ضوابط شهرداری و طراحی معماری

aydaaaa

کاربر بیش فعال
سلام معمولا ستونگذاری و بارهای وارده اجازه دهنه 13متری رو نمیده ولی اگر جواب بده طبق ضوابط شهرداری برای هر ماشین در چیدمان عمودی 2/5 عرض نیاز داریم و چون یک طرف ماشین های شماره 2و7 دیوار هست برای اون دو ماشین باید عرض 3 در نظر بگیریم یعنی در عمل 16 متر بایر تو در توی ستونمون باشه عرض 2 متر که شما محاسبه کردید برای چیدمان مستقیم (اتوبوسی) هست .البته تو چیدمان عمودی برای هر 3 خودرو تا دهنه 6/8وبعضی شهرداریها تا 6/75 را هم تایید میکنند.

با مهندس سازه صحبت کردیم که ستونهای میانبو ورداریم در واقع ما دهنمون 13 متر نیست تو آکسای شرقی_غربی با یه دهنه حدود 9.5 متری داریم ولی وقتی ما به ازای اضافه شدن هر ماشین 2 متر اضافه میگنیم یعنی دو تا ماشین 4.5 هست وقتی سه تا میشه 6.5 پس با این حساب 12.5 باید جواب 6 تا ماشینو بده دیگه.

رجایی اشکان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با مهندس سازه صحبت کردیم که ستونهای میانبو ورداریم در واقع ما دهنمون 13 متر نیست تو آکسای شرقی_غربی با یه دهنه حدود 9.5 متری داریم ولی وقتی ما به ازای اضافه شدن هر ماشین 2 متر اضافه میگنیم یعنی دو تا ماشین 4.5 هست وقتی سه تا میشه 6.5 پس با این حساب 12.5 باید جواب 6 تا ماشینو بده دیگه.

3خودرو حداقل 6/75 نه 6/6 تو پست قبلی گفتم خدمتتون برای پارکینگ اتوبوسی 2متر عرض در نظر میگیرند.ولی در چیدمان عمودی همیشه یادتون باشه شهرداری حداقل سطح خالص پارکینگ به ازای هر اتومبیل 5/12 مترمربع در نظر میگیره. ضمنا طبق محاسبه خودتون هم سه تا میشه 6.5 پس 6.5 ضرب در دو میشه 13که البته اتومبیل 2و7 را فراموش نکنید.ببخشید من چون شغل اصلیم تائید پارکینگ و ضوابط شهرداریه بیشتر از دید شهرداری حرف میزنم تا مهندس ناظر

رجایی اشکان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ارتفاع 18 متر کجا هست؟مگه ملاک 23 متر. نیست و اینکه یه باکس پله اکسپوز نما باشه.به تعداد واحد ربطی نداره پس؟

23 متر شامل ساختمانهای بلند مرتبه میشه که ضوابط خاص خودش را دارد: ۳-۱-۱۸-۱ بر اساس ضوابط اين مقررات، هر بنايي كه ارتفاع آن (فاصله قائم بين تراز كف بالاترين طبقه قابل تصرف، تا تراز پائين ترين سطح قابل دسترس براي ماشينهاي آتش نشاني) از ۲۳ متر بيشتر باشد، عمارت بلند محسوب شده و علاوه بر ضوابط اختصاصي مربوط به نوع تصرف خود (مندرج در بندهاي ۳-۱-۱۰ تا ۳-۱-۱۷)، تابع ضوابط اين بخش(بلند مرتبه ها) نيز خواهد بود.

mandana-n

عضو جدید
سلام دوستان
یه سوال داشتم
کسی میدونه حداکثر مجاز بیرون زدگی برای نمای کلاسیک در منطقه شش چه مقدار میباشد؟

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
سلام دوستان
یه سوال داشتم
کسی میدونه حداکثر مجاز بیرون زدگی برای نمای کلاسیک در منطقه شش چه مقدار میباشد؟
سلامم.
طبق ضوابط فکر نمیکنم بیشتر از 10 سانت باشه.ولی معمولا تا 30 سانت رو اجازه میدن.البته در مرز و مجاورت همسایه نه.در مجاورت همسایه نماسازی شما نباید جلوتر باشه.

leila_elhamian

عضو جدید
سلامم.
طبق ضوابط فکر نمیکنم بیشتر از 10 سانت باشه.ولی معمولا تا 30 سانت رو اجازه میدن.البته در مرز و مجاورت همسایه نه.در مجاورت همسایه نماسازی شما نباید جلوتر باشه.

سلام، میشه لطفا منبع معرفی کنید. من برای نظارت یکی از ساختمونا به این مورد برخوردم. ممنون میشم راهنمایی کنید.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام، میشه لطفا منبع معرفی کنید. من برای نظارت یکی از ساختمونا به این مورد برخوردم. ممنون میشم راهنمایی کنید.
سلاممم.
راستش من سندی براش ندارم.تو کمیته نما یکی از مسئولینشون گفته بود.ولی هیچکی رعایت نمیکنه.
یه دستورالعمل دارم که توش نوشته زیر 3.5 متار ارتفاع حداکثر بیرون اومدگی 10 سانته.حتما بالاتر از این ارتفاع بیشتر میتونه بیرون بیاد.البته تا 30 سانت بیشتر هم نیاز نیست.بسنتگی به خود طرح نما هم داره.به خودموقعیت خود ملک هم بستگی داره.
من ظوابط منطقه 1 رو براتون میزارم.
یه نمونه دفترچه نما هم براتون میزارم.

مشاهده پیوست zavabet.pdf

مشاهده پیوست nemoneh.pdf

رجایی اشکان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

به مصوبه ۲۵/۹/۸۷ شورایعالی شهرسازی و معماری ایران در خصوص ضوابط و مقررات ارتقاء کیفی سیما و منظر شهری و بر اساس ضوابط شهرسازی و ساختمانی میتونید استناد کنید

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام میشه کتابی برای ضوابط شهرداری معرفی کنید و لینکشو بذارید.ممنون
سلاممم.
منبع اصلی همون مبحث 3 و 4 و همچنین ضوابط آتش نشانیه.میتونید تفسیر این مباحث رو هم مطالعه کنید.

memarmemar

عضو جدید
کاربر ممتاز
این چه جوری حساب میشه؟#81
بینید میگن مثلا درصد سطح اشغال یه طبقه مسکونی میشه 60 درصد......تعداد طبقات مجاز هم میگن 5 طبقه مثلا.....تراکم میشه 300 درصد.
مثلا اگه مساحت زمین 300 متر باشه.......متراژ تراکم میشه 900 متر مربع.
اینکه اینجا گفتین؟؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
این چه جوری حساب میشه؟#81
بینید میگن مثلا درصد سطح اشغال یه طبقه مسکونی میشه 60 درصد......تعداد طبقات مجاز هم میگن 5 طبقه مثلا.....تراکم میشه 300 درصد.
مثلا اگه مساحت زمین 300 متر باشه.......متراژ تراکم میشه 900 متر مربع.
اینکه اینجا گفتین؟؟
سلامممم.
کدوم قسمتش رو؟
بحث زیر بنای واحد؟یا طبقه؟یا تراکم؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام:)شرمنده سلام یادم رفت:D
همین دوخطی رو که کپی کردم!نفهمیدم ینی چی؟!
آهاننن.
خب اگه زمین 300 متر باشه ،60 درصدش میشه 180 متر که در 5 طبقه میشه 900 متر.
اینا فقط تراکم هستن.یعنی متراژ طبقه منهای کنسول و منهای نورگیر و منهای درز انقطاع.

memarmemar

عضو جدید
کاربر ممتاز
اقافرزاد!این جدول شماره دو رو قبلا توضیح دادی!منم فهمیدم کارشو ولی این دوستون حداقل عرض به متر -حداقل طول به متر چیه جریانش؟#95

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
اقافرزاد!این جدول شماره دو رو قبلا توضیح دادی!منم فهمیدم کارشو ولی این دوستون حداقل عرض به متر -حداقل طول به متر چیه جریانش؟#95
خب وقتی حداقل مساحت و حداقل عرض رو بدونید،حداقل طول بدست میاد دیگه.
وقتی حداقل مساحت مثلا 12.5 متره و حداقل عرض 2.15 باشه ،حداقل طول میشه 5.8
همین منظورتون بود؟

memarmemar

عضو جدید
کاربر ممتاز
من کلا قاطی کردم که تراکم و زیربنا و اینارو!خداخیرت بده اقا فرزاد اینارو میشه واسم دریک پست کامل بگین؟:confused::(

memarmemar

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب وقتی حداقل مساحت و حداقل عرض رو بدونید،حداقل طول بدست میاد دیگه.
وقتی حداقل مساحت مثلا 12.5 متره و حداقل عرض 2.15 باشه ،حداقل طول میشه 5.8
همین منظورتون بود؟

نه-منظورم اینه وقتی حداقل مساحت تعریف شده-دیگه سرحداقل طول میریم؟یا سراغ حداقل ارتفاع؟کی این دوستون بدرد میخورن!؟اخه شما توضیح دادین گفتین مساحت مثلا پذیرایی....اینقدر!خب ببینیم ازچندطرف میتونه باز باشه!حالاباتوجه به تعداد جهت که باز میشه از اون ضریب هایی توی ستونهایی که سبز کردین استفاده میکنیم!حالامیخام ببینم کی از اون دوستون استفاده میشه؟از دوستون حداقل طول و ارتفاع!

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
نه-منظورم اینه وقتی حداقل مساحت تعریف شده-دیگه سرحداقل طول میریم؟یا سراغ حداقل ارتفاع؟کی این دوستون بدرد میخورن!؟اخه شما توضیح دادین گفتین مساحت مثلا پذیرایی....اینقدر!خب ببینیم ازچندطرف میتونه باز باشه!حالاباتوجه به تعداد جهت که باز میشه از اون ضریب هایی توی ستونهایی که سبز کردین استفاده میکنیم!حالامیخام ببینم کی از اون دوستون استفاده میشه؟از دوستون حداقل طول و ارتفاع!
خب ببینید وقتی حداقل مساحت معلوم میشه باید حداقل عرض هم مشخص باشه...چرا؟...چونکه مسلا فرض کنید فقط بگن حداقل مساحت 12 متر مربع.خب شما نمیتونید اون فضاتون رو 1*12 بگیرید؟...میتونید.اینجا میان حداقل عرض هم مشخص میکنن تا شما فضاتون رو مثلا 1 متر در 12 متر طراحی نکنید.میگه حداقل مساحتت 12 متر مربعه مثلا ولی با عرض حداقل 2.15

حداقل ارتفاع مستقله از حداقل طول و عرض.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
من کلا قاطی کردم که تراکم و زیربنا و اینارو!خداخیرت بده اقا فرزاد اینارو میشه واسم دریک پست کامل بگین؟:confused::(

اول این رو بدونید که تراکم زیر مجموعه زیر بناست.یعنی تراکم جزئی از زیر بناست.
دوم اینکه زیر بنا مساحت تمام قسمت های دارای سقفه.اعم از زیر زمین ها و پیلوت و طبقات و همچنین خرپشته به علاوه قسمتی که کنسول شده روی گذر.
ولی تراکم فقط شامل مساحت دارای سقفه که به تصرف مسکونی یا اداره یا هر کاربری دیگه ای که در میاده.منهای کنسول.کنسول روی گذر اگرچه به تصرف کاربری در میاد ولی جز تراکم حساب نمیشه.
نیازه بیشتر توضیح بدم؟عکس بزارم؟

memarmemar

عضو جدید
کاربر ممتاز
اول این رو بدونید که تراکم زیر مجموعه زیر بناست.یعنی تراکم جزئی از زیر بناست.
دوم اینکه زیر بنا مساحت تمام قسمت های دارای سقفه.اعم از زیر زمین ها و پیلوت و طبقات و همچنین خرپشته به علاوه قسمتی که کنسول شده روی گذر.
ولی تراکم فقط شامل مساحت دارای سقفه که به تصرف مسکونی یا اداره یا هر کاربری دیگه ای که در میاده.منهای کنسول.کنسول روی گذر اگرچه به تصرف کاربری در میاد ولی جز تراکم حساب نمیشه.
نیازه بیشتر توضیح بدم؟عکس بزارم؟
خط اولو فهمیدم:D(زحمت کشیدم:D)
زیربنا ینی مجموع مساحتهای دارای سقف؟
تراکم هم بازم مجموع- ولی تفاوت این دو توی اینه که یک قسمتهایی کم و زیاد میشه به مساحت ؟
درست فهمیدم؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
خط اولو فهمیدم:D(زحمت کشیدم:D)
زیربنا ینی مجموع مساحتهای دارای سقف؟
تراکم هم بازم مجموع- ولی تفاوت این دو توی اینه که یک قسمتهایی کم و زیاد میشه به مساحت ؟
درست فهمیدم؟
:)
بله هر چی که دارای سقفه زیر بنا محسوب یشه.
واسه تراکم،زیر بنارو منهای پیلوت(غیر مسکونی) و زیر زمین ها و مساحت کنسول و خرپشته کنید.

memarmemar

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام مجدد:)اقا فرزاد قسمت 8 این پست رو برام توضیح میدین؟اون پخ سمت خیابون رو نفهمیدم!#154

یک سوال دیگه اینکه:D
قسمت دو این پست ینی چی؟چیو گفتین؟نفهمیدم!#159
توی قسمت یکش هم منظورتون از نورگیر پنجره هاست یا اون نورگیرهایی که واسه اتاق خواب 12متر وواسه اشپزخانه 6 متر؟:w20:دقیقا منظورتون چی بود؟:(

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام مجدد:)اقا فرزاد قسمت 8 این پست رو برام توضیح میدین؟اون پخ سمت خیابون رو نفهمیدم!#154

یک سوال دیگه اینکه:D
قسمت دو این پست ینی چی؟چیو گفتین؟نفهمیدم!#159
توی قسمت یکش هم منظورتون از نورگیر پنجره هاست یا اون نورگیرهایی که واسه اتاق خواب 12متر وواسه اشپزخانه 6 متر؟:w20:دقیقا منظورتون چی بود؟:(

سلاممم.
زمین هایی که نبش گذر قرار میگیرن و باید پخ 45 درجه رو رعایت کنن ملزم هستن که این پخ رو تو زیر زمین هم رعایت کنن.یعنی زیر زمین نمتونن پخ رو صاف کنن.
ولی تو ارتفاع بالاتر از 3.5 متر از گذر میتونن پخ رو در نظر نگیرن.بعد اگه پخ رو در نظر گرفتن تو ارتفاع بالای 3.5 متر و اگه مجاز به کنسول رو گذر بودن میتونن تو قسمت پخ 1.5 متر کنسول داشته باشن.

خواهش میکنمم.
گفتم 4.8 حداقل طول باکس پله ست.باید اول ببینید چند تا پله دارید و 1.20 هر پاگرد هم حساب کنید بعد ببینید طول باکس پلتون چقدر میشه.جاهایی که ارتفاع طبقات رو بیشتر میگیرن این طول باکس پله معمولا 5.1 متر میشه.
اون 6 درصد منظورم همون پاسیو هستش.

رجایی اشکان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نورگیری:
چند تا نکته در مبحث نورگیری رو با اجازه مهندس فرزاد بهش اشاره کنم.1-در نورگیری ساختمانهای بیش از 5 طبقه مسکونی نورگیری 5 طبقه آخر از فضای نورگیر بلامانع است و طبقات زیرین باید برای تامین روشنایی فضای اصلی از نورگیری مستقیم استفاده کنند اما جون این موضوع کمی مشکله یه تبصره گذاشتند بدین شرح:در صورت محدودیت طراحی جهت نورگیری فضای تحتانی در برابر افزایش هر طبقه مازاد بر5طبقه 0/5متر به پهنای نورگیر و 2متر مربع به مساحت اضافه شود
2-با توجه به امکان نورگیری از 2جبهه در کاربری درون بافتی استفاده از نورگیر در قطعه های با سطح اشغال تا عمق 12متر مجاز نمیباشد و در صورت پیش بینی مساحت آن جزو تراکم محسوب میگردد
3-در مواردی که اقامت اصلی از دو تصرف مسکونی مستقل از یک نورگیر نور و هوا میگیرند فاصله پنجره های آنها نباید کمتر از 6متر واگر یکی از فضاها فرعی بود حداقل فاصله پنجره ها 4 متر میباشد
(این سومی خیلی مهمه برای اینکه خیلیا نورگیرو اجرا میکنن ولی مجبورن جریمه ماده صدشو پرداخت کنن و ثبت هم جزو متراژ بناشون نمیاره)

رجایی اشکان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در مورد پخ هم اضافه کنم برای املاکی که به لاین پیاده راه منتهی میشوند حداقل پخ 2 متر و اگر به سواره منتهی بشوند حداقل پخ 4 متر باید اجرا بشود(پیاده و سواره را طرح تفصیلی مشخص کرده)

memarmemar

عضو جدید
کاربر ممتاز
نورگیری:
چند تا نکته در مبحث نورگیری رو با اجازه مهندس فرزاد بهش اشاره کنم.1-در نورگیری ساختمانهای بیش از 5 طبقه مسکونی نورگیری 5 طبقه آخر از فضای نورگیر بلامانع است و طبقات زیرین باید برای تامین روشنایی فضای اصلی از نورگیری مستقیم استفاده کنند اما جون این موضوع کمی مشکله یه تبصره گذاشتند بدین شرح:در صورت محدودیت طراحی جهت نورگیری فضای تحتانی در برابر افزایش هر طبقه مازاد بر5طبقه 0/5متر به پهنای نورگیر و 2متر مربع به مساحت اضافه شود
2-با توجه به امکان نورگیری از 2جبهه در کاربری درون بافتی استفاده از نورگیر در قطعه های با سطح اشغال تا عمق 12متر مجاز نمیباشد و در صورت پیش بینی مساحت آن جزو تراکم محسوب میگردد
3-در مواردی که اقامت اصلی از دو تصرف مسکونی مستقل از یک نورگیر نور و هوا میگیرند فاصله پنجره های آنها نباید کمتر از 6متر واگر یکی از فضاها فرعی بود حداقل فاصله پنجره ها 4 متر میباشد
(این سومی خیلی مهمه برای اینکه خیلیا نورگیرو اجرا میکنن ولی مجبورن جریمه ماده صدشو پرداخت کنن و ثبت هم جزو متراژ بناشون نمیاره)

اقای رجایی پهنای نورگیر کجا میشه؟:D
گزینه دوشم نفهمیدم!میشه یکم توضیح بدین؟:redface:

سلاممم.
زمین هایی که نبش گذر قرار میگیرن و باید پخ 45 درجه رو رعایت کنن ملزم هستن که این پخ رو تو زیر زمین هم رعایت کنن.یعنی زیر زمین نمتونن پخ رو صاف کنن.
ولی تو ارتفاع بالاتر از 3.5 متر از گذر میتونن پخ رو در نظر نگیرن.بعد اگه پخ رو در نظر گرفتن تو ارتفاع بالای 3.5 متر و اگه مجاز به کنسول رو گذر بودن میتونن تو قسمت پخ 1.5 متر کنسول داشته باشن.

خواهش میکنمم.
گفتم 4.8 حداقل طول باکس پله ست.باید اول ببینید چند تا پله دارید و 1.20 هر پاگرد هم حساب کنید بعد ببینید طول باکس پلتون چقدر میشه.جاهایی که ارتفاع طبقات رو بیشتر میگیرن این طول باکس پله معمولا 5.1 متر میشه.
اون 6 درصد منظورم همون پاسیو هستش.
ببخشید برای این قوانینی که میگید کتابی هست تا ما تهیه کنیم و طرح هامون رو با این قوانین شهرداری انجام بدیم ؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
اقای رجایی پهنای نورگیر کجا میشه؟:D
گزینه دوشم نفهمیدم!میشه یکم توضیح بدین؟:redface:
همون عرض نورگیر میشه .

مورد دومش هم میگه اگه ملکی از دو جبهه نورگیری داشته باشه...مثلا هم از شمال و هم از جنوب.یا جنوب و شرق...و عمق سطح اشغال بنا تا 12 متر باشه ،امکان استفاده از نورگیر وجود نداره.در صورتی هم که از نورگیر استفاده کنن ،مساحتش جز تراکم حساب میشه.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
ببخشید برای این قوانینی که میگید کتابی هست تا ما تهیه کنیم و طرح هامون رو با این قوانین شهرداری انجام بدیم ؟
سلامم.
منبع اصلی همون مبحث 3 و 4 هستش.

بالا