طراحی فنداسیون در دو تراز (ساختمان پاچلاقی)

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
خوب پس اینی که من مدل کردم چی میشه !؟ :( کجاش مشکل داره ؟!

reza2011

عضو جدید
خوب پس اینی که من مدل کردم چی میشه !؟ :( کجاش مشکل داره ؟!

يكي از بچه ها حرف درستي زد ... همين شكلي كه كشيدي بايد در محل تغيير ارتفاع بشكنه و هر سازه جداگانه در ايتبس مدل و تحليل بشه . در اجرا هم 2 سازه بايد از هم جدا بشن . به عبارتي اون ستون كه الان در 2 نيمه مشترك هست بايد تبديل به 2 ستون بشه يكي براي سازه سمت راست و يكي هم براي سازه سمت چپ درست عين همون چيزي كه در ايتبس مدل ميشه .

ZAREYI NEJAD

عضو جدید
سلام دوستان.
من فکر میکنم اگه نخوایم سازه رو تبدیل به دو سازه بکنیم، میتونیم تو مدل ایتبس تراز کل ساختمون رو یکی فرض کنیم و بعد تو اجرا مقاطعی رو که برا سطح بالایی بدست آوردیم با یه درصد ضریب بیشتر اجراء کنیم تا از طراحیمون مطمعن باشیم.:cool:

reza2011

عضو جدید
باز من نفهمیدم چه مشکلی داره !!!!

اون ستون وسط رو ببين ... الان مشترك هست ولي بايد جداش كني . يعني يك سازه 3 طبقه و كنارش سمت چپ يك سازه 2 طبقه و هر سازه جداگانه بايد در ايتبس مدل و تحليل بشه . در عمل هم 2 سازه جدا از هم بايد اجرا بشه . يعني در اون ستون وسط در واقه 2 ستون داري يك ستون مربوط به سازه 3 طبقه و يك ستون مربوط به سازه 2 طبقه .

ZAREYI NEJAD

عضو جدید
اون ستون وسط رو ببين ... الان مشترك هست ولي بايد جداش كني . يعني يك سازه 3 طبقه و كنارش سمت چپ يك سازه 2 طبقه و هر سازه جداگانه بايد در ايتبس مدل و تحليل بشه . در عمل هم 2 سازه جدا از هم بايد اجرا بشه . يعني در اون ستون وسط در واقه 2 ستون داري يك ستون مربوط به سازه 3 طبقه و يك ستون مربوط به سازه 2 طبقه .
مهندس جان تبدیل سازه به دو سازه مجزا از لحاظ اقتصادی اصلا خوب نیست.مخصوصا برا جاهایی که ارزش خاک زیاد باشه.
پس بنابرین باید تدبیر دیگری اندیشید که که من تو پیام قبلی نظرم رو گفتم.(دوتا ستون کنار هم جای خیلی زیادی رو اشقال میکنه و همچنین هزینه اضافی);)

reza2011

عضو جدید
مهندس جان تبدیل سازه به دو سازه مجزا از لحاظ اقتصادی اصلا خوب نیست.مخصوصا برا جاهایی که ارزش خاک زیاد باشه.
پس بنابرین باید تدبیر دیگری اندیشید که که من تو پیام قبلی نظرم رو گفتم.(دوتا ستون کنار هم جای خیلی زیادی رو اشقال میکنه و همچنین هزینه اضافی);)

مهندس زارع نژاد اقتصاد طرح مقدم تر از فني بودن طرح نيست گو اينكه در كشور ما هست ... ضمنا اون چيزي كه شما اشاره كردي قاعده و قانون مشخصي نداره و هيچ جاي ايين نامه هم من نديدم . و موضوع ديگه هم اين كه اين روشي كه من گفتم در تحليل عمل ميشه ولي با عرض تاسف در عمل اجرا نميشه باز هم به جهت اقتصاد طرح چون در واقع تعداد ستونها افزايش پيدا ميكنه ... در خيلي از بخش هاي ساختمان به دليل مسائل اقتصادي نكات آيين نامه اي اجرا نميشه و اين به نظر من جاي تاسف داره .

ZAREYI NEJAD

عضو جدید

مهندس زارع نژاد اقتصاد طرح مقدم تر از فني بودن طرح نيست گو اينكه در كشور ما هست ... ضمنا اون چيزي كه شما اشاره كردي قاعده و قانون مشخصي نداره و هيچ جاي ايين نامه هم من نديدم . و موضوع ديگه هم اين كه اين روشي كه من گفتم در تحليل عمل ميشه ولي با عرض تاسف در عمل اجرا نميشه باز هم به جهت اقتصاد طرح چون در واقع تعداد ستونها افزايش پيدا ميكنه ... در خيلي از بخش هاي ساختمان به دليل مسائل اقتصادي نكات آيين نامه اي اجرا نميشه و اين به نظر من جاي تاسف داره .
رضا جان من زارعی نژاد هستم.
کی گفته از نظر آئین نامه ای مشکل داره شما نظر من رو درست خوندین؟!!!
عزیزم مهندسه عمران موفق مهندسیه که از خودش خلاقیت داشته باشه با رعایت ایمنی و آیین نامه.
آیین نامه ای که تو ایران مطرحه یه آییین نامه کلی هست.و یه مهندس خوب باید بتونه با مطالب آیین نامه بازی کنه.
جسارت نشه این حرف شما مثل اینه که بگی من تو هیچ کتابی این جمع (1+12345786) رو ندیدم.;)

reza2011

عضو جدید
رضا جان من زارعی نژاد هستم.
کی گفته از نظر آئین نامه ای مشکل داره شما نظر من رو درست خوندین؟!!!
عزیزم مهندسه عمران موفق مهندسیه که از خودش خلاقیت داشته باشه با رعایت ایمنی و آیین نامه.
آیین نامه ای که تو ایران مطرحه یه آییین نامه کلی هست.و یه مهندس خوب باید بتونه با مطالب آیین نامه بازی کنه.
جسارت نشه این حرف شما مثل اینه که بگی من تو هیچ کتابی این جمع (1+12345786) رو ندیدم.;)

خوشبختم مهندس زارعي نژاد عزيز .... :)

موضوعي كه من اشاره كردم بهش يعني اجراي درز انقطاع بين 2 سازه ... اين كاملا آيين نامه اي و فني و در آيين نامه 2800 هم بهش اشاره شده اگر اشتباه نكنم . موضوعي كه شما ميفرماييد من در جايي نديدم . لطفا منبع و بند مربوطه رو ذكر كنيد . ضمنا در مورد بازي با آيين نامه هم بيشتر توضيح فرماييد . منظور شما چيه ؟

در مورد كم و كاستي هاي ايين نامه كاملا باهات موافقم . ايين نامه ما مشكل و نواقص زياد داره ولي خب اينم دليل نميشه كه هر مهندسي بياد واسه خودش قانون و اصل خاصي رو مطرح كنه ... شما ميفرماييد تو اجرا مقاطعی رو که برا سطح بالایی بدست آوردیم با یه درصد ضریب بیشتر اجراء کنیم .. درسته ؟ خب با چه درصدي ؟ يعني شما ميگي نقشه يك چيزي باشه و اجرا يك چيز ديگه ؟ اينم خودش مشكل افرينه ... نميشه توجيه كرد . اجرا بر اساس نقشه هست . يك كم مشكله كه اجرات دست بالاتر از نقشه باشه . عكسش رو زياد ديديم كه اجرا دست پايين تر از نقشه بوده .

شما بايد جوري حل مساله ارائه بدي كه بشه براي هر پروژه اي ازش استفاده كرد . ببين دوست من چيزي كه شما ميگي سليقه اي ميشه ... شما ميگي درصدي بيشتر خب چون حرف شما بر اساس روابط ايين نامه اي نيست در اينجا هر كس به نفع خودش راي ميده .. يكي ميگه 10 درصد بيشتر كنيم كافيه يكي ميگه 20 درصد بايد باشه .. خلاصه كلي اختلاف ايجاد ميشه .

بايد روشي رو طرح و پياده كرد كه وحدت رويه در مهندسين ايجاد كنه . منتظر جواب هاي شما هستم مهندس جان ...
:)

آخرین ویرایش:

sasams

عضو جدید
سلام دوستان.
من فکر میکنم اگه نخوایم سازه رو تبدیل به دو سازه بکنیم، میتونیم تو مدل ایتبس تراز کل ساختمون رو یکی فرض کنیم و بعد تو اجرا مقاطعی رو که برا سطح بالایی بدست آوردیم با یه درصد ضریب بیشتر اجراء کنیم تا از طراحیمون مطمعن باشیم.:cool:
مگه اینجوری هم میشه طراحی کرد.کی میتونه تضمینش کنه؟
بهترین راه طراحی پلان با درز انقطاع مناسبه

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
خوب من باز هم مدلمو بررسی کردم ، ران کردم آنالیز کردم به جوابم رسیدم ! نمیدونم چرا شما اصرار دارید دو تا سازه بشه !؟!؟!؟؟!!! هنوزم هیچ کدوم نگفتید چرا سازه من مشکل داره !!

reza2011

عضو جدید
خوب منم رو جوابت گفتم که پس چرا مال من هم درسته :) نمیدونم چرا هیچکس دلیل نمیاره مدل من غلطه !!

كي ميگه درسته ؟ شما بايد سازت رو در حالتي كه من ميگم هم مدل كني ببيني سايز اعضات تغيير ميكنه يا نه .. اگر تغيير نكرد ميتوني بگي روش خودتم درسته ....

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
خوب مال من که درسته جواب میده خروجی هم داره ، بحث هم سر همین بود که تو دو تراز با هم طراحی بشه نه جدا جدا ! وگرنه میدونیم که جدا جدا میشه :)

reza2011

عضو جدید
خوب مال من که درسته جواب میده خروجی هم داره ، بحث هم سر همین بود که تو دو تراز با هم طراحی بشه نه جدا جدا ! وگرنه میدونیم که جدا جدا میشه :)

منم نگفتم خروجي نميده . گفتم نتايج طراحي متفاوته .

حالا بيا يك عكس از سايز مقاطعت بزار اينجا بعدشم بيا يك بار جداگانه 2 سازه رو مدل كن و اونم طراحي كن نتيجش رو دوباره بزار اينجا اونوقت ميشه ديد حالت بحراني تر در كدوم حالت بدست مياد و ميشه يك نتيجه منطقي هم از اين بحث گرفت .

آخرین ویرایش:

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
منم نگفتم خروجي نميده . گفتم نتايج طراحي متفاوته .

حالا بيا يك عكس از سايز مقاطعت بزار اينجا بعدشم بيا يك بار جداگانه 2 سازه رو مدل كن و اونم طراحي كن نتيجش رو دوباره بزار اينجا اونوقت ميشه ديد حالت بحراني تر در كدوم حالت بدست مياد و ميشه يك نتيجه منطقي هم از اين بحث گرفت .

بالفرض سایز مقاطع من مثلاً باکس 50در 50 ، برای شما چی در میاد ؟! آیا غیر از اینه که باید درز و کنترل فاصله دو ساختمان و دو تیر و دو پی اون هم چسبیده به هم طوری که دو ستون به هم چسبیده فاصله نداشته باشند و قرار بدید !؟؟!؟!؟؟

reza2011

عضو جدید
بالفرض سایز مقاطع من مثلاً باکس 50در 50 ، برای شما چی در میاد ؟! آیا غیر از اینه که باید درز و کنترل فاصله دو ساختمان و دو تیر و دو پی اون هم چسبیده به هم طوری که دو ستون به هم چسبیده فاصله نداشته باشند و قرار بدید !؟؟!؟!؟؟

شما تو يك فااز ديگه هستي . منظور منو نميگيري . بهتره بحث رو ادامه نديم .

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
شایدم همینطور باشه :) به هر حال محاسبه یه چیز سلیقه ایه :)

drim_w3

عضو جدید
یه عکس از آرماتوربندی پدستال
مشاهده پیوست 79940

با سلام

ممنون میشم چنانچه عکسی از نمای دیگر یا عکس های دیگری در این زمینه دارید، قرار دهید؟

در این گونه موارد، چرا بجای استفاده از پداستال، ستون را در همان تراز پایین تر اجرا نمی کنیم؟ (در اینجا طول ستون کمی بلندتر باشد)

hamidtavanaei

عضو جدید
با سلام
به دوستان پيشنهاد ميكنم اين مقاله رو بخونن(تو گوگل سرچ كنيد لينكش هست)
"بررسي روند ترك خوردگي و نيروهاي طراحي شناژها در پي هاي سطحي با اختلاف تراز"
علي خيرالدين،علي اميري

sahar_14

عضو جدید
سلام
ببخشید چند روزی نبودم
شما مشکلتون توی مدل ایتبسی هست یا مدل safe ؟
اون بندهای آیین نامه که اشاره کردید مربوط به زمینهای شیبدار هستند
و به این مدل ساختمانها مربوط نمیشن
در مورد اینگونه سازه ها که دو تراز فنداسیون دارند راه کار علمی اینه که در محل اختلاف تراز درز داشته باشیم و به صورت دو سازه مجزا آنالیز و طراحی بشن
ولی اقتصادی نیست مخصوصا در ساختمونهای مسکونی کوچک
حالا اگه مساحت زیرزمین از 50 درصد مساحت طبقه بالاییش کمتر بود مبنای تراز پایه همون همکف میشه ولی اگه بیشتر از نصف بود تراز رو از زیرزمین در نظر میگیریم
این در فایل هایی که به نظام مهندسی میفرستیم تائید میشه ولی آیین نامه ای چیزی ندیدم
در کل یه ساختمون این مدلی در حد دو طبقه بیشتر از یه ساختمون 5 طبقه وقت میگیره
هم سازه اصلس هم فنداسیونش
در مورد مدل کردن هم روشهایی هست که بشه سازه رو سبک تر در آورد
در مورد طراحی فنداسیونش هم در پستهای قبلی توضیح دادم
شما باید base رو از etabs به safe ایمپورت کنید و سایر ستونهایی که در base نیستند و یه تراز بالاتر هستند رو به روش دستی یکی یکی عکس و العملهای تکیه گاهی رو در safe وارد کنید
بهتره اول به صورت کامل روی ایتبس مسلط بشید بعد شروع به مدل کردن اینگونه سازه هابشید
چون اگه قبلا ازین مدلا نزده باشید احتمال اشتباه توش زیاده ،مخصوصا واسه کار اجرایی

سلام
میشه توضیح بدید چطور میشه این کار رو کرد؟ و با انجام این کار یعنی پی رو در یه تراز مدل کنیم چون قراره عس العمل های ستون تراز بالاتر رو رو در سیف با بقیه ستون های تراز Base مدل کنیم؟
ممنون

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام
میشه توضیح بدید چطور میشه این کار رو کرد؟ و با انجام این کار یعنی پی رو در یه تراز مدل کنیم چون قراره عس العمل های ستون تراز بالاتر رو رو در سیف با بقیه ستون های تراز Base مدل کنیم؟
ممنون

سلام
بله درسته باید در یک تراز مدل بشن
برای اینکار شما base رو اکسپورت کنید به safe و در safe بازش کنید
با دستور point به تعداد ستونهای همکف که اکسپورت نشدن نقطه بذارید و با کلیک راست روی هر نقطه ابعاد ستون و موقعیت دقیقش رو عدد گذاری کنید
بعد از ایتبس خروجی بارهای اصلی برای هر ستون رو بگیرید (file>print table>analysis oute put>reaction) و با کلیک راست کردن روی هر نقطه و انتخاب بار اعداد Fz,Mx,My رو وارد کنید
کار زمانبریه و دقت زیادی میخواد نکته انجاست که هر عددی برای Mx,My در ایتبس گزارش شد باید به صورت قرینه (در یک منفی ضرب شود) در safe نوشته شود
به واحد بارها هم دقت کنید که هم safe و هم etabs هر دو یک واحد داشته باشند.
یه روش دیگه هم هست
یه بار base رو اکسپورت کنید و یک بار story 1 و بعد فایل متنی story 1 رو با notpad باز کنید و مشخصات نقاط رو کپی کنید و در فایل متنی Base پیست کنید
این راحت تره ولی خوب یه کم تجربه و دقت میخواد

el36

عضو جدید
سلام .مهندسین کسی دتایل اجرای از این فنداسیون ها و نحوه وصل شدنش داره ارایه بده ما هم استفاده کنیم؟؟؟؟:redface:

executioner

عضو جدید
من همه ی این 6 تا صفحه رو خوندم نتیجه ای که گرفتم اینه:
1- اگر طرح معماری مشکلی نداشته باشه بهترین کار اینه که دو سازه رو با درز انقطاع جدا کرد و جداگونه طراحی کرد و برای رانش خاک هم دیوار حائل در نظر گرفت.
2- اگر طرح معماری اجازه نمی داد، میشه در ایتبز اختلاف ارتفاع رو لحاظ کرد و فنداسیون رو در دو تراز با یک دیوار حائل قائم متصل به هم کرد. که اگر دور تا دور زیر زمین دیوار حائل بتنی در نظر گرفته بشه، میشه تراز پایه رو روی تراز بالاتر قرار داد.
یه سری از دوستان هم بودند که یه حرفای عجیب غریبی زده بودند که بیای جداگونه طراحی کنی بعد اونی که سایزش بزرگتر شده بود انتخاب کنه و یه داستانای برای خودشون گفته بودن و . . . که من زیاد دقت نکردم چونکه به نظر میومد حرفای چاله میدونی بود. در حالی که سازه همه جاش با هم در ارتباطه و باید هر چیزی که وجود داره در مدل سازه ای دیده بشه.

اما به هر حال من ناظر یک کاری بودم و محاسبش به روش دوم کار کرده بود. اما فنداسیون به جای 30 میلیون 80 میلیون هزینه برد. چونکه محاسبش با یک دیوار حائل به ضخامت خود فنداسیون دو تراز رو به هم متصل کرده بود.