طراحی مفهومی فرایند های شیمیایی | Conceptual Design of Chemical processes

alikhedri202

عضو جدید
سلام دوستان من حل تمرینان فصل اول طراحی مفهومی فرایندهای شیمیایی جزوه دکتر امید خواه میخواستم کسی داره

مسعود1361

عضو جدید
حامد خان سلام... ایا این لینکی که دادین هنوز فعاله برای دانلود فایل صوتی؟ من نتونستم دانلود کنم. اخه ظاهرا از من غیر فعاله. راهنماییم کنید ممنون میشم

ziba 22

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
کلاسهای دکتر امیدخواه هر جلسه 2 ساعت طول میکشه.. این صورت فکر کنم یه سخنرانی خلاصه است..
اگر میخواین طراحی مفهومی یاد بگیرین.. جزوشو بخونید.

sa.r

عضو جدید
سلام کسی میتونه لطف کنه دوباره این فایلها(جوابای داگلاس) رو آپلود کنه؟طوری ک راحت بشه دانلود کرد.ممنون

mobina93

عضو جدید
سلام ببخشید این فایل تولید استیک انهیدرید از استون که مربوط به رپید شیر هست دانلود نمیشه چیکار کنم؟میشه کمکم کنید خیلی ضروریه ممنون.

mobina93

عضو جدید
سلام ممنون از لطفتون ببخشید ولی من این فایل تولید استیک انهیدرید از استون که مربوط به رپید شیر هست که دانلود نمیشه و میخواستم چیکار کنم؟میشه کمکم کنید خیلی ضروریه ممنون.

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام ممنون از لطفتون ببخشید ولی من این فایل تولید استیک انهیدرید از استون که مربوط به رپید شیر هست که دانلود نمیشه و میخواستم چیکار کنم؟میشه کمکم کنید خیلی ضروریه ممنون.

متاسفانه توی فایل های خودمم نبودش، ولی اگر وارد اسم کاربر بشید و پست هاش رو چک کنید هم شماره تلفن و ایمیلشون درج شده میتونید باهاشون تماس بگیرید و ازشون فایل درخواست کنید.

mobina93

عضو جدید
ببخشید میشه خودتون از ایشون بخواین. چون من نتونستم ایمیل یا شماره ای ازشون پیدا کنم . بهشون پیام خصوصی هم دادم ولی جواب ندادند. ممنونم.

pedram2018

عضو جدید
سلام مرسی از زحمات شما. حل تمرین کتاب طراحی فرایند داگلاس رو میخواستم

8745

عضو جدید
طراحی مفهومی دانشی است که در طی آن با بررسی جوانب و مزایا و معایب یک پروسه برای انجام یک فرآیند شیمیایی انتخاب و آماده می شود.
در اصل ان چه که ما به صورت PFD میبینیم.حاصل همین طراحی مفهومی است.
در طراحی مفهومی ما به مسایل مهم پرداخته و تلاش می کنیم برای پرسش های از قبل:
-کدام روش با توجه به هزینه ی آن بازدهی بالاتری دارد.
-کدام روش ها اجزایی تر است
و پرسش های کلی دیگری از این دست پاسخ پیدا کنیم.بنابراین به سراغ جزئیات امر نمی خواهیم رفت.
مثلا ما باید تعیین کنیم در مرحله ی جداسازی از چه تجهیزاتی و به چه دلیلی استفاده می کنیم.ولی به محض اینکه بر ما معلوم شد از ستون تقطیر استفاده خواهیم کرد دیگر با این کاری نخواهیم داشت که ستون ما چند سینی خواهد داشت یا قطر ان چقدر باید باشد.این ها سوالاتی است که پاسخ آن در طراحی جزیی و به کمک نرم افزارهای شبیه ساز چون Hysys و Aspen
به دست خواهد آمد.
یک لحظه توجه کنید که می خواهید یک پروسه برای جداسازی آب از استون طراحی کنید.ناگفته پیداست که چندین گزینه وجود خواهد داشت.حالا برای انتخاب یک روش چه کار باید بکنیم:
طبیعی است که باید بهترین روش باشد وبنابراین چاره ای نیست مگر این که یک یک این روش های ممکن بررسی شود.ولی توجه کنید که اگر ما بخواهیم پروسه را هر بار با هر یک از تجهیزات به طور جداگانه طراحی کنیم چه مقدار زمان بر خواهد شد.برای حل این مشکل چاره ای نیست مگر این که به سراغ قواعد سرانگشتی و تقریب زدن برویم.
بنابراین انتخاب پروسه دارای مراحل زیر خواهد شد:
ماحصل این عملیات منجر به تهیه یک PFD و یک سری سند که ان را تحلیل می کند می شود.
یعنی همان چیزی که ما به عنوان لیسانس از شرکت های بزرگ خریداری می کنیم.

1-در نظر داشتن همه ی روش ها که امکان اجرای پروسه را دارند. 2-انتخاب چند روش معین که از بقیه دارای موقعیت بهتری هستند. 3-بررسی همه ی این روش ها و انتخاب بهترین روش به کمک قواعد سرانگشتی و تقریبی

فایل صوتی سخرانی دکتر امیدخواه رییس توسعه و پژوهش پالایش و پخش در مورد طراحی مفهومی فرایندهای شیمیایی
73 دقیقه

conceptual design omidkhah.mp3

توجه : از مهندسین عزیزی که ارشد گرایش فرایند میخونن خواهشمندم در صورت تمایل پروژه های درس طراحی فرایندشونو اینجا قرار بدهند تا دیگران نیز بتونن استفاده کنند با تشکر:gol:
سلام. ای کاش همینجا یا پیکوفایل اپلود میکردید. درسته یک دهه گذشته ولی نسل جدید هم به چنین فایلی نیاز داره.

بالا