شکسته شدن حریم‌ها با ازدواج موقت

mina12345

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

زناشویی - ازدواج موقت یک اقدام شرعی است و هیچگونه منع قانونی ندارد، اما موضوع این است که عرف جامعه ما این موضوع را نپذیرفته است. تا زمانی‌که عرف جامعه این موضوع را نپذیرد نباید آن را از بلندگوها اعلام کرد. پیش از این نیز ماجرای ازدواج موقت مطرح شده بود اما مشاهده کردیم که استقبالی از آن نشد. متاسفانه هر‌چند وقت یکبار برخی از مسئولان ازدواج موقت را به‌عنوان راهکاری برای برطرف شدن مشکل ازدواج جوانان مطرح می‌کنند، غافل از اینکه با ازدواج موقت، مشکل ازدواج جوانان برطرف نمی‌شود. حقیقت این است که به‌دلیل مشکلات اقتصادی در جامعه، مشکل ازدواج نیز ایجاد شده است، این مشکلات در نهایت منجر شده تا جوانان علاقه‌ای به ازدواج نداشته و به تبع آن سن ازدواج نیز بالا رود. همه اینها بدلیل توانایی نداشتن افراد برای تشکیل خانواده، بیکاری و ناامنی شغلی است. این در حالی است که برخی مسئولان به جای اینکه فکری به حال جوانان و برطرف شدن مشکل ازدواجشان کنند، موضوع ازدواج موقت را مطرح می‌کنند. برخی به‌دنبال این هستند تا فرهنگ ازدواج موقت را در جامعه جا بیندازند، شاید دلیل آنها نیز کم هزینه بودن این ازدواج و تاثیر نداشتن متغیرهای اشتغال و در آمد بر این نوع ارتباط است، اما با این حال جامعه همچنان این موضوع را نپذیرفته است. نکته قابل توجه این است که ازدواج موقت را نمی‌توان به‌عنوان یک ازدواج واقعی تلقی کرد، بیشتر به آن به‌عنوان ارتباطی برای برطرف کردن موقت نیازها نگاه می‌شود بنابراین به معنای تشکیل خانواده نیست، چرا که ازدواج تا زمانی که دائمی نباشد، نمی‌تواند معنای تشکیل خانواده را بدهد از این رو مشکل ازدواج با ازدواج موقت برطرف نمی‌شود. تنها می‌تواند برای مدت زمانی، نیازهای عاطفی افراد را برطرف کند. پس این نوع ارتباط نیز مشکلات خاص خود را دارد. کارشناسان اجتماعی همواره نگرانی خود را از ترویج این نوع ازدواج بیان کرده اند. واقعیت این است که ازدواج موقت تنها برای مجردها نیست و مردان متاهل را نیز مخاطب قرار می‌دهد، همین موضوع سبب می‌شود تا کانون خانواده به خطر افتد، بنابراین نه تنها مشکل ازدواج برطرف نمی‌شود، بلکه ازدواج‌های فعلی نیز با مشکل مواجه می‌شوند. برخی مدعی هستند که اختلاط دختر و پسر در دانشگاه‌ها نگران کننده است و با ازدواج موقت می‌توان این اختلاط را مشروع کرد، این در حالی است که اگر در اختلاط حریم‌ها رعایت شود، مشکلی ایجاد نمی‌کند غافل از اینکه با ازدواج موقت، بسیاری از حریم‌ها شکسته شود. منبع:سلامت نیوز

Eshgh Khoodayi

عضو جدید
کاربر ممتاز
حقیقت
ولی کسی هم باید به فکر ما جووون ها باشه
چقدر خودمون رو نگه داریم!

نقی1981

عضو جدید
سلام .من هم موافقم که ازدواج موقت جای ازدواج دائم رو نمیگیره. ولی بنظر من با شرایط کنونی که ادمها اکثرا قبل از ازدواج شناخت زیادی از هم ندارن.و طلاق تو جامعه زیاد شده وهمین طور دوستی دختر وپسر که اکثرا به شکست ختم میشه. یه ازدواج موقت شش ماهه قبل از ازدواج دائم برای هر دو نفری که قصد ازدواج دائم با هم دارن ضروریه. اینطوری دختر وپسر میفهمن که بدرد هم میخورن یا نه و همین طور خونوادهاشون.و مثل دوستی در نگرانی این بسر نمیبرن که ایا سرانجام به ازدواج ختم میشه یا نه.؟ یا اینکه مثل ازدواج دائم شخص بخاطر مهریه یا ابروش بخواد به زندگی با کسی که باهاش جور نیست ادامه بده یا مثل بعضیا به سیم طلاق بزنه. لازم هم نیست که حتما باهم رابطه زنا شویی داشته باشن. اتفاقا تو اینحالت اکثرافراد چون میدونن که ممکنه به ازدواج دائم ختم نشه سعی میکنن خودشون رو کنترل کنن تا بچه دار نشن. فرضا اگر بچه ایی هم بوجود اومد.دیگه حداقل مشروع وقانونیه و مشمول نفقه وارث میشه.و از ترس ابرو سر از سطل زباله در نمیاره. یا تو خیابون رها بشه تا بمیره یا یکی پیداش کنه.بعضیا میگن اونوقت پسرا دیگه هیچوقت ازدواج دائم نمیکنن. ولی من میگم اشتباهه. چرا چون همه ادمها تمایل دارن یه ارامش دائمی ویه خانواده دائمی داشته باشن. و شاید دو سه بار این ازدواج رو تجربه کنن ولی نهایتا سعی میکنن دقت بیشتری تو انتخابشون داشته باشن و یک ازدواج موفق رو تجربه کنن.

mina12345

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام .من هم موافقم که ازدواج موقت جای ازدواج دائم رو نمیگیره. ولی بنظر من با شرایط کنونی که ادمها اکثرا قبل از ازدواج شناخت زیادی از هم ندارن.و طلاق تو جامعه زیاد شده وهمین طور دوستی دختر وپسر که اکثرا به شکست ختم میشه. یه ازدواج موقت شش ماهه قبل از ازدواج دائم برای هر دو نفری که قصد ازدواج دائم با هم دارن ضروریه. اینطوری دختر وپسر میفهمن که بدرد هم میخورن یا نه و همین طور خونوادهاشون.و مثل دوستی در نگرانی این بسر نمیبرن که ایا سرانجام به ازدواج ختم میشه یا نه.؟ یا اینکه مثل ازدواج دائم شخص بخاطر مهریه یا ابروش بخواد به زندگی با کسی که باهاش جور نیست ادامه بده یا مثل بعضیا به سیم طلاق بزنه. لازم هم نیست که حتما باهم رابطه زنا شویی داشته باشن. اتفاقا تو اینحالت اکثرافراد چون میدونن که ممکنه به ازدواج دائم ختم نشه سعی میکنن خودشون رو کنترل کنن تا بچه دار نشن. فرضا اگر بچه ایی هم بوجود اومد.دیگه حداقل مشروع وقانونیه و مشمول نفقه وارث میشه.و از ترس ابرو سر از سطل زباله در نمیاره. یا تو خیابون رها بشه تا بمیره یا یکی پیداش کنه.بعضیا میگن اونوقت پسرا دیگه هیچوقت ازدواج دائم نمیکنن. ولی من میگم اشتباهه. چرا چون همه ادمها تمایل دارن یه ارامش دائمی ویه خانواده دائمی داشته باشن. و شاید دو سه بار این ازدواج رو تجربه کنن ولی نهایتا سعی میکنن دقت بیشتری تو انتخابشون داشته باشن و یک ازدواج موفق رو تجربه کنن.

دوست گلم ولي همينطور كه اين مقاله ميگه ازدواجهاي موقت باعث ضربه زدن بيشتر به يك جوون ميشه...باعث ميشه اقدامي براي تشكيل يه خونواده نده........

نقی1981

عضو جدید
ببینید جامعه ما هنوز بطور کامل دوستی دختر وپسر رو هنوز نپذیرفته. مگر چقد از این دوستیها به ازدواج منجر میشه یا چقد از این ازدواجها بعد از ازدواج دوام داره. میدونید چقدر از دختران جامعه ما دچار سر خوردگی میشن وقتی این دوستیهایی که اکثر دخترا مایل هستن به ازدواج ختم شه به ازدواج ختم نمیشه؟ و چه تعداد از پسرا به بهانه ازدواج میان جلو و پس از مدتی که عشقشون رو کردن دختر بیچاره رو ول میکنن. حالا اگه دختره بکارتش رو از دست داده باشه وامصیبتا. ولی وقتی یه ازدواج موقت قبل از ازدواج دائم باشه چون باید تحت نظارت خانوادها باشه اولا پسرا نمیتونن الکی دخترا رو سرکار بذارن. ثانیا اگر بچه ایی بوجود بیاد مایه سرافکندگی نیست حداقلش اینه که مشروع وحق وحقوق اش به رسمیت شناخته میشه. ثالثا خیلی از دخترا بعد از ازدواج دائم ودر همون دوران عقدمیفهمن که این شخص بدردشون نمیخوره ولی بدلیل حفظ ابرو و اینکه اگر طلاق بگیرن ممکنه دیگه نتونن ازدواج کنن یا با یه مرد بیوه ازدواج کنن. مجبورن به این زندگی ادامه بدن. اما یه پسر اگر طلاق بگیره خیلی براش مشکلی پیش نمیاد.دوباره یا حتی چند باره میتونه با یه دختر ازدواج کنه. البته باید این ازدواج موقت رو بایدطوری قانونمندش کرد تا جلوی سوء استفاده های احتمالی گرفته شه.

mina12345

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ببینید جامعه ما هنوز بطور کامل دوستی دختر وپسر رو هنوز نپذیرفته. مگر چقد از این دوستیها به ازدواج منجر میشه یا چقد از این ازدواجها بعد از ازدواج دوام داره. میدونید چقدر از دختران جامعه ما دچار سر خوردگی میشن وقتی این دوستیهایی که اکثر دخترا مایل هستن به ازدواج ختم شه به ازدواج ختم نمیشه؟ و چه تعداد از پسرا به بهانه ازدواج میان جلو و پس از مدتی که عشقشون رو کردن دختر بیچاره رو ول میکنن. حالا اگه دختره بکارتش رو از دست داده باشه وامصیبتا. ولی وقتی یه ازدواج موقت قبل از ازدواج دائم باشه چون باید تحت نظارت خانوادها باشه اولا پسرا نمیتونن الکی دخترا رو سرکار بذارن. ثانیا اگر بچه ایی بوجود بیاد مایه سرافکندگی نیست حداقلش اینه که مشروع وحق وحقوق اش به رسمیت شناخته میشه. ثالثا خیلی از دخترا بعد از ازدواج دائم ودر همون دوران عقدمیفهمن که این شخص بدردشون نمیخوره ولی بدلیل حفظ ابرو و اینکه اگر طلاق بگیرن ممکنه دیگه نتونن ازدواج کنن یا با یه مرد بیوه ازدواج کنن. مجبورن به این زندگی ادامه بدن. اما یه پسر اگر طلاق بگیره خیلی براش مشکلی پیش نمیاد.دوباره یا حتی چند باره میتونه با یه دختر ازدواج کنه. البته باید این ازدواج موقت رو بایدطوری قانونمندش کرد تا جلوی سوء استفاده های احتمالی گرفته شه.

دوست گلم در جامعه اي كه زندگي ميكنيم ديد مثبتي به ازدواج موقت وجود نداره پس چطور توقع داشته باشيم به بچه حاصل از اين ازدواج ديد مثبت به وجود بيادددددددددد؟؟؟؟؟؟؟

persian_land

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست گلم در جامعه اي كه زندگي ميكنيم ديد مثبتي به ازدواج موقت وجود نداره پس چطور توقع داشته باشيم به بچه حاصل از اين ازدواج ديد مثبت به وجود بيادددددددددد؟؟؟؟؟؟؟

ببینیند ....من یه چیزی رو همیشه میگم ...دین راه گریز برای انسان ها نمیگذاره .... دین با زنا کاملا مخالف و همونطور که می دونید حد های بسیار زیادی داره و قانون از این امر نمی گذره ....اما متاسفانه در جوامع اسلامی ما کاملا برقرار و اتفاق می افته .....آقا دلش می خواد و خانم هم همینطور.......پس به اون ها به جای مخفیانه انجام دادن کار که گناه محسوب میشه ازدواج موقت پیشنهاد میده ....این مساله خیلی ساده است .... درسته جامعه نمی پسنده و یا کار ناپسندیه اما آخرین راهه .... دین هم نیومده بگه این خوبه ....گفته ازدواج کنید ..نتونستید تقوا پیشه کنید و هزارتا راه دیگه رو پیشنهاد داده گفته اگر دیگه نشد ازدواج موقت کنید .....حالا خودتون بگید کدوم بهتره انجام داد مخفیانه کار یا ازدواج موقت ؟

mina12345

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ببینیند ....من یه چیزی رو همیشه میگم ...دین راه گریز برای انسان ها نمیگذاره .... دین با زنا کاملا مخالف و همونطور که می دونید حد های بسیار زیادی داره و قانون از این امر نمی گذره ....اما متاسفانه در جوامع اسلامی ما کاملا برقرار و اتفاق می افته .....آقا دلش می خواد و خانم هم همینطور.......پس به اون ها به جای مخفیانه انجام دادن کار که گناه محسوب میشه ازدواج موقت پیشنهاد میده ....این مساله خیلی ساده است .... درسته جامعه نمی پسنده و یا کار ناپسندیه اما آخرین راهه .... دین هم نیومده بگه این خوبه ....گفته ازدواج کنید ..نتونستید تقوا پیشه کنید و هزارتا راه دیگه رو پیشنهاد داده گفته اگر دیگه نشد ازدواج موقت کنید .....حالا خودتون بگید کدوم بهتره انجام داد مخفیانه کار یا ازدواج موقت ؟
هر دو به نظر من مشكلات خاص خودشونو داره ..احترام زن در هر دو مورد زير سوال ميره

persian_land

عضو جدید
کاربر ممتاز
هر دو به نظر من مشكلات خاص خودشونو داره ..احترام زن در هر دو مورد زير سوال ميره

صد درصد ...اما در یه رابطه مخفیانه بیشتر ضربه میبینه یا در یه رابطه آشکار؟ من هم گفتم خدمتتون ...پیامبر در مورد طلاق خیلی حرف زده و این کار خیلی بد می دونه اما حال جامعه ما یه چیز دیگه رو میگه .......اما وقتی دو نفر میخواند به هرقیمتی با هم باشند دین این مجوز داده که با ازدواج موقت با هم باشند نه مخفیانه ...من که فکر می کنم از مخفیانه راه حل بهتریه ....البته بعد از هزاران راهی که گفته شده ...

mina12345

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
صد درصد ...اما در یه رابطه مخفیانه بیشتر ضربه میبینه یا در یه رابطه آشکار؟ من هم گفتم خدمتتون ...پیامبر در مورد طلاق خیلی حرف زده و این کار خیلی بد می دونه اما حال جامعه ما یه چیز دیگه رو میگه .......اما وقتی دو نفر میخواند به هرقیمتی با هم باشند دین این مجوز داده که با ازدواج موقت با هم باشند نه مخفیانه ...من که فکر می کنم از مخفیانه راه حل بهتریه ....البته بعد از هزاران راهی که گفته شده ...

به نظرت ديدي كه جامعه نسبت به يك خانمي كه ازدواج موقت داره باعث ضربه بيشتري به اون خانم نميشه؟ نميدونم كاش يه كم اين مقاله رو بيشتر ميخونديد

• Like
واکنش ها: eb@d

eb@d

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به نظر من یکی از شنیع ترین احکام اسلامیه. ضررش بودنش برا جامعه به مراتب بیشتر از نبودنشه
مسائل جنسی بیرون از حریم خانواده حتی تحت لوای صیغه هیچ فرقی با صورت غیر اسلامیش نداره
مثل این میشه که بگن اقا تو مواد مخدر مصرف کنی بیچاره میشی ولی اگه قبل اینکه مصرف کنی بسم ا....... بگی اون وقت حلال میشه

لطفا در مورد پستم اظهار نظر نکنید .نظر شخصیه خودمه:gol:

persian_land

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من یکی از شنیع ترین احکام اسلامیه. ضررش بودنش برا جامعه به مراتب بیشتر از نبودنشه
مسائل جنسی بیرون از حریم خانواده حتی تحت لوای صیغه هیچ فرقی با صورت غیر اسلامیش نداره
مثل این میشه که بگن اقا تو مواد مخدر مصرف کنی بیچاره میشی ولی اگه قبل اینکه مصرف کنی بسم ا....... بگی اون وقت حلال میشه

لطفا در مورد پستم اظهار نظر نکنید .نظر شخصیه خودمه:gol:
دقیقا همینطوره ....اما یه مساله ساده ای هست .....یادمه تو یه تاپیک داستانش تعریف کردم اینجا هم له اختصار میگم .....چون این بحث دینیه یه جورایی......بعد از صحبت های خداو شیطان ،شیطان سوگند یاد می کنه که تمام بندگان خدا رو از راه به در کنه مگر تمام اون هایی که به نام خدا و با نیت اون کارهاشون انجام بدند ....من آدم خدا پرستی نیستم اما به این امر معتقدم که خدا تا جایی که تونسته سعی کرده جلوی ورود شیطان به زندگی ما آدم ها رو بگیره ....
اما از دید اجتماعی و در حال حاضر حق با شماست ....چون انسان ها واقع بین نیستند وکسی که هزاران بار این کار کرده انتظار داره همسر آینده اش عفت داشته باشه .....

P.Guardiola

اخراجی موقت
سوره نسا آیه 3 :

وَإِنْ خِفْتُمْ أَلاَّ تُقْسِطُواْ فِي الْيَتَامَى فَانكِحُواْ مَا طَابَ لَكُم مِّنَ النِّسَاء مَثْنَى وَثُلاَثَ وَرُبَاعَ فَإِنْ خِفْتُمْ أَلاَّ تَعْدِلُواْ فَوَاحِدَةً أَوْ مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُكُمْ ذَلِكَ أَدْنَى أَلاَّ تَعُولُواْ

و اگر در اجراى عدالت ميان دختران يتيم بيمناكيد هر چه از زنان ديگر كه شما را پسند افتاد دو دو سه سه چهار چهار به زنى گيريد پس اگر بيم داريد كه به عدالت رفتار نكنيد به يك زن آزاد يا به آنچه از كنيزان مالك شده‏ايد [اكتفا كنيد] اين [خوددارى] نزديكتر است تا به ستم گراييد.

اولا اگر بتوانیم عدالت را رعایت کنیم، میشه تا چهار همسر داشت و حال باید دید چرا زنان مسلمان ایرانی اینقدر سخت اجازه میدن شوهرشون عدالت رو رعایت کنه !!!

ثانیا در دوران حاضر که کنیزی نیست پس چه چیزی جایگزینش هست جز صیغه یا ازدواج موقت که دقیقا همون سیستم خرید یا تصاحبه.

نکنه دوستان فکر کردن کنیز از آسمون میوفتاده تو بغل مومنین.