ضریب پواسون

pinion

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
1)ضریب پواسون چه موقع منفی میشه
2)در چه شرایطی منفی میشه
3)در چه موادی منفی میشه

E.Ahangari

عضو جدید
ضریب پواسون

سلام دوست عزیز در پاسخ به سوالات باید بگم ضریب پواسون یک کمیت مثبت است. و در هیچ شرایط و موادی این مقدار منفی نمیباشد.در مورد وجود علامت منفی در فرمول باید این نکته را ذکر کرد که چون بر اثر تنش وارده بر جسم تغییر شکل در سایر جهات جسم دیده می شود لذا برای مثبت نگاه داشتن این ضریب در مواردی که با کاهش کرنش (طولی یا عرضی) مواجه هستیم علامت منفی را برای خنثی کردن علامت منفی کرنش کاهشی بکار می بریم.
به عنوان مثال می دونیم اگه یک قطعه استوانه ای را تحت تنش کششی تک محوری قرار دهیم ، در جهت نیرو طول آن افزایش پیدا می کند. پس کرنش طولی ما مثبت است ولی مشاهده می کنیم که در استوانه در امتداد عمود بر نیرو با کاهش بعد همراه است. لذا کرنش عرضی استوانه منفی است. و ضریب پواسون که برابر نسبت کرنش عرضی به کرنش طولی است برابر با :

:w30:
υ = - εD/εL

pinion

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در برخی از کامپوزیتها که در صنایع هوا فضا کاربرد دارند این مواد کاربرد دارند
اگر جسمی را از یک طرف تحت کشش قرار دهیم در طرف دیگر دچار افزایش طول میشود .
ولی بدلیل حساس بودن کاربرد بسیار کم در مورد ان مطلب منتشر شده است

E.Ahangari

عضو جدید
ضریب پواسون

در برخی از کامپوزیتها که در صنایع هوا فضا کاربرد دارند این مواد کاربرد دارند
اگر جسمی را از یک طرف تحت کشش قرار دهیم در طرف دیگر دچار افزایش طول میشود .
ولی بدلیل حساس بودن کاربرد بسیار کم در مورد ان مطلب منتشر شده است

پس سوال پرسیدنت برای چی بود؟؟:question:

somayeh_2

عضو جدید
پس اینکه کی گن اگه ضریب پواسون5/0 باشه ماده تراکم ناپذیره چه معنی می تونه داشته باشه

E.Ahangari

عضو جدید
ضریب پواسون

پس اینکه کی گن اگه ضریب پواسون5/0 باشه ماده تراکم ناپذیره چه معنی می تونه داشته باشه

:w10: هر چه قدر گشتم چیزی در این مورد پیدا نکردم. چون در رشته خودمون اغلب ماده مورد نظر فلز هست و در فلزات این ضریب بین 2/0 الی 35/0 است. پس شرمندم که نتونستم کمکی کنم مهندس عزیز. ولی فکر کنم از یه مهندس مواد متالوژی بپرسید بهتون جواب می ده. :book:

ali_mech86

عضو جدید
سلام
باید بگم که بر خلاف گفته برخی دوستان چنین موادی درست شده و در کاربردهای هوافضا کلاه و جلیقه ضد گلوله و رگهای مصنوعی استفاده می شه.
در این رابطه مقالات و گزارشات به فارسی بسیار کمه و باید بگم که من فقط یک مقاله در این رابطه پیدا کردم ولی انگیلیسیش خیلی هست.
سلول واحد این مواد به صورت شش ضلعی مقعره و بنابراین در هنگام کشش برعکس مواد معمولی انبساط جانبی پیدا می کنه. به همین دلیل هم ضریب پواسونش منفیه.

یکی از انواع این مواد رو به نام فیبر های آگزتیک(Auxetic) می شناسن.با جستجوی این کلمه میتونین مقالات لاتین زیادی در این موردیدا کنین.
فک کنم برای آشنایی با این مواد همین قدر کافی باشه. ولی اگه کسی اطلاعات بیشتری خواست میتونم کمکش کنم.

ali.mehrkish

عضو جدید
دوستان اگه مطالبی در مورد کامپوزیت ها با ضریب پواسون منفی دارند ممنون میشم بذارند....علی جان مطالب شما رو دارم ...اگه جدید مطلبی داری بفرست..ممنون

sadegh851

عضو جدید
ضريب پواسون

ضريب پواسون

وقتي ضريب پواسون 0.5 باشه، به اين معنيه كه با 2 برابر شدن يك طول، طول ديگه نصف ميشه، پس حجم تغييري نميكنه كه به همون معناي تراكم ناپذيريه. اين خاصيت توي لاستيكها وجود داره.
در مورد ضريب پواسون منفي هم شنيده بودم در شرايط آزمايشگاهي توليد شده، كه البته
از توضيحات دوستان بهره بردم.

raika

عضو جدید
1)ضریب پواسون چه موقع منفی میشه
2)در چه شرایطی منفی میشه
3)در چه موادی منفی میشه
سلام
طبق گفته ي دوست گرامي Fidel ضريب پواسون در مورد شماري از كامپوزيت ها مقداري منفي به خود اختصاص ميده كه البته موضوع پيچيده اي نيست و با يك مدلسازي نه چندان دقيق ميشه بررسيش كرد
موفق باشيد.

M. H. Rajani

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
باید بگم که بر خلاف گفته برخی دوستان چنین موادی درست شده و در کاربردهای هوافضا کلاه و جلیقه ضد گلوله و رگهای مصنوعی استفاده می شه.
در این رابطه مقالات و گزارشات به فارسی بسیار کمه و باید بگم که من فقط یک مقاله در این رابطه پیدا کردم ولی انگیلیسیش خیلی هست.
سلول واحد این مواد به صورت شش ضلعی مقعره و بنابراین در هنگام کشش برعکس مواد معمولی انبساط جانبی پیدا می کنه. به همین دلیل هم ضریب پواسونش منفیه.

یکی از انواع این مواد رو به نام فیبر های آگزتیک(Auxetic) می شناسن.با جستجوی این کلمه میتونین مقالات لاتین زیادی در این موردیدا کنین.
فک کنم برای آشنایی با این مواد همین قدر کافی باشه. ولی اگه کسی اطلاعات بیشتری خواست میتونم کمکش کنم.
از اطلاعات خوبتون ممنون

mohammad ho

عضو جدید
سلامدر رابطه با این موضوع (فیبر های آگزتیک )ویا موادی که عکس قضیه پواسون عمل می کنند اگر مطلب کاملی دارید در سایت بگذارید خیلی نیاز دارم

djorgarden

عضو جدید
مهندس جان ضریب پواسون توی موادی که ساختگی باشن میتونه منفیم باشه. مثلا یه نمونه جالبش زمانیه که توی تخته کن دو تا خط کش انحنا دار قرار بدی.
در این صورت اگه تخته پاک کن رو در راستای طولی فشار بدی علاوه بر اینکه در راستای طولی کاهش طول داره در راستای جانبی هم کاهش طول دراه. پس ضریب پواسونش منفی میشه

ray.ham

عضو جدید
سلام اگه کسی بتونه در مورد مواد با ضریب پواسون منفی اطلاعات بیشتری بده مننون میشم!؟!

نیلوفر رش

عضو جدید
سلام .
کسی میدونه چطور میشه اثبات کرد که ضریب پواسون مصالح همیشه بین صفر تا نیم هست؟ اگه کسی میدونه کمک کنه . مرررسی