[طراحی تیر > شاه تیر >پل و تیر اصلی در ساختمان ] تیر ریزی سقف > پرسش و پاسخ

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
درود بر شما ........

قسمت قرمز رنگ دیوار باربر است ..........که فاصله اش از سمت دیوار مجاور 4 متر و از سمت دیگر تا ستونها 4 متر می باشد.

جناب مهندس راهپرداز :
با سلام واحترام:
پروژه شما را از ساعت 4 تا5 صبح محاسبه کردم. اکنون درکارگاهی هستم. برای دادن میخهای اکس پی کنی -کارم با دوربین تمام شد تا ظهر جزییات بدستتان می رسد-خود ودوستان ملاحظه نمایید.

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
جناب مهندس راهپرداز :
با سلام واحترام:
پروژه شما را از ساعت 4 تا5 صبح محاسبه کردم. اکنون درکارگاهی هستم. برای دادن میخهای اکس پی کنی -کارم با دوربین تمام شد تا ظهر جزییات بدستتان می رسد-خود ودوستان ملاحظه نمایید.

درود بر استاد خودم جناب ترکاشون ............. مهندس جان بنده رو شرمنده کردید........ اسباب زحمت حضرت عالی شدیم ......بی نهایت سپاسگزاریم ....:gol:

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
با عرض سلام واحترام خدمت استاد راهپرداز عزیز:
جناب مهندس :خواهش می کنم وظیفه است.فقط امید است بدرد کار حضرتعالی بخورد.
1-استاد عزیزم : همانطور که فرموده اید واز ظواهر امر برمی اید سازه سنتی وطاق ضربی ودیوار باربر است وهردو اینها از نظر ایین نامه 2800 فاقد مقاومت در برابر زلزله ومنسوخ ومردود هستند.
علیهذا -موارد فایل ضمیمه جهت پیشنهاد وبررسی بوده وفقط برای بار قائم واستاتیکی است نه زلزله.
2-پیشنهاد دارم سازه را براساس ایین نامه دربرابر زلزله با گذاردن ستونها وبادبند و...تقویت فرمایند.راهکار دارد .اگر خواستید می شود ارائه داد. اگرچه مهندس جان مخارج این بازسازی ها تقریبا با لا هست.
لذا جناب مهندس جسارتا توصییه دارد: فقط پیشنهاد داده ومسئولیت وامضاء قبول نکنید-منطقه زلزله خیز است با خطر نسبی بالا.
3- زیر تیرهای سقف را بدهید با شمع های (هندلی) سقفهای تیرچه بلوک یا مشابه یک متر یک متر عمود بر محور دیوارهای باربر که باید برداشته شوند(در جهت طول پلان می شود) -ساپورت کنند بعد دیوار برداشته وپل نصب شود.تا قبل از ساخت کامل پل وحاضر بودن دیوارهای باربر را برندارند. شرکت های مجری تیرچه بلوک این شمع ها را کرایه می دهند.وخودشان هم نصب می کنند.
4-قوطی های موجود اگر استاندارد نیستند (ستونهای موجود) باید تقویت یا برداشته شوند.
البته براساس تجربه راهکار های تقویت سازه هم هست ولی یک مقدار زمانبر است. اگر خواستید ارائه نمایم. نمیدانم چقدر فرصت دارید-فقط خدا کند مسئله جذب اعتبار وبرگشت اخرسال اعتبار در میان نباشد چون هوا سرد وفصل خوبی برای کار نیست.با ارزوی موفقیت وسلامت برای شما. فایل ضمیمه:
مشاهده پیوست rz1.pdf

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
1-استاد عزیزم : همانطور که فرموده اید واز ظواهر امر برمی اید سازه سنتی وطاق ضربی ودیوار باربر است وهردو اینها از نظر ایین نامه 2800 فاقد مقاومت در برابر زلزله ومنسوخ ومردود هستند.
علیهذا -موارد فایل ضمیمه جهت پیشنهاد وبررسی بوده وفقط برای بار قائم واستاتیکی است نه زلزله.
2-پیشنهاد دارم سازه را براساس ایین نامه دربرابر زلزله با گذاردن ستونها وبادبند و...تقویت فرمایند.راهکار دارد .اگر خواستید می شود ارائه داد. اگرچه مهندس جان مخارج این بازسازی ها تقریبا با لا هست.
لذا جناب مهندس جسارتا توصییه دارد: فقط پیشنهاد داده ومسئولیت وامضاء قبول نکنید-منطقه زلزله خیز است با خطر نسبی بالا.
3- زیر تیرهای سقف را بدهید با شمع های (هندلی) سقفهای تیرچه بلوک یا مشابه یک متر یک متر عمود بر محور دیوارهای باربر که باید برداشته شوند(در جهت طول پلان می شود) -ساپورت کنند بعد دیوار برداشته وپل نصب شود.تا قبل از ساخت کامل پل وحاضر بودن دیوارهای باربر را برندارند. شرکت های مجری تیرچه بلوک این شمع ها را کرایه می دهند.وخودشان هم نصب می کنند.
4-قوطی های موجود اگر استاندارد نیستند (ستونهای موجود) باید تقویت یا برداشته شوند.
البته براساس تجربه راهکار های تقویت سازه هم هست ولی یک مقدار زمانبر است. اگر خواستید ارائه نمایم. نمیدانم چقدر فرصت دارید-فقط خدا کند مسئله جذب اعتبار وبرگشت اخرسال اعتبار در میان نباشد چون هوا سرد وفصل خوبی برای کار نیست.با ارزوی موفقیت وسلامت برای شما. فایل ضمیمه:
مشاهده پیوست 254317

درود بر شما ......جناب مهندس ترکاشون .

باز هم ممنونم هستم بابت محاسبات دقیقی که وقت گذاشتین و انجام دادین........ بنده از اینکه در این تالار دوستان و اساتیدی چون شما را دارم خیلی خوشحالم و باعث افتخار اینجانب است . بسیار لطف کردید.

پلان مذکورمتعلق به مسجد قدیمی یک از روستاهای توابع شهر جوین است که قصد مرمت آن را دارن .......استفاده از خرپا با حذف دیوارهای باربر و ستونها ........حتمی بود اما ابعاد و اندازه مقاطع مد نظر بود که حضرتعالی زحمت اون رو کشیدید........ اما با عنایت به اینکه ارتفاع ما در داخل بنا کم است بایستی خرپا از زیر سقف شروع شود و طی انتخاب اول شما پیش برویم .........

باز هم از کمک و یاری شما استاد گرامی.......در تالار مهندسی عمران ..... سپاسگزاریم .:gol: :gol:

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
مشاهده پیوست 254317

جناب ترکاشون گرامی
واقعا حضور جنابعالی برای جامعه مهندسی غنیمت بزرگی هست و البته افتخار من هست که در خدمت استادی چون شما هستم .
بی نهایت از شما و حضورتون و اینکه زمان و تجربیاتتون رو در اختیار ما میگذارید سپاسگزارم
:gol:

behrooz civil

کاربر فعال مهندسی عمران ,
کاربر ممتاز

جناب ترکاشون گرامی
واقعا حضور جنابعالی برای جامعه مهندسی غنیمت بزرگی هست و البته افتخار من هست که در خدمت استادی چون شما هستم .
بی نهایت از شما و حضورتون و اینکه زمان و تجربیاتتون رو در اختیار ما میگذارید سپاسگزارم

استاد ترکاشون تکه . بابا سال 50 از دانشگاه تبریز لیسانس عمران گرفتن ، شوخی نیست . اقراق نمیکنم ولی ایشون میتونن یه ساختمون 5 طبقه فولادی رو با تمام جزییات به صورت دستی محاسبه کنن . کاری که ما با نرم افزار etabs سه روز روش وقت میذاریم تازه با صد جور ایراد :biggrin:

واقعا لحظه به لحظه نشست و برخاست با اساتیدی همچون استاد ترکاشون به علم شما اضافه میکنه

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز

جناب ترکاشون گرامی

مدیریت محترم تالار عمران سرکار خانم مهندس احمدپور:
با سلام وعرض ادب: برای بنده افتخار است که در خدمت مدیر با درایت ومدبری چون شما هستم وامیدوارم خدمات ناچیزم بتواند مثمر ثمر برای تالا ر وتایید شما باشد. باتشکر.

آخرین ویرایش:

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
استاد ترکاشون تکه . بابا سال 50 از دانشگاه تبریز لیسانس عمران گرفتن ، شوخی نیست . اقراق نمیکنم ولی ایشون میتونن یه ساختمون 5 طبقه فولادی رو با تمام جزییات به صورت دستی محاسبه کنن . کاری که ما با نرم افزار etabs سه روز روش وقت میذاریم تازه با صد جور ایراد :biggrin:

واقعا لحظه به لحظه نشست و برخاست با اساتیدی همچون استاد ترکاشون به علم شما اضافه میکنه

دوست وسرور گرامی جناب مهندس غرار:
شما محبت دارید. این سرعت درمحاسبات دستی را ما مدیون :سختگیری شدید واجبار دانشجو برحفظ جداول وعملیات محاسبات ذهنی- اساتیدی چون:مرحوم :دکتر قالیبافیان-مرحوم دکتر فرزان-مرحوم پروفسور هشترودی-ودکتر جبه دارمارالانی-ودکترتجلیل-دکتر سوسن مجتهدی -دکتر شجاع الدین سیمافر-اساتیدی از خطه علم پرور اذربایجان عزیز- و.....هستیم. انان که هنوز هستند عمرشان دراز -وانان که رفتند روحشان شاد.
اما درعین حال شما عزیزان از ما بهتر هستید -چون علم وابزار شما بروز است. ولذا ما قدیمی هاهم از شما عزیزان می اموزیم. موفق وموید باشید.

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
درود بر شما ......جناب مهندس ترکاشون .

باز هم ممنونم هستم بابت محاسبات دقیقی که وقت گذاشتین و انجام دادین........ بنده از اینکه در این تالار دوستان و اساتیدی چون شما را دارم خیلی خوشحالم و باعث افتخار اینجانب است . بسیار لطف کردید.

پلان مذکورمتعلق به مسجد قدیمی یک از روستاهای توابع شهر جوین است که قصد مرمت آن را دارن .......استفاده از خرپا با حذف دیوارهای باربر و ستونها ........حتمی بود اما ابعاد و اندازه مقاطع مد نظر بود که حضرتعالی زحمت اون رو کشیدید........ اما با عنایت به اینکه ارتفاع ما در داخل بنا کم است بایستی خرپا از زیر سقف شروع شود و طی انتخاب اول شما پیش برویم .........

باز هم از کمک و یاری شما استاد گرامی.......در تالار مهندسی عمران ..... سپاسگزاریم .:gol: :gol:

با عرض سلام واحترام به جناب مهندس راهپرداز گرامی:
جناب مهندس : راهکار دوم در رابطه با :شاهتیر وپل اصلی که بنظرم رسید بشرح زیر است:
1-بجای فولاد با بتن کار می شود وارتفاع 30 سانت کم می شود.
2-مزیت این روش تقویت سازه قدیمی در برابر زلزله است-چون از خود دیوارها بجای قالب استفاده می شود-هزینه کمتر از کار فولادی است. مصالح میله گرد وسیمان است.
3-اجرای ان توسط شرکت های تیرچه بلوک ویا خانه سازی با خرید بتن اماده از انها بسیار ایمن تر وسریعتر است. مجدد یاداور می شوم اجرای این کار -چه با فولاد یا بتن -بصورت دستی وبتن سازی بابیل توسط خود افراد محل مطلقا جایز نیست ومصالح واعتبار اتلاف گردیده وخطرات جانی وریزش سقف اجتناب ناپذیر است.لذا نیاز مبرم باجرا توسط شرکتهای تیرچه بلوک ونطارت یک مهندس یا تکنسین ورزیده وبا تجربه عمران دارد.
صرفه جویی بی مورد هیئت امناء مسجد در این موارد باعث خطرات جانی وزیان مالی مضاعف خواهد بود.
4-اگر کییفیت ترسیم چندان مطلوب نیست می بخشید -بهرحال دستی واتوود است. فایل :پی.دی.اف را ملاحظه فرمایند. : با ارزوی موفقیت وسلامتی برای شما.
مشاهده پیوست rz2.pdf

0.066728001341925165_jazzaab_ir.gif

آخرین ویرایش:

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
با عرض سلام واحترام به جناب مهندس راهپرداز گرامی:
جناب مهندس : راهکار دوم در رابطه با :شاهتیر وپل اصلی که بنظرم رسید بشرح زیر است:
1-بجای فولاد با بتن کار می شود وارتفاع 30 سانت کم می شود.
2-مزیت این روش تقویت سازه قدیمی در برابر زلزله است-چون از خود دیوارها بجای قالب استفاده می شود-هزینه کمتر از کار فولادی است. مصالح میله گرد وسیمان است.
3-اجرای ان توسط شرکت های تیرچه بلوک ویا خانه سازی با خرید بتن اماده از انها بسیار ایمن تر وسریعتر است. مجدد یاداور می شوم اجرای این کار -چه با فولاد یا بتن -بصورت دستی وبتن سازی بابیل توسط خود افراد محل مطلقا جایز نیست ومصالح واعتبار اتلاف گردیده وخطرات جانی وریزش سقف اجتناب ناپذیر است.لذا نیاز مبرم باجرا توسط شرکتهای تیرچه بلوک ونطارت یک مهندس یا تکنسین ورزیده وبا تجربه عمران دارد.
صرفه جویی بی مورد هیئت امناء مسجد در این موارد باعث خطرات جانی وزیان مالی مضاعف خواهد بود.
4-اگر کییفیت ترسیم چندان مطلوب نیست می بخشید -بهرحال دستی واتوود است. فایل :پی.دی.اف را ملاحظه فرمایند. : با ارزوی موفقیت وسلامتی برای شما.
مشاهده پیوست 254393

مشاهده پیوست 254395

درود بر شما ....... جناب مهندس ترکاشون.......... بسیار لطف کردید و زحمت کشیدید ........ نکات اجرایی شما رو گوش زد خواهم کرد.......... و این طرح را هم ارائه خواهم داد...... :gol:

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
آموزشی [ راهنمایی طراحی دستی تیر آهن سقف یک انباری ]

آموزشی [ راهنمایی طراحی دستی تیر آهن سقف یک انباری ]

درود بر دوستان و همکاران گرامی

با عنایت به حضور استاد گرامی جناب مهندس ترکاشون در این تالار و بهره برداری از دانش ایشان و سایر همکاران در بحث بر آن شدیم تا چند پست آموزشی با زبان ساده جهت محاسبه دستی اعضای سازه ساختمان که مورد نیاز اینجانب و بسیاری از دانشجویان تالار معماری و عمران می باشد را ایجاد کنیم .

امیداورم همکاری لازم را جهت ارائه پستهای ساده که به توضیح و شرح موضوع بپردازد را داشته باشیم .

بنده برای شروع از یک سقف طاق ضربی که اکنون متداول نیست ........اما باز هم در مرمت ها و برخی نقاط که نیاز به نظارت و تایید ندارد...... اجرا میشود. شروع می کنم .

- انباری به ابعاد 6*7 که قصد پوشش سقف از نوع طاق ضربی را داریم .

[ نوع سازه بنایی ]

1- محاسبه میزان بارهای وارده بر تیر یا (W)
2- محاسبه نمره تیر آهن مورد نیاز

دوستان توجه داشته باشیم قصد ما فقط طراحی تیر مناسب جهت تحمل نیروهای ثقلی است .
محاسبه تیرآهن سقف جهت طاق ضربی.JPG
پیشاپیش از همکاری شما سپاسگزاریم .:gol:

آخرین ویرایش:

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
با سلام واحترام وتشکر از لطفی که همواره به این جانب دارید:وبا اجازه از بقیه همکاران محترم سازه:
البته همه همکاران عمرانی بنده براین مسائل واقف هستند ومسلط -بنده هم فقط اظهار نظر خود را عرض می کنم. انشاالله دوستان هم نظر خواهند داد.
1- طاق ضربی منسوخ است وشماهم اشاره فرمودید-فقط صرف مثال است وبس.
2-بارمرده این سقف ها:حدود:535 کیلوگرم برمترمربع وبار زنده در طبقات 250 کیلو گرم در مترمربع که جمعا :برای 800 کیلوگرم در سابق محاسبه می شد -
مشاهده پیوست جزییات بارگذاری سقف های معمول مسکونی(c-1) (1).pdfلطفا این فایل را ملاحظه فرمایید:برای بام هم با بار 100-150 دبرف برای 650 تا700 حساب می شد. من دتایل انرا در زیر داده ام. البته روی انها را ضربدری میله گرد می زدند تا کمی در برابر زلزله مقاوم شود.بهرحال برای محاسبه اگر با توجه به جهت توزیع بار که داده اید:
برای دهانه 6 متر: وسر اهنها روی شناژ روی دیوار بصورت ازاد :لنگر فقط بار وارده: برای :q=800kg/m2شدت بار ارده که در یکمتر در یک متر در طول می شود:800kg/m طول -بنابراین لنگر وارده:M=q.l2/8=800x36/8
M=3600 kg/m اگر تنش مجاز خمشی تیر اهن ایرانی را درجهت ضریب اطمینان والاستیک :1400kg/cm2 در محدوده دیاگرام هوک بگیریم:مدول یا اساس مقطع لازم:Wx=M/1400=3600X100/1400=257.14Cm3
از جدول تیراهن ایرانی:IPE24 انتخاب می شود البته تیر نمره 22 مدول مقطع :252 دارد وبرای 5 تا6 واحد اختلاف دو نمره بالاتر مقرون بصرفه نیست. اما از انجا که تیر برای خیز وشکم دادگی (دفلکسیونEFLECTION) باید چک شود تا سفیدکاری دچار ترک نشود-خیز مجاز معمولا:1/300 تا 1/360 دهانه یعنی :2 تا 1.7 سانت درنظر گرفته می شود حتی گاه درسابق بعلت گچ بری وایینه کاری گرانقیمت تا1/500 دهانه مهار می شد. اگر ما فرض 1/360 بگیریم-دفلکشن: 600در 1/360 می شود:1.7 سانت.اگر فرض اهن 22 انتخاب می شد:ازجدول مشخصات ان:Ix=2770cm4,رابطه مورد استفاده خیز برای تیر ساده دوسر ازاد=5/384xWL^3/EI
E=21X10^5Kg/cm2 , w=800x6=4800kg , I=2770cm4 که E مدول الاستیک و W وزن کل بار تیر در وسط و I هم ممان اینرسی اهن ایرانی 22: d=5x4800x600^3/384x21x10^5x2770
d=2.3 سانت خیز ایجاد می شود که بزرگتر از شرط 1.7 سانت ما شد. ولذا تیر اهن 24 انتخاب می شود.
نکته مهم در منسوخ شدن طاق ضربی دو چیز اساسی بود:
الف: طاق ضربی که یادگار ساختمانهای موقت ارتش انگلیس در زمان رضا شاه بود حدود 70 -80 سال قبل بایران امد وبسرعت رواج یافت- برای استفاده 250 تا300 کیلو بار زنده درمتر باید متحمل 550 کیلو بار مرده می شدیم!-اگرچه انگلیس برای پادگانهای موقت خود استفاده می کرد وهمان زمان هم چندان از این سیستم استفاده نمی کرد متاسفانه ما درایران انرا متجاوز از نیم قرن -حداقل استفاده کردیم.!.
ب-این دیافراگم اگرهم یکپارچه شود درزلزله بطور کامل واریب وصفحه ای سقوط کرده وتلفات زیاد ببار اورده است. ودر مجموع هزینه مقاوم کردن ان در برابر زلزله کم نیست وکار دقیق می خواهد. اثبات این روابط را هم برایتان درفایل ضمیمه دوم اوردم.ملاحظه فرمایید.اگر دستی است می بخشید.از تایپ برایم راحت تر است.
فایل:
مشاهده پیوست bs1.pdf:اگر تا اینجا سئوالی باشد درخدمتم. عزت زیاد.

آخرین ویرایش:

behrooz civil

کاربر فعال مهندسی عمران ,
کاربر ممتاز
چقدر استاد شیوا توضیح میدن آدم لذت میبره

یه نکته اجرایی درباره سقف طاق ضربی خواستم بگم و اون اینکه بهتره تیرها به وصیله میل مهار به صورت ضربدری نسبت به هم مهار بشن .

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
چقدر استاد شیوا توضیح میدن آدم لذت میبره

یه نکته اجرایی درباره سقف طاق ضربی خواستم بگم و اون اینکه بهتره تیرها به وصیله میل مهار به صورت ضربدری نسبت به هم مهار بشن .

سلام جناب مهندس:شرمنده نفرمایید عزیز -کار مهمی نکردم-درضمن برای میله گرد ضربدری در سقف توضیحداده شده است. فایل اثبات روابط را هم اکنون نوشتم وضمیمه کردم اگر مایل بودی ملاحظه فرما.
ارادتمند شما
.BeautyFlowers_Persian-Star.org_24.jpg

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
سپاسگزاریم از جناب مهندس ترکاشون ...........بابت توضیحات کاملشون............... ای کاش در چند واحد درسی سازه که پاس کردیم در خدمت حضرت عالی بودیم.......... تا الان با این مسائل مشکل نداشته باشیم .

برای بام هم با بار 100-150 دبرف برای 650 تا700 حساب می شد. من دتایل انرا در زیر داده ام. البته روی انها را ضربدری میله گرد می زدند تا کمی در برابر زلزله مقاوم شود.بهرحال برای محاسبه اگر با توجه به جهت توزیع بار که داده اید:
برای دهانه 6 متر: وسر اهنها روی شناژ روی دیوار بصورت ازاد :لنگر فقط بار وارده: برای :q=800kg/m2شدت بار ارده که در یکمتر در یک متر در طول می شود:800kg/m طول -بنابراین لنگر وارده:M=q.l2/8=800x36/8
ت

در اینجا مقدار بار مرده ما با بار برف به عدد 660 رسید که ما رند کردیم شد 700 کیلوگرم در متر مربع ... چطور عدد رو به 800 کیلوگرم رساندید.......

در M=3600 kg/m اگر تنش مجاز خمشی تیر اهن ایرانی را درجهت ضریب اطمینان والاستیک :1400kg/cm2 در محدوده دیاگرام هوک بگیریم:مدول یا اساس مقطع لازم:Wx=M/1400=3600X100/1400=257.14Cm3

میزان تنش مجاز آهن طی کتاب طراحی سازه های فولادی مهندس ازهری صفحه 362 که حتما در مبحث دهم هم موجود است حول محورهای قوی 0.66Fy و برای محول محورهای ضعیف 0.75Fy می باشد.

که معمولا فرمول.......... Fb=0.66*Fy ........................> که حاصل آن می شود ............1584=2400*0.66=Fb ........استفاده میشود.

اما شما به عدد 1400 رسیدید..........احتمالا ضریب را بایستی 0.6 در نظر گرفته باشید........لطفا این قسمت را توضیح بفرمایید.

از جدول تیراهن ایرانی:IPE24 انتخاب می شود البته تیر نمره 22 مدول مقطع :252 دارد وبرای 5 تا6 واحد اختلاف دو نمره بالاتر مقرون بصرفه نیست. اما از انجا که تیر برای خیز وشکم دادگی (دفلکسیونEFLECTION) باید چک شود تا سفیدکاری دچار ترک نشود-خیز مجاز معمولا:1/300 تا 1/360 دهانه یعنی :2 تا 1.7 سانت درنظر گرفته می شود حتی گاه درسابق بعلت گچ بری وایینه کاری گرانقیمت تا1/500 دهانه مهار می شد. اگر ما فرض 1/360 بگیریم-دفلکشن: 600در 1/360 می شود:1.7 سانت.اگر فرض اهن 22 انتخاب می شد:ازجدول مشخصات ان:Ix=2770cm4,رابطه مورد استفاده خیز برای تیر ساده دوسر ازاد=5/384xWL^3/EI
E=21X10^5Kg/cm2 , w=800x6=4800kg , I=2770cm4 که E مدول الاستیک و W وزن کل بار تیر در وسط و I هم ممان اینرسی اهن ایرانی
22 .................. d=5x4800x600^3/384x21x10^5x2770

d=2.3 سانت خیز ایجاد می شود که بزرگتر از شرط 1.7 سانت ما شد. ولذا تیر اهن 24 انتخاب می شود.
فرمول جهت بررسی میزان جابجایی و به اصطلاح خیز منفی تیر در وسط بعد از محاسبات نتیجه به عدد 233 میرسد......... آیا اینجا تبدیل واحد صورت میگیرد......و تقسیم بر 100 می شود که مقدار d برابر میشود بر 2.3 سانتی متر

ممنون جناب مهندس ........ ببخشید.......... این مطالب از دید شما و سایر دوستان شاید ساده به نظر بیاد............... اما بنده بایستی کلیه نکات آن را یاد بگیرم .........تا بتوانم استفاده مفید و دقیق کنم.....:gol:

آخرین ویرایش:

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
سرور گرامی: جناب اقای مهندس راهپرداز
با سلام واحترام به شما و همکاران عزیز : اجازه فرمایید فهرست گونه موارد مطروحه را پاسخ گویم:
1- برای بام بار همان 650 تا700 است -وما در اینجا طبقات مسکونی را که در تعداد بیشتر هستند برای مثال خود-محاسبه کرده ایم. اگرچه سابق بعلت ارزان بودن اهن وتولید زیاد ان وحتی وجود تیراهن بلژیکی-انگلیسی-المانی(IPB ,H:بال پهن های سبک وسنگین به قیمت کیلویی20تا 25 ریال ! دردهه 1350) مهندسین برای این 100-150 کیلو اختلاف بام وطبقات نمرات اهن راعوض نمی کردند وسفارش برای سهولت واینکه ممکن بود دراینده طبقات اضافه شود وکف بام روزی مسکونی شود سفارش از یک نمره بود. بهرحال ما اینجا برای مسکونی حساب کردیم-چون برای مثال بود.
2-درایین نامه های همان زمان:AISC امریکا وDIN المان
:براساس این واقعیت که اگر تیر های سقف ازاد وبدون مهار جانبی کارشوند (یعنی با نبشی تودلی به پل جوش نشوند یا با میله گرد وپروفیل های دیگر برای جلوگیری ازحرکت جانبی با بقیه :JOINT و متصل نشوند ) در جهت :ضریب اطمینان :Safty-Factor ارجح است :بجای 0.66Fy از 0.6Fy استفاده شود. متن این ایین نامه ها می گوید:
"وقتی کشش وفشار ناشی از خمش بر تارهای انتهایی مقطع خمشی در مقاطعی که شرایطمقاطع فشرده با اتکاء جانبی را ندارند :100+Fy=2300 حداکثر وFy=2300-100 حداقل برای جاری شدن فولاد :st-37نرم:norm المان وایرانی و تیپ A36 امریکایی : وتنش مجاز الاستیک (حدی که در دیاگرام هوک فولاد وارد مرحله خمیری نشود وفنریت ان حفظ شود ) :S=06Fy=2400x0.6=1440 Kg/cm2 ".

با حتی :همان 0.66 هم بگیرید فرق مسئله در :0.66x2400=1584 : 1584-1440=144 کیلو است که تفاوت چشمگیری در پایین اوردن نمره تیر ندارد. بهر حال من از نطر ضریب اطمینان ودقیق تر بودن ایین نامه قدیم فوق را ترجیح می دهم.اگرچه امروزه دیگر بعلت منسوخ شدن طاق ضربی دیگر کنار گذاشته شده است.اما در مورد تیرها یی که بعللی ممکنست با پوشش دیگر استفاده شوند واز حرکت جانبی جلوگیری نشده باشد :ایین نامه قدیم منطقی تر بنظر میرسد! -اگرچه این 100تا150 کیلو اضافه تنش مجاز در 1.5 تن تنش چشمگیر هم نیست.

3-درمورد خیز یا دفلکسیون مجاز :تبدیل واحد انجام نشده است.w=q.l وزن تیر در فرمول فوق برابر :شدت بار درمتر عرض یا طول:kg/m می شود(مجموع نصف هردودهانه مجاور بخش بردوضربدر شدت بار که مترمربع را تبدیل به متر می کند): یعنی (5x800x6\384) ضرب در 600 بتوان 3 وکل حاصل بخش بر 21x10^5x2770 میشود:62.5x0.0371=2.3 سانت. واحدها:
kg/mxmxcm3 بخش بر:kg/cm2xcm4 حاصل:cm می شود-لطفا دوباره با تفکیک وموردی که فوق گفتم چک فرمایید.
در خاتمه اگر نیازی به تشریح دیاگرام هوک ومناطق الاستیک وپلاستیک ان احساس می کنید وتنش تیرهای بدون اتکا جانبی -صحبت شود اعلام فرمایید.
از شما تشکر می کنم که این پرسشها را مطرح فرمودید-بحث های فنی زمانی جالب ومفید هستند که موارد ابهام مطرح وباز شوند. ومن استقبال می کنم تا انجا که بضاعت علمی حقیر اجازه دهد.
images (1).jpg
از حرکت جانبی تیرها جلوگیری شده ودارای اتکا جانبی وکنترل شده عالی هستند.(در نیو یورک)-امروزه سازه ها در امریکا بیشتر از پیچ استفاده می شوند تا اتصال جوش.

دانلود (4).jpg

تقویت وکارگذاری تیراهن ومهاربندی برای جلوگیری از حرکت ازاد در ساخنمانهای قدیمی تهران که سر اهنها ازاد روی دیوار گذاشته شده اند-کاری مشکل ودست وپاگیر.

آخرین ویرایش:

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
سرور گرامی: جناب اقای مهندس راهپرداز
با سلام واحترام به شما و همکاران عزیز : اجازه فرمایید فهرست گونه موارد مطروحه را پاسخ گویم:
1- برای بام بار همان 650 تا700 است -وما در اینجا طبقات مسکونی را که در تعداد بیشتر هستند برای مثال خود-محاسبه کرده ایم. اگرچه سابق بعلت ارزان بودن اهن وتولید زیاد ان وحتی وجود تیراهن بلژیکی-انگلیسی-المانی(IPB ,H:بال پهن های سبک وسنگین به قیمت کیلویی20تا 25 ریال ! دردهه 1350) مهندسین برای این 100-150 کیلو اختلاف بام وطبقات نمرات اهن راعوض نمی کردند وسفارش برای سهولت واینکه ممکن بود دراینده طبقات اضافه شود وکف بام روزی مسکونی شود سفارش از یک نمره بود. بهرحال ما اینجا برای مسکونی حساب کردیم-چون برای مثال بود.
2-درایین نامه های همان زمان:AISC امریکا وDIN المان
:براساس این واقعیت که اگر تیر های سقف ازاد وبدون مهار جانبی کارشوند (یعنی با نبشی تودلی به پل جوش نشوند یا با میله گرد وپروفیل های دیگر برای جلوگیری ازحرکت جانبی با بقیه :JOINT و متصل نشوند ) در جهت :ضریب اطمینان :Safty-Factor ارجح است :بجای 0.66Fy از 0.6Fy استفاده شود. متن این ایین نامه ها می گوید:
"وقتی کشش وفشار ناشی از خمش بر تارهای انتهایی مقطع خمشی در مقاطعی که شرایطمقاطع فشرده با اتکاء جانبی را ندارند :100+Fy=2300 حداکثر وFy=2300-100 حداقل برای جاری شدن فولاد :st-37نرم:norm المان وایرانی و تیپ A36 امریکایی : وتنش مجاز الاستیک (حدی که در دیاگرام هوک فولاد وارد مرحله خمیری نشود وفنریت ان حفظ شود ) :S=06Fy=2400x0.6=1440 Kg/cm2 ".

با حتی :همان 0.66 هم بگیرید فرق مسئله در :0.66x2400=1584 : 1584-1440=144 کیلو است که تفاوت چشمگیری در پایین اوردن نمره تیر ندارد. بهر حال من از نطر ضریب اطمینان ودقیق تر بودن ایین نامه قدیم فوق را ترجیح می دهم.اگرچه امروزه دیگر بعلت منسوخ شدن طاق ضربی دیگر کنار گذاشته شده است.اما در مورد تیرها یی که بعللی ممکنست با پوشش دیگر استفاده شوند واز حرکت جانبی جلوگیری نشده باشد :ایین نامه قدیم منطقی تر بنظر میرسد! -اگرچه این 100تا150 کیلو اضافه تنش مجاز در 1.5 تن تنش چشمگیر هم نیست.

3-درمورد خیز یا دفلکسیون مجاز :تبدیل واحد انجام نشده است.w=q.l وزن تیر در فرمول فوق برابر :شدت بار درمتر عرض یا طول:kg/m می شود(مجموع نصف هردودهانه مجاور بخش بردوضربدر شدت بار که مترمربع را تبدیل به متر می کند): یعنی (5x800x6\384) ضرب در 600 بتوان 3 وکل حاصل بخش بر 21x10^5x2770 میشود:62.5x0.0371=2.3 سانت. واحدها:
kg/mxmxcm3 بخش بر:kg/cm2xcm4 حاصل:cm می شود-لطفا دوباره با تفکیک وموردی که فوق گفتم چک فرمایید.
در خاتمه اگر نیازی به تشریح دیاگرام هوک ومناطق الاستیک وپلاستیک ان احساس می کنید وتنش تیرهای بدون اتکا جانبی -صحبت شود اعلام فرمایید.
از شما تشکر می کنم که این پرسشها را مطرح فرمودید-بحث های فنی زمانی جالب ومفید هستند که موارد ابهام مطرح وباز شوند. ومن استقبال می کنم تا انجا که بضاعت علمی حقیر اجازه دهد.
مشاهده پیوست 254557
از حرکت جانبی تیرها جلوگیری شده ودارای اتکا جانبی وکنترل شده عالی هستند.(در نیو یورک)-امروزه سازه ها در امریکا بیشتر از پیچ استفاده می شوند تا اتصال جوش.

مشاهده پیوست 254559

تقویت وکارگذاری تیراهن ومهاربندی برای جلوگیری از حرکت ازاد در ساخنمانهای قدیمی تهران که سر اهنها ازاد روی دیوار گذاشته شده اند-کاری مشکل ودست وپاگیر.

درود بر شما ........ وممنون از استاد گرامی جناب مهندس ترکاشون .......

محاسبه خیر ...طبق فرمایشات حضرت عالی تفهیم شد..

هر زمان فرصت داشتید.........جناب مهندس .....به
تشریح دیاگرام هوک ومناطق الاستیک وپلاستیک
در صورت امکان قبول زحمت کنید..

مشاهده پیوست 02222.JPG

mehranonlinelife

عضو جدید
سلام دوستان ، دنبال جدول وزن تیرآهن هستم سایت زیر بنظرتون خوبه ؟
https://www.markazeahan.com/جدول-وزن-تیرآهن/

poorakbari

عضو جدید
با سلام .به همه عزیزان میشه بفرمایید اگر دهنه سقفی بیش از 6 متر باشد چه جوری تیر ریزی فلزی رو انجام بدیم با سپاس:(
سلام
اگر توجیه داشت از تیر قویتر استفاده کنید
اگر نه جان تیر را تقویت کرده و زنبوری کنید
یعنی هم زنبوری کرده و سپس از ورق تقویت در جان تیر استفاده کنید

بالا