شبكه هاي صنعتي (profibus,feildbus,modbus,....)

شبكه هاي صنعتي (profibus,feildbus,modbus,....)

• بلي

رای: 8 88.9%
  • خير

رای: 1 11.1%

• مجموع رای دهندگان
    9
  • نظرسنجی بسته .

شايد حامد

عضو جدید
با سلام خدمت تمامي دوستان؛

امروز در صنعت يكي از مهمترين مسائل بحث اتوماسيون است ، و در كنار آن هميشه نام شبكه هاي صنعتي به چشم مي خورد . براي اطلاع رساني مطالب جديد در اين رابطه اين تاپيك رو ايجاد كردم و سعي ميكنم به همه مهندسين جوان برق كه به اين موضوع علاقه دارند كمك كنم .در همين رابطه از كليه دوستان عزيزي كه در اين مورد اطلاعات مفيد (حتب اگر كوتاه)براي ديگران در اختيار دارند ،بنده را در اين امر ياري كنند.

براي شروع يك مطلب راجع به modbusاين بحث رو شروع مي كنم.

پیوست ها

• Modbus_Protocol_Reference_Guide.pdf
    179.8 کیلوبایت · بازدیدها: 3
آخرین ویرایش:
فيلد باس

فيلد باس

سلام
تاپيك جالبيه اميدوارم براي همه مفيد باشه.
مخصوصا بچه هاي كنترل واتوماسيون.
من يه فايل در رابطه با فيلد باس دارمالبته خودم زياد ازش سر در نياوردم ولي...
اون + رو يادتون نره بزنيد.
ياعلي.

آخرین ویرایش:

شايد حامد

عضو جدید
فيلدباس

فيلدباس

اين هم يه مطلب مفيد براي شروع مبحث Fieldbus

Fieldbus

(قابل توجه اونايي كه علاقه مند به آموزش plc هستند ، امروزه بحث شبكه هاي صنعتي بسيار جديد تر از مبحث plc است به طوري كه هر شبكه خود شامل يك يا چندين plc مي باشد)

پیوست ها

• To avoid any implementation headaches with that new fieldb….pdf
    1,001 کیلوبایت · بازدیدها: 4

شايد حامد

عضو جدید
HART Protocol

HART Protocol

دوستان اين يك مطلب در مورد HART. دوستان كم لطفي نكنن و اگر مطلبي مناسب براي اين تاپيك دارن ، لينك كنن تا بقيه هم استفاده كنن.

پیوست ها

• hart-protocol.pdf
    1.3 مگایابت · بازدیدها: 5
آخرین ویرایش:

شايد حامد

عضو جدید
پاسخ سوال

پاسخ سوال

ببخشيد ميشه يه كم راجع به hart توضيح بدين؟!!!!!
دوست عزيز فقط ميتونم بگم كه يك protocol براي شبكه هاي صنعتيه .تقريباَ همون كاري رو براي شبكه هاي صنعتي انجام مي ده كه TCP/IP براي شبكه هاي غير صنعتي انجام ميده. يعني يك استاندارده براي بر قراري ارتباط بين اجزاي يك مجموعه صنعتي.

شايد حامد

عضو جدید
PROFIBUS

PROFIBUS

دوستان بعد از مدباس،فيدباس و HRT نوبت PROFIBUS شده . تو قرار دادن مطلب كه كم لطفي مي كنين ، لا عقل تو خوندن اين كار رو نكنين.:gol:

پیوست ها

• PROFIBUS_Communication.pdf
    655.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

شايد حامد

عضو جدید
كتاب profibus

كتاب profibus

با سلام دوباره ؛
دوستان اين هم يك كتاب به زبان فارسي واسه شما كه توسط صابكو منتشر شده. البته انتظار نداشته باشيد كه كتابي رو كه تازه منتشر شده مجاني در اختيارتون بذارن و اين فقط معرفيه و اگه بخوايد بايد بخريدش.

لازم به ذكره كه بگم يه كتاب هم در ارتباط با wincc منتشر شده كه قيمتش 10000 تومنه. برخلاف اولي كه قيمتش مناسبه(3700) دومي گرونه.

آخرین ویرایش:

شايد حامد

عضو جدید
RS_232

RS_232

آقا يه همتي بكنين. يه كمك به ما بدين مطلب بزارين، آدرس سايت بدين....خلاصه يه كاري بكنين شماها هم.!!!!
اين يه مطلب راجع به استاندارد RS-232 كه به همراه RS-485 يكي از رايج ترين استانداردهاي ارتباطيه!!!!!!
مطالعه كنين و كمك فراموش نشه.......مرسي كه حد اقل همت ميكنين و ميخونين.

:gol:موفق باشين:gol:

پیوست ها

• RS232.pdf
    96.8 کیلوبایت · بازدیدها: 1
آخرین ویرایش:

mehdimdk

عضو جدید
سلام حامد جان
من دارم روی اتوماسیون کردن یک خط تولید مربوط به فولاد کارمیکنم راجع به PLC تقریبا یک چیزهایی میدونم هر چند باز هم مشکل دارم ولی راجع به شبکه های صنعتی تقریبا هیچی نمیدونم ولی دارم مطلب جمع میکنم مطالب شما را هم دانلود کردم ولی نگرانی من از اینه که کمتر از یک ماه دیگر کار اجرایی اتوماسیون رو باید شروع کنم چون مشاور خارجی شرکت طرحها و نقشه های طراحی رو تا چند روز اینده میفرسته و من باید اونها رو اجرا کنم به نظر شما این مشکل خیلی تو اجرا تاثیر دارد ومن با خواندن این مطالب میتونم اونرو حلش کنم. ممنون از لطفتون.

شايد حامد

عضو جدید
سلام حامد جان
من دارم روی اتوماسیون کردن یک خط تولید مربوط به فولاد کارمیکنم راجع به PLC تقریبا یک چیزهایی میدونم هر چند باز هم مشکل دارم ولی راجع به شبکه های صنعتی تقریبا هیچی نمیدونم ولی دارم مطلب جمع میکنم مطالب شما را هم دانلود کردم ولی نگرانی من از اینه که کمتر از یک ماه دیگر کار اجرایی اتوماسیون رو باید شروع کنم چون مشاور خارجی شرکت طرحها و نقشه های طراحی رو تا چند روز اینده میفرسته و من باید اونها رو اجرا کنم به نظر شما این مشکل خیلی تو اجرا تاثیر دارد ومن با خواندن این مطالب میتونم اونرو حلش کنم. ممنون از لطفتون.
سلام
البته بايد بگم بي تاثير نيست. ولي شما تا مي توني تو اين مدت مطالعه كن تا كم نياري ...
در ضمن اگه بدوني پروتكل شبكه براي پروژه ات چيه مي توني روي اون متمركز شي...!!!

پروتکل

پروتکل

سلام
سال نو مبارک.
من توضیحاتی در مورد پروتکل های مختلف که تو سیستمهای کنترل استفاده میشن اطلاعاتی می خوام.هر کی بلده بسم الله به منم بگه تا یاد بگیرم.
یاعلی

ARC_2008

مدیر بازنشسته
سلام حامد جان
.
.
.
سلام ،دوست خوب و گرامی بنده
از اینکه بتوانم ( شاید ) کمکی در پروژه ات داشته باشم ، خوشحال خواهم شد .
اینکه می فرمائید روی اتوماسیون خط تولید فولاد ... فیلد کاری شما ، کدام بخش از سیستم است ؟ به عبارتی ، ظاهرا کار اصلی شما در پروژه نصب تابلو و دیگر ادوات و تحویل تجهیزات به شرکت طراح خارجی است . در این صورت راه اندازی، برنامه نویسی و سایر عملیاتی که نیاز به داشتن اطلاعات کامل و تجربه روی کار است ، احتمالا با شرکت خارجی است . پس دیگر نیازی به داشتن اطلاعات خیلی آکادمیک در این باره نخواهید داشت ( البته در رابطه با این پروژه عرض می کنم ! ) و بله از روی نقشه های طراح خیلی راحت سیم کشی هایتان را انجام می دهید ( مسلما در حرفه تان آنقدر توانا هستید که توانستید کار این پروژه را بگیرید ). بعد اینکه اگر بتوانید مسئولیت اجرایی خود را در این پروژه ، محل پروژه و نام تابلوسازتان را بفرمائید ، تا بعد .... .
.
.
.
تابعد ...

mehdimdk

عضو جدید
سلام از اینکه به سوال من جواب دادید بسیار متشکرم درسته کار من اینجا بیشتر نصب تجهیزات و ادوات PLC هستش ولی میخواهم روی سخت افزار اون بیشتر تمرکز کنم اصلا دوست ندارم اشتباهی صورت بگیرد . مطلب دیگه اختلاف نظر من با مسئول قسمت در مورد جای هر کدام از رک های PLC های فرعی است. اصلی ترین سوال من راجع به نحوه اتصال PLC اصلی با PLC های فرعی است یعنی طریقه شبکه کردن PLC ها. در ضمن ما در لیست خردمان قطعاتی همچون IM 153 , IF 963 , SCALANCE X200 , CP1613 و . . . که برای شبکه کردن این قسمتها بکار میرود را داریم.
با تشکر mdk

mehdimdk

عضو جدید
سلام
اگرراجع به سخت افزار شبکه کردن PLC مطلبی داری ممنون میشم در اختیارم بگذاری. مطالب شما را هم تا حدودی خوندم ولی همانطور که گفتم با گمبود زوان مواجه هستم و فقط باید فعلا روی سخت افزار تمرکز کنم. متشکرم.

ایرانیکا

عضو جدید
سلام عزیزان، من با مدباس کار کردم. بهترین نیست اما کار را راه می اندازد. پروفیباس برای کارهای پیچیده و بزرگ عالی است اما مشکل آن این است که استاندارد آن پولی است. البته یک سری از اسناد آن را می شود مجانی از سایتش دانلود کرد که توضیحات کلی راجع به این استاندارد می دهد اما اگر بخواهید آنرا عملیاتی کنید نیاز به اسنادی است که باید آنرا خریداری کنید. در کل بسیار پیچیده تر از مدباس و هارت است اما به نظر من اگر کسی بتواند روی آن سرمایه گذاری کند کاملا ارزش آنرا دارد چون در پروژه های بزرگ و پیچیده نه هارت بدرد می خورد و نه مدباس. هارت استاندارد بسیار مطمئن و پرطرفداری است اما بزرگترین اشکال آن این است که سرعت آن برای بسیاری از کارها خیلی کند است.

شاد باشید.

ARC_2008

مدیر بازنشسته
کدام بهتر است 232یا 485 ؟
انواع استاندارد سریال ( RS-232/485/422 ) شایعترین نوع ارتباطی محسوب می شوند . در چند سال اخیر ، شرکت های سازنده ادوات کنترلی سعی کرده اند حداقل با تعبیه یک پورت سریال روی دستگاه خود و حتی الامکان پشتیبانی یکی از انواع سریال ( معمولا 232 ) سطح تجهیزات خود را بالا برده، در نهایت می توانند انتظار فروش بیشتر در اثر اتصال به دستگاه های مختلف را کسب کنند ؛ تا آنجا که امروزه روی ادواتی چون نمایشگرهای توزین ، تجهیزات قدرت و حتی گاها رله های هوشمند نیز انواعی از این پورت ها را می بینید . در این بخش وارد نحوه ارسال و دریافت اطلاعات با این استاندارد ، تفاوت های مدل های مختلف آن با هم ، نحوه کدینگ و یا تعداد سیم های مورد نیاز نمی شویم . بلکه به مقایسه این استاندارد با سایر و عیوب و مزایای آن خواهیم پرداخت . از بین انواع متمایز، rs-422 گمنام ترین در ایران است . rs232 به دلیل راحتی اتصال ، تعیین ساده مشخصات ارتباط ( stop bit,baud rate , stop bit ,parity ) فراوان استفاده می شود . از مشکلات این نوع ، محدودیت در افزایش طول کابل ارتباطی و احتمال بالای دریافت نویز در این حالت می باشد . برای رفع این دو مشکل اخیر ، از rs-485 استفاده می گردد : نه خیلی دچار نویز می شود و هم اینکه تا 100 متر ( با استفاده از تکرارکننده های بازار ، حتی بیشتر ) بطور مجاز می توانید افزایش طول دهید . مشکل دیگر rs-232 در انواع connection آن است . از rs-232c شروع کنید تا ... ( من یک دستگاه را می شناسم که در ارتباط connection دو دستگاه با rs-232 ، می بایست تک تک پین های کانکتور را به هم وصل کنید ! ) . در rs-485 این مشکل هم حل شده است . یک d+ دارید ، یک D- و شاید یک گراند . همین . حالا اگر در حین استفاده از این پورت جواب هم نگرفتید ، می توانید خیلی راحت جای دو سیم d+ و d- را با هم عوض کنید . همین ( این همه گفتم ، می خواستم فقط بگویم ، در حالت RS485 به دلیل مشخص بودن تقریبی کانکشن ، عیب یابی راحت تری دارد . حالا اینکه چرا چنین مشکلاتی در صنعت رایج است ، خود داستانی دیگر دارد ) .
عیب دیگر 232 در BAUDRATE است که می تواند پشتیبانی نماید . این سبب کاهش سرعت بین ادوات می شود . هنگام اتصال بیش از دو دستگاه هم که باید حتما از 485 استفاده شود( چرا؟!!) و این عیب دیگری است .
...
سربلند باشید .

ایرانیکا

عضو جدید
سلام عزیزان، در تکمیل فرمایشات دوستمان آقای samanepardaz باید عرض کنم که یکی از مهمترین مزایای RS-485 قابلیت کار به صورت multi-node می باشد همچنین سرعت آن تا 5Mb/Sec میرسد. هم کمتر از نویز تاثیر می پذیرد هم کمتر نویز ایجاد می کند. هم می تواند به صورت half-duplex و هم full-duplex بکار رود.

شاد باشید.

شايد حامد

عضو جدید
سلام بچه ها؛
يه چند ماهي هست كه اين تاپيكرو راه انداختم ولي هميشه خلوت بود. با حضور شما رنگ و بوي واقعيش تازه داره پيدا ميشه... مرسي از همكاريتون

neda4863

عضو جدید
sallam

sallam

bebin mishe ye ketab ya
sitieo moarefi koni k beshe modbus yad gerft

با سلام خدمت تمامي دوستان؛

امروز در صنعت يكي از مهمترين مسائل بحث اتوماسيون است ، و در كنار آن هميشه نام شبكه هاي صنعتي به چشم مي خورد . براي اطلاع رساني مطالب جديد در اين رابطه اين تاپيك رو ايجاد كردم و سعي ميكنم به همه مهندسين جوان برق كه به اين موضوع علاقه دارند كمك كنم .در همين رابطه از كليه دوستان عزيزي كه در اين مورد اطلاعات مفيد (حتب اگر كوتاه)براي ديگران در اختيار دارند ،بنده را در اين امر ياري كنند.

براي شروع يك مطلب راجع به modbusاين بحث رو شروع مي كنم.

Newton

عضو جدید
شبكه

شبكه

سلام
من با S7-400 مثل 3DP-414 و 412 و 300ها و 200 و LOGO كار كردم و با همشون پروژه انجام دادم.كار با شبكه هاي صنعتي هم انجام دادم و خيلي هم علاقه دارم.
كار با اين شبكه ها خيلي سخت نيست.
شبكه MODBUS مبتني بر پروتكل RS-422 هستش كه نويز پذيريش هم به نسبت بالاست.
شبكه PROFIBUS مبتني بر پروتكل RS-485 هست كه Relibility خيلي خوبي داره كه خودش به PROFIBUS DP و PROFIBUS PA تقسيم ميشه.
HART در واقع همون خروجي 4-20 mA هست كه دو سيمه است و با همون سيمي كه تغذيه رو ميبره mA برميگردونه و امكان ارسال اطلاعات با كامپيوتر با همون دو سيم داره.

Newton

عضو جدید
FUNDATION FIELDBUS

FUNDATION FIELDBUS

آخرين تكنولوژي هم در مورد شبكه ها FUNDATION FIELDBUS هست كه جديدترين اونهاست و من اطلاعات زيادي در مورد اون ندارم.

Newton

عضو جدید
Process automation protocols

• Profibus - by PROFIBUS International.​
  • Interbus, Phoenix Contact's protocol for communication over serial links, now part of PROFINET IO​
  • Modbus-NET - Modbus for Networks​
  • Modbus/TCP
  • FINS, Omron's protocol for communication over several networks, including ethernet.​
  • Host Link, Omron's protocol for communication over serial links.​
  • Mechatrolink - open protocol originally developed by Yaskawa.​
  • Optomux - Serial (RS-422/485) network protocol originally developed by Opto 22 in 1982. The protocol was openly documented and over time used for industrial automation applications.​
  • PieP - An Open Fieldbus Protocol.​
  • BSAP - Bristol Standard Asynchronous Protocol, developed by Bristol Babcock Inc.​

Newton

عضو جدید
يكي از مزاياي PROFIBUS اينه كه Vendor-Independence هستش.يعني اينكه اول اين پروتكل استاندارد شده و بعد شركتهاي سازنده اين پروتكل رو پذيرفتن و ازش استفاده كردن.به همين خاطر هم محبوبيت داره چون يك پروتكل جنراله.
بقيه پروتكل ها اكثرا توسط يه كمپاني خاص ساخته شدن و فقط براي ارتباط Device هاي خودشونه.

بالا