طراحی اتاق کارمندان

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوستان ؛

همونطور که می دونید الان فضاهای اداری بیشتر تمایل دارن به جای اینکه کارمند ها تو اتاق های خودشون و با دیوار های ثابت باشن ، پارتیشن بندی کنن و فضا باز و قابل رویت باشه برای همه . همینطور روابط نزدیک تر به هم باشه . جریان اطلاعات فیزیکی هم اینجور سریع تر برقرار می شه . اما کارمند ها شاید موافق این موضوع نباشن ، در عوض مدیریت و ارباب رجوع از این موضوع کاملا راضی هست . به نظر شما کدوم یکی مقدم تره ؟ رضایت کارمندها یا ارباب رجوع و مدیریت ؟ چیکار میشه کردم که کارمندا هم احساس امنیت و رضایت کنن ؟

hamid051

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
سلام ایمان جان فکر کنم اگر در سازمانها مخصوصا سازمانهای ایرانی مکانهای ارائه خدمت به ارباب رجوع ها به صورت زیر باشه خیلی بهتر کارها بیش میره و همچنین رضایت برای 2 طرف کسب میشه
برای مثال من سازمان تامین اجتماعی رو مثال میزنم
اگر ما در یک سازمان تعداد 3 حسابدار 3 کارشناس تامین اجتماعی 1 اصلاعات 3 دفتر دار 1 بایگانی 1 مدیر و1 معاون برای
Untitled.jpg
شرمنده که بد کشیدم
در اینجا یک سیستم نوبت دهی که به سه قسمت تقسیم میکنه میرسیم یعنی سیستم نوبت شماره 1 را به طبقه 1 و 2 به 2 و 3 را به 3 میدهد و نحوه جایابی برای کارکنان که هم اتاق مخصوص به خودشان را دارند یعنی حداقل در یک اتاق 20 در 20 سه نفر در ان وجود دارد و هم اینکه ارباب رجوع دیگر کار خودش را برای دادمه دادن به طبقات دیگر نمیبرد
اگر روال کاری را بخواهیم ادامه بدهیم به این صورت است
1- اطلاعات فرد به اطلاعات میرود و مورد مشکل خود را به اپراتور میگوید اپراتور بعد از راهنمای به سیستم نوب دهی راهنمایی میکند
2 فرد به یکی از طبقات روجوع میکند در اتاق رفع مشکل با کارشناس تامین اجتماعی مشورت و مشکل را تا حدودی برطرف میکند بعد در همان اتاق برای ثبت و رفع مشکل به دفتر دار و دوباره در همان اتاق به حسابدار مراجع میکند بعد از اتمام و گرفتم فیش به دفتر دار مراجعه کرده در اینجا کار ارباب رجوع تمام و برای گرفتن جواب مشکل باید در چند روز اینده تشریف بیارود یا از طریق ارتباط با تلفن یا اینترنت جواب خود را گرفته یا پیگیری کند
3 مشکلات بایگانی شده به مدیر ان و معاون ها میرسد و برای امضای و تایید پایانی بهاتاق ایشان میروند
4 بعد از اتمام کار تایید ان به بایگانی منتقل می شود
با تشکر

mohsen_522

عضو جدید
سلام به ایمان و حمید عزیز
من یه تحقیقی زمان لیسانس در مورد همین موضوع داشتم .البته تحقیق من در مورد شرکت گوگل بود و فضای کاری کارمنداش که قطعا نمیشه اون سیستم رو در یه اداره خدماتی پیاده کرد
اما در مورد چیزی که حمید عزیز گفت طرح خیلی خوبیه ولی یه سری مشکلات تو اجرای این طرح هست. اول اینکه متاسفانه بسیاریاز شرکت ها وادارات ما یه همچین سیستم جامعی رو ندارن. البته این چیزی که حمید کشیده خیلی ایده آل و عالیه ولی اجراش توی تامین اجتماعی خیلی سخته مخصوصا اینکه بسیاری از افرادی که به تامین اجتماعی مراجعه میکنن کارشون فوریه و نمیشه برای چند روز کار اونها رو به تعویق انداخت.
اما اگه یه همچین چیزی اجرا بشه میشه گفت اون اداره کم کم داره سیستم بروکراسی رو دور میندازه و خود این نکته یعنی حل خیلی از مشکلات
در مورد چیزی هم که ایمان جان گفت (بحث پارتیشن بندی) من فک میکنم با توجه به جا و مکان خیلی قضیه متفاوته .مثلا برای جایی مثل همین تامین اجتماعی بحث پارتیشن بندی خیلی جوابگو نیست. چون حجم ارباب رجوع بالاست و ممکنه این شلوغی و حجم بالا باعث ازار و اذیت کارمندا و در نهایت کاهش بهره وری بشه. اما توی جایی که حضور ارباب رجوع کمتره به نظرم دیوار نباشه بهتره

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
من بیشتر با دید صنعتی گفتم پارتیشن بندی برای قسمت های اداری . جایی که مراجعه کننده ها فقط خود پرسنل هستن نه مردم . قبول دارم که برای جاهای خدماتی مثل همین تامین اجتماعی این کار مضر هم هست .

mohsen_522

عضو جدید
خب با دید صنعتی بعضی جاها همون حالت پارتیشن بنظرم باز بهتره . جای کمتری میگیره و خرج کمتری هم داره. به شرایطی مثل گوگل هم میشه فک کرد (البته در سطح پایین تر) اینکه هر کسی بتونه اتاقش رو یه کمی شخصی سازی کنه به نظرم خوب هم هست.مخصوصا اگه به کاربرد رنگ ها توجه بشه و اصول 5s توش اجرا بشه. حالا سعی میکنم تو این یکی دو روزه یه سری مطلب از این شخصی سازی محیط کار تو این تاپیک بزارم با دید صنعتی البته !

mohsen_522

عضو جدید
dF9uIu8EZE.jpg
سلام دوستان!
این یکی دو عکسی که گذاشتم رو ببینید!
به نظرتون اجرای چنین چیزی تو محیط تجاری صنعتی شدنیه؟ اصلا چه فایده ای داره؟
dTDljYOmcJ.jpg

hamid051

کاربر ممتاز
به نظرم توی ایران جواب نمیده همینجوری دارن از اول و اخرش میزنن چه برسه ...

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 110181
سلام دوستان!
این یکی دو عکسی که گذاشتم رو ببینید!
به نظرتون اجرای چنین چیزی تو محیط تجاری صنعتی شدنیه؟ اصلا چه فایده ای داره؟
مشاهده پیوست 110182
کیه که بدش بیاد ؟ فقط جنبه می خواد ولی با آدمایی که تو دانشگاه و کار می بینیم به نظرم جنبه این چیزارو ندارن . عذر می خوام البته .

mohsen_522

عضو جدید
به نظرم توی ایران جواب نمیده همینجوری دارن از اول و اخرش میزنن چه برسه ...

کیه که بدش بیاد ؟ فقط جنبه می خواد ولی با آدمایی که تو دانشگاه و کار می بینیم به نظرم جنبه این چیزارو ندارن . عذر می خوام البته .
راستش با این که جنبه نداریم خیلی موافق نیستم! ببینید حتی تو این شرکتایی که عکسشون رو اینجا گذاشتم در حد مرگ از کارمند کار میکشن! به امون خدا رهاش نمیکنن! مثلا وقتی بدونی امروز باید 1000 خط کدنویسی کنی خب دیگه عمرا بتونی وقتت رو به یللی تللی! بگذرونی! اونجا کاملا کارها مشخصه و هر به جاش وقت بیکاری که به اندازس میتونن سرسره بازی بکنن! اما تو ایران ما نه کار درست انجام میدیم نه تفریح درست!

hamid051

کاربر ممتاز
راستش با این که جنبه نداریم خیلی موافق نیستم! ببینید حتی تو این شرکتایی که عکسشون رو اینجا گذاشتم در حد مرگ از کارمند کار میکشن! به امون خدا رهاش نمیکنن! مثلا وقتی بدونی امروز باید 1000 خط کدنویسی کنی خب دیگه عمرا بتونی وقتت رو به یللی تللی! بگذرونی! اونجا کاملا کارها مشخصه و هر به جاش وقت بیکاری که به اندازس میتونن سرسره بازی بکنن! اما تو ایران ما نه کار درست انجام میدیم نه تفریح درست!

اخه این راه کار رو برای بیدار ری کودک درون انجام میدادن دفتر کار گوگل در لندن هم بسیار مکانشو تفریحی درست کرده به نظرم تو ایران تا موقعی که به دیگران بفهمانیم که اگر شما و ما با همدیگر کارها رو درست انجام بدیم به نفع خودمون هست مطمعنا بهتر جواب میده تا الان که فقط بیشتر دنبال از زیر کار در اومدن هستند البته این مثال برای همه صدق نمیکنه خیلی ها هم هستند که متقعد به بعضی از مسائل هستند که درست کارها رو انجام میدن مثال حلال خوردن (من یکی رو مشناختم که هم قدرت از زیر کار در رفتن رو داشت و هم کسی به ایشان قدرت حرف زدن رو نداشت اما ایشان متقعد بود که باید نون حلال سر سفره زندگیش ببره )

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
اخه این راه کار رو برای بیدار ری کودک درون انجام میدادن دفتر کار گوگل در لندن هم بسیار مکانشو تفریحی درست کرده به نظرم تو ایران تا موقعی که به دیگران بفهمانیم که اگر شما و ما با همدیگر کارها رو درست انجام بدیم به نفع خودمون هست مطمعنا بهتر جواب میده تا الان که فقط بیشتر دنبال از زیر کار در اومدن هستند البته این مثال برای همه صدق نمیکنه خیلی ها هم هستند که متقعد به بعضی از مسائل هستند که درست کارها رو انجام میدن مثال حلال خوردن (من یکی رو مشناختم که هم قدرت از زیر کار در رفتن رو داشت و هم کسی به ایشان قدرت حرف زدن رو نداشت اما ایشان متقعد بود که باید نون حلال سر سفره زندگیش ببره )
همه میدونن با همدیگه کار کنن به نفع همه هست اما کسی دل نمی سوزونه .

mohsen_522

عضو جدید
اخه همون دیگه کسی که دل بسوزونه فهمیده

همه میدونن با همدیگه کار کنن به نفع همه هست اما کسی دل نمی سوزونه .
به نظرم همه چیز معلول شرایطه. که شرایط هم تا حد زیادی به سیستم مرتبطه....اگه سیستم درست چیده و اجرا بشه همه چیز درست میشه منجمله کارگروهی