ضوابط شهرداری و طراحی معماری

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
در تکمیل گفته های مهندس البته ضمن عذرخواهی بخاطر جسارتم باید ذکر نمود که:محل استقرار ساختمان در در زمینهای با محور طولی شرقی غربی 60درصد غرب یا شمال غربی قطعه میباشد

سلاممم مهندس.
ممنون جمله های شما تکمیل کنندست.
کاملا درسته.در زمینهای شرقی -غربی محل استقرار بنا غرب یا شمال غربیه(معمولا غربه)مگر اینکه مسئله خاصی باشه.

رجایی اشکان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
-احداث ساختمان در املاک زیر 200 متر مربع با رعایت 60 درصد طول بعلاوه 2 متر مساحت سند؛قبل از اصلاحی در باقیانده زمین و در حد تراکم ماز بلامانع میباشد.

-ملک با مساحت بالای 200 متر مربع پیشروی 60 درصد بعلاوه 2متر به شرط ایجاد نورگیر با مساحت مازاد بر 60 درصد(به اندازه 2 متر پیشروی)مجاز میباشد.

مشاهده پیوست 169554مشاهده پیوست 169555
در تکمیل گفته های جناب مهندس باید بگم 2درصد پیشروی به شرط رعایت اشرافیت یا اخذ رضایتنامه محضری از مجاورین مبنیدر صورت جلو آمدن از آنها برای شهرداری پذیرفته است

hado_st

عضو جدید
سلام. من چندتا سوال داشتم
1- میخواستم بدونم 2 متر پیشروی به همه ی زمینها تعلق میگیره؟ آخه یه جا خونده بودم به زمینهایی که بیشتر از 25 متر طول داشته باشن تعلق میگیره.
2- ارتفاع کنسول تا خیابون باید 3.5 باشه یا 4.5؟ استادی که ضوابط درس میداد میگفت 4.5
3- ممکنه یکبار دیگه ابعاد پارکینگ رو برای پارک 1 تا 3 ماشین رو بگید؟ درجاهای مختلف چیزای مختلفی دیدم
4- عرض درب ورودی پارکینگ باید 3 باشه یا 3.5؟
5- برای مساحت و ابعاد پنجره های فضاهای مختلف آِیا قانونی وجود داره؟
6- در جایی خوندم در صورتی که تعداد واحدها فرد باشه یک واحد پارکینگ نداره. آیا درسته؟
7- آیا ارتفاع سقف پارکینگ بین 2.20 تا 2.60 متغیر است؟
8- در قسمت ضوابط پخ که گذاشته بودید نوشته بود پخ در زیرزمین و همکف که در خیابان میفتد باید رعایت شود. زیرزمینش واسم سواله.

ممنون میشم اینهارو جواب بدید

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام. من چندتا سوال داشتم
1- میخواستم بدونم 2 متر پیشروی به همه ی زمینها تعلق میگیره؟ آخه یه جا خونده بودم به زمینهایی که بیشتر از 25 متر طول داشته باشن تعلق میگیره.
2- ارتفاع کنسول تا خیابون باید 3.5 باشه یا 4.5؟ استادی که ضوابط درس میداد میگفت 4.5
3- ممکنه یکبار دیگه ابعاد پارکینگ رو برای پارک 1 تا 3 ماشین رو بگید؟ درجاهای مختلف چیزای مختلفی دیدم
4- عرض درب ورودی پارکینگ باید 3 باشه یا 3.5؟
5- برای مساحت و ابعاد پنجره های فضاهای مختلف آِیا قانونی وجود داره؟
6- در جایی خوندم در صورتی که تعداد واحدها فرد باشه یک واحد پارکینگ نداره. آیا درسته؟
7- آیا ارتفاع سقف پارکینگ بین 2.20 تا 2.60 متغیر است؟
8- در قسمت ضوابط پخ که گذاشته بودید نوشته بود پخ در زیرزمین و همکف که در خیابان میفتد باید رعایت شود. زیرزمینش واسم سواله.

ممنون میشم اینهارو جواب بدید

سلاممم.
1-قانونش اینه که به زمینهای با طول بیشتر از 25 بدن.ولی به کمتر از اون هم میدن.باز به ضوابط شهرهای مختلف بستگی داره.طبق طرح تفصیلی طول بیشتر 25 متر رو میدن.
2- 3.5 متر.مبحث مقررات ملی و ضوابط شهرداری
3- طبق مبحث 4 یک پارکینگ 5*2.5 .........دو پارکینگ 5*5 ...........سه پارکینگ 5*7.5 و ....
مبحث میگه اگه مثلا دو خودرو و یا 3 خودرو بین دوستون قرار گرفتن نیم متر از حداقل عرض پارکینگ متونه کم شه.
ولی شهرداری تهران طبق طرح تفصیلی یک خودرو 2.5*5 ........دو خودرو 4.5*5........سه خودرو 6.5*5 و .......

4-عرض درب 3 متر
5-تو مبحث4 کامل تو ضیح داده......یه جدولی هم ارائه داده
6-من نشنیدم.به ازای هر واحد زیر 150 متر مربع یک پارکینگ طبق طرح تفصیلی
7- بستگی داره همکف باشه یا زیرزمین
8-بله زیر زمین هم بایدرعایتشه.چون اون قسمت کلا واسه گذره.ممکنهاز اون جا تاسیسات شهری عبور کنه.

hado_st

عضو جدید
ممنون از جواباتون
ممکنه حداقل و حداکثر ارتفاع پارکینگ رو در همکف(پیلوت) و زیرزمین بگید؟
حداقل ارتفاع ورودی پارکینگ رو هم بگید

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
ممنون از جواباتون
ممکنه حداقل و حداکثر ارتفاع پارکینگ رو در همکف(پیلوت) و زیرزمین بگید؟
حداقل ارتفاع ورودی پارکینگ رو هم بگید
سلام.
خواهش میکنم.
حداقلش تو مبحث 4 هست.الان یادم نیست.
ولی حداکثرش طبق طرح تفصیلی تهران واسه همکف 2.40 و واسه زیرزمین 2.60.(ارتفاع تموم شده زیر سقف.

archi_arch

مدیر بازنشسته
ضابطه دومتر پیشروی واسه زمینهای با حداقل طول 25 متر یا حداقل مساحت 180 مترمربع هست

ارتفاع پارکینگ همکف هم تا جایی که من یادمه در پارکینگهای کوچک (تا 3 پارکینگ) 2.20 و واسه پارکینگهای متوسط و بزرگ (4 تا به بالا) حداقل 2.40 ئه.
حداقل ارتفاع ورودی پارکینگ (قسمت سرگیری) هم 180 ئه و درصورتی که ادم عبور مداوم میکنه 2.05

hado_st

عضو جدید
من باز چندتا سوال دارم. ممنون میشم جواب بدید:
1- در مبحث نورگیرهای زمین های کمتر از 200 مترمربع, 6 درصد مساحت کل زمین موردنظر هست یا 6 درصد مساحت 60 درصدی که حساب کریم؟
2- در ابعاد راه پله, طول 4.8 چه جوری به دست میاد؟ پاگرد(1.2) + 8 تا پله (2.4) + پاگرد (1.2) ؟
3- عرض رمپ یکطرفه و دو طرفه در پارکینگ 3 و 6 هست؟
4- مقدار درز انبساط چه جوری حساب میشه؟
5- پنجره در نورگیرهایی که به هم مشرف هستند از ارتفاع 1.60 شروع میشه یا 1.70؟
6- ابعاد آسانسور در زمینهای زیر 200 مترمربع 1.6*1.4 و در زمینهای بالای 200 مترمربع 1.6*2 باید در نظر گرفته بشه؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
من باز چندتا سوال دارم. ممنون میشم جواب بدید:
1- در مبحث نورگیرهای زمین های کمتر از 200 مترمربع, 6 درصد مساحت کل زمین موردنظر هست یا 6 درصد مساحت 60 درصدی که حساب کریم؟
2- در ابعاد راه پله, طول 4.8 چه جوری به دست میاد؟ پاگرد(1.2) + 8 تا پله (2.4) + پاگرد (1.2) ؟
3- عرض رمپ یکطرفه و دو طرفه در پارکینگ 3 و 6 هست؟
4- مقدار درز انبساط چه جوری حساب میشه؟
5- پنجره در نورگیرهایی که به هم مشرف هستند از ارتفاع 1.60 شروع میشه یا 1.70؟
6- ابعاد آسانسور در زمینهای زیر 200 مترمربع 1.6*1.4 و در زمینهای بالای 200 مترمربع 1.6*2 باید در نظر گرفته بشه؟

ببخشید سوالتون رو دیر جواب میدن.

1- 6 درصد از کل زمین.
2- این طول حداقله.یه جایی ممکنه 5.1 متر بشه.آره همونطور که شما میگیده.
3- عرض رمپ 3.5 متره.اگه پارکینگ بالای 1000 متر یا با ظرفیت بیش از 25 واحد باشه یک رمپ 5 متری و یا دو رمپ 3.5 متری نیازه.
4- همون 1.200 ارتفاع.مث درز انقطاع.
5- 1.80 متر.
6- بله.

aydaaaa

کاربر بیش فعال
-احداث ساختمان در املاک زیر 200 متر مربع با رعایت 60 درصد طول بعلاوه 2 متر مساحت سند؛قبل از اصلاحی در باقیانده زمین و در حد تراکم ماز بلامانع میباشد.

-ملک با مساحت بالای 200 متر مربع پیشروی 60 درصد بعلاوه 2متر به شرط ایجاد نورگیر با مساحت مازاد بر 60 درصد(به اندازه 2 متر پیشروی)مجاز میباشد.

مشاهده پیوست 169554مشاهده پیوست 169555

یعنی اگه زمینمون بالای 200 متر مربع باشه به شرطی میتونیم 2 متر پیشروی رو داشته باشیم که نورگیر داشته باشیم تو ساختمونمون؟؟؟؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
یعنی اگه زمینمون بالای 200 متر مربع باشه به شرطی میتونیم 2 متر پیشروی رو داشته باشیم که نورگیر داشته باشیم تو ساختمونمون؟؟؟؟
سلامم.
بله ضابطش تو تهران همینه.البته تو عمل چیز دیگه ای اتفاق میفته.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
چه اتفاقی؟؟؟؟:eek: پس قانون 25 متر طول که 2 متر پیشروی بهش تعلق میگیره چیه؟؟؟؟ من واقعا قاطی کردم.:cry:

سلام.
اصل ضابطه همونه.به ساختمونایی که طول 25 یا بیشتر دارن 2 متر رو میدن.ولی تو بعضی مناطق به کمترش هم میدن.مثلا اگه پلاک های تجمیعی باشه میدن.
به دستور نقشه باید نگاه کنید دیگه.

farzin1360

عضو جدید
سلام دوستان
کسی اطلاع دقیق داره که تا چند طبقه میتونیم بجای پله فرار از روش جداسازی لابی آسانسور از راه پله استفاده کرد ؟ میشه مرجعی برای این قانون معرفی کنین ؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام دوستان
کسی اطلاع دقیق داره که تا چند طبقه میتونیم بجای پله فرار از روش جداسازی لابی آسانسور از راه پله استفاده کرد ؟ میشه مرجعی برای این قانون معرفی کنین ؟
سلامم مهندس.
یه همکاری ما داریم الان چند وقته قراره یه کتابچه مقررات آتش نشانی رو برای ما بیاره.خودش واسه یه پروژه ای که جواز طبقه 6 رو گرفتن اطلاع کامل داره.حتما دفترچه که به دستم رسید دقیقش رو بهتون میگم.

akropolis

عضو جدید

سلام. دوستان یه سوال داشتم آیا همزمان میشه از پروانه نظارت معماری و اجرای معماری استفاده کرد یعنی میشه همزمان ناظر یه ساختمانی بود و یه ساختمان دیگه رو مجری باشیم چون من هم پروانه نظارت دارم هم اجرای معماری .......................اگه طراحی رو قبول بشم میتونم از هر سه استفاده کنم ..ممنون

رجایی اشکان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان

http://iran125.ir/post/186/دستورالعمل-ايمني-براي-ساختمانهاي-بالاي4سقف-و-يا-بيش-از-6-واحد
[FONT=&quot] ضوابط مربوط به مسیر ودستگاه پله اضطراری سازمان اتشنشانی
به لینک مذکور مراجعه کنید فکر کنم جوابتون رو پیدا کنید
[/FONT]

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز

سلام. دوستان یه سوال داشتم آیا همزمان میشه از پروانه نظارت معماری و اجرای معماری استفاده کرد یعنی میشه همزمان ناظر یه ساختمانی بود و یه ساختمان دیگه رو مجری باشیم چون من هم پروانه نظارت دارم هم اجرای معماری .......................اگه طراحی رو قبول بشم میتونم از هر سه استفاده کنم ..ممنون

س. دوست خوب شما به صورت همزمان نمیتونید اجرا و نظارت داشته باشید
همزمان فقط این دو حالت میشه یا طراحی و نظارت
و یا طراحی و اجرا
و در هر کدام ازین دسته مجموعا تا 8000متر میتوانید مهر بزنید حال ممکنه 5000 طراحی بزنید و 3000باقیمانده رو نظارت کنید مجموعا تا
8000 میتوانید

شادخت

عضو جدید
سلام ممنون از سایت تون اگه میشه مراحل محاسبه انجام چنین رمپی روبرام ایمیل کنین.
ااگه میشه چند نمونه رمپ دیگه هم برام بفرستین نحوه محاسبه هم حتما برام بنویسین :redface:

رجایی اشکان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
جان پناه و نماي شيشه:

جان پناه و نماي شيشه:

جان پناه و نماي شيشه:

- احداث جان پناه با ارتفاع حداقل110 الی 90 سانتيمتر اطراف پشت بام ، بالكن ، در صورتيكه از نرده جهت جان پناه استفاده گردد، بايستي

حفاظهاي داخلي آن بصورت عمودي بوده

و به فاصله حداكثر 10 سانتيمتر از يكديگر و با همان ارتفاع نصب گردد.

- در صورت تصميم براي اجراي نماي سنگ يا شيشه موارد ذيل رعايت و اجرا گردد:

الف) شيشه از نوع سكوريت انتخاب شود.

ب)ابعاد شيشه و سنگ حداكثر 50×50 در نظر گرفته شود. هر سه متر ارتفاع سنگ روي نبشي قرار گيرد.

ج) فرم اصلي نماي شيشه از بر ساختمان پيش زدگي نداشته و قابهاي شيشه بصورت عمودي باشد.

د) از داخل ساختمان پشت به نماي شيشه اي از كف تمام شده در هر طبقه اجراي جان پناه با مصالح ساختماني به ارتفاع حداقل 80 سانتيمتر و

يا نصب نرده با همين ارتفاع.

aydaaaa

کاربر بیش فعال
وقتی ما تراکممون 300 % هست و پنج طبقه مسکونی داریم پس سهم هر طبقه 60 درصد هست حالا وقتی ما 2 متر پیشروی داریم یا به خاطر عرض گذر پیشروی ومعبر داریم عملا هر طبقمون بیشتر از 60 % میشه حالا باید این مقدار اضافی رو به نحوی ( مثلا با نورگیر و ....) کم کنیم؟ اگه نیازی به نورگیر نباشه اونوقت چی؟نمیتونیم این مقدارو بسازیم؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
وقتی ما تراکممون 300 % هست و پنج طبقه مسکونی داریم پس سهم هر طبقه 60 درصد هست حالا وقتی ما 2 متر پیشروی داریم یا به خاطر عرض گذر پیشروی ومعبر داریم عملا هر طبقمون بیشتر از 60 % میشه حالا باید این مقدار اضافی رو به نحوی ( مثلا با نورگیر و ....) کم کنیم؟ اگه نیازی به نورگیر نباشه اونوقت چی؟نمیتونیم این مقدارو بسازیم؟

سلامممم.
اون 2 متر پیشروی رو باید ببینید و از شهرداری بپرسید که تو نقشه ها باید با نورگیر و درز انقطاع جبران بشه یا نه...چون این قضیه تو تهران قبلا به گونه ای بود که این مقدار رو باید نورگیر میزاشتن(اگر چه نیازی هم نبود) و بعد طرف نورگیر رو نمیزاشت و خلافی میداد.بعد گفتن تو نقشه ها هم نمیخواید بزارید و همون اول خلافش رو بدید.الان رو نمیدونم.
در مورد کنسول رو گذر باید بگم که اون ربطی به تراکم نداره و مقدارش جدا محاسبه میشه.

arefeh

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
سلامممم.
اون 2 متر پیشروی رو باید ببینید و از شهرداری بپرسید که تو نقشه ها باید با نورگیر و درز انقطاع جبران بشه یا نه...چون این قضیه تو تهران قبلا به گونه ای بود که این مقدار رو باید نورگیر میزاشتن(اگر چه نیازی هم نبود) و بعد طرف نورگیر رو نمیزاشت و خلافی میداد.بعد گفتن تو نقشه ها هم نمیخواید بزارید و همون اول خلافش رو بدید.الان رو نمیدونم.
در مورد کنسول رو گذر باید بگم که اون ربطی به تراکم نداره و مقدارش جدا محاسبه میشه.

سپاس از آقای فرزاد خان عزیز....که همچنان با فعالیت خودشون به همه ما انرژی میدند....واقعا ممنونم
آقا فرزاد یک سئوال داشتم اگر براتون مقدور اگر توضیحی در باره این پیشروی دارید که کامل باشه که بفهمیم کی و چه زمانی میتونید این پیشروی رو داشته باشیم و یا اصلا در زمینهایی که چهارگوش نیست به چه صورت و کلا در این مورد بفرمایید ممنون میشم
و یک سئوال دگ من به عنوان یک مهندس میتونم برم از نظام مهندسی تهران ضوابط جدید رو دریافت کنم؟؟؟که بتونم مطالعه کنم ببینم ضوابط به چه صورتی است؟؟؟یا باید شهرداری برم؟؟
چند سالی است که از این مسائل به دور هستم و حس میکنم خیلی دور افتادم و نیاز دارم که اطلاعاتم رو آپدیت کنم...ممنون میشم اگر بنده رو راهنمایی کنید....:gol::gol::gol:

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سپاس از آقای فرزاد خان عزیز....که همچنان با فعالیت خودشون به همه ما انرژی میدند....واقعا ممنونم
آقا فرزاد یک سئوال داشتم اگر براتون مقدور اگر توضیحی در باره این پیشروی دارید که کامل باشه که بفهمیم کی و چه زمانی میتونید این پیشروی رو داشته باشیم و یا اصلا در زمینهایی که چهارگوش نیست به چه صورت و کلا در این مورد بفرمایید ممنون میشم
و یک سئوال دگ من به عنوان یک مهندس میتونم برم از نظام مهندسی تهران ضوابط جدید رو دریافت کنم؟؟؟که بتونم مطالعه کنم ببینم ضوابط به چه صورتی است؟؟؟یا باید شهرداری برم؟؟
چند سالی است که از این مسائل به دور هستم و حس میکنم خیلی دور افتادم و نیاز دارم که اطلاعاتم رو آپدیت کنم...ممنون میشم اگر بنده رو راهنمایی کنید....:gol::gol::gol:
سلامممم عارفه خانم.کم پیدا بودید:)
این پیشروی و مجاز بودن پیشروی رو تو دستور نقشه قید میکنه.مقلا تو قسمتی که نوشته حداکثر پیشروی عددی رو جلوش مینویسه.که معمولا 2 متره.
یه پیشروی دیگه هم هست که همون کنسول بر روی گذره که ظوابطش مربوط میشه به عرض گذر(12 متر تا 20 متر 80 سانت کنسول-بالای 20 متر (گذر های غیر بزرگراه) 120 سانت کنسول) و جز تراکم حساب نمیشه.یعنی جز اون 60 درصد حساب نمیشه.
باید برید سر بزنید دیگه.ولی نظام مهندسی تو تهران خیلی کاره ای نیست.شهرداری ها ضوابط رو دارن.بهترین مرجعش این دفاتر خدمات الکترونیک هستن.یه کدومشون رو برید با مدیرشون صحبت کنید بهتون میگن که ضوابط رو چجوری گیر بیارید.اگه دفتری همکاری نکرد برید یه دفتر دیگه.کارت دانشجویی نشون بدید بگید واسه دانشگاه میخوام.
نگران نباشید سخت تر از آزمون نیست.
:gol:

رجایی اشکان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
کنسول در ارتفاع 2/4 متر مانند پیلوت از کف پیاده حداکثر 60 سانتیمتر بیشتر نباید باشد البته اونم با شرایط خاص خودش در کرج که تا ارتفاع زیر 3/5 حتما رای اعاده صادر میشه تو کمیسیون ماده صد. کنسول راه پله فقط می تواند در ارتفاع 2/20 یا 2/40 از کف باشد و حداکثر 70 سانتی متر پیش آمدگی و عرض 3 مترباشد کنسولهای احداثی در خیابان جزو تراکم ساختمانی نیست.

aydaaaa

کاربر بیش فعال
توی ساختمان مسکونی 5 طبقه روی پیلوت و 2 طبقه زیرزمین با ارتفاع کمتر از 23 متر و حداکثر 4 واحد در هر طبقه که همکف تجاری هست، چندتا باکس پله میخواد؟ پله اکسپوزم میخواد؟

رجایی اشکان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
http://uupload.ir/files/4x0w_capture.jpg
وقتی 6 تا ماشین به این شکل کنار هم قرار میگیرن، 12.5 متر دهنه لازم داریم یا 13 متر؟؟؟

سلام معمولا ستونگذاری و بارهای وارده اجازه دهنه 13متری رو نمیده ولی اگر جواب بده طبق ضوابط شهرداری برای هر ماشین در چیدمان عمودی 2/5 عرض نیاز داریم و چون یک طرف ماشین های شماره 2و7 دیوار هست برای اون دو ماشین باید عرض 3 در نظر بگیریم یعنی در عمل 16 متر بایر تو در توی ستونمون باشه عرض 2 متر که شما محاسبه کردید برای چیدمان مستقیم (اتوبوسی) هست .البته تو چیدمان عمودی برای هر 3 خودرو تا دهنه 6/8وبعضی شهرداریها تا 6/75 را هم تایید میکنند.

رجایی اشکان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
توی ساختمان مسکونی 5 طبقه روی پیلوت و 2 طبقه زیرزمین با ارتفاع کمتر از 23 متر و حداکثر 4 واحد در هر طبقه که همکف تجاری هست، چندتا باکس پله میخواد؟ پله اکسپوزم میخواد؟

طبق مقررات ملی ساختمان و ضوابط شهرسازی برای ساختمانهای دارای کاربریهای مختلط(مسکونی تجاری اداری)ضروریست از نظر ایمنی دستگاه پله مسکونی مستقل از دستگاه پله کاربریهای دیگر در نظر گرفته شود.یعنی حداقل دو باکس پله نیاز داریم ضمنا این نکته را هم باید درنظر بگیریم که برای ارتفاع بیش از 18 متر اجرای خروجی دوم الزامیست.

aydaaaa

کاربر بیش فعال
طبق مقررات ملی ساختمان و ضوابط شهرسازی برای ساختمانهای دارای کاربریهای مختلط(مسکونی تجاری اداری)ضروریست از نظر ایمنی دستگاه پله مسکونی مستقل از دستگاه پله کاربریهای دیگر در نظر گرفته شود.یعنی حداقل دو باکس پله نیاز داریم ضمنا این نکته را هم باید درنظر بگیریم که برای ارتفاع بیش از 18 متر اجرای خروجی دوم الزامیست.

ارتفاع 18 متر کجا هست؟مگه ملاک 23 متر. نیست و اینکه یه باکس پله اکسپوز نما باشه.به تعداد واحد ربطی نداره پس؟

بالا