سوال و مشاوره درباره پرورش بن سای (بونسای)

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود

دوستانی که در مورد پرورش بن سای سوال و درخواستی دارن و یا نیاز به راهنمایی و مشاوره دارن میتونن در این تاپیک عنوان کنن...

لطفا جهت سوال عکسی از بُن سای خود تهیه کرده و در این جا قرار دهید :gol:

در ضمن برای آشنــایی بیشتر با پرورش انواعِ بُن سای bonsai به تاپیک زیر مرجعه کنید:

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/556377-پرورش-بونسای-(-بن-سای-)-Bonsai

آخرین ویرایش توسط مدیر:

گلابتون

مدیر بازنشسته
گلرخ جان بازهم زحمت كشيدي خانمي.....من به نوبه خودم تشكر و قدرداني ميكنم ;)
گلرخ جان من يك بن ساي نارون دارم كه نميدونم چرا برگهايش زرد ميشود ...مكان و شرايطش تغييري نكرده اما باز هم حالش خوب نيست ....شما ميفرماييد چكار كنم :cry:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
وای که چقدر تو فعالی دختر! برگهاش چه جور زرد میشن؟ برگهای پایین زردن یا بالا؟همه ی برگ سراسر زرد میشه یا بین رگبرگها؟زردی نشونه بی هوا بودن یا کمبود مواد نیست؟ یا اینکه ریشه اش رو زیاد هرس نکردی؟

گلابتون

مدیر بازنشسته
قربونتتتتتتتتتتت عزيز جون ......شرمنده نكن:lol:
فكر ميكنم نظر آخرت درست باشه .....البته خودم اينكار رو نكردم .....و يه مثلا متخصص بلا نسبت شما انجام داد ......حالا چيكار كنم .....كل برگها جا به جا زردميشن هم از پايين و هم از بالا...:w09:ببين چقدر دارم غصه ميخورم ......:crying2:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
الهیییییی ناراحت نباش ، تو ناراحت باشی گلت هم ناراحت میشه :D
من اطلاعات زیادی در رابطه با هرس ریشه در بن سای ندارم اما اگه خودم با این شرایط روبرو میشدم سعی میکردم مواد غذایی و ریز مغذی ها رو بصورت اسپری روی برگ ها بپاشم تا جذب سریع داشته باشن و بتونن تا زمانی که ریشه ها قدرت می گیرن مواد غذاییشون رو تامین کنن. :D
البته پای عواقبشم وای میستادم! ممکن بود درخت رشدش زیاد شه ! دیگه بن سای نباشه!:D

بچه های اینجا کسی بن سای کار نکرده؟:gol:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بازم من اومدم!تقصیر خودته گلابتون که یاری خواستی!!! منم که تشنه ی یاری رسوندن!!!!!:D

یه سایت تخصصی بن سای پیدا کردم اگه انگلیسیت خوب باشه میتونه کمکت کنه
http://www.bonsaisite.com/

و البته یه سایت ایرانی هم هست که مطالب جامعی درباره بن سای نوشته . مطالبش طولای بود بهتر دیدم ادرس سایت رو بدم شاید که بتونی از اونجا سایتهای مرتبط بیشتری پیدا کنی و جواب این سوالا رو بگیری .
http://forum.niksalehi.com/showthread.php?t=17029

گلابتون

مدیر بازنشسته
گلرخ جان چه زحمتي كشيد عزيز ....شرمنده شدم به خدا:confused::redface::redface:

گلرخ جان بن ساي من مثل اون نارون توي عكس چهاردهمي اما تنه اش به اون قطوري نيست ....فكر ميكنم بايد به ريشه هاش كمك كنم ...ولي بهتر اينه كه يك متخصص يه نگاهي بهش بندازه آيا كسي رو ميشناسي كه تو اين زمنيه بتونه به من و بن سايم كمك كنه .....ممنون ميشم .:redface:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
راستش من کسی که بن سای کار کرده باشه نمسشناسم . ولی معمولاً شرکتهایی که فروش گل و گیاه در سطح وسیع دارن و اغلبشون سایت تجاری در زمینه فروش گل و گیاه دارن میتونن کمک کنن.:gol:

chipalo

عضو جدید
سلام
یه کتاب در این ضمینه هست که میتونه بیشتر کمک تون کنه
بن ساي
مترجم: امیر سلطان پور
ناشر: آهنگ صبح
زبان كتاب: فارسي

فهرست
اولين برخورد با بن ساي
اشكال بن ساي
رشد ، يك گياه بن ساي گروهي
ايجاد بن ساي با روش گروهي
روش هاي مختلف بن ساي گروهي و منفرد ؟ و...

ajaab

اخراجی موقت
عجب

عجب

راستش من کسی که بن سای کار کرده باشه نمسشناسم .:gol:

نهالستان ارمغان واقع در فلکه قصردشت شیراز بن سایی تولید میکنه و میفروشه . بهترین و گرانترین بن سایی انهایی هستند که درخت به فرم نرمال پهن برگ باشه و شما با هرس های شدید و حساب شده اونو تبدیل به باریک برگ کنید . اگر بن سایی زیتون و پسته و کاج دارید باید بگم اصلا ارزش قیمتی ندارند . بن سایی نارون هم میتونین از قلمه موجود در خزانه استفاده کنید . :cool::cool::cool::cool:

گلابتون

مدیر بازنشسته
ممنونم چيپالوي عزيز زحمت كشيد مهربون ...:gol:

عجب خان دست شما هم درد نكنه ... ميشه لطفا زحمت بكشيد اگه جايي رو توي تهران يا كرج ميشناسيد معرفي بفرماييد ... بينهايت سپاسگزار خواهم بود.:gol:

با تشكر گلاب :gol:

ajaab

اخراجی موقت
عجب

عجب

ممنونم چيپالوي عزيز زحمت كشيد مهربون ...:gol:

عجب خان دست شما هم درد نكنه ... ميشه لطفا زحمت بكشيد اگه جايي رو توي تهران يا كرج ميشناسيد معرفي بفرماييد ... بينهايت سپاسگزار خواهم بود.:gol:

با تشكر گلاب :gol:

عزیزم گلاب خانم . من هیچ علاقه ای به بونسایی ندارم . چون اصلا هنر نیست و کلی وقت میبره رویش کار کنی و اگر رفتی مسافرت یعنی بونسایی شما به علت نبود مراقبت نابود شده . من اصلا دوست ندارم خودمو اسیر یه بونسایی ناقابل کنم !! گیاه بونسایی یعنی با سیم مسی شما یک قلمه از درخت گرفتی و اونو که رریشه دار کردی با همون سیم مسی بهش شکل میدی و هرس شدید ماهانه میکنی . که چی بشه ؟ بگی منم دارم ؟؟؟؟؟ اینقدر مسائل حل نشده در باغبانی هست که به نظر من و دوستانم این چیزا مال بیکارا هست !!!!!! البته شاید علاقمند باشی اما اگر بتونی ازش بیزنس بسازی خب اونوقت ارزش داره رویش وقت بگذاری . اینجا من از نظر علمی میتونم کمتون کنم و اگر به نکته جالبی بر میخورید که براتون از عجایب باغبانی به حساب میاد من و همکارانم میتونیم رویش تحقیقات مدرن انجام بدیم و نتیجه اونو با اسم شریفتون منتشر کنیم . :gol::gol::gol::gol:

گلابتون

مدیر بازنشسته
عزیزم گلاب خانم . من هیچ علاقه ای به بونسایی ندارم . چون اصلا هنر نیست و کلی وقت میبره رویش کار کنی و اگر رفتی مسافرت یعنی بونسایی شما به علت نبود مراقبت نابود شده . من اصلا دوست ندارم خودمو اسیر یه بونسایی ناقابل کنم !! گیاه بونسایی یعنی با سیم مسی شما یک قلمه از درخت گرفتی و اونو که رریشه دار کردی با همون سیم مسی بهش شکل میدی و هرس شدید ماهانه میکنی . که چی بشه ؟ بگی منم دارم ؟؟؟؟؟ اینقدر مسائل حل نشده در باغبانی هست که به نظر من و دوستانم این چیزا مال بیکارا هست !!!!!! البته شاید علاقمند باشی اما اگر بتونی ازش بیزنس بسازی خب اونوقت ارزش داره رویش وقت بگذاری . اینجا من از نظر علمی میتونم کمتون کنم و اگر به نکته جالبی بر میخورید که براتون از عجایب باغبانی به حساب میاد من و همکارانم میتونیم رویش تحقیقات مدرن انجام بدیم و نتیجه اونو با اسم شریفتون منتشر کنیم . :gol::gol::gol::gol:

عجب خان دوست خوبم... متشكرم كه اينطور دلسوزانه راهنمايي ميفرماييداما ... متاسفانه من متوجه اين قسمت از صحبتهاي ارزشمندتون نشدم عزيز.... منظورتون از اينكه به نكته جالبي بر بخورم چيه ... منظورتون اينه كه روي بن ساي تحقيق داشته باشم... ويا روي مسايل ديگر باغباني... :w20:
شرمنده ...ميشه كمي بيشتر توضيح بفرماييد ممنون ميشم .:gol:

گلاب دوست شما:gol:

ajaab

اخراجی موقت
عجب خان دوست خوبم... متشكرم كه اينطور دلسوزانه راهنمايي ميفرماييداما ... متاسفانه من متوجه اين قسمت از صحبتهاي ارزشمندتون نشدم عزيز.... منظورتون از اينكه به نكته جالبي بر بخورم چيه ... منظورتون اينه كه روي بن ساي تحقيق داشته باشم... ويا روي مسايل ديگر باغباني... :w20:
شرمنده ...ميشه كمي بيشتر توضيح بفرماييد ممنون ميشم .:gol:

گلاب دوست شما:gol:

سلام خانم

شما دست روی هر تحقیق بگذارید من هم پای شما هستم . باید شرایط طرح های اماری را بدونی مثلا من بیشتر از سی ار دی استفاده میکنم . قبلا هم از سایت الزویر باید روی مطلب مورد نظرت یک سرچ بزنی بعد ببینی کسی رویش کار کرده یا نه و اونوقت من بهتر کمکت میتونم بکنم تا همینجوری بخوام راهنماییت کنم . :gol:

solaris

عضو جدید
خانم ناظم خوشحالم که دوباره سراغ بن سای رفتی:redface:
اقای عجب یه مقدار در باره توصیف هنر بن سای تند رفت
هر کی خواست بره مسافرت گیاهشو میتونه یکی دو هفته بده به فامیلاش بهش اب بدن (بچه ی ادم نیست که بخواد 24 ساعت ازش مراقبت بشه در مقیاس خیلی فجیع تر اگه هیچ فامیلی تو شهرتون نداشتید بدید همسایتون)
این راه حل مشکلات اقای عجب
خانم گلاب اگه تصمیم گرفتی بن سای کار کنی هرس ریشه هارو حتما اواخر پاییز بکن گیاهتم به هوای بیرون عادت بده که با سرد شدن هوا بره تو خواب زمستونی اگه تو دمای خوونه نگه داری تو خواب زمستونی نمیره اونوقت کار تو هرس ریشه ها مشکل میشه و ممکنه مثل دفعه ی قبل گیاهت خشک بشه.در ضمن خاکتم زیاد قوی نباشه .
البته ما هر چی بلدیم از شما و کلروفیل یاد گرفتیم.:child:

گلابتون

مدیر بازنشسته
ممنون سولاريس جان محبت داري عزيز...
هدف عجب خان هم فقط راهنمايي بنده بود عزيز... كه از لطفشون سپاسگزارم...
من اينهايي كه گفتي ميدونم ... مشكل من ( يعني مشكل بن ساي نازنينم ) از اونجايي شد كه يه به اصطلاح متخصص اومد ريشه هاشو هرس كرد ... طفلي طاقت نياورد و يواش يواش نابود شد...
ميخوام روي يه بن ساي گروهي كار كنم ... اگه خدا بخواد... منم از زور بيكاري به اين كارها روي آوردم ديگه خونه ام داره ميشه گلخونه ... شبيه جنگل شده .

solaris

عضو جدید
سلام به همگی
خانم گلاب حتما باید هرس ریشه ها در فصل خواب درخت باشه وگرنه میشه همو ن بن سای قبلیت.اواخر پاییز یا اوایل زمستان خوبه.هوا که رو به سرما رفت گیاهتو به هوای بیرون عادت بده تا به خواب زمستونی بره.

گلابتون

مدیر بازنشسته
متشكرم محمد جان
خيلي صفا آورديد از حضور گرم و پرشورتون سپاسگذارم..خيلي خوشحال شدم كه بعد از مدتها اين تاپيك با فعاليتي گرم و دلپذير دوباره احياء شد...
محمدجان از تمام توضيحاتتون ممنونم ..اگه سوالي داشتم همينجا مطرح كنم يا در بخش پرسش و پاسخ بخش باغباني؟ هرجا شما راحت باشيد مزاحمتون ميشم .
بازم از حضور پر تلاش و دلسوزانه و مدبرانه اتون صميمانه تشكر ميكنم.
شاد و سر بلند باشيد و همواره پويا.

گلابتون

مدیر بازنشسته
محمد رضا جان من به زياد سوال كردن معروفم ...شرمنده اگه حوصله ات رو سر ميبرم.

اولين سوالم اينه كه نوع فيكوس هم براي تبديل شدن به بونساي مهم هست يا نه؟
دوم اينكه نوع آب و هواي منطقه هم روي تبديل اين گياه به بونساي تاثير داره يا خير.؟
سوم اينكه همين حالا وقت مناسبي براي شروع به اين كار هست...چون دلم ميخواد همزمان با آموزش شما پيش برم.؟
فعلا بيشتر از اين روم نميشه بپرسم ...باشه بقيه اش رو به همراه آموزشهاي بعدي شما بپرسم.
در ضمن ممنون از دعوتتون ...اميدوارم بتونم شركت كنم.

شاد باشيد و سرفراز

baphomet

عضو جدید
گلابتون جان شما و همه بچه ها هر سوالی داشته باشن من هر قدر که اطلاعات و تجربیاتم جواب بده در خدمتم.
در مورد سوال شما :
اول از همه اینکه اکثر فیکوس ها قابلیت بونسای داخل خانه بودن رو دارن ولی بهترین واریته هاش اینا هستن :
Ficus Benjamina , Ficus Retusa , Ficus Boxifolia , Ficus Nitida u Ficus Salcifolia
ولی مهمتر از همه این هستش که گیاه مورد نظر در چه شرایطی بزرگ شده و رشد کرده چون تمامی این واریته ها رو میشه در بیرون هم نگهداری کرد و رشدشون هم به مراتب بیشتره.
سوال بعدی شما : بهترین فصل برای تبدیل گیاه به بونسای اسفند و اوایا بهار هست
ولی این رو نمیشه قطعی گفت چون کاملا وابسته به آب و هوای منطقه و محیطی داره که گیاه توش رشد کرده مخصوصا دمای محیط
خود من ماه پیش 2 تا بنجامین سیاه رو بونسای کردم که خیلی هم سره حالن الان
فیکوسهایی که در گلخونه نگهداری شدن به خاطر دمای ثابت محیط میشه الان بونسای بشن و ریشه هرس بشه.
خوب امیدوارم که جوابتون رو داده باشم دوست من.

گلابتون

مدیر بازنشسته
متشكرم محمدرضا جان..لطف كردي عزيز
پس من با يه بلك بنجامين شروع ميكنم...اميدوارم به همراهي شما توي اين كار موفق بشم.
راستي اگه الان از فضاي گلخونه به فضاي داخل منزل منتقل بشه مشكلي نخواهد داشت.؟؟

baphomet

عضو جدید
خب گلابتون عزیز , بله شما یه بلک بنجامین چند ساله بخر که شاخه های زیاد داشته باشه و در ضمن ارتفاعش کم باشه , تنه قوی داشته باشه و شاخه هاش از پایین تنه باشه
در مورد جا به جایی باید بگم که بنجامین کمی حساس هست و ممکن هستش بعد از جابجایی بعضی برگهاش بریزه ولی موردی نداره و یه رفلکس طبیعی هست
فقط سعی کن در مکانی پر نور تر(آفتاب مستقیم هم نداشته باشه) از گلخونه باشه و جلوی کولر هم نباشه.
بخرش تا بریم سراغ اصل مطلب:smile:
راستی چون تو ایران گلدونهای بونسای خیلی کم هست سعی کن از این گلدونهای کم عمق بخری

گلابتون

مدیر بازنشسته
محمدرضا جان يه كمي اطلاعات در خصوص اين گياه نازنازي دارم...اما خوب بايد بيشتر مراقب باشم.ممنونم.
راستي كولر ما گازي هست مشكلي نداره؟
در خصوص گلدان هم يه ظرف سفالي دارم كه عمق كمي داره...اما پهناي زيادي داره چطوره؟خوبه؟

baphomet

عضو جدید
گلابتون جان در مورد بنجامین باید بگم که این گیاه بومی مناطق گرمسیری هست و عاشق گرما و رطوبت هستش ولی اصلا از آفتاب مستقیم خوشش نماید.
احتیاچجت آبی زیادی داره تا حدی که خاک همیشه مرطوب باشه نه باتلاقی , در عین حال در خاک باطلاقی ریشش زود میپوسه.
در تابستون و استفاده از گلدانهای کم عمق حتی 2 بار در روز باید آب دهی بشه.
تو شرایط رطوبتی عادت به ریشه دهی هوایی داره که این به زیباییش اضافه میکنه.
یه هرس خیلی عالی جواب میده و در هر شمانی نیشه هرس و سربرداری کرد ولی بهترینش بهار و تابستان هست.
خاک مورد احتاجش برای بونسای 30% خاک برگ , 20% شن متوسط نوک تیز , 30% پیت موس یا کوکو پیت و 20% خاک رس هست.
همممم......دیگه دیگه.....آهان خیلی هم اب پاشیدن روی برگاش رو دوست داره.
در مورد گلدون , مسیرت به ونک اگه خورد خیابون ولی عصر به سمت جنوب میدون یه کم بری جلو دست راستت یه باغ بزرگ هست برو پیش آقای کرمی و گلدونهای بونسایش رو ببین و از اونها بخر.
یک سری هم گلدون لعاب داره خیلی کم عمق داره که خیلی عالیه.
سوال دیگه ای هست در خدمتم.;)

baphomet

عضو جدید
راستی یادم رفت کولر گازی زیاد خوب نیست چون رطوبت هوا رو از بین میبره ولی خوب مستقیم بهش نخوره و هوا زیاد سرد نشه مشکلی نداره.
راستی من محمد خالی هستم نه محمدرضا :biggrin:

baphomet

عضو جدید
خب , ما سعی میکنیم که متد کاریمون رو متفاوت تر از بقیه بکنیم.
به چه صورت , اینطوری که من اول میام گیاهان آپارتمانی رو معرفی میکنم و بعد میریم سر اصل مطلب یعنی تکنیکهای بونسای.
فرق این روش چیه , اینه که به جای اینکه اول بیایم یه سری مباحث و تکنیکهای گنگ رو توضیح بدیم اول شما گیاهتون رو انتخاب میکنید و بعد با یادگیری تکنیکها روی گیاهتون کار میکنید.
من خودم اینطوری خیلی بهتر نتیجه گرفتم , امیدوارم که شما هم موفق بشید.;)

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
سلام
يه سوال داشتم اونم اينكه چون من تو شمال اين امكان برام هست كه از جنگل نهال انجيلي تهيه كنم خواهش ميكنم اگه براتون امكان داره در مورد بنساي انجيلي Parrotia persica توضيح بدين :gol:

agricalture.man

عضو جدید
FGINI عزیز سلام.بله.در واقع شما میتونید از هر گیاه پایه ای به عنوان مادر میتونین برای ازدیاد و تکثیر گیاه هان استفاده کنید.
پیشنهادم به تو دوست عزیزم اینه که بگرد و درختایی رو به عنوان مادر انتخاب کن که از تنومند ترین و شاداب ترین درختان جنگله.یادتون باشه که انتخاب گیاه مادر قدرتمند یا ضعیف خیلی تو پرورش بونسایی اهمیت داره.نکته مهم دیگه هم اینه که وقتی قلمه-یا هر عضو دیگه ای رو جدا کردی باید توی هفته ها و حتی سال اول عمر بونسایی توجه و رسیدگی ویژه ای بهش داشته باشی تا در آینده بونسایی قدرتمند و شادابی داشته باشین.
انشا الله موفق باشین

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
بچه های گل کشاورزی هر کسی مشکل یا سوالی در رابطه با بونسایی -خرید و فروش بونسایی-انواع آبیاری و یا حتی توضیح اختصاصی در مورد گشت گیاهان بونسایی مثل بونسای انار-بونسایی سیب(مورد علاقه منه;))-بونسایی خاس-ممرز سرو کوهی و ... سوای داشت برا پیام بزاره راهنمایی میکنم.
:smoke:

:) سلام دستت درد نكنه
راجع به درخت انجيلي كه گفته بودم من چند تا درخت انجيلي رو البته ريشه دار از جنگل اوردم خونه ولي با اينكه تو گلدون كاشتمشون و مراقبت هم كردم ولي باز خشك شدن ميخواستم بپرسم اول اينكه چيكار كنم خشك نشن دوم اينكه چه گلداني استفاده كنم سوم اينكه چه اندا زهاي رو بيارم براي كاشت:gol: لطفا نظر تخصصي بدين ;)

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
:) سلام دستت درد نكنه
راجع به درخت انجيلي كه گفته بودم من چند تا درخت انجيلي رو البته ريشه دار از جنگل اوردم خونه ولي با اينكه تو گلدون كاشتمشون و مراقبت هم كردم ولي باز خشك شدن ميخواستم بپرسم اول اينكه چيكار كنم خشك نشن دوم اينكه چه گلداني استفاده كنم سوم اينكه چه اندا زهاي رو بيارم براي كاشت:gol: لطفا نظر تخصصي بدين ;)

دوست عزیزم این کاملا طبیعیه که گیاهی رو از محیط اصلیش خارج کنی و به یه محیط متفاوت و نا آشنا ببری گیاه عکس العمل نشون میده وو شوکه میشه ............... در ضمن ممکنه شما به خوبی گیاه رو از خاک خارج نکرده باشید و ریشه ها صدمه زیادی دیده باشن که این خودش شوک زیادیه ............

تکثیر هم از طریق بذر هست که به راحتی صورت میگیره و هم به صورت پاجوش ............ که شما از روش پاجوش استفاده کردید.