طراحی یک سیستم قدرت نمونه از تولید تا مصرف (1- اعلام آمادگی)

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
با سلام خدمت مهندسین و دوستان عزیز:gol:

همونطور که میدونید طراحی یک سیستم قدرت، متفاوت از ارائه یه راه حل برای یک سیستم آماده هست و نیازمند دانش و تخصص بیشتری هست

توی این سری تاپیک های دنباله دار میخوایم که دور هم جمع بشیم و شروع کنیم به طراحی قدم به قدم یه سیستم قدرت نمونه، از ابتدا یعنی نیروگاه تا انتها که شامل سیستم توزیع میشه
این کار خیلی سنگینی هست و نیازمند صرف زمان زیاد و همکاری اکثر شما دوستان هست. پس از همه دوستان، مخصوصا اونائی که دسترسی به اینترنت دارن و مداوم به تالار سر میزنن دعوت به همکاری میشه تا با انجام این کار به سطح دانش خودشون و ما اضافه کنن
چنین پروژه ای تا بحال نه توی دانشگاه و نه هیچ جای دیگه ای به صورت آکادمیک انجام داده نشده. پس در صورت تکمیلش یه کار عالی به جا میمونه

توی این تاپیک تا اواسط بهمن ماه با دوستانی که اعلام آمادگی کردن گروه ها رو تشکیل میدیم و بعد از تموم شدن امتحانا آستین بالا میزنیم و شروع میکنیم
یعنی یک تاپیک میزنیم که اونجا محل تبادل نظرمون باشه و بعد به تعداد تقسیم بندی سیستم قدرت (نیروگاه، پست های انتقال، خطوط انتقال، پست های فوق توزیع، ... و خطوط توزیع) تاپیک ایجاد میشه و اونجا فقط اطلاعات اصلی و طراحی قرار داده میشه که همکاری مدیریت تالار برق رو میطلبه تا تاپیک ها رو قفل کنن تا از اسپم جلوگیری بشه
در آخر با استفاده از یکی از نرم افزارهای شبیه سازی سیستمهای قدرت، سیستم طراحی شده را شبیه سازی میکنیم و از درستی طراحی مطمئن میشیم

در ضمن باید عرض کنم که اینکار ایده دوستمون mostafa ghodrat هست که از ایشون تشکر میکنم:gol:

یا علی
;)

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
تاپیک رو مهم میکنم که بیشتر تو چشم باشه.

چند نکته رو هم مرحله دوم میگم.

فقط یه نکته مهم هست، دوستانی که اعلام آمادکی میکنن، از اونجایی که یه پروژه بزرگ و زمان بر هست پس از بررسی شرایط خودشون اعلام آمادگی کنن که خدا نکرده فردا نبینیم فقط چند نفر موندن.

البته مطمئنا از طرف مدیران این پروژه، پروژه تقسیم وظایف میشه و کسانی که کمبود وقت دارن میتونن کارهایی که کمتر زمان بر هست رو انتخاب کنن.

آخرین ویرایش:

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
با تشکر از استادان بزرگ اقا سعید و ICE MAN
.واقعا خوشحالم که در اینجا جمع میشیم و برای بالا سطح علمی خودمون و دیگران وقت میذاریم و زحمت میکشیم که مسلما این وقت و زحمت بی نتیجه نخواهد ماند.
به عنوان اولین نفر اگر خدا بخواد من طراحی سوئیچگیر ها رو بر عهده میگیرم . هم درپستMVو هم در LV
و از دوستانی که میخوان با من در این زمینه همکاری داشته باشن باید به تابلو برق یا یکی از نرم افزار های اتوکد الکتریکال یاEPLAN تخصص داشته باشن . و اگر هم کسی بود که در این زمینه اشنایی نداشت ولی خواست همکاری کنه مشکلی نیست فقط کافیه اعلام کنه .
قبل از وظیفه ای که من بر عهده گرفتم گروه محاسبات فنی وارد عمل میشن و به من دیماند شبکه رو میدن تا من بتونم براش تابلو طراحی کنم . بعد از اون نیاز به مهندس تاسیسات هست که بتونه تاسیسات بعد از تابلو رو راه اندازی کنه .
کسانی که بخوان قسمت تاسیسات رو به عهده بگیرن من باهاشون همکاری میکنم .

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
تاپیک رو مهم میکنم که بیشتر تو چشم باشه.

چند نکته رو هم مرحله دوم میگم.

فقط یه نکته مهم هست، دوستانی که اعلام آمادکی میکنن، از اونجایی که یه پروژه بزرگ و زمان بر هست پس از بررسی شرایط خودشون اعلام آمادگی کنن که خدا نکرده فردا نبینیم فقط چند نفر موندن.

البته مطمئنا از طرف مدیران این پروژه، پروژه تقسیم وظایف میشه و کسانی که کمبود وقت دارن میتونن کارهایی که کمتر زمان بر هست رو انتخاب کنن.

سلام مهندس جان
آقا خیلی ممنونم از زحماتت:heart:

ایشالا بتونیم از اطلاعاتتون استفاده کنیم;)

بازم تشکر

با تشکر از استادان بزرگ اقا سعید و ICE MAN
.واقعا خوشحالم که در اینجا جمع میشیم و برای بالا سطح علمی خودمون و دیگران وقت میذاریم و زحمت میکشیم که مسلما این وقت و زحمت بی نتیجه نخواهد ماند.
به عنوان اولین نفر اگر خدا بخواد من طراحی سوئیچگیر ها رو بر عهده میگیرم . هم درپستMVو هم در LV
و از دوستانی که میخوان با من در این زمینه همکاری داشته باشن باید به تابلو برق یا یکی از نرم افزار های اتوکد الکتریکال یاEPLAN تخصص داشته باشن . و اگر هم کسی بود که در این زمینه اشنایی نداشت ولی خواست همکاری کنه مشکلی نیست فقط کافیه اعلام کنه .
قبل از وظیفه ای که من بر عهده گرفتم گروه محاسبات فنی وارد عمل میشن و به من دیماند شبکه رو میدن تا من بتونم براش تابلو طراحی کنم . بعد از اون نیاز به مهندس تاسیسات هست که بتونه تاسیسات بعد از تابلو رو راه اندازی کنه .
کسانی که بخوان قسمت تاسیسات رو به عهده بگیرن من باهاشون همکاری میکنم .

ممنون داداش مصطفی:gol:
ایشالا کار خوبی از آب در بیاد

این کار رو میشه یه جور تولید علم تلقی کرد در سطح باشگاه

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام مهندس جان
آقا خیلی ممنونم از زحماتت:heart:

ایشالا بتونیم از اطلاعاتتون استفاده کنیم;)

بازم تشکر

ممنون داداش مصطفی:gol:
ایشالا کار خوبی از آب در بیاد

این کار رو میشه یه جور تولید علم تلقی کرد در سطح باشگاه
ممنون از شما اقا سعید.
(به نظر من کسانی هم که دیر به دیر میان باشگاه میتونن شرکت کنن . میتونن قسمتی از پروژه رو که مایلند انجام بدن و بعد از اتمام ان بیان باشگاه و مطالب رو قرار بدن .)

سعید گروسی

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به دوستان
این طرح بسیارطرح عالی ای هستش وازشروع کننده های این طرح تشکرمیکنم وخیلی دوست دارم همکاری کنم،ولی به دلیل اینکه گرایش من قدرت نیست وهمچنین بنده درمدت زمانی که مشخص کردین سربازهستم ودیگرکم فرصت میکنم به تالاربیام شرمنده دوستان هستم خلاصه منوببخشن.
برای دوستان برقی خودم همیشه آرزوی موفقیت وپیروزی دارم.

آخرین ویرایش:

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
ببینید دوستان عزیز، این پروژه به این صورت نیست که یه قسمت رو بذاریم گردن 1 نفر!!
به این صورته که یک قسمت از شبکه انتخاب میشه و تاپیک مخصوص اون ایجاد میشه و همه مهندسین عزیز کمک میکنن تا اون مورد تموم بشه و بعد بریم سراغ قسمت بعدی!
هدف ما یادگیری هست. اگه هر کسی یه قسمت رو انجام بده از قسمت های دیگه نمیتونه اطلاعات زیادی بدست بیاره
پس همه باهم قراره که این کار رو به سرانجام برسونیم. یعنی وقتی داریم در مورد نیروگاه تحقیق میکنیم، هرکسی مامور جمع آوری یک سری اطلاعات میشه و بعد میاد اینجا و ارائه میکنه و در آخر جمع بندی میشه و یه نتیجه بدست میاد

===============================

اگه دوستان موافق باشن ، در طی اعلام آمادگی بچه ها و موازی با اون ما در اولین قدم به یک سیستم قدرت نمونه نیاز داریم تا به عنوان مرجع باشه واسمون و تمام محاسباتمون بر مبنای اون سیستم باشه
پس در صورت امکان ، مهندسینی که علاقه به همکاری دارن یک شمای تک خطی از یه سیستم قدرت که شامل تمام اجزای سیستم های قدرت واقعی و عملی هست رو قرار بدن تا یکی با نظر دوستان انتخاب بشه
از نقشه های استاندارد IEEE هم میشه استفاده کرد;)

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
نظرم منم در ابطه با طراحی اینه :
دو ژنراتور همزمان سرویس و یکی استند بای شده باشد
ترانس T1وT2سنکرون شده باشند
ترانس T3وT4سنکرون شده باشند.

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
تشکر دوست عزیز
این سوال رو استاد بهمون داد
فک نکنم نسبت تبدیل مشخص باشه اگه میتونی بیشتر توضیح بده
خب شما میتونید یه ولتاژ پایین به یک طرف وصل کنید
و در طرف دیگه با یک ولتمتر خروجی رو اندازه بگیرید و به طرف قبلی تقسیم کنید. به همین سادگی

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
اینم اضافه... مقادیرش هم به موقع اضافه میکنیم

آخرین ویرایش:

s.falahi

عضو جدید
سلام مهندسان عزیز
و برادر بزرگ ما اقا سعید
سرعتی یه نقشه کشیدم هر چیزی کم و کسر داره امر کنید . اما فعلا شمای تک خطی از نیروگاه تا پست 33 کیلو رو رسم کردم . این ویرایش بشه بقیه رو هم میذارم

ببخشید دیگه با عجله کشیدم خیلی کج و معوج شد

ممنون از ایده ی خوبت.
توی طرحی که کشیدی اگه اشتباه نکنم بدون اینکه ترانس افزاینده ای قرار بدی خروجی ژنراتورها رو روی شین 230کیلو قرار دادی.در صورتی که خروجی ژنراتور ها رو حداکثر 30 کیلو هستش و باید اول بری سراغ طراحی پست نیروگاهی و از فیدر ها شروع کنی.کتاب طراحی پست دکتر هوشمند اطلاعات کافی رو میده.ضمنا از چه نرم افزاری استفاده کردی؟auto cad?

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
ممنون از ایده ی خوبت.
توی طرحی که کشیدی اگه اشتباه نکنم بدون اینکه ترانس افزاینده ای قرار بدی خروجی ژنراتورها رو روی شین 230کیلو قرار دادی.در صورتی که خروجی ژنراتور ها رو حداکثر 30 کیلو هستش و باید اول بری سراغ طراحی پست نیروگاهی و از فیدر ها شروع کنی.کتاب طراحی پست دکتر هوشمند اطلاعات کافی رو میده.ضمنا از چه نرم افزاری استفاده کردی؟auto cad?
سلام . ممنون از اینکه شرکت کردید و نظر دادید.
بله حق با شماست . من این اطلاعات رو نداشتم و نقشه گذاشتم که مهندس سعید اصغری به صورت خصوصی توجیحم کردند. بله شما درست میگید.
واسه همین اقا سعید زحمت کشید و نقشه گذاشت که پس از تکمیل تیم روی همون نقشه های مهندس کار میکنیم .
بله از اتوکد الکتریکال استفاده کردم

آخرین ویرایش:

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
untitled.jpg
یک سیستم نمونه واسه قسمت تولید و انتقال که قسمتی از شبکه 500 کیلو ولت مصر هست که تو DIgSILENT شبیه سازی کردم
:)

moh3n_s

عضو جدید
سلام دوست عزیز بنده تازه عضو شده م خیلی دلم میخواد توی این کار همکاری کنم چون من عاشق این جور کارها هستم لذا بنده شمن تشکر فراوان از شما اعلام امادگی میکنم خواهشا ختما منا شرکت بدید خیلی دوست دارم

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز بنده تازه عضو شده م خیلی دلم میخواد توی این کار همکاری کنم چون من عاشق این جور کارها هستم لذا بنده شمن تشکر فراوان از شما اعلام امادگی میکنم خواهشا ختما منا شرکت بدید خیلی دوست دارم

سلام
دوست عزیز اینجا متعلق به همه هست
این تاپیک و موضوعی که میخوایم شروع کنیم هم واسه یاد گرفتن هست
ما در خدمتیم. ایشالا استفاده میکنیم از وجودتون;)

moh3n_s

عضو جدید
ببینید دوستان عزیز، این پروژه به این صورت نیست که یه قسمت رو بذاریم گردن 1 نفر!!
به این صورته که یک قسمت از شبکه انتخاب میشه و تاپیک مخصوص اون ایجاد میشه و همه مهندسین عزیز کمک میکنن تا اون مورد تموم بشه و بعد بریم سراغ قسمت بعدی!
هدف ما یادگیری هست. اگه هر کسی یه قسمت رو انجام بده از قسمت های دیگه نمیتونه اطلاعات زیادی بدست بیاره
پس همه باهم قراره که این کار رو به سرانجام برسونیم. یعنی وقتی داریم در مورد نیروگاه تحقیق میکنیم، هرکسی مامور جمع آوری یک سری اطلاعات میشه و بعد میاد اینجا و ارائه میکنه و در آخر جمع بندی میشه و یه نتیجه بدست میاد

===============================

اگه دوستان موافق باشن ، در طی اعلام آمادگی بچه ها و موازی با اون ما در اولین قدم به یک سیستم قدرت نمونه نیاز داریم تا به عنوان مرجع باشه واسمون و تمام محاسباتمون بر مبنای اون سیستم باشه
پس در صورت امکان ، مهندسینی که علاقه به همکاری دارن یک شمای تک خطی از یه سیستم قدرت که شامل تمام اجزای سیستم های قدرت واقعی و عملی هست رو قرار بدن تا یکی با نظر دوستان انتخاب بشه
از نقشه های استاندارد IEEE هم میشه استفاده کرد;)

آقای مهندس این تاپیکی که میفرمائید رو کجا قرارش میدید کدوم قسمت