طراحی مفهومی فرایند های شیمیایی | Conceptual Design of Chemical processes

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
طراحی به مثابه ی هنر

فرض کنید همه ی بچه های تالار به نزد یک نقاش مطرح و نزد یک استاد ریاضی بزرگ به ظور همزمان تعلیم می گیرند.
با فرض این که همه از هوش و استعداد و قدرت فراگیری یکسانی برخوردار بوده و تمام تعالیم را در یک سطح و ان هم 100% آموخته باشند در امتحان پایان دوره چه وضعیتی پیش می آید؟
پیداست که اگر شرایط بالا صادق باشد همه ی بچه ها باید به سوالات ریاضی یک جور(صحیح) پاسخ بدهند.بنابراین اگر فرقی در پاسخ ها باشد این یعنی که یکی اشتباه کرده است.
اما در مورد نقاشی چطور؟
طبیعی است که امکان ندارد دو نفر از یک موضوع یک تصویر یکسان بکشند.چون در کنار آموخته ها یک رشته مسایل روحی و درونی نیز در انسان ها وجود دارد که سبب تفاوت در نتیجه می شود.
در طراحی مفهومی نیز با توجه به نوع نگرش متخصصان و سلیقه های گوناگون ما تفاوت هایی در نتیجه ی طراحی و ارائه pfd می بینیم.
به همین دلیل است که شرکت های فروشنده ی دانش فنی برای فرآیندهای یکسان روش های گوناگونی دارند.
زمانی که می خواهیم تعداد مراحل جداسازی را در یک ستون تقطیر پدا کنیم چاره ای نداریم به جز این که به سراغ یک روش تحلیلی برویم.مثلا روش مک کیب.
یعنی:
1-فشار بخار و دمای اشباع را به دست بیاوریم.
2-حالت خوراک را پیدا کنیم
3-موازنه ی جرم بنویسیم و شدت جریان در بالا و پایین برج را پیدا کنیم.
3-جزمولی خروجی از بالا و پایین را اگر نداشته باشیم از طریق موازنه پیدا کنیم.
4-منحنی تعادل را به کمک ضریب فراریت رسم نماییم.
5-شیب خط خوراک را پیدذا کرده و خط آن را رسم کنم.
6-خط بالای برج و پایین برج را رسم کنیم.
7-با توجه به رفلاکس پایین برج را اپتیمم کنیم.
8-با توجه به خط تعادل و منحنی به دست امده در بالا و پایین نقطه ی خوراک شروع به رسم خطوط نموده و مراحل جداسازی را پیدا کنیم.
طبیعی است اجرای این الگوریتم چه مدار طولانی و وقت گیر خواهد بود.و ما در پست های پیش گفتیم که در طراحی مفهومی زمانی برای این جور وقت گذرانی ها وجود ندارد.فرض بفرمایید ما برای امتحان چند روش برای انتخاب بهترین جداساز بخواهیم چند گزینه را امتحان کنیم.با توجه به حجم این روش های تحلیلی ببینید چه قدر وقت از دست می دهیم.بنابراین باید به دنبال روشهای جایگزین باشیم.
یک روش مینیمم برای تعیین حداقل ینی های مورد نیاز استفاده از فرمول Fenske است که می گوید:

Ln (xD/1-xD)*(1-xW/xW)
N+2=---------------------------------------
Ln alpha
که xD جز مولی محصول بالای برج
xW جز مولی محصول پایین برج
alpha ضریب فراریت
N حداقل سینی های می باشد.
توجه داشته باشید برای طراحی یک دستگاه در طراحی مفهومی میزان بازدهی را 99.5% بگیرید.
در ادامه کارایی این معادله را نسبت به روش تحلیلی بررسی می کنیم.

این جملات خیلی شبیه جملات دکتر امیدخواهه!!!

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دقیقا جملات دکتره فایلهای صوتیشم دارم ولی حجمش زیاده آپلودش وقت گیره

Audi.R8

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون. من میتونم این فایلارو ازت بگیرم حامد؟ من تهرانم. لطف بزرگی میکنی

حسین جان من یه فایل داشتم فقط یادم بود قبل تر دانلود کرده بودم. البتّه کیفیّت صداش خیلی خوب نیست ولی از هیچی بهتره! :)

توی این لینک برات آپلود کردم. ;)

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام . این نمونه طراحی مفهومی از دانشگاه تهران عکساش مشخص نیست. فال وردشه نداری حامد آقا؟؟؟؟

hamidrezachemeng

کاربر فعال

aml

عضو جدید
سلام ممنون از تاپیک خوبتون من این ترم درس conceptual دارم میخواستم ببینمکتاب douglas حل المسایل هم داره یا شما حلی از تمرینای کتاب دارین ممنون می شم اگه برام بزارین.

tavoosi

عضو جدید
سلام و وقت بخیر
کاش میفرمودید از کجا و کدوم دانشگاه هستید و با کدام استاد این درس را برداشته اید؟
ولی چیزی که هست ظاهرا" تا به حال کسی به فکر یافتن حل المسائل این کتاب نبوده
یافت شد برای ما هم ارسال کنید
ما هم اگر یافتیم حتما" میفرستیم
بالاخره زکات علم آموختن و نشر علم است.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

bahar_r6165

عضو جدید
سلام دوستان،سال نو مبارک. میخوام ببینم چطور میتونم " کمترین میزان تولید صنعتی قابل قبول فرایند تولید ایزوتبهای پایدار کربن13 از روش تقطیر کرایوژنیک مونوکسید کربن و ارزیابی هزینه های مالی بصورت سرفصلی و تخمینی رو برآورد کنم". نمیدونم اصلا از کچا شروع کنم.کتاب طراحی مفهومی داگلاسو گرفتم اما نمیدونم چطور واسه این براورد ازش استفاده کنم؟لطفا اگه نظری در این مورد دارین ممنون میشمکمک کنین.درواقع بگین چطور میتونم این براوردو انجام بدم.روش تولید و فرایندشو دارم اما تو مقیاس نیمه صنعتی.مقیاس صنعتیش گیجم کرده.تا 16 فروردین باید پروژمو تحویل بدم والا پوستم کندست :cry:با امید سال خوب واسه همه

emdmrb

عضو جدید
سلام. اگر کسی نیاز به کمک در رابطه با حل تمرینهای کتاب داگلاس (طراحی مفهومی فرایندهای شیمیایی) داره با من تماس بگیره

آخرین ویرایش توسط مدیر:

sajjad sokhanvar

عضو جدید
با سلام
من دانشجو ترم 1کارشناسی ارشد مهندسی شیمی کنترل فرایند هستم میخواستم ببینم کسی حل تمرین کتاب کنترل فرایند شیمیایی استفانوپولوس رو داره ؟
اگه بتویند در اختیارم بزارید ممنون میشم
با تشکر
سجاد

emdmrb

عضو جدید
عناوین برخی پروژه های قابل قبول برای درس طراحی مفهومی فرایندهای شیمیایی
1. وینیل کلراید
2. انیدرید استیک
3. آمونیاک
4. استایرن

eng..r

عضو جدید

توجه : از مهندسین عزیزی که ارشد گرایش فرایند میخونن خواهشمندم در صورت تمایل پروژه های درس طراحی فرایندشونو اینجا قرار بدهند تا دیگران نیز بتونن استفاده کنند با تشکر:gol:

سلام مهندس میشه بگید چه طور میشه مطلبی رو تو سایت قرار بدم؟
برای موضوع پروژه دکتر امیدخواه چه موضوعی انتخاب کنم که به مشکل نخورم و در ضمن نمیخام از پروزه های اماده استفاده کنم
ممنون

lakistan

عضو جدید
سلام مهندس میشه بگید چه طور میشه مطلبی رو تو سایت قرار بدم؟
برای موضوع پروژه دکتر امیدخواه چه موضوعی انتخاب کنم که به مشکل نخورم و در ضمن نمیخام از پروزه های اماده استفاده کنم
ممنون

دوستان عزیز،کسی نمونه سوال درس طراحی فرآیند شیمیایی نداره؟ممنون میشم.

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
سلام.
میشه لطف کنین دوباره این فایل رو آپلود کنید. مرسی
سلام
لینک پشتیبانی برای این فایل در همون پست اصلی قرار دادم که میتونید از اون برای شنیدن سخنرانی ایشون استفاده کنید.

mohandes-87

عضو جدید
سلام دوستان من واسه دزس طراحی مفهومی فرآیندهای شیمیایی باید پروژه تحول بد یه موضوع عال میخوام کار به سختی و آسونیش ندارم میشه یک موضوع خوب معرفی کنید؟

emdmrb

عضو جدید
عناوین پروژه پیشنهادی برای درس طراحی مفهومی فرایندها

عناوین پروژه پیشنهادی برای درس طراحی مفهومی فرایندها

سلام دوستان من واسه دزس طراحی مفهومی فرآیندهای شیمیایی باید پروژه تحول بد یه موضوع عال میخوام کار به سختی و آسونیش ندارم میشه یک موضوع خوب معرفی کنید؟

به غیر از عناوین نخ نمای پروژه برای این درس، فهرست زیر پیشنهاد میشود

5. تولید آمونیاک Ammonia

6.اتیلن Ethylene

7. فنل Phenol

8. اوره Urea

9. پلی پروپیلن Polypropylene

10.پروپیلن

11. متانول

12.هیدروژن

13.اتیلن گلیکول

14.دی متیل اتر Di-Methyl Ether -DME

15.سیکلوهگزان

16.بوتن Butene-1
17. بوتادی ان Butadiene

emdmrb

عضو جدید
سلام ممنون از تاپیک خوبتون من این ترم درس conceptual دارم میخواستم ببینمکتاب douglas حل المسایل هم داره یا شما حلی از تمرینای کتاب دارین ممنون می شم اگه برام بزارین.
خیر. کتاب داگلاس حل المسائل نداره ولی من مجموعه ای از پاسخهای فصول 3تا 6 و همچنین چند تا از فصل 8 آن را گردآوری کرده ام

mohandes-87

عضو جدید
خیر. کتاب داگلاس حل المسائل نداره ولی من مجموعه ای از پاسخهای فصول 3تا 6 و همچنین چند تا از فصل 8 آن را گردآوری کرده ام
سلام میشه لطف کنید پاخها رو براون قرار بدید واقعا بهشون احتیاج دارم.

mohandes-87

عضو جدید
سلام به دوستان خوبم و بخصوص emdmrb عزیز بابت موضوعات پیشنهادی خوبش. من اتیلن گلایکول رو انتخاب کردم. ولی هیچ اطلاعی ازpfdو شرح فرآیندش ندارم . البته داخل باشگاه یک pfdازش بود ولی اونی نبود که من میخواستم. میشه کمکم کنید pfd و هرچی اطلاعات راجع به اون چه فارسی و چه انگلی دارید در اختیارم قرار بدید؟ برای تولیدش سه روش وجود داره که استاد گفته هر روش رو که انتخاب کردید دلیل براش بیارید که چرا از این روش استفاده میکنید و از دو روش دیگه استفاده نمیکید .ممنونم

mohandes-87

عضو جدید
بچه ها ازتون خواهش میکنم منو بی جواب ندارید من به pfd اتیلن گلایکول نیاز دارم. تو رو خدا به دادم برسید.

623

عضو جدید
سلام دوستان....کسی میدونه اطلاعاتی مثل قیمت محصول و میزان صادرات و واردات یک ماده چه جوری میشه پیدا کرد؟ از چه سایتی یا از چه کتابی؟

mahtab_chem

عضو جدید
میشه لطف کنید و پاسخ ها رو اینجا بذارید،ممنون🙏

بالا