سوال و درخواست مطلب خاک شناسی

mohjab

عضو جدید
راهنمایی

راهنمایی

سلام
در گزارش نقشه خاک چه مطالبی باید ذکر شود؟

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام
در گزارش نقشه خاک چه مطالبی باید ذکر شود؟

سلام
عجب سوال کلی و حجیمی پرسیدین!
بستگی به نوع نقشه و هدف مطالعاتی شما داره... از تاکسونومی خاک و رژیم رطوبتی و حرارتی تا روابط خاک با توپوگرافی و سنگ مادر و خصوصیات شیمیایی و فیزیکی خاک میتونه از پارامترهای تعریف کننده در نقشه باشه...
مثلا نقشه خاکشناسی که در مطالعات نفت و گاز کاربرد د اره یه جوره و نقشه حاصلخیزی خاک یه چیز دیگه.
بعد از اینا گذشته با گسترش تکنولوژی ریموت سنسینک(سنجش از راه دور)که با ماهواره انجام میشه یه انقلابی در نقشه برداری به ویژه نقشه های خاک صورت گرفته....کلا بحث پیچیده ایه

taranom20

عضو جدید
مقاله در مورد تاثیر کودهای مایکوریزا بر روی گندم

مقاله در مورد تاثیر کودهای مایکوریزا بر روی گندم

سلام به همه دوستان عزیز.:gol:
از این به بعد هر گونه در خواست اعم از سوال های مختلف،کتاب،منبع،سایت و ... در مورد مسائل مربوط به خاک شناسی را توی این تاپیک مطرح کنین و منتظر جواب توی همین تاپیک از طرف دوستان باشین.
دوستان عزیز لطف کنین جواب هاتونو را به صورت نقل قول بگین تا مشخص بشه مربوط به کدوم پست و چه شخصی هست.
لطفا تاپیک جدا برای هر گونه سوالی تشکیل ندین و همین طور توی تاپیک های مختلف یه سوال رو عنوان نکنین.

ممنون از همکاریتون:gol:

با سلام چند مقاله در مورد تاثیر کودهای مایکوریزا در گندم میخواستم ممنون از شما

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان خوبم
به مقاله یا تحقیق یا پروژه ای با موضوع «اثرات شوری بر خصوصیات خاک» نیاز دارم
از دوستان و اساتید محترم خواهش میکنم که به من کمک کنند .
لطفا زودتر
باتشکر

سلام. این دو مقاله به شما کمک می کنه!:gol:

پیوست ها

• شوری خاک.pdf
    276.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 39113900107.pdf
    256.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با سلام آیا مطلبی در خصوص آلودگی های خاک توسط مواد رادیواکتیو و یا پسماندهای شیمیایی و دیگر در مورد ریزگردها دارید؟ ممنون میشم کمکم کنید​

سلام. این تاپیک به شما کمک می کنه!:gol:

آلودگی خاک

a.sepehri

عضو جدید
کمک لطفا

کمک لطفا

دوستان عزیز من مهمانم تو این قسمت میخواستم بدونم کسی میتونه نمونه خاک واسم آزمایش کنه لطفا as.sepehri62@yahoo.com

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
دوستان عزیز من مهمانم تو این قسمت میخواستم بدونم کسی میتونه نمونه خاک واسم آزمایش کنه لطفا as.sepehri62@yahoo.com

با سازمان یا مدیریت جهاد کشاورزی استان یا شهرستانتون تماس بگیرید و آدرس یه آزمایشگاه معتبر رو بپرسید

sorood parnian

کاربر بیش فعال
سلام
من به اطلاعات بافت خاک استان بوشهر نیاز دارم
بعد از جستجوهای زیاد بالاخره موفق شدم از سایت بانک اشتراک گذاری جغرافیا نقشه لایه خاک کل کشور رو دانلود کنم ولی متاسفانه لایه های خاک با نماد هایی معرفی شدند که تعریف و توصیف اونها ذکر نشده به عنوان مثال IIIA از دوستان میخوام اگر میدونن این نماد ها در چه جداولی تعریف شده یا بر چه اساسی هست راهنمایی بفرمایند
این هم لینک صفحه لایه خاک قابل دانلود http://geographybank.blogfa.com/post-66.aspx
البته نقشه کاربری اراضی رو هم در اختیار دارم که انواع خاک رو بر اساس روش فائو ذکر کرده ولی من به اطلاعات بافت خاک نیاز دارم .
اگر کسی رو می شناسید که میتونه این اطلاعات رو در اختیارم بذاره لطف کنید معرفی کنید
با تشکر

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
بعد از جستجوهای زیاد بالاخره موفق شدم از سایت بانک اشتراک گذاری جغرافیا نقشه لایه خاک کل کشور رو دانلود کنم ولی متاسفانه لایه های خاک با نماد هایی معرفی شدند که تعریف و توصیف اونها ذکر نشده به عنوان مثال IIIA از دوستان میخوام اگر میدونن این نماد ها در چه جداولی تعریف شده یا بر چه اساسی هست راهنمایی بفرمایند
این هم لینک صفحه لایه خاک قابل دانلود http://geographybank.blogfa.com/post-66.aspx
البته نقشه کاربری اراضی رو هم در اختیار دارم که انواع خاک رو بر اساس روش فائو ذکر کرده ولی من به اطلاعات بافت خاک نیاز دارم .
اگر کسی رو می شناسید که میتونه این اطلاعات رو در اختیارم بذاره لطف کنید معرفی کنید
با تشکر

به جهاد کشاورزی شهرتون مراجعه کنید در اختایرتون قرار میدن.. نه نشد.. برید یکی از روستاهای شهرتون.. از جهاد کشاورزی روستایی کمک بگیرید.. زودتر به جواب میرسید...

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام
با تشکر

به جهاد کشاورزی شهرتون مراجعه کنید در اختایرتون قرار میدن.. نه نشد.. برید یکی از روستاهای شهرتون.. از جهاد کشاورزی روستایی کمک بگیرید.. زودتر به جواب میرسید...

این اطلاعات در خیلی استانها در جهاد کشاورزی متاسفانه موجود نیس....

پیشنهادم اینه که به یه آزمایشگاه تجزیه خاک توی استان یا شهرتون مراجعه کنید...اونها به لحاظ اینکه در بطن کار هستن بهتر میتونن کمکتون کنن

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
با تشکر

اینم یه بررسی کن... شاید به دردت خورد ..

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/attach/pdf.gif آزمایشات مکانیک خاک.pdf (544.6 كيلو بايت)

ولی همونطور که دوستمون گفتن به یکی از ازمایشات تجزیه خاک مراجعه کنید خیلی خوب راهنماییتون میکنن..

sorood parnian

کاربر بیش فعال
ممنون از راهنماییهاتون دوستان
آزمایشگاه تجزیه خاک در کرج میشناسید آدرسش رو در اختیارم قرار بدید من آشنایی ندارم رشته ام زمین شناسی هست

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون از راهنماییهاتون دوستان
آزمایشگاه تجزیه خاک در کرج میشناسید آدرسش رو در اختیارم قرار بدید من آشنایی ندارم رشته ام زمین شناسی هست

مراجعه کنید.. به گیاهشناسی ایران. پیش خانوم سفید کن. راهنماییتون میکنن.. ادرش در پیکان شهره. ادرس دقیق ترشو سرچ کن بدست میاری... یا برو پیش اقای رضایی.. راهنماییتون میکنن..

sorood parnian

کاربر بیش فعال
سازمانی با نامی که گفتید پیدا نکردم در پیکان شهر سازمان جنگلها و مراتع کشور هستش این سازمان اطلاعات خاک رو داره و با نامه از دانشگاه در اختیار میذاره

eskandar17

عضو جدید
اسپکتروفتومتر(جهت اندازه گیری سیلیس،اهن،الومینیوم،تیتان،منگان و...)فلیم فتومتر (سدیم وپتاسیم ) وروشهای مختلف گراویمتری وتیترسنجی که با بورت های معمولی اندازه گیری میشه

دوست عزیز لطفا بیشتر توضیح بدید این اسپکتروفتومتر دقیقا چی هست کارش چیه اندازه اش چه قدری هست قیمتش چقدر هست

eskandar17

عضو جدید
سلام به همگی دوستان گل
دوستان میخواستم بدونم چطوری میشه خاک رو خودمون انالیز کنیم
یعنی بفهمیم چه قدر سیلیس داره چه قدر اهن داره کلا بتونیم مواد تشکیل دهنده خاک رو تشخیص بدیم
مثلا برای پیدا کردن معدن باید چکار کرد
از کجا میشه تشخیص داد خاک الوده به چند درصد طلا هست
ودرمورد رنگ خاک هم اگر اطلاعات دقیقی دارین ممنون میشم اگر راهنمایی کنیدبه خصوص درمورد رنگ خاک هایی اغشته به تیکه های طلا
ممنون وموفق باشید

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام به همگی دوستان گل
دوستان میخواستم بدونم چطوری میشه خاک رو خودمون انالیز کنیم
یعنی بفهمیم چه قدر سیلیس داره چه قدر اهن داره کلا بتونیم مواد تشکیل دهنده خاک رو تشخیص بدیم
مثلا برای پیدا کردن معدن باید چکار کرد
از کجا میشه تشخیص داد خاک الوده به چند درصد طلا هست
ودرمورد رنگ خاک هم اگر اطلاعات دقیقی دارین ممنون میشم اگر راهنمایی کنیدبه خصوص درمورد رنگ خاک هایی اغشته به تیکه های طلا
ممنون وموفق باشید

دوست گل ترمون!! یهو بفرمایید دنبال معدن طلا هستین خلاص...:biggrin:

boy68

عضو جدید
سولفات منیزیم

سولفات منیزیم

سلام
بچه ها نظرتون در مورد تولید سولفات منیزیم چی هست ؟ مصرفش چقدره ؟

قابلیت تولید این محصول رو دارم به نظرتون میشه راحت براش مشتری پیدا کرد ؟

eskandar17

عضو جدید
دوست گل ترمون!! یهو بفرمایید دنبال معدن طلا هستین خلاص...:biggrin:

دوست عزیز ما در ایران خاک هایی که اغشته به طلا باشن زیاد داریم ولی خرجش به دخلش نمیارزه ودولت رهاشون کرده به این دلیل که هزینه به دست اوردنش خیلی بیشتره
منم یه جورایی دنبال معدن هستم حالا طلا یا هرچیز ولی دوست دارم بدونم خاک های اغشته به طلا چه نوع رنگی دارند ونوعشون دقیقا چه طوری میشه
یا میگن معدن هایی از طلا که طلای خالص زیادی دارند از خودشون یه نوع گاز سمی تولید میکنند که روی رنگ خاک تاثیر فراوانی داره ممنون میشم اگر کسی اطلاعاتی داره واسمpmکنه ممنون

amir273

عضو جدید
ارزیابی اراضی

ارزیابی اراضی

3تا سوال دارم لطفا جواب دهید.

1-مشکلات ارزیابی اراضی در ایران؟

2-تخمین پتانسیل تولید خالص به چه منظوری انجام میشود؟

3-ایا ارزیابی اراضی میتواند در برنامه ریزی مدون در بخش کشاوری نقش داشته باشد توضیح دهید؟

tahere nasehi

عضو جدید
سلام من یه سری مطالب راجع به سوپر جاذب میخوام مثلا تاثیرش روی نفوذ ،ضریب ابگذری و...اگه کمکم کنین ممنون میشم....کسی یه نمونه تحقیق در این مورد نداره کمکم کنه؟

soil.86

عضو جدید
سلام به همه ی دوستان
برای پیدا کردن یه موضوع خوب برای پایان نامه ام کمک میخوام .... خودم چطوری میتونم یه موضوع خوب پیدا کنم؟ اگه سایتی رو میشناسید یا مطلبی دارید که کمکم کنه ممنون میشم بهم بگید...ارشد خاک میخونم دنبال یه موضوع خوب میگردم برای گرایش فیزیک و حفاظت .... البته بگم لقمه اماده نمی خوام فقط راهنمایی ... ممنون

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام به همه ی دوستان
برای پیدا کردن یه موضوع خوب برای پایان نامه ام کمک میخوام .... خودم چطوری میتونم یه موضوع خوب پیدا کنم؟ اگه سایتی رو میشناسید یا مطلبی دارید که کمکم کنه ممنون میشم بهم بگید...ارشد خاک میخونم دنبال یه موضوع خوب میگردم برای گرایش فیزیک و حفاظت .... البته بگم لقمه اماده نمی خوام فقط راهنمایی ... ممنون

سلام
اگه میخواید زحماتتون کاربردی باشه نقش مصرف کودهای فسفاته روی ساختمان خاک و تبعات بعدی اون در بافتهای مختلف خاک و ارتباط اون با میزان موادآلی رو بررسی کنید

f....o

عضو جدید
ارزیابی اراضی

ارزیابی اراضی

سلام دوستان خاک شناس نیاز شدید به کتاب دکتر ایوبی ارزیابی اراضی (کاربری کشاورزی و منابع طبیعی) دارم کسی واسه دانلود داره؟:cry:

4989449

عضو جدید
سلام من دانشجوی رشته منابع طبیعی هستم برای تحقیق مربوط به درس حفاظت خاک یه موضوع خوب میخوام لطفا راهنماییم کنید.ممنون

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
سلام من دانشجوی رشته منابع طبیعی هستم برای تحقیق مربوط به درس حفاظت خاک یه موضوع خوب میخوام لطفا راهنماییم کنید.ممنون

سلام
نقش گیاهان پوششی در حفاظت خاک
:gol: