طراحی و شبیه سازی برج تقطیر

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام,ببخشید شاید یه جورایی اسپم تاپیکه ولی سوالی که همیشه تو ذهنمه.خوب مبحث جداسازی مهمترین شاخه ای هست که مهندسی شیمی رو از بچه های سیالات جدا میکنه ما در عملیات واحد تقطیر و جذب و دفع رو خوندیم و یه درس سه واحدی دیگه تحت عنوان تقطیر که فقط مختص طراحی برج بود خوب من همیشه فکر می کردم با یکم تجربه میتونم یه برج حالا از هر نوعی رو طراحی کنم ولی هیچ وقت ازم انتظار نرفت جایی که اگر دیتاشیتی برامون میاد که سایز نداره یه پاسخ منفی جوابشونه هیچ کس هم خیلی جدی نمیگیره که من درس طراحی برج خوندم میگن که اصلاً فکرشم نکن اینا تحت لایسنسه و کلاً یکی دو شرکت تو کل دنیا بیشتر این کارو انجام نمیده. حالا سوال من اینه که این مسئله حقیقت داره؟پس این همه محاسبات دستی و بعد هم شبیه سازی کردن برج برای چیه؟جایگاه ما مهندسین شیمی در طراحی برجهای تقطیر کجاست؟آیا فقط در حد یک مهندسی بیسیک هست یا نه میتونیم و این انتظار ازمون میره که یه برج رو با تمام جزییاتش طراحی کنیم.

همون فرمولی که توی کتاب ها یا هندبوک ها مشاهده می کنی رو به کار می برند و هیچ شکی نیست، اما یک چیزهایی هست بنام تجربه به اون سازنده کمک می کنه تا برج هایی برای عملیات بالا بسازند مثلا میدونن که چه نوع متریالی رو باید به کار ببرند تا برج سوراخ نشه، تا کندانسور ها و ربیولیرها تحت اون فشار کار کنن، مثلا چه موقعه از مبدل درونی استفاده کنند، چه نوع سرامیکی استفاده کنن در برج های جذب، تازگیا یک نوع برج جذبی ساختن که با پودر نانو آغشته شده بود که عمرا کسی بتونه بسازش، برج های جذب فقط مختص آلمانی ها هستش. اینه که اون ها رو متمایز می کنه وگر نه فرمول های ساختی که براتون گذاشتن هیچ فرقی نداره.

vessel

عضو جدید
سلام حامد جان
ممنون به خاطر مطالب بسیار مفیدتون
درباره فرآیند نمک زدایی از نفت و بخصوص تاثیر دمولسیفایر بر آن به صورت فرمولی وعددی مقاله ای دارین؟

sepantaaa

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها خسته نباشین
مطلبی در مورد طراحی مکانیکی برجهای تقطیر سینی دار غربالی میخوام
مقاله یا گزارش یا تحقیق هر چی که باشه
البته از مطالب قبلی هم استفاده کردم و از این بابت از همتون مخصوصا حامد عزیز ممنونم
موفق باشین

sepantaaa

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها نمیاین این بحث رو ادامه بدیم ؟؟؟
مهندسای عزیز من به کمکتون نیازمندم
باید اطلاعاتم رو کامل کنم در این زمینه
ممنونم ازتون موفق باشین

setarehdfm

عضو جدید
سلام همه خوبید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟جرا اینجا اینقدر خلوته!!!!!!!!!!!من یه پروژه طراحی مبدل دلرم میتونید تو مراحلش کمکم کنید؟چه کتابایی باید بخونم؟دارید؟

hamidrezachemeng

کاربر فعال
سلام دوستان
اینجا میخواهیم شرایطی را که برای طراحی یا سیمولیشن یک برج تقطیر لازمه باهم بررسی کنیم
خوب حتما میدونید که یکی از کتابهای خوب در این زمینه کتاب Fundamentals of Multicomponent Distillation نوشه C.D.Holland هست
که لینک دانلودش و براتون میذارم

download

خیلی ممنون از لطفتون.این کتاب فوق العاده قویه

malihe mousavi

عضو جدید
ممنون بابت تایپیک های خوبتون,من شبیه سازی spray dryer رو میخوام میخواستم ببینم میتونم ازتون کمک بخوام؟

bera

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام همه خوبید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟جرا اینجا اینقدر خلوته!!!!!!!!!!!من یه پروژه طراحی مبدل دلرم میتونید تو مراحلش کمکم کنید؟چه کتابایی باید بخونم؟دارید؟

با سلام

شاید پروژه زیر واستون مفید باشه
http://www.4shared.com/file/5FMhkOu6/mobadel-hararati-wwwprozhecom.html

در خصوص بحث تئوری مبدلها میتونید به کتاب حرارت دکتر خشنودی جلد دوم مراجعه کنید

موفق باشید

bera

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من یه سوالی داشتم؟این اطلاعات تو صنعتم هنوز کاربردیه یا فقط تئوریه؟؟

با سلام

طراحی تجهیزات فرایند شرکتهای بزرگ بیشتر درخارج از کشور صورت میگیرد بعنوان مثال برای طراحی راکتور نیاز به داشتن سینیتیک واکنش میباشد که در اختیار ما نیست.منتها تسلط به نرم افزارهای مرتبط یک دید کلی نسبت به فرایندهای صورت گرفه به ما میدهد .البته این موضوع درصنایع عمده صدق میکند .در برخی صنایع مثل شرکتهای گازرسانی و خطوط انتقال طراحی ایستگاهای تقلیل فشارو هیتر وطراحی کمپرسور وپمپ وهمچنین
طراحی خطوط لوله گاز در داخل و برمبنای تسلط به نرم افزار توام با مباحث تئوری صورت میگیرد.
موفق باشید

azadeh_j

عضو جدید
سلام
درمورد مراحل طراحي برج تقطير به صورت دستي مطلب مي خواستم ميشه لطفا كمكم كنيد؟

sepantaaa

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
درمورد مراحل طراحي برج تقطير به صورت دستي مطلب مي خواستم ميشه لطفا كمكم كنيد؟

سلام میتونید به کتاب تریبال فصل 6 یا همون کتاب معروف انتقال جرم مراجعه کنید
فصل 8 کتاب ludwig هم هست فکر کنم جلد دومشه
کتاب holland هم هست که حامد جان توی همین تاپیک لینکشو قرار داده و من خودم دانلودش کردم و کتاب مفیدی هست
اما منبع ترجمه شده همون کتاب تریبال هست

azadeh_j

عضو جدید
سلام میتونید به کتاب تریبال فصل 6 یا همون کتاب معروف انتقال جرم مراجعه کنید
فصل 8 کتاب ludwig هم هست فکر کنم جلد دومشه
کتاب holland هم هست که حامد جان توی همین تاپیک لینکشو قرار داده و من خودم دانلودش کردم و کتاب مفیدی هست
اما منبع ترجمه شده همون کتاب تریبال هست
مرسي كتاب ludwigتو تالار پيدا ميشه؟ كدوم بهتره به نظر شما؟شما مي دونيدكتاب طرح اقتصاد چطوري ؟

sepantaaa

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسي كتاب ludwigتو تالار پيدا ميشه؟ كدوم بهتره به نظر شما؟شما مي دونيدكتاب طرح اقتصاد چطوري ؟

سلام
والا چی بگم
من طرح و اقتصاد از کتاب خاصی استفاده نکردم استاد ما کتابهای زیادی رو معرفی کردن که همه زبان اصلی بودن و ما از اونها استفاده کردیم و پروژمون هم طرح توجیهی اسید نیتریک به روش دو فشاره بود و ...
اما پروژه ی تقطیرمون که طراحی برج تقطیر بود میتونم رفرنسهاشو بهتون بگم
مراجع مورد نیاز برای طراحی برجهای تقطیر سینی دار غربالی
design of equilibrium stay processes/ smith
distilation / van winkle
multi component separation / sherwood
fundumentals of multi componentdistilation / holland
app. process design for chemical & petrochemical plant/ludwig
mass transfer opration/ terybal
perry"s chem . eng . handbook (chap 13)
امیدوارم که مفید واقع بشه

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد

سه جلد لودویک در تالار بخش کتاب ها موجود هستش، کتاب برای اقتصاد هم بهترین کتاب در حال حاظر که high education هم هستنش کتاب پترز هستش که اون هم توی تالار کتاب ها موجود هستش. کتاب طرح و اقتصاد کتابی هستش که تمام دروسی که تا الان مطالعه کردی رو دوباره به صورت صنعتی برات مطرح می کنه، مثلا راکتور ها رو برات شرح میده که چطوری باید یک راکتور اقتصادی تهیه کنی برای یک کارخانه، یا در درس حرارت درباره مبدل ها بحث می کنه که کدوم مبدل از نظر اقتصادی بهتره که در خط تولید یک کارخانه قرار بگیره و یا در درس عملیات واحد درباره خشک کن ها و اواپریتورها بحث می کنند و در بخش سیالات درباره پمپ ها و و در ترمودینامیک درباره کمپرسورها و غیره...

hamidrezachemeng

کاربر فعال
سه جلد لودویک در تالار بخش کتاب ها موجود هستش، کتاب برای اقتصاد هم بهترین کتاب در حال حاظر که high education هم هستنش کتاب پترز هستش که اون هم توی تالار کتاب ها موجود هستش. کتاب طرح و اقتصاد کتابی هستش که تمام دروسی که تا الان مطالعه کردی رو دوباره به صورت صنعتی برات مطرح می کنه، مثلا راکتور ها رو برات شرح میده که چطوری باید یک راکتور اقتصادی تهیه کنی برای یک کارخانه، یا در درس حرارت درباره مبدل ها بحث می کنه که کدوم مبدل از نظر اقتصادی بهتره که در خط تولید یک کارخانه قرار بگیره و یا در درس عملیات واحد درباره خشک کن ها و اواپریتورها بحث می کنند و در بخش سیالات درباره پمپ ها و و در ترمودینامیک درباره کمپرسورها و غیره...
با تشکر از راهنمایی های خوبتون ممنون میشم اگه منابع مناسبی برای مطالعه در مورد سیستم های کنترل در واحدهای نفت و گاز و پتروشیمی معرفی کنین. منابعی که برای مهندسین اتاق کنترل مفید باشه. با سپاس از محبت شما

asir6355

عضو جدید
سلام مهندسین خسته نباشید.
بسیار تایپکه خوبیه دستتون درد نکنه.
بچه ها کسی برج پتلیوک (petlyuk tower) تو اسپن شبیه سازی کرده. ممنون میشم ج بدید.

hex6789

عضو جدید
شبیه سازی تقطیر پیشرفته توسط Aspen Plus

شبیه سازی تقطیر پیشرفته توسط Aspen Plus

با سلام خدمت دوستان عزیز

احتمالاً تک تک دانشجوهای مهندسی شیمی به نوعی با برج های تقطیر سر و کار داشتن؛ چه در درس های اصلی مانند انتقال جرم، عملیات واحد، کنترل فرآیند 2، تقطیر چند جزئی و بسیاری از واحدهای درسی دیگه، و همچنین در صنعت.
در حال حاضر در اغلب موارد از نرم افزارهای Aspen Hysys و Aspen Plus به منظور شبیه سازی برج های تقطیر استفاده می شه. از دید تقطیری، چند تفاوت بزرگ بین این دو تا نرم افزار وجود داره:

1) Aspen Hysys نرم افزاری راحت (User-friendly) به منظور شبیه سازی است، ولی در مقابل Aspen Plus، دارای پیچیدگی های خاص خودشه!

2) در Aspen Hysys از تِرم تغییر آنتالپی انحلال گاز در مایع صرف نظر شده که در بعضی موارد منجر به اشتباهات فاحشی خواهد شد که به راحتی برای یک فرد غیر متخصص قابل تشخیص نخواهد بود! مخصوصاً در برج های تقطیر که با جریان مایع سر و کار داریم (معمولاً Hysys برای شبیه سازی فرآیندهای گازی مناسب تر است).

3) بعد از پیوستن شرکت هایپروتِک به اَسپنتِک (اگر اشتباه نکنم سال 2004)، ارائه و بروزرسانی دیتابیس Hysys در دست شرکت اَسپنتِک قرار گرفته و با توجه به اینکه این غول نرم افزاری ترجیح میده به جای استفاده از Hysys از Aspen Plus استفاده بشه، از بروزرسانی دقیق، کامل و سال به سال Hysys دست برداشته و با کمی تجربه و دقت میشه تفاوت های زیادی ( یعنی نقص دیتابیس Hysys در مقابل Aspen Plus) رو تشخیص داد! :cry:

4) در شبیه سازی پیشرفته (مثلاً جداسازی های سه فازی)، اوج قدرت Aspen Plus در مقابل Hysys مشخص میشه و اکیداً توصیه میشه در پروژه هایی که با فاز مایع و مخصوصا دو فاز مایع قابل امتزاج سر و کار داریم، از شبیه سازی Aspen Plus استفاده کنیم!

به طور کلی نظر شخصی از اساتید شبیه سازی پایا و دینامیکی اینه که کلاً بیخیال Hysys بشیم و از Aspen Plus استفاده کنیم! :biggrin:
و ذکر این نکته خالی از لطف نیست که در سال های اخیر با سرعت زیادی Aspen Plus علی رغم پیچیدگی های خاصی که داره، به دلیل قدرت بالای شبیه سازی، بهینه سازی و دیتابیس فوق العادش داره جای Hysys رو می گیره! البته باید ذکر کنم که انتخاب یکی از این دو، بستگی به حوصله و دقت مورد نیاز شما داره ;)

و امّا اصل مطلب!

یکی از بهترین منابع آموزشی موجود برای شبیه سازی برج های تقطیر در نرم افزار Aspen Plus، به شرط آشنایی نسبی شما با این نرم افزار و زبان تخصصی مهندسی شیمی، استفاده از جزوات خود شرکت AspenTech هستش که بسیار دقیق و بی اشکال هستن و به صورت جامع به بررسی برج های تقطیر گوناگون از ساده تا پیشرفته پرداختن.
بعد از جستجوی زیاد برای شبیه سازی برج تقطیر سه جزئی آب-بنزن-تولوئن، به یه سری جزوه دست پیدا کردم که حقیقتاً عالی هستن!
:D
مجموعه زیر، جزوات دوره تقطیر پیشرفته در Aspen Plus هستن که با عنوان Advanced Distillation in Aspen Plus توسط شرکت AspenTech در دوره هایی با قیمت های نجومی تدریس میشن!!! هر یک از این پنج فایل مربوط به بررسی گونه های خاصی است که به صورت فایل pdf (هر صفحه حاوی دو اسلاید) ارائه شده است. موضوعات این فایل ها عبارتند از:

1) تقطیر ساده توسط RadFrac
2) سایزینگ و دبی سنجی برج های سینی دار (Tray) و پر شده (Packing)
3) پیکربندی های پیچیده (Complex Configurations)
4) تقطیر واکنشی
5) تقطیر سه فازی

در درجه اول به شما توصیه می کنم به دلیل حجم کم این 5 فایل (هریک حدود 3 مگابایت)، همه رو دانلود کنید و از اول یک مطالعه سریع داشته باشید. مخصوصاً یکی از نکات جالب این دوره، وجود مثال های عملی بسیار جالبشه!
امــــــا اگر به دنبال شبیه سازی در یکی از این عنوان ها هستید، از روی شماره به راحتی می تونید مبحث مورد نظرتون رو دانلود کنید.
البته این پنج فایل رو در دیتاسنتر سایت آپلود کردم متاسفانه اجازه نمیده بیشتر از دو تاشو قرار بدم! اگر با دانلود مشکلی داشتید بگید تا در یه پست دیگه به عنوان ضمیمه بذارمشون
:confused:

در انتها از مدیران محترم تقاضا دارم در صورت امکان این تاپیک رو به یکی از تاپیک های مهم تبدیل کنن تا همواره در دسترسی دوستان باشه (جلوی چشم
:redface:)

مرسی از همه دوستان و مدیران عزیز سایت و موفق باشید
:smile::heart::gol:

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان عزیز

احتمالاً تک تک دانشجوهای مهندسی شیمی به نوعی با برج های تقطیر سر و کار داشتن؛ چه در درس های اصلی مانند انتقال جرم، عملیات واحد، کنترل فرآیند 2، تقطیر چند جزئی و بسیاری از واحدهای درسی دیگه، و همچنین در صنعت.
در حال حاضر در اغلب موارد از نرم افزارهای Aspen Hysys و Aspen Plus به منظور شبیه سازی برج های تقطیر استفاده می شه. از دید تقطیری، چند تفاوت بزرگ بین این دو تا نرم افزار وجود داره:

1) Aspen Hysys نرم افزاری راحت (User-friendly) به منظور شبیه سازی است، ولی در مقابل Aspen Plus، دارای پیچیدگی های خاص خودشه!

2) در Aspen Hysys از تِرم تغییر آنتالپی انحلال گاز در مایع صرف نظر شده که در بعضی موارد منجر به اشتباهات فاحشی خواهد شد که به راحتی برای یک فرد غیر متخصص قابل تشخیص نخواهد بود! مخصوصاً در برج های تقطیر که با جریان مایع سر و کار داریم (معمولاً Hysys برای شبیه سازی فرآیندهای گازی مناسب تر است).

3) بعد از پیوستن شرکت هایپروتِک به اَسپنتِک (اگر اشتباه نکنم سال 2004)، ارائه و بروزرسانی دیتابیس Hysys در دست شرکت اَسپنتِک قرار گرفته و با توجه به اینکه این غول نرم افزاری ترجیح میده به جای استفاده از Hysys از Aspen Plus استفاده بشه، از بروزرسانی دقیق، کامل و سال به سال Hysys دست برداشته و با کمی تجربه و دقت میشه تفاوت های زیادی ( یعنی نقص دیتابیس Hysys در مقابل Aspen Plus) رو تشخیص داد! :cry:

4) در شبیه سازی پیشرفته (مثلاً جداسازی های سه فازی)، اوج قدرت Aspen Plus در مقابل Hysys مشخص میشه و اکیداً توصیه میشه در پروژه هایی که با فاز مایع و مخصوصا دو فاز مایع قابل امتزاج سر و کار داریم، از شبیه سازی Aspen Plus استفاده کنیم!

به طور کلی نظر شخصی از اساتید شبیه سازی پایا و دینامیکی اینه که کلاً بیخیال Hysys بشیم و از Aspen Plus استفاده کنیم! :biggrin:
و ذکر این نکته خالی از لطف نیست که در سال های اخیر با سرعت زیادی Aspen Plus علی رغم پیچیدگی های خاصی که داره، به دلیل قدرت بالای شبیه سازی، بهینه سازی و دیتابیس فوق العادش داره جای Hysys رو می گیره! البته باید ذکر کنم که انتخاب یکی از این دو، بستگی به حوصله و دقت مورد نیاز شما داره ;)

و امّا اصل مطلب!

یکی از بهترین منابع آموزشی موجود برای شبیه سازی برج های تقطیر در نرم افزار Aspen Plus، به شرط آشنایی نسبی شما با این نرم افزار و زبان تخصصی مهندسی شیمی، استفاده از جزوات خود شرکت AspenTech هستش که بسیار دقیق و بی اشکال هستن و به صورت جامع به بررسی برج های تقطیر گوناگون از ساده تا پیشرفته پرداختن.
بعد از جستجوی زیاد برای شبیه سازی برج تقطیر سه جزئی آب-بنزن-تولوئن، به یه سری جزوه دست پیدا کردم که حقیقتاً عالی هستن!
:D
مجموعه زیر، جزوات دوره تقطیر پیشرفته در Aspen Plus هستن که با عنوان Advanced Distillation in Aspen Plus توسط شرکت AspenTech در دوره هایی با قیمت های نجومی تدریس میشن!!! هر یک از این پنج فایل مربوط به بررسی گونه های خاصی است که به صورت فایل pdf (هر صفحه حاوی دو اسلاید) ارائه شده است. موضوعات این فایل ها عبارتند از:

1) تقطیر ساده توسط RadFrac
2) سایزینگ و دبی سنجی برج های سینی دار (Tray) و پر شده (Packing)
3) پیکربندی های پیچیده (Complex Configurations)
4) تقطیر واکنشی
5) تقطیر سه فازی

در درجه اول به شما توصیه می کنم به دلیل حجم کم این 5 فایل (هریک حدود 3 مگابایت)، همه رو دانلود کنید و از اول یک مطالعه سریع داشته باشید. مخصوصاً یکی از نکات جالب این دوره، وجود مثال های عملی بسیار جالبشه!
امــــــا اگر به دنبال شبیه سازی در یکی از این عنوان ها هستید، از روی شماره به راحتی می تونید مبحث مورد نظرتون رو دانلود کنید.
البته این پنج فایل رو در دیتاسنتر سایت آپلود کردم متاسفانه اجازه نمیده بیشتر از دو تاشو قرار بدم! اگر با دانلود مشکلی داشتید بگید تا در یه پست دیگه به عنوان ضمیمه بذارمشون
:confused:

در انتها از مدیران محترم تقاضا دارم در صورت امکان این تاپیک رو به یکی از تاپیک های مهم تبدیل کنن تا همواره در دسترسی دوستان باشه (جلوی چشم
:redface:)

مرسی از همه دوستان و مدیران عزیز سایت و موفق باشید
:smile::heart::gol:

ممنون از دوست عزيزم. نكات جالبي رو اشاره كردين. يه نكته اين كه آپديت كردن خود نرم افزار توسط خود مسئولين شركت انجام ميشه،‌ كه اگه يه مقدار حرفه اي باشيم، ميشه انجامش داد. در سطح خيلي پيشرفته اش، كد نويسي با زبانهاي فرترن يا وي بي نياز داره. ايشالا اگه عمري بود، مثالي رو ميذارم كه تاثير آپديت كردن نرم افزار در بهبود نتايج رو نشون ميده
يه نكته ديگه اين كه اونايي كه پولاي نجومي ميگيرن تو شركت اسپن، پول مهارتشونه ميخورن. سيلابسشونه گذاشته تو سايتش. ببينين چيا تديس ميكنن.

hex6789

عضو جدید
ممنون از دوست عزيزم. نكات جالبي رو اشاره كردين. يه نكته اين كه آپديت كردن خود نرم افزار توسط خود مسئولين شركت انجام ميشه،‌ كه اگه يه مقدار حرفه اي باشيم، ميشه انجامش داد. در سطح خيلي پيشرفته اش، كد نويسي با زبانهاي فرترن يا وي بي نياز داره. ايشالا اگه عمري بود، مثالي رو ميذارم كه تاثير آپديت كردن نرم افزار در بهبود نتايج رو نشون ميدهيه نكته ديگه اين كه اونايي كه پولاي نجومي ميگيرن تو شركت اسپن، پول مهارتشونه ميخورن. سيلابسشونه گذاشته تو سايتش. ببينين چيا تديس ميكنن.
در این حرف که پول مهارتشون رو می گیرن که شکی نیست، ولی منظورم اینه که با داشتن خلاصه درس اونا و تمرین مکرر میشه حتی بازدهی بالاتری از یه همچین دوره ای رو داشت. و خوب مسائله دیگه اینه خیلی تعداد کمی از ماها هستن که می تونن برن و به این کلاسا دسترسی داشته باشن ...حتماً خوشحال میشم اگه یک مثال در این زمینه بذارید، چون آشنایی زیادب با فرترن و vb ندارم :)

H-Engineer

عضو جدید
در این حرف که پول مهارتشون رو می گیرن که شکی نیست، ولی منظورم اینه که با داشتن خلاصه درس اونا و تمرین مکرر میشه حتی بازدهی بالاتری از یه همچین دوره ای رو داشت. و خوب مسائله دیگه اینه خیلی تعداد کمی از ماها هستن که می تونن برن و به این کلاسا دسترسی داشته باشن ...حتماً خوشحال میشم اگه یک مثال در این زمینه بذارید، چون آشنایی زیادب با فرترن و vb ندارم :)
راست میگه اقبالی جان،حتما مثال بزار،حلا چن تایی فرترن کار کردم واسه design spec و.... ولی vb کار نکردم خدایی،خیلی دوس دارم یاد بگیرم.

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من منظورم اون قسمت مربوط به آپديت كردن بدون وي بي يا فرترن بود. كه مثالش در شكل زير اومده. اين شكل مربوط به پايان نامه Freguia از دانشگاه Texas هستش. ميبينين كه با آپديت كردن پارمترهاي ترموديناميكي برنامه، قابليت پيش بيني حلاليت گاز ها در محلول چقدر بهبود پيدا كرده. اين مرحله،‌اولين مرحله در طراحي يك برج جذبه. يعني بهبود پارامترهاي ترموديناميكي موجود به منظور شبيه سازي دقيقتر.
1.jpg

براي اون قسمت فرترن يا وي بي به منوال User Models مراجعه كنين. تحت عنوان SubRoutine ازش ياد ميشه. هستن كسايي كه رو اين قضيه كار كردن. كدشونه توضيح دادن تو پايان نامشون،‌ولي هيچكدوم خود كدرو نذاشتن.
User Models: http://support.aspentech.com/Public...pen Plus\2006/AspenPlusUserModels2006-Ref.pdf

mahdi alavi

عضو جدید
انتشار ترجمه كتاب طراحي تقطير

انتشار ترجمه كتاب طراحي تقطير

با سلام به دوستان
ترجمه كتاب با ارزش طراحي تقطير (Distillation Design) نوشته هنري كيستر (Henrey Z. Kister) توسط انتشارات انديشه سرا عرضه شده است. دوستاني كه علاقه‌مند به مسائل طراحي و مدلسازي برج‌هاي تقطير هستند، حتماً اين كتاب كه ترجمه خيلي رواني دارد را تهيه و مطالعه كنند.

scan0001.jpgscan0003.jpg

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با سلام به دوستان
ترجمه كتاب با ارزش طراحي تقطير (Distillation Design) نوشته هنري كيستر (Henrey Z. Kister) توسط انتشارات انديشه سرا عرضه شده است. دوستاني كه علاقه‌مند به مسائل طراحي و مدلسازي برج‌هاي تقطير هستند، حتماً اين كتاب كه ترجمه خيلي رواني دارد را تهيه و مطالعه كنند.

بله این کتاب خیلی عالیه البته من نسخه لاتینشو خوندم
ترجمه همین کتاب توسط انتشارات پژوهشگاه صنعت نفت نیز منتشر شده که انصافا ترجمه فنی و خوبی داره

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
حامد جان در مورد reactive distillation که واکنشش گرمازا باشه و برج های جذب که گرمازا باشن، استفاده از PA تقریباً اجباری هست. اما در مورد ستون تقطیر، این بهم ریختگی که فرمودید چی هست ؟ وقتی داریم ستون رو طراحی می کنیم، نوع سینی رو (buble cap, seives tray, valve tray ) رو طوری انتخاب می کنیم که turndown ratio بالاترین حد ممکن باشه (البته منظور این نیست که این فاکتور مهمترین فاکتور هست، اما جزو فاکتورهای مهم در انتخاب سینی هست). ضمن اینکه طراحی ستون، برای کارکرد steady state هست. یعنی دبی جریان مایع ورودی به ستون و خروجی از بالا و پایین و وسطهای ستون، مقدار معین و مشخص هست و بنابراین مقدار مایع روی هر سینی مقداری مشخص و ثابت هست. پس در مرحله طراحی این بهم ریختگی در نظر گرفته میشه.

در مورد binary distillation که ما اصلاً جریان جانبی نداریم! صحبت من در مورد multicomponent distillation هست که جریانهای متعدد داریم.
ببینید بزارین سوالم رو دقیق مطرح کنم:

1- در multicomponent distillation وقتی میخواهیم جریانهای جانبی بگیریم، سیال خروجی در حالت مایع اشباع هست (با کیقیت 0) یا بخار اشباع هست (کیفیت 1) و یا اینکه جریان خروجی در حالت 2فازی هست (کیفیت بین 0 و 1) ؟

2- در برج های تقطیر با وجود اینکه میدونیم pump around راندمان جداسازی رو کاهش میده، چرا ازش استفاده میشه با وجود اینکه در قسمت دیگه ای مجبوریم مجدد انرژی مصرف کنیم و از تجهیزاتی استفاده کنیم که این کاهش راندمان رو جبران کنیم ؟

جناب برقعی درود بر شما
در مورد پمپ اروند خود شما به نکته ای اشاره کردید که بهترین جواب است بعبارتی جهت کنترل دما در بخشهای بالایی برج این تجهیزات نیاز میشوند .
در برج هایی که ساید استریم همراه با مبدل دیده میشود مشکلی وجود ندارد اما برگشتی به مفهومی که در برج نشان داده شده مرسوم نیست در اغلب موارد و برای مولتی کامپوننت ها ساید تاورها یی که با استیم برخی از جریان های خروجی را از مواد سبک همراه جزء سنگینتر استریپ میکنند نیاز است حتی در این ساید تاور ها چندین سینی دیگر برای خالص سازی جزء سبکتر وجود دارد تا فلاش محصولات سنگینتر بهم نریزد .

بالا