طراحی فنی [ ترسیم نقشه های سازه بتنی ]

baran4

عضو جدید
سلام.خیلی مطلب مفیدی بود.از همه دوستان به خصوص آقا رسول ممنون.
یه سوال هم داشتم.معمار به من یه نقشه داده , ولی هرجور ستون گذاری میکنم نقشه معماری با مشکل مواجه میشه فقط یه راه حل پیدا کردم که در اون صورت به جای مستطیلی , ذوزنقه میشه.کسی وقت داره نقشه منو چک کنه ؟

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
یه سوال هم داشتم.معمار به من یه نقشه داده , ولی هرجور ستون گذاری میکنم نقشه معماری با مشکل مواجه میشه فقط یه راه حل پیدا کردم که در اون صورت به جای مستطیلی , ذوزنقه میشه.کسی وقت داره نقشه منو چک کنه ؟

سلام
اگه ساختمان بتني باشه ، زياد مشكلي نداره ستون گذاري چطور باشه(البته زياد ديگه نه !!) ولي تو فلزي مهم هست !!

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام
خواهش میکنم
خوب نقشه رو میذاشتید تا یه نگاهی بکنیم

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز

نقشه هارو بزارید تا بررسی کنیم

baran4

عضو جدید
یه سوال دیگه هم دارم :redface:
برای بدست آوردن ارتفاع سازه ای, با توجه به اینکه تخمین من از ابعاد تیر ها بیشتر از معماره, باید سعی کنم کد ارتفاعی معمارو حفظ کنم ( یعنی فقط ضخامت کف سازیو از کدها کم کنم ) یا اینکه سعی کنم ارتفاع مفیدو حفظ کنم ( اینجوری پله ها هم مشکلی پیدا نمیکنن) ؟
این اولین کارمه که دارم صفر تا صدشو خودم میرم.ممنون میشم کمکم کنید :gol:

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
ممنون :gol:
http://www.4shared.com/photo/Jb2L3P-t/plan.html
این ستون گذاریه خودمه اگه کسی نظر بهتری داره لطف کنه بگه ممنون میشم
اگه میشه واسه جای دیوار برشی هم نظرتونو بگید.

نقشه ي شما نگاه كردم ، ساختمان چون بتني هست ، ستون گذاري اشكال خاصي نداره ولي تو قسمتهايي كه در فايل PDF مشخص كردم ، به نظرم اشكال هستند . مخصوصا تيري كه بايد به صورت مورب انداخته بشه !! به نظر من بهتر هست كه ( البته اگه امكان داشته باشه !!) پله هارو به صورت 3رمپه كاركنيد ، اينطوري هم دهانه ي 6.67 متر كوچكتر ميشه و هم اينكه ستون گذاري ها متقارن تر ميشه .
درضمن چون ساختمان 5 طبقه بيشتر نيست نيازي به ديوار برشي نيست . ديوار برشي را زماني اجرا ميكنن كه ارتفاع ساختمان بلند باشه يا هم شكل ساختمان طوري باشه كه نياز به ديوار برشي باشه !! درضمن اين ساختمونو شما ميتونيد خيلي راحت با قاب خمشي طراحي كنيد .

اين نظر من هست ، منتظر نظرات بقيه دوستان نيز هستيم .مشاهده پیوست plan-Model.pdfمشاهده پیوست plan-Model1.pdf

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
یه سوال دیگه هم دارم :redface:
برای بدست آوردن ارتفاع سازه ای, با توجه به اینکه تخمین من از ابعاد تیر ها بیشتر از معماره, باید سعی کنم کد ارتفاعی معمارو حفظ کنم ( یعنی فقط ضخامت کف سازیو از کدها کم کنم ) یا اینکه سعی کنم ارتفاع مفیدو حفظ کنم ( اینجوری پله ها هم مشکلی پیدا نمیکنن) ؟
این اولین کارمه که دارم صفر تا صدشو خودم میرم.ممنون میشم کمکم کنید :gol:

براي اينكه كد ارتفاعي معمارو بخواهيد حفظ كنيد ، اون موقع ارتفاع مفيد طبقات كم ميشه ، ولي فكر نكنم براي پله مشكلي ايجاد كنه !! فقط در قسمت پله ، شانه گير خواهيم داشت كه اونم با كم درنظر گرفتن اون قسمت ( قسمت متصل به تير !!) ميشه حل كرد .
در ساختمان 5 طبقه ، تا اونجايي كه من اطلاع دارم و تجربه و محاسبات نشون داده !! ماكزيموم ارتفاع تير 50سانتي متر درمياد و اين يه ارتفاع معمول هست ومشكلي پيش نمياره !! ولي اگه ميخواهيد تغييراتي داشته باشيد و باتوجه به اينكه ، معمار ارتفاع مفيد طبقات را تا حدودي كم درنظر گرفته (تيپ طبقات 2.67 م)!! بهتر است (البته اگر امكانش داشته باشه ) با كمي تغييرات ، ارتفاع رو اصلاح كنيد !! ولي در كل مشكلي نداره !!

baran4

عضو جدید
خیلی ممنون از توجهتون.:gol:
راستش امکان اصلاح نقشه معماری نیست
اون قسمت که ستون کنار چاله آسانسورو مشخص کردید هم اگه بیارمش کنار چاله ستونم از محور خارج میشه و همونطور که دیدید امکان اینکه کلا همه رو شیفت بدم وجود نداره.به نظرتون مشکلی ایجاد میکنه؟
راجع به تیر مورب هم باهاتون موافقم, ولی چاره ای ندارم :(

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
خیلی ممنون از توجهتون.:gol:
راستش امکان اصلاح نقشه معماری نیست
اون قسمت که ستون کنار چاله آسانسورو مشخص کردید هم اگه بیارمش کنار چاله ستونم از محور خارج میشه و همونطور که دیدید امکان اینکه کلا همه رو شیفت بدم وجود نداره.به نظرتون مشکلی ایجاد میکنه؟
راجع به تیر مورب هم باهاتون موافقم, ولی چاره ای ندارم :(

نيازي نيست ستون رو تكون بديد(در قسمت چاه اسانسور ) فقط ديوار اسانسور رو مثل بقيه طبقات اجرا كنيد . معمولا قسمت پاگرد اسانسور ( سقف ) با دال بتني اجرا ميشه .
درضمن اگر امكان داره ، (طرح معماري زياد بهم نميخوره !!البته فكر نميكنم ، فقط يكم ابعاد پنچره ها تغيير ميكنه !!)ستوني كه در قسمت شمالي قرار داديد ، ورودي پاركينگ ، ببريد و همراستا با بقيه ستونها بذاريد ، اينطوري براي پاركينگ هم بهتره . تير هم مورب نميشه !!‌مشاهده پیوست plan-Model2.pdf

baran4

عضو جدید
ممنون از راهنماییتون. میخواستم دهانه اش زیاد نشه ولی تیر مورب بدتره گویا!!
چشم اون قسمتو اصلاح میکنم.

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
ممنون از راهنماییتون. میخواستم دهانه اش زیاد نشه ولی تیر مورب بدتره گویا!!
چشم اون قسمتو اصلاح میکنم.

دهانه زياد باعث ميشه ابعاد تير بزرگ در بياد . فقط مشكلي كه ايجاد ميكنه ، تيرچه ها هستند!! چون دهانه اي كه بزرگ هست ، در هر دو جهت اندازه ي بزرگي داره ، پس موقع تيرريزي ، به تيرچه ها و نحوه ي قرار گيري انها خيلي دقت كنيد و اينكه سيستم سقفتونو مناسب انتخاب كنبد تا بعدا دچار مشكل نشيد.

baran4

عضو جدید
دهانه زياد باعث ميشه ابعاد تير بزرگ در بياد . فقط مشكلي كه ايجاد ميكنه ، تيرچه ها هستند!! چون دهانه اي كه بزرگ هست ، در هر دو جهت اندازه ي بزرگي داره ، پس موقع تيرريزي ، به تيرچه ها و نحوه ي قرار گيري انها خيلي دقت كنيد و اينكه سيستم سقفتونو مناسب انتخاب كنبد تا بعدا دچار مشكل نشيد.
سقف تیرچه بلوکه( بلوک یونولیتی). مناسبه؟

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
سقف تیرچه بلوکه( بلوک یونولیتی). مناسبه؟

وزن سقف حدود 80 كيلوگرم در مترمربع كم ميشه !!
در ضمن بزرگترين طول دهانه اي كه مي توني با تيرچه بلوك اجرا كني 7 متر هست .
بيشتر از اون باشه بهتره دال بتني اجرا كني يا هم سقف كامپوزيت !!

یاسمن بانو

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
sسلام به همگی..من دنبال یچیز دیگه بودم اینجاپیداکردم:)خیلی وقت بود توستونگذاری وتیر ریزی مشکل داشتم هیچکسم درس واسم توضیح نمیداد ...الان حس میکنم فهمیدم..مرسییییییییییییییییی
ممنونم از اموزش همینطور ادامه بدید مممنون;)

arman0077

عضو جدید
کمک در مورد نقشه سازه بتنی

کمک در مورد نقشه سازه بتنی

سلام بچه ها این اولین پست من تو این سایته . اگه جاش اینجا نیست ببخشید
من کاردانی عمران ام (دانشجو)
تو این ترم استاد گفته واسه پروژه نهایی باید یه نقشه کامل ساختمان مسکونی بتنی از یه دفتر مهندسی که آشناتون باشه بگیرید و چند تا تغییر خودتون توش بدید. حالا من که آشنا ندارم اومدم از شما درخواست کنم . لطفا هرکی داره یا منبعی داره بگه .
جزییات نقشه:
1- زیر بنا از 250 متر بیشتر
2- هر طبقه 2 واحد
3- 4طبقه روی پیلوت (جمعا میشه 5 سقف)(البته فکر کنم بیشترم باشه عیب نداره)
4- آسانسور الزامیه
5- هشت واحد پارکینگ داشته باشد (منظورش اینه پارکینگ واسه ماشینای هشت واحد جا داشته باشه)
البته ببخشید که بعضی جمله ها امریه ولی اینا حرفای استاد بودن که نوشتم.

ببخشید که سرتون رو درد آوردم.
پیشاپیش ممنون

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام آقا رسول

تا الان آموزش کامل ستون گذاری و تیر ریزی رو توضیح دادی.

بقیشو کی شروع میکنی؟

rasool.civil

مدیر بازنشسته

KimGloss

عضو جدید
سلام دوستان
من به دنبال پلان پی نواری و مقاطع اون هستم، باید این پلان رو ببرم سر کلاس،کسی می تونه کمکی به من بکنه؟

PARISA60.GH

عضو جدید
نقشه کشی

نقشه کشی

سلام.من واسه درس طراحی فنی باید اتوکد و یاد بگیرم.میخوام یه کتاب بهم معرفی کنید که نقشه کشی با اتوکدو از مبتدی تا پیشرفته خوب خوب بهم یاد بده.مرسی :)

rim.arch

عضو جدید
سلام عذر میخوام من یه مشکلی دارم

توی پلان تیر ریزی این نمونه هایی که داده بودین خیلی ساده بود...پلان من خیلی پیچیدگی داره.....خیلی جاها نمیدونم باید چیکار کنم ....نیست کسی جواب منو بده ؟ :(

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام
اميدوارم بتونم دوباره اين تاپيك رو ادامه بدم
تا شروع دوباره اگه سوال دارد بپرسيد حتما جواب ميدم

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
***مهم***
برای ترسیم نقشه های اجرایی سازه بتنی دیگه نیازی به صرف کردن ساعت ها وقت یا خریدن نرم افزارهای چند میلیونی ندارید.
به ما سر بزنید.
ترسیم با نرم افزار حرفه ای سازه 90:
http://drawsaze91.blogfa.com/

ترسیم نقشه های اجرایی سازه بتنی به کمک نرم افزار! ;)
اینجا کلیک کنید:
http://drawsaze91.blogfa.com/

سلام. فایل های نمونه کار خراب بود. اگه داری بزار همین جا ببینیم

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام. فایل های نمونه کار خراب بود. اگه داری بزار همین جا ببینیم

سلام
يه نمونه كار با سازه 90 براتون ميذارم ولي اينو بدونيد كه يه مهندس خودش اول بايد ترسيم ياد بگيره بعد بره سراغ اين نرم افزار
اين نرم افزار در عين اينكه قدرت زيادي داره در ترسيم سازه هاي بتني ولي بي اشكال هم نيست و فقط كسي ميتونه اين ايرادات رو برطرف كنه كه هم طراحي و محاسبات بلد باشه هم نقشه كشي
اين هم يه نمونه نقشه كه با سازه 90 ترسيم شده و محاسباتش رو خودم انجام دادم
در ضمن اميدوارم همه كساني كه محاسبات انجام ميدن يا نقشه ميكشن جايگاه و ارزش كار خودشون رو بدونن و فقط براي كسب درآمد به هر قيمتي كار نكنن
هر كاري يه قيمتي داره
مشاهده پیوست saze.zip

SUNDO

عضو جدید
سلام میگم خوب بدش چییییییییی؟؟؟؟؟
واسه نشوندادن نازک کاری با کد بایذ چی کار کرد؟چه جوری نشون میدن فاز 2 کردن پلانو؟

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام میگم خوب بدش چییییییییی؟؟؟؟؟
واسه نشوندادن نازک کاری با کد بایذ چی کار کرد؟چه جوری نشون میدن فاز 2 کردن پلانو؟
سلام واسه فاز2 معماري به تالار معماري سر بزنيد
ولي اگه چيزي گبرتون نيومد يه سري اطلاعات موجود دارم رو سيستم ميتونم براتون بفرستم
البته در يه تاپيك ديگه

pirooz3d

عضو جدید
خوب از معماری که بگذریم میرسیم به سازه
یه سری نوشته همیشه باید توی نقشه های سازه باشه
-ویژگی ساختمان و کاربری
-محل اجرا
-تعداد طبقات
- مقیاس
- جزییات آرماتورها و نوع میلگردها،مقاومت و مشخصات فولاد
- موقعیت درز انقطاع و مقدارش
- مقاومت فشاری بتن برای اجزائ مختلف سازه
- نوع خاک ومقاومت خاک
- پوشش بتن روی میلگردها برای اجزا
- مشخصات مصالح
- و بسته به شرایط پروژه هرچی که لازم هست ذکر بشه

رسول عزیز آیا در این مورد جدول آماده ای در اختیارتون هست که بتونیم از اون استفاده کنیم؟