شروع رباتیک و برنامه نویسی در کدویزن

Ali1n

عضو جدید
سلام دوستان عزیز میدونم موضوع تاپیک تکراری هست اما من کل تاپیک هایی که این موضوع رو داشتن خوندم ولی به جواب سوال خودم نرسیدم و تاریخ اونها هم اینقدر قدیمی بود که نمیشد سوال مو اونجا بپرسم!
من میخوام کار با میکروکنترلر AVR رو شروع کنم هیچی هم از رباتیک نمیدونم و کاملا تازه کارم با راهنمایی دوستان تصمیم گرفتم که برنامه نویسی ربات رو در محیط کدویزن شروع و دنبال کنم!
برای همین دنبال بهترین کتاب هستم که تو این موضوع منو راهنمایی کنه!
تو تاپیک هایی که تو همین انجمن من دیدم کتاب "مرجع کامل میکروکنترلر های AVR" رو پیشنهاد دادن!
حالا نظر اساتید چیه ایا این کتاب واقعا ارزش خرید داره؟
فقط کتابی بگید که تو بازار موجود هست!
پیشاپیش از راهنمایی های دوستان سپاسگذارم

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
یکی از اشتباهاتت این است که می خواهی با AVR شروع کنی

از سال ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۶ با قطعیت می گفتیم AVR شروع کن. چون منابع فارسی pic اندک بود و برای شروع کننده سخت بود با چیز دیگری کار کند. به همه می گفتیم بعد از avr بروید سمت pic

از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۰ می گفتیم میکرو کنترلر های بهتری هم وجود دارد. می گفتیم avr و pic قدیمی شده است

از سال ۱۳۹۰ تا کنون می گوییم. avr و pic منسوخ شده. وقت خودت را تلف نکن.

اکنون سال ۱۳۹۳ است. یعنی شما واقعا می خواید با تکنولوژی سال ۱۳۷۵ کار کنید. یعنی از دنیا ۱۸ سال عقب باشید!

شنیده بودم که ایران همیشه از دنیا ۳۰ سال عقب است (البته ۵۰ سال نیز می گویند). و همیشه هر چیزی منسوخ می شود در ایران طرفدار دارد مانند پیکان، پراید و ...
اما فکر می کردم این ها به علت مشکلات سیاسی و اقتصادی است. مثلا می گویند ایران خودرو دنبال سود است بازدهی ندارد یا می گفتند تولید ملی و ...
ایران که میکروساز ندارد. تمامی میکرو ها وارداتی هستند. ولی باز مردم اصرار دارند از مدل های منسوخ شده استفاده کنند.
اگر این سه سال عقبی درست باشد فکر کنم شما تازه سال ۱۴۲۰ دنبال میکروهایی باشی که امروزه استفاده می شود!

یک چیز جالب به ذهنم رسید. همین هایی که از avr استفاده می کنند وقتی موقع خرید کامپیوتر و موبایل می شود از جدیدترین مدل ها می خرند.
آیا شما حاضر هستی کامپیوتر و موبایل فعلی ات را بفروشی و مدل ۱۸ سال پیش را بخری. حتی اگر نو باشد ولی تکنولوژی ۱۸ سال پیش باشد؟

قلب اصلی میکروکنترلر در واقع یک میکروکامپیوتر است. همان طور که قدرت یک کامپیوتر به پردازنده آن بستگی دارد، قدرت یک میکرو به پردازنده ی آن ارتباط دارد
سایر اجزای یک میکروکنترلر مشابه یک کامپیوتر هستند. رم ، رام ، شبکه، ال سی دی و ...

yosoufe

متخصص خودرو
کاربر ممتاز

از سال ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۶ با قطعیت می گفتیم AVR شروع کن. چون منابع فارسی pic اندک بود و برای شروع کننده سخت بود با چیز دیگری کار کند. به همه می گفتیم بعد از avr بروید سمت pic

از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۰ می گفتیم میکرو کنترلر های بهتری هم وجود دارد. می گفتیم avr و pic قدیمی شده است

اکنون سال ۱۳۹۳ است. یعنی شما واقعا می خواید با تکنولوژی سال ۱۳۷۵ کار کنید. یعنی از دنیا ۱۸ سال عقب باشید!

شنیده بودم که ایران همیشه از دنیا ۳۰ سال عقب است (البته ۵۰ سال نیز می گویند). و همیشه هر چیزی منسوخ می شود در ایران طرفدار دارد مانند پیکان، پراید و ...
اما فکر می کردم این ها به علت مشکلات سیاسی و اقتصادی است. مثلا می گویند ایران خودرو دنبال سود است بازدهی ندارد یا می گفتند تولید ملی و ...
ایران که میکروساز ندارد. تمامی میکرو ها وارداتی هستند. ولی باز مردم اصرار دارند از مدل های منسوخ شده استفاده کنند.
اگر این سه سال عقبی درست باشد فکر کنم شما تازه سال ۱۴۲۰ دنبال میکروهایی باشی که امروزه استفاده می شود!

یک چیز جالب به ذهنم رسید. همین هایی که از avr استفاده می کنند وقتی موقع خرید کامپیوتر و موبایل می شود از جدیدترین مدل ها می خرند.
آیا شما حاضر هستی کامپیوتر و موبایل فعلی ات را بفروشی و مدل ۱۸ سال پیش را بخری. حتی اگر نو باشد ولی تکنولوژی ۱۸ سال پیش باشد؟

قلب اصلی میکروکنترلر در واقع یک میکروکامپیوتر است. همان طور که قدرت یک کامپیوتر به پردازنده آن بستگی دارد، قدرت یک میکرو به پردازنده ی آن ارتباط دارد
سایر اجزای یک میکروکنترلر مشابه یک کامپیوتر هستند. رم ، رام ، شبکه، ال سی دی و ...

سلام
تا اونجا که می دونم همیشه منظور شما استفاده از ARM بوده! درسته؟ یا می خواید برید سراغ مینی کامپیوتر ها؟
الان شما چی توصیه می کنید؟ و منابع آموزشی ش رو هم معرفی کنید.

مثلا برای AVR یه راهنمای خوب می شناسم که بدرد ایرانی ها می خوره. سایت : http://knowledgeplus.ir/electronics/AVR.aspx?lang=Fa

Ali1n

عضو جدید

خوب دوست عزیز شما میگید که من با AVR کار نکنم و برم سراغ یه میکروکنترلر دیگه؟
اخه من هرجا خوندم همه برای شروع AVR رو پیشنهاد میدادن چون میگن که یاد گیری و کار باهاش از بقیه میکرو ها راحت تره
حالا نظر اساتید چیه اگه یه میکرو دیگه معرفی میکنید یه منبع خوب برای یاد گیریش هم بگید
ممنون

yosoufe

متخصص خودرو
کاربر ممتاز
اخه من هرجا خوندم همه برای شروع AVR رو پیشنهاد میدادن چون میگن که یاد گیری و کار باهاش از بقیه میکرو ها راحت تره
حالا نظر اساتید چیه اگه یه میکرو دیگه معرفی میکنید یه منبع خوب برای یاد گیریش هم بگید
ممنون
این دوستمون به شدت راست می گه که ای وی آر قدیمی شده! ولی خوب منابع آموزشی خوبی هنوز داره!

تو ایران اپن امسال با چندتا آلمانی حرف می زدم! اونم می گف تو آلمان هم همین داستان! با اینکه ای وی آر خیلی قدیمی شده ولی هنوز همه با اون کار می کنن. ولی می گف نمی فهمم چرا! اون arm رو پیشنهاد می کرد! می گف خیلی کار کردن باهاش سخت تر نیست ولی توانایی های بیشتری داره ولی بازم ای وی آر خیلی بیشتر طرفدار داره! حتی بین دانشجوهای آلمان

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
سلام
تا اونجا که می دونم همیشه منظور شما استفاده از ARM بوده! درسته؟ یا می خواید برید سراغ مینی کامپیوتر ها؟
الان شما چی توصیه می کنید؟ و منابع آموزشی ش رو هم معرفی کنید.
من گفتم میکروکنترلر.

تو تاپیک های دیگر نیز گفتم امروزه از cortex-m4 استفاده می شود.
سال دیگر را خدا می داند

ممنون

اشتباه شما و همه ی آن ها این است که فکر می کنید avr پیشنیاز آن ها است یا ساده تر است!!!

کار شما مثل این می ماند بگی من هنوز ژاپنی یاد نگرفتم چگونه کره ای یاد بگیرم.

از نظر سختی ، همگی در یک سطح قرار دارند.

بهتر است با cortex-m4 شروع کنی. چون میکروی روز است مثلا stm32f407 یا stm32f429

کلاس حضوری نیز در تهران برگزار می شود. شرکت رهپویان علم و صنعت آوا

اگر با انگلیسی مشکل نداری ، کتاب زیر

کد:
The Definitive Guide to ARM® Cortex®-M3 and Cortex®-M4 Processors
by Joseph Yiu (2014)

اما اگر انگلیسی مشکل داری لازم است چند سال عقب بروی و با cortex-m3 شروع کنی

فیلم «آموزش میکروکنترلر LPC17xx» شرکت کویر الکترونیک شرکت «کویر الکتونیک»
کتاب «مرجع کامل میکروکنترلرهای ARM سری LPC176x» نوشته ی «سهند سجادی» شرکت «کویر الکتونیک»
کتاب «مرجع کامل میکروکنترلرهای ARM LPC17xx» ویرایش دوم نوشته ی «محمد خوش باطن» انتشارات «نیاز دانش»
کتاب «آموزش گام به گام میکروکنترلرهای ARM سری CORTEX-M3» نوشته ی «جوزف یو» ترجمه ی «سعید زارع پور وحید زارع پور» انتشارات «نیاز دانش»

بعد از این که cortex-m3 را یاد گرفتی با ۲۰ ٪ تغییر می توانی cortex-m4 را یاد بگیری

فهرست کتاب محمد خوش باطن
http://niaze-danesh.com/images/pdfupload/1-10 arm khoshbaten.pdf

فهرست کتاب سعید زارع پور وحید زارع پور
http://niaze-danesh.com/images/pdfupload/1-17 arm cortex.pdf

فهرست کتاب سهند سجادی
http://www.kavirelectronic.ir/eshop/img/p/1/0/5/2/1052.jpg

فهرست فیلم آموزشی کویر
بخش اول
فصل اول :معرفي ساختار پردازنده هاي ARM / آشنايي با ميکروي ARM CORTEX
فصل دوم : آشنايي با کامپايلر keil برنامه ريزي ميکرو(بخش اول)
فصل دوم : آشنايي با کامپايلر keil برنامه ريزي ميکرو(بخش دوم)
فصل سوم: ورودي خروجي Gpio (بخش اول)
فصل سوم: ورودي خروجي Gpio (بخش دوم)
فصل چهارم : lcd کاراکتري
فصل پنجم: وقفه Gpio (بخش اول)
فصل پنجم: وقفه Gpio (بخش دوم)
فصل ششم: PINSEL & PINMODE
فصل هفتم: وقفه خارجي External Interrupts
فصل هشتم: مبدل آنالوگ به ديجيتال ADC
فصل نهم: مبدل ديجيتال به آنالوگDAC
فصل دهم: تايمر و شمارنده Timer & Counter (بخش اول)
فصل دهم: تايمر و شمارنده Timer & Counter (بخش دوم)
فصل یازدهم: مدولاسيون پهناي پالس PWM
فصل دوازدهم: واحد ساعت داخلي RTC
فصل سیزدهم: پورت سريال UART (بخش اول)
فصل سیزدهم: پورت سريال UART (بخش دوم)
فصل چهاردهم: مد ارتباطي SPI
فصل پانزدهم: تنظيمات کلاک و پاور و ...
بخش دوم
فصل اول :نحوه ایجاد پروژه با استفاده از کامپایلر Keil
فصل دوم: ورودي خروجي Gpio
فصل سوم : lcd کاراکتري
فصل چهارم: وقفه Gpio
فصل پنجم: PINSEL & PINMODE
فصل ششم: وقفه خارجي External Interrupts
فصل هفتم: مبدل آنالوگ به ديجيتال ADC
فصل هشتم: مبدل ديجيتال به آنالوگDAC
فصل نهم: تايمر و شمارنده Timer & Counter
فصل دهم: مدولاسيون پهناي پالس PWM
فصل یازدهم: واحد ساعت داخلي RTC
فصل دوازدهم: پورت سريال UART (بخش اول)
فصل دوازدهم: پورت سريال UART (بخش دوم)
فصل دوازدهم: پورت سريال UART (بخش سوم)
فصل سیزدهم: مد ارتباطي SPI
فصل چهاردهم: تنظيمات کلاک و پاور و ...

آخرین ویرایش:

yosoufe

متخصص خودرو
کاربر ممتاز
اگر با انگلیسی مشکل نداری ، کتاب زیر

کد:
The Definitive Guide to ARM® Cortex®-M3 and Cortex®-M4 Processors
by Joseph Yiu (2014)

مهندس جان این کتابی که معرفی کردی 1000 صفحه است! آیا همش لازمه؟ به نظرت از کجاش شروع کنیم؟
البته توجه کن که من رشته م مکانیکه! مرسی!

در ضمن یه سوال مبتدی انه دیگه:
آیا cortex-m4 با ARM فرق داره؟
تو یه سایت دیدم که جدا دسته بندی ش کرده!

بعدشم یه سری به این لینکا بزن یه نظری هم بده! مرسی:
http://ehsanavr.com/1822/electronic/فیلم-آموزش-میکروکنترلر-arm-به-زبان-فارسی/

http://ehsanavr.com/6803/videography/فیلم-آموزش-coocox-برای-برنامه-نویسی-میکروکن/

http://ehsanavr.com/category/electronic/arm/

آخرین ویرایش:

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
مهندس جان این کتابی که معرفی کردی 1000 صفحه است! آیا همش لازمه؟ به نظرت از کجاش شروع کنیم؟
البته توجه کن که من رشته م مکانیکه! مرسی!

در ضمن یه سوال مبتدی انه دیگه:
آیا cortex-m4 با ARM فرق داره؟
تو یه سایت دیدم که جدا دسته بندی ش کرده!

بعدشم یه سری به این لینکا بزن یه نظری هم بده! مرسی:
http://ehsanavr.com/1822/electronic/فیلم-آموزش-میکروکنترلر-arm-به-زبان-فارسی/

http://ehsanavr.com/6803/videography/فیلم-آموزش-coocox-برای-برنامه-نویسی-میکروکن/

http://ehsanavr.com/category/electronic/arm/

کتاب در اصل ۸۰۰ صفحه است! این تازه مقدمه است! هنوز قسمت های دیگرش مانده است مانند USB و LCD
این کتاب بیشتر سخت افزاری است تا نرم افزاری. برای همین هم طولانی است
اگر دنبال کتاب با دیدگاه نرم افزاری می گردی ، هنوز نیامده!
شما نیز با همان Cortex-M3 شروع کن. بعد برو دنبال Cortex-M4

این فیلم هایی که گذاشتی حجمش خیلی بالا است. لازم است صبر کنی تا دانلود کنم ببنیم چطور است

چهار نوع شرکت IC کار در دنیا وجود دارد

۱- شرکت های فقط سازنده
این شرکت ها طرح ها را یا از مشتری می گیرند و به سفارشش هر تعداد خواست می سازند.
یا طرح های پرطرفدار را از سایر شرکت ها می خرند و به نام خودشان تولید می کنند.

۲- شرکت هایی فقط طراح
این شرکت ها یا از مشتری سفارش می گیرند و برایشان IC مخصوص طراحی می کنند
یا IC هایی که فکر می کنند مصرف جهانی دارد را طراحی می کنند و حق ساخت آن را واکذار می کنند

۳- شرکت های طراح و سازنده انحصاری
این شرکت ها خودشان IC طراحی می کنند و خودشان نیز آن را می فروشند
یعنی مشتری فقط از آن ها IC های از پیش طراحی شده می خرد

۴- شرکت های ترکیبی نوع اول و سوم

شرکت های چینی معمولا از نوع اول اند
ARM یک شرکت از نوع دوم است
microchip یک شرکت از نوع سوم است
ATMEL یک شرکت از نوع چهارم است

بنابراین ARM نام یک شرکت طراح (نه سازنده) است. که حق تولید را به شرکت های دیگر می فروشد

این شرکت محصولات زیر را طراحی کرده:

محصولات منسوخ شده
ARM1
ARM2
ARM3
ARM6
ARM7
ARM8
ARM7TDMI
ARM9TDMI
ARM7EJ
ARM9E
ARM10E
ARM11
Cortex-A5

محصولات قدیمی ولی فعال
Cortex-M0
Cortex-M1
Cortex-M3
Cortex-R4
Cortex-A7
Cortex-A8
Cortex-A9

محصولات امروزی
Cortex-M4
Cortex-R5
Cortex-R7
Cortex-A12
Cortex-A15
Cortex-A17
Cortex-A53
Cortex-A57

برنامه نویسی Cortex-A12 کاملا متفاوت با برنامه نویسی Cortex-M4 است و هیچ اشتراکی ندارند. عوام به همه شان می گویند ARM و فکر می کنند برنامه نویسی اشان یکی است.
البته برنامه نویسی نوع M شماره های مختلف تقریبا 80 درصد مشابه اند. همین طور برنامه نویسی نوع A. ولی برنامه نویسی نوع M با برنامه نویسی نوع A هیچ شباهتی ندارند

از بین این ها موارد زیر با توجه به کاربردش و موجودی در بازار پیشنهاد می شود

Cortex-M4 میکروکنترلر ==> برای ربات های ساده و یا قسمت های (غیر از پردازنده مرکزی) ربات های پیچیده
Cortex-R5 سیستم بلادرنگ ==> پردازنده مرکزی ربات های پیچیده. لازم به ذکر است Cortex-R7 توسط شرکت ‌ARM طراحی شده اما شرکتی آن را نساخته
Cortex-A17 اپلیکیشن ==> موبایل و تبلت های ۳۲ بیتی
Cortex-A57 اپلیکیشن ==> موبایل و تبلت های ۶۴ بیتی

مثلا شما یک ربات انسان نما را در نظر بگیر.
یک انسان دارای مغز هست. ربات های انسان نما نیز یک پردازنده مرکزی دارند یا در سر می گذارند یا در سینه.
بهتر است پردازنده مرکزی را Cortex-R5 بگذارید
حالا برای هر موتور یک Cortex-M4 قرار بدهید.
مثلا یک ربات انسان نما ۲۵ درجه آزادی می تواند دارای یک Cortex-R5 مغز و ۲۵ عدد Cortex-M4 برای موتور و یک Cortex-M4 برای خوانش سنسور ها باشد.

ولی ربات های مانند مسیریاب، آتشنشان، ماز و ... با یک عدد Cortex-M4 به راحتی کار می کنند

Ali1n

عضو جدید
مهندس کار به جاهای باریک کشید به نظر من همون AVR رو شروع کنم بهتره!
حتی تو همین انجمن مهندسین ایران خوندم که همه برای اولین بار AVR رو پیشنهاد میدن و بعد سراغ ARM میرن
منم حالا یه کتاب خوب برای AVR میخوام که با کدویزن اموزش بده
دوستان کتاب"مرجع کامل میکروکنترلر های AVR" رو پیشنهاد دادن!
مهندس نظرت راجع این کتاب چیه؟

آخرین ویرایش:

yosoufe

متخصص خودرو
کاربر ممتاز
مهندس کار به جاهای باریک کشید به نظر من همون AVR رو شروع کنم بهتره!
حتی تو همین انجمن مهندسین ایران خوندم که همه برای اولین بار AVR رو پیشنهاد میدن و بعد سراغ ARM میرن
منم حالا یه کتاب خوب برای AVR میخوام که با کدویزن اموزش بده
دوستان کتاب"مرجع کامل میکروکنترلر های AVR" رو پیشنهاد دادن!
مهندس نظرت راجع این کتاب چیه؟
منم نظرم اینه که بی خودی وقتتو حروم نکن با AVR، پشیمون می شی! مثه من! کلی وقت می زاری یاد می گیریش بعد می بینی سرعتی که لازم داری رو نداره! و به شدت کنده! کندی هم منجر می شه به اینکه کلی با برنامه ت ور بری تا سریع تر بشه. آخرش هم جوابی که می خوای رو نمی ده! بعد باید دو برابر همون وقت بزاری ARM یاد بگیری!

Ali1n

عضو جدید
منم نظرم اینه که بی خودی وقتتو حروم نکن با AVR، پشیمون می شی! مثه من! کلی وقت می زاری یاد می گیریش بعد می بینی سرعتی که لازم داری رو نداره! و به شدت کنده! کندی هم منجر می شه به اینکه کلی با برنامه ت ور بری تا سریع تر بشه. آخرش هم جوابی که می خوای رو نمی ده! بعد باید دو برابر همون وقت بزاری ARM یاد بگیری!
اخه اقا یوسف منی که تاحالا هیچی از ربات و میکرو نمیدونم بیام میکرو ARM رو با این پیچیدگی و کتابخانه کم یاد بگیرم خیلی مشکله!
الان AVR بازار 10-15 تا کتاب داره با 3-4 تا فیلم اموزشی منم که هیچی از زبان نمیدونم که برم کتاب های زبان اصلی بخونم!
بازم اگر نظر اساتید اینه چشم میرم سراغ ARM

yosoufe

متخصص خودرو
کاربر ممتاز
اخه اقا یوسف منی که تاحالا هیچی از ربات و میکرو نمیدونم بیام میکرو ARM رو با این پیچیدگی و کتابخانه کم یاد بگیرم خیلی مشکله!
الان AVR بازار 10-15 تا کتاب داره با 3-4 تا فیلم اموزشی منم که هیچی از زبان نمیدونم که برم کتاب های زبان اصلی بخونم!
بازم اگر نظر اساتید اینه چشم میرم سراغ ARM
اره! مهندس که یه سری کتاب فارسی معرفی کرد!
Codevision هم آنچنان کتابخانه ای نداره! بعدشم کتابخانه داشتن یا نداشتن ربطی به نوع میکرو نداره! ربط به کامپایلر داره! بگردید دنبال کامپایلری که کتابخانه های بیشتری داشته باشه.

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک

لینک اول ویدئوی فارسی آموزش میکرو های تاریخی از ۴۰۰۴ تا آرم ۷ بود
همه ی میکرو هایش منسوخ شده
اما برای کسی که می خواهد با مفاهیم نظیر تایمر ، وقفه و ... آشنا شود ، خوب است. از یک جایی کد نویسی آرم ۷ است که بهتر است بی خیالش شوید که کمکی به شما نمی کند
دانستن تاریخچه میکرو و این که چرا این ها پیشرفت کردند دید شما را باز می کند

لینک دوم مربوط به CooCox است. اما متاسفانه نظم خاصی ندارد. و بیشتر روی مباحث پیشرفته کار کرده است.
بنابراین برای شروع مناسب نیست.
اگر کار با coetex-m0 تا را بلدید ، این مجموعه خیلی برای شما مفید واقع می شود
اگر هم کار با cortex-m4 را بلدید توصیه می کنم ببینید ، چون پروژه های جالبی انجام داده که به شما ایده می دهد. از کنار هم گذاشتن این ایده ها می توانید پروژه بزرگی ایجاد کنید. همچنین بعضی از پروژه هایش کاربردی است که می توانید تولید کنید و بفروشید

m4n

عضو جدید
لینک اول ویدئوی فارسی آموزش میکرو های تاریخی از ۴۰۰۴ تا آرم ۷ بود
همه ی میکرو هایش منسوخ شده
اما برای کسی که می خواهد با مفاهیم نظیر تایمر ، وقفه و ... آشنا شود ، خوب است. از یک جایی کد نویسی آرم ۷ است که بهتر است بی خیالش شوید که کمکی به شما نمی کند
دانستن تاریخچه میکرو و این که چرا این ها پیشرفت کردند دید شما را باز می کند

لینک دوم مربوط به CooCox است. اما متاسفانه نظم خاصی ندارد. و بیشتر روی مباحث پیشرفته کار کرده است.
بنابراین برای شروع مناسب نیست.
اگر کار با coetex-m0 تا را بلدید ، این مجموعه خیلی برای شما مفید واقع می شود
اگر هم کار با cortex-m4 را بلدید توصیه می کنم ببینید ، چون پروژه های جالبی انجام داده که به شما ایده می دهد. از کنار هم گذاشتن این ایده ها می توانید پروژه بزرگی ایجاد کنید. همچنین بعضی از پروژه هایش کاربردی است که می توانید تولید کنید و بفروشید

دوست عزیز من یه سوال داشتم
من میخوام کار با ربات پرنده رو شروع کنم و قبلا با ربات های آتش نشان و تعقیب خط کار کردم و ساختم و با چندتا از میکروکنترلرها آشنایی دارم.اما تا به حال با arm کار نکردم.
حال سوالی که دارم اینه آیا مغز فرمان دهنده ی ربات پرنده هم میکروکنترلره؟اگه اره از چه نوعی بهتره استفاده کنیم؟و اگه مطلب مفیدی برای آموزش این نوع ربات ها دارید ممنون میشم لینکش رو بذارید.
ممنون:redface:

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
دوست عزیز من یه سوال داشتم
من میخوام کار با ربات پرنده رو شروع کنم و قبلا با ربات های آتش نشان و تعقیب خط کار کردم و ساختم و با چندتا از میکروکنترلرها آشنایی دارم.اما تا به حال با arm کار نکردم.
حال سوالی که دارم اینه آیا مغز فرمان دهنده ی ربات پرنده هم میکروکنترلره؟اگه اره از چه نوعی بهتره استفاده کنیم؟و اگه مطلب مفیدی برای آموزش این نوع ربات ها دارید ممنون میشم لینکش رو بذارید.
ممنون:redface:

بستگی به قابلیت ربات پرنده دارد
مدل های ابتدایی با 8051 نیز راه می افتد!
اما هر چه پیشرفته تر شود باید میکروی قوی تر داشته باشد

کلا پیشنهاد من این است که با میکروی روز کار کنید تا در آینده با ربات های پیشرفته تر نیز راحت باشید و هر دفعه مجبور نباشید از صفر شروع کنید

0121TAKPA

عضو جدید
مثلا شما یک ربات انسان نما را در نظر بگیر.
یک انسان دارای مغز هست. ربات های انسان نما نیز یک پردازنده مرکزی دارند یا در سر می گذارند یا در سینه.
بهتر است پردازنده مرکزی را Cortex-R5 بگذارید
حالا برای هر موتور یک Cortex-M4 قرار بدهید.

سلام
مهندس میشه توضیح بدی معیار استفاده از یه پردازنده به عنوان پردازنده مرکزی ربات های پیچیده چیه؟ قابلیت اجرای سیستم بلادرنگه؟ اگه این باشه شنیدم که M4 ها هم سیستم بلادرنگ رو اجرا میکنن؟
شاید قدرت پردازش یا فرکانس کاری بالا؟ اگه میشه توضیح بده، تشکر

STM32F429 از شرکت ST با هسته Cortex-M4 ، فرکانس 180MHz ، قدرت پردازشی: DMIPS 225 و CoreMark 608 و 1.25 DMIPS/MHz و Dhrystone 2.1 و DSP instructions
TMS570lc4357 از شرکت Texas با هسته Cortex-R5F ، فرکانس 300MHz ، قدرت پردازشی: DMIPS 498 و - و 1.66 DMIPS/MHz و - و -

بالا