سوال و درخواست مطلب خاک شناسی

dlnia

عضو جدید
سلام مهندس
اگه امکان داره گزارش کار درس کیفیت آب رو واسم بذار واقعا ممنون میشم.خیلی واجبه......

dlnia

عضو جدید
گزارش کار کیفیت آب رشته مهندسی خاک saman.abdollahi0914@gmail.comواسم ارسال کنید

گزارش کار کیفیت آب رشته مهندسی خاک saman.abdollahi0914@gmail.comواسم ارسال کنید

saman.abdollahi0914@gmail.comواسم ارسال کنید

:cry:

arsenal1400

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز

مطالبی در مورد پتانسیل اکسایش-کاهش خاک (Eh) و شرایط نمونه برداری برای اندازه گیری و چگونگی اندازه گیری این پارامتر رو می خواستم. خیلی فوریه لطفا کمککککککککککککککک

سحر*

عضو جدید
سلام افسون جون . خسته نباشی.میتونی واسم مراحل اندازه گیری عناصر کم مصرف و پرمصرف خاک بذاری.مرسی

arsenal1400

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز

مطالبی در مورد پتانسیل اکسایش-کاهش خاک (Eh) و شرایط نمونه برداری برای اندازه گیری و چگونگی اندازه گیری این پارامتر رو می خواستم. خیلی فوریه لطفا کمککککککککککککککک

کسی نبود مارا یاری دهد؟؟؟

elahe.elahe2

عضو جدید
کاربر ممتاز
براي درخت گردو چهخاكي خوبه؟

در چاله هایی که نهال گردو در آنها کاشته میشه باید بعداز حفر چاله خاک اون رو از انواع کودهای حیوانی و شیمیایی غنی کرد.هر چه عمق وقطر چاله ها بیشتر باشه بهتره!
معمولا باید چاله هایی به عمق وقطر 1-2متر حفر کرد.وخاک مناسب وغنی شده داخل آن ریخت.بهتر این کار چند ماه یا سال قبل ازکاشت نهال گردو در آن صورت بگیره.بعد از کاشت نهال گردو در چاله ها میتونیم در فصل بهار وتابستان سطح خاک اطراف نهال درخت گردو رو با برگهای پوسیده یا باقی مانده گیاهان مث کاه وکلش گندم بپوشونیم. تا از تبخیر و هدر رفتن آب جلوگیری کنیم وخاک پای طوقه اصلاح بشه!

MehD1979

متخصص زراعت و اگرواکولوژی
کاربر ممتاز
HLO///ای وای من///

HLO///ای وای من///

قبل از کاشت نهال گردو باید نیرو بنیه یخاک از لحاظ عناصر خاک مانند:ازت-پتاسیم-فسفر-آهن-روی-مس-منگنزوکلسیم و...که توسط کارشناسان تعیین میشودغنی شود.این عناصر بایستی همراه خاک مخلوط ودر چاله های حفر شده ریخته شود.نوع کود ومیزان آن بستگی به نوع خاک دارد.تقویت خاک قبل از کشت بسیار مفید ودر رشد درخت مؤثر است.وچون درخت گردو در سالهای اولیه رشد وریشه بندی زیادی دارد کودهای آلی (کود حیوانی)بایستی همراه کودهای شیمیایی در زمستان بصورت چال کوددر سایه انداز درخت داده شود.چال کود گودالی به عمق یک متر وعرض 40سانتیمتر وبطول یک متر است.که در سایه انداز درخت حفر می گردد.برای یک درخت 15 ساله گردو یک کیلو گرم سولفات پتاسیم 500گرم سولفاتروی 500گرم سولفات آهن روی کودهای آلی(حیوانی)ریخته وباقیمانده ی چاله را با برگهای خشک پر میکنند وروی آنها خاک مرغوب میریزند.کودهای ازته شامل نیترات واوره می باشد.که در دو نوبت به درخت گردو داده میشوند.چنانچه از نظر کمبود آب محدودیت نباشد.در نوبت اول در
اسفند ماه مقدار 300گرم نیترات آمونیم ودر اوایل خرداد ماه هم 300گرم نیترات آمونیاک به درختان داده میشود.:w08::w08::w08:

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
خاک مناسب درخت گردو:

خاک مناسب درخت گردو:

خاک مناسب کاشت نهال گردو:
در چاله هایی که نهال گردو در آنها کاشته میشود بایستی بعداز حفر چاله خاک آن را از انواع کودهای حیوانی و شیمیایی غنی کرد.هر چه عمق وقطر چاله ها بیشتر باشد بهتر است.اما معمولا باید چاله هایی به عمق وقطر 1-2متر حفر کرد.وخاک مناسب وغنی شده داخل آن ریخت.بهتر است این کار چند ماه یا سال قبل ازکاشت نهال گردو در آن صورت گیرد.بعد از کاشت نهال گردو در چاله ها میتوانیم در فصل بهار وتابستان سطح خاک اطراف نهال درخت گردورا با برگهای پوسیده یا باقی مانده گیاهان مانند کاه وکلش گندم بپوشانیم. تا از تبخیر و هدر رفتن آب جلوگیری کنیم وخاک پای طوقه اصلاح شود.
کود دهی درخت گردو:
قبل از کاشت نهال گردو باید نیرو بنیه خاک از لحاظ عناصر خاک مانند:ازت-پتاسیم-فسفر-آهن-روی-مس-منگنزوکلسیم و...که توسط کارشناسان تعیین میشودغنی شود.این عناصر بایستی همراه خاک مخلوط ودر چاله های حفر شده ریخته شود.نوع کود ومیزان آن بستگی به نوع خاک دارد.تقویت خاک قبل از کشت بسیار مفید ودر رشد درخت مؤثر است.وچون درخت گردو در سالهای اولیه رشد وریشه بندی زیادی دارد می توان از تقویت کننده هایی برای افزایش رشد ریشه نهال استفاده نمود . یکی از این ترکیبات بیورادیکانت می باشد که باعث تحریک رشد ریشه و در نتیجه افزایش جذب آب و مواد غذایی می گردد . ترکیب بیورادیکانت شامل اسید های آمینه ، نیتروژن ، آهن ، منگنز ، روی ، بر و مولیبدن بوده و در افزایش رشد ریشه درخت موثر می باشد .
کودهای آلی (کود حیوانی)بایستی همراه کودهای شیمیایی در زمستان بصورت چال کود در سایه انداز درخت داده شود.چال کود گودالی به عمق یک متر وعرض 40سانتیمتر وبطول یک متر است.که در سایه انداز درخت حفر می گردد.برای یک درخت 15 ساله گردو یک کیلو گرم سولفات پتاسیم 500گرم سولفات روی 500گرم سولفات آهن روی کودهای آلی(حیوانی)ریخته وباقیمانده ی چاله را با برگهای خشک پر میکنند وروی آنها خاک مرغوب میریزند.کودهای ازته شامل نیترات واوره می باشد.که در دو نوبت به درخت گردو داده میشوند.چنانچه از نظر کمبود آب محدودیت نباشد.در نوبت اول درhttp://www.keepmyfile.com/image/4a184a2300736 http://www.keepmyfile.com/image/4a184a2300736 اسفند ماه مقدار 300گرم نیترات آمونیم ودر اوایل خرداد ماه هم 300گرم نیترات آمونیاک به درختان داده میشود.

WWW.Dalin.ir

mohsen_blid

عضو جدید
ساخت دریاچه مصنوعی

ساخت دریاچه مصنوعی

سلام دوستان
یه سوال دارم
برای ساخت ابگیر و دریاچه مصنوعی از چه خاکی استفاده می کنن تا اب رو در سطح نگه دارن و جلوی پایین رفتن اب رو می گیرن
میشه در این مورد اطلاعات بدید
من گوگل و یاهو رو هر چی درباره دریاچه های مصنوعی گشتم همش خبر مال کرج و تهران و پارک چیتگر بود
ممنون میشم راهنماییم کنید

من رشته ام نیست ولی شنیدم از خاک رس
چون وقتی اب بهش میخوره گل سفتی میشه که اب نمیتونه ازش رد بشه

توی بعضی روستاهای شما مردم سقف بامشون رو از خاک رس درست میکنند تا هنگام بارش باران اب چکه نکنه

پس خاک رس فکر کنم گزینه اول باشه

باز هم ممکنه اهل فن و رشته های مربوطه بهتر توضیح بدن

maten110

عضو جدید
سلام دوستان ممنون میشم در مورد اثرات ورود سموم به خاک سایت یا جزوه ،پایان نامه و هر چی که دارید بهم معرفی کنید ممنونم بسیار

faeghe_v

عضو جدید
موضوع پايان نامه

موضوع پايان نامه

:)سلام به همه دوستان خاكي.من دنبال موضوع واسه پايان نامم مي گردم.از پيشنهادات شما هم استقبال خواهم كرد!!خواهش مي كنم كمكم كنين.ترجيحا موضوع در گرايش شيمي خاك و الودگي باشه.ممنون

sanaie84

عضو جدید
سلام
در راستای گوش دادن به پیام شما من در موارد زیر احتیاج به راهنمایی دارم:
1- جزوات کنکور ارشد گرایش علوم خاک رو از کجا میشه گیر آورد؟ جزوات معتبر
2- افراد برتر کنکور توی درسای مختلف درصداشون به چه صورته؟
3- از فصول مختلف دروس ارشد چند درصد توی کنکور میاد (مثلا در مورد درس فیزیک خاک فصل فلان معمولا 3 تا سوال میاد و ...)
4- خلاصه هر اطلاعات دیگه‌ای که دوستان دارند که بدرد کنکور ارشد میخوره بدن ممنون میشم
با تشکر

elahe.elahe2

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
در راستای گوش دادن به پیام شما من در موارد زیر احتیاج به راهنمایی دارم:
1- جزوات کنکور ارشد گرایش علوم خاک رو از کجا میشه گیر آورد؟ جزوات معتبر
2- افراد برتر کنکور توی درسای مختلف درصداشون به چه صورته؟
3- از فصول مختلف دروس ارشد چند درصد توی کنکور میاد (مثلا در مورد درس فیزیک خاک فصل فلان معمولا 3 تا سوال میاد و ...)
4- خلاصه هر اطلاعات دیگه‌ای که دوستان دارند که بدرد کنکور ارشد میخوره بدن ممنون میشم
با تشکر

سلام.
در مورد سوال اول که از کجا میتونی جزوات رو تهیه کنی:
معمولا تو دانشگاه این جزوات از کسایی که سال قبلش ارشد داشتن دست به دست میگرده...
و یا نه کسایی هستن که این جزوات رو میفروشن(که درصد دومی معمولا بیشتره)

در مورد بقیه سوالا هم تا 2 شنبه سعی میکنم اطلاعات دقیق رو بزارم همین جا....

MehD1979

کاربر ممتاز
:)سلام به همه دوستان خاكي.من دنبال موضوع واسه پايان نامم مي گردم.از پيشنهادات شما هم استقبال خواهم كرد!!خواهش مي كنم كمكم كنين.ترجيحا موضوع در گرايش شيمي خاك و الودگي باشه.ممنون

سلام//بنظرم روی اسید هیومیک و اسید فولیک در خاکهای آلوده به عناصر سنگین بمنظور روش اصلاحی کار کنید//
ماده آزمایشی//تیمارها//محل اجرای طرح//زمینه های علاقتون اینها رو بگید
منم فکر میکنم و سعی میکنم زود یه عنوان خوب براتون پیدا کنم//
که با استاد راهنماتون درمیون بذارید//

آخرین ویرایش:

MehD1979

کاربر ممتاز
سلام دوستان ممنون میشم در مورد اثرات ورود سموم به خاک سایت یا جزوه ،پایان نامه و هر چی که دارید بهم معرفی کنید ممنونم بسیار

elahe.elahe2

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
با تشکر

اینا سرفصل های منابع کنکور ارشد سال قبل بود...که فک نمیکنم امسال چندان فرقی کرده باشه:

شیمی خاک: فاز جامد و تبادل کاتیونی و اصول شیمب
هوازدگی و تکامل خاک و بقای آنیونی مولکولی

فیزیک خاک: بافت و ساختمان خاک - روابط وزنی و حجمی -تشکیل خاک - و دیگر عوارض فیزیکی خاک
روابط آب و خاک(رطوبت وزنی و حجمی - حرکت آب و خاک و منحنی رطوبتی خاک)
هوای خاک - دما و رنگ خاک

بیولوژی خاک:
مباحث متفرقه بیولوژِی خاک و جانوران خاک
قارچ های خاک و اکتینومیست ها - باکتری ها و جلبک ها - فرآیند بیوشیمیایی خاک و همزیستی گیاهان با موجودات خاک

پیدایش و رده بندی خاک:
تعاریف و مباحث متفرقه زمین شناسی و کانی های خاک در فرآیند هوادیدگی
عوامل خاکسازی و فرتیندهای پدوژنی و رژیم رطوبتی و حرارتی خاک
علایم مورد استفاده در رده بندی و مشخصات افق های خاک
رده بندی جدید خاکها و مشخصات و پراکنش رده های مختلف

فرسایش و حفاظت خاک:
فرسایش و حفاظت خاک
محاسبات مربوط به میزان فرسایش و تخمین رواناب...
روش های مبارزه با فرسایش آبی و فرسایش بادی و ...

در کنکور پارسال که خارج از این مباحث چیزه دیگه ای نبود...
و از رتبه های برتر دانشگاهمون که تک رقمی بودن سوال کردم : کتاب تست مورد استفادشون دیباگران بوده....
موفق باشید

elahe.elahe2

عضو جدید
کاربر ممتاز
دقیقا چی رو میخوای بگو اون مطلب رو واست بزارم....همهش زیاده نمیشه یجا گذاش...:confused:

azita kh

عضو جدید
روش های تثبیت خاک

روش های تثبیت خاک

سلام مهندس
باید در مورد روش های تثبیت خاک یک ارایه آماده کنم اگه میشه کمکم کنین.

00farzaneh

عضو جدید
هوا اقليم + خاك شناسي

هوا اقليم + خاك شناسي

سلام دوستان
يه موضوع پروژه براي هوا اقليم مي خوام كه مربوط به خاك شناسي باشه و منابع اش هم خوب باشه نظر شما چيه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
خواهشا كمكم كنيد من از بس كه فكر كردم خسته شدم.:razz::question::crying:

elahe.elahe2

عضو جدید
کاربر ممتاز
برا ما موضوشو خود استاد تعیین کرده بود...
تقریبا موضوع هممون یکی بود اما تو شهرای مختلف!

برو سایت هواشناسی کشور یه شهری رو انتخاب کن بعد از اونجا میزان بارش و نوع خاک و... بدست بیار و همه رو روی نمودار تفسیر کن...
و در نهایت از همون چند تا داده خام یه پروژه کامل بنویس...واسه مقدمه شم خیلی راحت میتونی از فایلای pdf موجود توی گوگل استفاده کنی...

mohsen_blid

عضو جدید
کاهش و یا افزایش اسید خاک

کاهش و یا افزایش اسید خاک

سلام دوستان
سوالم اینه که چطور میشه اسید خاک محلی را کم یا زیاد کرد ؟

elahe.elahe2

عضو جدید
کاربر ممتاز
در نواحی که مرطوی هستند و یا بارون بصورت مداوم می باره خاک معمولا شسته میشه و در اثر شستشوی خاک عناصری مقل سدیم -پتاسیم - یا کلسیم از خاک دور میشه و یونهایی مثل یونهای H جای اون رو میگیره و ph خاک با افزایش غلظت H کم میشه.

اضافه کردن مقدار زیادی از کودهای دارای یون H مثل اوره یا نیترات آمونیوم و سولفات آمونیوم باعث افت PH خاک میشه !(اسیدی کردن خاک محلی)

در خاکهای هم که قلیایی هستند مقدار نمک زیاده در کل بالا بودن نمک باعث افزایش PH میشه و بر میزان محلول بودن املاح و جذب عناصر در خاک اثر میزاره بنابراین بهتره به طور عملی و با افزایش نمک خاک ، خاک رو قلیایی نکنیم بلکه با کم و زیاد کردن مقدار کودهایی که تو سطر سوم گفته شد یه Range مناسب رشدی رو برای گیاه و خاک بوجود بیاری...

که میزان این کودها هم باید بعد تجزیه خاک مشخص شه...چون اگه بیش از حد استفاده کنی امکان اینکه خاک رو شور کنه بالاس;)