سورنا - ربات انسان نماي ايراني

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
سورنا - ربات انسان نماي ايراني

تابناک :
ربات انسان نماي سورنا با 160 سانتيمتر ارتفاع و 60 کيلوگرم وزن در دانشکده مهندسي مکانيک دانشکده فني دانشگاه تهران طراحي و ساخته شد.

به گزارش واحد مرکزي خبر، عقيل يوسفي کما، عضو هيأت علمي دانشگاه تهران، ربات‌هاي انسان‌نما را نمادي از پيشرفت هر کشور در ساخت ربات اعلام کرد و گفت: آزمايشگاه وسايل نقليه پيشرفته دانشکده مکانيک بر پايه سفارشي که چهار ماه پيش از انجمن مراکز تحقيق و توسعه صنايع و معادن دريافت کرد، مراحل ساخت ربات انسان‌نماي پيشرفته‌اي را در مدت دو سال برنامه‌ريزي کرد.

رئيس مرکز وسايل نقليه پيشرفته دانشکده مکانيک افزود: در مرحله نخست، ربات کنوني با قابليت حرکت هوشمند روي خطوط به کمک پرتوي فرو سرخ و کنترل از راه دور، گفتن جملات پيش‌بيني شده و حرکت دست و سر، ساخته شد.

وي اضافه کرد: همچنين بر پايه برنامه و با جذب بودجه لازم تا يک سال آينده، اين ربات قادر به بالا رفتن از پله و گام برداشتن خواهد بود و در پايان دو سال شنوايي و بينايي نيز به ربات اضافه مي‌شود.

يوسفي کما، اهميت و دشواري اين طرح در مقايسه با ربات‌هاي کوچک را استفاده از موتورها و سروهاي ويژه (servo) و همچنين پايداري ربات ذکر کرد و گفت:‌ مرحله بعدي کار، اضافه کردن توانايي نشست و برخاست و حرکت پيشرفته شبيه به انسان خواهد بود.

وي افزود: قرار است سورنا در همايشي که 24 آذر به همت انجمن مراکز تحقيق و توسعه صنايع و معادن کشور برگزار شود، خود را معرفي کند.

حميد طاهباز توکلي نيز هدف از پشتيباني انجمن از اين طرح را استفاده از توانمندي و خلاقيت جوانان و نخبگان کشورمان و نيز گسترش بخش‌هاي تحقيق و توسعه 67000 واحد صنعتي سراسر ذکر کرد.

دبير انجمن مراکز تحقيق و توسعه صنايع و معادن کشور افزود: با تکميل اين طرح در سال 1390، پيش‌بيني مي‌شود اين ربات بتواند مديريت همايش را به عهده بگيرد.

سورنا نام يک سردار ايراني بوده که با سپاهيان کراسوس رومي جنگيده است

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
رئيس مرکز وسايل نقليه پيشرفته دانشکده مکانيک افزود: در مرحله نخست، ربات کنوني با قابليت حرکت هوشمند روي خطوط به کمک پرتوي فرو سرخ و کنترل از راه دور، گفتن جملات پيش‌بيني شده و حرکت دست و سر، ساخته شد.

به پاهاي ربات دقت کنيد که روي چه مسيري راه ميره ....

جالبه بدونيد که براي ساخت اين ربات يک ميليارد تومن بودجه در نظر گرفته شده که دانشجويان نخبه دانشگاه تهران يه چنين ربات به اصطلاح انسان نما رو به نمايش بزارن ..
من فقط نميدونم چجوري روشون شده يه چنين چيزي رو به نمايش بزارن .

ربات هايي با 1 ميليون تومان ساخته مي شه، خيلي زيباتر و بهتر از اين . يك ميليارد پول رو دارن دور مي ريزن براي اينچنين رباتي كه مي شه به جاي سورنا بهش گفت: ماشين كنترلي و ربات مسيرياب با يه ضبط صوت.
اين سه كار رو انجام ميده. اين حتي نمي تونه راه بره و تعادلش رو حفظ كنه. پس اسم انسان نما رو از كجا روش گذاشتن؟
تو مسابقات فوتبال رباتي ، حداقل رو دو پا حركت مي كنه و نياز به خط كشي نداره. اين مگه بهتر از اوناست؟
از نظر مکانيکي هم حرفي براي گفتن نداشت، رباته هيچ مفصلي نداشت، مثلا آرنجش فيکس با زاويه 150 درجه بود.

به اون جمعيت نگاه کنيد .. ببينين چند نفر جمع شدن تا از اين تکنولوژي فوق پيشرفته رو نمايي بشه

تو شرايط فعلي ايران تلاش ميکنه که در حوزه علمي خودي نشون بده ، چه در سطح بين اللملي و چه چه در سطح داخلي ، اما راهش رو درست بلد نيست ، امروز تلويزيون رو روشن ميکني ميگن که بزرگترين اتفاق علمي ايران در چند دهه اخير افتاده ، نگاه مي کني مي بيني مثلا فلان چيز ملي ساخته شده ، اولين سوالي که پيش مياد اينه که چجوريه که اصولا ما از قبل هيچ ديدي نسبت به پيشرفت تو اين حوزه نداشتيم ، و نکته بعد اينه که بعد از رونمايي اين موضوع ديگه اصلا در موردش بحث خاصي نميشه ، فوقش 48 ساعت رسانه ها در موردش بحث کنن
کل اين داستان ها براي اينه که به مردم نشون بدن که آقا ما پيشرفت داريم ( داريم ) و به بقيه هم نشون بدن که آره ما در همه شرايط، تخيلمون کار ميکنه و ميتونيم ، ولي چون يا ما روشش رو بلد نيستيم کل اين داستان ها ميشه يک تلاش مزبوحانه براي نمايش پيشرفت علمي مملکت ،

tanin-arch

عضو جدید
به پاهاي ربات دقت کنيد که روي چه مسيري راه ميره ....

جالبه بدونيد که براي ساخت اين ربات يک ميليارد تومن بودجه در نظر گرفته شده که دانشجويان نخبه دانشگاه تهران يه چنين ربات به اصطلاح انسان نما رو به نمايش بزارن ..
من فقط نميدونم چجوري روشون شده يه چنين چيزي رو به نمايش بزارن .

ربات هايي با 1 ميليون تومان ساخته مي شه، خيلي زيباتر و بهتر از اين . يك ميليارد پول رو دارن دور مي ريزن براي اينچنين رباتي كه مي شه به جاي سورنا بهش گفت: ماشين كنترلي و ربات مسيرياب با يه ضبط صوت.
اين سه كار رو انجام ميده. اين حتي نمي تونه راه بره و تعادلش رو حفظ كنه. پس اسم انسان نما رو از كجا روش گذاشتن؟
تو مسابقات فوتبال رباتي ، حداقل رو دو پا حركت مي كنه و نياز به خط كشي نداره. اين مگه بهتر از اوناست؟
از نظر مکانيکي هم حرفي براي گفتن نداشت، رباته هيچ مفصلي نداشت، مثلا آرنجش فيکس با زاويه 150 درجه بود.

به اون جمعيت نگاه کنيد .. ببينين چند نفر جمع شدن تا از اين تکنولوژي فوق پيشرفته رو نمايي بشه

تو شرايط فعلي ايران تلاش ميکنه که در حوزه علمي خودي نشون بده ، چه در سطح بين اللملي و چه چه در سطح داخلي ، اما راهش رو درست بلد نيست ، امروز تلويزيون رو روشن ميکني ميگن که بزرگترين اتفاق علمي ايران در چند دهه اخير افتاده ، نگاه مي کني مي بيني مثلا فلان چيز ملي ساخته شده ، اولين سوالي که پيش مياد اينه که چجوريه که اصولا ما از قبل هيچ ديدي نسبت به پيشرفت تو اين حوزه نداشتيم ، و نکته بعد اينه که بعد از رونمايي اين موضوع ديگه اصلا در موردش بحث خاصي نميشه ، فوقش 48 ساعت رسانه ها در موردش بحث کنن
کل اين داستان ها براي اينه که به مردم نشون بدن که آقا ما پيشرفت داريم ( داريم ) و به بقيه هم نشون بدن که آره ما در همه شرايط، تخيلمون کار ميکنه و ميتونيم ، ولي چون يا ما روشش رو بلد نيستيم کل اين داستان ها ميشه يک تلاش مزبوحانه براي نمايش پيشرفت علمي مملکت ،
سلام مهندس من رشتم به رباتیک هیچ ربطی نداره ولی واقعا به این رشته علاقه دارم و خوشحالم که مهندسای کشورم یه ربات انسان نما ساختن [یا به قول تو خیلی پیش پا افتاده]ولی بالاخره باید از یه جایی شروع کرد امیدوارم نفر بعدی تو باشی ولی روباتت پیشرفته باشه;):gol:

srashedian

عضو جدید
ROBOTICS عزیز شما که خودتون ربات میسازید میدونید که هزینه ساخت آسیمو همین قدر هست پس قطعا این خبر نمیتونه درست باشه. :gol:

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
سلام مهندس من رشتم به رباتیک هیچ ربطی نداره ولی واقعا به این رشته علاقه دارم و خوشحالم که مهندسای کشورم یه ربات انسان نما ساختن [یا به قول تو خیلی پیش پا افتاده]ولی بالاخره باید از یه جایی شروع کرد امیدوارم نفر بعدی تو باشی ولی روباتت پیشرفته باشه;):gol:

خیلی وقت است ربات انسان نما ساخته اند تازه خیلی هم پیشرفنه تر
تقریبا 20 تا ربات انسان نما در ایران ساخته شده است .
مثلا خودم ربات دانشگاه های شریف , سمنان , خواجه نصیر , صنعتی اصفهان , امیر کبیر از نزدیک دیدم
هر ساله در قزوین مسابقات ایران اپن برگزار میشه که بازدید برای عموم آزاد است
و تعداد زیادی انسان نما با هم مسابقه می دهند که همه ساخت دانشجویان ایران است و خیلی پیشترفته تر از سورنا است
جهت اطلاعات بیشتر در تاریخ 15 تا 18 فروردین 1388 به دانشگاه آزاد قزوین بروید و از نزدیک ببینید .

yalda.2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم تبریک میگم صداشو تو شبکه 4 شنیدم با آقای تاج الدینی حرف می زد:gol:

esiIC

عضو جدید
ربات انشان نماي سه كاره سورنا ( خط ياب - كنترل از راه دور - پخش كننده صدا )

ربات انشان نماي سه كاره سورنا ( خط ياب - كنترل از راه دور - پخش كننده صدا )

سلام دوستان
ميخواستم يه چيزي بهتون بگم.
اين دوستمون راست ميگه . مگه ميشه به اين ماشين كنترلي بگيم ربات.بيايد با هم ديگه صادق باشيم.ممكنه چند نفري هم به به و چه چه كنن و بگن آره ما ديگه پيشرفته شديم و ما هم به خودمون بنازيم ! ولي اينكار درست مثل مسخره كردن خودمونه . مثلا خود ما يه تيم داريم كه هر سه قسمت اين رباتو ( تعقيب خط ، كنترل از راه دور ، پخش صدا با فرمان) در عرض 4 ماه با بودجه 300 هزار تومان ساختيم. تازه اولين تجربمون بود و خيليم ناشي بوديم كه اينقدر خرج كرديم. همين الان تو دانشگاه ما تيمهايي هستند كه رباتهاي بازو ساختن ( قسمت اصلي حركتي يه ربات انسان نما ) . خلاصه اينكه راه ما اشاتباهه . اگه اين هزينه اي رو كه خرج اين پروژه كردن در راه درست خرج مي كردن(حمايت از تيمهايي كه ربات انسان نما ساختن - مسابقات ايران اپن 2009 را حتما ببينيد) الان مي تونستن چندين ربات انسان نماي واقعي داشته باشن نه بيان يه اسباب بازي به يه سري نشون بدن . اونايي كه حداقل يه ربات ساختن حرف منو ميفهمن.
تلاش كنيم بهتر باشيم.
دانشجوي دانشگاه آزاد كرج.

majid_mechanic

عضو جدید
سلام‍‍ . این ربات که پنجه نداره که؟
من دارم روی حرکات پنجه ربات انسان نما تحقیق میکنم! مقاله یا مطلبی دارین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟