سوال و مشاوره درباره پرورش بن سای (بونسای)

Hooshmand-gsm

عضو جدید
بنسای زیباترین هنر کشاورزیست:w30:
سلام به همه
ممنون از شما و آقا محمد که امیدوارم هر جا هستن سلامت باشن

دوست عزیز شما نمیتونید یه تصویر از ریشه های هرس شده یه گیاه قبل از قرار دادن در گلدون به دلخواه خودتون برامون بذارین تا کمی بیشتر با اینکار آشنا بشیم

من مدتیه میخوام اینکارو انجام بدم اما میترسم زیاد از حد ریشه هارو هرس کنم و گیاه بیچاره از بین بره

ممنون از شما

agricalture.man

عضو جدید
پیشنهادهای من:
از کشت هیدروپونیک استفاده کن نه خاک-همنطور که بچه ها گفتن شرایط طبیعی که تو جنگل بوده(دما-نور-رطبت خاص خودش)رو براش ایجاد کن-زمان جدا کردن پاجوش برای تکثیر حتما پاجوش رو با خاک اطرافش بردار و به خونه ببر و با آب ریشه رو به آرومی بشور تا خاک جدا شده و با توجه به حجم گلدانت و جوری که به تارهای کشنده ریشه آسیب وارد نشه هرسش کن و آخر سر هم اونو در گلدان شفاف یا رنگی و درون مایع محلول هیدروپونیک قرار بده.در هرس ریشه های توی هم رفته دقت کن.
استفاده از پاجوش مناسب تره تا بذر.سوال دیگهای داشتی بپرس

آخرین ویرایش:

agricalture.man

عضو جدید
در مورد اندازه گلدان هم پرسیده بودی:
اگه کشت هیدروپونیک کار میکنی یه گلدان شیشه ای به اندازه یه پارچ آب-کوچکتر هم میتونی تست کنی.قاعده خاصی نداره.
اگه کشت خاک کار میکنی معمولا از گلدانهای چینی و سفالی به اندازه کف دست و عمق یکی از انگشتای دستت و حتی گلدانهای گلهای تزیینی آپارتمانی.
هر اندازه ای میتونین.در حقیقت هرچی جای گلدان کمتر بشه حجم ریشه های به وجود آمده از گیاه خیلی کمتر میشه و اندازه و جسه هم کمتر میشه.هم رشد رویشی هم زایشی.
یکی از دوستای خودم یه بونسایی افرا ژاپونی داره که 5 سالشه درخته اما ده سانیمتر بیشتر ارتفاع نداره
------------------------------------------------------------------------------------------------------
انتخاب گلدان-نحوه هرس-زمان هرس و .... تمام اینها هیچ فاعده خاصی ندارن
و سلیقه ای هستن.به همین دلیله که توی بونسایی از یک گونه گیاهی بینهایت شکل درخت به وجود می آید.

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
زهرا جان فرشيد جان همان هوشمند عزيز هستند كه خيلي خيلي هم بدتر ازمن كم پيدا هستند و سعادت حضورشون رو نداريم....:w05:
در ضمن اينبار اسپم كني من ميدونم و تووووو....جقله:w01:

واي مرسي عزيزم دست گلت درد نكنه...چه عكسهاي واضحي ممنونم.

چشم :redface::redface::redface:

ببین چه دختر خوبیم :gol::gol::gol::gol:

این عکس برای اینکه این پست اسپم نشه ;)

Hooshmand-gsm

عضو جدید
ممنون از لطفت سایه عزیز :gol:
هستم در خدمتتون

باغبان 65
تو بی نظیری :gol:

اما عکسهای بالا از چند بن سای چند ساله بود ،
اگر بشه یه تصویر هم از یه گیاه که تازه ریشه هاش رو برای بن سای هرس و آماده کردیم رو نشون بدین دیگه محشر میشه
اگر هم نتونستید ایرادی نداره ، من خودم روی یه بنجامین شروع میکنم و با عکس نظر شما رو میپرسم
یوقت نگین گیج میزنما!! آخه میخوام ریسک از بین رفتنه این ناز نازیا رو به حداقل برسونم

آخرین ویرایش:

Hooshmand-gsm

عضو جدید
باغبان عزیز ممنون
یه سوال دیگه برام پیش اومده
شما در مطالب بالا نوشتید که باید برای شروع شاخه ها رو کوتاه کرد
من این عکس رو از بنجامینم میذارم ، ممنون میشم با یه علامت یا یجوری بهم بگین که کوتاه کردن رو از کجای ساقه شروع کنم (ضمنآ ارتفاع گیاه از روی خاک تا بالاترین نقطه حدودآ 60 سانت هست)
شایدم گیاه من برای بنسای شدن مناسب نباشه ، نمیدونم ، شما بگین

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
فرشید جان اول یه نگاهی به این عکسا بندازیم ............. ایشالله امشب تا فردا روی اون عکس علامت گذاری میکنم. ;)

در این نقاشی هرس ریشه و هرس شاخساره رو نشون داده البته این نوع هرس خیلی شدید هست و بعد از آن گیاه نباید دچار استرس بشه و شرایط محیطی ایده آلی باید داشته باشه.

اینم یه نوع بنسای فیکوس بنجامینه ............. به اندازه کوچکش توجه کنید.

و اینم یه بنسای کامل و بزرگ .............

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز

فرشید جان الان من از این عکس اسنباط میکنم که گیاه شما الان در دوران رشد کامله و شاداب هم هست .............. اما همونطور که میدونید داریم به فصل سرما میرسیم و اگر گیاه رو زخمی کنیم شاید یعد دچار مشکلاتی بشیم ............. اما اگر محیط و جای نگهداری گیاه ثابت و مناسبه و در طول فصل سرما هم وضع به همین شکله میشه الان هرس شاخساره رو انجام داد .................. الا متوجه شدم دوتا بنجامین تو یه گلدانه؟ یعنی از هم جدا هستند؟

Hooshmand-gsm

عضو جدید
زهرا جان خیر مجزا نیست
یک گیاه هست که از یقه بصورت دوشاخه شده
ضمنآ محل نگهداریش هم در داخل آپارتمانم هست و هوای ثابتی داره

ممنون پس من منتظر میمونم که محل های هرس شاخه ها رو برام مشخص کنید
خوب باشی

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
فرشید جان از پایین دو تا سه بند که برگ دارن رو نگه دار و بقیه شو حذف کن
از قسمت های قطع شده هم قلمه بگیر اوندقت هم بونسای داری و اینکه چندتا گیاه جدید ;)

من از اینجا دقیقا جای گره ها رو تشخیص نمیدم خودت دیگه حواست باشه ;)

گلابتون

مدیر بازنشسته
دوستان به نظر شما بهتر نيست اين عمليات رو از اواخر زمستون (نيمه هاي اسفند ماه ) شروع كنيم؟

پيشنهادي براي انتخاب من نداشتيد؟؟؟
افراي سرخ چطوره؟؟؟
به نظرتون سخته روش كاركنم يا راحته؟؟؟

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
سلام دوستان
يه راهنمايي لطفا
ميخواستم كمك كنين من يه بنساي از ازگيل ژاپني درست كنم البته يكي نه مثل يه جنگل چند تايي چون من نهال اين گياه رو زياد دارم
البته اين فكر امروز صبح بفكرم رسيد گفتم حالا كه چند تا متخصص بنساي خوشبختانه تو اين قسمت سر ميزنن منم از فرصت استفاده كنم ضمنا اگه خدا بخواد عكسو توضيح مراحل اونو همزمان با پيشرفت كار بزارم كه دوستان ديگه هم استفاده كنن راستش امروز صبحي كه تو حياط بودم چند تا دانهال از ازگيل ژاپني حدودا 10 سانتيمتري و يه نهال كوچولوي نارنج كه 20 سانتيمتره و يه دانهال (نهال بذري) افرا كه خيلي ضعيفه چون از تو ريگ و شن درش اوردم اونم حدودا 6 سانتيمتر ه الان كه 6/8/1388 و پنج شنبه است گذاشتمشون تو يه ليوان اب كه شما بهم بگين چيكارشون كنم گفتم حالا كه ميخوام شروع كنم يه دفعه با چندتا گياه باهم كاركنم لا اقل اگه يكيش گرفت زحمتم بي ننيجه نباشه
چند تا عكس گرفتم كه بعدا براتون ميزارم
سوالام هم اينه
كي از اب درشون بيارم؟
كجا و توچي بكارم ؟
خاكش چي باشه ؟
كجا بزارمشون تو حياط يا خونه ؟
تيمار روزاي اولش براي اينكه خشك نشن ؟ فكر كنم اين كه عملي كار كنم و حين اون موضوع رو علمي پيگيري كنم خيلي بهتر باشه
از همگي متشكرم

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
سلام :)
اينم عكس نها لهاي ازگيل ژاپني نارنج و افرا

پیوست ها

• ۲۰۰۹۱۰۲۹۱۵۵.jpg
    ۲۰۰۹۱۰۲۹۱۵۵.jpg
    26.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
يه راهنمايي لطفا
ميخواستم كمك كنين من يه بنساي از ازگيل ژاپني درست كنم البته يكي نه مثل يه جنگل چند تايي چون من نهال اين گياه رو زياد دارم
البته اين فكر امروز صبح بفكرم رسيد گفتم حالا كه چند تا متخصص بنساي خوشبختانه تو اين قسمت سر ميزنن منم از فرصت استفاده كنم ضمنا اگه خدا بخواد عكسو توضيح مراحل اونو همزمان با پيشرفت كار بزارم كه دوستان ديگه هم استفاده كنن راستش امروز صبحي كه تو حياط بودم چند تا دانهال از ازگيل ژاپني حدودا 10 سانتيمتري و يه نهال كوچولوي نارنج كه 20 سانتيمتره و يه دانهال (نهال بذري) افرا كه خيلي ضعيفه چون از تو ريگ و شن درش اوردم اونم حدودا 6 سانتيمتر ه الان كه 6/8/1388 و پنج شنبه است گذاشتمشون تو يه ليوان اب كه شما بهم بگين چيكارشون كنم گفتم حالا كه ميخوام شروع كنم يه دفعه با چندتا گياه باهم كاركنم لا اقل اگه يكيش گرفت زحمتم بي ننيجه نباشه
چند تا عكس گرفتم كه بعدا براتون ميزارم
سوالام هم اينه
كي از اب درشون بيارم؟
كجا و توچي بكارم ؟
خاكش چي باشه ؟
كجا بزارمشون تو حياط يا خونه ؟
تيمار روزاي اولش براي اينكه خشك نشن ؟ فكر كنم اين كه عملي كار كنم و حين اون موضوع رو علمي پيگيري كنم خيلي بهتر باشه
از همگي متشكرم
دوست خوبم به نظم یه دونه ایی شروع کنی بهتره چون انوقت با چند گیاه با نیازهای گوناگون سر و کار داری.
حالا چرا درشون اوردی؟ با دقت درشون اوردی؟ریشه ها آسب ندیدن؟الان شادابن هنوز؟
چقدر از بونسای میدونی؟اینو بگو تا الان جواب بدم تا این گیاه ها نمردن ;)

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
دوست خوبم به نظم یه دونه ایی شروع کنی بهتره چون انوقت با چند گیاه با نیازهای گوناگون سر و کار داری.
حالا چرا درشون اوردی؟ با دقت درشون اوردی؟ریشه ها آسب ندیدن؟الان شادابن هنوز؟
چقدر از بونسای میدونی؟اینو بگو تا الان جواب بدم تا این گیاه ها نمردن ;)

سلام :):w27::w40:
راستش چون تو حياط خونه در اومده بودن از خاك درشون اوردم
از بنساي هيچي بجز اينكه به درستكردنش علاقه دارم هم نميدونم
ضمنا براي اينكه يه بنساي درست كني فكر نكنم بايد دائم پيشش وايسي گفتم وقتي دارم وقت ميزارم با چندتا امتحان كنم
اينم بگم جمعه كه ديروز بود من 4 تا از ازگيل هاو يه نهال نارنج و يه افرا رو تو گلدوناي كوچيك كاشتم تازه گشتم تو حياط ديدم يه نهال 10 سانتي سيب پيدا كردم اونم تو گلدون كاشتم براي اينكه شاداب بمونن هم همرو گذاشتم تو حياط تا دو هوا نشن ميخوام منتظر بمونم چند روز بگذره تو گلدون جديد ريشه هاي مويينشون از نو ترميم بشن بعد تيمار بنساي رو با راهنمايي شما شروع كنم البته اگه لطفتون شامل حال من بشه و منت بزارين كمكم كنين ؟ :w05::w10::w20::gol::gol::gol:

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
راستش چون تو حياط خونه در اومده بودن از خاك درشون اوردم
از بنساي هيچي بجز اينكه به درستكردنش علاقه دارم هم نميدونم
ضمنا براي اينكه يه بنساي درست كني فكر نكنم بايد دائم پيشش وايسي گفتم وقتي دارم وقت ميزارم با چندتا امتحان كنم
اينم بگم جمعه كه ديروز بود من 4 تا از ازگيل هاو يه نهال نارنج و يه افرا رو تو گلدوناي كوچيك كاشتم تازه گشتم تو حياط ديدم يه نهال 10 سانتي سيب پيدا كردم اونم تو گلدون كاشتم براي اينكه شاداب بمونن هم همرو گذاشتم تو حياط تا دو هوا نشن ميخوام منتظر بمونم چند روز بگذره تو گلدون جديد ريشه هاي مويينشون از نو ترميم بشن بعد تيمار بنساي رو با راهنمايي شما شروع كنم البته اگه لطفتون شامل حال من بشه و منت بزارين كمكم كنين ؟ :w05::w10::w20::gol::gol::gol:
دوست عزیزم من در خرمتم در حد توانم ایشالله سیامک جان و بقیه دوستان هم میان کمک میکنن.
من طبق کتاب بونسای پیش بین کمکت میکنم
نگران نباش تنهات نمیذارم ;)

ببينم كسي نميخواد جواب منو بده؟؟؟
گلابم عزیزم من در خدمتم.:gol::gol:

سلام گلابتون
ظاهرا متخصصين اينجا ما رو قابل نميدونن كه جواب بدن:gol:
شما عزیزی :gol::gol::gol:

:)مشاهده پیوست 14317 سلام اينم عكس نهالهاي من البته نه همشون :)
ممنون بابت عکسات وشاداب نگهشون دار الان برات مطالب لازم رو میذارم ;)

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان به نظر شما بهتر نيست اين عمليات رو از اواخر زمستون (نيمه هاي اسفند ماه ) شروع كنيم؟

پيشنهادي براي انتخاب من نداشتيد؟؟؟
افراي سرخ چطوره؟؟؟
به نظرتون سخته روش كاركنم يا راحته؟؟؟

گلابم برای مناطقی که پاییز و زمستان واقعی دارن بهتره این کار اوایل بهار انجام بشه که گیاه شروع به فعالیت میکنه.
ولی بوشهر بهترین فصل نیمه دوم سال هست که دمای هوا مناسبه و گیاهان شروع به رشد نمو می کنند و شاداب هستند و فقط دی تا اواسط بهمن هوا یه مقدار سردتر میشه اونم از نظر ما:D

افرای سرخ اگر بتونی تو خونه با دمای خونه روش کار کنی خوبه
اگر میخای افرا سرخ کار کنی بگو تا مطالبش رو بذارم.

من کنار یا سدر رو میخام شروع کنم.
;)

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
سلام:)
باغبان عزيز محمد رضا هستم و از اشنايي با شما خوشوقتم
از لطفت شما و سيامك جان و باقي دوستان ممنونم اميدوارم بتونم جبران كنم :w27:
گلدونام يكي نارنج با سيب - يكي افرا - و چندتا ازگيل ژاپني هستند كه تا حالا كه يكشنبه هست سالم و شادابن مشاهده پیوست 14335:gol: اگه خدا بخواد ميخوام ايندفه كه رفتم جنگل يه نهال انجيلي هم بيارم

آخرین ویرایش:

گلابتون

مدیر بازنشسته
گلابم برای مناطقی که پاییز و زمستان واقعی دارن بهتره این کار اوایل بهار انجام بشه که گیاه شروع به فعالیت میکنه.
ولی بوشهر بهترین فصل نیمه دوم سال هست که دمای هوا مناسبه و گیاهان شروع به رشد نمو می کنند و شاداب هستند و فقط دی تا اواسط بهمن هوا یه مقدار سردتر میشه اونم از نظر ما:D

افرای سرخ اگر بتونی تو خونه با دمای خونه روش کار کنی خوبه
اگر میخای افرا سرخ کار کنی بگو تا مطالبش رو بذارم.

من کنار یا سدر رو میخام شروع کنم.
;)

ممنونم عزيزدلم...مرسي كه برام وقت گذاشتي..:w40:
من قبلا يه بن ساي نارون كار كردم...خيلي هم خوب شده بود...اما به دست يه به اصلاح متخصص ريشه اش هرس شد بعد از چند هفته نابود شد...هنوز داغش به دلم مونده..:cry:.

زهرا جون من هم كتاب دكتر پيش بين رو دارم و از روي همون كار كردم...اما در مورد افراي سرخ و طريقه بن ساي كردنش اطلاعات چنداني ندارم.:w20:

در خصوص سردي هوا هم ما ساكن كرج منطقه عظيميه هستيم يه منطقه كاملا كوهستاني ...اينجا سرما از اواسط شهريور شروع ميشه و تقريبا تا اواسط ارديبهشت كم و بيش ادامه داره...اما اوج سرما از اواسط آبانماه تا آخر اسفند ماه هست...آنچنان كه قنديل ميبنده.:razz:

در مورد پرورش بن ساي در هواي خونه ..بايد درجه حرارت تا چه سطحي باشه ..با وجود شومينه ميشه اينكار رو كرد...چون الان هم شومينه ما روشنه...:w01:
در ضمن نهال افراي سرخ رو هم ندارم...حالا نميدونم از كجا تهيه كنم...فكر كنم بايد برم سراغ نهالستانها...:w05:نظرت چيه خانومي؟
:redface:

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنونم عزيزدلم...مرسي كه برام وقت گذاشتي..:w40:
من قبلا يه بن ساي نارون كار كردم...خيلي هم خوب شده بود...اما به دست يه به اصلاح متخصص ريشه اش هرس شد بعد از چند هفته نابود شد...هنوز داغش به دلم مونده..:cry:.

زهرا جون من هم كتاب دكتر پيش بين رو دارم و از روي همون كار كردم...اما در مورد افراي سرخ و طريقه بن ساي كردنش اطلاعات چنداني ندارم.:w20:

در خصوص سردي هوا هم ما ساكن كرج منطقه عظيميه هستيم يه منطقه كاملا كوهستاني ...اينجا سرما از اواسط شهريور شروع ميشه و تقريبا تا اواسط ارديبهشت كم و بيش ادامه داره...اما اوج سرما از اواسط آبانماه تا آخر اسفند ماه هست...آنچنان كه قنديل ميبنده.:razz:

در مورد پرورش بن ساي در هواي خونه ..بايد درجه حرارت تا چه سطحي باشه ..با وجود شومينه ميشه اينكار رو كرد...چون الان هم شومينه ما روشنه...:w01:
در ضمن نهال افراي سرخ رو هم ندارم...حالا نميدونم از كجا تهيه كنم...فكر كنم بايد برم سراغ نهالستانها...:w05:نظرت چيه خانومي؟
:redface:
گلابم وظیفه ام بوده.:redface::gol:
عزیزم دقیقا که کنار شومینه نمیشه هوای خشک و داغ گیاه رو اذیت میکنه یه جایی با هوای ثابت باشه و دور از شومینه و بخاری و خصوصا گاز باشه. خوش بحالتون والا ما اینجا هنوز کولر روشنه :cry:

عزیزم من دیدم گل توری Lagrestromia کرج زیاده ، نظرت چیه گیاه ؟

agricalture.man

عضو جدید
یک سوال مطرح میکنم....ارتباط حجم ریشه با ارتفاع و عرض گیاه چیه؟ ببینم کی میتونه ارتباط درستشونو بگه.
یه جوایی جوابش تو خود سواله اما ببینین.من حتی کسانی رو دیدم که چند ساله بونسایی دارن اما اینو نمیدونن.سعی کنین بر اطلاعات خودتون بیافزایین.علم بونسایی محدود به کتاب ب.نسایی اسماوئیل پیش بین نیست..یه کتاب دیدم به اسم هنر بونسایی...گیر اوردین خیلی عالیه...اما خیلی کمیابه..هنر و علم بونسایی انتها نداره....
داشتن اطلاعات زیاد از بونسایی تو بزرگ کردن و نگه داری بونسایی خیلی تاثیر داره....

گلابتون

مدیر بازنشسته
زهراجان يه مشكل ديگه هم دارم كلا اين آپارتمان جديد ما نور نداره...يعني اصلا اصلا اصلا آفتاب گير نيست...چون بيشتر خونه هاي اين منطقه شرقي غربي هستند...خونه هاي شرقي آفتاب دارن اما خونه هاي غربي كه يكيش هم خونه ماست پشت به آفتاب هست و اصلا آفتابگير نيست.
حالا پيشنهادتون براي انتخاب گياه بن ساي چيه؟؟؟

agricalture.man

عضو جدید
زهراجان يه مشكل ديگه هم دارم كلا اين آپارتمان جديد ما نور نداره...يعني اصلا اصلا اصلا آفتاب گير نيست...چون بيشتر خونه هاي اين منطقه شرقي غربي هستند...خونه هاي شرقي آفتاب دارن اما خونه هاي غربي كه يكيش هم خونه ماست پشت به آفتاب هست و اصلا آفتابگير نيست.
حالا پيشنهادتون براي انتخاب گياه بن ساي چيه؟؟؟
پیشنهاد من این 3 بونسایی هست برای شما
آزالیا
راش
افرای بزگ 3 کنگره ای

گلابتون

مدیر بازنشسته
یک سوال مطرح میکنم....ارتباط حجم ریشه با ارتفاع و عرض گیاه چیه؟ ببینم کی میتونه ارتباط درستشونو بگه.
یه جوایی جوابش تو خود سواله اما ببینین.من حتی کسانی رو دیدم که چند ساله بونسایی دارن اما اینو نمیدونن.سعی کنین بر اطلاعات خودتون بیافزایین.علم بونسایی محدود به کتاب ب.نسایی اسماوئیل پیش بین نیست..یه کتاب دیدم به اسم هنر بونسایی...گیر اوردین خیلی عالیه...اما خیلی کمیابه..هنر و علم بونسایی انتها نداره....
داشتن اطلاعات زیاد از بونسایی تو بزرگ کردن و نگه داری بونسایی خیلی تاثیر داره....

ببخشيد دوست خوبم اسمتون رو نميدونم شرمنده.:redface:
من فكر ميكنم ارتباط حجم ريشه با ارتفاع و عرض گياه بن ساي شده اين هست كه هرچه ريشه ها ارتفاعشون و حجمشون كمتر باشه به انسجام شاخه ها و كوچك شدن برگها و ميوه ها و گلهاي بن ساي كمك بهتري ميكنه...يعني اگر ريشه اصلي رو با هرس مناسب كوتاه نگهداريم و از ازدياد ريشه هاي فرعي و خارج شدنشون از حجم ظرف بن ساي جلوگيري كنيم درخت شكيل تر و زيباتري رو خواهيم داشت.

اما اين مسئله به نظر من عمده ترين مشكل براي تازه كاران بن ساي هست...هرس ريشه به نظرم سخت ترين كار و مهمترين كار هست كه ميتونه يك گياه رو به بن سايي زيبا تبديل كنه
:redface::gol:

گلابتون

مدیر بازنشسته
پیشنهاد من این 3 بونسایی هست برای شما
آزالیا
راش
افرای بزگ 3 کنگره ای
متشكرم دوست خوبم از راهنمايي تون:gol:
ببخشيد من افراي برگ سه كنگره ايي تا بحال نشنيده بودم...ببخشيد منظورتون افراي قندي يا احيانا پنجه ايي نيست؟
:w20:

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
سلام بچه ها من نهال ازگيل ژاپني زياد دارم كسي نميخواد؟ :)
تازه فكر كنم بنساي اونو درست كنم چون هميشه سبزه و گلهاي سفيد قشنگي داره ضمن اينكه بعنوان يك درخت تنها نماي خوبي هم داره خيلي خوب در بياد
فكر ميكنم كلا بنساي يك هنر اكتسابي با تجربه هست و جنبه علمي بودن اون قعيت نداره مثلا هيچ قانوني در بنساي فكر نكنم بتونه بگه كه دوسانت از ريشه ببرين يا مثلا شاخه درخت خودتون رو به سمت چپ يا راست خم كنين يا اين فرم رو به اين درخت بدين بهتره البته منظور كلي من اينه كه اين كار درواقع ذوقي هست و الهام از طبيعت و انتخاب زمان هرس ريشه و يا فرمدهي سرشاخه بستگي كامل به شرايط و نظر پرورش دهنده بنساي داره ضمن اينكه هر كسي ميتونه يك درخت رو در محيط بيرون با ابعاد واقعي تجسم كنه و با همين متد يك گياه مينياتوري براي خودش پرورش بده اما رعايت اصول اوليه براي پرورش يك بنساي لازم و ضروريه و من قبول دارم بنا بر اين من از امروز نهالهامو با متد تجربه اندوزي در حين كار پرورش ميدم:gol: ولي عكساشونو هر چند وقت يبار ميزارم شما هم ببينيد :gol:

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من یه گیاه خوب و زیبا برا بونسایی تو شرایط ایران شیر خشت تزیینی هست(cotoneaster horizontalis) هم زیباست هم تو بعضی از پارک ها پیدا میشه...
ممنون سیامک جان اینم گیاه زیبا و مناسبیه.:gol:
برای اطلاعات گیاهشناسیش به اینجا یه سر بزنید.:gol:

امروز دوشنبه همه نهالهام سالمن :w42::w42::w42::w40::w40::w42::w42::w40::w40::w14::w14::thumbsup2::gol::gol::)
الهی شکر ;)

• Like
واکنش ها: fgni