شما صدقه ندهید بهتر است!

آذرمهر

عضو جدید
کاربر ممتاز
مردى خدمت امام محمد تقى علیه السلام رسید با حالى كه شادى و خرسندى از ظاهرش آشكار بود. آن جناب فرمود:
ترا شادمان مى بینم سبب چیست ؟
- یا بن رسول الله صلى الله علیه و آله شنیدم از پدرت كه مى فرمود: شایسته ترین روزى كه انسان باید شادمان باشد روزى است كه او را صدقات و نیكى و نفع به برادران دینى از طرف خداوند نصیب شده باشد. امروز ده نفر از برادران دینیم بر من وارد شدند همه بى بضاعت و عیالمند. آنها را پذیرایى كردم به هر یك مقدارى كمك نمودم از این رو خرسندم .
فرمود: بجان خودم سوگند ترا شایسته است این شادمانى به شرط اینكه آن عمل را نابود نكرده باشى یا بعد از این نابود نكنى .

عرض كرد: چگونه ممكن است از بین ببرم با اینكه من از شیعیان خالص ‍ شمایم ؟
فرمود: هم اكنون نابود كردى آن نیكى و كمك به برادران را.
پرسید: به چه چیزى از بین بردم ؟
امام علیه السلام فرمود: این آیه را بخوان :
لَا تُبْطِلُوا صَدَقَاتِكُمْ بِالْمَنِّ وَالْأَذَى(بقره/264)
صدقه هاى خود را با منت نهادن و آزار كردن باطل نكنید.
عرض كرد: به اشخاصى كه آنها را صدقه و كمك نمودم نه منت گذاردم و نه آنها را آزردم .
آنجناب تفصیل داد كه : در آیه ولاتبطلواصدقاتكم یالمن والاذى خداوند نفرمود باطل نكنید به منت گذاردن و آزردن كسانى كه به آنها صدقه داده اید، (بلکه مطلق آزردن را فرمود و )منظور هر نوع اذیتى است . در نظر تو آزردن آنهایى كه صدقه داده اى بزرگتر است یا فرشتگانى كه ماءمور هستند و یا آزردن ما؟
جواب داد: آزردن شما و ملائكه .
حضرت جواد علیه السلام فرمود: به راستى مرا آزردى و صدقه خود را باطل كردى .
پرسید با چه كارم شما را آزردم یا بن رسول الله ؟
آنجناب شرح داد: با همین سخنت كه گفتى چگونه باطل مى كنم آن را با اینكه از شیعیان خالص شمایم ! مى دانى شیعه خالص ما كیست ؟
با تعجب عرض كرد: نه .
حضرت فرمود: حزبیل مؤ من آل فرعون و صاحب یس كه خداوند مى فرماید: و جاءرجل من اقصى المدینه یسعى سلمان ، ابوذر، مقداد و عمار خود را با چنین اشخاصى برابر داشتى آیا با این سخن ملائكه و ما را نیازردى ؟
عرض كرد: استغفرالله و اتوب الیه یا بن رسول الله پس چه بگویم ؟
فرمود: بگو من از دوستان شمایم و دشمن دشمنانتان و دوست دوستانتان .
عرض كرد: و همین را مى گویم و همینطور نیز هستم و از آنچه گفتم كه بواسطه نپسندیدن خدا مورد پسند شما و فرشتگان نیز نبود، توبه كردم .
امام علیه السلام فرمود: اكنون ثوابهاى از بین رفته صدقه ات بازگشت نمود
ره نیكمردان آزاده گیر
چو ایستاده اى دست افتاده گیر
ببخشاى كانان كه مرد حقند
خریدار بازار بى رونقند
جوانمرد اگر راست خواهى ولیست
كرم ، پیشه شاه مردان علیست
سعدى
برگرفته از:
داستانها و پندها جلد چهارم ، مصطفى زمانى وجدانى

بالا