سوال و درخواست مطلب خاک شناسی

Elmira2010

عضو جدید
کاربر ممتاز
اولامرسی ازاینکه درموردخاک سرخ توضیح دادین
امامنظورم ازخاک سرخ اون خاکی بودکه توجزیره ی هرمزه وازش استفاده غذایی میکنن فک کنم اون یه خاک دیگه اس که توهیچ سایتی دربارش چیزی ننوشتن.کسی نمیدونه این خاک چیه وچه باکتریهایی داره وچجوری روخاک آزمایش میکنن خیلی خیلی به این اطلاعات نیازدارم2روزدیگه بایدتحقیقموتحویل بدم وهیچی پیدانکردم لطفایکی کمک کنه

peach_69

عضو جدید
سلام
لطفا اگه مطلبی در مورد جرم مخصوص خاک یا همون particle density , specific gravity دارین.ممنون میشم بذارین.....کمی تا قسمتی ضروریه!!!

elahe.elahe2

عضو جدید
کاربر ممتاز
در جه شور بودن خاک به غلظت نمک های محلول غیر ارگانیک غیر آلی خاک اشاره دارد و این به صورت نرمال بوسیله عصاره گیری نمونه ها با آب به نسبت 1 به 1 یا 1 به 5 خاک با آب. یا بوسیله عصاره گیری گل اشباع شده ارزیابی می شود.بهر حال خاک با نسبت های 1 به 1 یا نسبت های پیشرو مناسب تر قابلیت حل شدن محدودی دارد.

درجه شوری عصاره ها به وسیله این روش برآورد میشود.یک روش دقیق تر شامل تبخیر آب عصاره و وزن کردن باقیمانده آن می باشد

درجه شور بودن یک ارزیابی مهم در آزمایشگاه است که میزان مناسب آن در خاک برای رشد گیاه لازم می باشد

برای یک عصاره اشباع شده ارزش 0 تا 2 ds/s برای تمامی گیاهان مناسب می باشد . در بسیاری از گیاهان ارزش بین 2 تا 4 محصولاتشان را تحت تاثیر قرار میدهد . و در بسیاری دیگر ارزش بین 4 تا 8 حساسیت نشان میدهند.در حالی که آستانه تحمل گیاهان هنگام رویش در سطح بالایی می باشد.

در حالی که میزان شوری خاک در ارتباط با فضای شسته cwana دارد بنابراین در خاکهای شور میزان بارندگی برای زراعت مهم نیست.

بهر حال با افزایش آبیاری در این خاکها ارزیابی هدایت الکتریکی بیشتر نمایان خواهد شد.

دستگاهها:

سیستم *****اسیون خلا

پل هدایت الکتریکی

روش کار:

محصول خاک و آب را به نسبت 1 به 1 با مشخص آماده میکنیم

بتا استفاده از کاهش سوسپانسیون را ***** میکنیم در ابتدا یک ***** کاغذی مدور شماره 42 را در قیف پوختر فرار میدهیم دوم ف ی ل ت ر کاغذی را با آب مقطر خیس می کنیم و مطوئن می شویم که ف ی ل ت ر به ته قیف اتصال محکمی کرد و تمام حفره قیف را پوشانده

شروع به پمپ خلا میکنیم

مکش را باز کرده و سوسپانسیون را به قیف اضافه میکنیم

ف ی ل ت راسیون تا هنگامی که خاک روی قیف شروع بع ترک خوردن بکند ادامه میدهیم.

محصول ف ی ل ت ر واضح را به داخل بطری 50 میلی لیتری منتقل میکنیم سپس آنرا در محلول پیل هدایت التکریکی غوطه ور می کنیم و در جه روی آنرا قرائت میکینم.

قابل ذکر است که Ec بالای 7 نشانگر شوری خاک است.

خاطره ميري

عضو جدید
سلام به همه دوستان عزیز.:gol:
از این به بعد هر گونه در خواست اعم از سوال های مختلف،کتاب،منبع،سایت و ... در مورد مسائل مربوط به خاک شناسی را توی این تاپیک مطرح کنین و منتظر جواب توی همین تاپیک از طرف دوستان باشین.
دوستان عزیز لطف کنین جواب هاتونو را به صورت نقل قول بگین تا مشخص بشه مربوط به کدوم پست و چه شخصی هست.
لطفا تاپیک جدا برای هر گونه سوالی تشکیل ندین و همین طور توی تاپیک های مختلف یه سوال رو عنوان نکنین.

ممنون از همکاریتون:gol:
سلام من دنبال يه سايت خوب ميگردم كه بتونم يه مطلب كلي در باره ي خاك شناسي عمومي پيدا كنم ميشه خواهش كنم كمكم كنين منمو:gol:ن

elahe.elahe2

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام من دنبال يه سايت خوب ميگردم كه بتونم يه مطلب كلي در باره ي خاك شناسي عمومي پيدا كنم ميشه خواهش كنم كمكم كنين منمو:gol:ن
سلام
واسه کل خاکشناسی عمومی فک نکنم نیازی به سایت خاصی باشه ولی اگه سر فصل ها رو داشته باشه میتونی مطالب کاملی گیر بیاری

آدرسی که این زیر گذاشتم وبلاگمه توش میتونی از مطالب سایر دوستانی که وبلاگشون رو لینک کردم و چند سایتی که معرفی شده استفاده کنی

مخصوصا ake(مطالب کشاورزی);)

اینجا

سحر*

عضو جدید
سلام افسون جونم.من سوالای کنکور کارشناسی ارشد خاکشناسی 87 ندارم.اگه زحمتی نیست واسم بذار...مرسی:cry:

jj_ziba

عضو جدید
درخواست فوری

درخواست فوری

سلام
من برای درس فیزیولوژی دچار مشکل شدم آخه باید پاورپوینتی دربارۀ چرخۀ گیاهان C3 و C4 و CCM درست کنم ولی هیچ شکلی در دسترس ندارم ، باید تا 4شنبه به استاد تحویل بدم لطفاً کمکم کنید .:cry:
پیشاپیش از کمکتون تشکر می کنم

samane-jahani

عضو جدید
خاک شناسی

خاک شناسی

با سلام
می خواستم اثر کود پتاسه و سوپر فسفات تریپل روی خصوصیات خاک به خصوص شوری و قلیاییت خاک را دقیقا بدونم. همچنین علت بالا بودن میزان گچ در خاک مناطق خشک و چرا در برخی از مناطق خاک سطحی درصد گچ کمتری رو نسبت خاک عمقی تر نشان می دهد؟

elahe.elahe2

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام
علت بالا بودن میزان گچ در خاک مناطق خشک و چرا در برخی از مناطق خاک سطحی درصد گچ کمتری رو نسبت خاک عمقی تر نشان می دهد؟
همونطور که خودتم گفته در خاکهای خشک درصد گچ بالاتر چون leaching در اونجا کمتر اتفاق میوفته (بدلیل کم بودن بارندگی و..)
پس جواب سوال بعدیم همین میشه در خاکهای سطحی چون آبشوئی اتفاق افتاده مقدار درصدی که نشون میده کمتر از خاکهای عمیق میشه(یعنی در اثر آبشوئی به سمت پایین(عمق) حرکت میکنه)

در مورد کودهاهم ایشالا بعد امتحانا!!:smile:

raminshz2010

عضو جدید
چرا خاک سطحی گچ کمتری دازه؟؟؟
بستگی به مواد مادری داره،اگه مواد مادری گچی باشه و بارندگی کم باشه،گچ در سطح خاک هم دیده میشه بوسیله حرکت کاپیلاری.اگه بارندگی زیاد باشه،اغلب گچ به عمق حرکت میکنه و سطح از گچ خالی میشه.

elahe.elahe2

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا خاک سطحی گچ کمتری دازه؟؟؟
بستگی به مواد مادری داره،اگه مواد مادری گچی باشه و بارندگی کم باشه،گچ در سطح خاک هم دیده میشه بوسیله حرکت کاپیلاری.اگه بارندگی زیاد باشه،اغلب گچ به عمق حرکت میکنه و سطح از گچ خالی میشه.
ممنون بابت تکمیل کردن جواب سوال.....:gol:

GS-gharoon

عضو جدید
سلام . کسی میتونه این مسئله رو واسه من حل کنه یا راهنمایی کنه که چطوری حلش کنم. ممنون میشم .
Determine the available water for 12 textural classes of agricultural soils.For each textural class determine the particle density and bulk density ,and soil moisture content on weight basis and volume basis at field capacity and permanent wilting point.

تعیین مقدار اب موجود در گیاه برای 12 کلاس بافت خاک . و تعیین چگالی ذرات جامد خاک و چگالی ظاهری و رطوبت خاک بر اساس حجم و وزن در ظرف یت زراعی و نقطه پژمردگی گیاه.

elahe.elahe2

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام . کسی میتونه این مسئله رو واسه من حل کنه یا راهنمایی کنه که چطوری حلش کنم. ممنون میشم .
Determine the available water for 12 textural classes of agricultural soils.For each textural class determine the particle density and bulk density ,and soil moisture content on weight basis and volume basis at field capacity and permanent wilting point.

تعیین مقدار اب موجود در گیاه برای 12 کلاس بافت خاک . و تعیین چگالی ذرات جامد خاک و چگالی ظاهری و رطوبت خاک بر اساس حجم و وزن در ظرف یت زراعی و نقطه پژمردگی گیاه.
سلام منظورت از چگالی ظاهری و...همون Db و Dp؟ اگه این باشه که خود این 2 تا واسه خودشون فرمول دارن!
سوالت دقیقا چیه؟
و در مورد ظرفیت زراعی و نقطه پژمردگیم که میزان رطوبتشون معلومه!

ممنن میشم سوالتو بیشتر توضیح بدی که دقیقا چیشو میخوای بدونی !

آخرین ویرایش:

fadak-zahra

عضو جدید
درخواست کمکدر زمینه آز پیدایش ورده بندی

درخواست کمکدر زمینه آز پیدایش ورده بندی

:)سلام از دوستان خاک شناسی در باره نوشتن گزارش وکار بابرنامه Soil Taxonomy تقاضای کمک داشتم لطفا تا قبل از 6/10باتشکر

GS-gharoon

عضو جدید
خوب کسی جواب من و نداد. منم این مسئله رو بازتر می کنم , شاید یکی دست ما رو گرفت
من می خوام آب قابل دسترس رو (AW) برای 12 نمونه بافت خاک حساب کنم . فکر می کنم همون 12 نمونه که در مثلت بافت خاک هستند .
بعد ار اون می خوام برای هر کدوم از اون 12 تا بافت , چگالی ظاهری خاک و چگالی ذرات خاک (Bulk density & particle density)
و همچنین مقدار جرمی و حجمی رطوبت رو در ظرفیت زراعی (FC) و PWP بدست بیارم .

حالا مشکلات من :
1. من از کجا میتونم جزییات این محاسبان رو پیدا کنم . مثلا نیاز به جرم و حجم آب و خاک دارم . همون جرم و وزن خاک خشک و مرطوب
2. بعد چطور میتونم اون جرم و حجم خاک رو که پیدا کردم ربط بدم و از روشون بافت خاک رو پیدا کنم .
3.مقدار حجم و جرم رطوبت خاک رو چطور در FC و PWP پیدا کنم.

امیدوارم یکی ار دانشمندای اینجا من و کمک کنه . مغزم هنگ کرده

elahe.elahe2

عضو جدید
کاربر ممتاز
حالا مشکلات من :
1. من از کجا میتونم جزییات این محاسبان رو پیدا کنم . مثلا نیاز به جرم و حجم آب و خاک دارم . همون جرم و وزن خاک خشک و مرطوب
2. بعد چطور میتونم اون جرم و حجم خاک رو که پیدا کردم ربط بدم و از روشون بافت خاک رو پیدا کنم .

حالا بهتر شد....
اگه تا فردا صبر کنی میتونم تا حدی کمکت کنم....(البته امیدوارم)

GS-gharoon

عضو جدید
حالا بهتر شد....
اگه تا فردا صبر کنی میتونم تا حدی کمکت کنم....(البته امیدوارم)

سلام
خانم الهه, من همه فرمول ها رو میدونم . فقط مشکل من اینه که دیتیل های نمونه خاک رو ندارم . و همون مشکلاتی که بالا گفتم .. من دقیقا 20 ساعت دیگه باید تحویل بدم اینو. ممنون

elahe.elahe2

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
خانم الهه, من همه فرمول ها رو میدونم . فقط مشکل من اینه که دیتیل های نمونه خاک رو ندارم . و همون مشکلاتی که بالا گفتم .. من دقیقا 20 ساعت دیگه باید تحویل بدم اینو. ممنون

یعنی منظورت اینه حجم و وزن و...کلاس های خاک رو نداری؟
اینو که نمیشه همینجوری تئوری گفت همونطور که خودتم میدونی واسه همه خاکا فرق داره! باید اندازه گیری شه!
حتی اگه جرم خاک مرطوب داشته باشی تا از روش حساب کنی واسه خاک خشک نیاز به آون داری!!!

اگه اینا معلوم شه خیلی راحت از رو درصد شن و سیلت و رس میشه گفت واسه کدوم کلاسه!
مثلا خاکvertisol غنی از رس !
oxisol دارای اکسیدهای آهن و آلومینوم! پس رنگش به علت وجود اکسید آهن قرمز یا قهوه ای تیره میشه و....

GS-gharoon

عضو جدید
خوب کسی جواب من و نداد. منم این مسئله رو بازتر می کنم , شاید یکی دست ما رو گرفت
من می خوام آب قابل دسترس رو (AW) برای 12 نمونه بافت خاک حساب کنم . فکر می کنم همون 12 نمونه که در مثلت بافت خاک هستند .
بعد ار اون می خوام برای هر کدوم از اون 12 تا بافت , چگالی ظاهری خاک و چگالی ذرات خاک (Bulk density & particle density)
و همچنین مقدار جرمی و حجمی رطوبت رو در ظرفیت زراعی (FC) و PWP بدست بیارم .

حالا مشکلات من :

هم اکنون نیازمند یاری سبزتان هستیم!!!!!!

elahe.elahe2

عضو جدید
کاربر ممتاز
هم اکنون نیازمند یاری سبزتان هستیم!!!!!!
جدولا که به دردتون نخورد!!!
جایی رو که معرفی کردم سر زدین؟؟ چیزی دستگیرتون شد؟؟

بازم میگردم اگه پیدا کردم واستون میفرستم...
یکی از دوستان سایتی رو معرفی کردن به اینجام سر بزنین

آخرین ویرایش:

Sinai

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
جدولا که به دردتون نخورد!!!
جایی رو که معرفی کردم سر زدین؟؟ چیزی دستگیرتون شد؟؟

بازم میگردم اگه پیدا کردم واستون میفرستم...
یکی از دوستان سایتی رو معرفی کردن به اینجام سر بزنین

سلام خانم مهندس

مشکلش حل شد این علی آقا، دوتا پروژه داشت یکی همین سوال که اینجا اعلام کرد یکی هم پروژه ی با یک نرم افزار تخصصی آبیاری بود ، خدارو شکر پروژه نرم افزارش انجام شد دیگه نیازی به حل این مسئله نداره،وگرنه کل این باشگاه و خراب میکرد.
خداروشکر این دوستان فقط مشکل دارند یادی از ما میکنند ، خیالتون جمع باشه چند روز دیگه با یک پروژه جدید پیداش میشه :biggrin:

elahe.elahe2

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خانم مهندس

مشکلش حل شد این علی آقا، دوتا پروژه داشت یکی همین سوال که اینجا اعلام کرد یکی هم پروژه ی با یک نرم افزار تخصصی آبیاری بود ، خدارو شکر پروژه نرم افزارش انجام شد دیگه نیازی به حل این مسئله نداره،وگرنه کل این باشگاه و خراب میکرد.
خداروشکر این دوستان فقط مشکل دارند یادی از ما میکنند ، خیالتون جمع باشه چند روز دیگه با یک پروژه جدید پیداش میشه :biggrin:

:surprised: آها ...میگم چرا دیگه اینورا نمیان!!
خب خدارو شکر که پروژشون انجام شده...چون به ظاهر خیلی عجله داشتن....

Sinai

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
:surprised: آها ...میگم چرا دیگه اینورا نمیان!!
خب خدارو شکر که پروژشون انجام شده...چون به ظاهر خیلی عجله داشتن....

آره دیگه.
منم حالم گرفته شد. نمیدونم چرا هرکی مشکل داره میاد.هیچکی مارو دوست نداره خانم مهندس

GS-gharoon

عضو جدید
سلام خانم مهندس

سلام داداش. نه اینطورام نیست. من نبودم . امتحان داشتم .
من امروز آمدم به اینجا سر زدم . قربونتون برم دوستای گلم

azadeh kia

عضو جدید
سوپر جاذب

سوپر جاذب

سلام به همه دوستان. من میخوام 1 مقاله در باره عملکرد سوپر جاذب بر روی فرسایش آبی یا بادی بنویسم مطلب در باره این اثر کم دارم اگه امکان داره کمکم کنید :smile: