سومین پایه پرچم جهان در ایران

e.69a_h

عضو جدید
قبل از وارد شدن به این بحث از مدیریت درخواست میکنم که تایپیکی به نام خارج از بحث معماری ایجاد نماییند تا ایگونه مطالب در آن قرار داده شود
مدیریت عامل شرکت توسعه فضای فرهنگی، گفت: كلنگ پروژه‌اي كه مهرماه سال گذشته بر زمين خورد قرار است در هفته دفاع مقدس امسال يعني يك سال بعد 147 متر بالاتر از سطح زمين در ابعاد 42 در 24 مزين به پرچم كشورمان شود.
علي‌اصغر مونسان در گفت‌و‌گو با خبرنگار «شهري » خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با اعلام اينكه برج پرچم به عنوان سومين برج پرچم بلند در كل دنيا در هفته دفاع مقدس امسال آماده و پرچم ايران روي آن به اهتزاز در مي‌آيد در مورد جزئيات اين پروژه‌ گفت: پروژه برج پرچم جمهوري اسلامي ايران كه در محدوده منطقه 3 شهرداري تهران در حال اجراست بر اساس مصوبه‌اي از شوراي شهر تهران شكل گرفته و قرار است مشرف به مقبره الشهدا و باغ موزه دفاع مقدس و در نزديكي برنامه‌ها و پروژه‌هايي كه براي اين حوزه در نظر گرفته شده قرار گيرد.

وي افزود: فضاي در نظر گرفته شده در اطراف اين پروژه شامل تلفيقي از فضاهاي رسمي با فضاهاي طبيعي است و از معماري ايراني ـ اسلامي نيز در آن كمك گرفته شده است.

مونسان تصريح كرد: دو كاربري ملي و نماد شهري از عظمت ميهن اسلامي براي اين پروژه طراحي شده و قرار است با كمترين ميزان دخل و تصرف در طبيعت پارك و با ‌راه‌هاي ورودي و خروجي و كاربري‌هاي مناسب براي شهروندان آماده شود.
مدیریت عامل شرکت توسعه فضای فرهنگی به ايسنا گفت: سطح روي صفحه پرچم (محل برپايي) 627 متر مربع و محوطه پيراموني صفحه پرچم هزار و 68 متر مربع و سكوي سان آن نيز 56 متر مربع در نظر گرفته شده همچنين محل استقراري براي مدعوين با ظرفيت 500 نفر پيش بيني شده است.

وي تصريح كرد: كشورهاي تركمنستان، اردن و امارات پيش از اين نسبت به احداث برج پرچم در پايتخت خود اقدام كرده‌اند اما در حال حاضر بلندترين برج پرچم در كشورهاي تاجيكستان و آذربايجان قرار دارد و در نهايت بايد گفت كه برج پرچم تهران در رتبه سوم چنين پرچم‌ها در دنيا قرار دارد.

به گزارش ايسنا، برج پرچم در اراضی عباس‌آباد و در محدوده بین بزرگراه‌های شهید همت، حقانی و امتداد آن، مدرس و خیابان شهید بهشتی قرار گرفته است. علت انتخاب این مکان برای به اهتزاز درآوردن این پرچم قرار گرفتن این اراضی در بلندای شهر تهران است که از آن به عنوان تنها فرصت باقی مانده شهر برای حیات مناسب فرهنگی و زیست‌محیطی یاد می‌شود.

برج پرچم، بلند‌ترین پایه و بزرگ‌ترین پهناي پرچم جمهوری اسلامی ایران را دارد. به طور متعارف اينگونه پارچه‌ها براي چنين پرچمي وزني حدود 300گرم در هر مترمربع دارند كه براي يك پرچم 42 در 24 متری، وزن آن بالغ بر300 كيلوگرم خواهد بود.

منبع:http://www.memaran.ir/index.php/hom...1269-world-third-tallest-flag-tower-in-tehran
 
آخرین ویرایش توسط مدیر:
بالا