طراحی برج های مشبک فولادی انتقال نیرو

haj hamid23

عضو جدید
با سلام و احترام

بنده مهندس قدرت هستم و نیاز شدیدی به فرمول های طراحی برج های مشبک فولادی انتقال نیرو دارم.

اگر کسی میتونه کمک کنه خیلی ممنونش میشم و در نهایت اینکه این یه پروژه شرکتی است و شاید بتونیم با هم همکاری کنیم.

من خودم استاندارد ASCE 10-97 رو خوندم ولی نمیدونم کدومشون به درد بخوره یا نیست.

ممنون بچه ها، خیلی لطف میکنید کمکم کنید.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام همکار گرامی
خب مشخصه که این برج ها با فرمول قابل انجام نیست
فرض بر اینکه مدارک فنی و طراحی یک مجموعه از این برج ها را از یک شرکت دیگر کپی کرده باشیم.
ایا نوع زمین نوع خاک میزان باد نسبی ارتفاع از سطح دریا و عوامل دیگر اجازه کپی برداری از فرمول های مدارک کپی شده رو به ما میده ؟! اگر هم بدست بیان تو یک تاپیک و تو یک فایل جا نمیشه .
به علاوه کسانی که میخوان فرمول طراحی این برج ها رو بدست بیارن و استفاده کنن باید حداقل به مسائل پی استاتیک مکانیک کاربردی انتخاب تجهیزات و دیگر مسائل مسلط باشند.
...
موفق باشید

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با سلام . این مدل برج ها جزو خرپاهای فضایی به حساب میاد . شما باید یک مشخصاتی اعلام کنید ، اگر از مدل های استاندارد نباشه باید با برنامه مدل بشه بارگذاری بشه :)

haj hamid23

عضو جدید
با سلام . این مدل برج ها جزو خرپاهای فضایی به حساب میاد . شما باید یک مشخصاتی اعلام کنید ، اگر از مدل های استاندارد نباشه باید با برنامه مدل بشه بارگذاری بشه :)

ممنون دوستان.
یعنی طراحی خرپای 3 بعدی با دکل انتقال نیرو از هیچ لحاظی فرق نمی کنه؟؟؟
من طراحی خرپای 3 بعدی رو دارم ولی هر گونه دیتا بهش میدم بدون کراس آرم های دکل طراحی می کنه.

با تشکر و آرزوی سلامتی

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
ممنون دوستان.
یعنی طراحی خرپای 3 بعدی با دکل انتقال نیرو از هیچ لحاظی فرق نمی کنه؟؟؟
من طراحی خرپای 3 بعدی رو دارم ولی هر گونه دیتا بهش میدم بدون کراس آرم های دکل طراحی می کنه.

با تشکر و آرزوی سلامتی
اگر تا اینجا پیش رفتین خوبه
کراس ارم ها و اتصالاتش رو مطابق سطح ولتاژ و نوع مقره انتخاب میکنن. چون میزان بارگذاری متفاوته

haj hamid23

عضو جدید
اگر تا اینجا پیش رفتین خوبه
کراس ارم ها و اتصالاتش رو مطابق سطح ولتاژ و نوع مقره انتخاب میکنن. چون میزان بارگذاری متفاوته

مرسی که راهنمایی می کنی دوست عزیز.

یعنی کراس آرم ها و بقیه اتصالات دیگه جزو طراحی نیست؟

من چند تا برنامه نویسی شبیه سازی دیدم که برای مثال مختصات نقاط پایه و جاهایی که بهشون بار وارد میشه رو میدی خودشون خرپای 3 بعدی رو میدن، بدین منظور که یعنی پس کراس آرم و بقیه اتصالات رو نمیدن یا امکان نداره که اینجوری بشه اونا رو طراحی کرد؟؟

با تشکر و آرزوی بهروزی

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
مرسی که راهنمایی می کنی دوست عزیز.

یعنی کراس آرم ها و بقیه اتصالات دیگه جزو طراحی نیست؟

من چند تا برنامه نویسی شبیه سازی دیدم که برای مثال مختصات نقاط پایه و جاهایی که بهشون بار وارد میشه رو میدی خودشون خرپای 3 بعدی رو میدن، بدین منظور که یعنی پس کراس آرم و بقیه اتصالات رو نمیدن یا امکان نداره که اینجوری بشه اونا رو طراحی کرد؟؟

با تشکر و آرزوی بهروزی

مطمئن نیستم که در همه شببیه ساز ها بشه انالیز کرد
اما ایتبس به نظرم این کار رو انجام بده ,نوع فولاد مصرفی و سطح مقطعی انتخاب میشه و بار وارده به اون هم پارامتر دهی میشه . در نتیجه اگر برای بار مناسب نبود یا مقطع رو بالا تر میبرید یا تقویتش میکنید.
تخصصی ندارم در این زمینه در حد اطلاعات عمومی میگم.
اما ببینید مقره ای که در شبکه 63 کیلو هست با مقره شبکه 230 و 400 متفاوته خودتون بهتر میدونید دیگه. پس وزن و میزان تحمل باد و غیره هم متفاوته چون طول بلند تری داره.
این کمیت ها مشخص بشن توی ایتبز میتونید جواب بگیرید.
البته راه دیگه ای ممکنه باشه /من چون وارد نیستم میگم که مطمئن نیستم /منتظر نظر مهندسان عزیز هستیم

m ebrahim

عضو جدید
باسلام خدمت دوستان عزیز
دوست بزرگوار شما این روابط و فرمولها را میتونید درآیین نامه های مربوط به طراحی مکانیکی خطوط انتقال نیرو و نیز آیین نامه های بارگذاری و طراحی برجهای انتقال نیرو مربوط به سازمان مدیریت پیدا کنید سازمان توانیر هم یک استاندارد طراحی برجهای تلسکوپی رو داره . ضمنا دراستاندارد TIA-EIA هم یه روابطی وجود داره . ناگفته نمونه که الان روند انتخاب برج برای خطوط انتقال برپایه طراحی برج نیست و انتخاب برج ها براساس خطوط و پروژه های احداث شده ، برجهای موجودوتولیدی کشور و ... انجام میشه . موفق باشید

m ebrahim

عضو جدید
با سلام مجدد خدمت دوستان
نرم افزار شبیه سازی و طراحی برجهای انتقال نیرو بهترینش همون SAP2000 هست نرم افزار های دیگه هم مثل PLS- POLE , PLS TOWER , rRISA TOWER ,... هم هست که سپ از همشون کاربردی تره

بالا