سیگنال و تصویر؟

irpersian20

عضو جدید
با درود
دوستان درسی به عنوان سیگنال و سیستم در کارشناسی اجباری شده و ما نداشتیم این درس رو کلا.
الان من پردازش تصویر دارم دنبال میکنم و بحث سیگنال ها مطرح میشه و من اصلا نمیدانم منظور چیه
اصلا درک درستی ندارم
چند تا سرچ هم زدم اما کلا این سیگنال رو درک نمیکنم. میشه یک مثال عملی چیزی بزنید ؟
گنگ هست برام
مثلا میگن
پردازش تصویر به تصویر به عنوان یه سیگنال دو بعدی نگاه میشه

تصویر؟ سیگنال دو بعدی؟

irpersian20

عضو جدید

ریحانه سعادت

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام من ترم پیش پردازش دیجیتال داشتم که توش یکم تصویر هم بود.
بیشتر با تبدیل زد کار میکریم.کلا سیگنال ها اینجورینUntitled.jpg
سیگنال یه تابع متغیر با زمانه (در مخابرات) در تصویر در یه لحظه مثلاT0 تصویر دیجیتال رو میتونیم به صورت نقطه های مرتب که هر نقطه یه رنگ و یه مکان خاص دارند میشه در نظر گرفت. معمولا برای پردازش تصویر باید در متلب از تصویر تبدیل فوریه بگیریم در حوزه ی فرکانس معمولا لبه های تصویر( جایی که یه شکل از شکل دیگه جدا میشه مثلا جایی که صورتت از محیط اطراف جدا میشه )دارای فرکانس بالا هستند و از اونجا شروع به کم شدن میکنه. بعد ما یه فیلتر پایین گذر درست میکنیم که فیلتر هم دو بعدی به صورت دایره باشه تا تمام فرکانس ها رو داشته باشه مربعی این خاصیتو نداره ها.
حالا اگه شعاعو بالا ببریم و تصویر و فیلترو کانوال کنیم شفافیت بالا میره و اگه شعاع کم بشه تصویر کدر میشه.
در فیلتر بالا گذر کلا تصویر نا واضح میشه.

ریحانه سعادت

عضو جدید
کاربر ممتاز
الآن هم از همین روش نقطه هایی که با یه تابع خاص و قانون کنار هم قرار گرفته اند میشه عکسهای فتوشاپ(حتی در حد خیلی پیشرفته)رو شناسایی کرد.

irpersian20

عضو جدید
واقعا ممنون از پاسخ شما
راستش مشکل اساسی من در این جملات زیر هست.

1- سیگنال در بحث تصویر (درک ش نمیکنم راستش هنوز. مثلا میگیم تابعی از زمان. خوب درست نیمفهممش )
2- فرکانس در بحث تصویر
2-تصویر از فرکانس درست شده. (چون ما میگم تصویر از پیکسل درست شده و در متلب به صورت ماتریس در نظر میگیرم)

راستش من کامپیوتر گرایش نرم افزار بودم . اصلا وارد این بحث ها نشده بودیم. اولش بفهمم . بقیه رو انشالله میرم جلو خودم.

ریحانه سعادت

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب ببینید همونطور که خودتون گفتید تصویر رو با یه ماتریس نشون میدید پیکسل حالا تبدیل فوریه چیکار میکنه میاد اونو از حوزه ی زمان به حوزه ی فرکانس میبره حوزه ی زمانم برای تصویر دیجیتال تو عکس بالا نشون دادم دیگه.(کتاب اپن هایم دیانی همه ی تبدیل فوریه رو از سیر تا پیاز گفته) کلا هر تابع پیوسته ای رو میشه از حوزه ی زمان به حوزه ی فرکانس برد اول اومدشرط گذاشتن باید تابع متناوب باشه بعد اون شرطم برداشتند.
مثلا تبدیل فوریه ی تابع پالس به صورت زیره که در مخابرات معمولا به صورت فیلتر ازش استفاده میکنندDGD.jpg
ولی تو تصویر باید تبدیل فوریه ی تابع فیلتر هم مثل تصویر دو بعدی باشه مثله زیر

بعد میشه کانوال کردن دو تابع تقریبا به معنای پیچ دادن دو تابع در یکدیگر که با(*) نمایش میدن که هم در حوزه ی زمان هم فرکانس میشه استفاده کرد. قوانینی داره مثلا اگه دو تابع در حوزه ی زمان با هم کانوال بشن ما میتونیم در حوزه ی فرکانس اونا رو در هم ضرب کنیم یا بلاعکس.
باز تبدیل فوریه ی تابع گسسته با پیوسته یه فرقایی داره که همه ی اینا تو ی کتاب اپن هایم هست.:gol:
کلا بحث گسترده ای داره دیگه میدونی که درس 3 واحدی و طاقت فرساییه:)

ریحانه سعادت

عضو جدید
کاربر ممتاز
تو ویکی پدیا فرمول تبدیل فوریه اشتباست ها

اینا درستند با این فرمول ها تو میتونی از حوزه ی زمان(X) به حوزه ی فرکانس(W) و بالعکس برسی

ریحانه سعادت

عضو جدید
کاربر ممتاز
راستی ما پردازش تصویر رو به عنوان یکی از کاربرد های درس استفاده کردیم و اصلا وارد تبدیل فوریه گرفتن به صورت تئوری نشدیم اما فک کنم تبدیل فوریه ی ماتریس یکم فورمولش فرق کنه بهش میگن کوانتومی حالا باید سرچ بزنی.

بالا