طراحی یک سیستم قدرت نمونه از تولید تا مصرف (1- اعلام آمادگی)

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
سلام به همه مهندسین فعال
منم همکاری میکنم البته چیزی بلد نیستم...
امیدوارم که بتونم کمک کنم و چیزی یاد بگیرم.

چه خلوت شده اینجا
مهندسینی که اعلام آمادگی کردن پس چی شدن؟! قرار شد شماتیک یک سیستم قدرت ساده و در عین حال کامل رو به عنوان سیستم نمونه اینجا قرار بدیم تا یکی رو انتخاب کنیم!
یا علی

moh3n_s

عضو جدید
حاضر استاد حاضر:)

چه خلوت شده اینجا
مهندسینی که اعلام آمادگی کردن پس چی شدن؟! قرار شد شماتیک یک سیستم قدرت ساده و در عین حال کامل رو به عنوان سیستم نمونه اینجا قرار بدیم تا یکی رو انتخاب کنیم!
یا علی
استار عزیز میگم ای کاش اعلام میکردید برای اینکار چه پیش نیازهایی در نظر گرفتید برای هر کدام از اعضایی که میخوان تو این پروژه انشالله همکاری داشته باشن ؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
استار عزیز میگم ای کاش اعلام میکردید برای اینکار چه پیش نیازهایی در نظر گرفتید برای هر کدام از اعضایی که میخوان تو این پروژه انشالله همکاری داشته باشن ؟
سلام دوست عزیز
هذف اینه که بعد از مشخص شدن اعضای تیم . از ابتدا موضوعی رو شروع کنیم و با هم بریم جلو ... هر جا به مشکلی برخورد کردیم در تاپیک دیگری با هم حلش میکنیم و نتایج رو به عنوان مراحل پروژه بازم در تاپیکی دیگر قرار میدیم.
منظورتون از پیش نیاز رو متوجه نشدم؟؟!!

آخرین ویرایش:

moh3n_s

عضو جدید
سلام مهندس جان منظورم از پیشنیاز همن سابقه کار و یا سابقه کار با نرم افزار ها به علاوه میخوام بدونم من که دانشجوی کارشناسی برقم و هنوز طراحی خطوط و رله و آز رله را پاس نکردم میخوام بدونم اصلا همین کافیه یا توقع دارید ما ارشد باشیم .....
به عبارتی آقای مهندس اصلا ما را راه میدید بازی بی رو در واسی.:)

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام مهندس جان منظورم از پیشنیاز همن سابقه کار و یا سابقه کار با نرم افزار ها به علاوه میخوام بدونم من که دانشجوی کارشناسی برقم و هنوز طراحی خطوط و رله و آز رله را پاس نکردم میخوام بدونم اصلا همین کافیه یا توقع دارید ما ارشد باشیم .....
به عبارتی آقای مهندس اصلا ما را راه میدید بازی بی رو در واسی.:)
علیک...
اختیار داری مهندس من خودم که این ایده رو دادم همینایی رو که گفتی بلد نیستم . در کنار هم یاد میگیریم کمی هم تحقیق میکنیم .
این کار باعث میشه دنبال مطالب ارزشمند تر بریم.

moh3n_s

عضو جدید
علیک...
اختیار داری مهندس من خودم که این ایده رو دادم همینایی رو که گفتی بلد نیستم . در کنار هم یاد میگیریم کمی هم تحقیق میکنیم .
این کار باعث میشه دنبال مطالب ارزشمند تر بریم.

سلام دوست عزیز
هذف اینه که بعد از مشخص شدن اعضای تیم . از ابتدا موضوعی رو شروع کنیم و با هم بریم جلو ... هر جا به مشکلی برخورد کردیم در تاپیک دیگری با هم حلش میکنیم و نتایج رو به عنوان مراحل پروژه بازم در تاپیکی دیگر قرار میدیم.
منظورتون از پیش نیاز رو متوجه نشدم؟؟!!

نظرم منم در ابطه با طراحی اینه :
دو ژنراتور همزمان سرویس و یکی استند بای شده باشد
ترانس T1وT2سنکرون شده باشند
ترانس T3وT4سنکرون شده باشند.

سلام مهندس جان میگم منظورت از اینکه دو ژنراتور همزمان سرویس شده باشده همون شینه pv یه؟ و اینکه امر فرمودید یکی هم استند بای منظور جنابعالی همون شینه اسلکه درسته ؟
این که میفرمائید ترانس ها سنکرون شده باشه چی اینو نفهمیدم ؟ طوریه بی زحمت راهنماییم کنید

moh3n_s

عضو جدید
مشاهده پیوست 125638
یک سیستم نمونه واسه قسمت تولید و انتقال که قسمتی از شبکه 500 کیلو ولت مصر هست که تو DIgSILENT شبیه سازی کردم
:)
آقای مهندس سعید عزیز قرار شد توی این تاپیک فقط دوستان اعلام آمادگی کنند و اگر قراره پروژه را شروع کنیم حتی مراحل ابتدایی و مقدماتی بهتره توی تاپیک جدا شروع کنیم اینجوری از نظر بنده بهتره چون هم اطلاع رسانیش بهتره هم کسی جا نمیمونه حالا نظر شما برایمان مهمه شما امر بفرما ما هم دست به کار شیم آقای مهندس من از کجا شروع کنم

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام مهندس جان میگم منظورت از اینکه دو ژنراتور همزمان سرویس شده باشده همون شینه pv یه؟ و اینکه امر فرمودید یکی هم استند بای منظور جنابعالی همون شینه اسلکه درسته ؟
این که میفرمائید ترانس ها سنکرون شده باشه چی اینو نفهمیدم ؟ طوریه بی زحمت راهنماییم کنید
سلام مهندس جان ... اینا رو که گفتی تا حالا نشنیدم اما به شینه ی دو ژنراتور همزمان میگم باس تای و به شینه ی اون ژنراتور استند بای میگم باس کوپلر ... اگر اشتباه میکنم لطفا امر بفرمایید.
راستش اینا واسه یه نقشه ای بود که من گذاشته بودم ولی اقا سعید توجیهم کرد که نقشه اشتباست منم پاکش کردم اما اون پست ازش باقی موند.
ترانس های سنکرون هم توی نقشه ی اشتباه من نمیشد همزمان وصل بشن واسه همین باید با رله ی سنکرون چک و با مدار فرمان مخصوص به صورت اوتوماتیک یک بار t1 و یکبارt2 وارد مدار بشن...
... در مورد پروژه هم فکرکنم اقا سعید میخوان تو همین تاپیک سیستم اصلی رو انتخاب کنیم و بعد در تاپیک بعدی به عنوان سیستم مورد نظر قرار بدیم .

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز

نه آقا محسن. اینایی که میگین (باس pv , pq) مفاهیم فیزیکی نیستن و فقط برای حل پخش بار به درد میخورن

آقای مهندس سعید عزیز قرار شد توی این تاپیک فقط دوستان اعلام آمادگی کنند و اگر قراره پروژه را شروع کنیم حتی مراحل ابتدایی و مقدماتی بهتره توی تاپیک جدا شروع کنیم اینجوری از نظر بنده بهتره چون هم اطلاع رسانیش بهتره هم کسی جا نمیمونه حالا نظر شما برایمان مهمه شما امر بفرما ما هم دست به کار شیم آقای مهندس من از کجا شروع کنم

خواهش میکنم
قرار شد تا زمانی که بچه ها اعلام آمادگی میکنن، سیستمهایی به عنوان نمونه اینجا بذاریم تا آخرش یکی رو انتخاب کنیم و شروع کنیم

moh3n_s

عضو جدید
:D:biggrin: والله جالبه اینایی که شما میگیدا من تا حالا نشنیدم و اینایی که من میگما شما تا حالا نشنیدید بذار آقا سعید بیاد تکلیفمونا روشن کنه:smile:
راستشو بخوای منظورم از شینه اسلک همون شینه ایه که هم اندازه ولتاژ توش معییننه و هم زاویه ولتاژ این شینه ژنراتورش تحت کنترل هست یعنی ژنراتورهای شینه های pv توان اکتیو ثابت به شبکه تحویل میدن ولی ژنراتور شینه اسلک تحت سیستم های کنترل هست توانش ثابت نیست در مواقع پیک بار ژنراتور توان بیشتری به شبکه میده و در مواقعی که پیک بار نیست یا مصرف کمه توان اکتیو کمتری به شبکه تزریق میکنه حالا اگر اشتباه میکنم امیدوارم آقا سعید راهنمایم کنه :gol:

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
:D:biggrin: والله جالبه اینایی که شما میگیدا من تا حالا نشنیدم و اینایی که من میگما شما تا حالا نشنیدید بذار آقا سعید بیاد تکلیفمونا روشن کنه:smile:
راستشو بخوای منظورم از شینه اسلک همون شینه ایه که هم اندازه ولتاژ توش معییننه و هم زاویه ولتاژ این شینه ژنراتورش تحت کنترل هست یعنی ژنراتورهای شینه های pv توان اکتیو ثابت به شبکه تحویل میدن ولی ژنراتور شینه اسلک تحت سیستم های کنترل هست توانش ثابت نیست در مواقع پیک بار ژنراتور توان بیشتری به شبکه میده و در مواقعی که پیک بار نیست یا مصرف کمه توان اکتیو کمتری به شبکه تزریق میکنه حالا اگر اشتباه میکنم امیدوارم آقا سعید راهنمایم کنه :gol:
واقعا جالبه:d
ممنون از توضیحات ایشالا بعدا کاملتر واسم توضیح بدین .
چون یک کلمه رو تا حالا از این مطالب نشنیدم:d البته من که سوادی ندارم.
باس تایی کلیدی که در حالت عادی نرمالی کلوز هست و دو شینه رو بهم ارتباط داده...باس کوپلر هم کلیدی است که در حالت عادی نرمالی اوپن هست و دو باسبار رو در زمان مناسب به هم ارتباط میده.
خیلی ممنونم ازتون .

moh3n_s

عضو جدید
آقای مهندس سعید عزیز میگم ما از طرف دانشگاه نیروگاه شهید منتظری رفتیم البته قبل از اینکه اینجا بیام عضو شم حیف اجازه عکس برداری نداشتیم فقط یک سری اطلاعات دارم در موردش ای کاش میشد از اوپراتورش از نقشه هاش یه عکس گرفت که متاسفانه نشد
حالا جدا ا این حرفا میگم اونجا که یه نیروگاه سیکل ترکیبی بود چهار تا 200Mw ظرفیت یک قسمت نیروگاه بود که از ولتاژ 15.7 کیلو ولت میرفت 230 کیلو ولت و قسمت دیگه اش هم چهار تا ترانس بود از خروجی همون ژنراتور ها یعنی 15.7 کیلو ولت به 400 کیلو ولت ترانس هاشو سه سیم پیچه بود حالا شینه بندی شو یاد نیست متاسفانه چه جوری بود الان دارم میگردم دنبالش امیدوارم پیداش کنم میگم پیدا شد به نظر شما لازم میشه؟

آقای مهندس میگم اگر اشتباه نکنم تا جایی که من به یاد دارم ترانس هاش سه سیم پیچه بود ولی یادم نیست چه جوری بود اصلا برای چی سه سیم پیچه این بازدید مال یک پیشه شرمنده!
من فکز میکنم همون شکلی که آقا مصطفی رسم کردنو به این صورت اصلاح کنیم (علاوه بر رفع اشتباه)
3تا ژنراتور بذاریم ولی خروجی های ژنراتور ها رو از ولتاژ همون15.7 ببریم به دو تا پست 230/ 15.7و دو تا هم پست230 / 15.7 بعدش هم یه بار از ولتاژ 230 بریم 63 و یکبار هم از ولتاژ 400 بریم 63 و در نهایت بریم پست فوق توزیع 20 کیلوولت و در آخر 20 به 0.4 کیلو ولت رسمش کنم با اجازه تون یه نمونه با DIGSILENT؟

آخرین ویرایش:

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
آقای مهندس سعید عزیز میگم ما از طرف دانشگاه نیروگاه شهید منتظری رفتیم البته قبل از اینکه اینجا بیام عضو شم حیف اجازه عکس برداری نداشتیم فقط یک سری اطلاعات دارم در موردش ای کاش میشد از اوپراتورش از نقشه هاش یه عکس گرفت که متاسفانه نشد
حالا جدا ا این حرفا میگم اونجا که یه نیروگاه سیکل ترکیبی بود چهار تا 200Mw ظرفیت یک قسمت نیروگاه بود که از ولتاژ 15.7 کیلو ولت میرفت 230 کیلو ولت و قسمت دیگه اش هم چهار تا ترانس بود از خروجی همون ژنراتور ها یعنی 15.7 کیلو ولت به 400 کیلو ولت ترانس هاشو سه سیم پیچه بود حالا شینه بندی شو یاد نیست متاسفانه چه جوری بود الان دارم میگردم دنبالش امیدوارم پیداش کنم میگم پیدا شد به نظر شما لازم میشه؟

آقای مهندس میگم اگر اشتباه نکنم تا جایی که من به یاد دارم ترانس هاش سه سیم پیچه بود ولی یادم نیست چه جوری بود اصلا برای چی سه سیم پیچه این بازدید مال یک پیشه شرمنده!
من فکز میکنم همون شکلی که آقا مصطفی رسم کردنو به این صورت اصلاح کنیم (علاوه بر رفع اشتباه)
3تا ژنراتور بذاریم ولی خروجی های ژنراتور ها رو از ولتاژ همون15.7 ببریم به دو تا پست 230/ 15.7و دو تا هم پست230 / 15.7 بعدش هم یه بار از ولتاژ 230 بریم 63 و یکبار هم از ولتاژ 400 بریم 63 و در نهایت بریم پست فوق توزیع 20 کیلوولت و در آخر 20 به 0.4 کیلو ولت رسمش کنم با اجازه تون یه نمونه با DIGSILENT؟

سلام
بله هرچی نمونه بیشتر داشته باشیم بهتره

بله لطف کنید ممنون میشم گه رسم کنید تا بچه ها هم ببینن

معمولا یکی از دلایلی که ترانس ها رو 3 سیم پیچه انتخاب میکنن اینه که اون سیم پیچ سوم برای مصارف داخلی اون پست باشه یا یک بار کوچکی رو تغذیه کنه

moh3n_s

عضو جدید
سلام
بله هرچی نمونه بیشتر داشته باشیم بهتره

بله لطف کنید ممنون میشم گه رسم کنید تا بچه ها هم ببینن

معمولا یکی از دلایلی که ترانس ها رو 3 سیم پیچه انتخاب میکنن اینه که اون سیم پیچ سوم برای مصارف داخلی اون پست باشه یا یک بار کوچکی رو تغذیه کنه
ممنونم آقای مهندس میگم فقط من تحقیق نکردم در موردش از خودم میتونم ایده بدم اگر صلاح میدونید تحقیق کنم و ایده بدم در موردش فقط یکم به زمان نیاز داره چون الان فصل امتحاناته قربان راستی بابت این اطلاعتون درمورد ترانس سه سیم پیچه ممنونم آقای مهندس پس ما هم از ترانس سه سیم پیچه برای نیروگاه استفاده کنیم بهتر نیست؟
یه مسئله دیگه من طراحی زیاد با اتوکد کار نکردم الانم نصب نیست ولی قول میدم در اسرع وقت نصب کنم و شروع به یاد آوری بکنم به همین خاطر باید رو بیارم به طراحی با خود نرم افزار DIGSILENT اونم فقط میتونم نظرمو بدم چون هیچ اطلاعاتی از ترانس ها و ژنراتور ها ندارم که چه ژنراتوری باشه به همین خاطر مجبورم فقط طرح کنم
مسئله بعدی این که قربان من سوادی ندارم در این رابطه نظر خودمو بگم قابل قبول هست؟:smile:

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
ممنونم آقای مهندس میگم فقط من تحقیق نکردم در موردش از خودم میتونم ایده بدم اگر صلاح میدونید تحقیق کنم و ایده بدم در موردش فقط یکم به زمان نیاز داره چون الان فصل امتحاناته قربان راستی بابت این اطلاعتون درمورد ترانس سه سیم پیچه ممنونم آقای مهندس پس ما هم از ترانس سه سیم پیچه برای نیروگاه استفاده کنیم بهتر نیست؟
یه مسئله دیگه من طراحی زیاد با اتوکد کار نکردم الانم نصب نیست ولی قول میدم در اسرع وقت نصب کنم و شروع به یاد آوری بکنم به همین خاطر باید رو بیارم به طراحی با خود نرم افزار DIGSILENT اونم فقط میتونم نظرمو بدم چون هیچ اطلاعاتی از ترانس ها و ژنراتور ها ندارم که چه ژنراتوری باشه به همین خاطر مجبورم فقط طرح کنم
مسئله بعدی این که قربان من سوادی ندارم در این رابطه نظر خودمو بگم قابل قبول هست؟:smile:

بله تحقیق کنیم تا اطلاعاتی که اینجا میذاریم صحیح باشه

بله با خود دیگسایلنت باشه بهتره تا اتوکد

دوست عزیز ما اینجائیم که از هم چیز یاد بگیریم والا اگه بلد بودیم که تاپیک زدن لازم نبود;)

moh3n_s

عضو جدید
بله تحقیق کنیم تا اطلاعاتی که اینجا میذاریم صحیح باشه

بله با خود دیگسایلنت باشه بهتره تا اتوکد

دوست عزیز ما اینجائیم که از هم چیز یاد بگیریم والا اگه بلد بودیم که تاپیک زدن لازم نبود;)
سلام مهندس جان
میگم یه اطلاعاتی من میذارم منظورم از این اطلاعات فقط جهت اطلاع دوستان هستش حالا اگر تائید نکردید من دوباره برش میدارم من فقط خواستم دوستان آشنایی داشته باشن البته لازم به ذکره من خودم هم بلد نیستم و میخوام فقط نظر شما را ببینم این نیست که بگیم طراحی کردیم تمام شد
من یه دیسایلنتشو طراحی کردم در حدی که خودم آشنا بشم و نظر شما و دوستان را هم ببینم البته لازم به ذکره که تمامی اطلاعات ترانس های این سیو را از سایت شرکت ایران ترانسفور گرفتم و چیز هاییش هم که پیدا نکردم مثل ukدرصد از روی ترانس های مشابه از کتابخانه برنامه دریافت کردم دیگه به بزرگی خودتون ببخشید ما برای این طرح به اطلاعات قوی احتیاج داریم حتی نوع ترانس ها و خطوط و غیره ولی من فقط خواستم نظر شما و دوستان رو ببینم در اینجا هم علاوه بر تصاویر خروجی نرم افزار خود سیو را هم گذاشتم ممنون میشم ازتون حالا در اسرع وقت انشالله پس از امتحانات میریم تحقیق میکنیم و اطلاعات لازم در مورد نیروگاهها و همه چیز رو کسب میکنیم

خروجی های آفیس و xplجهت نمایش و خروجی نرم افزار جهت پخش بار:
http://wdl.persiangig.com/pages/download/?dl=http://mohsen4766.persiangig.com/Digs1.zip
نظر خودم در موردش این بود که باید طوری طراحی کنیم که حداقل افت ولتاژ رو داشته باشیم این طوری خیلی افت ولتاژ و تلفات بالاست

آخرین ویرایش:

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
دوستان کجایید پس ؟

سلام اقا محسن... این از نقشه ... خیلی ممنون . مباحث فنی باشه زمانی که شروع به کار کردیم.
نظر من اگر عمری بود از 5/11 شروع کنیم . و اگر تا این تاریخ هنوز امتحان هست مشغولید . به عقب میندازیم

moh3n_s

عضو جدید
سلام اقا محسن... این از نقشه ... خیلی ممنون . مباحث فنی باشه زمانی که شروع به کار کردیم.
نظر من اگر عمری بود از 5/11 شروع کنیم . و اگر تا این تاریخ هنوز امتحان هست مشغولید . به عقب میندازیم

نه من مشکلی ندارم زودتر هم شد طوری نیست بازم ما تا 2 /11 امتحان داریم ....
در مورد نقشه هم باید تحقیق کنیم مهندس سعید اصغری که هنوز تائید نکردن

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز

سلام
آقا من امتحان دارم 19 ام
فعلا زیاد نمیتونم سر بزنم عذر میخوام
تا پایان امتحانات، بدرود:biggrin:

mathical

عضو جدید
سلام
منم می خواستم اعلام امادگی کنم
چیز زیادی نمیدونم ولی
هر زمینه ای که باشه حاضرم وقت بذارم تحقیق کنم
فقط از بهمن ماه شروع کنیم
;)

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام
منم می خواستم اعلام امادگی کنم
چیز زیادی نمیدونم ولی
هر زمینه ای که باشه حاضرم وقت بذارم تحقیق کنم
فقط از بهمن ماه شروع کنیم
;)
علیک سلام . خوش امدید .
منم بلد نیستم . کنار هم یاد میگیریم.
انشالله . موفق باشی

آخرین ویرایش:

moh3n_s

عضو جدید
دوستان من امتحاناتم تمام شد و از امروز اعلام آمادگی میکنم شروع کنیم دیگه اگر پایه اید:)

moh3n_s

عضو جدید
ظاهرا خبری نیست مهندسین عزیز کسی استقبال نکرد آقا مصطفی از این طرح همه فقط اعلام آمادگی کردیم مشکل استارت زدنه که متاسفانه خارج از توان بنده هست اگر کسی آشنایی داره بی زحمت استارت رو بزنه بگه ما باید چیکار کنیم؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
ظاهرا خبری نیست مهندسین عزیز کسی استقبال نکرد آقا مصطفی از این طرح همه فقط اعلام آمادگی کردیم مشکل استارت زدنه که متاسفانه خارج از توان بنده هست اگر کسی آشنایی داره بی زحمت استارت رو بزنه بگه ما باید چیکار کنیم؟
سلام مهندس . عجله نکن . دیروز رفتم یه ایستگاه پست انتقال . با مهندس اونجا صحبت کردم که اگه میشه در بعضی موارد مزاحمش بشم . همش به این فکر بودم که اطلاعاتشو در اختیار من نمیذاره . ولی خدا رو شکر مشکل این نبود . ولی واقعا وقت نداشت . سرش خیلی شلوغ بود .
...
مهندس اصغری فکر کنم هنوز مشغول درس و دانشگاست . انشالا به زودی انجام میشه اول به یاری خدا و بعد با کمک دوستان