صندلی داغ با حضور مهندس مسعود بهنصر ، رتبه 2 کنکور کارشناسی ارشد سال 91 - ابزار دقیق و اتوماسیون

وضعیت
موضوع بسته شده است.

nasrin1990

عضو جدید
سلام-ممنون-خواهش می کنم انجام وظیفه ست

1- بستگی به شرایط خودتون داره در این مورد خدمتتان عرض کنم:

ساعاتی از شبانه روز (که معمولا ذهنتان آمادگی مطالعه رو دارد) رو هدر ندهید واز وقتتان بهترین استفاده رو بکنید کارهای متفرقه رو بگذارید واسه سایر ساعات (مثلا حدودهای ناهار و شام که گرسنگی ، ذهن رو کم رمق می کنه و...)

برنامه مطالعاتی اتان خسته کننده هم نباشه ممکنه شما بتوانید 5 روز روزانه 13 ساعت درس بخوانید اما همین 5 روز چنان انرژی از شما بگیره که 1 روز مطالعه شما تعطیل بشه اونچیزی که بیشتر از ساعات مطالعه روزانه مهمه استمرار و نظم و ثبات مطالعاتیه همین نظم و استمرار خودش در ثبت محفوظات و موارد مطالعه شده قبلی خیلی موثره

برنامه ریزی درسی شما طوری باشد که بازدهی بالایی داشته باشد(مثلا خود من بعضی از درسها رو اصلا نمی تونم بیش از 2 ساعت پشت سر هم بخونم حال اگه توی برنامه 3 ساعت رو به اون درس اختصاص بدهم عملا 1 ساعت مطالعه غیر مفید داشته ام پس برنامه بهتر این است که 2ساعت درس مورد نظر رو بخوانم و یک ساعت رو به درس دیگری که به نظر خودم انرژی کمتری می گیرد اختصاص دهم مثلا معادلات. و ... از این قبیل ملاحظات رو توی برنامه تون لحاظ کنید تا بازدهی بیشتری داشته باشه و به قول معروف انعطاف پذیری برنامه درسی و...)
خیلی از مواردی که در مورد بازدهی برنامه درسی بر اساس ویژگیهای شما موثر هست رو طی چند هفته درس خوندن خودتان به خوبی متوجه می شوید
آخر هفته ها حتما برنامه درسی خود را بازبینی و ارزشیابی کنید و تغییرات لازم را برای هفته آینده اعمال کنید (البته نه اینکه اساسا برنامه رو متحول کنید !!! و این کار نباید وقت زیادی از شما بگیرد و ذهن شما رو درگیر کند) مثلا درسهایی رو که نیاز به مطالعه بیشتری دارد رو در برنامه درسیتان وقت بیشتری اختصاص دهید و از این قبیل...

به طور معمول حدودا روزی 9 تا 11 ساعت خوبه ولی باید شرایط خودتون رو در نظر بگیرید اگه می تونید به طور مستمر بیشتر از بخوانید چه بهتر.

2- اگه درسها رو از روی کتابهای تستی و جزوات کنکوری می خوانید که خب حین خواندن مثالهای این کتابها و جزوه ها عملا تست حل کرده اید مشکلی ندارد
به هر حال توصیه می کنم هر بخش درسی که می خوانید حداقل یک سوم از تستهاش رو بزنید
خیلی خودتان رو درگیر مباحث درسی نکنید شما باید بعد از مطالعه درس هر بخش، عملا تست خوانی کنید یعنی با مراجعه به تستها متوجه شوید که روی کدام مباحث باید فوکوس کنید و برگردید با مطالب درسی اش و ریشه ای تر مطالعه اش کنید و چه مباحثی ارزش خوندن نداره

3- عرض کردم
برای تثبیت باید برنامه منظم و مستمر باشه
حتما حتما باید مرور در برنامه درسیتان باشد
مرور هم باید : مرور مطالب و نکات درسی یادداشت برداری شده شما + زدن چند تست از مباحث قبلی
باشد(یعنی مرور تستی)

4- الویت با زدن چندباره ی تستهای سالیان اخیر هستش اگه فرصت کردین تستهای قبلی رو بزنید
شخصا زدن تست از روی کتابهای تستی طبقه بندی شده رو به زدن تستهای مجموعه ای (مثل کتب 3 جلدی دانشگاه تهران) ترجیح می دهم به چند دلیل
کتابهای تستی طبقه بندی شه:
بهتر حل کردن و توضیح دادن
چند ماهه که داریم اونها رو می خونیم و ذهن ما بهتر با این کتابها انس گرفته بهتره صفحات ذهنمون رو با اضافه کردن منابع جدید ، اضافه نکنیم
زدن تستهای جامع امتیازی که داره زدن همه درسها با هم هستش که مال دبیرستان بود!برای ما بچه های لیسانس که این قضیه حل شده اصلا بیان سوالهای ریاضی و الکترونیک و مدار و.. رو داخل هم پخش کنن! برای شما مشکلی پیش میاد؟؟! نه دقیقا می دونید که کدوم سوال مال چه بخشی از فلان درس هست

امیدوارم که تونسته باشم کمک ناچیزی به شما بکنم
موفق باشید ایشاللللا

با سلام و خسته نباشید..اقای مهندس راجع به (مرور دروس ) کمی توضیح میدید؟یعنی 1.درس هرروزو اخر شب دوره کنیم؟یا اینکه هر دفعه درس جلسه قبلی رو دوره کنیم؟ یا اینکه هر هفته درس هفته ی پیشو دوره کنیم؟ یا فصل که تموم شد حالا درسو از اول فصل دوره کنیم؟ به نظرتون کدوم میتونه مفید باشه؟

behnasr

عضو جدید
با سلام و خسته نباشید..اقای مهندس راجع به (مرور دروس ) کمی توضیح میدید؟یعنی 1.درس هرروزو اخر شب دوره کنیم؟یا اینکه هر دفعه درس جلسه قبلی رو دوره کنیم؟ یا اینکه هر هفته درس هفته ی پیشو دوره کنیم؟ یا فصل که تموم شد حالا درسو از اول فصل دوره کنیم؟ به نظرتون کدوم میتونه مفید باشه؟

سلام
به نظر بنده،
اگه شما یادداشت برداری مناسب،خلاصه و جمع وجوری داشته باشید خوندن یادداشتها که وقتی نمی گیره
ضمن اینکه نکات دروس ارشد برق خیلی حفظی نیستند (بعد از یه مدتی که تست حل کردید خیلی از نکات رو یاد می گیرید بدون اینکه نیاز داشته باشید حفظشون کنید)
پس به منظور مرور ، باید چند تا از تستهای مطالب قبلی رو بزنید وبرای مرور ابتدا یاداشتها و نکاتتون رو بخونید بعد برید سراغ چند تا تست،(در مراحل بعدی سعی کنید در مراحل بعدی سعی کنید وابستگیتان را به یادداشتها کمتر کنید)

شبها معمولا فقط فرصت می کنید یادداشتهاتون رو مرور کنید اینکار رو لااقل هر چند شب یکبار انجام دهید(اگه یادداشت برداری نمی کنید باید این وقت رو صرف نگاه کردن به مباحث درسی از روی منبع مطالعاتی اتان و احیانا نکاتی که در آن نوشته اید ،بکنید)
آخر هفته و جمعه ها رو می تونید برای مرور (زدن تستهایی از مباحث قبلی ) قرار دهید

پس :1-مرور یادداشتها در وقتهای مرده ی طول هفته("مرور یادداشتها")
2-مرور تستی مباحث قبلی در آخر هفته("مرور هفتگی")
3-به تدریج که مطالب مطالعه شده زیاد شد در برنامه کلی مطالعاتی خود هم،باید مرور تستی مطالب قبلی رو بگنجانید

مثلا اگر هر درس رو به 10 بخش تقسیم کرده اید بعد از خوندن مثلا چند هفته ای بخشهای 1و2و3 آن درس از روی کتاب راهیان ارشد(خوندن بازدن چند تست از هر بخش ، انجام "مرور یاداشتها" و "مرور هفتگی")
وقتی رو به مرور بخشهای 1و2و3 اختصاص دهید (تستهایی که تا حالا نزده اید در این مرحله باید حل شود )سپس سراغ بخش 4 بعد 5 و مرور بخشهای 1تا 5 (مرور بخشهای تکراری(در اینجا1و2و3) فقط زدن تستهای علامتدار اونهاست )سپس بخش 6 و7 و مرور 1تا 7(الویت با فصلهاییست که در آنها کمتر تست زده اید ویا ضعیفتر هستید) و به همین ترتیب

البته این یک مثال بود
شما باید خودتان برای هر درس چنین ترتیبی بچینید (نه اینکه از الان وقت زیادی صرف برنامه ریزی به این سبک بکنید!!) فعلا خوندن بخشها رو شروع کنید در حین خوندن بخشها متوجه می شوید که بعد از خوندن 2 بخش سراغ مرور بروید یا بعد از خواندن 3 بخش،که این بستگی به آسانی یا سختی مطالب بخشها،اهمیت اون بخشها در کنکور و تسلط شما در اونها داره
دقت کنید علامتگذاری تستهای نکته دار با دقت انجام بشه

موفق باشید

reza88888

عضو جدید
با سلام خدمت مهندس بهنصر عزیز.خسته نباشید
.
چندتا سوال داشتم که می خواستم ازتون ببرسم.ممنون می شم اگه کامل جواب بدین.آقا من سه چهار روزی هست ک هم واسه ارشدبرق(کنترل) و هم ابزار دقیق دارم میخونم با این منابع: زبان:لغت(gre)+متن های کنکورهای 84 به بعد. ریاضی مهندسی:کتاب کریمی. مدار:مدرسان شریف(حال میکنم باهاش.خیلی جمع وجوره) الکترونیک:کتاب مهندس اسلام بناه ماشین:هنوز شروع نکردم.بین بردازش و مدرسان موندم. سیگنال:راهیان ارشد مهندس مومن زاده کنترل:راهیان ارشد مهندس تقوی معادلات وآمار:از مهر اضافه میشن.

من هدفم کسب رتبه خیلی خیلی خوب تو ارشد امساله.میخوام هم کنترل و هم ابزار دقیق تک رقمی بشم.می خواستم بدونم واسه تک رقمی شدن بایه درسی چقدر مهمه؟ شما بایه درس تون خوب بود تو همه درسا؟ میشه بگید که کدوم درسی که بایتون توش ضعیف بودو خوب زدین تو کنکور؟آخه بعضی درسا بایه اصلا ندارم. من تا ترم 4 دانشگاه نرفتم و کلا درس نخوندم و برگه سفید زیاد تحویل اساتید دادم(البته بعد از اون خوب خوندم . معدل 16-17 هم آوردم).الان معدل کلم 13.5 هستش.به نظرتون با این معدل میتونم به هدفم برسم؟ کسانی با شرایط من بودن که تک رقمی بشن؟انگیزه ی بسیار بالایی دارم.خیلی زیاد.استعدادمون هم نسبتا جالبه. فقط یه کم شک دارم موقع خوندن. آیا این امکان هست که امثال من تک رقمی بشن؟ آدمی ام که اگه بخونم زود راه میوفتم. میشه آیا؟

نظرتون در مورد منابع من چیه؟ همینا خوبن واسه تک رقمی شدن؟ البته کتابو وجزوه های دیگه هم زیاد دارم.هر چی فک میکنین واسه تک رقمی شدن لازمه لطفا بگین تو همه درسا.

هنوز که دیر نشده مهندس؟ چقدر بخونم که با این شرایطم تک رقمی بشم؟

لطفا در مورد مطالعه الکترونیک(ضعیفم ولی الان دارم راه میوفتم) و زبان(زیاد خوب نیستم) و ریاضی(درصد ابزار شما خیلی خوب بود.آفرین) و ماشین(صفرم) و کنترل(خوب بودم تو دانشگاه) یه کم توضیح بدین واسه تک رقمی شدن.

شما خودتون اگه جای من بودین از الان تا کنکور چطور برنامه هاتونو می چیدین؟ (دید کلی منظورمه). می خوام بدونم شما که تجربه دوتا کنکورم خوب داشتین اگه الان تو شرایط من بودین و هدف منو داشتین چیکار میکردین؟ با توجه به تجربه های امساتون.

ببخشید زیاد شد سوالام.واقعا امسال حیاتی ترین و حساس ترین سال زندگی منه.آقای مهندس وافعا میخوام تک رقمی رو.ا گه با در نظر گرفتن همه جوانب و با حوصله و دقیق جواب بدین خیلی ممنون میشم. ازتون سباسگذارم که وقت میزارید واسه این کار. دمتون گرم و دلتون بر از آرامش.

behnasr

عضو جدید
با سلام خدمت مهندس بهنصر عزیز.خسته نباشید
.
چندتا سوال داشتم که می خواستم ازتون ببرسم.ممنون می شم اگه کامل جواب بدین.آقا من سه چهار روزی هست ک هم واسه ارشدبرق(کنترل) و هم ابزار دقیق دارم میخونم با این منابع: زبان:لغت(gre)+متن های کنکورهای 84 به بعد. ریاضی مهندسی:کتاب کریمی. مدار:مدرسان شریف(حال میکنم باهاش.خیلی جمع وجوره) الکترونیک:کتاب مهندس اسلام بناه ماشین:هنوز شروع نکردم.بین بردازش و مدرسان موندم. سیگنال:راهیان ارشد مهندس مومن زاده کنترل:راهیان ارشد مهندس تقوی معادلات وآمار:از مهر اضافه میشن.

من هدفم کسب رتبه خیلی خیلی خوب تو ارشد امساله.میخوام هم کنترل و هم ابزار دقیق تک رقمی بشم.می خواستم بدونم واسه تک رقمی شدن بایه درسی چقدر مهمه؟ شما بایه درس تون خوب بود تو همه درسا؟ میشه بگید که کدوم درسی که بایتون توش ضعیف بودو خوب زدین تو کنکور؟آخه بعضی درسا بایه اصلا ندارم. من تا ترم 4 دانشگاه نرفتم و کلا درس نخوندم و برگه سفید زیاد تحویل اساتید دادم(البته بعد از اون خوب خوندم . معدل 16-17 هم آوردم).الان معدل کلم 13.5 هستش.به نظرتون با این معدل میتونم به هدفم برسم؟ کسانی با شرایط من بودن که تک رقمی بشن؟انگیزه ی بسیار بالایی دارم.خیلی زیاد.استعدادمون هم نسبتا جالبه. فقط یه کم شک دارم موقع خوندن. آیا این امکان هست که امثال من تک رقمی بشن؟ آدمی ام که اگه بخونم زود راه میوفتم. میشه آیا؟

نظرتون در مورد منابع من چیه؟ همینا خوبن واسه تک رقمی شدن؟ البته کتابو وجزوه های دیگه هم زیاد دارم.هر چی فک میکنین واسه تک رقمی شدن لازمه لطفا بگین تو همه درسا.

هنوز که دیر نشده مهندس؟ چقدر بخونم که با این شرایطم تک رقمی بشم؟

لطفا در مورد مطالعه الکترونیک(ضعیفم ولی الان دارم راه میوفتم) و زبان(زیاد خوب نیستم) و ریاضی(درصد ابزار شما خیلی خوب بود.آفرین) و ماشین(صفرم) و کنترل(خوب بودم تو دانشگاه) یه کم توضیح بدین واسه تک رقمی شدن.

شما خودتون اگه جای من بودین از الان تا کنکور چطور برنامه هاتونو می چیدین؟ (دید کلی منظورمه). می خوام بدونم شما که تجربه دوتا کنکورم خوب داشتین اگه الان تو شرایط من بودین و هدف منو داشتین چیکار میکردین؟ با توجه به تجربه های امساتون.

ببخشید زیاد شد سوالام.واقعا امسال حیاتی ترین و حساس ترین سال زندگی منه.آقای مهندس وافعا میخوام تک رقمی رو.ا گه با در نظر گرفتن همه جوانب و با حوصله و دقیق جواب بدین خیلی ممنون میشم. ازتون سباسگذارم که وقت میزارید واسه این کار. دمتون گرم و دلتون بر از آرامش.

سلام
دوست عزیز
بخشی از سوالاتتان رو در صفحات قبلی توضیح داده ام
------------------------
منابع:
منابعی که انتخاب کرده اید خوبند
راجع به ماشین اطلاعی ندارم
کتاب مدرسان مدار رو باهاش آشنا نیستم ولی چون شما باهاش راحتتری همون رو بخون
اما بعدا کتابهای راهیان تقوی رو( به جهت مفید بودن بعضی از روشهای حلش ) حتما بخون
مدار ابزار دقیق رو من خودم گند زدم یعنی اگه کسی خوب خونده باشه حتی 100 درصد هم می تونه بزنه! (تستهای مدارش همه یا آسونند یا متوسط )
اگه با بی دقتی دوتا سوالها رو منفی نمی زدم تا 80 درصد جا داشتم زیر 60 درصد مدار واقعا خیلی کار رو برای قبولی در ابزاردقیق سخت میکنه
کتاب تستهای تالیفی مدار کارو زرگر پوران پژوهش نارنجی رنگ ،جدیدا اومده برای تمرین بیشتر و تکمیل تر شدن در مدار خوبه ولی به شرطی که فرصت کنی
سیگنال کتاب نارنجی راهیان ارشد مومن زاده جهت تکمیلتر شدن خوبه جدیدا کتاب انتشارات نصیر سیگنال اومده اون رو هم بررسی کن فک کنم کتاب خوبی باشه( اینکه واسه سیگنال دارم کتابهای زیادی توصیه می کنم به خاطر اینه که
بعضی از نکات سیگنالی کتابهای تست ، قدیمی شده و باید سوالات جدید سیگنال بیشتر آشنا بشی )
-----------------------
راجع به تک رقمی شدن بنده توی برق 3رقمی شده ام! پس در این زمینه نمی تونم خیلی کمکی کرده باشم

تک رقمی شدن توی برق به پایه قوی هم بستگی داره و معمولا بچه هایی که خودشون به عنوان" استاد حل تمرین " در دانشگاه ها فعالیت می کنن چنین رتبه هایی میارند ولی دلیل هم نمیشه.

رتبه خوب (منظورم زیر 150!) توی ابزاردقیق آوردن خیلی سخت نیست ولی قبول شدن توی ابزار دقیق اهواز (رتبه زیر 25) خب واقعا عنایت پروردگار رو می طلبه
سر جلسه امتحان به لطف خدا از 100درصد توانایی و تمرکزم برخوردار بودم (کمی توی مدار و کنترل دقتم اومد پایین 4تا منفی توی این دو درس زدم )
درس ریاضی مهندسی خیلی توی این رشته تاثیر گذاره خودم ماه آخر هر روز یکی دو ساعت فقط تست ریاضی مهندسی زدم (سر جلسه هم یک سوال نزدم اونهم شک کردم ،اگه می زدم 100 درصد شده بودم!)
پس اگه دنبال قبولی ابزاردقیق هستید روی ریاضی مهندسی مخصوصا بخش مشتق جزیی مسائل مرزی و فوریه سرمایه گذاری ویژه داشته باشید
من دو ماه مونده به کنکور چند نمونه تست ابزاردقیق از خودم گرفتم و دیدم به راحتی می تونم ریاضی رو بالای 70 و سایر درسها رو بالای 50 بزنم این بود که به نوعی برق رو فدای ابزاردقیق کردم دو ماه آخر سیگنال رو نخوندم! و به معادلات هم کمتر بها دادم این کار ریسک بزرگی بود اما خدا کمکم کرد
چون رقابت ابزاردقیق سخته حتما باید زبان هم خونده بشه راجع به منابع زبان هم قبلا توضیح دادم
-----------
با وجود اینکه خدا به من استعداد و هوش درسی خوبی داده ولی از نظر پایه درسی همونطور که در صفحات قبلی توضیح دادم فکر نمی کنم شما پایه درسیتون از من ضعیفتر بوده باشه!
من مدار و الکم به شدت ضعیف بوده توی دانشگاه فقط پاسشون کردم
زبانم هم ضعیف بوده الان هم فقط لغت و حل تستهای متنی رو بلدم یعنی تاحالا کلاس زبان نرفتم و آخرین مکالمه زبانی که انجام دادم مال کتاب زبان سوم راهنمایی بوده!
اما شاخه ریاضیاتم قوی بوده که کنترل رو هم شامل میشه و سیگنالم چون باز به ریاضی مربوط میشه در حد متوسط بودم

اما همین شاخه ای هم که قوی بودم مال دوران دانشگاه بوده که مربوط میشه به سالهای 84و 85 که این درسها رو پاس کردم! و از اون موقع تا پارسال مخصوصا کنترل وسیگنال که اصلا دست نزده بودم ریاضیات هم فقط در حد رفع اشکال بعضی دوستان و آشنایان دانشجو، باهاش ارتباط داشتم
می تونی نتیجه بگیری که بعد از خدمت سربازی، پایه دروس من به جز کمی ریاضی ، همگی در حد صفر بوده!
و به نظر خودم (بدون در نظر گرفتن بی دقتیهای سرجلسه) همه ی درسهایی که ضعیف بودم مثل مدار و الک و زبان رو خوب زدم حتی توی برق هم این سه درس رو حدود 35تا 40 درصد زدم

بنابراین اونچیزی که مهمه بالا بودن انگیزه شماست که باید با تلاش مضاعفتان جهت رسیدن به هدف ، همراه شود.
توصیه دیگر در این زمینه اینه که در هر مقامی که هستی (ما هم گنه کاریم) سعی کن به خدا نزدیکتر شوی ارتباطات معنوی ات با خداوند رو هر جور که خودت می دونی قویتر کن.
(معدل و پایه پایین، با تلاش قابل جبرانه خیلی ها این قضیه رو ثابت کرده اند .بنده هم به نوعی آره!)
شروع از الان دیر نیست خود من هم پارسال همین حدود مردادماه بود که شروع کردم
فقط باید از وقتتون بیشترین استفاده رو بکنین و مرور مناسبی داشته باشید

همونطور که گفتید الک رو دارید راه میوفتید بقیه دروس هم همینطوره موقع خوندن حتی تا اواسط پاییز اصلا به نتیجه و میزان پیشرفتتون فکر نکنید فقط بخونید و تست بزنید
به تدریج پس از یکی دو ماه خودتون پیشرفت رو احساس می کنید چند بار گفته ام درسهای ارشد برق دیربازده هستند و نباید به بهانه ضعف درسی و پیشرفت ناچیز و یا درصد پایین در کنکورهای آزمایشی و از این قبیل بهانه ها از خوندنشون ناامید بشین
-----------
خوندن واسه ابزاردقیق به تنهایی واقعا ریسکه یه موقع مرتکب چنین اشتباهی نشی که زحماتت بر باد می ره!
حتی کاری که من ماهای پایانی کردم هم ریسک بود چون به هر حال سرجلسه هر اتفاقی ممکنه بیافته.
-----
نمی دونم اگه سوالی بی پاسخ مونده در خدمتم.
امیدوارم تا کنکور خوب درس بخونی و موفق باشی

reza88888

عضو جدید
بسیار بسیار ممنون مهندس بهنصر. امیدوارم شما هم موفق باشید تو بقیه مراحل زندگی.مارو هم دعا کنید. بامهر.

Dashpot

عضو جدید
با سلام؛
من برای مدار این کتابا رو دارم:جبه دار،راهیان ارشد(مصطفی تقوی)،جهش(چاهه)،مدرسان شریف(حسین نامی)
فصل اول رو از راهیان خوندم و توی تست ها اشکال دارم.این کتاب درسنامه ضعیفی داره.از طرفی همه کتاب پوران پژوهش(کاروزرگر) و پارسه (عبدالعالی) رو توصیه میکنن.
شما خودتون چی خوندین؟برای مدار چه کردین؟کدوم کتاب ها رو توصیه میکنین؟
سپاس

nasrin1990

عضو جدید
با سلام خدمت اقای مهندس بهنصر

یه سوال داشتم1. به نظرتون چه درسایی رو ما حتما باید خلاصه کنیم و خلاصه نویسشون مفییده؟ ایا این خلاصه ها یه روزی به دردمون میخواد بخوره؟

2.خلاصه نویسی حتما باید تو یه برگه جدا باشه؟یا همون تو کتاب زیر نکات مهمو خط بکشیم کافیه؟

hadaf1368

عضو جدید
سلام خدمت مهندس بهنصر عزیز
من هم مثل شمما خیلی به ابزار دقیق علاقه دارم ولی همونطوری که خودتون گفتید اینکه فقط روی ابزار دقیق وقت بزاریم کار اصلا صحیحی نیست.
من یه نگرانیه بزرگ دارم و اونم اینه که با توجه به یه مرحله ای شدن کنکور، کنکور ابزار دقیق و برق توی یه روز باشه و اینجوری مطمئنن نمیشه روی هردوشون انرژی گذاشت...
امسال کنکورش چطوری بود مهندس؟ هردوشون توی یه روز بود یا پنج شنبه جمعه بودن؟
سال آینده چطور؟ از کجا میشه فهمید؟

behnasr

عضو جدید
سلام خدمت مهندس بهنصر عزیز
من هم مثل شما خیلی به ابزار دقیق علاقه دارم ولی همونطوری که خودتون گفتید اینکه فقط روی ابزار دقیق وقت بزاریم کار اصلا صحیحی نیست.
من یه نگرانیه بزرگ دارم و اونم اینه که با توجه به یه مرحله ای شدن کنکور، کنکور ابزار دقیق و برق توی یه روز باشه و اینجوری مطمئنن نمیشه روی هردوشون انرژی گذاشت...
امسال کنکورش چطوری بود مهندس؟ هردوشون توی یه روز بود یا پنج شنبه جمعه بودن؟
سال آینده چطور؟ از کجا میشه فهمید؟

سلام
کنکوری که شرکت کردم صبح امتحان ابزاردقیق برگزارشد و بعدازظهر ارشد برق اونهم طی یک مرحله!

واقعا سر جلسه امتحان برق، مغزم کم آورده بود!
توی این چند ساله از سال 88 تا حالا خبر دارم که همیشه آزمون ابزاردقیق ،صبح روز برق برگزار می شده واقعا خیلی به نفع بچه های مکانیک میشه وبا احترام نسبت به بچه های رشته مکانیک اگه آزمون ابزار و مکانیک یکروزه برگزار بشه فکر نمی کنم حتی یک نفرشون بتونن ابزاردقیق قبول بشن!

سالهای قبلش که بررسی کردم آزمونش پنجشنبه بعدازظهر بوده و آزمون برق جمعه.

اما به این نکته هم توجه داشته باشید که اگه امتحان برق و ابزار یکروزه برگزار نشه، رقبای خیلی قویتری پیدا خواهید کرد یعنی نفرات برتر برق هم سرحال و قبراق، سرجلسه ابزاردقیق حاضر می شن. خود من هم با این درصدهایی که زدم در مصاف با نفرات برتر برقی ، رتبه خوبی نمی آوردم.
پس برگزاری آزمون ابزاردقیق و برق طی یکروز ،مزیت هم محسوب میشه

شما فعلا با تمام توان ،درس بخون ماه های آخر مثل من یه بررسی کن ببین وضعیتت توی ابزاردقیق چطوریه اگه نمی تونی میانگین بالای 45 درصد بزنی کلا ابزار رو بی خیال میشی و تمرکزت رو توی ایام باقیمانده، می گذاری واسه ارشد برق، و آزمون ابزاردقیق رو هم آزمایشی شرکت میکنی و فقط مثلا تستهای مدار و الکش رو می زنی طوری که خسته نشی و زودتر از اتمام آزمون از جلسه بلند شو. اما اگه وضعیت خوبی در ابزاردقیق داشتی با توجه ویژه به ریاضی مهندسی ،خوندن سایر دروس برق رو هم ادامه می دی. توجه داشته باش جهت قبولی در ابزار دقیق باید میانگین وزنی درصدهات رو به بالای 60 برسونی (آیشالا)
در هر حال
امیدوارم با عنایت خدا و تلاش ویژه ای که می کنی هر رشته ای که علاقه داری و برایت مناسبتره قبول بشی

• Like
واکنش ها: EECi

behnasr

عضو جدید
با سلام؛
من برای مدار این کتابا رو دارم:جبه دار،راهیان ارشد(مصطفی تقوی)،جهش(چاهه)،مدرسان شریف(حسین نامی)
فصل اول رو از راهیان خوندم و توی تست ها اشکال دارم.این کتاب درسنامه ضعیفی داره.از طرفی همه کتاب پوران پژوهش(کاروزرگر) و پارسه (عبدالعالی) رو توصیه میکنن.
سپاس
با سلام؛
سپاس

سلام
من خودم فقط راهیان ارشد رو خوندم !(البته کمی هم کتاب جهش)
قبول دارم این کتاب درس رو کامل نگفته ولی مدار رو باید بیشتر تست حل کنی

در ضمن روی فصل اولش خیلی گیر نده فقط بحث مدار تونن مهمه بقیه مسائلش شاید اصلا توی کنکور سوال نیاد مثلا شبکه های مقاومتی و...
برو مدارهای مرتبه اول و دوم رو بخون ، حین خوندن اینها هر دفعه ای، پنج تا از تستهای فصل اول رو بزن.

مطالب مقدماتی مدار رو کتاب جهش ،بهتر توضیح داده کتاب جهش بعضا ایراداتی داره ولی در کل مخصوصا برای مدار1، کتاب خوبیه.

توصیه من خوندن این 3 جلدکتاب هستش:دوجلد راهیان ارشد+ 1 جلد پوران نارنجی کارو زرگر که تستهای تالیفی داره.(لااقل دو جلد راهیان ارشد رو بخون)

آخه همه ی کتابهایی که نام بردی کتابهای خوبیند (البته مدرسان رو شناخت ندارم)

اگه با راهیان حال نمی کنی،کتابهای دوجلدی کاروزرگر رو می تونی بخونی

مدار پارسه کتاب جذابیه یعنی آدم رو به مدار علاقمند می کنه و اعتماد به نفس می ده اما کتاب کاملی نیست
اگر فکر می کنی مشکل اساسی در فهم مطالب درسی و حل تستها داری مجبوری با مدار پارسه شروع کنی اما بعدش هر چه سریعتر باید بری سراغ همون 3جلدی که گفتم.

امیدوارم سردرگمی شما رو بیشتر نکرده باشم!

behnasr

عضو جدید
با سلام خدمت اقای مهندس بهنصر

یه سوال داشتم1. به نظرتون چه درسایی رو ما حتما باید خلاصه کنیم و خلاصه نویسشون مفییده؟ ایا این خلاصه ها یه روزی به دردمون میخواد بخوره؟

2.خلاصه نویسی حتما باید تو یه برگه جدا باشه؟یا همون تو کتاب زیر نکات مهمو خط بکشیم کافیه؟

احساس می کنم خلاصه نویسی برای شما در برگه جداگانه وقتگیر باشه (به علت اینکه نکاتی که مدنظر دارید واسه نوشتن زیادتر از حد استاندارده) پس:
یکسری منابع رو به عنوان منابع اصلی مطالعاتیان دارید مثلا منبع اصلی مدار شما کتاب راهیان ارشده. نکات مهم همین کتاب رو خط می کشید، در قسمت حل تستها هم اگه نکته ای هست می نویسید و سعی کنید قسمت صورت سوالات که شکل مدار رو داره، کاملا دست نخورده بماند و توضیحات و یا احیانا روش حل خودتان رو که در کتاب نیست به شکل خلاصه بنویسید. اگه کتاب دیگری در این بین خواندید و نکته ی واقعا به درد بخوری داشت سعی کنید حتی الامکان آن نکته رو در منبع اصلی، وارد نمایید.
بقیه دروس رو هم تقریبا به همین شکل.نکات رو در کتابها و حتی الامکان در منبع اصلی، بنویسید
آخر سر برای بعضی نکات ، که خیلی مهم و کابردی هستند می تونید برگه ای جداگانه اختصاص دهید مثلا برای بعضی نکات ریاضیات یا نکاتی رو که باید در کنار هم داشته باشید مثلا اگه سیگنال می خونید باید در یکی دو برگ خواص سریها و تبدیلهای فوریه و لاپلاس و z پیوسته و گسسته رو کنار هم بیارید.

موفق باشید

xnic

عضو جدید
بنده متولد 1357هستم دانشگاه نفت شرط سنی برای ارشد ابزار دقیق داره؟

behnasr

عضو جدید
بنده متولد 1357هستم دانشگاه نفت شرط سنی برای ارشد ابزار دقیق داره؟
فکر نمی کنم شرایط سنی داشته باشه ولی برای استخدام در شرکت نفت تاجایی که می دونم حداکثر سن فوق لیسانسه 34 سال هستش

nasrin1990

عضو جدید
با سلام و خسته نباشید.من یه سوال داشتم.

من زبانم در حد صفره و میخوام بدونم از چه منابعی استفاده کنم تا کنکور به حد20_30 درصد برسم؟؟؟ با تشکر

behnasr

عضو جدید
با سلام و خسته نباشید.من یه سوال داشتم.

من زبانم در حد صفره و میخوام بدونم از چه منابعی استفاده کنم تا کنکور به حد20_30 درصد برسم؟؟؟ با تشکر

با سلام
به نظر من اگه فرصت برای خوندن لغات ندارید
بهتره توانایی خود رو در پاسخ دادن به سوالات متن بالا ببرید
چون متنهایی تخصصی خیلی لغات مشکلی ندارند و معمولا سوالات از محتوای متن پرسیده می شود
اگه متنهای سالهای قبل رو (از هر کتابی ) بخونید به راحتی می تونید به درصد مورد نظرتان برسید

چند توصیه
:
اگه لغت نخونده اید معمولا تستهای لغت رو نمی توانید بزنید پس دنبال شانسی زدن هم نباشید
و سوالات گرامر هم همینطور

در حل سوالات متنی

-باید ابتدا به سرعت ،سوالات رو نیم نگاهی بیاندازید تا بفهمید که در متن باید دنبال چه مواردی بگردید تا در زمان پاسخگویی به سوال صرفه جویی شود سپس سراغ خوندن متن بروید با اینکار حین خواندن متن می توانید از خیلی از موارد جزیی مطرح شده در متن که البته مورد سوال نمی باشد هم عبور کنید و آنها رو نخوانید (مثلا اسامی دانشمندان مطرح شده داخل متن، عناوین علمی این دانشمندان ،اسامی شرکتها و کمپانیها وگاها مثالهایی که برای روشنتر شدن متن زده شده اضافی اند و مواردی از این قبیل)

فقط باید حین حل تستهای متنی مدل سوالات رو برای خودتان دسته بندی کنید
مثلا یک سری سوالات از موضوع متن می پرسند که معمولا باید در اوایل متن دنبال جواب بگردید و نکته مهم در پاسخ به این مدل از سوالات اینه که گزینه هایی که در زمینه یک مورد جزیی از متن صحبت کرده اند جواب نمی باشند

سوالات در مورد نتیجه گیری و یا اینکه پاراگراف بعدی این متن در چه موضوعی خواهد بود که جوابش رو باید در جملات پایانی متن جستجو کرد
سوالاتی که از جزییات پرسیده می شود رو هم که باید در خود متن به دنبالش باشید

در همه این مدلها گاها در گزینه ای که مورد جواب است، تغییری نسبت به متن اصلی داده اند
:
مثلا به جای یک لغت از متن اصلی ، در گزینه جواب از لغت مترادف و هم معنی آن استفاده کرده اند
یا استفاده از عبارات و قیود مترادف با متن اصلی و...

موفق باشید

dadash masoud

عضو جدید
سلام
میشه بگید که ترتیب کنکورها چه جوریه مثلن اول برقه یا اول امبی ای . صبخه یا بعد ار ظهر؟

aminaba

عضو جدید
سلام .می شه در مورد ریاضی و کنترول خوندنتون یکم توضیح بدین حدودا"چه قدر طول کشید که به این درجه امادگی رسیدین؟چون واقعا" مطالب زیاد هست.با تشکر

behnasr

عضو جدید
سلام .می شه در مورد ریاضی و کنترول خوندنتون یکم توضیح بدین حدودا"چه قدر طول کشید که به این درجه امادگی رسیدین؟چون واقعا" مطالب زیاد هست.با تشکر

سلام
قبلا در مورد وقت نسبتا کمی که واسه کنکور داشتم توضیح دادم
کنترل رو از الفی خوندم و بعدش راهیان ارشد
(راستش کنترلم خیلی قویتر از درصدی بود که کسب کردم کنترل پارسال سخت بود ضمن اینکه یکی دوتا سوالهاش هم مشکل داشت)
و ریاضی بیشتر کریمی رو می خوندم

مهمترین موردی که در این وقت کم، کمکم کرد طبقه بندی مطالب و مرور مداوم سوالهای مهم هر بخش بود
(شاید خیلی از سوالهای کریمی رو نرسیدم حل کنم خب خیلی هم لازم نیست چون سوالهای ریاضی سبک مشابهی دارند اما از بین همونهایی که حل کردم، مهمهاشون رو هر هفته مرور می کردم اگه فرصت می شد می رفتم سراغ بقیه سوالهایی که حل نکرده بودم )

behnasr

عضو جدید
سلام
میشه بگید که ترتیب کنکورها چه جوریه مثلن اول برقه یا اول امبی ای . صبخه یا بعد ار ظهر؟

از mba خبری ندارم-- می تونید سرچ کنید در اطلاعیه هایی که پارسال سنجش داده تا متوجه بشید کنکور mba پنجشنبه بوده یا جمعه

بازهم دلیل نمیشه چون سازمان سنجشه دیگه ممکنه امسال برق و mba یه روز بشن!!!؟؟؟ معلوم نیست
سه سال قبل کنکور ابزار دقیق یکروز قبل از برق بود ولی پارسال که برق هم یه مرحله ای شده بود هردو رو توی یکروز برگزار کردن که واقعا در حق بچه های برقی (نسبت به مکانیکیها) ظلم شد

soheil.z

عضو جدید
با سلام
مهندس خیلی ممنون از وقتی که میزارید.
لطفا راجب میزان در آمد فارغ التحصیلان رشته ابزار دقیق، محل کار و میزان رضایتشون از کارشون و میزان رضایتشون از دانشگاه صنعت نفت توضیح جامعی بدید ممنونتون میشم.
با تشکر:gol::gol:
(مهندس من امسال رتبه ابزارم73 شد ولی چه سود!!!!!!!!!!!:()

majnon64

عضو جدید
سلام وخسته نباشید
مهندس لطفا هرچی اطلاعات راجب درآمدهمه گرایش های برق دارید بگید؟
اگه میتوند وتحقیق کردین ازآینده کاری گرایش های برق بگید؟
من که ازهرکی پرسیدم راضی نیست حتی اونایی که ارشدتهران بودن!
اکثرا دارن کارایی بادرآمد کم میکنن که نیازیم به تحصیلات دانشگاهی آنچنانی نداره
وباگذراندن یه دوره فنی وحرفه ای میشه کارشونو راه انداخت

unknown1366

عضو جدید
سلام. اگه امکان داره از جو دانشگاه و اساتید و دروس و .. اونجا بگید که تصمیمان را برای شرکت در این رشته نهایی کنیم.
ممنون

nasrin1990

عضو جدید
با سلام وخسته نباشید..یه سوال داشتم.....من ازمونای سنجش ثبت نام کردم.برنامه ی این ازمونا احساس میکنم روند مطالعاتیش خیلی کنده... به نظرتون با برنامه ی این ازمونا پیش برم بهتره یا اینکه خودم برنامه ریزی کنم ؟ممنون میشم راهنمایی کنید...

nasrin1990

عضو جدید
یه سوال دیگه اینکه از نظر سطح علمی دانشگاه عباسپور چیه؟دانشگاه خوبیه؟

behnasr

عضو جدید
سلام
راجع به رشته و جو دانشگاه و اساتید هر سوالی دارید پیام خصوصی بزنید
راجع به دانشگاه عباسپور اطلاعی ندارم
راجع به آزمونهای سنجش معمولا آزمونهای آزمایشی برنامه زمانی مناسبی ندارند شما برنامه خودتون رو پیش برید و جلوتر از آزمون باشید

reza88888

عضو جدید
سلام.دوستان تورو خدا کمک کنید.من رتبه 108 ابزار شدم.میخواستم بدونم مجازی شیراز چطوریه؟ میصرفه برم؟ کلا مجازی به درد میخوره؟ آخه شنیدم بازار کار خوبی داره.هزینه ش چقدره؟ بین سربازی و مجازی شیراز موندم.لطفا هر چی اطلاعات دارین بگید جان بچه تون.

NSMNSM

عضو جدید
سلام.دوستان تورو خدا کمک کنید.من رتبه 108 ابزار شدم.میخواستم بدونم مجازی شیراز چطوریه؟ میصرفه برم؟ کلا مجازی به درد میخوره؟ آخه شنیدم بازار کار خوبی داره.هزینه ش چقدره؟ بین سربازی و مجازی شیراز موندم.لطفا هر چی اطلاعات دارین بگید جان بچه تون.

:thumbsup2:

میلاد+

عضو جدید
آقا این ابزار دقیق در مهندسی نفت قضیه اش چیه؟ من اصن نمیدونم راجه بهش. جزو گرایش های برقه احیانا؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا