صندلی داغ با حضور مهندس مسعود بهنصر ، رتبه 2 کنکور کارشناسی ارشد سال 91 - ابزار دقیق و اتوماسیون

وضعیت
موضوع بسته شده است.

EECi

مدیر بازنشسته
سلام به همه مهندسین گرامی
در ابتدا از همکاری عضو قدیمی جناب آقای مهندس مسعود بهنصر تشکر می کنم که پذیرفتند در این صندلی داغ حضور پیدا کنند و به سوالات دانشجویان و مهندسین برق و احیانا مکانیک پاسخ بدهند:gol:

توضیحات مختصر از خود ایشان :

با سلام
بنده مسعود بهنصر هستم
متولد 1364- شاهین شهر

فارغ التحصیل سال 88 از دانشگاه اصفهان - رشته مهندسی پزشکی گرایش بیوالکتریک
معدل کارشناسی 15.58

به لطف خدا و دعای مادر
موفق به کسب رتبه 2 کارشناسی ارشد در رشته ابزاردقیق و اتوماسیون در صنایع نفت ، شدم

درصدها:
زبان :48.89
ریاضی :93.33
کنترل خطی و غیر خطی: 35.56
مدار الکتریکی : 60
الکترونیک :50
معدل موثر:15.58
abzar daqiq 2.jpg

قوانین این صندلی داغ:
1- در هر مرحله شما می توانید 10 سوال مطرح کنید.
2-سوالات نباید جنبه شخصی داشته باشند.
3-پست های حاوی اسپم ، حذف خواهند شد

با تشکر از همه دوستان
:gol:

EECi

مدیر بازنشسته
سوالات من از مهندس بهنصر

1- چه دلایلی باعث شد که از رشته مهندسی پزشکی به سمت مهندسی ابزار دقیق جذب بشید و رتبه خوبی در این رشته کسب کنید؟

2- از چه زمانی تصمیم شروع به مطالعه برای ارشد کردید؟ اگر باز می گشتید به دوران مطالعه برای کنکور چه کاری را می کردید که نکردید؟

3- روزی چند ساعت درس میخواندید؟ چند ساعت تشریحی و چند ساعت تستی؟

4- شیوه ای که درس میخواندید چطور بود؟ موازی میخواندید یا سری؟ خلاصه نویسی شما چگونه بود ؟ ایا در درس خاصی ضعف داشتید؟

5-منابعی را که مطالعه می کردید ذکر کنید ، کمی هم در مورد منابعی که تهیه کردید ولی به کارتان نیامد توضیح بدید و علتش را توضیح بدید

6- آیا اتفاق میافتاد در حین مطالعه برای کنکور خسته شوید؟ چکار می کردید که انگیزه تان برای یک مدت 8 ، 9 ماهه حفظ شود؟

7- ایا در کلاس های کنکور شرکت کردید؟ ایا در کنکور های ازمایشی شرکت کردید؟

8- دوران جمع بندی را چطور گذراندید؟ با چه روشی جمع بندی کردید؟ از کی شروع به جمع بندی کردید؟

9-قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا را دارید ؟ در داخل کشور یا خارج کشور؟ دلیلش را ذکر کنید

10- تفریحتان در دوران کنکور چه چیز هایی بود؟ چقدر برای تفریح وقت می گذاشتید؟

pooooooya

کاربر فعال
با سلام میشه منابع ریاضی و زبان خوتونو معرفی کنید و بگید چطور تونستید به این در صد ریاضی دست پیدا کنید؟

sepidehr85

عضو جدید
با سلام خدمت شما.اگه ممکنه منابع الکترونیک تونم بگید و در مورد نحوه درس خوندنتون و برنامه ریزیتون توضیح بدید.من میخوام از مرداد شروع کنم میخوام بدونم از چه دروسی شروع کنم و تا کی باید تمومشون کنم.مرسی.

Tahmim

عضو جدید
سلام

من فعلا یه سوال دارم

اگه یه روز خورشید نتابه، یا پشت ابرا زندونی بشه ، تکلیف گل آفتابگردون چیه؟
حالا از روز میرسیم به شب، شب که میشه، گل آفتابگرون چه کاری میکنه؟

لطفا به سوالم خوب فکر کنید، و جواب بدهید
چون این روزا از هرکس می پرسم این سوال رو
جوابی که میخوام رو نمی گیرم!

با تشکر

ElectricalENG

کاربر بیش فعال
لطفا نقاط ضعف و اشتباهاتي كه در كنترل مرتكب شديد رو ذكر كنيد... منابع رياضي رو هم ذكر كنيد لطفا.
با تشكر

behnasr

عضو جدید
"اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم"

با سلام و عرض تبریک به مناسبت تولد امام زمان

پس از فارغ التحصیلی در سال 88 به خاطر یک سری مشکلات، نتونستم درس بخونم و رتبه ی ارشدم حدود 4500 شد!
بازارکار مهندسی پزشکی نسبت به بقیه گرایشهای برق مخصوصا در شهرستان، وضعیت خیلی مناسبی نداره
اما در عوض رشته خوبیه واسه اپلای شدن چون جا برای کار ومقاله دادن زیاد داره
من برای ارشد روی رشته مهندسی پزشکی هم نظر داشتم
ولی بیشتر هدفم بازارکار بود و چون رشته ابزاردقیق بازارکار مناسبتری داره لذا هدف اصلیم رو قبولی توی این رشته، قرار دادم.
در هر حال حاضر هم هدفم بازار کار هستش نه ادامه تحصیل دکترا.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
قرار نبود واسه ارشد بخونم!
سال 89 به خدمت سربازی اعزام شدم
و تصمیمم این بود که با همون لیسانس سرکار بروم اما حین خدمت نتونستم کار مناسبی پیدا کنم
استعداد درسی ام با وجود معدل نچندان خوبی که توی لیسانس داشتم ،خوب بود این بود که تصمیم گرفتم واسه ارشد بخونم (حدود فروردین 90 این تصمیم گرفته شد)
حین خدمت نمی شد واسه ارشد کاری کنم
تنها کاری که کردم مهیا کردن منابع و جزوات مناسب برای کنکور بود چون دیگه بعد از خدمت بلافاصله باید وارد تورنمنت ارشد می شدم
تا مرداد 90 درگیر سربازی بودم .
در تیرماه 90 که مرخصی پایان دوره ام بود حدود 10 روز کامل دو مبحث مهم ریاضی مهندسی (فوریه و مشتق جزیی) رو خوندم.

خوندن فقط واسه رشته ابزار دقیق ریسک خیلی بزرگیه چون رقابت در ارشد این رشته بسیار شدیده
(با توجه به تعداد بالای شرکت کننده در این رشته که بچه های برق و مکانیک می تونن امتحان بدهند و ظرفیت 12 نفری که برای پذیرش داره کار رو سخت تر می کنه)
من هم چنین ریسکی نکردم و درسهای برق رو خوندم (به صورت موازی)
رسما از مرداد 90 با اینکه مصادف با ماه مبارک رمضان بود درس رو شروع کردم.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
نحوه و مدت مطالعه روزانه: (در این زمینه خیلی از شما دوستان حرفه ای تر هستید. توضیحات رو فقط جهت اینکه شاید به درد بعضی ها بخوره می دهم .)

خیلی به تشریحی خوندن و کشف عمق مطالب علاقه داشتم اما فرصت کم به من اجازه چنین کاری رو نمی داد و به نظر من خوندن از کتب مرجع دانشگاهی یا باید در دوران تحصیل در دانشگاه انجام بشه و یا تا قبل از 7 ماه مونده به کنکور دیگه اینجور کتابها کنار گذوشته بشن

منابع تشریحی که می خوندم جزوه کنکوری بود یا خلاصه درسهایی که توی کتابهای تست یافت میشه و یک کتاب الکترونیک رضوی.

ساعت مطالعاتیم معمولا به فرم زیر بود ولی تفاوتهایی هم پیدا کرد (البته هر فردی باید طبق شرایط خودش برنامه ریزی کنه )

از 8.30 صبح تا 1 : دو تا درس می خوندم 4 درسی که ضعیف بودم (مدار/الک/مغناطیس/سیگنال) مثلا روزهای زوج مدار و سیگنال و روزهای فرد الک و مغناطیس می خوندم
/ نماز.ناهار و خواب!
/5 بعدازظهر تا مغرب یک درس (تا یکی دو ماه ،معادلات رو خوندم بعدش چون معادلاتم قوی شده بود این ساعت رو به تست مدار اختصاص دادم وتا کنکور فقط چند روز یکبار تست معادلات می زدم)
/نماز جماعت و شام
/9تا 11.30 یک درس از بین کنترل و ریاضی مهندسی(که توی این دو درس نسبت به بقیه دروس قویتر بودم) مثلا روزهای زوج ریاضی مهندسی و روزهای فرد کنترل اما در عمل به ریاضی مهندسی بهای بیشتری می دادم
11.30 تا 12.30 و بعضا تا 1.30 مخصوص "اعمال خاص" شامل :جبران درسهایی که طول روز نرسیدم طبق برنامه تموم کنم ویا تکمیل یادداشتها یا مرور مطالب قبلی و در غیر اینصورت زبان انگلیسی
* معمولا بعد از یک ساعت یا نهایتا 1ساعت ونیم درس خوندن،استراحت می کردم اینهم بستگی به شرایط افراد داره بعضیها از صبح تا بعدازظهر می تونن یکضرب توی کتابخونه باشن و درس بخونن
*جمعه ها صبح معمولا 3 تا 4 ساعت رو هم به "اعمال خاص" اختصاص می دادم و بقیه اش رو استراحت و تفریح
چون درسهای برق خیلی انرژی می گیره لذا اگه تفریح نداشته باشید خیلی زود خسته می شین
تا هوا سرد نشده بود چند باری با دوستان به دل طبیعت زدیم ( آبشار و کوه و چشمه و... ) اما بعدش تفریحم دیدن دوستان وآشنایان ،فوتسال،پینگ پونگ وشنا بود .

یکی دیگه از مواردی که انگیزه آدم رو کم می کنه و خستگی و استرس و نگرانی و... ایجاد می کنه و بیشتر افراد هم متاسفانه تا روز کنکور بهش دچار می شن غرق شدن در حاشیه های کنکوره
توصیه من اینه که شما اول هدفتون رو مشخص کنید ،منابع کنکوری مناسب رو فراهم کنید سپس با توکل به خدا ،به راهی که می روید و به منابعی که می خونید ایمان داشته باشید باورکنید خیلی مهم نیست چه منبعی می خونید(مهمه و لی نه خیلی!) بیشتر مهمه با دقت و تمرکز روی یکی دوتا منبع ، درس رو فرا بگیرید و تستها رو بزنید. اونقدر فکرتون رو مشغول اینکه کدوم کنکور آزمایشی شرکت کنم نکنید چون اکثر سوالهای کنکورهای آزمایشی شبیه به هم ، شبیه به کنکورهای سالهای قبل (دولتی و آزاد )و متفاوت با کنکور شما هستن و با توجه به اینکه کنکور برق بیش از 40 هزار شرکت کننده داره رتبه شما در حتی پارسه که حدود 4هزار داوطلب داره هم ملاک نیست. اگه باز هم شک دارین از چند نفر از بچه ها که پارسال آزمایشی شرکت کردن ،رتبه ارشد و رتبه آزمایشی اونها رو بپرسید. بودن افرادی که زیر 100 پارسه می شدن ارشد بالای 1000 شدن و حتی بر عکس.
فکر نکنید چه درصدی نیاز دارید که چه رتبه ای بیارید و با چه رتبه ای فلان دانشگاه قبول می شید یا نه ؟!! این مسائل مال اسفند ماه به بعده
و....
این حواشی خیلی مضرند .
و اینکه دروس امتحانی برق معمولا دیر بازده اند یعنی ممکنه شما دو ماه با تمام توان درسی رو بخونید اما بعد از تست زدن یا شرکت در آزمونهای آزمایشی پیشرفت محسوسی نداشته باشید مهم اینه که نا امید نشین و ادامه بدهید مطمئن باشید با مرور و تمرین بیشتر حتما پس از چند ماه پیشرفت بسیار چشمگیری پیدا خواهید کرد.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
از نظر پایه درسی ، توی دانشگاه، ریاضیات و کنترلم قوی بود
سیگنالم متوسط
مدار و الکترونیک ضعیف (فقط پاس کردم)
اما اینها مربوط به دوران تحصیلم می شه و همونطور که می دونید دروس امتحانی کنکور ارشد برق مربوط به 5 ترم اول دانشگاه هستند یعنی به نوعی من از سال 86 تا 90 ! با این دروس دیگه تقریبا سر وکاری نداشتم پس می تونید چنین فرض کنید که پایه درسی من در همه دروس ضعیف بود واقعا هم بعد از خدمت سربازی چیز خاصی توی ذهنم نمونده بود به جزء بعضی مباحث ریاضیات.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
یادداشت برداری هم می کردم تقریبا همه ی دروس رو در حدود 140 برگ خلاصه نوشتم البته به نظر خودم این تعداد صفحه کمی زیادتر از استاندارد هستش
علتش این بود که من یک سری" منابع اصلی" تستی داشتم( که برای هر درس یکی دو جلد بیشتر نمی شد )
توی منابع اصلی تستهای مهم رو علامت می زدم که مرور کنم و یا اگه نکته خیلی مهمی باشه به جهت اینکه برای اون نکته به یادداشتها دیگه رجوع نکنم اون رو هم گوشه کتاب با مداد به صورت خلاصه می نوشتم .داخل منابع اصلی اگه سوالی رو به روش دیگری حل کردم اگه روش مناسبی بود اون رو هم می نوشتم
ولی اگه کتابی غیر از منابع اصلی رو حل می کردم و تست به درد بخوری داشت صورت تست رو با خودکار مشکی به صورت خلاصه(کمتر از نیمخط) داخل یادداشتهام می نوشتم که موقع مرور خلاصه هام بعضی از اونها رو حل کنم یا حلشون رو مرور کنم (برای بعضی از این تستها جواب آخر و گاها راهنماهای کوچکی جهت حلشون رو کنارش می نوشتم )
در مورد یادداشت برداری باید مواردش رو رعایت کنید: اینکه خلاصه نویسی کنید و نه جزوه نویسی پس لازم نیست همه نکات رو بنویسید بلکه فقط نکاتی رو که به درد حل تست می خوره باید نوشت/برای اینکار اول باید هر بخش رو کامل بخونید و چند تا از تستهاش رو حل کنید تا بفهمید چه نکاتی به کار تست میاد،بعد خلاصه برداری کنید/.طوری باید باشه که خودتون بتونید بفهمید کمتر متن بنویسید/ بهتره یادداشت برداری از رنگهای متنوع قرمز و آبی و سبز و مشکی استفاده کنید
خلاصه نویسی اگه مواردش رعایت بشه اولش کمی وقت می گیره اما مفیده. اما نباید خیلی وقت صرفش بشه .
یک نکته دیگه هم دقت کنید که اگه قرار باشه یاداشت برداری کنید و یک جزوه خلاصه تهیه کنید و بگذاریدش کنار و موقع تست زدن ازاونها استفاده نکنید بهتره یادداشت برداری هم نکنید منظورم اینه شما باید با یادداشتهاتون انس بگیرید هر روز بخونید، هر چند روز لااقل مرور شوند موقع تست زدن مرورشون کنید بدونید دقیقا فلان نکته کجای جزوه تون با چه رنگی هست .
این رو هم بگم لزومی نداره حتما یک جزوه واسه خلاصه ها داشته باشید خیلی ها سیستم درس خوندنشون خلاصه نویسی به صورت جزوه نیست فقط یکسری فرمول و نکات مهم رو توی چند برگ میارن و با مرورهای پی در پی مطالب رو در ذهن خود نگه می دارن.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
کلاس کنکور شرکت نکردم
اما دوستان اگه کلاس خوبی پیدا کردند و امکانش براشون هست شرکت کنند چون رفتن سر کلاس کنکور با استاد قوی خیلی آدم رو جلو می اندازه
کنکور آزمایشی تعاونی سازمان سنجش (تسلط) شرکت کردم 6 مرحله آزمون بود و از آزمون اول تا آخر جمعیتش از 500 تا 1000 نفر رسید
در مورد این آزمون باید بگم سوالات قشنگی داشت اما سختر از سطح استاندارد بود
به علت سختی و نکته دار بودن سوالات خیلی ها منفی می زدن یا نمی تونستن بزنن به طوری که من با وجود این که توی بعضی از آزمونها ضعیف بودم رتبه ام خیلی بد نمی شد (رتبه من هم بین 6 تا حدود 20 متغیر بود)
یکی از عیبهای مهم آزمون سنجش پارسال این بود که نتیجه آزمون رو دوشنبه !!! می دادند که باعث میشه آزمون نتونه ایجاد انگیزه بکنه.
هدف شرکت شما در کنکور آزمایشی باید مرور مطالب درسی و عادت به شرایط امتحانی باشه و نگاهتون به درصدهای دروس و سعیتان ارتقاء اونها باشه اگه چنین دیدی داشته باشید دیگه جامعه آماری یک کنکور آزمایشی براتون ارزشی نداره و کیفیت سوالات براتون مهم می شن
من شخصا از نظر کیفیت سوال، پارسه رو قبول ندارم (خودم دو دوره تستهای سال 89 و 90 رو خریدم و تستهای 91 پارسه رو هم پارسال از بچه ها می گرفتم )
یک نمونه نصیر رو هم دیدم کیفیت سوالاتش داغون بود
یعنی واقعا سنجش نسبت به این دوتا ،سوالهای بهتری داشت.
در مورد آزمونهای موسسات دیگه چون ندیدم نمی تونم نظر بدهم .
پارسال می گفتن سوالهای سنجش رو استاد کهن و... طرح می کردن اینکه توی وبلاگ استاد کهن هم به تعاونی سنجش لینک داده بی حکمت نبوده
موسسه بینش رو هم استاد باغستانی تایید کرده که اساتید طراح سوال داره
باید بررسی کنید ببینید سوالات کدوم موسسه رو امسال اساتید طرح می کنن برید توی وبلاگ اساتید ایمیلی بپرسید یا هر روشی که خودتان مناسب می دونید

فعلا از تایپ خسته شدم
..
...
....
ادامه دارد.......

behnasr

عضو جدید
منابع:

معادلات دیفرانسیل: آقاسی دو جلدی
کتاب کریمی نسبت به آقاسی جذابتر هستش ولی من کتاب آقاسی رو چون ریشه ای تر درس داده بهتر پسندیدم(چند تا نکته تستی در کتاب کریمی هست که در حل تستها مناسبه که آقاسی اونها رو نگفته یکی پیدا کردن عامل انتگرالساز برای معادلات دیفرانسیل( xy) و حل معادلات به روش سریها یک نکته داره )
ریاضی مهندسی: کتاب ریاضی مهندسی کریمی+ مبحث فوریه و نگاشت پارسه معتقدی
کتاب پارسه برای شروع مخصوصا اونهایی که پایه خوبی ندارن ،مناسب نیست.
در کنکور ابزار دقیق فقط از ریاضی مهندسی سوال میاد و نیمی از سوالاتش مربوط به دو بخش فوریه و معادلات مشتق جزیی است
تقریبا همه ی تستهای این دو مبحث رو از کتاب کریمی حل کردم( کتاب کریمی حل تشریحی نداره)
کنترل: درس رو از کتاب الفی خوندم بعدش کتاب راهیان ارشد تقوی
کتاب راهیان ارشد برای کسانی که پایه قوی ندارند جهت شروع مناسب نیست

مدار:کتاب دو جلدی راهیان ارشد تقوی(روشهای حل تستهاش خیلی خوب بود)
اگه 2 دور تستهای این کتاب رو بزنید در مدار خیلی پیشرفت می کنید من هم که مدارم خیلی ضعیف بود با همین دو کتاب مدار ابزاردقیق رو 60 درصد و مدار برق رو حدود 40 درصد زدم
اگه بتونید تا اواخر تابستون این دو کتاب رو تموم کنید بعدش ضمن مرور همین دو کتاب تستهای تالیفی کارو زرگر (نارنجی پوران که جدید اومده) رو بزنید به نظرم بالای 50 درصد می زنید ایشالا.

الکترونیک:
الکترونیک چون خیلی ضعیف بودم و اصلا نمی تونستم تحلیل DC کنم یا مقاومت خروجی رو پیدا کنم، تا دو هفته اول کتاب حل تشریحی الکترونیک رضوی تالیف محمد باقری رو خوندم( از این کتاب فقط سوالهای مربوط به تعیین مقاومتهای خروجی و ورودی و مباحث فت و منبع جریان و تفاضلی به درد ارشد می خوره ) بعدش مباحث bjt وfet رو از کتاب باغستانی خوندنم (کتاب باغستانی ضمن داشتن یک سری اشکالات چاپی و اینکه در حل بعضی از سوالات توضیح کافی نیاورده ، ولی به جهت اینکه تستهای کم و گلچین شده ای داره ،تستهای ابزار دقیق رو هم داره و روشهای حل تستهاش روشهای مناسب هستش ،کتاب خوبی بود و بهم اعتماد به نفس داد)
سپس اومدم سراغ جزوه الکترونیک کهن (واقعا جزوه خوبیه) تقریبا تا اواسط مهر این جزوه وقتم رو گرفت اما روشهای حل خوبی ازش یاد گرفتم
بعد شروع کردم به دوره ی کتاب باغستانی+جزوه کهن، کتاب راهیان ارشد مهدی ناصح رو دیر خریدم( اواخر پاییز ) کتاب خوبیه مخصوصا مباحث فیدبک و قدرتش نسبت به بقیه کتب بهتره این کتاب رو هم تا کنکور نصفه و نیمه خوندم
دیگه هم فرصت نشد تستهای بیشتری بزنم با این حال الک برق رو حدود 40 درصد و الک ابزاردقیق رو 50 درصد زدم (باز هم تاکید می کنم خیلی پایه الکترونیکم ضعیف بود )
سیگنال و مغناطیس رو خوب نزدم ولی منابعی که خوندم:
سیگنال: سه جلد کتابهای راهیان و پوران- مومن زاده
فعلا همین کتابها رو تا آخر تابستون بخونید و اگه امسال کتاب اساتیدی مثل کهن یا تقدسی چاپ شد حتما بخرید
مغناطیس:
جزوه باغستانی +فیلمهاش برای شروع خوبه /کتاب جهش هم بد نیست کمی وقتگیره و مفهومیتر درس داده برای تست هم باید سراغ راهیان بروید

در مورد سایر منابع
بنده در حدی نیستم که بخواهم راجع کتب مختلف اظهار نظر کنم
بالاخره اساتید و مولفین محترم بابت کتابها زحمت کشیدن و اینکه ذکر می شه فلان کتاب مناسب ارشد نیست
اولا نظر شخصی بنده هست و اصلا بدین معنی نیست که کتابهای مفیدی نیستند بلکه همه ی این کتابها شامل مباحث و نکات خاص و آموزنده ای هستند
منتها با توجه به فرصت کم و همچنین گرانی کتاب ، باید یک سری کتاب رو فاکتور گرفت و نباید درگیر منابع متعددی شد. (علت بعضی از فاکتور گرفتنها هم آپدیت نشدن اون کتابهاست)
لذا جهت اطلاع دوستان توضیحاتی رو راجع به سایر منابعی که باهاشون آشنا هستم می دهم

کنترل آریاز : دوران دانشگاه این کتاب رو خونده بودم کتاب چاپ جدیدش رو ندیدم اما باز هم فکر نکنم خیلی کتاب بروزی باشه
کنترل مدرسان شریف اصلا نه خوب درس داده و نه خوب حل کرده
کنترل پارسه همون کنترل سال 86 پارسه است که آپدیت نشده و اصلا به درد نمی خوره

کتابهای مدار کارو زرگر بد نیست فقط دوستانی که این کتاب رو می خونن خیلی درگیر مباحث درسیش نشین و زود برین سراغ تست. ضعفی که به نظرم داره روش حل تستهاش خیلی کنکوری نیست.اگه تستهای این کتاب رو به روشهایی شبیه روشهای تقوی راهیان ارشد حل کنید این کتاب براتون مفید میشه
کتاب مدار پارسه به نظر من به درد کسانی می خوره که پایه ضعیف دارن و در حال حاضر نمی تونن با کتابهای تستی مذکور ارتباط خوبی برقرار کنن اینجور افراد با خوندن کتاب پارسه ، به مدار علاقه مند می شن اما باید هر چه زودتر سراغ کتابهای تستی بروند.کتاب پارسه به نظر من به درد سرگرمی می خوره و نهایتا یک اعتماد به نفس اولیه می ده .
جزوه مدار کهن : جزوه بدی به نظر نمی رسه اما چون کتابهای تست مدار به اندازه کافی تست و سوال داره و خوندن از جزوه وقتگیره و حوصله زیادی می خواد ، از خوندنش منصرف شدم ضمن اینکه ما باید سوال خام مدار رو حل کنیم منظورم اینه که توی صورت سوالهای مدار داخل جزوه مثلا یک علامت حلقه kvl زده ،همین که خودمون کشف کنیم کجا باید kvl و kcl بزنیم که زودتر به جواب برسیم خیلی ارزش داره . متاسفانه جزوه این به دلیل اینکه جزوه نویس مدار رو روی همون صورت سوال حل کرده ، این دید رو به ما نمی ده
کتاب مدار مدرسان نه خوب درس داده و نه خوب حل کرده .
کتاب الکترونیک پارسه چه چاپ قدیم و چه چاپ جدید کتابهای بدی نیستند با خوندنش نکاتی رو یاد می گیرید اما نکات و مسائلش پرته اینه که نمی صرفه مگه اینکه وقت زیاد داشته باشی یا از قبل کسی باشه که مسائل به درد بخورش رو جدا کرده باشه و شما همونها رو حل کنید.
کتاب اشرفیان جلد اولش انتشارات پوران و جلد دوم انتشارات نصیره این هم مثل بالایی درسته که مسائل قشنگی داره اما مرقوم به صرفه نیست ضمن اینکه تستهای تالیفی اش ،حل نداره .

کتاب الکترونیک سپاهان تنها حسنش تعداد زیاد تستهاشه که الک و ابزاردقیق و فتونیک وتستهای آزاد رو داره ولی اصلا روشهای حل مناسبی نداره هر کی می خواهد این کتاب براش مفید واقع بشه باید تستهاش رو با وقت بیشتری که می گذاره به روشهای حل کهن و باغستانی حل کنه
کتابهای رهیافت دوره اش گذشته دیگه. اگه کسی فرصت داره بعضی از مسایل مدار یا مغناطیسش بد نیست

کتاب سیگنال پارسه چاپ جدید هم خوبه به شرطی که فرصت داشته باشید

ضمنا امسال تعریف دو تا کتاب جدید رو هم از دوستان شنیدم ولی خودم ندیدمشون شما بررسی کنید:
کتاب کنترل پوران پژوهش
کتاب الکترونیک راهیان ارشد اسلام پناه

behnasr

عضو جدید
منابع ریاضی رو معرفی کردم/
کنترل ابزار دقیق حدود 50 درصدش کنترل غیر خطیه یک سوال هم با بی دقتی منفی زدم با این حال فکر کنم 35.56 درصد رو خوب زدم
کنترل برق 91 به نظرم خیلی سخت دادن /12 سوال شده بود/ضمن اینکه یکی از سوالات رو حذف کردن / دو تا سوال دیگه هم چون اشکال داشت نزدم لذا سر همین اشکالات سوال حدود 20 درصد از کفم رفت
کنترل برق رو حدود 30 زدم
موفق باشید
لطفا نقاط ضعف و اشتباهاتي كه در كنترل مرتكب شديد رو ذكر كنيد... منابع رياضي رو هم ذكر كنيد لطفا.
با تشكر

behnasr

عضو جدید
با سلام خدمت شما.اگه ممکنه منابع الکترونیک تونم بگید و در مورد نحوه درس خوندنتون و برنامه ریزیتون توضیح بدید.من میخوام از مرداد شروع کنم میخوام بدونم از چه دروسی شروع کنم و تا کی باید تمومشون کنم.مرسی.
می تونی کنترل رو که وقت کمتری می گیره بگذاری واسه آبان ماه به بعد ،و بقیه درسها رو با هم شروع کنی به خوندن و تا آخر مهر بیشتر مباحث مهم دروس رو تموم کنی
سایر موارد رو توضیح دادم اگه باز هم سوالی هست بفرمایید
موفق باشید

behnasr

عضو جدید
زبان

در حال حاضرکتاب راهیان ارشد تقویدر کل کتاب خوب و جامعی است.
من خودم کتاب پارسه زبان عمومی رو خوندم. چون تستها و مثالهای لغتش مطابق با لانگمن و کمبریدجه.

سطح زبانم هم متوسط رو به پایین بود

نکاتی راجع به زبان خدمتتون عرض کنم:
از خوندن زبان به هیچ وجه دست نکشید حتی اگه 20 درصد هم بزنید خیلی روی رتبه اثر می گذاره
اگه مثل من گرامرتون ضعیفه اصلا وقتی رو صرف گرامر نکنید چون تستهای گرامرش تستهای خاصی هستند مثلا شما باید بدونید فلان فعل با کدام حرف اضافه همراه میشه یا بعد از فلان فعل اسم مصدر میاد یا ... که حل چنین تستهایی تجربه ی بالایی می خواهد
حتی اگه نرسیدید واسه لغت وقت بگذارید ،با کمی دقت و تمرین می شه به راحتی 25 درصد از بخش متن زبان کسب کنید

به نظر من واسه لغت هم وقت بگذارید اگه لغات رو بخونید میشه حداقل 5 تا تست از 10 تا لغت رو بزنید که خودش حدود 15 درصد میشه ضمن اینکه تستهای لغت رو سریع میشه زد و اگه بلد باشید این 15 درصد رو در عرض کمتر از 5 دقیقه سرجلسه آزمون به دست میارید
به طور کلی وقتی که برای زبان می گذارید باید وقتهای مرده باشه وقتهایی که حوصله خوندن سایر دروس رو ندارید آخر شب، آخر هفته ها و...

برای لغت : باید لغات 504و تافل وایلتس و کنکورهای سال قبل رو که حدود 2500 لغت میشه سعی کنید با مثال یادبگیرید.
برای نتیجه گیری در بخش لغت همین که لغت رو کاربردی یادبگیرید کافیه پس وقتون رو برای خوندن متن کتابهایی مثل 504 نگذارید.
دیگه بسته به خودتون روشهای مختلفی برای حفظ لغت وجود داره
- مثل فلش کارتهای تافل و ایلتس و 504
- خوندن همون کتاب تست لغت سالهای قبل

اگه اهل نرم افزار باشید نرم افزارهای مختلفی هست مثل
- جعبه لایتنر پایش(که محیط جذابی نداره)
- یادگیری ماکزیمم نارسیس بانک 504 و تافلش (کمی حوصله می خواهد )
- نرم افزار پرآموزی (تافل و آیلتس) حسن این نرم افزار اینه که برای لغات ،تصویر گذوشته که این خیلی در به خاطر سپردن کمک می کنه http://www.poramoozi.com
- از بعضی ها هم تعریف نرم افزار گزینه آخر (زبان عمومی )رو شنیدم http://www.gozineakhar.com

من خودم اهل خوندن با موبایل بودم و به صورت زیر رفتار کردم:
نکته ای که بهش پی بردم و ازش استفاده کردم این بود که متن بسیاری از تستهای لغت ارشد سالهای گذشته دقیقا متن مثالهایی است که دیکشنریهای لانگمن و کمبردیج برای توضیح اون لغات استفاده کردند (شما هم امتحان کنید )
دیکشنری لینگو رو نصب کردم و گلاسوری لانگمن و کمبریدج و نیزبرای فهم بیشتر Oxford Collocations رو نصب کردم و دیگه این لغات رو با مثالهاش خوندم خوبی لینگو نسبت به بابیلون اینه که از معنی لغت فایل خروجی htm میده که من توی گوشیم می ریختم و شبها مرور می کردم
ضمن اینکه رایگانه. و حتی می شه فایلهای تلفظ واقعی لغات رو هم بهش اضافه کرد
پس از دانلود دیکشنری لینگو اگه گلاسوری دیکشنری لانگمن و کمبریدج و کالین و نیز گلاسوری فارسی رو خواستید می تونید از اینجا دریافت کنید
http://wdl.persiangig.com/pages/download/?dl=http://behnasr.persiangig.com/document/lingoes%20library.rar

من لغات کتاب 504 و لغات تافل essential , لغات آخر کتاب پارسه و لغات آزمونهای سالهای قبل رو تیرماه بود که توی دیکشنری لینگو زدم و فایل خروجی htm اش رو توی گوشی ریختم و شبها قبل از خواب مرور می کردم
فایلهای htm که حدود 2500تاست رو الان دارم ولی حجمش زیاده نمی تونم آپلود کنم.

برای متن هم اگه هفته ای دو تا از متن های سایت spectrum.ieee.org رو بخونی خیلی عالیه. بعضی از متون سالهای قبل از این سایت اقتباس شده و سبک متن اکثر متون سالهای قبل هم خیلی شبیه به متنهای این سایت هست.
من تا اواسط پاییز تقریبا ماهیانه دو تا متن می رسیدم بخونم بعدش دیگه فرصت برای متن خوندن نبود اما همین وقت کمی هم که واسه متن گذوشتم بی تاثیر نبود

موفق باشید

Piruz-68

عضو جدید
مهندس بهنصر درسته که میگن شرکت نفت بورسیه میکنه؟ و اینکه آیا این رشته دکترا هم داره؟ و بعد از فارغ التحصیلی کار شما تضمین میشه و باید در همون خوزستان کار کنی ؟

sepidehr85

عضو جدید
زبان

در حال حاضرکتاب راهیان ارشد تقویدر کل کتاب خوب و جامعی است.
من خودم کتاب پارسه زبان عمومی رو خوندم. چون تستها و مثالهای لغتش مطابق با لانگمن و کمبریدجه.

سطح زبانم هم متوسط رو به پایین بود

نکاتی راجع به زبان خدمتتون عرض کنم:
از خوندن زبان به هیچ وجه دست نکشید حتی اگه 20 درصد هم بزنید خیلی روی رتبه اثر می گذاره
اگه مثل من گرامرتون ضعیفه اصلا وقتی رو صرف گرامر نکنید چون تستهای گرامرش تستهای خاصی هستند مثلا شما باید بدونید فلان فعل با کدام حرف اضافه همراه میشه یا بعد از فلان فعل اسم مصدر میاد یا ... که حل چنین تستهایی تجربه ی بالایی می خواهد
حتی اگه نرسیدید واسه لغت وقت بگذارید ،با کمی دقت و تمرین می شه به راحتی 25 درصد از بخش متن زبان کسب کنید

به نظر من واسه لغت هم وقت بگذارید اگه لغات رو بخونید میشه حداقل 5 تا تست از 10 تا لغت رو بزنید که خودش حدود 15 درصد میشه ضمن اینکه تستهای لغت رو سریع میشه زد و اگه بلد باشید این 15 درصد رو در عرض کمتر از 5 دقیقه سرجلسه آزمون به دست میارید
به طور کلی وقتی که برای زبان می گذارید باید وقتهای مرده باشه وقتهایی که حوصله خوندن سایر دروس رو ندارید آخر شب، آخر هفته ها و...

برای لغت : باید لغات 504و تافل وایلتس و کنکورهای سال قبل رو که حدود 2500 لغت میشه سعی کنید با مثال یادبگیرید.
برای نتیجه گیری در بخش لغت همین که لغت رو کاربردی یادبگیرید کافیه پس وقتون رو برای خوندن متن کتابهایی مثل 504 نگذارید.
دیگه بسته به خودتون روشهای مختلفی برای حفظ لغت وجود داره
- مثل فلش کارتهای تافل و ایلتس و 504
- خوندن همون کتاب تست لغت سالهای قبل

اگه اهل نرم افزار باشید نرم افزارهای مختلفی هست مثل
- جعبه لایتنر پایش(که محیط جذابی نداره)
- یادگیری ماکزیمم نارسیس بانک 504 و تافلش (کمی حوصله می خواهد )
- نرم افزار پرآموزی (تافل و آیلتس) حسن این نرم افزار اینه که برای لغات ،تصویر گذوشته که این خیلی در به خاطر سپردن کمک می کنه http://www.poramoozi.com
- از بعضی ها هم تعریف نرم افزار گزینه آخر (زبان عمومی )رو شنیدم http://www.gozineakhar.com

من خودم اهل خوندن با موبایل بودم و به صورت زیر رفتار کردم:
نکته ای که بهش پی بردم و ازش استفاده کردم این بود که متن بسیاری از تستهای لغت ارشد سالهای گذشته دقیقا متن مثالهایی است که دیکشنریهای لانگمن و کمبردیج برای توضیح اون لغات استفاده کردند (شما هم امتحان کنید )
دیکشنری لینگو رو نصب کردم و گلاسوری لانگمن و کمبریدج و نیزبرای فهم بیشتر Oxford Collocations رو نصب کردم و دیگه این لغات رو با مثالهاش خوندم خوبی لینگو نسبت به بابیلون اینه که از معنی لغت فایل خروجی htm میده که من توی گوشیم می ریختم و شبها مرور می کردم
ضمن اینکه رایگانه. و حتی می شه فایلهای تلفظ واقعی لغات رو هم بهش اضافه کرد
پس از دانلود دیکشنری لینگو اگه گلاسوری دیکشنری لانگمن و کمبریدج و کالین و نیز گلاسوری فارسی رو خواستید می تونید از اینجا دریافت کنید
http://wdl.persiangig.com/pages/dow...r.persiangig.com/document/lingoes library.rar

من لغات کتاب 504 و لغات تافل essential , لغات آخر کتاب پارسه و لغات آزمونهای سالهای قبل رو تیرماه بود که توی دیکشنری لینگو زدم و فایل خروجی htm اش رو توی گوشی ریختم و شبها قبل از خواب مرور می کردم
فایلهای htm که حدود 2500تاست رو الان دارم ولی حجمش زیاده نمی تونم آپلود کنم.

برای متن هم اگه هفته ای دو تا از متن های سایت spectrum.ieee.org رو بخونی خیلی عالیه. بعضی از متون سالهای قبل از این سایت اقتباس شده و سبک متن اکثر متون سالهای قبل هم خیلی شبیه به متنهای این سایت هست.
من تا اواسط پاییز تقریبا ماهیانه دو تا متن می رسیدم بخونم بعدش دیگه فرصت برای متن خوندن نبود اما همین وقت کمی هم که واسه متن گذوشتم بی تاثیر نبود

موفق باشید

سلام مهندس.میشه بپرسم کدوم قسمت سایتspectrum.ieee.org رو میخوندین؟آیا واقعا تاثیر داشت؟

behnasr

عضو جدید
سلام مهندس.میشه بپرسم کدوم قسمت سایتspectrum.ieee.org رو میخوندین؟آیا واقعا تاثیر داشت؟

خودم بیشتر بخشهای مربوط به پردازش تصویر، انرژی خورشیدی، نیمه هادی و رباتیک رو می خوندم

اگه می خواهید مطمئنتر بخونید ببینید متنهای سالهای قبل در چه زمینه هایی هست تو همون زمینه مطالعه کنید مثلا معمولا همیشه یک متن راجع به مهندسی پزشکی (دستگاه های تصویر برداری یا روشهای تشخیص بیماری و...) و معمولا متنی در زمینه قطعات الکترونیکی (مثل حافظه یا پردازشگرها) میاد.

biomedical........imagaing,diagnostics
green tech.....building,solar
robotic
semiconductor......memory,nanotechnology

یا همون اخبار صفحه اولش هر کدوم که مرتبط با چنین مباحثی بود رو می تونید بخونید

باز هم توصیه می کنم برای زبان وقتهای مرده را استفاده کنید

در مورد خودم هم موثر بود .عرض کردم من تقریبا هر ماه دو تا متن می خوندم واقعا هم وقت بیشتری برای زبان نداشتم فکر می کنم اگه می شد بیشتر از این،متن بخونم درصد بهتری کسب می کردم.

البته همون متنهای سالهای گذشته زبان هم مفید هستند.(راهیان ارشد)

شما باید مهارت سریع جواب دادن به سوالات متن رو هم یادبگیرید که این کار با حل نمونه سوالات متن انجام پذیره

روش من اینچنین بود (توی کتابهای ریدینگ اصولا هم همین روش رو ذکر کردند دوستانی که زبانشون قویتره لطفا تکمیلش کنن یا ایراداتش رو بگن )

اول صورت سوالات رو نیم نگاهی بیاندازید .

تا نوع هر سوال رو بفهمید
(معمولا انواعش اینه :سوال از موضوع متن، سوال از جزییاتی در متن، درست و غلط، نتیجه گیری در مورد موضوع و اینکه پاراگراف بعد از این متن یا قبل از این متن چه موضوعی می تونسته داشته باشه)
و کلمات کلیدی سوالها رو پیدا کنید و زیرش خط بکشید که بدونید موقع خوندن متن باید دنبال چی بگردین.

در حین خوندن متن خیلی عبارات معمولا اضافیست (مگه اینکه از اونها به صورت جزیی سوال بشه) مثلا اسم دانشمندان و اسم شرکتها و دپارتمانها و سایر اسامی و مثالهای زده شده راجع به یک موضوع و... موقع خوندن اولیه باید نخونده اونها رو رد کنید و مباحث مهم متن رو زیرش خط بکشید که بعدا فقط به این مباحث رجوع کنید (فقط وقتی از جزییات بپرسند ، شما باید در متن دنبال کلمه کلیدی مربوط به همون جزییاتی که ازش سوال شده بگردید)

یک سری سوالات جوابش با یک تغییر کوچک در ساختار جمله ی متن اصلی اومده (مثلا استفاده از لغات هم معنی یا آوردن قیدهای زمان و مکان به جای قیدهای متن اصلی و....) یعنی فقط باید با چشمتون متن رو اسکن کنید تا با پیدا کردن کلمه کلیدی اون سوال، جواب رو بیابید

سوالاتی که در مورد موضوع متن هست معمولا جوابش با خوندن چند جمله اول مشخص می شه و گزینه هایی که در مورد یک موضوع جزیی بحث کرده اند جواب سوال نیستند.

جواب سوال نتیجه متن هم بدیهی است که در جملات پایانی متن نهفته است

behnasr

عضو جدید
سلام

سایتی رو میشناسید که هر روز یه متن رو برامون ایمیل کنه تا دیگه دنبال متن نگردیم!!

درسته بعضی از سایتها خبرنامه دارند که اگه عضوشون بشین براتون ارسال می کنن یه مدت عضو خبرنامه سایتهای مرتبط با مهندسی کنترل بودم اسمشون الان خاطرم نیست ( شاید controlengineeringnews یا automation.com باشه ولی مطمئن نیستم )
تجربه ثابت کرده اینکار فقط باعث پر شدن inbox میشه !
تازه معمولا اخبار می دهند و خیلی تخصصی نیستند و شما در موضوع متن ، حق انتخاب ندارید

موفق باشی دوست عزیز

behnasr

عضو جدید
مهندس بهنصر درسته که میگن شرکت نفت بورسیه میکنه؟ و اینکه آیا این رشته دکترا هم داره؟ و بعد از فارغ التحصیلی کار شما تضمین میشه و باید در همون خوزستان کار کنی ؟

سلام
شنیدم تا سال 86 هم محل تحصیل رشته ابزاردقیق صنایع نفت، در تهران بوده و بورسیه می کردن و حتی یکی دو ترم هم به خارج از کشور اعزام می کردن
طبق اطلاعاتی که از دانشجویان و فارغ التحصیلان چند سال اخیر دانشگاه صنعت نفت اهواز کسب کردم چند سالیه این خبرها نیست ولی بچه های اونجا موقع ورود به دانشگاه تعهد خدمت دو برابر مدت تحصیل یعنی 4 سال می دهند با اینکار یک کمک هزینه تحصیلی ناچیز ماهیانه دریافت می کنن .
بعد از فارغ التحصیلی اگه خدمت سربازی داشته باشی به راحتی امریه شرکت نفت می شی
در مورد کار تضمینی نیست و وضعیت کمی نسبت به قبل بدتر شده ولی اگه معدل ارشد دانشجوی دانشگاه صنعت نفت بالای 16 باشه از نظر وزارت نفت دانشجوی ممتاز محسوب می شی که این باعث می شه برای استخدام در شرکت نفت نیاز به شرکت در آزمون ورودی و مصاحبه نباشه و باید از فرآیند جذب ویژه ممتازین وارد شد که صفش خیلی کوتاهتر از صف افرادیه که توی آزمون شرکت می کنن
تا اینجایی که من با فارغ التحصیلهای این رشته تماس داشتم به جز یک مورد همه سر کار بودند اون یک مورد هم خیلی امیدوار بود تا چند ماه آینده استخدام بشه

طبق تعهدی که نسبت به کار دولتی داده میشه و اینکه پتروشیمی ها خصوصی شدند و یک سری پالایشگاه ها مثل پالایشگاه اصفهان و تبریز و... هم خصوصی اند و دستور دولت مبنی بر منع استخدام دولتی در تهران . احتمال زیاد محل کار عسلویه و اونطرفهاست (بیشتر اونهایی که باهاشون تماس داشتم هم عسلویه بودن )
تا 5 سال اول هم اصلا انتقالی غیرممکن و بعد از 5 سال هم خیلی سخت هست.
اگه کسی بخواد جایی غیر از اونجا کار کنه یا پارتی می خواد
یا اینکه با حدود 4 میلیون ،تعهد رو بخره و از نظر فنی خیلی قوی باشه تا بتونه در شرکت خصوصی کار کنه معمولاشرکتهای خصوصی حداقل 5 سال سابقه کار می خوان.
در مورد دکترا در ایران دکترا نداره و برای دکترا باید سمت کنترل رفت که کار سختیه چون اختلافاتی بین مباحث ابزاردقیق و ارشد کنترل هست
یکی از فارغ التحصیلهای چند سال قبل با خریدن تعهد و دادن مقاله خوب تونسته واسه دکترا اپلای بشه

بعدها که با شرایط بیشتر آشنا شدم اگه خواستید اطلاعات کاملتر رو در اختیارتان قرار خواهم داد انشاءالله.
موفق باشید

liverno

عضو جدید
سلام دوستان تو این یکسال نشد کسی پیدا شه به صورت تیتروار موضوعات مطرح شده گرامر را برای بچه ها لیست کنه آخه همه گرامر که برای ارشد نمیاد اونهایی میاد که در ده سال قبل ازشون سوال اومده ... پس اگر دوستی درباره این موضوع تسلط داره خواهشا مطرح کند.... یک سوال مهم : بسیاری از اساتید میگویند که در درس الکترونیک و مغناطیس و زبان بدون نیاز به حل کردن با یک تکنیک ویژه که مربوط به موضوع مطرح شده است سوال حل میشه مثلا اگر فلان شکل مدار به این سبک وسیاق اومد بدست آوردن مجهول با کمترین راه حل یا با زمان 30 ثانیه ای حل میشود ... در زبان با توجه به موارد مطرح شده توسط مهندس بهنصر لازمه بگویم در کلاسهای فن ترجمه دکتر آموخته هر کسی رفته از پس ریدینگ و کلوز تست به راحتی برآمده چون ایشان یک تکنیکی میگه که سریعا ذهن طراح وکلمه اصلی را کشف کنید ..... منتظر پاسخ شما ودو ستان هستم با تشکر

Muhammad1986

عضو جدید
سلام دوستان تو این یکسال نشد کسی پیدا شه به صورت تیتروار موضوعات مطرح شده گرامر را برای بچه ها لیست کنه آخه همه گرامر که برای ارشد نمیاد اونهایی میاد که در ده سال قبل ازشون سوال اومده ... پس اگر دوستی درباره این موضوع تسلط داره خواهشا مطرح کند.... یک سوال مهم : بسیاری از اساتید میگویند که در درس الکترونیک و مغناطیس و زبان بدون نیاز به حل کردن با یک تکنیک ویژه که مربوط به موضوع مطرح شده است سوال حل میشه مثلا اگر فلان شکل مدار به این سبک وسیاق اومد بدست آوردن مجهول با کمترین راه حل یا با زمان 30 ثانیه ای حل میشود ... در زبان با توجه به موارد مطرح شده توسط مهندس بهنصر لازمه بگویم در کلاسهای فن ترجمه دکتر آموخته هر کسی رفته از پس ریدینگ و کلوز تست به راحتی برآمده چون ایشان یک تکنیکی میگه که سریعا ذهن طراح وکلمه اصلی را کشف کنید ..... منتظر پاسخ شما ودو ستان هستم با تشکر

سلام

من خیلی لنگ یه جزوه ی توپ واسه گرامر هستم که در حد ارشد باشه! آخه خوندن کتاب خیلی خیلی وقت میبره!!

http://amookhteh.com
اینم سایت دکتر آموخته

اینم جزواتشون:
http://www.iedoc.blogsky.com/1390/09/24/post-295

آخرین ویرایش:

*Shima*

عضو جدید
سلام. ممنون که اینقدر دقیق و با حوصله به سوالات جواب می دید و تجربیاتتون رو در اختیار بقیه می ذارید.

من در مورد منابع خیلی تحقیق کردم ولی هنوز برای الکترونیک و سیگنال به نتیجه ی قطعی نرسیدم. اگر بخوام از کلاس استفاده کنم به نظر شما بین کلاس آقای اشرفیان و باغستانی کدوم مناسبتره؟ برای سیگنال هم بین آقای شیرین آبادی و تقدسی شک دارم. الکترونیک و سیگنالم زمانی که تو دانشگاه گذروندم خیلی خوب بود ولی الآن بیشتر از یکسال از پاس شدن درسا می گذره و خیلی احساس ضعف می کنم. می خوام کلاسی باشه که علاوه بر اینکه روش های حل خوبی مطرح میشه مبانی رو هم پوشش بده و در واقع راهم بندازه.

behnasr

عضو جدید
سلام. ممنون که اینقدر دقیق و با حوصله به سوالات جواب می دید و تجربیاتتون رو در اختیار بقیه می ذارید.

من در مورد منابع خیلی تحقیق کردم ولی هنوز برای الکترونیک و سیگنال به نتیجه ی قطعی نرسیدم. اگر بخوام از کلاس استفاده کنم به نظر شما بین کلاس آقای اشرفیان و باغستانی کدوم مناسبتره؟ برای سیگنال هم بین آقای شیرین آبادی و تقدسی شک دارم. الکترونیک و سیگنالم زمانی که تو دانشگاه گذروندم خیلی خوب بود ولی الآن بیشتر از یکسال از پاس شدن درسا می گذره و خیلی احساس ضعف می کنم. می خوام کلاسی باشه که علاوه بر اینکه روش های حل خوبی مطرح میشه مبانی رو هم پوشش بده و در واقع راهم بندازه.

سلام

بنده چون کلاس شرکت نکردم متاسفانه نمی تونم نظر مناسبی بدهم
خودم جزوه های مغناطیس اشرفیان و باغستانی رو داشتم اگه بخواهم طبق اون جزوه ها نظر بدهم
استاد باغستانی رو انتخاب می کنم چون فکر می کنم کنکوری تر و جمع و جورتر درس دادند.
و شاید هم استاد شیرین آّبادی رو به استاد محترم تقدسی ترجیح می دهم

شما باید از افراد مطلع بپرسید و سریعتر تصمیم بگیرید.
اونچیزی که مهمتره زمانه که باید قدرش رو بدونید.
همه ی اساتیدی که ذکر کردین اساتید خوبی اند و تفاوت زیادی با هم ندارند اگه قصد کلاس رفتن دارید سریعتر اقدام کنید .

موفق باشید

*Shima*

عضو جدید
سلام

بنده چون کلاس شرکت نکردم متاسفانه نمی تونم نظر مناسبی بدهم
خودم جزوه های مغناطیس اشرفیان و باغستانی رو داشتم اگه بخواهم طبق اون جزوه ها نظر بدهم
استاد باغستانی رو انتخاب می کنم چون فکر می کنم کنکوری تر و جمع و جورتر درس دادند.
و شاید هم استاد شیرین آّبادی رو به استاد محترم تقدسی ترجیح می دهم

شما باید از افراد مطلع بپرسید و سریعتر تصمیم بگیرید.
اونچیزی که مهمتره زمانه که باید قدرش رو بدونید.
همه ی اساتیدی که ذکر کردین اساتید خوبی اند و تفاوت زیادی با هم ندارند اگه قصد کلاس رفتن دارید سریعتر اقدام کنید .

موفق باشید

خیلی خیلی متشکرم. جوابم رو گرفتم.

Dashpot

عضو جدید
سلام.
میخواستم در صورت امکان در مورد این برنامه ریزی نظرتون رو بفرمایید:
روزهای فرد:ریاضی مهندسی- الکترو مغناطیس - کنترل خطی
روزهای زوج: مدار - ماشین 1 - بررسی
جمعه ها:1- 6 ساعت برای جبران برنامه احتمالاً عقب مانده و 2- 6 ساعت فقط تست از دروس طول هفته
من گرایش قدرت امتحان میدم.در طول هفته نیز هر جایی که به تست برسم تست هم میزنم و برای یادآوری درس روز فرد یا زوج قبلیم رو 3 تست ازش میزنم و نکاتش رو یادداشت برمیدارم.خوشحال میشم با پیشنهادتون برای هرچه بهتر کردن این برنامه بهم کمک کنین.سپاس

behnasr

عضو جدید
سلام.
میخواستم در صورت امکان در مورد این برنامه ریزی نظرتون رو بفرمایید:
روزهای فرد:ریاضی مهندسی- الکترو مغناطیس - کنترل خطی
روزهای زوج: مدار - ماشین 1 - بررسی
جمعه ها:1- 6 ساعت برای جبران برنامه احتمالاً عقب مانده و 2- 6 ساعت فقط تست از دروس طول هفته
من گرایش قدرت امتحان میدم.در طول هفته نیز هر جایی که به تست برسم تست هم میزنم و برای یادآوری درس روز فرد یا زوج قبلیم رو 3 تست ازش میزنم و نکاتش رو یادداشت برمیدارم.خوشحال میشم با پیشنهادتون برای هرچه بهتر کردن این برنامه بهم کمک کنین.سپاس

برنامه خیلی خوبیه و مهم اینه که بتونید خوب و منظم اجراش کنید امیدوارم که موفق باشید
اگه فرصت نمی کنید روزی 3تا درس رو به این ترتیبی که گفتید بخونید و مطالب درسی بخشها ناتموم می مونه ، طی 3 روز ، روزی 2 تا درس رو بخونید

علامتدار کردن تستهای مهم رو هم اجرا کنید و در هربار مرور تستهای علامتداری که برایتان کاملا حل وهضم شده رو علامتشون رو بردارید تا مرورتان بازدهی بیشتری داشته باشد

ایشالا که با عنایت خدا موفق می شوید

nasrin1990

عضو جدید
با سلام و خسته نباشید .اولش ازتون تشکر میکنم که اینقدر وقت میذارید به سوالات ما جواب میدید....

1.به نظرتون ما الان روزی چند ساعت باید درس بخونیم برای یه رتبه خوب درحد 100-200؟

2.من میخوام تا اخر تابستون یه دور از رو درسا بخونم و وقت کمتری برا تست البته تو تابستون بزارم این کارم درسته؟

3.من بعضی موقع ها احساس میکنم درسایی که هفته قبل خوندم یادم نمونده !به نظرتون علت این فراموش کردن چیه؟ و باید چیکار کنم؟
3.زدن تستای سالهای 65-77و78 میتونه بهم کمک کنه؟ یافقط تستای چند ساله اخیرو بزنم؟

behnasr

عضو جدید
با سلام و خسته نباشید .اولش ازتون تشکر میکنم که اینقدر وقت میذارید به سوالات ما جواب میدید....

1.به نظرتون ما الان روزی چند ساعت باید درس بخونیم برای یه رتبه خوب درحد 100-200؟

2.من میخوام تا اخر تابستون یه دور از رو درسا بخونم و وقت کمتری برا تست البته تو تابستون بزارم این کارم درسته؟

3.من بعضی موقع ها احساس میکنم درسایی که هفته قبل خوندم یادم نمونده !به نظرتون علت این فراموش کردن چیه؟ و باید چیکار کنم؟
3.زدن تستای سالهای 65-77و78 میتونه بهم کمک کنه؟ یافقط تستای چند ساله اخیرو بزنم؟

سلام-ممنون-خواهش می کنم انجام وظیفه ست

1- بستگی به شرایط خودتون داره در این مورد خدمتتان عرض کنم:

ساعاتی از شبانه روز (که معمولا ذهنتان آمادگی مطالعه رو دارد) رو هدر ندهید واز وقتتان بهترین استفاده رو بکنید کارهای متفرقه رو بگذارید واسه سایر ساعات (مثلا حدودهای ناهار و شام که گرسنگی ، ذهن رو کم رمق می کنه و...)

برنامه مطالعاتی اتان خسته کننده هم نباشه ممکنه شما بتوانید 5 روز روزانه 13 ساعت درس بخوانید اما همین 5 روز چنان انرژی از شما بگیره که 1 روز مطالعه شما تعطیل بشه اونچیزی که بیشتر از ساعات مطالعه روزانه مهمه استمرار و نظم و ثبات مطالعاتیه همین نظم و استمرار خودش در ثبت محفوظات و موارد مطالعه شده قبلی خیلی موثره

برنامه ریزی درسی شما طوری باشد که بازدهی بالایی داشته باشد(مثلا خود من بعضی از درسها رو اصلا نمی تونم بیش از 2 ساعت پشت سر هم بخونم حال اگه توی برنامه 3 ساعت رو به اون درس اختصاص بدهم عملا 1 ساعت مطالعه غیر مفید داشته ام پس برنامه بهتر این است که 2ساعت درس مورد نظر رو بخوانم و یک ساعت رو به درس دیگری که به نظر خودم انرژی کمتری می گیرد اختصاص دهم مثلا معادلات. و ... از این قبیل ملاحظات رو توی برنامه تون لحاظ کنید تا بازدهی بیشتری داشته باشه و به قول معروف انعطاف پذیری برنامه درسی و...)
خیلی از مواردی که در مورد بازدهی برنامه درسی بر اساس ویژگیهای شما موثر هست رو طی چند هفته درس خوندن خودتان به خوبی متوجه می شوید
آخر هفته ها حتما برنامه درسی خود را بازبینی و ارزشیابی کنید و تغییرات لازم را برای هفته آینده اعمال کنید (البته نه اینکه اساسا برنامه رو متحول کنید !!! و این کار نباید وقت زیادی از شما بگیرد و ذهن شما رو درگیر کند) مثلا درسهایی رو که نیاز به مطالعه بیشتری دارد رو در برنامه درسیتان وقت بیشتری اختصاص دهید و از این قبیل...

به طور معمول حدودا روزی 9 تا 11 ساعت خوبه ولی باید شرایط خودتون رو در نظر بگیرید اگه می تونید به طور مستمر بیشتر از بخوانید چه بهتر.

2- اگه درسها رو از روی کتابهای تستی و جزوات کنکوری می خوانید که خب حین خواندن مثالهای این کتابها و جزوه ها عملا تست حل کرده اید مشکلی ندارد
به هر حال توصیه می کنم هر بخش درسی که می خوانید حداقل یک سوم از تستهاش رو بزنید
خیلی خودتان رو درگیر مباحث درسی نکنید شما باید بعد از مطالعه درس هر بخش، عملا تست خوانی کنید یعنی با مراجعه به تستها متوجه شوید که روی کدام مباحث باید فوکوس کنید و برگردید با مطالب درسی اش و ریشه ای تر مطالعه اش کنید و چه مباحثی ارزش خوندن نداره

3- عرض کردم
برای تثبیت باید برنامه منظم و مستمر باشه
حتما حتما باید مرور در برنامه درسیتان باشد
مرور هم باید : مرور مطالب و نکات درسی یادداشت برداری شده شما + زدن چند تست از مباحث قبلی
باشد(یعنی مرور تستی)

4- الویت با زدن چندباره ی تستهای سالیان اخیر هستش اگه فرصت کردین تستهای قبلی رو بزنید
شخصا زدن تست از روی کتابهای تستی طبقه بندی شده رو به زدن تستهای مجموعه ای (مثل کتب 3 جلدی دانشگاه تهران) ترجیح می دهم به چند دلیل
کتابهای تستی طبقه بندی شه:
بهتر حل کردن و توضیح دادن
چند ماهه که داریم اونها رو می خونیم و ذهن ما بهتر با این کتابها انس گرفته بهتره صفحات ذهنمون رو با اضافه کردن منابع جدید ، اضافه نکنیم
زدن تستهای جامع امتیازی که داره زدن همه درسها با هم هستش که مال دبیرستان بود!برای ما بچه های لیسانس که این قضیه حل شده اصلا بیان سوالهای ریاضی و الکترونیک و مدار و.. رو داخل هم پخش کنن! برای شما مشکلی پیش میاد؟؟! نه دقیقا می دونید که کدوم سوال مال چه بخشی از فلان درس هست

امیدوارم که تونسته باشم کمک ناچیزی به شما بکنم
موفق باشید ایشاللللا

Dashpot

عضو جدید
با سلام .نظرتون درباره خوندن الکترومغناطیس بفرمایین.سپاس

behnasr

عضو جدید
با سلام .نظرتون درباره خوندن الکترومغناطیس بفرمایین.سپاس

سلام
دوست عزیز بنده چون خودم مغناطیس رو نزدم شاید نتونم مشاور خوبی در این زمینه باشم

اگه پایه مغناطیستون ضعیفه و به فکر رتبه های خیلی خوب نیستید توصیه می کنم مغناطیس رو نخونید و وقتش رو صرف بقیه درسها کنید(البته از دوستانم بوده اند کسانی که با مغناطیس 0 رتبه حدود 80 آوردن)

چون خوندن مغناطیس وقتگیره و باید مداوم خونده بشه (حداقل روزانه 3 ساعت برای یک نفر که پایه ضعیفی داره)

اما اگه پایه الکترومغناطیسی متوسط و یا خوبی داریدحتما باید بخونید حتی زدن 20 درصد مغناطیس هم خیلی در رتبه تاثیر گذاره

منابعی که در این درس مناسب می دونم:
1- جزوه الکترومغناطیس باغستانی
2- کتاب الکترومغناطیس جهش و حل بعضی مسائل مهم رهیافت البته خوندن این 2 کتاب فقط در تابستان توصیه میشه
3- حل تست از کتاب راهیان ارشد

موفق باشید

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا