[ طراحی و بارگذاری پله] راهنمایی

mohandese.motefakker

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام خدمت مهندسان گرامی

راستش در مورد طراحی و بارگذاری پله ها در اینترنت جست و جویی کردم اما مطلب بدردبخوری نیافتم. خواهشا دوستان در مورد بارگذاری , طراحی و میلگرد گذاری در پله های بتنی ( میلگردهای کششی و برشی ) و پله های ساختمان های با اسکلت فلزی و همچنین طریقه اتصال پله به ساختمان اگر عکس و فیلم و اطلاعاتی دارند به اشتراک بگذارند.

با تشکر.

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام .. خیر هردمبیلی نیست مثل دال طراحی میشه ، بارگذاریش و مثل تیر در نظر میگیری با احتساب زاویه ، از مبحث 6 هم مرده و زندش و حساب میکنی . اگر هم فولادی باشه که شمشیری و اینطوری طراحی میکنی داخلشم یا طاق میزنی یا گل میخ و برشگیر میذاری و مش بندی و بتن ریزی . کاری داشت ؟!

mohandese.motefakker

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام .. خیر هردمبیلی نیست مثل دال طراحی میشه ، بارگذاریش و مثل تیر در نظر میگیری با احتساب زاویه ، از مبحث 6 هم مرده و زندش و حساب میکنی . اگر هم فولادی باشه که شمشیری و اینطوری طراحی میکنی داخلشم یا طاق میزنی یا گل میخ و برشگیر میذاری و مش بندی و بتن ریزی . کاری داشت ؟!

راستش کارداشتن که آره کار داشت, اما الان که مساله حل شد آسان شد. اگه کاری نداشت از بین اون 40 نفری که از این تاپیک دیدن فرمودن لااقل 5 نفرشون جواب می دادن ! حالا که توضیح دادید دیدم آسونه. مرسی از توضیح مختصر و مفیدت.

آخرین ویرایش:

mohandese.motefakker

عضو جدید
کاربر ممتاز
امروز که داشتم میومدم خونه سر راه از یه ساختمان که داشتن پله اش رو اجرا میکردن دیدن کردم دیگه کامل گرفتم چی به چیه, اما باز هم در مورد پله های 3 تیکه یه سری چیزا واسم گنگه !!

اینم عکسهای پله ای که امروز بستنش :

mohandese.motefakker

عضو جدید
کاربر ممتاز

همونطور که در عکس مشاهده میکنین در تراز نیم طبقه, پاگرد بر روی یک تیر قرار میگیره؛ کمی بالاتر هم یک تیر در تراز طبقه قرار میگیره.

سوالی که اینجا پیش میاد اینه که میشه تیری که پاگرد پله بر روی اون قرار میگیره رو طوری طراحی کرد که دیگه نیازی به طراحی و اجرای تیر تراز طبقه نباشه؟

nikan_eh

عضو جدید
همونطور که در عکس مشاهده میکنین در تراز نیم طبقه, پاگرد بر روی یکتیر قرار میگیره؛ کمی بالاتر هم یک تیر در تراز طبقه قرار میگیره.

سوالی که اینجا پیش میاد اینه که میشه تیری که پاگرد پله بر روی اون قرار میگیره رو طوری طراحی کرد که دیگه نیازی به طراحی و اجرای تیر تراز طبقه نباشه؟
سلام با اينكه توي اينكارها كودكم ولي از يكي از دوستان پرسيدم گفت نميشه حتي وقتي دارن پله هاي مارپيچي ستون محور بدون خستگير ميسازن هم از تير استفاده ميكنن .........
اميدوارم پله هاي موفقيت رو يكي يكي بريد بالا.............
راستي فكر كنم اين ساختمون رو دارن پيشساخته كار ميكنن.ميدونستيد كه هيچكدوم از اين شركتاي ساختمون پيشساخته به مشترياشون نميگن اين كار آسيب ناشي از حريق رو چند برابر ميكنه؟من تو نمايشگاه از هر كدوم پرسيدم كلي ما رو پيچوندن............

mohandese.motefakker

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام با اينكه توي اينكارها كودكم ولي از يكي از دوستان پرسيدم گفت نميشه حتي وقتي دارن پله هاي مارپيچي ستون محور بدون خستگير ميسازن هم از تير استفاده ميكنن .........
اميدوارم پله هاي موفقيت رو يكي يكي بريد بالا.............
راستي فكر كنم اين ساختمون رو دارن پيشساخته كار ميكنن.ميدونستيد كه هيچكدوم از اين شركتاي ساختمون پيشساخته به مشترياشون نميگن اين كار آسيب ناشي از حريق رو چند برابر ميكنه؟من تو نمايشگاه از هر كدوم پرسيدم كلي ما رو پيچوندن............

علیک سلام ! راستش هر چقدر تلاش میکنم جوابت رو به سوالم ربط بدم نمیتونم !!! اما بازم مرسی !

ضمن اینکه این ساختمان کجاش پیش ساخته هست؟! :surprised:

nikan_eh

عضو جدید
علیک سلام ! راستش هر چقدر تلاش میکنم جوابت رو به سوالم ربط بدم نمیتونم !!! اما بازم مرسی !

ضمن اینکه این ساختمان کجاش پیش ساخته هست؟! :surprised:
يه ذره ديگه تلاش كني ربطش رو پيدا ميكني !!!!خواهش ميكنم وظيفه بود......
همون اولم گفتم كه من مثل شما استاد نيستم مهندس.....
پاينده باشي:smile:

mohandese.motefakker

عضو جدید
کاربر ممتاز
همونطور که در عکس مشاهده میکنین در تراز نیم طبقه, پاگرد بر روی یکتیر قرار میگیره؛ کمی بالاتر هم یک تیر در تراز طبقه قرار میگیره.

البته امروز که بیرون بودم و دقت کردم دیدم در خیلی از ساختمون ها در اتاق پله , تیر تراز طبقه اجرا نمیشه.

Moein.B

دستیار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص مباحث اجرایی
سلام علیکم
آفا اگه در مورد بارگذاری پله مشکل داری من توصیه می کنم سری به کتاب etabs هادی زاده بزن-حرف نداره

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز

سلام
باید ببینی که ارتفاعی که داری واسه طبقاتت چقدره و اینکه از چه نوع پله ای و با چندتا پاگرد (دو طرفه یا سه طرفه)میخوای استفاده کنی.معمولا پله رو دوطرفه اجرا میکنن و به خاطر این هم لازمه که در محل پاگرد تیری رو تعبیه کنن
درکل در طراحی پله باید معماری رو شدیدا در نظر بگیری
نمیدونم منظورم رو رسوندم یا نه
موفق باشی

aryaei

عضو جدید
سلام همینطور که اقا امیر گفت بسته به ارتفاع که میخوایم بهش برسیم محل تیر پاگرد متغیره البته نکته جالب در طراحی سازه در قسمت تحلیل تیر های پاگردی که پایین تر از ارتفاع کف تمام شده لحاظ میشه اینه که با حذف در مرحله طراحی سازه درصد قابل توجهی پیچیده میشه ساز و بر عکس با در نظر گرقتن جای اصلی تیر پاگرد درصد قابل توجهی در طراحی اسکلت پروزه رو اقتصادی میکنه حتما امتحان کنید البته در جواب یکی از دوستان در رابطه با عرض تیر پاگرد یه نکته مهم عرض تیر پاگرده که در بعضی پروزه ها مشکلات خیلی حادی ایجاد می کنه از جمله سر گیر شدن و کوچک کردن عرض پاگرد که دوستان خیلی به این نکته حواسشون باشه که خیلی وقت ها مشکلات حادی ایجید میکنه

mohandese.motefakker

عضو جدید
کاربر ممتاز
اجرای پله سه طرفه

اجرای پله سه طرفه

اینم چندتا عکس از اجرای پله 3 طرفه !

طریقه اتصال پله به ستون و قرار گرفتن پاگردها.

بالا