شروع کار با جاوا

mahshid.rahjou

عضو جدید
سلام ببخشید من میخوام با این زبان کار کنم اما چیز خاصی ازش نمیدونم. فقط میدونم که این زبان و زبان c# الان بیشتر کاربرد داره.لطفا راهنمایی کنید که کدوم بهتره و کاربرد این زبان بیشتر کجاهاست و کامپایلرش چیه و برای شروع کار چکار کنم و کتاب و ...

MunderLine

عضو جدید
سلام ببخشید من میخوام با این زبان کار کنم اما چیز خاصی ازش نمیدونم. فقط میدونم که این زبان و زبان c# الان بیشتر کاربرد داره.لطفا راهنمایی کنید که کدوم بهتره و کاربرد این زبان بیشتر کجاهاست و کامپایلرش چیه و برای شروع کار چکار کنم و کتاب و ...

سلام

در مورد مقایسه جاوا و سی شارپ این لینک می تونه مفید باشه
لینک

جاوا یک زبان رایگان (البته فعلا و غیر متن باز) و مستقل از پلتفرم هست یعنی برنامه های اون روی هر سیستم عامل (ویندوز، لینوکس، مک - 32 و 64 بیتی - و ...) و دستگاهی (موبایل، کامپیوتر و ...) قابل اجرا هست اگه طبق اصول مستقل از پلتفرم نوشته بشه.
در مورد کاربرد هم بسته به نیاز اکثر جاها می تونه استفاده بشه. (دسکتاپ، موبایل، وب با تکنولوژی JSP، تحت شبکه)
جاوا یک زبان کامپایلری - مفسری هست. یعنی ابتدا کدها به بایت کد کامپایل میشن و سپس کد کامپایل شده توسط ماشین مجازی جاوا تفسیر و در نهایت اجرا میشن. (بسته ای که برای برنامه نویسی لازم هست اسمش JDK هست که می تونید از سایت oracle دانلود کنید. البته ایران تحریمه با یه آی پی غیر از آی پی ایران وصل شید)
در مورد IDE هم می تونید از Eclipse و یا NetBeans و ... استفاده کنید.
برای یادگیری هم می تونید با جستجو در اینترنت و کتاب های منتشر شده اعم از پارسی و زبان اصلی استفاده کنید. این دو لینک برای شروع خوبه.
لینک1
لینک2

امیدوارم مفید باشه

etnn

عضو جدید
کاربر ممتاز
برای c# پی دی اف هاشمیان عالیه...
جاوا رو نمیدونم!

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
هان؟؟ بده یعنی؟؟!

کتاب فارسی (مخصوصاً ترجمه شده) برای مباحث تخصصی و درسی اصلاً خوب نیست. کتاب معماری کامپیوتر هنسی پترسون ترجمه‌ش رو گرفته بودم، اصلاً نفهمیدم چی داره میگه. به Hazard گفته بود مخاطره، Pipeline رو خط لوله. مثل این میمونه که به پیتزا بگی کش لقمه...
PDF رو هم به شخصه اصلاً توصیه نمی‌کنم. من از ترم 4 تا آخر کارشناسی یدونه کتاب هم نخردیم و همش از PDF خوندم ولی الان که دوباره برگشتم به کتاب، یا PDFها رو پرینت می‌کنم و می‌خونم، تفاوت دو حالت رو متوجه میشم. الان میفهمم چرا هیچ کدوم از استادای دانشکدمون از PDF نمیخونن (مخصوصا مقاله‌ها) و پرینت میکنن.

• Like
واکنش ها: etnn

me.fatima

عضو جدید
کاربر ممتاز
وای خدای من! برای برنامه‌نویسی هم کتاب فارسی...
برای جاوا، Prentice Hall Java How to Program و Thinking in Java خوبه.

منم جاوا رو از کتاب Java How to Program خوندم. کتابش خیلی عالیه.
در مورد کتابهای فارسی : منم از کتابهای ترجمه شده خوشم نمیاد چون مفهوم خوب بیان نمیکنند ولی تنها کتابی که دیدم خیلی خوب ترجمه شده همین کتاب جاوا ست . ترجمه : بهرام پاشایی .
از نظر من که ترجمش خیلی خوب و روان بود و مطلب رو خیلی واضح بیان میکنه .

mahshid.rahjou

عضو جدید
زبان شما در چه حده؟ زبان من اونقدر قوی نیست که کتابو مثل کتاب فارسی بخونم!!

MunderLine

عضو جدید

سلام

زبان من هم زیاد خوب نیست. ولی چون معمولا این کتابها به انگلیسی بین المللی (International) نوشته میشن، خوندنشون سخت نیست. چون واژه های محلی و ... داخلشون کمتره.

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم جاوا رو از کتاب Java How to Program خوندم. کتابش خیلی عالیه.
در مورد کتابهای فارسی : منم از کتابهای ترجمه شده خوشم نمیاد چون مفهوم خوب بیان نمیکنند ولی تنها کتابی که دیدم خیلی خوب ترجمه شده همین کتاب جاوا ست . ترجمه : بهرام پاشایی .
از نظر من که ترجمش خیلی خوب و روان بود و مطلب رو خیلی واضح بیان میکنه .

بحث روان بودنش مهم نیست، مهم که هست ولی اولویت نیست. این کتاب‌ها میان اصطلاحات رو هم ترجمه می‌کنند، مثلاً به Polymorphism میگن "چند ریختی"؛ باعث میشه کاربر بعداً که Polymorphism شنید ندونه چی به چیه. البته این فقط یه مثال بود و بعداً که وارد مرحله‌ی پیشرفته‌تر میشیم مثل Patternها و متودولوژی‌ها و ... اون موقع عمراً کتاب ترجمه شده پیدا نمیشه. کاری که به هر حال باید انجام داد رو خوبه که از اول انجام دهیم.

خارج از بحث: کتاب How to Program فقط برای جاوا خوبه، برای ++C نه.

me.fatima

عضو جدید
کاربر ممتاز

حتما سعی کن زبانت رو قوی کنی. کارات خیلی سریعتر پیش میره.
من معمولا هر وقت فارسی سرچ کردم ناامید شدم.
پس زبانت رو قوی کن ;)

بحث روان بودنش مهم نیست، مهم که هست ولی اولویت نیست. این کتاب‌ها میان اصطلاحات رو هم ترجمه می‌کنند، مثلاً به Polymorphism میگن "چند ریختی"؛ باعث میشه کاربر بعداً که Polymorphism شنید ندونه چی به چیه. البته این فقط یه مثال بود و بعداً که وارد مرحله‌ی پیشرفته‌تر میشیم مثل Patternها و متودولوژی‌ها و ... اون موقع عمراً کتاب ترجمه شده پیدا نمیشه. کاری که به هر حال باید انجام داد رو خوبه که از اول انجام دهیم.

خارج از بحث: کتاب How to Program فقط برای جاوا خوبه، برای ++C نه.

آره دقیقا میدونم چی رو میگی.منم معمولا تو دوران دانشجویی برای کتابای دانشگاه خیلی اینو مشکل داشتم .
ولی من ترجمه Java How to pogram رو خوندم نمیدونم این چیزها زیاد به چشم نیومد. ( البته اینو هم بگم من نسخه انگلیسی هم پیشم بود از اونم گاهی تو ترجمه کمک میگرفتم ولی در کل منظورم این بود که این کتاب نسبت به بقیه کتابهای ترجمه شده ای که من خوندم خیلی بهتر بود.)

~Aramis~

عضو جدید
برای c# پی دی اف هاشمیان عالیه...
جاوا رو نمیدونم!

کتاب مهندس حسین محمودی انتشارات میراث آفتاب عالیه
مولفش ایرانیه فهم مضمون کتاب خیلی آسون تر از کتب ترجمه هس ...
خیلی هم جامعه کتابش :smile: