سوال و مشاوره درباره پرورش بن سای (بونسای)

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
نیاز به اون ماسه نبود . در صد ترکیبشو میگی ؟

یه چیز رو یادم رفت بگم . اون جایی رو که تراشیدی زیرشو با یه سیم مسی به گونه ای ببند که کمی داخل تنه فرو بره . وبعد ادامه کار رو انجام بده .

حتما پوشش پلاستیکی هم سوراخ داشته باشه و مرتب مرطوب باشه . اگه بتونی خزه تهیه کنی و یا همون کوکوپیت رو دور مخلوط خاک بزاری هم خوبه و مرطوبش کنی . خشکی نباید ببینه
خاک برگ + ماسه + خاک باغچه + کوکو پیت همه را هم یه بیلچه ریختم !!

خب گلدون راحت میشه مرطوب کرد ولی بالا درخت خیلی سخته !! (جونم بالا امد تا همین پلاستیک بستم:confused: )

یه چیز دیگه من شاخه هایی که انتخاب کردم یکم بلند یعنی حدود نیم تر بیشتر !!! رو این حساب انتخاب کردم که بعد جای کارم برای شکل دادن بیشتر باشه !! به نظرتون فکرم درس بوده یا نه ؟!؟؟!

Hamzeh856

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
خاک برگ + ماسه + خاک باغچه + کوکو پیت همه را هم یه بیلچه ریختم !!

خب گلدون راحت میشه مرطوب کرد ولی بالا درخت خیلی سخته !! (جونم بالا امد تا همین پلاستیک بستم:confused: )

یه چیز دیگه من شاخه هایی که انتخاب کردم یکم بلند یعنی حدود نیم تر بیشتر !!! رو این حساب انتخاب کردم که بعد جای کارم برای شکل دادن بیشتر باشه !! به نظرتون فکرم درس بوده یا نه ؟!؟؟!

مشکلی نداره . شکل دهی همیشه مراحل اخر کاره . تا زمانی که مطمئن به طرح نهایی نشدی هیچ قسمتی رو هرس نکنی بهتره تا به طرح اصلی برسی . حتی با ترسیم روی کاغذ . ولی در هر صورت باید رطوبت حفظ بشه وگرنه ریشه ای به وجود نمیاد . یه خشکی همچی رو خراب میکنه

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
این هم عکس همان نارون زبان بسته بی گناه بعد از هرس زمستانه ومقداری سیم کشی برای فرم اولیه که در آینده امیدوارم بونسای بشه

مارجين

کاربر ممتاز
تعویض گلدان برای قلمه های ریشه دار شده

حالا که قلمه ها به اندازه کافی ریشه دار شدن باید اونا رو از گلدان قبلی خارج و خاک اطرافش رو به طور کامل بتکونید . با قیچی تیز ریشه های ضخیم تر رو حذف کنید . با این کار شما به ریشه های ضعیف تر اجازه رشد میدید

منبع : امروزی
ممنون از توضيحاتت مهندس...
اين موضوع چه تاثيري در روند رشد بونساي ما داره؟؟؟ ميشه بيشتر توضيح بدي؟؟؟

Hamzeh856

کاربر ممتاز
ممنون از توضيحاتت مهندس...
اين موضوع چه تاثيري در روند رشد بونساي ما داره؟؟؟ ميشه بيشتر توضيح بدي؟؟؟

این قسمت مربوط میشه به تربیت بونسای از طریق قلمه . یعنی وقتی قلمه ریشه پر میشه و میخوایم گلدانشو عوض کنیم و یا داخل گلدان بونسای بذاریم باید ریشه های قدیمی و ضخیم هرس بشه و اجازه رشد به ریشه های کوچکتر و ضعیف داده بشه تا مقاوم بشن . به عبارتی همون هرس ریشه میشه که دادی دست بنده خدا داغونش کرد . برای اینکه گیاه به گلدان کوچیکتر منتقل بشه ( گلدان بونسای ) باید این کار انجام بشه .
البته برای گیاهی که بونسای شده هم باید این عمل مداوم انجام بشه تا توازن بین ریشه ها و برگساره و شاخه بهم نخوره و شکل ظاهری بونسای خراب نشه و این عمل باید چند سال مداومت داشته باشه .

اما یه قضیه دیگه هم هست وقتی گیاهی رو برای بونسای آماده میکنیم و اگه ریشه اون هرس نشه باعث رشد بیش از حد و بزرگ شدن برگساره میشه ، که با این عمل جلوگیری از رشد برگساره ها میکنیم ( البته رشد به عنوان بونسای ) یعنی هرس ریشه باید منطبق با هرس برگ و شاخه ها باشه و یه توازنی این بین باشه و بهترین کار از بین بردن ریشه های قدیمی و جایگزینی ریشه های جدید و جوان هست .

آخرین ویرایش:

Hamzeh856

کاربر ممتاز
یه چیز دیگه هم اضافه کنم که یکی از دلایل هرس ریشه اینه که وقتی گلدان ریشه پر میشه عمل تهویه خوب صورت نمیگیره و گیاه رشد مناسبی نمیکنه و ممکنه که حتی از بین بره تو این شرایط باید اقدام به هرس ریشه کرد و بهترین عمل جایگزینی ریشه جدید با ریشه قدیمی و ضخیم هست ، که تو این شرایط ریشه ضخیم که جاگیر هست حذف و جاشو به ریشه های جوان و کم حجم تر میده و این ریشه های جوان بعد از گذشت معمولا یک سال تبدیل به ریشه های ضخیم میشه و این کار مداوم باید انجام بشه . و یه نکته مهم بعد از هرس ریشه حدود 2 ماه گیاه به حالت رکود میره و دوباره شروع به رشد میکنه .... امیدوارم به جوابت رسیده باشی

مارجين

کاربر ممتاز
یه چیز دیگه هم اضافه کنم که یکی از دلایل هرس ریشه اینه که وقتی گلدان ریشه پر میشه عمل تهویه خوب صورت نمیگیره و گیاه رشد مناسبی نمیکنه و ممکنه که حتی از بین بره تو این شرایط باید اقدام به هرس ریشه کرد و بهترین عمل جایگزینی ریشه جدید با ریشه قدیمی و ضخیم هست ، که تو این شرایط ریشه ضخیم که جاگیر هست حذف و جاشو به ریشه های جوان و کم حجم تر میده و این ریشه های جوان بعد از گذشت معمولا یک سال تبدیل به ریشه های ضخیم میشه و این کار مداوم باید انجام بشه . و یه نکته مهم بعد از هرس ریشه حدود 2 ماه گیاه به حالت رکود میره و دوباره شروع به رشد میکنه .... امیدوارم به جوابت رسیده باشی
مرسي خيلي راهنماييت عالي بود ممنونم..

يعني فكرميكني بن ساي من ممكن بود برگرده و من در موردش زود قضاوت كردم؟؟؟؟

اما ريشه هاي بونساي من نصف اون عكسي شده بود كه الان اون بالا گذاشتي...

بعيد ميدونم ميتونست برگرده...تمام برگهاش كه ريخت هيچ...شاخه هاش هم خشك خشك شده بود...

آها يادم رفت يه چي بگم...اين كه اول برگاش حالت توري توري شده بود...

آخرین ویرایش:

Hamzeh856

کاربر ممتاز
مرسي خيلي راهنماييت عالي بود ممنونم..

يعني فكرميكني بن ساي من ممكن بود برگرده و من در موردش زود قضاوت كردم؟؟؟؟

اما ريشه هاي بونساي من نصف اون عكسي شده بود كه الان اون بالا گذاشتي...

بعيد ميدونم ميتونست برگرده...تمام برگهاش كه ريخت هيچ...شاخه هاش هم خشك خشك شده بود...

آها يادم رفت يه چي بگم...اين كه اول برگاش حالت توري توري شده بود...

خدا بیامرزدش روحش شاد .... با اون هرس ریشه ای که میگی و ....... بهتره به فکر مراسم باشی براش . اون دیگه خشکیده که ....پایین تنه گیاه رو یخورده بتراش ببین سبزه ( زندس ) یا نه ؟ اگر چه امیدی نیست ... من الله توفیق :D

همیشه باید تو هرس ریشه و ساقه یه توازنی باشه ( خیلی مهمه ) بهترین فصل خرید بونسای هم بهاره و یا زمانی که دمای محل نگهداری یکی باشه . محل خرید و پرورش و خونه یا فضای باز ...

مارجين

کاربر ممتاز
خدا بیامرزدش روحش شاد .... با اون هرس ریشه ای که میگی و ....... بهتره به فکر مراسم باشی براش . اون دیگه خشکیده که ....پایین تنه گیاه رو یخورده بتراش ببین سبزه ( زندس ) یا نه ؟ اگر چه امیدی نیست ... من الله توفیق :D

همیشه باید تو هرس ریشه و ساقه یه توازنی باشه ( خیلی مهمه ) بهترین فصل خرید بونسای هم بهاره و یا زمانی که دمای محل نگهداری یکی باشه . محل خرید و پرورش و خونه یا فضای باز ...

خداوند روحش رو قرين نهالان بهشتي گرداند....هيچ خبري از سبزينگي درش نيست...

خب حالا مهندس جان اين توازني كه ازش اينهمه حمايت ميكني چه ميانگيني داره...يعني مثلا اگه ريشه ها حدود ده سانت يا پانزده سانت باشه...ارتفاع درخت از طوقه تا آخرين شاخساره بايد چقدر باشه...يا اينكه اصلا همچين اصولي براي توازن وجود نداره و يه چيز ديگه اي بستگي داره...؟؟؟ هان؟؟؟ :w12:
و من الله خودت توفيق....

Hamzeh856

کاربر ممتاز
خداوند روحش رو قرين نهالان بهشتي گرداند....هيچ خبري از سبزينگي درش نيست...

خب حالا مهندس جان اين توازني كه ازش اينهمه حمايت ميكني چه ميانگيني داره...يعني مثلا اگه ريشه ها حدود ده سانت يا پانزده سانت باشه...ارتفاع درخت از طوقه تا آخرين شاخساره بايد چقدر باشه...يا اينكه اصلا همچين اصولي براي توازن وجود نداره و يه چيز ديگه اي بستگي داره...؟؟؟ هان؟؟؟ :w12:
و من الله خودت توفيق....

یه توضیحی میدم اگه نگرفتی توفیق رو بگو تا نصر من الله کنم .....

مثلا وقتی یه گیاه رو هرس ریشه میکنی و از میزان ریشه هاش کم میکنی !!!! باید همزمان هرس شاخه و برگ هم داشته باشی دیگه ...درسته ؟ وگرنه این ریشه های جوان چجوری میخوان این شاخه ها و برگ هارو ساپورت کنن که رشد کنن . منظور از توازن اینه ، البته بیشتر دو مورد گیاهایی که تازه میخوان برای بونسای تربیت بشن . در ابتدا هر ساله باید هرس ریشه انجام بشه که این زمان باید دقیقا وقتی باشه که گیاه در حال بیدار شدن از خواب باشه ( یعنی نزدیک به بیدار شدن ) در این شرایط ریشه کم کم رشد کرده و تا فصل رشد ، ریشه ها خودشونو ترمیم میکنن و باعث رشد خوب تو گیاه میشه .در غیر این صورت احتمال اینکه گیاه دچار پوسیدگی ریشه و از بین رفتنش بشه زیاد هست .

پس تو گیاهی که بونسای شده نیاز نیست که وقتی هرس ریشه صورت میگیره حتما شاخه ها هم هرس بشن و تنها تو برخی موارد جوانه برداری و یا برای اینکه حالت منظر بونسای بهم نخوره هرس شاخه انجام میشه .
زمانی هرس ریشه و تعویض گادان انجام میشه که وقتی گیاه رو از گلدان خارج کردیم و ریشه پر بود انجام بدیم و در هر بار هرس 20 تا 30 درصد ریشه هرس بشه نه بیشتر ، جز اینکه گلدان خیلی کوچک باشه و همچنین هرس ریشه بسته به نوع گیاه و رشدش انجام میگیره .

در مجموع پارامتر های زیادی برای تعویض گلدان و هرس ریشه وجود داره که باید بهشون توجه کرد . من الله خودم توفیق

eliot -esf

کاربر ممتاز
یه بونسای خوشگل درس کردم !!! هورااااااااااااااااااااااااااااااااااا :w14:
( اینجا که دیگه مجازعکسهاشو بگذارم !؟! دعوا نشه باز )

ابتدا مواد لازم ....

Capture.jpg

هرس ریشه ....
DSC00079.jpg

(شارژ گوشیم تموم شد !! دیگه از مراحل بعدی عکس ندارم !! هه )

آخرین ویرایش:

eliot -esf

کاربر ممتاز
اینم بونسای کامل شده .... DSC00084.jpg DSC00088.jpg حس میکنم فقط این طرش خیلی خالیه !! نظرتون چیه یه خونه چوبی کوچولو و یه ادم شکل چوپان خوشحال درس کنم بگذارم این طرفش !! هوووم ؟؟!؟؟

Hamzeh856

کاربر ممتاز
اینم بونسای کامل شده .... حس میکنم فقط این طرش خیلی خالیه !! نظرتون چیه یه خونه چوبی کوچولو و یه ادم شکل چوپان خوشحال درس کنم بگذارم این طرفش !! هوووم ؟؟!؟؟

سلام . ایشالله که موفق باشین .

چقد از ریشه رو هرس کردین ؟ چه ریشه هایی رو

هیچ برگ یا شاخه ای رو هرس نکردی درسته ؟ اگه اینطوری باشه ریشه رو کم کردی ولی برگساره و شاخه ها کم نشدن و این تو رشد اختلال به وجود میاره !!!

دقیقا بستر خاک بونسای چی بوده ؟ زمان هرس ریشه تقریبا خوبه ولی باید انطباق با بالاتنه داشته باشه ...

eliot -esf

کاربر ممتاز
سلام . ایشالله که موفق باشین .

چقد از ریشه رو هرس کردین ؟ چه ریشه هایی رو

هیچ برگ یا شاخه ای رو هرس نکردی درسته ؟ اگه اینطوری باشه ریشه رو کم کردی ولی برگساره و شاخه ها کم نشدن و این تو رشد اختلال به وجود میاره !!!

دقیقا بستر خاک بونسای چی بوده ؟ زمان هرس ریشه تقریبا خوبه ولی باید انطباق با بالاتنه داشته باشه ...
نحوه هرس من به صورت عشقی بود :whistle: :Dهمون طور که تو عکس میبینید من فقط یه ریشه بلند دیدم و فقط همون قطع کردم !!!
برگ هایی که زرد شده بودن جدا کردم !! چند تا شاخه پاینی که بدون برگ بودن با سیم بستم !!! ( تو عکس پیداست !؟!؟ )

یه نوع خاک جدید برا خودم ساختم ...
خاک باغچه + خاک برگ + پرلیت + ماسه + شلتوک برنج + پوکه معدنی :whistle:

اروم بونساي

عضو جدید
اینم بونسای کامل شده .... مشاهده پیوست 200596 مشاهده پیوست 200597 حس میکنم فقط این طرش خیلی خالیه !! نظرتون چیه یه خونه چوبی کوچولو و یه ادم شکل چوپان خوشحال درس کنم بگذارم این طرفش !! هوووم ؟؟!؟؟
دوست عزيز خسته نباشي اگر نظر بنده را بخواهي با حمزه خان موافقم و قطر گلدانت با عرض درختچه بايد تناسب داشته باشه بايد كمي وارد شاخه هاي داخلي درختچه ميشدي و بيشتر هرس مي كردي تا تنه از بين برگها كمي خودش را نشون بده و وقتي ماسه در بافت خاكت داري ديگه پرليت چرا ؟ دليل استفاده از شلتوك برنج؟ پوكه؟ با همه اين تفاسير تلاشي كه كرديد قابل تقدير

Hamzeh856

کاربر ممتاز
نحوه هرس من به صورت عشقی بود :whistle: :Dهمون طور که تو عکس میبینید من فقط یه ریشه بلند دیدم و فقط همون قطع کردم !!!
برگ هایی که زرد شده بودن جدا کردم !! چند تا شاخه پاینی که بدون برگ بودن با سیم بستم !!! ( تو عکس پیداست !؟!؟ )

یه نوع خاک جدید برا خودم ساختم ...
خاک باغچه + خاک برگ + پرلیت + ماسه + شلتوک برنج + پوکه معدنی :whistle:

به این لینک بری خوبه

من اصن متحول شدم تو این روش :D

eliot -esf

کاربر ممتاز
دوست عزيز خسته نباشي اگر نظر بنده را بخواهي با حمزه خان موافقم و قطر گلدانت با عرض درختچه بايد تناسب داشته باشه بايد كمي وارد شاخه هاي داخلي درختچه ميشدي و بيشتر هرس مي كردي تا تنه از بين برگها كمي خودش را نشون بده و وقتي ماسه در بافت خاكت داري ديگه پرليت چرا ؟ دليل استفاده از شلتوك برنج؟ پوكه؟ با همه اين تفاسير تلاشي كه كرديد قابل تقدير

لابه لای برگ های سبز برگ های خشک شده زیاد هستند برا همین خیلی پر میزنه !!الان خالی کردم خیلی بهتر شد !! (عکسشو حالا میگیرم میذارم )
ترکیب خاکم هم دلیل خاصی نداره !! فقط تو یه سایت ها خوندم باید خاک سبکی داشته باشه منم تا تونستم سعی بر سبک کردن خاک کردم !!! (شلتوک برنج ها تو خونه تکونی پیدا کردم - اضافه بود گفتم بریزم بیشتر سبک بشه:whistle: !!)

حالا یعنی مشکلی پیش میاد ؟!؟!

به این لینک بری خوبه

من اصن متحول شدم تو این روش :D

تو روزش کار کردن من !!؟؟!

این لینکم اتفاقا قبلش خوندمااا ولی به نظرم مسخره میاد !! مثلا تکه های آجر سفالی ؟!؟ یا مثلا خاک تحتانی و خاک رویی ؟!؟!؟

مگه گلدون بونسای چقدر که تازه خاک تحتانی و رویی داشته باشه !!!

اروم بونساي

عضو جدید
لابه لای برگ های سبز برگ های خشک شده زیاد هستند برا همین خیلی پر میزنه !!الان خالی کردم خیلی بهتر شد !! (عکسشو حالا میگیرم میذارم )
ترکیب خاکم هم دلیل خاصی نداره !! فقط تو یه سایت ها خوندم باید خاک سبکی داشته باشه منم تا تونستم سعی بر سبک کردن خاک کردم !!! (شلتوک برنج ها تو خونه تکونی پیدا کردم - اضافه بود گفتم بریزم بیشتر سبک بشه:whistle: !!)

این لینکم اتفاقا قبلش خوندمااا ولی به نظرم مسخره میاد !! مثلا تکه های آجر سفالی ؟!؟ یا مثلا خاک تحتانی و خاک رویی ؟!؟!؟

نه ولي معمولا از شلتوك براي جلوگيري از مسدود شدن زهكشي گلدان استفاده ميكنند كه شما مي توانيد از تو ر استفاده كنيد بهتر است بافت خاك در گياهان متفاوت است بايد نسبت به اين تفاوت تخلخل صورت گيرد وقتي از ماسه

استفاده كرديد زهكشي خاك را بهتر كرديد البته به اندازه كافي نه بيشتر ديگر نيازي به بقيه نيست خاك باغچه ، ماسه و خاك برگ گزينه هاي خوبي براي خاك بونساي است البته بازمقدار آنها هم بسته به نياز ،عادت و نوع و موقعيت

آب و هوايي گياه متفاوت است

eliot -esf

کاربر ممتاز
نه ولي معمولا از شلتوك براي جلوگيري از مسدود شدن زهكشي گلدان استفاده ميكنند كه شما مي توانيد از تو ر استفاده كنيد بهتر است بافت خاك در گياهان متفاوت است بايد نسبت به اين تفاوت تخلخل صورت گيرد وقتي از ماسه

استفاده كرديد زهكشي خاك را بهتر كرديد البته به اندازه كافي نه بيشتر ديگر نيازي به بقيه نيست خاك باغچه ، ماسه و خاك برگ گزينه هاي خوبي براي خاك بونساي است البته بازمقدار آنها هم بسته به نياز ،عادت و نوع و موقعيت

آب و هوايي گياه متفاوت است
من از تور هم استفاده کردم !!! حالا خاک زیاد سبک بشه مشکلی که پیش نمیاد !!باید فقط تو آبیاریش دقت کنم !! درسته ؟!؟

آقا چه شکلی ساقه اشو این شکلی عجق وجق کردید ؟!؟
ماش از نحوه سیم کشی هاتون عکس میگذاشتید !!

راجب این بونسای هاتون توضیح بدید ممنون میشم !!

و اما بونسای من ... DSC06520.jpgDSC06500.jpg

eliot -esf

کاربر ممتاز
این سیم هایی که کشیدم درسته ؟!؟!DSC00097.jpg

میشه دقیقا بهم بگید باید کدوم شاخه ها را سیم بکشم ؟!؟ کدوم هرس کنم ؟!؟!

اروم بونساي

عضو جدید
من از تور هم استفاده کردم !!! حالا خاک زیاد سبک بشه مشکلی که پیش نمیاد !!باید فقط تو آبیاریش دقت کنم !! درسته ؟!؟

آقا چه شکلی ساقه اشو این شکلی عجق وجق کردید ؟!؟
ماش از نحوه سیم کشی هاتون عکس میگذاشتید !!

راجب این بونسای هاتون توضیح بدید ممنون میشم !!

و اما بونسای من ... مشاهده پیوست 200767مشاهده پیوست 200766
این حالت طبیعی گیاه است البته راههای دیگه هم است که در آینده به استحضار میرسانیم دوست عزیز فرم درخت شما تقریبا راست متقارن است باید عمود بر گلدان می کاشتین تا زیباتر دیده شود و در مورد سیم کشی شاخه های خشک را سیم کشی نمیکنند بلکه شاخه های پر برگ را سیم کشی میکنند و فرم میدهند
شاخه هایی که روبروی هم هستند به صورت پلکانی هرس نمایید تا آناتومی درخت بهتر دیده شود و فرم شاخه زیبایی درختچه را دو چندان میکند

eliot -esf

کاربر ممتاز
این حالت طبیعی گیاه است البته راههای دیگه هم است که در آینده به استحضار میرسانیم دوست عزیز فرم درخت شما تقریبا راست متقارن است باید عمود بر گلدان می کاشتین تا زیباتر دیده شود و در مورد سیم کشی شاخه های خشک را سیم کشی نمیکنند بلکه شاخه های پر برگ را سیم کشی میکنند و فرم میدهند
شاخه هایی که روبروی هم هستند به صورت پلکانی هرس نمایید تا آناتومی درخت بهتر دیده شود و فرم شاخه زیبایی درختچه را دو چندان میکند

خب حالا میشه دربیارم عمود بکارم !!؟؟!!!
شاخه های خشک چیکار کنم ؟؟؟ هرس ؟؟

eliot -esf

کاربر ممتاز
307.jpgبونسای شمشاد ژاپنی
DSC06498.jpgشبه بونسای شمشاد ژاپنی !! هه

میشه بونسای منم مث تصویر بالا بشه ؟!؟! بعد امکانش هست روی این تصویر تمام قسمت هایی که باید سیم کشی یا هرس بشه را برام مشخص کنید لطفا !!!:confused:

Hamzeh856

کاربر ممتاز

:D از همین روش مسخره من استفاده میکنم .... اصول پرورش بونسای استفاده از لایه های خاک هست ... وقتی این اصول رعایت نشه با یه ابیاری کم و زیاد و یا هر گونه مراقبت نا صحیح گیاه دچار مشکل میشه ...بعد انتظار اینکه گیاه شکل ظاهری خودشو از دست نده رو هم داریم !!!:eek:

eliot -esf

کاربر ممتاز
:D از همین روش مسخره من استفاده میکنم .... اصول پرورش بونسای استفاده از لایه های خاک هست ... وقتی این اصول رعایت نشه با یه ابیاری کم و زیاد و یا هر گونه مراقبت نا صحیح گیاه دچار مشکل میشه ...بعد انتظار اینکه گیاه شکل ظاهری خودشو از دست نده رو هم داریم !!!:eek:
هوا چقدر خوبه !!:whistle:

حالا میشه دقیقا و خلاصه بگید به ترتیب چه خاکی بریزم !!!
بعد نگفتید همین طور کج بمونه یا راستش کنم بهتر ؟!؟

Hamzeh856

کاربر ممتاز
هوا چقدر خوبه !!:whistle:

حالا میشه دقیقا و خلاصه بگید به ترتیب چه خاکی بریزم !!!
بعد نگفتید همین طور کج بمونه یا راستش کنم بهتر ؟!؟

اینجا هم هوا خوبه !!! به نظرم اول باید توجه کنید که گیاه چه خاکی دوست داره . شمشاد به خاک برگ و کود دامی پوسیده نیاز داره . این مخلوط رو میتونید به خاک لوم اضافه کنید . به نظرم لایه بندی برای زهکشی خیلی مناسبه و اگه خاک یک دست باشه چون حجم گلدان کمه ریشه زود اسیب میبینه . خاک سطحی هم میتونه نباشه و به جاش از خزه استفاده کنید تا حفظ رطوبت کنه . به این نکته هم توجه داشته باشین که شمشاد رطوبت بالا نمیخواد پس تو آبیاریش باید دقت کنید و ترکیب خاکی به گونه ای باشه که سطح بالای اب رو تو خودش نگه نداره و بهترین زهکش رو داشته باشه . پوست برنج اصلا مناسب نیست و بدترین چیزه به نظرم .

کف گلدون خاک با دانه بندی درشت تر و توری باشه بهتره . خرده آجر و یا سفال هم خوبه . اینکه میگم خورده سفال نه خورده سفال بزرگ که داخل گلدان معمولی میریزیم بلکه متناسب با سایز گلدان بونسای و تکه های کوچک .

فرم بونسای هم که خوب در نیومده یخورده عمود بشه بهتره .

پگاه29

عضو جدید

س
IMG_1446 (1).jpgسلام تمام برگهای بن سای نارون من ریخته و این هم عکسش چیکار کنم ؟
،الان یک ماهی هم میشود که برگ ندارد

eliot -esf

کاربر ممتاز