[ ضریب تعدیل ] نحوه محاسبه ، پرسش و پاسخ

salman hatami

کاربر فعال
سلام
شاخص های تعدیل سه ماهه سوم و چهارم 86 اعلام شد .
البته دولت یک ماه از مهلت قانونی برای اعلام تاخیر داشت ولی باز هم خوبه .
من بیشتر نگرانم نکنه این شاخص ها شتابزده باشند یا خدای نکرده غیر کارشناسی ،
ولی
نکته اینجاست که با حقایق اصلاً منطبق نیست ! (البته مثل بقیه سالها و سه ماهه ها)
بگذریم ، شاخص ها رو در پست بعدی با پسوند PDF اینجا میذارم .
یه چند تا فایل مقایسه ای هم براتون میذارم که واسه کارای خودم انجام دادم .
از همه دوستان خواهش می کنم فقط بیننده نباشن و نظر بدن . مخصوصاً از مهندسایی که دستشون تو کاره . به هر حال پیمانکاری هم یه بخش عمده ای از فعالیت های عمرانیه و تعدیل نقش مهمی داره .(به خصوص با بازار آشفته فعلی)
حاتمی

آخرین ویرایش توسط مدیر:

salman hatami

کاربر فعال
سلام با عرض پوزش از تاخیر (هر چند که به نظرم این موضوع خیلی هم برای دوستان جذاب نبود!)
به هر حال چند تا فایل که مقایسه تعدیل سه ماهه های مختلفه و واسه کارای خودم درست کردم رو اینجا میذارم. اگه دوستان گراف هاشو رسم کنن و با واقعیات بازار مطابقت بدن ، بعدش با شاخص تورم سالیانه بانک مرکزی مقایسه کنن بعد برن وزن این ایتم ها رو در تعیین شاخص تورم به دست بیارن ..... ، شاید یه روز کتابشو بیرون دادم (75% این مسیر رو رفتم ، یه کم بیکار بشم نتایجش رو مقاله می کنم و بعدش اگه خدا بخواد کتابشو .... - البته همه داده ها اینا نیستن هااااا- )
حاتمی

پیوست ها

• moghayese tadil 85-abniye.pdf
    17.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • moghayese tadil 85-bargh.pdf
    19.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

salman hatami

کاربر فعال
این هم بقیه

پیوست ها

• moghayese tadil 85-mechanic.pdf
    19.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • moghayese tadil 86-abniye.pdf
    27.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

salman hatami

کاربر فعال
این هم فایل های آخر

پیوست ها

• moghayese tadil 86-bargh.pdf
    28.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • moghayese tadil 86-mechanic.pdf
    28.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

salman hatami

کاربر فعال
سلمان جان، خسته نباشی!!
به نظر من، چون خیلی از دوستان در بازار کار نیستند، این موضوع واسشون جالب نبود.
اگر 1مقدمه میگفتی، حتماً استقبال بیشتری میشد.;)

سلام
فکر کنم حق با آقای خسرو داد باشه .
به هر حال چون اکثر دوستان اینجا با مفهوم تعدیل آشنا هستن خیلی وارد موضوع تعدیل نمیشم . فقط در همین حد که تعدیل آحاد بها برای جبران اختلاف قیمت ایتم های اجرایی در فهرست بها و بازار واقعی است . نحوه محاسبه تعدیل هم خیلی پیچیده نیست (رجوع کنید به جزوه متره و برآورد خودتون ، قطعاً خیلی بهتر از من گفته!!!) تعدیل کلاً به پیمان هایی تعلق می گیره که بر اساس فهارس بها باشند البته شمول تعدیل و شاخص مبنای تعدیل بایستی در ابتدای قرارداد ذکر شده باشه . اگر پروژه عمرانی باشه و پیمان مشمول تعدیل باشه ، طبق آیین نامه سه ماهه قبل از پیشنهاد قیمت سه ماهه مبنا در نظر گرفته میشه . - پروژه عمرانی پروژه ایه که محل تأمین اعتبار اون از بودجه سالیانه دولت باشه و غیر عمرانی پروژه ایه که محل تأمین اعتبار اون از درآمد های غیر از بودجه باشه (مثل شهرداری ها) ، هر کدوم از این پروژه ها یه سری ویژگی های خاص خودشون رو دارن مثلاً در ضریب بالاسری و بیمه و مالیات متفاوتند -
اما بعضی از پیمانها بر اساس فهرست بها نیستن ، (اصلاً شاید بهتر بود یه بار پیمان های رایج رو توضیح می دادم !!!! اون هم ان شاء ا... تو پست های بعدی) در این پیمانها راه های دیگری برای جبران افزایش قیمت ها در نظر گرفته شده ، مثلاً پیمان های مترمربع زیر بنا براساس بخشنامه 10000 ، که در این پیمانها ما به التفاوت مصالح با طی سیکل جداگانه ای پرداخت میشه . البته یه بخشی از پروژه ها هم اصلاً شامل تعدیل نمیشن که پیمانکار موظفه در هنگام برآورد این اختلاف رو با یه درصدی خطا در نظر بگیره .
اما اون چیزی که به نظره من لازمه دوستان توجه کنند اینه که زمینه های کاری یه مهندس یا کار در یک مجموعه است یا کار دفتر مهندسی و نظام مهندسی . این دو تا با هم تعارضی نداره پس خیلی منطقی است اگر کسی هر دو کار رو با هم انجام بده . اگر وارد وادی کار سازمانی بشید سه زمینه کاری دارید 1- کارفرما 2-مشاور 3-پیمانکار و نکته اینجاست که در هر بخش و سمتی باشید بایستی بر مفاهیم فهرست ، تعدیل و آیین نامه اشراف داشته باشید . در یکی جداول و صورت وضعیت ها رو تنظیم می کنید و در دیگری کنترل .
همه این صحبت ها برای نشون دادن اهمیت تعدیل بود . هرچند که این تعدیل اصلاً جبران کننده تفاوت های بازار نیست اما بالاخره یه دلگرمی هست .
تو پست های بعدی اگه کسی مشتاق باشه در مورد بررسی آماری تعدیل فصل های مختلف فهرست ابنیه و واقعیت های بازار و همچنین در مورد پیمان ها و کلاً موارد مربوط به این پست صحبت می کنیم .
در نهایت باید قبول کنیم فقط تعداد کمی از عمرانی ها جذب طراحی های بزرگ میشن ، که در اجرا وارد نمیشن ، و اونجاست که متره ، برآورد ، آنالیز بها ، تعدیل ، آیین نامه ها ، نشریات و ... اهمیت خودشون رونشون میدن .

حاتمی

armin321

عضو جدید
سلام مهندس حاتمي عزيز

لطفا به نوشتن اين مطالب خوبتان ادامه دهيد

يه سوال هم داشتم:
ما يك قرارداد بر اساس بخشنامه 10000 ميخواهيم ببنديم . خواهشمندم روش تعديل و بروز رساني را دقيق توضيح دهيد.
بطور مثال فرض كنيد تاريخ انجام مناقصه سه ماهه دوم 87 هست
برآورد با فهرست سال 86 انجام شده است
دوره پيمان هم 12 ماه است

اگر لطف كنيد و روش محاسبه تعديل اين مثال را توضيح دهيد . چون خيلي اختلاف من ديدم در روش محاسبه و بروز كردن فهرست بها و فقط همه در يك چيز اتفاق نظر دارند آن هم نصف دوره پيمان

سوال دوم من در مورد ما به تفاوت نرخ آهن و سيمان در بخشنامه 10000 هست
زمان محاسبه اين ما به تفاوت كي هست؟؟ روش محاسبه آن چگونه است و آيا در قيمت متر مربع اضافه ميشه؟؟

منتظرم مهندس حاتمي و با تشكر

kn16sh

عضو جدید
[محاسبه تعدیل ] آموزش

[محاسبه تعدیل ] آموزش

لطفا نحوه محاسبه تعدیل آحاد و بها رو برام بزارین.ممنون

sma519

عضو جدید
راه حل

راه حل

سلام دوست من

تعدیل چیزی نیست که با یکی دو خط نوشتن توضیح داده شود . برای یادگیری کامل که بتواند اعتماد به نفس را در شما برای محاسبه این ضریب ایجاد کند ، پیشنهاد میکنم مدتی هر چند کوتاه در یکی از دفاتر مهندسین مشاور مشغول کارآموزی شوید .

اگر هم نتیجه نگرفتید و یا فقط در حد یادگیری جهت اطلاعات عمومی لازمش دارید ، پیام بگذارید تا مطالبی را آپلود کرده و در اختیارتان قرار دهم . ( البته خودتان هم در جستجو تلاش بیشتری بکنید )

موفق باشید .;)

sma519

عضو جدید
ادامه

ادامه

با سلام
دوست عزیز هر چه سعی کردم نتوانستم فایل نشریه 289 ( راهنمای روش محاسبه تعدیل آحاد بهای پیمانها ) را پیدا کنم . شما می توانید به سازمان برنامه و بودجه شهرتان مراجعه کرده و این نشریه را از آنجا تهیه کنید .
ولی خوشبختانه مطالبی را از ضوابط محاسبه ضریب تعدیل یک پروژه پیدا کردم . ( البته مربوط به یکی از پروژه های شرکت گاز می باشد و شما از آن می توانید تنها با ماهیت کلی تعدیل آشنا شوید )

توجه :
ضریب تعدیل در دفترچه شرایط خصوصی پیمان تعریف می شود ، لذا مسلما" در پیمانهای سازمانهای مختلف دارای تفاوتهای جزئی خواهد بود . ولی ماهیت کلی محاسبه این ضریب در تمامی پیمانها و سازمانها به یک شکل می باشد .
این نوشته ها بر گرفته از دفترچه شرایط خصوصی پیمان (پروژه ساخت و نصب 5000 انشعاب فولادی شهرستان ارومیه) می باشد .

sma519

عضو جدید
كسي جواب سوال منو نميده؟؟
من اصلا هيچ كدوم از اينايي كه ايشون گفتن رو نميدونم چيه؟؟؟

پيمانكار وقتي كار ميكند ، بايد در ازاي آن پول بگيرد . و اين پول گرفتن با تنظيم برگه هايي به اسم صورت وضعيت ، امضاء كردن آن توسط عوامل كارفرما مانند ناظر _ مشاور _ مسئول پروژه و ... و دريافت چك صورت مي گيرد .
تعديل هم به پروژه هايي تعلق ميگيرد كه مدت اجراي آنها بيش از يك سال باشد و به دليل تورم قيمتها به واسطه همين تعديل يه پول اضافه تر از آنچه كه در پيمان ذكر شده ، نصيب پيمانكار مي شود .
آقا وحيد كافي بود ؟ :surprised:

رحیمی

عضو جدید
سلام

سلام

ضرایب تعدیل باید بر صورت وضعیت نوشته شده و مورد تایید دستگاه نظارت اعمال کرد

تعدیل به دو صورت نوشته میشه 1-تعدیل دوره ای 2- تعدیل فصلی

معمولا توی درس متره و برآورد توضیح داده میشه ولی برای یاد گیری باید حتما صورت وضعیت

وبعد تعدیل کار کنی

البته قدیما مابه التفاوت مصالح نیز پرداخت میشد اما الان نشنیدم

m.civil

عضو جدید
سلام دوست عزیز
شما میتونید به بخشنامه های سازمان با عنوان نحوه ضرایب تعدیل و آحاد بها مراجعه کنید که خیلی ساده گفته

salman hatami

کاربر فعال
سلام مهندس حاتمي عزيز

لطفا به نوشتن اين مطالب خوبتان ادامه دهيد

يه سوال هم داشتم:
ما يك قرارداد بر اساس بخشنامه 10000 ميخواهيم ببنديم . خواهشمندم روش تعديل و بروز رساني را دقيق توضيح دهيد.
بطور مثال فرض كنيد تاريخ انجام مناقصه سه ماهه دوم 87 هست
برآورد با فهرست سال 86 انجام شده است
دوره پيمان هم 12 ماه است

اگر لطف كنيد و روش محاسبه تعديل اين مثال را توضيح دهيد . چون خيلي اختلاف من ديدم در روش محاسبه و بروز كردن فهرست بها و فقط همه در يك چيز اتفاق نظر دارند آن هم نصف دوره پيمان

سوال دوم من در مورد ما به تفاوت نرخ آهن و سيمان در بخشنامه 10000 هست
زمان محاسبه اين ما به تفاوت كي هست؟؟ روش محاسبه آن چگونه است و آيا در قيمت متر مربع اضافه ميشه؟؟

منتظرم مهندس حاتمي و با تشكر

سلام دوست عزیز
راستش یه کم از دست اعضا دلخور بودم واسه همین هم خیلی کم به تالار سر می زدم
یه چند وقتی هم (2 ماه) ماموریت بودم که هنوز هم ادامه داره تو شهری که خیلی اینترنت جا نیافتاده
به هر حال همه اینا رو گفتم که بگم ببخشید جواب ندادم
در مورد سوال شما هم :
اگه پیمان مترمربعی است که فهرست بها در اون تاثیر نداره .
این رو هم بگم بخشنامه مترمربع 10000 نیست !!! این اشتباه از اونجا شروع شده که بخشنامه قبلی که نسخه قبلی همینه تا 2000 متر بود و تصادفاً شماره اش هم 2000 بود که این قضیه در مورد سقف 10000 تکرار نشد .
بگذریم
این بخشنامه و پیمانهای مربوطه تعدیل ندارند بلکه ما به التفاوت دارند .
نحوه محاسبه اش یه فرمولی داره که تو فایل پیوست موجوده.
در ضمن سه ماهه مبنای شما هم دوم 87 است .
در نهایت خود بخشنامه رو هم گذاشتم
خوش باشی

حاتمی

پیوست ها

• 100-142825.pdf
    334.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 101-93011.pdf
    51.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

salman hatami

کاربر فعال
تعديل هم به پروژه هايي تعلق ميگيرد كه مدت اجراي آنها بيش از يك سال باشد و به دليل تورم قيمتها به واسطه همين تعديل يه پول اضافه تر از آنچه كه در پيمان ذكر شده ، نصيب پيمانكار مي شود .

سلام
دوست عزیز من فکر می کنم (البته مطمئنم) تعدیل به مدت پیمان ربطی نداره بلکه به نوع پیمان (عمرانی و غیر عمرانی) و همچنین اسناد و مدارک پیمان مربوط میشه .

حاتمی

salman hatami

کاربر فعال
اگر فايلش را پيدا كردي لينك بده .;)

سلام
فایل آیین نامه ای رو که صحبتش بود با نام "نحوه تعدیل آحاد بهای پیمانها" رو اینجا میذارم . امیدوارم از موضوع صحبت درست فهمیده باشم و منظور همین آیین نامه باشه .

حاتمی

پیوست ها

• 101-173073.pdf
    412.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

رحیمی

عضو جدید
سلام

سلام

سلام
دوست عزیز من فکر می کنم (البته مطمئنم) تعدیل به مدت پیمان ربطی نداره بلکه به نوع پیمان (عمرانی و غیر عمرانی) و همچنین اسناد و مدارک پیمان مربوط میشه .

حاتمی

اولا ممنونم از ارسال شاخصها لطف کردی حاتمی جان

نظر شما کاملا درست هست تعدیل ربطی به مدت ها نداره بعضی کارفرماها مبلغها رو ملاک میگیرند بعضی اصلا برا ی تمام قرارداد ها تعدیل حساب نمی کنن و تو قرارداد ذکر مکنند
بعضی مبلغی سرشکن می کنند رو براورد پرو ژ ها شون و غیره.........

من نگفتم چون بعضی ها فکر میکنن همه چیزو بلدن :razz:

armin321

عضو جدید
سلام مهندس حاتمي

ممنونم بابت پاسخ

مهندس من حرف شما رو قبول دارم كه فقط ما به تفاوت تعلق ميگرد (آهن و سيمان) و اصلا تعديل ندارد . ولي براي بروز كردن برآورد تا انجام زمان مناقصه تعديل بايد بشود( اين تعديل منظور بروز رساني برآورد است) . ولي در روش انجام آن من تفاوتهايي ديدم
ما با توجه به مثالم 2 دوره اجرا و دو دوره مناقصه و 4 دوره برآورد داريم . حالا روش بروز رساني رو مشكل دارم كه چه ضريب رشدي بهش ميخوره

با تشكر مهندس حاتمي

sma519

عضو جدید
اولا ممنونم از ارسال شاخصها لطف کردی حاتمی جان

نظر شما کاملا درست هست تعدیل ربطی به مدت ها نداره بعضی کارفرماها مبلغها رو ملاک میگیرند بعضی اصلا برا ی تمام قرارداد ها تعدیل حساب نمی کنن و تو قرارداد ذکر مکنند
بعضی مبلغی سرشکن می کنند رو براورد پرو ژ ها شون و غیره.........

من نگفتم چون بعضی ها فکر میکنن همه چیزو بلدن :razz:
سلام دوست عزيز .
مطلبي كه نوشتيد براي من تازگي داشت و در نوع خودش جالب بود .
ممنون ميشم اگه لطف كنيد و از صفحات موبوط به اين نوع قرارداد ها را اينجا ارائه دهيد . حتما" مفيد خواهد بود .:)
متشكرم . ;)

tetris

عضو جدید
[ شيوه محاسبه تعديل] ► درخواست

[ شيوه محاسبه تعديل] ► درخواست

سلام
خواهشمند است شيوه محاسبه تعديل و 1 نمونه فرم مربوطه را براي من ارسال نماييد:redface:
mer30

sma519

عضو جدید
توضیحات کامل رو از نشریه 289 سازمان برنامه و بودجه بخونید .
اگر این نشریه رو ندارید ، میتونید در آدرس زیر از بخش نشریات یک نسخه از اون رو دانلود کنید .
www.urmiacivil.mihanblog.com

nima s

عضو جدید
با سلام ،
دوست عزيز با مطالعه اين بخشنامه سازمان مديريت و برنامه ريزي ( نشريه شماره 173073/101 که ميتوان از سايت سازمان مديريت و برنامه ريزي دانلود کرد ) ميتوان نحوه محاسبه تعديل را ياد گرفت ولي براي تسلط کافي نياز به تجربه کاري هست که ميشود با کارآموزي در دفاتر فني پيمانکاران - و اگر امکانش نبود مشاوران - تجربه مورد نياز رو کسب کرد
http://tec.mporg.ir/http://www.mporg.ir

siavash420

عضو جدید
با سلام اگر در تعدیل مبلغ مابه تفاوت دو صورت وضعیت مربوط به فصل خاص منفی شود و ضریب تعدیل هم منفی باشد مبلغ تعدیل در فصل مربوطه، به چه صورت در مبلغ کل اعمال میشود

مهدي درويشي

عضو جدید
آموزش محاسبه تعديل (فوري )

آموزش محاسبه تعديل (فوري )

سلام بر مهندسان ايران زمين
از تمام دوستان خواهشمندم جهت آموزش و نحوه محاسبه تعديل منو ياري كنند
ايميل من : WWW.DARVISH_CIVIL@YAHOO.COM
:D

shahryar14

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خدمت شما دوست عزیز
سوال خوبی کردید که باید بگم این مشکل رو اکثر قریب به اتفاق دانشجویان و حتی مهندسین با تجربه ای که صرفا در زمینه های اجرایی کار کردند باهاش رو برو هستند
شما برای اینکه بتونید به فوت و فن تعدیل نویسی آشنا بشید باید ملزوماتش رو بدونید
اولا باید تاریخ ارائه پیشنهاد قیمتتون در قرارداد مشخص باشه (برای روشن شدن سه ماهه ای که شاخص مبنای تعدیل در اون واقع هست)
فهرست بهای پایه منضم به پیمان
بعد صورت وضعیتی که بخواهید براش تعدیل بنویسید (که دوره کارکردش دقیق مشخص باشه)
شاخص های تعدیل سه ماهه ای که کار در اون انجام گرفته از طرف سازمان مدیریت و نظارت راهبردی ریاست جمهوری اعلام شده باشه
و باقی مسائلی که بعد از روشن شدن این موارد مطرح خواهند شد

چنانچه دوست داشته باشید با آقا رسول هماهنگ کنید و یک پروژه بذارید تا بنده به صورت مصور نحوه تعدیل نویسی رو خدمتتون آموزش بدم

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام خدمت شما دوست عزیز
سوال خوبی کردید که باید بگم این مشکل رو اکثر قریب به اتفاق دانشجویان و حتی مهندسین با تجربه ای که صرفا در زمینه های اجرایی کار کردند باهاش رو برو هستند
شما برای اینکه بتونید به فوت و فن تعدیل نویسی آشنا بشید باید ملزوماتش رو بدونید
اولا باید تاریخ ارائه پیشنهاد قیمتتون در قرارداد مشخص باشه (برای روشن شدن سه ماهه ای که شاخص مبنای تعدیل در اون واقع هست)
فهرست بهای پایه منضم به پیمان
بعد صورت وضعیتی که بخواهید براش تعدیل بنویسید (که دوره کارکردش دقیق مشخص باشه)
شاخص های تعدیل سه ماهه ای که کار در اون انجام گرفته از طرف سازمان مدیریت و نظارت راهبردی ریاست جمهوری اعلام شده باشه
و باقی مسائلی که بعد از روشن شدن این موارد مطرح خواهند شد

چنانچه دوست داشته باشید با آقا رسول هماهنگ کنید و یک پروژه بذارید تا بنده به صورت مصور نحوه تعدیل نویسی رو خدمتتون آموزش بدم

سلام
ممنون مهندس:gol:
میشه پروژه رو به صورت فرضی بیان کنیم ولی با توجه به واقعیات
من آمادگی کامل واسه هر گونه همکاری دارم
چی باید بنویسیم و چه چیزهایی باید مشخص بشن برای شروع؟؟؟؟

parsa667

عضو جدید
سلام دوست عزيز اگه يه نمونه از فايل اكسل تعديل رو ميخواي ميتوني به آدرس شركت http://mohkamsazan.blogfa.com/ مراجعه و در قسمت نظرات درخواست كني تا لينك دانلود اونو برات بزارم

koydun

عضو جدید
شاخص تعدیل

شاخص تعدیل

سلام
کسی هست شاخص تعدیل سه ماهه اول و دوم 89 را بزاره .:que: