طراحی دستگاه

13Amir

عضو جدید
سلام دوستان عزیز

به نظرتون چه دستگاهی ساخته بشه میتونه برای بخش کشاورزی مفید باشه

من در طرح دستگاه های زیادی رو دیدم
دستگاه بادام پوست کن

غربال زرشک
به نظر شما الان برای صنعت کشاورزی میشه چه دستگاهی ساخت که خیلی مفید باشه؟

سروش7

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز

به نظرتون چه دستگاهی ساخته بشه میتونه برای بخش کشاورزی مفید باشه

من در طرح دستگاه های زیادی رو دیدم
دستگاه بادام پوست کن

غربال زرشک
به نظر شما الان برای صنعت کشاورزی میشه چه دستگاهی ساخت که خیلی مفید باشه؟

کشاورزی اینقد گسترده ست که هر چقد در موردش کار کرد بازم کمه
در عرضه کشاورزی نیازهای فراوونی وجود داره اما به نظر من و با توجه به بحران کم آبی باید سازو کاری اعمال بشه که فرایند آبیاری و آبخیزداری تسهیل بشه

marsel2010

عضو جدید
سلام:)
من مکانیزاسیون و ماشین آلات کشاورزی می خونم.:smile:
بحث آبیاری رو که دوستمون مطرح کردن خوبه ولی خب خوشبختانه فعلا اوضاع بهتر شده چون تعداد زیادی روش واسه این چیزا مطرح شده و دستگاههای خوبی هم ساخته شده(و حتی ابزار). پس به نظر من فعلا آبیاری و مسائل مربوطه رو وللش.
شما که بچه خراسانی بارها من تو تلوزیون دیدم که زعفران کارای خراسان مشکل زمان چیدن زعفران دارن. میگفتن که ظاهرا باید تو یک یا دو ساعت قبل از طلوع آفتاب گل ها رو می چیدن که یه مقدار مشکله. اگه بخوان بعد از طلوع این کارو بکنن کلی کیفیت زعفران میاد پایین. یه یه مورد که شما بدردت می خوره.
یکی دیگه بسته بندی همین زعفران بود. میگن زعفران فله ای تو خراسان خریده میشه و تو اسپانیا بسته بندی میشه بعد چند برابر فروخته میشه:razz:.
کلا فقط کافیه بری پیش یه کشاورز یا دامپرور یا پرورش دهنده شیلات تا از مشکلاتش برات بگه. البته یه موضوع دیگه که هم هست اینه که خیلی ها فکر میکنن کشاورزی یعنی زمین! در حالی که شامل شیلات و دریا هم میشه. تو این ضمینه هم کار کردن بد نیست.
موقع طراحی و ساخت باید 3 نکته رو متذکر بشم:

1- کشاورزی توی ایران هنوز سنتیه. کشاورز پیشرفته و نوین به نظر من تو ایران کم هست. یکی از دلایل من وسعت کشت هستش. مثلا یه کشاورز تو امریکا ممکنه 100 هکتار باغ پرتغال داشته باشه و تو ایران شاید 7 یا 8 اونم با هزار چک و چونه.
پس کشاورز های ایران پول زیادی واسه خرید دستگاه هم ندارن و هم نمی دن. یعنی دستگاهت رو تا جایی که می شه باید ارزون بفروشی. در نتیجه باید دستگاهت رو خیلی ساده بسازی(یا یه ترفند دیگه که ارزون در بیاد).

2- هنوز کم هستن آدم های با سوادی که بخوان کشاورزی کنن. متاسفانه به دلیل عدم همایت دولت و برداشت نادرست مردم از کشاورزی افراد با سواد کم میرن دنبال کشاورزی. این یعنی اینکه اکثر افرادی که میان طرفت سواد کافی ندارن و شما باید خوب حالیشون کنی که دستگاه چه اهمیتی داره و چقد مقرون به صرفه هستش.
ما حدودا 4 واحد مدیریت پاس کردیم. بخاطر اینکه مقرون به صرفه بودن رو بشناسیم، بدونیم کی ضرر میکنیم و کی سود و...

3- دستگاهی که می سازی باید حتما هم بصرفه. یعنی اینکه خرج یه مزرعه دار با خریدن این دستگاه کمتر از این بشه که کارگر بگیره،
باید تا جای ممکن سریع کار کنه. چون بیشتر مواقع شما محدودیت زمانی داری. همون طور که واسه زعفرون گفتم. باید خوب و تمییز کار کنه مثلا موقع برداشت بیشتر محصول رو له و لورده کنه فایده نداره. کسی همچین دستگاهی نمی خره.

13Amir

عضو جدید
ممنون از پاسخ شما دوستان

بحث ابیار که کلا جدا الان روش های خیلی زیاد و متعددی اومده

میخوام دستگاه هایی طراحی کنم که در امر برداشت محصولا کمک کنه

روی گل های زعفران خیلی کار کردم

دستگاه هایی که طراحی میشه همشون باید یجوری باشن که مولد هم باشن و انرژی مورد نیاز خودشون رو تامین کنند

کمی در مورد گیاهان تحقیق کردم
مثلا اونایی که خیار کشت میکنن صبح زود باید برن شروع کنن به برداشت محصول و به قول خودشون تا بوته خوابه محصول رو برداشت کنن
بته نباید زیاد جابجا به و ...........

دستگاه های طراحی شده باید همه ی این ها رو رعایت کنه تا ریشه محصول خراب نشه

بالا