[ ضریب تعدیل ] نحوه محاسبه ، پرسش و پاسخ

omiyan

عضو جدید
شاخص قطعی تعدیل سه ماهه 1 و 2 1389

شاخص قطعی تعدیل سه ماهه 1 و 2 1389

سلام
کسی هست شاخص تعدیل سه ماهه اول و دوم 89 را بزاره .:que:

سلام برای هر کدوم از این نوع سوالها میتونید از سایت معاونت راهبردی ریاست جمهوری ( برنامه بودجه سابق ) هم استفاده کنید
http://tec.mporg.ir/

پیوست ها

• 100-98795 ( 1,2 1389 ).rar
    236.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

majid jafarpoor

عضو جدید
سلام کاملا درسته . تعدیل ربطی به مدت پیمان نداره . با نظر کارفرما در اسناد و قرارداد اورده می شود.
کارشناس ارشد عمران - مهندسی و مدیریت ساخت
جعفرپور

آخرین ویرایش توسط مدیر:

ENG.L.S

کاربر فعال تالار مهندسی عمران ,
با سلام.و خسته نباشید .
برای تعدیل نیاز به اطلاعات دارم. برای اینکه از یه کار تعدیل میگیرن باید چی کار کنم؟

من یه سرچی که کردم این تاپیک رو پیدا کردم ولی توضیح جامعی درباره این موضوع پیدا نکردم.
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/52347-محاسبه-صورت-وضعیت-و-تعدیل-►-پرسش-و-پاسخ

برای اینکه درباره متره و براورد راهسازی اطلاعات کسب کنم چه منبعی رو پیشنهاد میکنید ؟
ممنون.

آخرین ویرایش:

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
با سلام.و خسته نباشید .
برای تعدیل نیاز به اطلاعات دارم. برای اینکه از یه کار تعدیل میگیرن باید چی کار کنم؟

من یه سرچی که کردم این تاپیک رو پیدا کردم ولی توضیح جامعی درباره این موضوع پیدا نکردم.
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/52347-%D9%85%D8%AD%D8%A7%D8%B3%D8%A8%D9%87-%D8%B5%D9%88%D8%B1%D8%AA-%D9%88%D8%B6%D8%B9%DB%8C%D8%AA-%D9%88-%D8%AA%D8%B9%D8%AF%DB%8C%D9%84-%E2%96%BA-%D9%BE%D8%B1%D8%B3%D8%B4-%D9%88-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AE

برای اینکه درباره متره و براورد راهسازی اطلاعات کسب کنم چه منبعی رو پیشنهاد میکنید ؟
ممنون.
با سلام: توضیح مختصری در مورد تعدیل می دهم: امید وارم دوستان نیز در تکمیل اشاراتی نمایند:
تعدیل ضریبی است که در اثر نوسانات قیمت مصالح ونرخ دستمزدها براساس شاخص بانک مرکزی توسط سازمان مدیریت وبرنامه ریزی هر سه ماه استخراج وبرای اعمال در صورت وضعیت های پیمانکاران اعلام می گردد. بنابراین در هر سال چهار شاخص تعدیل داریم.البته شاخص ها را باید باختصار بگوییم:
شاخص مبنا-شاخص سه ماهه ای که از اخرین فهرست بهای نزدیک به پیمان استخراج شده است. ودر واقع پیمانکار در ان دوره سه ماهه پیشنهاد قیمت داده است.
شاخص دوره کارکرد- شاخصی که پیمانکار در ان سه ماهه این شاخص کار کرده است.
شاخص رشته ای -برای هر رشته از فهرست بها یک شاخص مستقل تعین می شود.
شاخص گروهی-برای هر فصل از فهرست بها یک شاخص تعین شود.
شاخص تعدیل=شاخص دوره کارکرد:تقسیم بر شاخص مبنا واز این حاصل عدد:یک را کم کنید ونتجه در 0.95 ضرب شود.
ضریب تعدیل=(شاخص دوره کارکرد)/(شاخص مبنا) -1(ضربدر 0.95).
موارد بسیار مفصل است ودر این مختصر نمی گنجد. من توصییه می کنم از طریق سایت :سازمان مدیریت وبرنامه ریزی وبودجه(سازمان برنامه سابق) بخشنامه ها ودستور العمل های تعدیل را از بخش تماس درخواست کنید. راه دیگر اگر در دوستان پیمانکاری حرفه ای یافت می شود(دوستان -دوستان شما ویا اقوام ایشان) این موارد را از وی بپرسید. گفتم اینها مفصل هستند واغلب دستور کار وبخشنامه دارند. مورد اخر رجوع به سازمان نظام مهندسی شهر خودتان است. افراد با تجربه وپیمانکار در ان هستند. ویا رجوع به مدیریت شهرسازی وراه(مسکن وشهر سازی سابق) بخش مناقصات. ود ر نهایت استعلام ار سایت :انجمن ویاسندیکای پیمانکاران ساختمان وتاسیسات استان .موفق باشید.

ENG.L.S

با سلام.و خسته نباشید .

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/52347-محاسبه-صورت-وضعیت-و-تعدیل-►-پرسش-و-پاسخ

ممنون.

با سلام: توضیح مختصری در مورد تعدیل می دهم: امید وارم دوستان نیز در تکمیل اشاراتی نمایند:
تعدیل ضریبی است که در اثر نوسانات قیمت مصالح ونرخ دستمزدها براساس شاخص بانک مرکزی توسط سازمان مدیریت وبرنامه ریزی هر سه ماه استخراج وبرای اعمال در صورت وضعیت های پیمانکاران اعلام می گردد. بنابراین در هر سال چهار شاخص تعدیل داریم.البته شاخص ها را باید باختصار بگوییم:
شاخص مبنا-شاخص سه ماهه ای که از اخرین فهرست بهای نزدیک به پیمان استخراج شده است. ودر واقع پیمانکار در ان دوره سه ماهه پیشنهاد قیمت داده است.
شاخص دوره کارکرد- شاخصی که پیمانکار در ان سه ماهه این شاخص کار کرده است.
شاخص رشته ای -برای هر رشته از فهرست بها یک شاخص مستقل تعین می شود.
شاخص گروهی-برای هر فصل از فهرست بها یک شاخص تعین شود.
شاخص تعدیل=شاخص دوره کارکرد:تقسیم بر شاخص مبنا واز این حاصل عدد:یک را کم کنید ونتجه در 0.95 ضرب شود.
ضریب تعدیل=(شاخص دوره کارکرد)/(شاخص مبنا) -1(ضربدر 0.95).
موارد بسیار مفصل است ودر این مختصر نمی گنجد. من توصییه می کنم از طریق سایت :سازمان مدیریت وبرنامه ریزی وبودجه(سازمان برنامه سابق) بخشنامه ها ودستور العمل های تعدیل را از بخش تماس درخواست کنید. راه دیگر اگر در دوستان پیمانکاری حرفه ای یافت می شود(دوستان -دوستان شما ویا اقوام ایشان) این موارد را از وی بپرسید. گفتم اینها مفصل هستند واغلب دستور کار وبخشنامه دارند. مورد اخر رجوع به سازمان نظام مهندسی شهر خودتان است. افراد با تجربه وپیمانکار در ان هستند. ویا رجوع به مدیریت شهرسازی وراه(مسکن وشهر سازی سابق) بخش مناقصات. ود ر نهایت استعلام ار سایت :انجمن ویاسندیکای پیمانکاران ساختمان وتاسیسات استان .موفق باشید.

ممنونم از توضیحاتتون.
با اجازتون من یه ذره درباره محاسبه ش پیدا کردم اینجا بذارم.

محاسبه تعدیل
قبل از محاسبه ی تعدیل ، باید فاکتور های زیر محاسبه و مشخص شود :

1. مبلغ صورت وضعیت قبل از صورت وضعیت جدید.
  2. تاریخ تهیه ی صورت وضعیت قبل (تاریخی که مقادیر صورت وضعیت تا آن تاریخ شده است )
  3. مبلغ صورت وضعیت جدید که محاسبه ی تعدیل آن مدنظر است .
  4. تاریخ صورت وضعیت جدید ( تاریخی که مقادیر صورت وضعیت تا ان تاریخ اجرا شده است . )
  5. مبلغ ما تفاوت صورت وضعیت جدید و قبل که باید تعدیل شود .
  6. مدت کارکرد : تعداد روزهایی که کارکرد جدید در ان مدت اجرا شده است . اگر در موقع تهیه صورت وضعیت جدید ،عملیات اجرایی ادامه داشته باشد، در ان صورت ، مدت کارکرد عبارت است از تاریخ صورت وضعیت جدید منهای تاریخ صورت وضعیت قبلی .
  7. نسبن کارکرد : هر سال شمسی رابرای محاسبه ی تعدیل به چهار سه ماهه که شامل سه ماهه اول سال ( فروردین ، اردیبهشت ، خرداد) و .... تقسیم میکنیم. بعد از ان باید مشخص کنیم که مدت کارکرد در کدام سه ماهه بوده است . اگر مدت کارکرد کلا در یک سه ماهه واقع شده باشد در ان صورت نسبت کارکرد صد درصد (یعنی یک ) خواهد بود .در غیر این صورت ، باید نسبت های کارکرد سه ماهه ها باید مشخص شود که عبارتند از :

نسبت کار کرد در یک سه ماهه nام = مدت کارکرد در سه ماهه n ام /مدت کارکرد

پس اول مدت کارکرد در سه ماهه ها و سپس نسبت کارکرد معلوم می شود.

8. شاخص مبنای پیمان : این شاخص ، اغلب در متن پیمان و در هنگام عقد قرار داد ا.رده می شود ، بنابراین ، علاوه بر مشخص شدن ان ، باید نوع شاخص که کلی ، رشته ای یا گروهی است، مشخص شود.
9. شاخص دوره ی انجام کار : این شاخص ، با توجه به این کلی یا رشتهای یا گروهی است مشخص شده و با توجه به دوره ی سه ماهه انجام کار تعیین گردد ، اگر دوره ی انجام کار در یک دوره سه ماهه باشد،شاخص هم به همان تعداد سه ماهه ها خواهد بود
10.ضریب تعدیل : ضریب تعدیل با توجه به نوع شاخص محاسبه میشود و اگر مدت کارکرد در چند دوره سه ماهه باشد، به همان تعداد ضریب تعدیل وجود خواهد داشت .
پس از محاسبه این فاکتور ها ی تعدیل عبارت خواهد بود :

مبلغ تعدیل = (مبلغ ما به التفاوت )* (نسبت کارکرد)*(ضریب تعدیل )*(ضرایب متعلقه )

ENG.L.S

ممنونم از توضیحاتتون.
با اجازتون من یه ذره درباره محاسبه ش پیدا کردم اینجا بذارم.

محاسبه تعدیل
قبل از محاسبه ی تعدیل ، باید فاکتور های زیر محاسبه و مشخص شود :

1. مبلغ صورت وضعیت قبل از صورت وضعیت جدید.
  2. تاریخ تهیه ی صورت وضعیت قبل (تاریخی که مقادیر صورت وضعیت تا آن تاریخ شده است )
  3. مبلغ صورت وضعیت جدید که محاسبه ی تعدیل آن مدنظر است .
  4. تاریخ صورت وضعیت جدید ( تاریخی که مقادیر صورت وضعیت تا ان تاریخ اجرا شده است . )
  5. مبلغ ما تفاوت صورت وضعیت جدید و قبل که باید تعدیل شود .
  6. مدت کارکرد : تعداد روزهایی که کارکرد جدید در ان مدت اجرا شده است . اگر در موقع تهیه صورت وضعیت جدید ،عملیات اجرایی ادامه داشته باشد، در ان صورت ، مدت کارکرد عبارت است از تاریخ صورت وضعیت جدید منهای تاریخ صورت وضعیت قبلی .
  7. نسبن کارکرد : هر سال شمسی رابرای محاسبه ی تعدیل به چهار سه ماهه که شامل سه ماهه اول سال ( فروردین ، اردیبهشت ، خرداد) و .... تقسیم میکنیم. بعد از ان باید مشخص کنیم که مدت کارکرد در کدام سه ماهه بوده است . اگر مدت کارکرد کلا در یک سه ماهه واقع شده باشد در ان صورت نسبت کارکرد صد درصد (یعنی یک ) خواهد بود .در غیر این صورت ، باید نسبت های کارکرد سه ماهه ها باید مشخص شود که عبارتند از :

نسبت کار کرد در یک سه ماهه nام = مدت کارکرد در سه ماهه n ام /مدت کارکرد

پس اول مدت کارکرد در سه ماهه ها و سپس نسبت کارکرد معلوم می شود.

8. شاخص مبنای پیمان : این شاخص ، اغلب در متن پیمان و در هنگام عقد قرار داد ا.رده می شود ، بنابراین ، علاوه بر مشخص شدن ان ، باید نوع شاخص که کلی ، رشته ای یا گروهی است، مشخص شود.
9. شاخص دوره ی انجام کار : این شاخص ، با توجه به این کلی یا رشتهای یا گروهی است مشخص شده و با توجه به دوره ی سه ماهه انجام کار تعیین گردد ، اگر دوره ی انجام کار در یک دوره سه ماهه باشد،شاخص هم به همان تعداد سه ماهه ها خواهد بود
10.ضریب تعدیل : ضریب تعدیل با توجه به نوع شاخص محاسبه میشود و اگر مدت کارکرد در چند دوره سه ماهه باشد، به همان تعداد ضریب تعدیل وجود خواهد داشت .
پس از محاسبه این فاکتور ها ی تعدیل عبارت خواهد بود :

مبلغ تعدیل = (مبلغ ما به التفاوت )* (نسبت کارکرد)*(ضریب تعدیل )*(ضرایب متعلقه )

یک مثال برای تعدیل :

مطلوب است محاسبه تعدیل صورت وضعیت شماره سه پیمانی با مشخصات زیر :
الف : مبلغ صورت وضعیت شماره 2 برابر 700 562 97ریال به تاریخ 74/8/15 .
ب: مبلغ صورت وضعیت شماره برابر 000 520 274 ریال به تاریخ 74/12/13
ج : مبلغ اولیه پیمان برابر است با 000 000 293 ریال و شاخص مبنای پیمان سه ماهه چهارم 1369 می باشد .
د: پلوس پیمانکار هفت درصد ، ضریب منطقه ای 25 درصد و ضریب بالاسری سی درصد است .
ه : شاخص های سه ماهه رشت ای اعلام شده از طرف سازمان برنامه و بودجه به شرح جدول است .
شاخص رشتهای سه ماههسه ماهه چهارم 69سه ماهه اول 74سه ماهه دوم 74سه ماهه سوم 74سه ماهه چهارم 74
مقدار278.2691.1705.2730.7733.7

جواب
با توجه به این که مبلغ اولیه پیمان کم تر از سیصد میلیون ریال است ، بنابراین شاخص های مورد استفاده رشته ای خواهد بود که در جدول امده است :
1. مبالغ و تاریخ های صورت وضعیت در خود مساله نوشته شده است .
2. مبلغ مابه التفاوت : 300 957 176 = 700 562 97 -000 520 274
3. مدت کارکرد

مدت کارکردمون میشه از 15 ابان تا 13 اسفند .
مدت کارکرد : 15+30+30+30+13=118 روز
مدت کارکرد در سه ماهه سوم 74 : 15+30=45 روز
مدت کارکرد در سه ماهه چهارم 74 : 30+30+13=73 روز

4. نسبت کارکرد : با توجه به این که مدت کارکرد در دو تا ، سه ماهه بوده است ، بنابراین ، دو تا ، سه ماهه خواهیم داشت .

نسبت کارکرد در سه ماهه سوم 74 =45/118
نسبت کارکرد در سه ماهه چهارم 74 = 73/118

5. شاخص مبنای پیمان =278/2

6.شاخص دوره انجام کار در سه ماهه سوم 74 مساوی 730.7 و در سه ماهه چهارم 733.17 است .
7. ضریب تعدیل

f[SUB]1 ضریب تعدیل سه ماهه سوم 74 = [/SUB](730.7/278.2 -1) 0.95 =1.545

f [SUB]1 پس از رند کردن رقم سوم اعشار[/SUB]= 1.55

f[SUB]2 ضریب تعدیل سه ماهه چهارم 74[/SUB]= ( 733.7/278.2 -1)0.95 =1.555

f[SUB]2 پس رند کردن رقم سوم اعشار [/SUB]= 1.56

8. مبلغ تعدیل

104599760=1.55*( 118 /45)*176975300
= p [SUB]1

[/SUB]170778790=1.55*( 118 /73)*176975300 = p [SUB]2

[/SUB]جمع تعدیل 550378 275 ریال =p

جمع تعدیل پس از اعمال حاصل ضرب ضرایب

454 814 478=( 1.07*1.25*1.3 )* 550378 275 =p

بنابراین ، مبلغ تعدیل صورت وضعیت شماره سه پیمان ذکر شده برابر است با 454 814 478 ريال

فک کنم با این مثال موضوع تعدیل تقریبا جا افتاده باشه . من که یه چیزایی دستم اومد .

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
یک مثال برای تعدیل :

مطلوب است محاسبه تعدیل صورت وضعیت شماره سه پیمانی با مشخصات زیر :
الف : مبلغ صورت وضعیت شماره 2 برابر 700 562 97ریال به تاریخ 74/8/15 .
ب: مبلغ صورت وضعیت شماره برابر 000 520 274 ریال به تاریخ 74/12/13
ج : مبلغ اولیه پیمان برابر است با 000 000 293 ریال و شاخص مبنای پیمان سه ماهه چهارم 1369 می باشد .
د: پلوس پیمانکار هفت درصد ، ضریب منطقه ای 25 درصد و ضریب بالاسری سی درصد است .
ه : شاخص های سه ماهه رشت ای اعلام شده از طرف سازمان برنامه و بودجه به شرح جدول است .
شاخص رشتهای سه ماههسه ماهه چهارم 69سه ماهه اول 74سه ماهه دوم 74سه ماهه سوم 74سه ماهه چهارم 74
مقدار278.2691.1705.2730.7733.7

جواب
با توجه به این که مبلغ اولیه پیمان کم تر از سیصد میلیون ریال است ، بنابراین شاخص های مورد استفاده رشته ای خواهد بود که در جدول امده است :
1. مبالغ و تاریخ های صورت وضعیت در خود مساله نوشته شده است .
2. مبلغ مابه التفاوت : 300 957 176 = 700 562 97 -000 520 274
3. مدت کارکرد

مدت کارکردمون میشه از 15 ابان تا 13 اسفند .
مدت کارکرد : 15+30+30+30+13=118 روز
مدت کارکرد در سه ماهه سوم 74 : 15+30=45 روز
مدت کارکرد در سه ماهه چهارم 74 : 30+30+13=73 روز

4. نسبت کارکرد : با توجه به این که مدت کارکرد در دو تا ، سه ماهه بوده است ، بنابراین ، دو تا ، سه ماهه خواهیم داشت .

نسبت کارکرد در سه ماهه سوم 74 =45/118
نسبت کارکرد در سه ماهه چهارم 74 = 73/118

5. شاخص مبنای پیمان =278/2

6.شاخص دوره انجام کار در سه ماهه سوم 74 مساوی 730.7 و در سه ماهه چهارم 733.17 است .
7. ضریب تعدیل

f[SUB]1 ضریب تعدیل سه ماهه سوم 74 = [/SUB](730.7/278.2 -1) 0.95 =1.545

f [SUB]1 پس از رند کردن رقم سوم اعشار[/SUB]= 1.55

f[SUB]2 ضریب تعدیل سه ماهه چهارم 74[/SUB]= ( 733.7/278.2 -1)0.95 =1.555

f[SUB]2 پس رند کردن رقم سوم اعشار [/SUB]= 1.56

8. مبلغ تعدیل

104599760=1.55*( 118 /45)*176975300
= p [SUB]1

[/SUB]170778790=1.55*( 118 /73)*176975300 = p [SUB]2

[/SUB]جمع تعدیل 550378 275 ریال =p

جمع تعدیل پس از اعمال حاصل ضرب ضرایب

454 814 478=( 1.07*1.25*1.3 )* 550378 275 =p

بنابراین ، مبلغ تعدیل صورت وضعیت شماره سه پیمان ذکر شده برابر است با 454 814 478 ريال

فک کنم با این مثال موضوع تعدیل تقریبا جا افتاده باشه . من که یه چیزایی دستم اومد .

دوست عزیز:
سلام- مطالب خوب و مفیدی تهیه کردید. که برای دانشجویان می تواند بسیار راهگشا در واحدهای متره وبراورد باشد. خواستم تاکید کنم:"جوینده یابنده است."دیدید تلاش خودتان بهترین نتیجه را داد. انشاالله همیشه موفق وپیروز باشید. وهمین روش عالی پیگیری را در کارهای اینده اتان استفاده کنید. با ارزوی موفقیت برای شما.