

ایشالله بقیه بچه ها هم میاند و با کمک هم یه کار جالب انجام خواهد شد ;)

منتظریما....:gol::gol::gol::gol:

designchem

کاربر ممتاز
این همه مهندس اینجاست دیگه طراحی سه تا تانک و دو تا پمپ باید این قدر طول بکشه منتظر چی هستین ؟ببینم همتون منتظر جناب پیرجو هستین؟این تاپیک خیلی وقته اینجاست کار اولمون که خیلی پیچیده نیست پایپینگ هم که نمی خوایم انجام بدیم سایزینگ سه تا تانکه و دو تا پمپ.یالا ببینم حیف که من نرمافزارم می لنگه وگرنه خودم شروعش می کردم.

akbarpour

کاربر فعال
سلام
با تعارفات زیادی که بچه اینجا می کنن شبیه تاپیک بچه های مهندسی صنایع شده بابا یکی کارو دست بگیره و شروع کنه لطفا .
یکی که یه خورده تجربه داره دستور بده کی چیکار بکنه

بالا