طراحی و شبیه سازی برج تقطیر

mahdi alavi

عضو جدید
كتابي كه شما به اون اشاره كرديد، كتاب عمليات تقطير هست كه ترجمه آن توسط پژوهشگاه صنعت نفت به چاپ رسيده. كتابهاي تقطير 2 تا هستند كه اولي يعني عمليات تقطير در سال 1991 و دومي يعني طراحي تقطير در سال 1992 توسط هنري كيستر نوشته شده. هر دو كتاب هم فوق العاده قوي هستند و مكمل همديگرند. كتابي كه من خبرش رو دادم، طراحي تقطير هست كه انتشارات انديشه سرا چاپش كرده

آخرین ویرایش:

mahdi alavi

عضو جدید
بله این کتاب خیلی عالیه البته من نسخه لاتینشو خوندم
ترجمه همین کتاب توسط انتشارات پژوهشگاه صنعت نفت نیز منتشر شده که انصافا ترجمه فنی و خوبی داره

كتابي كه شما به اون اشاره كرديد، كتاب عمليات تقطير هست كه ترجمه آن توسط پژوهشگاه صنعت نفت به چاپ رسيده. كتابهاي تقطير 2 تا هستند كه اولي يعني عمليات تقطير در سال 1991 و دومي يعني طراحي تقطير در سال 1992 توسط هنري كيستر نوشته شده. هر دو كتاب هم فوق العاده قوي هستند و مكمل همديگرند. كتابي كه من خبرش رو دادم، طراحي تقطير هست كه انتشارات انديشه سرا چاپش كرده

n_zolfigol87

عضو جدید
دوستان کـــمـــکــــــــــ
شبیه سازی برج تقطیر واحد rfcc رو کسی تا حالا انجام داده؟:cry:

behnaz.g

عضو جدید
سلام hex6789عزیز.مرسی از مطالبی که گذاشتین.ولی این فایلارو نمیشه دانلود کرد.میشه دوباره بذارینش؟ممنون میشم

asir6355

عضو جدید
در بعضی از مراجع به روش میانبر روش Fenseky-Underwood-Gilliland نیز میگویند نرم افزار Aspen Hysys از این روش و نرم افزاط Aspen plus از Winn-Underwood-Gilliland استفاده میکند

سلام
ببخشید میخاستم بدونم fenesky با winn چه تفاوتی داره؟
و رابطه winn چی هست؟

ghazal.karami

عضو جدید
سلام دوستان
من دنبال شبیه سازی دینامیکی ترکیب برج تقطیر و پمپ حرارتی هستم
لطفا اگر منبع یا نمونه پروژه دارید لطف میکنید برام میل کنید

آخرین ویرایش توسط مدیر:

(sara_h)

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان
اینجا میخواهیم شرایطی را که برای طراحی یا سیمولیشن یک برج تقطیر لازمه باهم بررسی کنیم
خوب حتما میدونید که یکی از کتابهای خوب در این زمینه کتاب Fundamentals of Multicomponent Distillation نوشه C.D.Holland هست
که لینک دانلودش و براتون میذارم

لینک جدید برای دانلود کتاب :

Fundamentals of Multicomponent Distillation

mahnam88

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان عزیز

احتمالاً تک تک دانشجوهای مهندسی شیمی به نوعی با برج های تقطیر سر و کار داشتن؛ چه در درس های اصلی مانند انتقال جرم، عملیات واحد، کنترل فرآیند 2، تقطیر چند جزئی و بسیاری از واحدهای درسی دیگه، و همچنین در صنعت.
در حال حاضر در اغلب موارد از نرم افزارهای Aspen Hysys و Aspen Plus به منظور شبیه سازی برج های تقطیر استفاده می شه. از دید تقطیری، چند تفاوت بزرگ بین این دو تا نرم افزار وجود داره:

1) Aspen Hysys نرم افزاری راحت (User-friendly) به منظور شبیه سازی است، ولی در مقابل Aspen Plus، دارای پیچیدگی های خاص خودشه!

2) در Aspen Hysys از تِرم تغییر آنتالپی انحلال گاز در مایع صرف نظر شده که در بعضی موارد منجر به اشتباهات فاحشی خواهد شد که به راحتی برای یک فرد غیر متخصص قابل تشخیص نخواهد بود! مخصوصاً در برج های تقطیر که با جریان مایع سر و کار داریم (معمولاً Hysys برای شبیه سازی فرآیندهای گازی مناسب تر است).

3) بعد از پیوستن شرکت هایپروتِک به اَسپنتِک (اگر اشتباه نکنم سال 2004)، ارائه و بروزرسانی دیتابیس Hysys در دست شرکت اَسپنتِک قرار گرفته و با توجه به اینکه این غول نرم افزاری ترجیح میده به جای استفاده از Hysys از Aspen Plus استفاده بشه، از بروزرسانی دقیق، کامل و سال به سال Hysys دست برداشته و با کمی تجربه و دقت میشه تفاوت های زیادی ( یعنی نقص دیتابیس Hysys در مقابل Aspen Plus) رو تشخیص داد! :cry:

4) در شبیه سازی پیشرفته (مثلاً جداسازی های سه فازی)، اوج قدرت Aspen Plus در مقابل Hysys مشخص میشه و اکیداً توصیه میشه در پروژه هایی که با فاز مایع و مخصوصا دو فاز مایع قابل امتزاج سر و کار داریم، از شبیه سازی Aspen Plus استفاده کنیم!

به طور کلی نظر شخصی از اساتید شبیه سازی پایا و دینامیکی اینه که کلاً بیخیال Hysys بشیم و از Aspen Plus استفاده کنیم! :biggrin:
و ذکر این نکته خالی از لطف نیست که در سال های اخیر با سرعت زیادی Aspen Plus علی رغم پیچیدگی های خاصی که داره، به دلیل قدرت بالای شبیه سازی، بهینه سازی و دیتابیس فوق العادش داره جای Hysys رو می گیره! البته باید ذکر کنم که انتخاب یکی از این دو، بستگی به حوصله و دقت مورد نیاز شما داره ;)

و امّا اصل مطلب!

یکی از بهترین منابع آموزشی موجود برای شبیه سازی برج های تقطیر در نرم افزار Aspen Plus، به شرط آشنایی نسبی شما با این نرم افزار و زبان تخصصی مهندسی شیمی، استفاده از جزوات خود شرکت AspenTech هستش که بسیار دقیق و بی اشکال هستن و به صورت جامع به بررسی برج های تقطیر گوناگون از ساده تا پیشرفته پرداختن.
بعد از جستجوی زیاد برای شبیه سازی برج تقطیر سه جزئی آب-بنزن-تولوئن، به یه سری جزوه دست پیدا کردم که حقیقتاً عالی هستن!
:D
مجموعه زیر، جزوات دوره تقطیر پیشرفته در Aspen Plus هستن که با عنوان Advanced Distillation in Aspen Plus توسط شرکت AspenTech در دوره هایی با قیمت های نجومی تدریس میشن!!! هر یک از این پنج فایل مربوط به بررسی گونه های خاصی است که به صورت فایل pdf (هر صفحه حاوی دو اسلاید) ارائه شده است. موضوعات این فایل ها عبارتند از:

1) تقطیر ساده توسط RadFrac
2) سایزینگ و دبی سنجی برج های سینی دار (Tray) و پر شده (Packing)
3) پیکربندی های پیچیده (Complex Configurations)
4) تقطیر واکنشی
5) تقطیر سه فازی

در درجه اول به شما توصیه می کنم به دلیل حجم کم این 5 فایل (هریک حدود 3 مگابایت)، همه رو دانلود کنید و از اول یک مطالعه سریع داشته باشید. مخصوصاً یکی از نکات جالب این دوره، وجود مثال های عملی بسیار جالبشه!
امــــــا اگر به دنبال شبیه سازی در یکی از این عنوان ها هستید، از روی شماره به راحتی می تونید مبحث مورد نظرتون رو دانلود کنید.
البته این پنج فایل رو در دیتاسنتر سایت آپلود کردم متاسفانه اجازه نمیده بیشتر از دو تاشو قرار بدم! اگر با دانلود مشکلی داشتید بگید تا در یه پست دیگه به عنوان ضمیمه بذارمشون
:confused:

در انتها از مدیران محترم تقاضا دارم در صورت امکان این تاپیک رو به یکی از تاپیک های مهم تبدیل کنن تا همواره در دسترسی دوستان باشه (جلوی چشم
:redface:)

مرسی از همه دوستان و مدیران عزیز سایت و موفق باشید
:smile::heart::gol:

سلام
لینکها خرابن
میشه باز قرار بدید یا لطف کنید با میل بفرستید
ممنون میشم
mah2006n@yahoo.com

H-Engineer

عضو جدید
سلام دوستان. بچه ها کسی کد نویسی متلب مربوط به روش تتا رو نداره؟ روش تتای مربوط به تقطیر چند جزیی رو میگم.

sahar12345

عضو جدید
سلام
برای شبیه سازی برج تقطیر واکنشی که سینتیک واکنش با ضریب فعالیت تعریف شده کسی هست راهنماییم کنه؟
نمیدونم چطور subroutine تعریف کنم.

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
انواع برج از دیدگاه ساختمانی و اجرای عملیات تقطیر

پیوست ها

• d-tower.pdf
    7.9 مگایابت · بازدیدها: 0

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان عزیز

احتمالاً تک تک دانشجوهای مهندسی شیمی به نوعی با برج های تقطیر سر و کار داشتن؛ چه در درس های اصلی مانند انتقال جرم، عملیات واحد، کنترل فرآیند 2، تقطیر چند جزئی و بسیاری از واحدهای درسی دیگه، و همچنین در صنعت.
در حال حاضر در اغلب موارد از نرم افزارهای Aspen Hysys و Aspen Plus به منظور شبیه سازی برج های تقطیر استفاده می شه. از دید تقطیری، چند تفاوت بزرگ بین این دو تا نرم افزار وجود داره:

1) Aspen Hysys نرم افزاری راحت (User-friendly) به منظور شبیه سازی است، ولی در مقابل Aspen Plus، دارای پیچیدگی های خاص خودشه!

2) در Aspen Hysys از تِرم تغییر آنتالپی انحلال گاز در مایع صرف نظر شده که در بعضی موارد منجر به اشتباهات فاحشی خواهد شد که به راحتی برای یک فرد غیر متخصص قابل تشخیص نخواهد بود! مخصوصاً در برج های تقطیر که با جریان مایع سر و کار داریم (معمولاً Hysys برای شبیه سازی فرآیندهای گازی مناسب تر است).

3) بعد از پیوستن شرکت هایپروتِک به اَسپنتِک (اگر اشتباه نکنم سال 2004)، ارائه و بروزرسانی دیتابیس Hysys در دست شرکت اَسپنتِک قرار گرفته و با توجه به اینکه این غول نرم افزاری ترجیح میده به جای استفاده از Hysys از Aspen Plus استفاده بشه، از بروزرسانی دقیق، کامل و سال به سال Hysys دست برداشته و با کمی تجربه و دقت میشه تفاوت های زیادی ( یعنی نقص دیتابیس Hysys در مقابل Aspen Plus) رو تشخیص داد! :cry:

4) در شبیه سازی پیشرفته (مثلاً جداسازی های سه فازی)، اوج قدرت Aspen Plus در مقابل Hysys مشخص میشه و اکیداً توصیه میشه در پروژه هایی که با فاز مایع و مخصوصا دو فاز مایع قابل امتزاج سر و کار داریم، از شبیه سازی Aspen Plus استفاده کنیم!

به طور کلی نظر شخصی از اساتید شبیه سازی پایا و دینامیکی اینه که کلاً بیخیال Hysys بشیم و از Aspen Plus استفاده کنیم! :biggrin:
و ذکر این نکته خالی از لطف نیست که در سال های اخیر با سرعت زیادی Aspen Plus علی رغم پیچیدگی های خاصی که داره، به دلیل قدرت بالای شبیه سازی، بهینه سازی و دیتابیس فوق العادش داره جای Hysys رو می گیره! البته باید ذکر کنم که انتخاب یکی از این دو، بستگی به حوصله و دقت مورد نیاز شما داره ;)

و امّا اصل مطلب!

یکی از بهترین منابع آموزشی موجود برای شبیه سازی برج های تقطیر در نرم افزار Aspen Plus، به شرط آشنایی نسبی شما با این نرم افزار و زبان تخصصی مهندسی شیمی، استفاده از جزوات خود شرکت AspenTech هستش که بسیار دقیق و بی اشکال هستن و به صورت جامع به بررسی برج های تقطیر گوناگون از ساده تا پیشرفته پرداختن.
بعد از جستجوی زیاد برای شبیه سازی برج تقطیر سه جزئی آب-بنزن-تولوئن، به یه سری جزوه دست پیدا کردم که حقیقتاً عالی هستن!
:D
مجموعه زیر، جزوات دوره تقطیر پیشرفته در Aspen Plus هستن که با عنوان Advanced Distillation in Aspen Plus توسط شرکت AspenTech در دوره هایی با قیمت های نجومی تدریس میشن!!! هر یک از این پنج فایل مربوط به بررسی گونه های خاصی است که به صورت فایل pdf (هر صفحه حاوی دو اسلاید) ارائه شده است. موضوعات این فایل ها عبارتند از:

1) تقطیر ساده توسط RadFrac
2) سایزینگ و دبی سنجی برج های سینی دار (Tray) و پر شده (Packing)
3) پیکربندی های پیچیده (Complex Configurations)
4) تقطیر واکنشی
5) تقطیر سه فازی

در درجه اول به شما توصیه می کنم به دلیل حجم کم این 5 فایل (هریک حدود 3 مگابایت)، همه رو دانلود کنید و از اول یک مطالعه سریع داشته باشید. مخصوصاً یکی از نکات جالب این دوره، وجود مثال های عملی بسیار جالبشه!
امــــــا اگر به دنبال شبیه سازی در یکی از این عنوان ها هستید، از روی شماره به راحتی می تونید مبحث مورد نظرتون رو دانلود کنید.
البته این پنج فایل رو در دیتاسنتر سایت آپلود کردم متاسفانه اجازه نمیده بیشتر از دو تاشو قرار بدم! اگر با دانلود مشکلی داشتید بگید تا در یه پست دیگه به عنوان ضمیمه بذارمشون
:confused:

در انتها از مدیران محترم تقاضا دارم در صورت امکان این تاپیک رو به یکی از تاپیک های مهم تبدیل کنن تا همواره در دسترسی دوستان باشه (جلوی چشم
:redface:)

مرسی از همه دوستان و مدیران عزیز سایت و موفق باشید
:smile::heart::gol:

دوباره آپ لطفاً

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
ببخشید میخاستم بدونم fenesky با winn چه تفاوتی داره؟
و رابطه winn چی هست؟

رابطه فنسکی ارتقا یافته وین هست، در اون تابعیت دمایی فراریت نسبی در نظر گرفته شده است. رابطشونم تو هندبوک پری هستش

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
دوستانی که توی تاپیک گفتگوهای مهندسان شیمی به صورت تیم میخوان این تاپیک را فعال کنند اینجا اعلام آمادگی کنند تقسیم کار میکنیم تعریف مسئله میکنیم و شروع به کار میکنیم:

1- طراحی: برج تقطیر
2- ماده ورودی: مازوت (یک آنالیز نمونه از اینترنت در میاریم و ان را بعنوان فرض ماده اصلی میگیریم)
3- واحد پالایشگاهی : برای سادگی صورت مسئله فرض میکنیم این برج تقطیر توی هیچ یک از واحدهای پیشرفته پالایشگاه نیست بلکه از مازوت خروجی برجج تقطیر اتمسفریک بعنوان خوراک استفاده میکنه.
4- ظرفیت: حد اقل 10 هزار بشکه و حد اکثر یکصد هزار بشکه در روز (بسته به اسانی و سختی و توجیه و پارامترهای اقتصاد سنجی و بازدهی اقتصادی فرایند)
5- نمونه برای مطالعه: سه نمونه برج تقطیر ساخته شده از یک شرکت آلمانی را به همراه کاتالوگ در لینگ های زیر برایتان قرار میدهم تا فرایند طراحی آسانتر باشد.

======================================

نمونه اول بروشور برج تقطیر خلاء دست دوم با ظرفیت 9150 بشکه در روز:

http://www.used-refinery.com/uploads/media/ProOil-284.2_Used_Vacuum_Unit_9_150_bpd.pdf
Vacuum Distillation Unit Equipment:
[FONT=&quot]PRESSURE VESSELS[/FONT]
[FONT=&quot]T-601 [/FONT]Vacuum Column
[FONT=&quot]V-601 [/FONT]Oily Condensate Drum
[FONT=&quot]V-602 [/FONT]Blowdown Drum
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]EXCHANGERS[/FONT]
[FONT=&quot]E-602 [/FONT]Slop Wax Steam Generator
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]FIRED HEATER[/FONT]
[FONT=&quot]H-501 [/FONT]Vacuum Heater
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]VACUUM EQUIPMENT[/FONT]
[FONT=&quot]Z-601 [/FONT]Steam Jet Vacuum System
[FONT=&quot]Z-601A [/FONT]1[SUP]st[/SUP] Stage Intercondenser
[FONT=&quot]Z-601B [/FONT]2[SUP]nd[/SUP] Stage Intercondenser
[FONT=&quot]Z-601C [/FONT]3[SUP]rd[/SUP] Stage Intercondenser
[FONT=&quot]Z-601D [/FONT]1[SUP]st[/SUP] Stage Ejector
[FONT=&quot]Z-601E [/FONT]2[SUP]nd[/SUP] Stage Ejector
[FONT=&quot]Z-601F [/FONT]3[SUP]rd[/SUP] Stage Ejector
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]PUMPS[/FONT]
[FONT=&quot]P-601A/B [/FONT]Slop Wax Pumps
[FONT=&quot]P-602A/B [/FONT]Asphalt Pumps
[FONT=&quot]P-603A/B [/FONT]LVGO Pumps
[FONT=&quot]P-604A/B [/FONT]HVGO Pumps
[FONT=&quot]P-605 [/FONT]Hydrocarbon Condensate Pump

[FONT=&quot]P-606 [/FONT]Vacuum Unit Sour Water Pump

=====================================

نمونه دوم برج تقطیر دست دوم با ظرفیت 25000 بشکه در روز بخشی از یک پالایشگاه نفت 85000 بشکه در روز

کاتالوگ کل پالایشگاه 85000 بشکه در روز از لینک زیر قابل داونلود است:

http://www.used-refinery.com/uploads/media/ProOil-283_Oil_Refinery_Units_02.pdf

اینم عکس برج تقطیر خلاء

====================================
نمونه سوم برج تقطیر دست دوم با ظرفیت 100 هزار بشکه در روز

داونلود کاتالوگ برج تقطیر از لینک زیر:

http://www.used-refinery.com/fileadmin/_temp_/ProOil-288_01.pdf

نقشه طراحی برج:

عکس برج:

TOM-CAT

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
دوستانی که توی تاپیک گفتگوهای مهندسان شیمی به صورت تیم میخوان این تاپیک را فعال کنند اینجا اعلام آمادگی کنند تقسیم کار میکنیم تعریف مسئله میکنیم و شروع به کار میکنیم:

1- طراحی: برج تقطیر
2- ماده ورودی: مازوت (یک آنالیز نمونه از اینترنت در میاریم و ان را بعنوان فرض ماده اصلی میگیریم)
3- واحد پالایشگاهی : برای سادگی صورت مسئله فرض میکنیم این برج تقطیر توی هیچ یک از واحدهای پیشرفته پالایشگاه نیست بلکه از مازوت خروجی برجج تقطیر اتمسفریک بعنوان خوراک استفاده میکنه.
4- ظرفیت: حد اقل 10 هزار بشکه و حد اکثر یکصد هزار بشکه در روز (بسته به اسانی و سختی و توجیه و پارامترهای اقتصاد سنجی و بازدهی اقتصادی فرایند)
5- نمونه برای مطالعه: سه نمونه برج تقطیر ساخته شده از یک شرکت آلمانی را به همراه کاتالوگ در لینگ های زیر برایتان قرار میدهم تا فرایند طراحی آسانتر باشد.

======================================

نمونه اول بروشور برج تقطیر خلاء دست دوم با ظرفیت 9150 بشکه در روز:

http://www.used-refinery.com/uploads/media/ProOil-284.2_Used_Vacuum_Unit_9_150_bpd.pdf
Vacuum Distillation Unit Equipment:
PRESSURE VESSELS
T-601 Vacuum Column
V-601 Oily Condensate Drum
V-602 Blowdown Drum

EXCHANGERS
E-602 Slop Wax Steam Generator

FIRED HEATER
H-501 Vacuum Heater

VACUUM EQUIPMENT
Z-601 Steam Jet Vacuum System
Z-601A 1[SUP]st[/SUP] Stage Intercondenser
Z-601B 2[SUP]nd[/SUP] Stage Intercondenser
Z-601C 3[SUP]rd[/SUP] Stage Intercondenser
Z-601D 1[SUP]st[/SUP] Stage Ejector
Z-601E 2[SUP]nd[/SUP] Stage Ejector
Z-601F 3[SUP]rd[/SUP] Stage Ejector

PUMPS
P-601A/B Slop Wax Pumps
P-602A/B Asphalt Pumps
P-603A/B LVGO Pumps
P-604A/B HVGO Pumps
P-605 Hydrocarbon Condensate Pump

P-606 Vacuum Unit Sour Water Pump

=====================================

نمونه دوم برج تقطیر دست دوم با ظرفیت 25000 بشکه در روز بخشی از یک پالایشگاه نفت 85000 بشکه در روز

کاتالوگ کل پالایشگاه 85000 بشکه در روز از لینک زیر قابل داونلود است:

http://www.used-refinery.com/uploads/media/ProOil-283_Oil_Refinery_Units_02.pdf

اینم عکس برج تقطیر خلاء

====================================
نمونه سوم برج تقطیر دست دوم با ظرفیت 100 هزار بشکه در روز

داونلود کاتالوگ برج تقطیر از لینک زیر:

http://www.used-refinery.com/fileadmin/_temp_/ProOil-288_01.pdf

نقشه طراحی برج:

عکس برج:
سلام و خسته نباشید

من اعلام آمادگی میکنم

انشاله در اسرع وقت که رسیدم به ایلام با یکی از استادهای دانشگاهمون که در طراحی وارد هستند مشورت میکنم و انشاله که بیان مارو راهنمایی کنن

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام

لطفا دوستان در زمینه هائی که بلد هستند اعلام کنند

سپس تقسیم کار میکنیم و هر کسی باید بره دنبال کاری که مسئولیت به عهده میگیره

برای هر مورد از موارد زیر حد اقل یک نفر و حد اکثر به تعدادی که به صورت یک تیم مستقل بتوانند کار کنند

1- تیم طراحی طرح اولیه Conceptual Design

2- شبیه سازی با نرم افزارهائی مانند هایسیس و اسپن پیشنهاد من اسپن پلاس هست به نحوی که مشخصات فنی و پارامترهای تولید استخراج شود.

3- طراحی پلنت با نرم افزارهائی مانند بنتلی و اتودسک پلنت 3D که پیشنهاد من Autodesk Plant 3D Suite هست به نحوی که تمامی قسمتهای واحد کاتالوگ گذاری و نقشه های ایزومتریک آن تهیه شود.

4- شبیه سازی و ساخت فیلم به کمک نرم افزارهای انیمیشن سازی مانند 3DSMAX به همراه نور پردازیهای واقعی به نحوی که چنین به نظر برسد که انگار ما بعد از ساخته شدن واحد از ان فیلمبرداری کرده ایم.

5- مدل سازی اقتصادی طرح با نرم افزاری که بتواند توجیه اقتصادی و سود دهی و طرح و اقتصاد و محاسبات ریسک اقتصادی و مالی پروژه را مشخص نماید. که برای این کار پیشنهاد من نرم افزار سازمان ملل کامفار هست. ولی میشه از اکسل هم استفاده کرد.

6- مدل سازی و طراحی ریسک ایمنی پروژه به کمک نرم افزارهای مخصوص

7- تیم روابط عمومی که بتوانند با اطلاع رسانی این پروژه به شرکتهای فنی و مهندسی و نفتی بزرگ زمینه عقد قرارداد انجام کار واقعی را برای اعضای تیم فراهم نمایند.

برای این امر من توی طراحی های اولیه و مدل سازی با کامفار و تهیه و نصب و راه اندازی سایر نرم افزارها میتوانم به تیم کمک کنم.

مورد مهمی که وجود دارد این است که افرادی که برای این پروژه زحمت میکشند وقت میگذارند از کار و زندگی شان مایه میگذارند حق و حقوقی در پروژه دارند که اگر احیانا فردا کسی از اینترنت با جستجو به این تاپیک رسید و خواست این پروژه را اجراء کند بتواند افراد دخیل و تجربه کسب کننده در پروژه را دعوت به همکاری کند.
بنابر این اطلاعات تا حدی در این تاپیک مطرح شده و بقیه باید به صورت سری بین اعضای تیم باشد تا تیم بتواند قدرت خود را به شرکتهای مختلف نشان داده و به صورت قوی در مباحث اقتصادی متلاشی نشود و اگر فردی به صورت جدی خواست قرارداد خرید دانش فنی که کسب خواهد شد را ببندد اعضای تیم بر اساس تلاشی که کرده اند دستمزدشان را بگیرند.
در حد اقل ترین حالت نتیجه کار این تیم میتواند به شرکتهای مطرح جهان جهت استخدام شدن عرضه شود.

کاری که تیم راستی سی چند سال پیش انجام داد و الان توی ایالت تگزاس شرکت اتودسک برایشان همه جور امکانات داده است.

یک مدت باید تمامی اعضای تیم آموزش ببینند که این مسائل طراحی و دانش فنی میتواند به پول تبدیل شود به شرطی که با اصول مدیریت پروژه و تیمی کار کنیم.

منتظر ثبت نام ها هستم هر کسی هر قسمتی از کار را به دست میگیره اعلام کنه

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام مجدد

دوستان لطفا روی گرد آوری استانداردهای طراحی برج تقطیر کار کنید

چه استانداردی برای طراحی و ساخت برج تقطیر خلاء مناسب است؟

این اولین قدم ما برای طراحی است که بدانیم چه استانداردهائی نیاز است تا فعلا روی مطالعه آنها کار کنیم

ممنون

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
قبل از همه اینها باید یک تیم مدیریت پروژه مشخص بشه

اگر ناگهان اخراج شدیم تا بلائی سرمان آمد به من ایمیل بزنید تا سیتسم مدیریت پروژه ای که به صورت انلاین تعریف و راه اندازی شده را توضیح بدهم وارد انجا بشوید برای طراحی پروژه.

ایمیل من:

mohammad1102@gmail.com

با تشکر

simin64

عضو جدید
batch distillation with aspen

batch distillation with aspen

سلام
من نیاز به جزوه ای دارم که بتونم یک برج تقطیر ناپیوسته را با اسپن شبیه سازی کنم

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
من نیاز به جزوه ای دارم که بتونم یک برج تقطیر ناپیوسته را با اسپن شبیه سازی کنم

توی راهنما و مثالهای خود اسپن مثالهای زیادی هست اگر پیدا نکردید از سایت زیر میتوانید پیدا کنید:

http://www.slideshare.net/search/slideshow?searchfrom=header&q=aspen+batch+distillation

توی گوگل هم میتوانید از لینکهای زیر استفاده کنید:

https://www.google.com/search?q=aspen+batch+distillation

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام

به دلیل عدم استقبال کاربران از همکاری

تصمیم دارم به افرادی که بتوانند یک برج تقطیر را شبیه سازی کنند جایزه مبلغی دستمزد پرداخت کنم

لطفا دوستان دستمزدی که برای شبیه سازی یک برج تقطیر تحت خلاء میخواهند را برایم پیام خصوصی بکنند

به نفرات اول تا دوم جایزه توافقی پرداخت خواهد شد.

با تشکر

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اینو از تاپیکهای دیگه پیدا کردم:

سلام دوستان اگر کسی این سوال منو جواب بده ممنون میشم برا پروژم بهشون نیاز دارم::(
1- چرا برج های تقطیر در خلا، در قسمت پایین یا در بالا یا بالا و پایین برج به طور همزمان، داری قطر کمتری نسبت به بدنه میانی برج هستند؟
2- نسبت تغییر ظرفیت(Turn Down Ratio) در برج چیست؟

سلام، ببینید تغییر شکل برج ها چندین دلیل داره، اما توی برج های تقطیر خلا قسمت بالا مربوط به بحث طراحی میشه و پایین مربوط به بحث اقتصادیش میشه. همه برج ها محصولات پایین برج سنگین و محصولات بالای برج سبک هستن، در برج های خلا میان از با تزریق گاز عمل جداسازی رو سریع تر می کنن، بخاطر همین باید به نحوی محصول پایین برج رو که مخلوطی از مواد سبک و سنگین هستش رو از هم جدا کنن به خاطر همین باید سرعت گاز تزریقی به این قسمت بالا باشه پس میان قطر رو کاهش میدن تا فشار کمتر و سرعت بیشتر بشه، اما طول برج رو طوری طراحی می کنند که این سرعت در میانه برج کمتر بشه تا عمل تقطیر به درستی انجام بشه و در آخر در بالای برج دوباره کاهش قطر رو داریم تا اگر محصولات میانی به بالای برج رسیدن از محصولات سبک تر جدا بشن و بیان پایین و خروجی در قسمت بالای برج خلوص بیشتری داشته باشه.

در برج هاي سيني دار نسبت حداكثر به حداقل شدت جريان عبوري میگن Turn down Ratio اين نسبت براي سيني هاي Bubble Cap حدود 10 تا 12 سینی دریچه ای 5 تا 6 برای سینی مشبک هم 2 تا 3 هستش، هر چقدر این نسبت بیشتر باشه شرایط انعطاف پذیری برج هم بیشتر میشه یعنی اینکه وقتی دبی خوراک روی سینی افزایش پیدا میکنه طبق معادلات بازده که انجام میشه بازده سینی افزایش پیدا می کنه.

بهاره مقدمی

عضو جدید
سلام در مورد طراحی برج استخراج جامد مایع میشه کمک کنید که از چه مراجعی استفاده کنیم؟ کتاب هالند ترجمه نداره؟

afshin shakeri

عضو جدید
ایا برج هایی که هم پکینگ دارند و هم سینی قابلیت شبیه سازی دارند؟فقط پکینگ چطور؟

SCIENSE

عضو جدید
سلام برای طراحی برج تقطیر بجز اسپن یا هایسیس چه نرم افزار کاربردی و مناسبی رو پیشنهاد می دید؟ ممنون

بالا