طراحي مدار خط بسته بندي محصول با simens) `plc)

engpowerelectric

عضو جدید
با سلام
در اين تاپيك قصد داري مدارات خطوط بسته بندي رو با كمك plc طراحي كنيم سعي ميشه برنامه هم بصورت ladder باشه تا زياد سخت نشه
مدار اول
با زدن استارت مدار كانواير يا همون تسمه نقاله شروع به حركت ميكنه و محصول به صورت اتوماتيك روي تسمه نقاله مياد
ما ميخواهيم محصولات بلند و كوتاه رو از هم تفكيك كنيم
دو تا سنسور خيلي ساده داريم كه روي هم با فاصله مثلا 30 سانتي متر قرار گرفتن
اگه محصول كوتاه قد از جلوي سنسور ها رد بشه فقط سنسور يك تحريك ميشه
اگه محصول بلند قد از جلوي سنسور ها رد بشه سنسور اول و دوم تحريك ميشه
حالا ما دو تا جك داريم كه محصول رو از روي تسمه نقاله به داخل كارتن وارد ميكنه
اگه محصول كوتاه قد بود پس از 3 ثانيه جك 1 فعال بشه و اگه محصول بلند قد بود پس از 6 ثانيه جك 2 فعال بشه
براي ابتدا كار رو ساده شروع ميكنيم و تنها از دو تا محصول فقط استفاده ميكينم براي اينكه مدار ساده تر هم بشه يكي از محصولات كوتاه و ديگري بلند هست(هر دو بلند يا كوتاه نيستند متمايز اند)
اينم يه شماتيك از مدار
1234.JPG

engpowerelectric

عضو جدید
سلام
بالاخره با كلي فسفر سوزوندن يه مداري طراحي كردم كه فعلا(احتمالا مدار ساده تر هم بشه) اگه ما دو تا محصول كوتاه و 2 تا بلند داشته باشيم رو به راحتي تشخيص ميده و جك ها رو فعال ميكنه
تو اين مدارi0.6 start تسمه نقاله i0.7 stop تسمه نقاله
I 0.1 سنسور كوتاه I 0.2 سنسور بلند قد بودن
من مدار رو با اين فرض حل كردم كه سنسور بلند قد چند ميلي متري بعد تر از سنسور كوتاه قرار داره يعني اول محصول از جلوي سنسور كوتاه قد رد ميشه پس از چند ميلي ثانيه از جلوي سنسور بلند قد
در ضمن جك هايي كه وظيفه انداختن محصول به داخل كارتن رو دارند 100ms روشن ميشن
اگه توضيحات خواستيد خبر بديد
در ضمن منتظر طراحي هاي بهتر شما هستم baste bandi.jpg

آخرین ویرایش:

engpowerelectric

عضو جدید
سلام
من امروز براي تست اين برنامه رو روي يه plc با cpu 313c 2DP ريختم اما متاسفانه جواب نداد هر چند كه روي كامپيوتر با نرم افزار سيماتيك هيچ مشكلي نداره
ان شاله مدار اصلاح شده رو به زودي در سايت قرار ميدم

engpowerelectric

عضو جدید
سلام
اين مدار اصلاح شد با تغييرات زير:
براي فعال شدن هر جك فقط يه تايمر ست ميشه (در كل مدار دوتا تايمر كمتر شده)
مدار ساده تر و قابل فهم تر شده
در مدار بعدي ان شاله سعي مي كنم تعداد محصولات روي نقاله رو بيشتر كنمk1.JPGk3.jpg

بالا