شروع کشت سبزیجات در خانه

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام
در این تاپیک به نکات مورد توجه در سیزی کاری خانگی می پردازیم. نکاتی که برای تولید محصولات خوراکی گیاهی باید رعایت کرد. همگی می دانیم که این کار نیاز به دقت و علاقه دارد و برای تولید محصول مرغوب باید برایش وقت گذاشت و بسیار تمرین کرد. کاشت و تولید سبزیجات و محصولات گیاهی در منزل و حتی در آپارتمان های امروزی با داشتن کمی دانش و صرف وقت امکان پذیر است. همچنین این کار شما را با طراوت و شاداب کرده و سرحال می آورد ... ابتدا می خواستم تمام مطالب را با توضیح و تفسیر بیان کنم اما برای این که همه دوستان در این بحث شرکت کنند فقط به ذکر عناوین بسنده می کنم و توضیحات تکمیلی را به قلم زیبا و پُربار شما خواهیم دید ... برای شروع لطفا فقط در مورد عناوین زیر صحبت کنید

:):gol:

برای آن که سبزیجات و محصولات غذایی مورد نیاز خود را خودتان در خانه تولید کنید به این نکات توجه نمایید:
1- هرکسی می تواند محصولات گیاهی مورد نیاز خود را کشت کند!

2- یک شروع کوچک ...

3- خاک خوب = کلید موفقیت

4- باغبانی وقتگیر است ...!

5- باز هم نیاز به شستشو دارید

6- می توانید محصولات بسیار زیادی تولید کنید!

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
نکته

نکته

با عرض سلام و تشکر بخاطر این تاپیک:gol::gol::gol:
در سال 1389 بنده در جلسه ای (رسمی) حضور داشتم که همین ایده مطرح شده بود و می گفتند در تراس یا همان ایوان خانه ها گیاهان دارویی و سبزی کاشت. متاسفانه چیزی شنیدم که مجبورم اینجا بگم که دوستان گرامی این را هم مد نظر قرار بدهند:
کشت گیاهان دارویی و سبزیجات در شهر هایی که آلودگی ناشی از آلاینده های فسیلی دارند بسیار مضر بوده و یکی از دلایل آن هم جذب فلزات سنگین در این سبزیجات است. خلاصه طرحی بود که وزارت بهداشت با دلایل واضح و مستندات روشن این ایده را حذف کرد. این ایده در شهر های بزرگ رد شد ولی در شهر های کوچک هیچ منعی نداشت.

ثریا قدوسی

عضو جدید
با عرض سلام و تشکر بخاطر این تاپیک:gol::gol::gol:
در سال 1389 بنده در جلسه ای (رسمی) حضور داشتم که همین ایده مطرح شده بود و می گفتند در تراس یا همان ایوان خانه ها گیاهان دارویی و سبزی کاشت. متاسفانه چیزی شنیدم که مجبورم اینجا بگم که دوستان گرامی این را هم مد نظر قرار بدهند:
کشت گیاهان دارویی و سبزیجات در شهر هایی که آلودگی ناشی از آلاینده های فسیلی دارند بسیار مضر بوده و یکی از دلایل آن هم جذب فلزات سنگین در این سبزیجات است. خلاصه طرحی بود که وزارت بهداشت با دلایل واضح و مستندات روشن این ایده را حذف کرد. این ایده در شهر های بزرگ رد شد ولی در شهر های کوچک هیچ منعی نداشت.

به نام خدا و با سلام
احتراما می توان برای کاهش میزان آلایندگی از پالایی هم استفاده کنیم .
گیاه پالایی روشی است که این ویژگی ها را شامل می شود. گیاه پالایی فرآیندی ست که با استفاده از گیاهان سبز (شامل گونه های علفی و چوبی) مواد آلاینده موجود در آب یا فاضلاب کاهش می یابد. از این فرآیند برای حذف آلاینده های محیط زیست نظیر فلزات سنگین ، عناصر کمیاب ، ترکیبات آلی و مواد رادیواکتیو استفاده می شود. در واقع گیاهان بر اساس مکانیسم جذب و به کمک روش های شیمیایی ، فیزیکی و بیولوژیکی میزان آلاینده ها را کاهش داده می دهند . در واقع در این فرآیند، از گیاهان سبز و ارتباط آنها با میکروارگانیسم های خاک برای کاهش آلودگی آب و فاضلاب های استفاده می شود. این فناوری می تواند برای رفع هر دو نوع آلاینده های معدنی و آلی به کار رود.
توضیحات کامل در :
http://www.farab-zist.com/index.php/fa/%D8%B5%D9%81%D8%AD%D8%A7%D8%AA-%D8%AF%D8%A7%D8%AE%D9%84%DB%8C/37-%DA%AF%DB%8C%D8%A7%D9%87-%D9%BE%D8%A7%D9%84%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%AD%D8%AF%D9%81-%D9%81%D9%84%D8%B2%D8%A7%D8%AA-%D8%B3%D9%86%DA%AF%DB%8C%D9%86.htm

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
به نام خدا و با سلام
احتراما می توان برای کاهش میزان آلایندگی از پالایی هم استفاده کنیم .
گیاه پالایی روشی است که این ویژگی ها را شامل می شود. گیاه پالایی فرآیندی ست که با استفاده از گیاهان سبز (شامل گونه های علفی و چوبی) مواد آلاینده موجود در آب یا فاضلاب کاهش می یابد. از این فرآیند برای حذف آلاینده های محیط زیست نظیر فلزات سنگین ، عناصر کمیاب ، ترکیبات آلی و مواد رادیواکتیو استفاده می شود. در واقع گیاهان بر اساس مکانیسم جذب و به کمک روش های شیمیایی ، فیزیکی و بیولوژیکی میزان آلاینده ها را کاهش داده می دهند . در واقع در این فرآیند، از گیاهان سبز و ارتباط آنها با میکروارگانیسم های خاک برای کاهش آلودگی آب و فاضلاب های استفاده می شود. این فناوری می تواند برای رفع هر دو نوع آلاینده های معدنی و آلی به کار رود.
توضیحات کامل در :
http://www.farab-zist.com/index.php/fa/%D8%B5%D9%81%D8%AD%D8%A7%D8%AA-%D8%AF%D8%A7%D8%AE%D9%84%DB%8C/37-%DA%AF%DB%8C%D8%A7%D9%87-%D9%BE%D8%A7%D9%84%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%AD%D8%AF%D9%81-%D9%81%D9%84%D8%B2%D8%A7%D8%AA-%D8%B3%D9%86%DA%AF%DB%8C%D9%86.htm

سلام
بنده با مقوله گیاه پالایی کاملا آشنا هستم. اما موضوع این تاپیک چیز دیگریست.
در ضمن برای کاهش آلایندگی خاک می توان از این گیاهان استفاده کرد. هوای تهران آلودست! موضوع اصلی که در این تاپیک مورد بحث هست جذب فلزات سنگین توسط گیاهان دارویی در فضای شهری (منظور شهر های آلوده صنعتی) هست. که باید بطور جدی مورد بررسی قرار داده بشه.

در قدیم مطالب خوبی در همین باشگاه قرار داده شده که بنده به همین باشگاه رفرنس می دم:

گیاه پالایی

دانلود فایل پاور پوینت گیاه پالایی

Phyto

مدیر تالار
خب به نظر من هشدار اولیه در مورد عدم کشت سبزیجات خوراکی در شهرهای بزرگ و آلوده گفته شد. هرچند همین سبزیها و صیفیجاتی که الان داری میخوریم هم در حاشیه همین شهر کشت میشه و تفاوت چندانی نداره! نکات خوبی مطرح شده... حالا فرض کنیم شهر ما آلودگی زیادی نداره! با این فرض تاپیک رو ادامه بدیم ...

samira20*

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
ممنون از آقای مدیر بابت استارت این تایپیک مفید

توی یکی از سایتا واسه جلوگیری از
افت سبزیتوی خونه مطلبی نوشته بودن، میخواستم بپرسم درسته؟

" ـ برای جلوگیری از آفت زدن گیاهان هر از چند گاهی باید مقداری آب را با الکل مخلوط کنیم و به جای سم، روی سبزی‌ها بپاشیم. حتی اگر این سبزی‌های ما مورد حمله شته‌ها هم قرار گرفته باشند با این کار، آنها از بین می‌روند."

Phyto

مدیر تالار
سلام
ممنون از آقای مدیر بابت استارت این تایپیک مفید

توی یکی از سایتا واسه جلوگیری از
افت سبزیتوی خونه مطلبی نوشته بودن، میخواستم بپرسم درسته؟

" ـ برای جلوگیری از آفت زدن گیاهان هر از چند گاهی باید مقداری آب را با الکل مخلوط کنیم و به جای سم، روی سبزی‌ها بپاشیم. حتی اگر این سبزی‌های ما مورد حمله شته‌ها هم قرار گرفته باشند با این کار، آنها از بین می‌روند."
الکل خیلی زود میپره میره! فکر کنم اگه خاصیتی هم داشته باشه به عنوان دور کننده هست... من تا حالا امتحان نکردم

Phyto

مدیر تالار
خب مثل این که کسی حال و حوصله نداره!
خودم ادامه میدم...

1- هر کسی می تونه خودش بعضی از سبزیجات مورد نیاز خودش رو کشت و تامین کنه
بنابراین من می خوام امتحان کنم ببینم می تونم سه چهار مدل سبزی بکارم و برداشت کنم یا نه!

2- قرار شد یک شروع کوچک داشته باشیم
بنابراین من تو تراس خونه دوتا جعبه میوه رو پر از خاک می کنم و داخلش ریحون سبز و بنفش و مرزه می کارم. شاید هر جعبه رو دو قسمت کنم و بذر خیار هم بگیرم دو سه تا بوته بکارم شایدم تو هر جعبه یه نوع سبزی کاشتم!

3- خاک خوب برای یک کشت موفق از اهمیت ویژه ای برخورداره
من خاک معمولی زمین، خاک برگ کیسه ای، کود گاوی و ماسه دریایی دارم... نمی دونم چطور اینا رو استفاده کنم و با چه درصدی ترکیب کنم یا اصلا این خاکها و ترکیبات به درد می خوره یا نه! شاید برم کوکوپیت و پرلیت هم بگیرم. به نظرم اگه خاک زیادی غنی از کود بشه هم باعث بشه گیاهچه ها بسوزن! نمیدونم... باید امتحان کنم ...

4- برای این که کشت موفقی داشته باشیم باید براش وقت بذاریم
سعی می کنم طوری برنامه ریزی کنم که وقت کافی برای رسیدگی به مینی باغچه داخل تراس داشته باشم!

5- من گاهی اوقات کوه که میرم از این علف ملفا و بخصوص مثلا پونه کوهی که می بینم یه دست بهش می کشم و می خورم!! ولی خب با توجه به این که داخل شهر به هر حال آلودگی هوا بسیار زیاده و جدا از نفوذ ذرات معلق، نشست اونها روی محصول هم باید مورد توجه قرار بگیره حتما باید قبل از خوردن اونها رو بشوریم.

6- فعلا با همین سه چهارتا گیاه شروع می کنیم شاید سطح کشت و تنوع کشت رو افزایش دادیم ...! :)