[ شاقول کردن ستونها ] چگونگی کنترل ناشاقولی ستونهای فلزی و بتنی به کمک دوربین

mohsen_jalilpur

عضو جدید
با سلام برای اسکلت فلزی این روش وجود دارد 2 عدد نبشی فلزی که از لحاظ اندازه دقیقا مثل هم باشد را باید تهیه کرد و بر روی یک طرف ان tape چسباند. یک نبشی را در پایین ستوت و دیگری را در بالای ستون نگه داشته (دو نبشی در یک جهت ستون باید باشند.) با دوربین تارگت را قرائت کرده و در جدولی مختصات انها را یاداشت کرده و از تفریق x بالا با x پایین dx (اختلاف جهت x ) بدست امده و در مورد y هم همین کار را کرده مقدار اختلاف همان مقدار نا شاقولی میباشد.

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
با سلام برای اسکلت فلزی این روش وجود دارد 2 عدد نبشی فلزی که از لحاظ اندازه دقیقا مثل هم باشد را باید تهیه کرد و بر روی یک طرف ان tape چسباند. یک نبشی را در پایین ستوت و دیگری را در بالای ستون نگه داشته (دو نبشی در یک جهت ستون باید باشند.) با دوربین تارگت را قرائت کرده و در جدولی مختصات انها را یاداشت کرده و از تفریق x بالا با x پایین dx (اختلاف جهت x ) بدست امده و در مورد y هم همین کار را کرده مقدار اختلاف همان مقدار نا شاقولی میباشد.

خوبه اما وقتی ستونها در ارتفاع باشند و مدام تغییر مقطع داشته باشند روش خوبی نیست.
یکم توقع کارفرما ها هم بالا رفته 50 تا ستون رو دوس دارن در یه روز براشون گذارش بدی که با این روش یکم طولانی میشه

1940morteza

عضو جدید
سلام:
دوست عزیزم آرمان جان ببخشیدا مگه من و شما برای پرستیژوکلاس ،کارمی کنیم.
اینگونه کارکردن فقط برای پرژه های کوچک بدردمیخوره که طرفتا ناشی یاتازه کارباشن نه برای پرژههای سنگینی که باعث کندی وپیشرفت کارمیشه .
تازه اون موقعه خودمونا زیر سوال میبریم...

skyplex

کاربر فعال
دوستان در زمینه کنترل ناشاقولی ستونها مطلب اموزشی و ساده و نحوه کار با توتال کسی داره بذاره....متشکرم

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
دوستان در زمینه کنترل ناشاقولی ستونها مطلب اموزشی و ساده و نحوه کار با توتال کسی داره بذاره....متشکرم

درود بر مهندس ایتالی عزیز .........

بایستی خدمتتون عرض کنم .......تا جایی که بنده اطلاع دارم ........ بهترین تاپیک آموزشی در اینترنت.......... به زبان فارسی در خصوص شاقول کردن ستونهای بتنی و فلزی به کمک دوربین ......... همین تاپیک هستش که توسط خود شما عزیزان درست شده ..... و یک منبع از پرسش و پاسخهایی هستش که دوستان متخصصی مثل جناب مهندس احسانEhsan.Ha و ..... دیگر عزیزان رو یاری دادن .......

skyplex

کاربر فعال
درود بر مهندس ایتالی عزیز .........

بایستی خدمتتون عرض کنم .......تا جایی که بنده اطلاع دارم ........ بهترین تاپیک آموزشی در اینترنت.......... به زبان فارسی در خصوص شاقول کردن ستونهای بتنی و فلزی به کمک دوربین ......... همین تاپیک هستش که توسط خود شما عزیزان درست شده ..... و یک منبع از پرسش و پاسخهایی هستش که دوستان متخصصی مثل جناب مهندس احسانEhsan.Ha و ..... دیگر عزیزان رو یاری دادن .......

با تشکر
در سایت یوتوب چیزی پیدا کرده اید در موردش معرفی کنید؟

skyplex

کاربر فعال
با توجه به داشتن اکس ستونها و پیاده کردن دوربین روی اکس و سنتر کردن روی اکس روبروه می توان ستون را عمود کرد

با تشکر
لطفا کمی بیشتر توضیح دهید...مراحل کار از اول تا اخرش چطوره؟

ما در مورد ساختمانها در چه کارهایی می توانیم از دوربین استفاده کنیم؟
یکی اش همین تراز کردن است؟
باقی اش شامل چه چیزهاییه.

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
با تشکر
لطفا کمی بیشتر توضیح دهید...مراحل کار از اول تا اخرش چطوره؟

ما در مورد ساختمانها در چه کارهایی می توانیم از دوربین استفاده کنیم؟
یکی اش همین تراز کردن است؟
باقی اش شامل چه چیزهاییه.

پیاده سازی المان های ساختمان در سر جای خودشون مطابق نقشه از مراحل گودبرداری تا نمای ساختمان و همچنین اختلاف کار انجام شده با نقشه میشه از دوربین توتال استفاده کرد. که البته همه اونها بسته به ناظر و کارفرما داره که اگه از مجری نخوان، مجری هم هیچ وقت هزینه نقشه برداری نمیکنه و با نخ ریسمون و متر و شاقول کارشو پیش میبره!

Zee.K

عضو جدید
با سلام
دوستان از نحوه ی اجرای ستون گفتید اما چطور میشه دقت کار انجام شده رو ثابت کرد منظورم گزارش کاره اگه کسی برای پروژه های صنعتی وبا دقت گیر داد اونوقت چیکار کنیم؟ لطفا کمک کنید!؟ چطور از مباحث ژئودزی در چنین مواقعی میبایست استفاده کرد؟

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز

behomran

عضو جدید
اشتباه در یک صفر!

اشتباه در یک صفر!

سلام
من به یه مشکل مفهومی بغرنجی برخورد کردم.
رفتم سر یه ساختمون بتنی با دوربین غیر لیزری برای چک کردن ناشاقولی ستون های بتنی که اکثرا 40 سانتی بودند. برای بعضی ستون ها ناشاقولی حدود 10 سانت رو درآوردم که واقعا داشتم شاخ درمی اوردم چطور همچین چیزی ممکنه. کاملا بعیده که ستون 40 سانتی این همه جابجایی بالای ستون نسبت به پایین ستون داشته باشه و من هم چشمی همچین چیزی نمی دیدم....

چون دوربین لیرز نداشت خب قاعدتا تنها روش در دسترس من این بود: قفل کردن لمب افق روی پایین ستون، سپس رفتن به بالای ستون و در نهایت باز کردن قفل لمب افق و نشانه روی به بالای ستون و دیدن مقدار اختلاف زاویه افقی بود. توی بعضی ستون ها تا 10 دقیقه 60 ثانیه ای این اختلاف زاویه افقی وجود داشت.

اگه درست محاسبه کره باشم هر ثانیه دقیقه 60 ثانیه ای اختلاف زاویه در فاصله 1 متری میشه 0.3 میلیمتر جابجایی. حالا با توجه به این که فاصله دوربین و ستون حدود 3-4 متر بود برای 10 دقیقه میشه حدود 10 سانت جابجایی بالای ستون نسبت به پایین ستون.

روش من درست بوده؟ اساتید باتجربه اصلا ممکنه در یه ساختمان بتنی ساده برای ستون هایی که 2-3 متر ارتفاع دارند این قدر جابجایی اتفاق افتاده باشه؟ یعنی این آرماتوربندها و .... اینقدر کارشون میتونه خطا داشته باشه؟

یه نکته ای هم بگم که من معمولا دوربین رو بین چندتا ستون قرار می دادم و مثلا چهار ستون اطراف دوربین رو این جوری چک می کردم. حتی برای ستون هایی که سعی می کردم دوربین رو در راستای یکی از اضلاع اون ستون ها قرار بدم باز حدود 3-4 سانت ناشاقولی در می اوردم.

موندم کجای کار من اشتباه بوده؟

ممنون میشم یه راهنمایی کنید

یک کنترل بفرمایید. من عضو جدیدو و اشکال تون رو هم جدیدا دیم. به نظرم شما دوست عزیز در یک صفر اشتباه می کنید و انحراف مربوطه 10 ملیل متر می شود یعنی یک سانت.

بالا