شبكه هاي صنعتي (profibus,feildbus,modbus,....)

شبكه هاي صنعتي (profibus,feildbus,modbus,....)

• بلي

رای: 8 88.9%
  • خير

رای: 1 11.1%

• مجموع رای دهندگان
    9
  • نظرسنجی بسته .

Newton

عضو جدید
کدام بهتر است 232یا 485 ؟

انواع استاندارد سریال ( RS-232/485/422 ) شایعترین نوع ارتباطی محسوب می شوند . در چند سال اخیر ، شرکت های سازنده ادوات کنترلی سعی کرده اند حداقل با تعبیه یک پورت سریال روی دستگاه خود و حتی الامکان پشتیبانی یکی از انواع سریال ( معمولا 232 ) سطح تجهیزات خود را بالا برده، در نهایت می توانند انتظار فروش بیشتر در اثر اتصال به دستگاه های مختلف را کسب کنند ؛ تا آنجا که امروزه روی ادواتی چون نمایشگرهای توزین ، تجهیزات قدرت و حتی گاها رله های هوشمند نیز انواعی از این پورت ها را می بینید . در این بخش وارد نحوه ارسال و دریافت اطلاعات با این استاندارد ، تفاوت های مدل های مختلف آن با هم ، نحوه کدینگ و یا تعداد سیم های مورد نیاز نمی شویم . بلکه به مقایسه این استاندارد با سایر و عیوب و مزایای آن خواهیم پرداخت . از بین انواع متمایز، rs-422 گمنام ترین در ایران است . rs232 به دلیل راحتی اتصال ، تعیین ساده مشخصات ارتباط ( stop bit,baud rate , stop bit ,parity ) فراوان استفاده می شود . از مشکلات این نوع ، محدودیت در افزایش طول کابل ارتباطی و احتمال بالای دریافت نویز در این حالت می باشد . برای رفع این دو مشکل اخیر ، از rs-485 استفاده می گردد : نه خیلی دچار نویز می شود و هم اینکه تا 100 متر ( با استفاده از تکرارکننده های بازار ، حتی بیشتر ) بطور مجاز می توانید افزایش طول دهید . مشکل دیگر rs-232 در انواع connection آن است . از rs-232c شروع کنید تا ... ( من یک دستگاه را می شناسم که در ارتباط connection دو دستگاه با rs-232 ، می بایست تک تک پین های کانکتور را به هم وصل کنید ! ) . در rs-485 این مشکل هم حل شده است . یک d+ دارید ، یک D- و شاید یک گراند . همین . حالا اگر در حین استفاده از این پورت جواب هم نگرفتید ، می توانید خیلی راحت جای دو سیم d+ و d- را با هم عوض کنید . همین ( این همه گفتم ، می خواستم فقط بگویم ، در حالت RS485 به دلیل مشخص بودن تقریبی کانکشن ، عیب یابی راحت تری دارد . حالا اینکه چرا چنین مشکلاتی در صنعت رایج است ، خود داستانی دیگر دارد ) .
عیب دیگر 232 در BAUDRATE است که می تواند پشتیبانی نماید . این سبب کاهش سرعت بین ادوات می شود . هنگام اتصال بیش از دو دستگاه هم که باید حتما از 485 استفاده شود( چرا؟!!) و این عیب دیگری است .
...
سربلند باشید .
جسارتا عرض مي كنم كه RS-485 تا 1400m رو ميتونه ساپورت كنه.حداقل تا 800 مترشو خودم جواب گرفتم بدون هيچ Disconnect.يك شبكه مانيتورينگ براي كنتورهاي سه فاز راه انداختيم كه 27تا كنتور تو اين شبكه 485 هستن كه با يك NPort چهار به يك به كامپيوتر سرور وصل شدن و توي شبكه ETHERNET كارخونه با هر كامپيوتري قابل مشاهده هستن به صورت Real Time.

david2008

عضو جدید
با سلام خدمت تمامی دوستان برقی
توی سایت www.fieldbus.irمیتونین مطالب بسیا مفیدی در مورد fundation field bus ببینین
امیدوارم که ازش استفاده کنین

amir_port

عضو جدید
آقاي نيوتن ميتوني بيشتر راجع به اين پروژه اي كه انجام دادي (كنتورهاي سه فاز) توضيح بدي .
اين Nport چيه؟
شماتيك اتصالات رو بكشي ممنون

Zargham

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببخشيد ميشه يه كم راجع به hart توضيح بدين؟!!!!!

سلام دوست من
HART مخفف کلمات Addresable Remote Transducer سHighway است و دستگاهی است که با استفاده از پروتکلی به همین نام که در صنعت به 20ma-4 معروف است با آن میتوان به دستگاههایی که این پروتکل را پشتیبانی میکنند(ترانسمیترها) کالیبره و راه اندازی کرد.

ARTAM

عضو جدید
دوست عزيز فقط ميتونم بگم كه يك protocol براي شبكه هاي صنعتيه .تقريباَ همون كاري رو براي شبكه هاي صنعتي انجام مي ده كه TCP/IP براي شبكه هاي غير صنعتي انجام ميده. يعني يك استاندارده براي بر قراري ارتباط بين اجزاي يك مجموعه صنعتي.

البته فقط در سطح field
آقاي شايد حامد ممنون

ARTAM

عضو جدید
سلام دوست من
HART مخفف کلمات Addresable Remote Transducer سHighway است و دستگاهی است که با استفاده از پروتکلی به همین نام که در صنعت به 20ma-4 معروف است با آن میتوان به دستگاههایی که این پروتکل را پشتیبانی میکنند(ترانسمیترها) کالیبره و راه اندازی کرد.

به نظر مي رسد جمله شما به هم ريخته است .
hart در صنعت به 4-20 ميلي امپر معروف است؟

ARTAM

عضو جدید
آخرين تكنولوژي هم در مورد شبكه ها FUNDATION FIELDBUS هست كه جديدترين اونهاست و من اطلاعات زيادي در مورد اون ندارم.

آقاي نيوتونfoundation fieldbus
كمي قديمي تر از پروفيباس است ودر آمريكا توسط شركت smar شروع شد پس از آن در اروپا شركتهاي بزرگي مثل زيمنس و ... پروفيباس را كه مشابهت زيادي باآن دارد تدوين كردند.
متشكرم

sdx

عضو جدید
در مورد dnp3 به فارسی و فرقش با مدباس مطلب می خوام
کمکم کنین

ARTAM

عضو جدید
سلام از اینکه به سوال من جواب دادید بسیار متشکرم درسته کار من اینجا بیشتر نصب تجهیزات و ادوات PLC هستش ولی میخواهم روی سخت افزار اون بیشتر تمرکز کنم اصلا دوست ندارم اشتباهی صورت بگیرد . مطلب دیگه اختلاف نظر من با مسئول قسمت در مورد جای هر کدام از رک های PLC های فرعی است. اصلی ترین سوال من راجع به نحوه اتصال PLC اصلی با PLC های فرعی است یعنی طریقه شبکه کردن PLC ها. در ضمن ما در لیست خردمان قطعاتی همچون IM 153 , IF 963 , SCALANCE X200 , CP1613 و . . . که برای شبکه کردن این قسمتها بکار میرود را داریم.
با تشکر mdk

دوست عزيز شما روي profibus dp2,profibus pa متمركز شو.
مكان بهينه برايlocal pannel ها هم با توجه به جانمايي instruments و سيني كابلها مشخص مي شود .

amirpar

عضو جدید
سلام به همگی

واقعا بحث جالبی است
من خودم خیلی علاقه دارم یکی از این شبکه ها را یاد بگیرم
ولی نمیدونم کدومشو
در هر سایتی یکی از این شبکه ها را از اون یکی بهتر دونستن
واقعا نمی دونم کدوم یکی از همه بهتره
!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ARTAM

عضو جدید
سلام به همگی

واقعا بحث جالبی است
من خودم خیلی علاقه دارم یکی از این شبکه ها را یاد بگیرم
ولی نمیدونم کدومشو
در هر سایتی یکی از این شبکه ها را از اون یکی بهتر دونستن
واقعا نمی دونم کدوم یکی از همه بهتره
!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دوست عزيز متناسب با كاربردتان شبكه را بايستي انتخاب كنيد.

پیوست ها

• fieldbuscomp.pdf
    31.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

patriot1

عضو جدید
سلام خدمت دوستان عزیز
از اون جایی که تازه وارد بحث شدم اطلاعات زیادی در مورد profibus ندارم
اگر میشه یک سری اطلاعات در موردش به من بدین ممنون میشم :)

toos tablo

عضو جدید
پروفی باس

پروفی باس

سلام
کسی در مشهد هست که بتونم در انجام شبکه پروفی باس به صورت کار آموز کار کنم ؟

ARTAM

عضو جدید
سلام خدمت دوستان عزیز
از اون جایی که تازه وارد بحث شدم اطلاعات زیادی در مورد profibus ندارم
اگر میشه یک سری اطلاعات در موردش به من بدین ممنون میشم :)
با سلام

پیوست ها

• profibus-introduction-aug2005.pdf.pdf
    310.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Introduction_Profibus.pdf
    95.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

maverick

عضو جدید
با سلام :)
هارت علاوه بر مورد فوق اسم یک ابزار هست که برای تست ادوات ابزار دقیق با استفاده از پروتکل هارت یا فیلد باس بکار میره و جدید ترین مدلش هارت 375 هست ( تا اونجا که من باهاش کار کردم ) . خلاصه تو مبحت لوپ چک ابزار دقیق یکی از چکهایی که انجام میشه چک با هارت هست ( هارت میتونه 4 تا 20 میل امپ دما یا فشار و... رو سیموله کنه همینوطور میشه باهاش ادوات ابزار دقیق رو کانفیگ کرد و ... )

شاد باشید

hodazkh

عضو جدید
با سلام و تشکر از مطالب خوبتون اگر مطال فارسی هم داری لطفا ارائه دهید

hodazkh

عضو جدید
با تشکر از مطالب خوبتون لطفا اگر مطلب های فارسی هم دارید ارائه دهید

داریوش کبیر

عضو جدید
سلام
من با S7-400 مثل 3DP-414 و 412 و 300ها و 200 و LOGO كار كردم و با همشون پروژه انجام دادم.كار با شبكه هاي صنعتي هم انجام دادم و خيلي هم علاقه دارم.
كار با اين شبكه ها خيلي سخت نيست.
شبكه MODBUS مبتني بر پروتكل RS-422 هستش كه نويز پذيريش هم به نسبت بالاست.
شبكه PROFIBUS مبتني بر پروتكل RS-485 هست كه Relibility خيلي خوبي داره كه خودش به PROFIBUS DP و PROFIBUS PA تقسيم ميشه.
HART در واقع همون خروجي 4-20 mA هست كه دو سيمه است و با همون سيمي كه تغذيه رو ميبره mA برميگردونه و امكان ارسال اطلاعات با كامپيوتر با همون دو سيم داره.
اصلاح: HARTارسال اطلاعات دیجیتال بر روی 4-20maرو انجام میده و اصلا شباهتی به پروتکل های دیگه نداره، مثال برای روشن شدن قضیه رو میشه گفت دقیقا مثل تلتکست تلویزیون هست که روی سیگنالهای آنالوگ اطلاعات سوار می کنن.مورد کاربرد HARTهم معمولا در تنظیم ترانسمیترها هستش ولی ممکنه جاهای دیگه هم باشه.سر فرصت یه مطلب کامل در مورد این قضیه خواهم گذاشت

داریوش کبیر

عضو جدید
آقاي نيوتن ميتوني بيشتر راجع به اين پروژه اي كه انجام دادي (كنتورهاي سه فاز) توضيح بدي .
اين Nport چيه؟
شماتيك اتصالات رو بكشي ممنون

عزیز جان
n-portیکی از تولیدات شرکت MOXAهست .اینها مبدلهای سریال به Ethernet هستن و در مدلهای مختلف تولید میشن، ما توی یکی از پروژه هامون 7 تا فلو کامپیوتر رو که پورت سریال داشتن به 1 کامپیوتر وصل کردیم.
طرز کار:
یه N-Port در واقع یک هاب هستش(ورودیهای سریال و خروجی Ethernet) .یه برنامه هم داره که روی کامپیوتر نصب میشه و به تعداد درگاهای(پورتهای)سریال روی nport به کامپیوتر درگاع سریال اضافه میکنه(come1, come 2,...).حالا شما باید توی برنامه خودتون اطلاعات هر وسیله رو از درگه خودش بخونید.

افراد موفق فقط به راه حلها فکر میکنند.

mary moazami

عضو جدید
با سلام خدمت تمامي دوستان؛

امروز در صنعت يكي از مهمترين مسائل بحث اتوماسيون است ، و در كنار آن هميشه نام شبكه هاي صنعتي به چشم مي خورد . براي اطلاع رساني مطالب جديد در اين رابطه اين تاپيك رو ايجاد كردم و سعي ميكنم به همه مهندسين جوان برق كه به اين موضوع علاقه دارند كمك كنم .در همين رابطه از كليه دوستان عزيزي كه در اين مورد اطلاعات مفيد (حتب اگر كوتاه)براي ديگران در اختيار دارند ،بنده را در اين امر ياري كنند.

براي شروع يك مطلب راجع به modbusاين بحث رو شروع مي كنم.
سلام.خواستم اگر امكان داره يه مقاله در همين زمينه بفرستيد

azad.m

عضو جدید

امروز در صنعت يكي از مهمترين مسائل بحث اتوماسيون است ، و در كنار آن هميشه نام شبكه هاي صنعتي به چشم مي خورد . براي اطلاع رساني مطالب جديد در اين رابطه اين تاپيك رو ايجاد كردم و سعي ميكنم به همه مهندسين جوان برق كه به اين موضوع علاقه دارند كمك كنم .در همين رابطه از كليه دوستان عزيزي كه در اين مورد اطلاعات مفيد (حتب اگر كوتاه)براي ديگران در اختيار دارند ،بنده را در اين امر ياري كنند.

سلام لطفا اطلاعات کاملی درباره شبکه صنعتی و مقایسه آن با شبکه محلی به من بدین فقط عجله کنید لطفا:(

azad.m

عضو جدید
سلام عزیزان، در تکمیل فرمایشات دوستمان آقای samanepardaz باید عرض کنم که یکی از مهمترین مزایای RS-485 قابلیت کار به صورت multi-node می باشد همچنین سرعت آن تا 5Mb/Sec میرسد. هم کمتر از نویز تاثیر می پذیرد هم کمتر نویز ایجاد می کند. هم می تواند به صورت half-duplex و هم full-duplex بکار رود.

شاد باشید.
بررسی شبکه صنعتی و مقایسه آن با شبکه محلی

azad.m

عضو جدید
سلام آقا حامد تورو خدا جواب منو بدید من اطلاعات کاملی درباره شبکه صنعتی و مقایسه آن با شبکه محلی میخوام

rezaeingnr

عضو جدید

تشکر فراوان بخاطر مطلب خوبتان

بالا