سوال و مشاوره درباره پرورش بن سای (بونسای)

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
یک سوال مطرح میکنم....ارتباط حجم ریشه با ارتفاع و عرض گیاه چیه؟ ببینم کی میتونه ارتباط درستشونو بگه.
یه جوایی جوابش تو خود سواله اما ببینین.من حتی کسانی رو دیدم که چند ساله بونسایی دارن اما اینو نمیدونن.سعی کنین بر اطلاعات خودتون بیافزایین.علم بونسایی محدود به کتاب ب.نسایی اسماوئیل پیش بین نیست..یه کتاب دیدم به اسم هنر بونسایی...گیر اوردین خیلی عالیه...اما خیلی کمیابه..هنر و علم بونسایی انتها نداره....
داشتن اطلاعات زیاد از بونسایی تو بزرگ کردن و نگه داری بونسایی خیلی تاثیر داره....
به نظر من چند دلیل داره.
ریشه علاوه بر اینکه باعث ثبات و نگهداری گیاه در خاک میشه آب و مواد معدنی مورد نیاز گیاه را از خاک جذب می کنه و در نتیجه هرچه حجم ریشه بیشتر باشه پس حجم شاخساره هم بیشتر خواهد شد چون آب و مواد غذایی به اندازه کافی در دسترس گیاه قرار میگیره و محدودیتی برای گیاه وجود نداره ، و هر زمان که ریشه دچار مشکل بشه به هر دلیلی و نتونه آب و موادغذایی رو به اندازه کافی به گیاه برسونه گیاه خودش برای مقابله با این وضعیت شروع میکنه به کم کردن قسمت هوایی به شکل خشک شدن برخی از شاخساره ها و ریزش برگ ...

یه دلیل دیگه اینکه از بین تنظیم کننده های رشد دوتا از تنظیم کننده ها هستند که اهمیت ویژه ای دارند :
هورمون اکسین که در نوک شاخساره های جوان و جوانه ها تولید میشه ( در واقع در بخش هوایی گیاه ) عامل بسیار مهمی برای در توسعه و رشد ریشه دارد و در واقع مهمترین اثر هورمون اکسین ریشه زایی هست ، پس با کم شدن شاخساره رشد و فعالیت ریشه نیز به نسبت کم خواهد شد.البته توضیحات دیگه ایی هم داره که الان وقتش نیست.

هورمون سیتوکنین که هورمونی است که بر تولید و توسعه شاخساره و اندام های سبز گیاهی موثر است در ریشه تولید میشه پس وقتی ما ریشه رو هرس میکنیم در واقع منابع تولید سایتوکنین رو کم کردیم و در نتیجه حجم شاخساره کاهش پیدا میکنه.

در نتیجه کاهش حجم ریشه باعث کاهش جذب آب و مواد معدنی شده پس گیاه مواد اولیه برای تولید موادغذایی نداره در نتیجه حجم شاخساره را باید کم کنیم والا گیاه خودش هوشمندانه این کار رو میکنه ، و همچنی با هرس ریشه باعث کاهش هورمون سیتوکنین شد و در نتیجه حجم شاخساره هم کاهش می یابد.

نکته : در محدوده سایه انداز گیاه ، ریشه ها حداکثر فعالیت رو دارند.

این نظر من بود خوشحال میشم دوستان نظرات مفیدشون رو بگن تا من و بقیه هم استفاده کنیم.:gol:

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
زهراجان يه مشكل ديگه هم دارم كلا اين آپارتمان جديد ما نور نداره...يعني اصلا اصلا اصلا آفتاب گير نيست...چون بيشتر خونه هاي اين منطقه شرقي غربي هستند...خونه هاي شرقي آفتاب دارن اما خونه هاي غربي كه يكيش هم خونه ماست پشت به آفتاب هست و اصلا آفتابگير نيست.
حالا پيشنهادتون براي انتخاب گياه بن ساي چيه؟؟؟

پیشنهاد من این 3 بونسایی هست برای شما
آزالیا
راش
افرای بزگ 3 کنگره ای
گلابم پیشنهاد سیامک هم خوبه ;)
ببخشيد دوست خوبم اسمتون رو نميدونم شرمنده.:redface:
من فكر ميكنم ارتباط حجم ريشه با ارتفاع و عرض گياه بن ساي شده اين هست كه هرچه ريشه ها ارتفاعشون و حجمشون كمتر باشه به انسجام شاخه ها و كوچك شدن برگها و ميوه ها و گلهاي بن ساي كمك بهتري ميكنه...يعني اگر ريشه اصلي رو با هرس مناسب كوتاه نگهداريم و از ازدياد ريشه هاي فرعي و خارج شدنشون از حجم ظرف بن ساي جلوگيري كنيم درخت شكيل تر و زيباتري رو خواهيم داشت.

اما اين مسئله به نظر من عمده ترين مشكل براي تازه كاران بن ساي هست...هرس ريشه به نظرم سخت ترين كار و مهمترين كار هست كه ميتونه يك گياه رو به بن سايي زيبا تبديل كنه
:redface::gol:
حق داری گلابم به دقت و حوصله و تجربه نیاز داره.
متشكرم دوست خوبم از راهنمايي تون:gol:
ببخشيد من افراي برگ سه كنگره ايي تا بحال نشنيده بودم...ببخشيد منظورتون افراي قندي يا احيانا پنجه ايي نيست؟
:w20:
منم این اسمو نشنیدم احتمالا منظورش افرا پنجه ایی هست .... درسته سیامک خان؟

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها من نهال ازگيل ژاپني زياد دارم كسي نميخواد؟ :)
تازه فكر كنم بنساي اونو درست كنم چون هميشه سبزه و گلهاي سفيد قشنگي داره ضمن اينكه بعنوان يك درخت تنها نماي خوبي هم داره خيلي خوب در بياد
فكر ميكنم كلا بنساي يك هنر اكتسابي با تجربه هست و جنبه علمي بودن اون قعيت نداره مثلا هيچ قانوني در بنساي فكر نكنم بتونه بگه كه دوسانت از ريشه ببرين يا مثلا شاخه درخت خودتون رو به سمت چپ يا راست خم كنين يا اين فرم رو به اين درخت بدين بهتره البته منظور كلي من اينه كه اين كار درواقع ذوقي هست و الهام از طبيعت و انتخاب زمان هرس ريشه و يا فرمدهي سرشاخه بستگي كامل به شرايط و نظر پرورش دهنده بنساي داره ضمن اينكه هر كسي ميتونه يك درخت رو در محيط بيرون با ابعاد واقعي تجسم كنه و با همين متد يك گياه مينياتوري براي خودش پرورش بده اما رعايت اصول اوليه براي پرورش يك بنساي لازم و ضروريه و من قبول دارم بنا بر اين من از امروز نهالهامو با متد تجربه اندوزي در حين كار پرورش ميدم:gol: ولي عكساشونو هر چند وقت يبار ميزارم شما هم ببينيد :gol:
محمدرضا جان درسته باغیانی و کار با گیاهان هنر ، علم و پیشه هست.
هم علم و هم هنره ، دقیقا همینه نمیشه مثلا دقیق بگی چند سانت ریشه رو هرس کن همونطور که نمیشه به طور کلی برای هر گیاه دور آبیاری دقیقی تعیین کرد.

در واقه پرورش و تربیت یک گیاه به هر شکلی یه کار هنریه که پشتوانه علمی داره و با صبر و ممارست به نتیجه میرسه;)

گلابتون

مدیر بازنشسته
آره زهرا جون ...پيشنهاد سيامك خان خيلي خوبه...

البته اگه سيامك خان توضيح بيشتري در خصوص افراي پيشنهاديشون بدن...

من خودم از افرا خيلي خوشم مياد...چون نماي جالب و سايه انداز قشنگي داره.

نظرتون با توجه شرايط خونه من...با ممرز و خلر يا آسپرولا..يا سياه گيله چيه...اينا هم از شرايط سرد و مرطوب پيروي ميكنن...همينطور كاركس و لوزولا....هااان؟؟؟

agricalture.man

عضو جدید
آره زهرا جون ...پيشنهاد سيامك خان خيلي خوبه...

البته اگه سيامك خان توضيح بيشتري در خصوص افراي پيشنهاديشون بدن...

من خودم از افرا خيلي خوشم مياد...چون نماي جالب و سايه انداز قشنگي داره.

نظرتون با توجه شرايط خونه من...با ممرز و خلر يا آسپرولا..يا سياه گيله چيه...اينا هم از شرايط سرد و مرطوب پيروي ميكنن...همينطور كاركس و لوزولا....هااان؟؟؟
مرسی...
افرای برگ 3 کنگره ای اسم گیاهشناسی افرا پنچه ای هست.تو خیلی جاها هم میتونین پیداش کنین...
افرای برگ 3 کنگره ای ریشه زنی خیلی خوبی داره و تنه بسیار زیبایی داره که طی چند ساب تنه بسیار کهنسال و زیبایی به نطر میاد.
اگه سوال خاصی در موردش داری بگو

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
يه سوا ل اساسي برام پيش اومده
من ميتونم يه گياه مثلا 3 ساله رو اول هرس ريشه و ساقه كنم و تو گلدون بكارم بعد تيمار بنساي روش كار كنم يا نه همون اول بايد قلمه يا نهال بذري باشه اگه موردي دارين كه ميشه نهال پيوندي هم باشه بهم بگين :gol::gol::gol::gol:

آخرین ویرایش:

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
يه سوا ل اساسي برام پيش اومده
من ميتونم يه گياه مثلا 3 ساله رو اول هرس ريشه و ساقه كنم و تو گلدون بكارم بعد تيمار بنساي روش كار كنم يا نه همون اول بايد قلمه يا نهال بذري باشه اگه موردي دارين كه ميشه نهال پيوندي هم باشه بهم بگين :gol::gol::gol::gol:

محمد رضا جان میشه ;)

غلط تایپی داری تو هم که داری میشی مثل سیامک :cool:

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز

محمد رضا جان میشه ;)

غلط تایپی داری تو هم که داری میشی مثل سیامک :cool:

شلام اخه من كه چشمام چپه نگاه كن :surprised: اما تور با سيامك خان و ديگه مميدونم ؟ بابا خودتم كه باغباني رو نوشتي باغياني؟؟؟؟؟؟؟
راستي در مورد سوال اساسيم من 3سال پيش يه نهال سدروس رو تو حياط خونه كاشتم اما الان وضعيتي پيش اومده كه جاش نامناسبه ميخواستم ببينم اين كه گفتي در مورد سدروس من صدق ميكنه ؟ پيشنهادت چيه بنساي درست كنم يا جابجاش كنم ؟

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
شلام اخه من كه چشمام چپه نگاه كن :surprised: اما تور با سيامك خان و ديگه مميدونم ؟ بابا خودتم كه باغباني رو نوشتي باغياني؟؟؟؟؟؟؟
راستي در مورد سوال اساسيم من 3سال پيش يه نهال سدروس رو تو حياط خونه كاشتم اما الان وضعيتي پيش اومده كه جاش نامناسبه ميخواستم ببينم اين كه گفتي در مورد سدروس من صدق ميكنه ؟ پيشنهادت چيه بنساي درست كنم يا جابجاش كنم ؟

سدر ها درسته که رشد کمی دارن ولی ریشه هاشون عمیق هستن .......... ولی نمیدونم که این سوزنی برگها ریشه هاشون چقدر تحمل جابجایی و توانایی باز زایی دارن؟

مثل گوجه هست که به راحتی با جابجایی براش مشکلی پیش نمیاد ولی کرد و خیار احتما صدمه دیدنشون زیاده .....

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
نظر نهاييت چيه؟ من كه دارم جابجاش ميكنم حالا بنساي درست كنم يا نه ؟
اگه جوابت اره بود چطوري يعني با هرس يا بي هرس ;)

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
نظر نهاييت چيه؟ من كه دارم جابجاش ميكنم حالا بنساي درست كنم يا نه ؟
اگه جوابت اره بود چطوري يعني با هرس يا بي هرس ;)

دلو بزن به دریا هرسش کن و بعدش هم بنسای کنش ........ آزمون خطایت دیگه ....... نتیجه رو حتما بگو چی میشه;)

• Like
واکنش ها: fgni

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
اره زهرا همين كارو ميكنم فردا جمعه درش ميارم هرس كه كردم عكسش رو ميزارم اينجا برا همه راستي گلاب خانوم گلدون شمارو هم فردا اماده ميكنم

agricalture.man

عضو جدید
گلاب در مورد سوال آخرت ممرز انتخاب خوبیه...به نور غیر مستقیم اجتیاج داره و نور مستقیم خورشید رو نمیخواد...
راستی حیچکس نمیتونه مصل من اشطباح بنویثه...:w25:

گلابتون

مدیر بازنشسته
اوهوم دارم از حسودی منفجر میشم ....:cry::cry::cry:

محمدرضا اگر یه گلدون قشنگ برای من کنار نذاری ............ :w47:[/

quote]
عزيزم ...من كه گفتم مال منم مال خودت ..مال چشاتتتتتتتت...:heart:
باشه برا تو هم ميزارم ولي احتمال داره فردا برم يه مسافرت نتونم واي فعلا اين عكس ميزارم تا بعد راستي ميخوام برا هر دو تون انجيري گير بيارم اينم بگم زحمت بردنش با خودتون
باشششششه ميسسسسسي:d
ايشالا به سلامتي عزيز بهت خوش بگذره...دستت هم درد نكنه چه عكس خوشگلي واقعا معركه است.
:w27:
گلاب در مورد سوال آخرت ممرز انتخاب خوبیه...به نور غیر مستقیم اجتیاج داره و نور مستقیم خورشید رو نمیخواد...
راستی حیچکس نمیتونه مصل من اشطباح بنویثه...:w25:

راحت باش عزيزجان...مطمئن باش جز تو كسي نميتونه اينقده غلط بنويسه...ركورد شكستي جون تو:w06:( زهرا جون حال كردي دعواش كردم..) دهههههههه:d

قربونت برم...ببين خونه ما اصلا اصلا اصلا آفتاب نداره....حالا هنوزم با ممرز موافقي ؟؟:w20:(
همين روزاست كه راشيتيسم بگيريم):w05:

• Like
واکنش ها: fgni

گلابتون

مدیر بازنشسته
سيامك جواب من چي شد؟ بالاخره برم سراغ ممرز يا نه؟؟؟ نداشتن شديد آفتاب رو در نظر داشته باش.

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
داریوش جان قراره من و گلاب و سیامگ و محمدرضا همینکارو بکنیم و بونسای بسازیم .
هر کس یه گیاهی و بعد مراحل کارشو میزاره.
منم ایشالله همین روزا شروع میکنم.
گیاهی که من میخوام بنسای درست کنم گیاه کنار هست.

:gol::gol::gol::gol::gol::gol:

!fateme

عضو جدید
سلام.من عضو جدیدم.علاقه ی زیادی به بن سای دارم ولی متاسفانه اطلاعات دقیقی در موردش ندارم رشتم هم باغبانی نیست.میشه یه اطلاعات کلی در موردش بهم بدید؟

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.من عضو جدیدم.علاقه ی زیادی به بن سای دارم ولی متاسفانه اطلاعات دقیقی در موردش ندارم رشتم هم باغبانی نیست.میشه یه اطلاعات کلی در موردش بهم بدید؟
سلام به روی ماهت فاطمه عزیزم
ببین گلم بونسای به طور خلاصه میشه نگهداری درختان و درختچه ها در گلدانهای کوچک ، که با هرس ریشه و شاخساره اندازه آنها را در حد چندسانت نگه میدارن ، یعنی درختان غول پیکر توی جنگل تبدیل به یک گیاه کوچک گلدانی توی خونه میشه.
پستهای قبلی رو نگاه کن ببین درختان توی چه گلدانهایی نگهداری میشن

اینم بگم که طول عمر درختان بونسای بیشتر از همون گیاه در حالت عادی است.
اگر بازم سوالی داری بپرس;)

سپهر آبي

عضو جدید
ارجمندان : فاطيما و داريوش

اين كتاب ها را تهيه كنيد :

1) «بونساي» اصول و پرورش درختان مينياتوري-ترجمه حميد احمديان مقدم - نشردانش‌نگار

2) بن ساي : دكتر اسماعيل پيش بين

3) بنساي - اميرسلطان پور - نشر آهنگ صبح

آخري كمياب است - با مطالعه حداقل دومي ( دكتر پيش بين ) و كمي شجاعت در آرايش درختچه ها تا حدود زيادي در ايجاد بنساي خودكفا مي شويد .
اگر بتواني "HOW TO GROW A BONSAI " يا " HOW MAKE A BONSAI " با آپشن VIDEO را در اينترنت SEARCH كني ، كار تمام است .

70% ايجاد بن ساي ، هنر طراحي و اشكال تجسمي است و 30% باعباني (نظر شخصي)

مويد باشيد

گلابتون

مدیر بازنشسته
بچه ها من دوتا قلمه ريشه دار از ...ابريشم ايراني و ابريشم مصري تهيه كردم ...نظرتون در خصوص بن ساي كردنشون چيه؟( عكسشون رو ميگيرم و براتون ميذارم) :w16:

گلابتون

مدیر بازنشسته
چشم عزيزم
فعلا كه توي دوتا گلدون كوچول كاشتمشون تا يه كم جون بگيرن
تا بعد به كمك شما ريشه هاشو هرس كنم.

سپهر آبي

عضو جدید
چشم عزيزم
فعلا كه توي دوتا گلدون كوچول كاشتمشون تا يه كم جون بگيرن
تا بعد به كمك شما ريشه هاشو هرس كنم.

سلام
كاش يك نهال حداقل 2-3 ساله اش را انتخاب مي كرديد ،هرچند رشد رويشي ابريشم بسيار سريع است ، اما خيلي صبر مي طلبد تا بعنوان يك بونساي جا بيفتد .
براي سريعتر جون گرفتن شان كود 20-30-0 بهشان بده .دوماه ( 6 بار ) بعد يك لگن آب ولرم با محلول ويتامين B1 آماده كن با خاك قالبي از گلدان درشان بيار بكن تو آب تا خاكها در آب حل شده سپس ريشه ها عيان و براحتي هرس شوند .
موفق باشي

گلابتون

مدیر بازنشسته
سلام سپهر خان
ممنون از راهنمايي و همراهيتون
:gol:
دوست عزيز نظرتون بيشتر روي كدوم ابريشم هست...؟ مصري ؟ يا ايراني؟
من از رشد سريع ابريشم اطلاع داشتم واسه همين از يه نهال خيلي خيلي كوچيك شروع كردم...خودتون ميدونيد كه رشد جانبي ابريشم بيشتر از رشد طولي اون هست...واسه همين احساس كردم يه گياه بدقواره بشه اگه بخوام از سنين بالاترش روانتخاب كنم...نميدونم حالا نظرم اشتباه بوده يا خير؟
اميدوارم بيشتر راهنماييم كنيد. ممنونم
:gol:

سپهر آبي

عضو جدید
سركارخانم گلابتون
سلام

تا حال ابريشم مصري نديدم يا اگر هم ديده ام ، نامش را نمي دانستم .
منظور من شب خسب / ابريشم ايراني بود . با مراقبت و هرس مدام ميتوان زور رشد جانبي در گياهان بونساي شده را به رشد درون طوقه اي تبديل كرده ، ساقه اصلي را قطورتر و پيرتر نشان داد . مثلا به جوني پروس چيني نگاه كن كه اين گياه قبل از بونساي شدن چقدر عريض است و بعد از بونساي شدن چگونه است .
با همه اين احوال بسيار گياه زيبايي برگزيدي - انتخابت تو نوع گياه غبطه برانگيزه

موفق باشي

DARIUSH0

عضو جدید
من قبلا تو اين تاپيك در مورد سرخدار سوال كردم اما دوستان خيلي كم راهنماييم كردن بنا بر اين خودم دست بكار شدم درخت من تقريبا يه 5 سالي كنج حياط تو يه گلدون بود منم از گلدون درش اوردم يه ريشه اصلي رو كه از همه قويتر بود تا نصفه قطع كردم بعد بقيه ريشه هارو هم يه در ميون قطع كردم بعدش هم يه گلدون به ارتفاع 5 سانتيمتر تهيه كردم يه مفتول سيمي گذاشتم كف گلدون يه كم خاك ريختم روش نهال رو گذاشتم روخاك و سيم بعد ريشه هاشو به همه جهت پهن كردم البته يه سنك مثل صخره گذاشتم دقيقا زير ريشه هايي كه به اطراف پهن كرده بودم و بعد از اون باز خاك ريختم رو همه ريشه ها حتي رو سنگ رو پوشوندم و اخر سر هم يكم خزه تازه و زنده رو روي گلدون كامل پوشوندم تااينجا بنظر خودم درست عمل كردم چون هم درخت سرخدارم سالمه هم منظره جالبي داره ضمن اينكه مفتول دور ساقه پيچوندم تا يه حالت مارپيچ بگيره
از دوستان هم ميخوام نظر بدن كارم برا اولين بار چطور بود ؟

گلابتون

مدیر بازنشسته
ممنون از تشويق و توضيحتون

اميدوارم بتونم گياه بونساي خوبي ازش دربيارم..البته با كمك شما و دوستان...من زياد با مقوله هرس آشنايي ندارم اما ميتونم روي كمك دوستان حساب كنم و دلم رو به دريا بزنم و اينكارو شروع كنم...
كتاب هرس تا هرس استاد پيش بين رو هم دارم...اما فكر ميكنم هرس روي بن ساي با هرس روي گياهان ديگر متفاوت باشه...

ابريشم ايراني كه همان هست كه شما فرموديد ...شب خسب..

اما ابريشم مصري اين هست

تفاوت فاحش شون در نوع گل آنهاست البته برگهاي ابريشم ايراني از برگچه هاي مركب كوچكتري تشكيل شده ...و ابريشم مصري كمي برگچه هاي مركبش درشتتر هست...
و حالت ابريشم ايراني استوار تر هست اما ابريشم مصري كمي حالت باز تر داره و از شاخه هاي استوار و محكمي برخوردار نيست.
ولي زيبايي ابريشم ايراني به مراتب از ابريشم مصري بيشتره...در ضمن گلريز در ابريشم مصري بيشتر از ايراني هست.

گلابتون

مدیر بازنشسته
من قبلا تو اين تاپيك در مورد سرخدار سوال كردم اما دوستان خيلي كم راهنماييم كردن بنا بر اين خودم دست بكار شدم درخت من تقريبا يه 5 سالي كنج حياط تو يه گلدون بود منم از گلدون درش اوردم يه ريشه اصلي رو كه از همه قويتر بود تا نصفه قطع كردم بعد بقيه ريشه هارو هم يه در ميون قطع كردم بعدش هم يه گلدون به ارتفاع 5 سانتيمتر تهيه كردم يه مفتول سيمي گذاشتم كف گلدون يه كم خاك ريختم روش نهال رو گذاشتم روخاك و سيم بعد ريشه هاشو به همه جهت پهن كردم البته يه سنك مثل صخره گذاشتم دقيقا زير ريشه هايي كه به اطراف پهن كرده بودم و بعد از اون باز خاك ريختم رو همه ريشه ها حتي رو سنگ رو پوشوندم و اخر سر هم يكم خزه تازه و زنده رو روي گلدون كامل پوشوندم تااينجا بنظر خودم درست عمل كردم چون هم درخت سرخدارم سالمه هم منظره جالبي داره ضمن اينكه مفتول دور ساقه پيچوندم تا يه حالت مارپيچ بگيره
از دوستان هم ميخوام نظر بدن كارم برا اولين بار چطور بود ؟

داريوش جان موضوع اون مفتول سيمي كف گلدون رو متوجه نشدم...:w20:
اما بقيه اش به نظرم درست باشه..البته بايد اساتيد نظر بدن...راستي ريشه هاشو با ويتامين ب 1 شستي؟:gol:

DARIUSH0

عضو جدید
داريوش جان موضوع اون مفتول سيمي كف گلدون رو متوجه نشدم...:w20:
اما بقيه اش به نظرم درست باشه..البته بايد اساتيد نظر بدن...راستي ريشه هاشو با ويتامين ب 1 شستي؟:gol:

دوست عزيز مفتول رو براي اينكه بتونم به گياه شگل بدم و به سمت پايين شاخه هاشو بكشم گذاشتم كف گلدون اما دنبالشو در اوردم و دور تنه كه قطرس به يك سانت ميرسه پيچيدم