طراحی و ساخت لیزر co2

طراحی و ساخت لیزر co2

• فرقی ندارد

رای: 0 0.0%

• مجموع رای دهندگان
    22

sahandlaser

عضو جدید
سلام
در این تاپیک بنا دارم یه کار نو انجام بدم. یک بحث کاملا علمی و تجربی در زمینه طراحی و ساخت لیزر CO2.

از دوستان و کسانی که در زمینه طراحی و ساخت لیزر CO2 کار عملی انجام داذند و یا تجربه ای دارند، خواهش می کنم که اونو بیان کنند.
توجه: لطفا از کپی پیست کردن مطالبی که در زمینه لیزر CO2 در اینترنت هست به شدت پرهیز کنید. مطالب، تجربیات نو خودتون را بذارین.

پیوست ها

• Coolant temperature effect on the output power of CO2 Laser.pdf
    452.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

sahandlaser

عضو جدید
در زمینه ساخت لیزر CO2، باید تعیین کنیم که چه توان خروجی نیاز داریم. بر اساس توان خروجی لیزر می توان نوع تکنیک ساخت لیزر را تعیین نمود.
1- برای توان های کم و تا حدود 200 وات بهتر است از ساختار Gas Flow یا تیوب بسته استفاده کرد.
2- برای توان های متوسط و تا 500 وات می توان از ساختار Fold استفاده کرد
3- برای توان های زیاد و بیش از 500 وات باید از ساختار شار سریع گاز Fast Flow استفاده نمود.

پس از انتخاب سطح توان خروجی باید روش تحریک را هم تعیین نمود. 1- تحریک بوسیله جریان الکتریکی (استفاده از منبع تغذیه ولتاژ بالا) 2- تحریک بوسیله امواج RF.

معمولا لیزرهایی که در آزمایشگاه های دانشگاه ها و یا به صورت پروژه ای توسط دانشجویان ساخته می شه از نوع لیزر با شار آهسته گاز و تحریک الکتریکی است.
co2simple.jpg
شکل فوق یک شماتیک کلی از ساختار سیستم راه اندازی لیزر CO2 را نشان می دهد. لوازم و تجهیزات زیر برای ساخت یک لیزر CO2 نیاز است:
1- تیوب لیزر. شامل: تیوب از جنس پیرکس (2 عدد با قطرهای مختلف) 2- آینه لیزر 3- نکهدارنده های آینه لیزر
2- منبع تغذیه ولتاژ بالا برای راه اندازی لیزر. ولتاژ منبع تغذیه حدود 20 کیلوولت و جریان حدود 30 میلی آمپر نیاز است. (نمونه ای از یک منبع تغذیه لیزر ساخته شده و تجاری)
3- پمپ خلاء برای ایجاد خلا در تیوب لیزر. توان پمپ خلاء باید متناسب با طول تیوب شما باشد. بر اساس تجربه های خودم، یک پمپ خلاء با توان 1/2 اسب کافی است.
4- سیستم خنک کننده. این سیستم می تواند شامل یک پمپ آب و مخزن آب و یا سیستم خنک کننده آب خودکار باشد.
5- کپسول گاز. برای کپسول گاز می توان از 3 کپسول مجزا شامل: CO2 - N2- He و یا یک کپسول میکس گاز شامل هر 3 گاز استفاده نمود.
توجه: برای یک کپسول میکس می توان نسبت 70-20-10 برای گازهای CO2-N2-He استفاده نمود.
6-فشارسنج و شیرهای کنترل فشار.
7- لیزر مرئی برای تنظیم آینه

پس از تهیه موارد فوق می توان اقدام به ساخت لیزر CO2 نمود.
منتظر پست هاس شما هستم.

sahandlaser

عضو جدید
ساخت لیزر دی اکسیدکربن

ساخت لیزر دی اکسیدکربن

برای ساخت لیزر CO2 ، ابتدا باید توان خروجی مورد نظر را تعیین نمود. بر اساس یک قانون کلی توان تیوب لیزر به طول وابسته است و به ازای هز متر طول تیوب (طول محیط فعال) می توان 60 وات خروجی کسب کرد. با توجه به این قانون کلی، طول مناسب را بر اساس 60 وات توان خروجی برای هر متر در نظر می گیریم. به منظور کسب توان مد نظر و لحاظ نمودن خطاها، می توان طول تیوب را 20 درصد بزرگتر انتخاب نمود. و به این صورت طول تیوب را بدست می آوریم.
حال نوبت به انتخاب آینه مناسب است، معمولا در لیزرهای گازی دی اکسید کربن از شکل رزوناتور تخت-محدب استفاده می شود. در این حالت آینه تمام بازتاب (100 درصد بازتاب) را به صورت محدب با شعاع انحنای بین 5 تا 10 متر انتخاب کرده و آینه خروجی یا نیم بازتاب (معمولا ضریب بازتاب را بین 70 تا 85 درصد درنظر می گیریم) را تخت در نظر می گیریم.
جنس آینه تمام بازتاب می تواند مس با لایه نشانی طلا، یا سیلیکونی و جنس آینه نیم بازتاب یا عبوری می تواند Znse یا Ge باشد.
(برای تهیه این آینه ها می توانید از شرکت فناوران لیزر سهند کمک بگیرید. www.lasertechnologist.com)

mortezazahedy_88

عضو جدید
خیلی وقته دنبال چگونگی راه ندازی و ساخت تیوب لیزر هستم .ممنون میشم اگر این بحث روبا تو ضیح کامل برای افراد بااطلاعات کم ادامه بدین

خیلی وقته دنبال چگونگی راه ندازی و ساخت تیوب لیزر هستم .ممنون میشم اگر این بحث روبا تو ضیح کامل برای افراد بااطلاعات کم ادامه بدین

شهاب طاهری

عضو جدید
سلام
من میخوام لیزر CO2 بسازم و بسیاری سوال دارم:
1. در تصویری که اینجا قرار دادید گازها یکبار مصرف هستند.
2. قطر تیوب لیزر چقدر باشه؟
3. اگر خنک کردن گاز هنگام ورود هم باشه، آیا کمک میکنه؟
4. توان مصرفی با احتساب تغذیه ای که نوشتید و اگر فرضا 75 درصد بازده داشته باشه، تقریبا 800 وات هست، با این حساب بازده کل سیستم 7.5 درصد میشه، این کم نیست؟
سوالهای دیگه هم هست لطفا راهنمایی کنید.

jafar_r

عضو جدید
با سلام
در تمام توضیحاتی که برای ساخت لیزر در اینترنت داده میشه .معمولا گاز در داخل تیوب به صورت یک بار مصرف هست که این خودش یکی از دلایلی هست که خیلی ها تمایلی به ساحت تیوب نشون نمیدن .در صورتی که تیوب هایی که در اینترنت و بازار موجود هست .همشون .گاز داخلشون ثابت هست و فقط یه ورودی و خروجی برای عبور مایع خنک کننده داره و دو الکترود برای جریان .حالا سوال اینجاست که
1: چطور بسازیم که نیازی به عبور و یا به عبارتی مصرف گاز نباشه و گاز در داخل تیوب ثابت باشه
2:فرق این دو چی هست

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
چرا ادامه ندادین تاپیکو دیگه؟خوب بود که
سلام
ظاهرا کسی اطلاعات بیشتری در اون مقطع زمانی برای ارائه نداشت
اگر در این زمینه مایل به گفت و گو و تبادل هستید ما نیز خوشحال میشیم و درخدمتیم

amirstark

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من یه مدت میخواستم یه دونه بسازم ولی هیچ شرکتی باهام همکاری نکرد
در کل یه منبع نوری لازم هست که نور اون از داخل گاز یا یاقوت عبور میکنه و توسط عدسی همسو سازی میشه بعدش توسط آینه ها انتقال پیدا میکنه :smile:
جاییش که اشتباه نگفتم؟