سوال و مشاوره درباره پرورش بن سای (بونسای)

اروم بونساي

عضو جدید
یه سوال برام پیش اومد، معمولا بنسای برگاش هم کوچیکه، ولی بنسایهای شما سایز برگاش طبیعیه!

دوباره سلام Phyto عزيز
اينم چند تا از بونساي هاي موجود ! لطفا به اندازه برگها دقت شود .
قطر بزرگترين برگ شفلرا 4 سانتي متر و طول بزرگترين برگ فيكوس جنگلي 2 سانتي متر .

IMAG0663.jpg

IMAG0664.jpg
البته همونطور كه قبلا هم گفتم كوچك كردن برگها به خيلي عوامل بستگي داره ولي اصلي ترينش همون زمان هست كه بسيار زمانبره .
موفق باشيد .:gol:

elmira ramezani

عضو جدید
سلام خسته نباشید توروخدا به من کمکم کنید تقریبا 2 ماه پیش یه بن سای فک کنم شمشاد گرفتم حدود یه ماه که تمام برگاش ریختن روی ساقه و برگاش سفیدک میزنه برگهایی که تازه رشد کرده که سالم هستن اونا هم دارن میریزن کلا 20 تا برگ براش نمونده باید چیکار کنم؟؟؟مرسی

اروم بونساي

عضو جدید
سلام خسته نباشید توروخدا به من کمکم کنید تقریبا 2 ماه پیش یه بن سای فک کنم شمشاد گرفتم حدود یه ماه که تمام برگاش ریختن روی ساقه و برگاش سفیدک میزنه برگهایی که تازه رشد کرده که سالم هستن اونا هم دارن میریزن کلا 20 تا برگ براش نمونده باید چیکار کنم؟؟؟مرسی

لطفا چند تا عكس كه وضعيت خاك ، برگها ، تنه رو نشون بده و شرايط محيطي كه نگهداريش مي كنيد و بگيريد و برامون بفرستين تا بتونيم راهنمايي تون كنيم .
ممنون
از طرف اروم بونساي

elmira ramezani

عضو جدید
DSC_0080.jpgممنون که انقدر سرسع جوابمو دادین براتون چند تا عکس گذاشتم.من اینو توی پذیرایی گذاشتم جاش گرمه اما نور طبیعی بهش نمیتابه .چون از جایی که گرفتم گفت نور لازم نداره.اما روی سرش یه لامپ کم مصرف گذاشتم و اینکه بعضی موقع ها دستگاه بخور روشن میکنم کنارش نمیدونم اینا مشکل دارن یا نه.روز در میون اب بهش میدم و چند قطره اهنم توی یک لیتر اب ریختم بهش میدم.اب معدنی یا بدون کلر بهش میدم .ممنون ازتون

Zara1

عضو جدید
سلام توروخدا جواب منو بدین همون 20 تا برگشم دیگه داره میریزه لطفا یکی بم بگه چیکار باید بکنم؟؟؟:confused::confused::confused::cry::cry::cry::wallbash::wallbash::crying::crying::crying::crying::crying:
سلام.
راستش زیاد مطمئن نیستم ولی بنظرم گلدونتون خیلی واسه این گیاه کوچیک باشه؛:razz:
بنظرم نشانه های کمبود احتمالا آهن هم درش دیده میشه.:surprised:
پیشنهاد میکنم از یکی از بچه های گیاه پزشک هم بپرسید.:gol:
نمیخوام چیزی بگم انجام بدید گیاهتون از بین بره خدایی نکرده!:(:gol:

اروم بونساي

عضو جدید
سلام توروخدا جواب منو بدین همون 20 تا برگشم دیگه داره میریزه لطفا یکی بم بگه چیکار باید بکنم؟؟؟:confused::confused::confused::cry::cry::cry::wallbash::wallbash::crying::crying::crying::crying::crying:

سلام
اشتباه اول:مصرف آب معدنی کلا ممنوع است بجاي آب معدني از آب مانده استفاده كنيد .
اشتباه دوم:محل نگهداري گياهتون تاریکه و خيلي كم نور با دو نشانه 1.کمرنگ بودن برگ های انتهایی 2.فاصله برگها از هم
اشتباه سوم:آبیاری فراوان گياهتون هست كه ميزان آبياري گياه و طبق توصيه هاي قبلي كه تو پست هاي قبلي نوشتم عمل كنيد .
مشکل بعدیphخاکتون كه ظاهرا خيلي قليايي . و با توجه به ميزان آبياري زيادي كه تا بحال انجام ميدادين تو خاكتون اين و نشون ميده
در ضمن نباید هر روز از قطره آهن در اب استفاده کرد حدودا بعد از 5 الي 10 بار آبياري از قطره آهن استفاده كنيد البته آهن خالي هم براي بونساي كافي نيست

elmira ramezani

عضو جدید
سلام ممنون از جوابتون .یعنی من اگه لامپ بزارم جاش و کم اب بدم دیگه مشکلش حل میشه؟؟ دیگه برگاش نمیریزه؟ از یکی پرسیدم گفت باید خاکشو عوض کنم ایا درسته؟ و یکی دیگه هم گفت سم بنومیل باید به خاطر سفیدکاش بدم ایا درسته؟ نمیخوام کاری بکنم که بدتر شه.

اروم بونساي

عضو جدید
سلام ممنون از جوابتون .یعنی من اگه لامپ بزارم جاش و کم اب بدم دیگه مشکلش حل میشه؟؟ دیگه برگاش نمیریزه؟ از یکی پرسیدم گفت باید خاکشو عوض کنم ایا درسته؟ و یکی دیگه هم گفت سم بنومیل باید به خاطر سفیدکاش بدم ایا درسته؟ نمیخوام کاری بکنم که بدتر شه.

شما نور مصنوعي و به روشي كه قبلا تو همين پست نوشتم تامين كنيد و ميزان آبياري رو كم كنيد تا مشكل تون حل شه ( البته مشكل فعلي ) اگر مشكل ديگه اي پيش اومد باز هم بنويسيد تا راهنمايي تون كنم .
البته بارها قبلا هم نوشتم كه اين جنسينگ ها كه رو سرشون پيوند هاي مختلف زدن بدلايل مختلف از جمله عدم بومي بودن ، نحوه ي حمل و واردات و . . . بوجود اومدن اين مشكلات براشون طبيعيه .:w24:
در مورد نارون ها هم فقط اين و مي گم كه ذاتا درختچه ي بيروني هستن و تو محيط سربسته اونم تو خونه خيلي خيلي خيلي بعيده كه سالم و سرحال بمونن .:w19::w20:

ghafer

عضو جدید
با عرض سلام خدمت همه اساتید و دوستان عزیز
بنده چندسالی هست که بسیار علاقه مند به بن سای هستم .
دوست دارم بتونم در این زمینه فعالیت کنم و بتونم برای خودم بن سای داشته باشم اما اصلا نمیدونم از کجا باید شروع کنم!:confused:
البته توضیحات و اطلاعات اولیه رو از همین تاپیک دریافت کردم اما الان نمیدونم بهتره با چه گیاهی شروع کنم برای بار اول ! خوشحال میشم دوستان راهنمایی بفرمایند پرورش اولین بن سای رو چگونه و با چه گیاهی شروع کنم با توجه به اینکه در شیراز زندگی میکنم . ممنون

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
با عرض سلام خدمت همه اساتید و دوستان عزیز
بنده چندسالی هست که بسیار علاقه مند به بن سای هستم .
دوست دارم بتونم در این زمینه فعالیت کنم و بتونم برای خودم بن سای داشته باشم اما اصلا نمیدونم از کجا باید شروع کنم!:confused:
البته توضیحات و اطلاعات اولیه رو از همین تاپیک دریافت کردم اما الان نمیدونم بهتره با چه گیاهی شروع کنم برای بار اول ! خوشحال میشم دوستان راهنمایی بفرمایند پرورش اولین بن سای رو چگونه و با چه گیاهی شروع کنم با توجه به اینکه در شیراز زندگی میکنم . ممنون
سلام دوست عزیز...
شما میتونی به مراکزی که برای یادگیری بن سای اموزش میدهند مرجعه کنید... و یا با خرید کتاب بن سای که در بازار موجوده .. این کاررو انجام بدید.. ولی بعضی نکاتی که برای کار کردن با درخت بن سای مدنظره در کتاب نوشته نشده و باید پیش یه متخصص اینکار انجام بشه و بتونید به نحو احسنت فعالیت کنید...
اولین بن سایی که برای یادگیرنده داده میشه ..بنجامینه..
البته برای من اینگونه بوده.. براساس اون مرکز یاد دهنده است که چه گیاهی رو به شما معرفی کنه..
ولی میتونید در این زمینه .. اموزش ببینید.منتهی هزینه یادگیری بن سای و به علاوه وسایل کار ش پرهزینه است..

ghafer

عضو جدید
سلام
متشکرم از پاسختون اما متاسفانه بنده در شیراز مرکز آموزشی رو سراغ ندارم و اغلب فروشگاههایی هم که در زمینه بن سای فعالیت میکنن ، همه ی محصولاتشون وارداتی هست !
شما چه کتابی رو معرفی میکنید و اینکه لوازم کار از کجا میتونم تهیه کنم ؟

اروم بونساي

عضو جدید
سلام
متشکرم از پاسختون اما متاسفانه بنده در شیراز مرکز آموزشی رو سراغ ندارم و اغلب فروشگاههایی هم که در زمینه بن سای فعالیت میکنن ، همه ی محصولاتشون وارداتی هست !
شما چه کتابی رو معرفی میکنید و اینکه لوازم کار از کجا میتونم تهیه کنم ؟

دوست عزير سلام
براي شروع بهترين گزينه گياه بومي همون منطقه است براي شروع از گلخونه هاي شهر تون سراغ گياهان بومي منطقه خوتون و بگيرين و با همون گياه شروع كنيد كه با محيط شما آداپته است .
موفق باشيد .

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
دوست عزير سلام
براي شروع بهترين گزينه گياه بومي همون منطقه است براي شروع از گلخونه هاي شهر تون سراغ گياهان بومي منطقه خوتون و بگيرين و با همون گياه شروع كنيد كه با محيط شما آداپته است .
موفق باشيد .
منظورتون از محیط !! محیط خونه است یا محیط بیرون ؟!؟
میشه از این فیکوس معمولی برگ بزرگ ها هم بونسای درس کرد ؟!!؟
بعد دقیقا درست کردن یه بونسای چقدر طول میکشه ؟؟!

یه سوال دیگم دارم هرس ریشه ای که بهش اشاره کردید باید هر چند وقت یکبار صورت بگیره ؟!؟!

Hamzeh856

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
منظورتون از محیط !! محیط خونه است یا محیط بیرون ؟!؟
میشه از این فیکوس معمولی برگ بزرگ ها هم بونسای درس کرد ؟!!؟
بعد دقیقا درست کردن یه بونسای چقدر طول میکشه ؟؟!

یه سوال دیگم دارم هرس ریشه ای که بهش اشاره کردید باید هر چند وقت یکبار صورت بگیره ؟!؟!

به نظرم منظور از محیط همون اقلیم هست . برخی بونسای ها داخل خونه میمونن و برخی هم برای هوای ازاد مناسبن ( مثل نمونه اصلیش تو ظبیعت که آپارتمانی باشه یا نه )
اگه منظورتون فیکوس الاستیکا هست که فکر نکنم بشه یعنی با اون برگاش کاری نمیشه کرد و ارزش کار رو نداره .

درست کردن یه بونسای هم بسته به گونه و رشد هست ولی باید برای یه بونسای خوب اگه قلمه باشه یه دو سه سالی وقت گذاشت . ولی اگه ریشه هوایی رو تنه قلمه گرفته بشه برنامش فرق میکنه . ولی بونسای هایی هم هستن که چندین سال روشون کار شده تا نمای خودشو پیدا کنه . فنون بونسای اینقد زیاد شده که خیلی کار ها میشه کرد .

معمولا برای بونسای یکساله و همچنین چند سال اول و بسته به حجم و سایز هر ساله هست . ولی کم کم با بالا رفتن سن نیاز به هرس ریشه و تعویض گلدان کم و کمتر میشه . حالا دوستان هم نظری دارن و یا اگه اشتباهی میکنم بگن .

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
توی بازار فیکوس هایی که یافت میشه.. به عنوان فیکوس بنجامین یافت میشه یا فیکوس های بازار با برگهای شمشاده.....
اون کیفیت بن سای رو دیگه برای شما نداره...
اگه از نوع فیکوس میکروکارپا باشه...میتونی پرورشش بدی..که به منطقه اب و هوای گرم هم احتیاج داره و معمولا در زیر صخره ها رشد میکنه مگه اینکه شرایط اب و هوایشو بارش فراهم کنی...

eliot -esf

کاربر ممتاز
به نظرم منظور از محیط همون اقلیم هست . برخی بونسای ها داخل خونه میمونن و برخی هم برای هوای ازاد مناسبن ( مثل نمونه اصلیش تو ظبیعت که آپارتمانی باشه یا نه )
اگه منظورتون فیکوس الاستیکا هست که فکر نکنم بشه یعنی با اون برگاش کاری نمیشه کرد و ارزش کار رو نداره .

درست کردن یه بونسای هم بسته به گونه و رشد هست ولی باید برای یه بونسای خوب اگه قلمه باشه یه دو سه سالی وقت گذاشت . ولی اگه ریشه هوایی رو تنه قلمه گرفته بشه برنامش فرق میکنه . ولی بونسای هایی هم هستن که چندین سال روشون کار شده تا نمای خودشو پیدا کنه . فنون بونسای اینقد زیاد شده که خیلی کار ها میشه کرد .

معمولا برای بونسای یکساله و همچنین چند سال اول و بسته به حجم و سایز هر ساله هست . ولی کم کم با بالا رفتن سن نیاز به هرس ریشه و تعویض گلدان کم و کمتر میشه . حالا دوستان هم نظری دارن و یا اگه اشتباهی میکنم بگن .

اره فیکوس الاستیکاست !!! اینکه گفتید قلمه !! یعنی میشه از قلمه یه گیاه هم بونسای درست کرد چه شکلی ؟!؟!من فک میکردم حتما نیاز به یه درخت اصلی هست !!

توی بازار فیکوس هایی که یافت میشه.. به عنوان فیکوس بنجامین یافت میشه یا فیکوس های بازار با برگهای شمشاده.....
اون کیفیت بن سای رو دیگه برای شما نداره...
اگه از نوع فیکوس میکروکارپا باشه...میتونی پرورشش بدی..که به منطقه اب و هوای گرم هم احتیاج داره و معمولا در زیر صخره ها رشد میکنه مگه اینکه شرایط اب و هوایشو بارش فراهم کنی...
نه فیکوسمو از بازار نخریدم !! یه پاسیون خیلی بزرگ که فیکوس گلدونش شکسته نفوذ کرد تو زمین و الان برا خودش جنگلی شده تا وسط سالون هم امده !!! میخواستم از اون بونسای درست کنم !!
ولی برگ های خیلی بزرگی داره !! یعنی نمیشه برگ هاش کوچک بشه !!!

Hamzeh856

کاربر ممتاز
اره فیکوس الاستیکاست !!! اینکه گفتید قلمه !! یعنی میشه از قلمه یه گیاه هم بونسای درست کرد چه شکلی ؟!؟!من فک میکردم حتما نیاز به یه درخت اصلی هست !!

نه فیکوسمو از بازار نخریدم !! یه پاسیون خیلی بزرگ که فیکوس گلدونش شکسته نفوذ کرد تو زمین و الان برا خودش جنگلی شده تا وسط سالون هم امده !!! میخواستم از اون بونسای درست کنم !!
ولی برگ های خیلی بزرگی داره !! یعنی نمیشه برگ هاش کوچک بشه !!!

خب قلمه یه روش متداول هست و بجای اینکه منتظر بشینیم تا درخت اصلی رشد کنه ازش قلمه و یا حتی پیوند هم میشه . ولی بعضی وقتا از یه تنه که ظاهر خوبی برای ایجاد بونسای داره میشه ریشه هوایی گرفت که تو این روش میشه قسمنتی از تنه رو با خزه بپوشونید و با براش گلدون درست کنید . تا ریشه بده و بعد از تکمیل ریشه دهی قسمت پایین ریشه جدا بشه که در این شرایط یه تنه قطور داریم که گزینه مناسبی برای تربیت بونسای هست .

713624_q4FN3oNg.jpg 598949_ZxT0ii6s.jpg

eliot -esf

کاربر ممتاز
خب قلمه یه روش متداول هست و بجای اینکه منتظر بشینیم تا درخت اصلی رشد کنه ازش قلمه و یا حتی پیوند هم میشه . ولی بعضی وقتا از یه تنه که ظاهر خوبی برای ایجاد بونسای داره میشه ریشه هوایی گرفت که تو این روش میشه قسمنتی از تنه رو با خزه بپوشونید و با براش گلدون درست کنید . تا ریشه بده و بعد از تکمیل ریشه دهی قسمت پایین ریشه جدا بشه که در این شرایط یه تنه قطور داریم که گزینه مناسبی برای تربیت بونسای هست .

مشاهده پیوست 199102 مشاهده پیوست 199106
یه سوال دیگه !! الان میشه اینکار انجام بدم !؟! (ّبرای اقاقیا- انار - فیکوس )

آخرین ویرایش:

Hamzeh856

کاربر ممتاز
یه سوال دیگه !! الان میشه اینکار انجام بدم !؟! (ّبرای اقاقیا- انار - فیکوس )

الان دیگه فصل قلمه گیری و رشد گیاهان هست . هم اقاقیا و هم فیکوس به روش بالا قابل افزایش هست . قاعدتا انار هم شدنی هست .

eliot -esf

کاربر ممتاز
پلاستیک سفید یا مشکی ؟!!؟ کدومش بهتر استفاده کنم ؟؟! بعد روش پلاستیکیه با خزه است ؟؟!؟

خزه که ندارم !! برا روش گلدون خاکش چی باشه همون خاک باغچه + ماسه + خاکبرگ ؟؟!؟؟!؟ کوکوپیت دارم بریزم ؟!؟

(میخوام فردا انشالله درست کنم !! عکس هاشو میگیرم میگذارم اینجا !! )

Hamzeh856

کاربر ممتاز
پلاستیک سفید یا مشکی ؟!!؟ کدومش بهتر استفاده کنم ؟؟! بعد روش پلاستیکیه با خزه است ؟؟!؟

خزه که ندارم !! برا روش گلدون خاکش چی باشه همون خاک باغچه + ماسه + خاکبرگ ؟؟!؟؟!؟ کوکوپیت دارم بریزم ؟!؟

(میخوام فردا انشالله درست کنم !! عکس هاشو میگیرم میگذارم اینجا !! )

همون گلدون بهتره ... خاک سبک که ریشه زایی توش راحت صورت بگیره و سریع حرکت کنه . کوکوپیت رو قشنگ خیس بده و با خاک برگ و اگه پرلیت داری مخلوط کن . کمی کود دامی هم بد نیست . اگه هرمون ریشه زایی هم داشته باشی و یا تهیه کنی خیلی خوبه که تو ریشه زایی تاثیر داره .
در مجموع همون ترکیباتی که گفتی هم مناسبه فقط هرچی زهکشی و هوادهی بهتر داشته باشه بهتره.

اگه هورمون میخوای تهیه کنی حتما مطابق با نوع تنه باشه . مثلا برای تنه های سخت یه جور هورمون هست و برای تنه های نرم یه نوع دیگه .

eliot -esf

کاربر ممتاز
همون گلدون بهتره ... خاک سبک که ریشه زایی توش راحت صورت بگیره و سریع حرکت کنه . کوکوپیت رو قشنگ خیس بده و با خاک برگ و اگه پرلیت داری مخلوط کن . کمی کود دامی هم بد نیست . اگه هرمون ریشه زایی هم داشته باشی و یا تهیه کنی خیلی خوبه که تو ریشه زایی تاثیر داره .
در مجموع همون ترکیباتی که گفتی هم مناسبه فقط هرچی زهکشی و هوادهی بهتر داشته باشه بهتره.

اگه هورمون میخوای تهیه کنی حتما مطابق با نوع تنه باشه . مثلا برای تنه های سخت یه جور هورمون هست و برای تنه های نرم یه نوع دیگه .

نظرتون راجب این ترکیب چیه ( کوکو پیت + ماسه + ورمی + خاکبرگ ) ؟!؟!
به جا هورمون ریشه زایی میشه از آب بید استفاده کرد ؟؟ً
تو این سایت برای آبیاری بونسای نوشته !!
قال سایت http://bonsai.persianblog.ir
اول شاخه های بید را به طول 2سانت میبریم ترجیها کج انها را در یک بطری میریزیم تانزدیکی لبه بعد به ان اب جوش اضافه میکنیم دور ان یک عایق یا پتو یا هر چیزی که باعث شود بتدریج سرد شود میبندیم پس از 24 ساعت و هم دما شدن بامحیط با ان اب (شبیه چای کمرنک) درخت را ابیاری میکنیم

Hamzeh856

کاربر ممتاز
نظرتون راجب این ترکیب چیه ( کوکو پیت + ماسه + ورمی + خاکبرگ ) ؟!؟!
به جا هورمون ریشه زایی میشه از آب بید استفاده کرد ؟؟ً
تو این سایت برای آبیاری بونسای نوشته !!
قال سایت http://bonsai.persianblog.ir
اول شاخه های بید را به طول 2سانت میبریم ترجیها کج انها را در یک بطری میریزیم تانزدیکی لبه بعد به ان اب جوش اضافه میکنیم دور ان یک عایق یا پتو یا هر چیزی که باعث شود بتدریج سرد شود میبندیم پس از 24 ساعت و هم دما شدن بامحیط با ان اب (شبیه چای کمرنک) درخت را ابیاری میکنیم

کوکوپیت + ماسه + خاک برگ همین خوبه . . ورمی رو رو سطح بریز و همیشه مرطوب باشه خودش یه کوده . هرچی خاک سبکتر باشه بهتره برا ریشه زایی . البته نیم نگاهی هم به احتیاجات خاکی خود گیاه هم باید بشه .

در مورد آب بید هم من اطلاعاتی ندارم که بخوام نظری بدم . ولی نیازی دیده نمیشه .

eliot -esf

کاربر ممتاز
امروزکار پرورش بونسای با توکل بر خدا و کمک شما بر و بچ های باشگاه آغاز کردم :smile:

از تمام مراحل قلمه گرفتنم عکس گرفتم
DSC06488.jpg .DSC00057.jpg ...

آخرین ویرایش:

eliot -esf

کاربر ممتاز
اینم قلمه اقاقیا ....
DSC00072.jpgDSC00068.jpg
(این یکی بیچارم کردم :confused:!! )

Hamzeh856

کاربر ممتاز
نه ماسه درجه یک از سواحل بندر عباس !! آبشویی شده باباران !!:D

درست رفتم !! ایراد های کارمو بگید لطفا !!!

نیاز به اون ماسه نبود . در صد ترکیبشو میگی ؟

یه چیز رو یادم رفت بگم . اون جایی رو که تراشیدی زیرشو با یه سیم مسی به گونه ای ببند که کمی داخل تنه فرو بره . وبعد ادامه کار رو انجام بده .

حتما پوشش پلاستیکی هم سوراخ داشته باشه و مرتب مرطوب باشه . اگه بتونی خزه تهیه کنی و یا همون کوکوپیت رو دور مخلوط خاک بزاری هم خوبه و مرطوبش کنی . خشکی نباید ببینه