شبیه سازی فرایند فنل

مهندس سحر

عضو جدید
لطفا در مورد شبیه سازی تولید فنل با نرم افزارهای hysys اگرپروژه یا سایت خاصی دارین معرفی کنین متشکرم

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
در مورد سنتز فنل و آستون (فرايند كيومن ) ميتونم شيوه سنتزو شرح فرايند كنم خدمت شما بگم خود سنتز كه به درد كسي نميخوره
حالا نميدونم به دردتون ميخوره يا نه اگر مفيد بود خبر بديد
كلا در مورد
آستون و فنل
متانول
نرمال بوتانول
M.E.K
دينكس تروكس
و اسيد استيك

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
سايت خاصي نياز نيست همين رو ميتونيد شبيه سازي كنيد . اگرم نياز بود نوع راكتور و شكل برخورد هم عنوان بشه چشم در خدمتم

شكل گيري فنل در سنتز آستون تقريبا ناخواسته است البته فنل هم ماده مهم و ارزشمنديه و به همين خاطر اين شيوه كيومن از نظر اقتصادي ارزشمنده(البته براي بعضي ها!) فرايندهاي بهتري هم براي سنتز آستون وجود داره اما شما فنل مد نظرتونه و من هم از آستون ميام بيرون
تو اين فرايند هم ميشه به نسبت مساوي و هم با مقدار بنزن بيشتر(كه پروپيلن پرت نشه) پروپيلن با بخار بنزن ميره تو فشار 20 بار و در حضور كاتاليست با هم واكنش ميده
كاتاليست ميتونه همون كاتاليست قديمي اسيد سولفوريك باشه .ميتونه اسيد فسفريك باشه . زئوليت و............

حاصل كار كه كيومن يا ايزوژروژيل بنزن معروفه ميشه C[SUB]6[/SUB]H[SUB]5[/SUB]CH3CHCH3

اين كيومن با اكسيژن هوا اكسيد ميشه و پراكسيد حاصل به فنل و آستون از هم جدا ميشه

C[SUB]6[/SUB]H[SUB]5[/SUB]CH3CHCH3 + O[SUB]2[/SUB] → C[SUB]6[/SUB]H[SUB]5[/SUB]OH + CH3COCH3

اين روش هاي آخر رو با اسيد نيتريك . اسيد سولفوريك . و تا حدودي با اسيد فسفريك هم ميشه انجام داد

يكي ديگه از روشهاي ساخت فنل واكنش كلر و بنزنه كه حاصل واكنش با ئيدروليز ففل و هيدروژن كلرايد آزاد ميكنه

C6H6+CL2-------->HCL+C6H5CL
C6H5CL+H2O---------->C6H5-OH+HCL

تو اين روش برم هم جواب ميده ولي تاثيرش كمتر از كلره . يد تقريبا بي اثره و فلور خيلي شديد تاثير گذاره و باعث از هم پاشيدن ساختمان هيدرو كربن ميشه

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
راستي يكسري رفتار و خصوصياتش رو هم ميگم شايد بدرد خورد

اگر بخار فنول رو از روي اكسيد توريم كه سرخ شده عبور بديم اتر اكسيد دي فنيل توليد ميشه
2C6H5-OH--------->C6H5-O-C6H5+H2O
با فلزات فعال مثل سديم
2C6H5+2NA--------->2C6H5ONA+H2
ميتونه مثل الكلها نمك بده ولي نه به راحتي واكنش الكل با اسيد آلي
با انيدريد استيك و در حضور سولفوريك استات فنيل آزاد ميشه

فنل با الدئيد فرميك تركيب اضافي ميده كه بهش ميگن ساليژنين . بعد اين ماده در محيط اسيدي يا قليايي و با تراكم مواد پلاستيكي ميده كه اولش نرمه ولي كم كم سخت ميشه . اين پلاستيكها مثل عاج مصنوعيه براي ساخت مثلا دسته چاقو استفاده ميشه
به اين پلاستيكها ميگن بكليتز
فرمولش هم اينه
HOC6H4CH2OH

saeedbsc

عضو جدید
اتفاقا پروژه ی من هم فنوله که باید به hysys طراحیش کنم و برآورد اقتصادیش هم کنم.

kamyr91

عضو جدید
اتفاقا پروژه ی من هم فنوله که باید به hysys طراحیش کنم و برآورد اقتصادیش هم کنم.

سلام دوست عزیز.
من هم پروژه درس طرح و اقتصادم همینه.البته به شبیه سازی با Hysys نیازی نیست.اگه میشه اطلاعاتی در این زمینه داری،سایتی،مقاله ای ممنون میشم ازت اگه کمکم کنی

mohamad.63

کاربر فعال
سلام دوست عزیز.
من هم پروژه درس طرح و اقتصادم همینه.البته به شبیه سازی با Hysys نیازی نیست.اگه میشه اطلاعاتی در این زمینه داری،سایتی،مقاله ای ممنون میشم ازت اگه کمکم کنی
سلام
میتونید یه نامه از دانشگاه بگیرید برا کتابخونه پتروشیمی، تهران و اونجا از منابع SRI استفاده کنید اطلاعات تمام واحد های فرایندی هست که میتونید کپی بگیرید و احتمالا جدیدترینش رو همونجا تو کامپیوتراشون به صورت آنلاین ببیند. البته قبلاش زنگ بزنید که چه روزایی برا دانشجوها هست

بالا