سوال و درخواست مطالب گیاهان داروئی

سوال و درخواست مطالب گیاهان داروئی

• برای عموم بازدیدکنندگان سایت مهندسان مطرح شده است

رای: 0 0.0%
  • میوه کجای ایران کشت می شود.

رای: 0 0.0%

• مجموع رای دهندگان
    0
وضعیت
موضوع بسته شده است.

افس

عضو جدید
کمک

کمک

من مقاله در مورد اثر ضد باکتریایی مواد موثره گیاهان دارویی و اینکه کدوم گیاهان بیشترین اثر ضد باکتریایی دارد. با تشکر

m.maz

عضو
ضمن عرض سلام خدمت دوستان
در زمینه استفاده صنعتی از سیالات فوق بحرانی در صنایع کشورمان چه اطلاعاتی دارید ؟
با تشکر

MehD1979

متخصص زراعت و اگرواکولوژی
کاربر ممتاز
ضمن عرض سلام خدمت دوستان
در زمینه استفاده صنعتی از سیالات فوق بحرانی در صنایع کشورمان چه اطلاعاتی دارید ؟
با تشکر

سلام
یکي از روشهاي جديد که در چند دهه اخير براي تخليص مواد اوليه و محصولات پيشنهاد شده،استخراج به وسيله سيالات فوق بحراني( upercritical fluid ) است. در اين روش جداسازي، از يک گاز متراکم در حالت فوق بحراني -يعني سيالي تحت شرايط دما و فشاري بالاتر از مقادير بحراني به عنوان حلال استفاده ميشود از آنجايي که در فرايندهاي استخراج با SCF فشار بالاتر از فشار بحراني ميباشد،برخلاف عمليات هاي انجام شده در فاز مايع،فشار متغير ،در کنترل فرايند موثراست.سيالات فوق بحراني از نظر خواص انتقالي،مانند گازها (نفوذپذيري بالا و سيکوزيته کم)واز نظر قدرت حلاليت ،شبيه حلال هاي مايع هستند.با توجه به اين خواص،سيالات فوق بحراني براي گستره وسيعي از مواد در خالص سازي،استخراج و تفکيک استفاده ميشوند.

در صنایع غذایی، شیمیایی... کاربرد وسیعی داره.

m.maz

عضو
با تشکر از آقا مهدی
آیا شرکتهایی را می شناسید که در حال استفاده صنعتی از این تکنولوژی باشند ؟

AnA24

عضو جدید
تفاوت کودمرغی تخم گذاروگوشتی

تفاوت کودمرغی تخم گذاروگوشتی

سلام دوستان میدونین تفاوت کودمرغی تخم گذارومرغ گوشتی چیه ؟؟؟اگرچه بعضیها ازکودمرغی تخم گذار استفاده میکنن ومیگن مقدارآهک خاک رو کم میکنه وقدرت نفوذریشه درخاک بیشترمیشه امابه نظرمن کلسیم موجوددرآهک برعکس باعث تشکیل خاکدانه میشه ودرواقع این سدیمه که میتونه خاک رومتراکم کنه وازنفوذریشه درخاک جلوگیری کنه ...........میخوام بدونم نظرشماچیه؟

MehD1979

متخصص زراعت و اگرواکولوژی
کاربر ممتاز
سلام دوستان میدونین تفاوت کودمرغی تخم گذارومرغ گوشتی چیه ؟؟؟اگرچه بعضیها ازکودمرغی تخم گذار استفاده میکنن ومیگن مقدارآهک خاک رو کم میکنه وقدرت نفوذریشه درخاک بیشترمیشه امابه نظرمن کلسیم موجوددرآهک برعکس باعث تشکیل خاکدانه میشه ودرواقع این سدیمه که میتونه خاک رومتراکم کنه وازنفوذریشه درخاک جلوگیری کنه ...........میخوام بدونم نظرشماچیه؟

در گوشتی بعلت تفاوت در نوع تغذیه قویتر می باشد.

AnA24

عضو جدید
میشه بیشترتوضیح بدین هرجاخوندم کودمرغی تخم گذاروترجیح داده بودن امانمیدونم چرا؟؟

faride27

عضو جدید
مشاهده پیوست biobook2.rar
من مقاله در مورد اثر ضد باکتریایی مواد موثره گیاهان دارویی و اینکه کدوم گیاهان بیشترین اثر ضد باکتریایی دارد. با تشکر

سلام خدمت دوست گرامی
مقاله ای که در مورد اثرات باکتریایی تمام گیاهان اطلاعاتی داشته باشه وجود ندارد.اما مقالاتی هست که فقط در مورد یک یا چند گیاه اطلاعاتی در اختیار شما بزاره.یک مجموعه خلاصه مقالات برای شما میگذارم امیدوارم کمکتون کنه.بهتره دنبال مقالاتی که در مورد یک یا چند گیاه خاص و پرمصرفه بگردید.برای این کار در گوگل در قسمت جستجوی پیشرفته ساختار PDF رو انتخاب و عنوان مورد نظر رو هم تایپ کنید.مقالات کاملی رو در اختیارتون میزاره

nafise_3000

عضو جدید
کسی درباره حنا و وسمه اطلاعاتی داره؟

کسی درباره حنا و وسمه اطلاعاتی داره؟

درباره حنا و وسمه توضیح میخواستم
ممنون

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
برام يه سوال پيش اومده اين سوال چه ربطي به گياهان دارويي داره؟

nafise_3000

عضو جدید
درباره حنا و وسمه اطلاعاتی میخواستم

درباره حنا و وسمه اطلاعاتی میخواستم

درباره حنا و وسمه توضیح میخواستم
ساختار شیمیایی و ....

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
وسمةhttp://www.www.www.iran-eng.ir/image/fa/more.gif نشانه های اختصاری
وسمة. [ وَ م َ / وَ س ِ م َ ] (ع اِ) حنای مجنون . ۞ کتم . (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء). خطر. (منتهی الارب ). گیاهی است برگش شبیه برگ مورْد و ساقش غیرمجوف و ثمرش به قدر فلفلی و بعد از رسیدن سیاه گردد و بدان ابرو و موی را خضاب کنند و در آن قوه ٔ محلله باشد، یا آن برگ نیل است . (منتهی الارب ) (آنندراج ). برگ نیل . (مهذب الاسماء). گیاهی که آن را رنگ و بشکول و خطر و کتم نیز گویند. (از ناظم الاطباء). برگ نیل ، و تیره از صفات ، و دود و زهر از تشبیهات اوست ، و با لفظ بستن و پیوستن و زدن و کشیدن به معنی مستعمل . (بهار عجم ) (آنندراج ). ورق نیل . (قاموس ) (جهانگیری ) (مهذب الاسماء). عظلم . (منتهی الارب ). رنگ سیاه است که زنان در ابرو کنند. (حاشیه ٔ فرهنگ اسدی ). رستنیی باشد که زنان آن را در آب جوشانند و ابرو را بدان رنگ کنند، و بعضی گفته اند برگ نیل است ، چه به عربی ورق النیل میگویند، و بعضی گویند نوعی از حنا است و آن را حنای سیاه میگویند، و جمعی گفته اند سنگی است که آن را به آب میسایند وبر ابرو میمالند سیاه می کند. (برهان ) ۞ . ظاهراً وسمه و رنگ یک چیز باشد، وسمه برگ نساییده یا درشت کوفته ٔ آن برگ ، و رنگ نرم کوفته ٔ آن است . (یادداشت مرحوم دهخدا) : بباید دانست که اصل خضابها حنا و وسمه است و رسم چنان است که نخست حنا برنهند و یک ساعت صبر کنند و یا بیشتر، پس بشویند و وسمه برنهند و هم صبر کنند. (ذخیره ٔ خوارزمشاهی ). وسمه هندی باشد و کرمانی ، وسمه ٔ هندی رنگ سیاه طاوسی دهد و کرمانی رنگ سیاه فقط و یا با طاوسی کم رنگ ، وسمه ٔ هندی زودتر گیرد. (ذخیره ٔ خوارزمشاهی ).
گیاهی از تیره ٔ صلیبیان که دوساله است و ارتفاعش در حدودیک متر میشود، گلهایش زردرنگند و میوه اش خرجینک است . این گیاه بومی شمال آفریقا و اروپای جنوبی و مرکزی و آسیای غربی من جمله ایران است . در برگهای این گیاه ماده ٔ رنگ کننده ای وجود دارد که از آن ، جهت آرایش خانم ها [ رنگ کردن ابروها ] استفاده میکردند، ماده ٔ رنگی این گیاه رنگ سبز مایل به آبی تولید میکند. عسمه .نیل بری . عظلم . (فرهنگ فارسی معین ) : بوبکر صدیق خضاب به حنا و کتم کرد، و کتم وسمه باشد. (یواقیت العلوم ).
وسمه غیر کتم است . جوهری گوید: کَتَم گیاهی است که آن رابا وسمه ای مخلوط و با آن خضاب کنند. مؤلف در یادداشتی نویسند: به اغلب احتمالات کتم رنگ است که امروز نیز برای سیاه کردن موی به کار برند :
چون مرا با جلبان کار نباشد پس از این
رستم از وسمه و گلگونه و حنا وشخار.

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
وقتی بخواین گیاه دارویی بکارین بکارتون میاد
حق باشماست/ منتهي من از اين كود تا حالا استفاده نكردم/ و تا اونجا كه يادمه استادمون ميگفت اين كودمرغي استفاده نميه براي كشت گياهان دارويي / حالا نميدونم بايد استفاده بشه يا نه/ به اين خاطر گفتم چه ربطي داشت/؟
من رو هم در اين زمينه روشن كنيد كه استفاده ميشه يا نه/
استاد راهنما ي منم معرفي ميكنم تا بدونيد:
استاد راه نورد دانشگاه ازاد تنكابن

nafise_3000

عضو جدید
خانم دیوانعلی بابت مطلبتون ممنون ولی من توضیح جامع تری از حنا وسمه میخواستم ولی بازم ممنون

وسمة
http://www.www.www.iran-eng.ir/image/fa/more.gif نشانه های اختصاری
وسمة. [ وَ م َ / وَ س ِ م َ ] (ع اِ) حنای مجنون . ۞ کتم . (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء). خطر. (منتهی الارب ). گیاهی است برگش شبیه برگ مورْد و ساقش غیرمجوف و ثمرش به قدر فلفلی و بعد از رسیدن سیاه گردد و بدان ابرو و موی را خضاب کنند و در آن قوه ٔ محلله باشد، یا آن برگ نیل است . (منتهی الارب ) (آنندراج ). برگ نیل . (مهذب الاسماء). گیاهی که آن را رنگ و بشکول و خطر و کتم نیز گویند. (از ناظم الاطباء). برگ نیل ، و تیره از صفات ، و دود و زهر از تشبیهات اوست ، و با لفظ بستن و پیوستن و زدن و کشیدن به معنی مستعمل . (بهار عجم ) (آنندراج ). ورق نیل . (قاموس ) (جهانگیری ) (مهذب الاسماء). عظلم . (منتهی الارب ). رنگ سیاه است که زنان در ابرو کنند. (حاشیه ٔ فرهنگ اسدی ). رستنیی باشد که زنان آن را در آب جوشانند و ابرو را بدان رنگ کنند، و بعضی گفته اند برگ نیل است ، چه به عربی ورق النیل میگویند، و بعضی گویند نوعی از حنا است و آن را حنای سیاه میگویند، و جمعی گفته اند سنگی است که آن را به آب میسایند وبر ابرو میمالند سیاه می کند. (برهان ) ۞ . ظاهراً وسمه و رنگ یک چیز باشد، وسمه برگ نساییده یا درشت کوفته ٔ آن برگ ، و رنگ نرم کوفته ٔ آن است . (یادداشت مرحوم دهخدا) : بباید دانست که اصل خضابها حنا و وسمه است و رسم چنان است که نخست حنا برنهند و یک ساعت صبر کنند و یا بیشتر، پس بشویند و وسمه برنهند و هم صبر کنند. (ذخیره ٔ خوارزمشاهی ). وسمه هندی باشد و کرمانی ، وسمه ٔ هندی رنگ سیاه طاوسی دهد و کرمانی رنگ سیاه فقط و یا با طاوسی کم رنگ ، وسمه ٔ هندی زودتر گیرد. (ذخیره ٔ خوارزمشاهی ).
گیاهی از تیره ٔ صلیبیان که دوساله است و ارتفاعش در حدودیک متر میشود، گلهایش زردرنگند و میوه اش خرجینک است . این گیاه بومی شمال آفریقا و اروپای جنوبی و مرکزی و آسیای غربی من جمله ایران است . در برگهای این گیاه ماده ٔ رنگ کننده ای وجود دارد که از آن ، جهت آرایش خانم ها [ رنگ کردن ابروها ] استفاده میکردند، ماده ٔ رنگی این گیاه رنگ سبز مایل به آبی تولید میکند. عسمه .نیل بری . عظلم . (فرهنگ فارسی معین ) : بوبکر صدیق خضاب به حنا و کتم کرد، و کتم وسمه باشد. (یواقیت العلوم ).
وسمه غیر کتم است . جوهری گوید: کَتَم گیاهی است که آن رابا وسمه ای مخلوط و با آن خضاب کنند. مؤلف در یادداشتی نویسند: به اغلب احتمالات کتم رنگ است که امروز نیز برای سیاه کردن موی به کار برند :
چون مرا با جلبان کار نباشد پس از این
رستم از وسمه و گلگونه و حنا وشخار.

خانم دیوانعلی بابت مطلبتون ممنون ولی من توضیح جامع تری از حنا وسمه میخواستم ولی بازم ممنون

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
حق باشماست/ منتهي من از اين كود تا حالا استفاده نكردم/ و تا اونجا كه يادمه استادمون ميگفت اين كودمرغي استفاده نميه براي كشت گياهان دارويي / حالا نميدونم بايد استفاده بشه يا نه/ به اين خاطر گفتم چه ربطي داشت/؟
من رو هم در اين زمينه روشن كنيد كه استفاده ميشه يا نه/
استاد راهنما ي منم معرفي ميكنم تا بدونيد:
استاد راه نورد دانشگاه ازاد تنكابن

حتما در شرایط خاصی بوده که گفتن استفاده نمیشه

ببینین کود مرغی بخاطر زیاد بودن ازتش باعث میشه که گیاه به رشد رویشی خودش ادامه بده و دیر تر و دیر از زمان موعدش به بذر بره و روی کیفیت اسانس اثر نامطلوب بزاره... زیاد باشه کلا باعث گیاهسوزی میشه. اما کود مرغی یکی از بهترین و غنی ترین کودهایی هست که میشه به گیاهان دارویی داد. چون خیلی بستر خاک گرم میشه استادتون حتما در مورد خاصی گفتن. مثلا سنبل الطیب که از ریشه های اون استفاده می کنیم.... اگر کود مرغی به این گیاه بدیم یعنی خودمون ریشه های اونو داغوووون کردییییم........ ! چون بستر خاک خیلی خیلی گرم میشه و روی اسید والرینیک و والرین اثر نامطلوبی میزاره و باعث کاهش مواد و تجزیه شدن اونها میشه.... امیدوارم تونسته باشم مطلب رو برسونم. :gol:

نارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
از تفاله گیاهانی که ازشون عرقیات گرفته شده مثلا تفاله گل محمدی میشه در کشت هم ازشون استفاده کرد...
شرایط خاصی براش استفاده شون هست؟

"Pejman"

سلام
از تفاله گیاهانی که ازشون عرقیات گرفته شده مثلا تفاله گل محمدی میشه در کشت هم ازشون استفاده کرد...
شرایط خاصی براش استفاده شون هست؟

این اگه بتونی پیدا کنی خیلی خوبه...

فصلنامه پژوهش و سازندگي ، سال نوزدهم، شماره 2 (پياپي 72)

عنوان:
بررسي تركيبات شيميايي تفاله گلاب گيري و امكان سيلو كردن آن با استفاده از مواد افزودني

نويسنده(گان):
حسن فضائلي ، مجتبي زاهدي فر ، حسين نوروزيان . سيدمرتضي علوي

ببینین اکثر تفاله های گیاهی برای گیاه ثانوی ما آللوپاتی ایجاد کنه و باعث افزایش رطوبت بیش از حد بستر کشت و در نتیجه قارچ بشه مناسب نیست.... ضدعفونی تفاله این گیاه فکر کنم مشکل خاصی رو ایجاد نمیکنه فقط مقاله بالایی رو اگر بتونین پیدا کنین دقیقتر و بهتر هست.
;)

نارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
این اگه بتونی پیدا کنی خیلی خوبه...

فصلنامه پژوهش و سازندگي ، سال نوزدهم، شماره 2 (پياپي 72)

عنوان:
بررسي تركيبات شيميايي تفاله گلاب گيري و امكان سيلو كردن آن با استفاده از مواد افزودني

نويسنده(گان):
حسن فضائلي ، مجتبي زاهدي فر ، حسين نوروزيان . سيدمرتضي علوي

ببینین اکثر تفاله های گیاهی برای گیاه ثانوی ما آللوپاتی ایجاد کنه و باعث افزایش رطوبت بیش از حد بستر کشت و در نتیجه قارچ بشه مناسب نیست.... ضدعفونی تفاله این گیاه فکر کنم مشکل خاصی رو ایجاد نمیکنه فقط مقاله بالایی رو اگر بتونین پیدا کنین دقیقتر و بهتر هست.
;)

http://www.sid.ir/fa/VEWSSID/J_pdf/56013857210.pdf
ممنون از کمک و راهنمایتون
لینک مقاله
ولی من نفهمیدم هدف سیلو کردنشون چی بود؟
فقط عناصر و... را تعیین کرده و روی کشت گیاهی بررسی نشده

:confused:

"Pejman"

http://www.sid.ir/fa/VEWSSID/J_pdf/56013857210.pdf
ممنون از کمک و راهنمایتون
لینک مقاله
ولی من نفهمیدم هدف سیلو کردنشون چی بود؟
فقط عناصر و... را تعیین کرده و روی کشت گیاهی بررسی نشده

:confused:

هدفش خوشخوراک شدن برای دام بوده.... مثلا برای کشت هیدروپونیک شاید بشه استفاده کرد اما خیلی مقرون به صرفه نیست فکر کنم.... مورچه چیه که کله پاچش چی باشه :D

نارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله درسته متوجه شدم که هدف این طرح استفاده برای خوراک دام شدن هست....
در مورد کشت هیدروپونیک و استفاده از آن به عنوان سوبسترا نمیدونم...... ولی در کشت ارگانیک از این مواد زیاد استفاده می شود.... حتی از تفاله شیرین بیان در کشت سبزی ها استفاده می شود....
در مورد به صرفه بودن ان ..... در مناطقی مثل میمند یا کاشان که این مواد زیاد ایجاد می شود به نظرم ارزش بررسی کردن را داره که آیا این مواد برای گیاه مفید هستند یا نه
در میمند از تفاله ها برای کشت سبزیجات یا گیاهان دارویی استفاده می شود..... و در باغات انگور هم نیز استفاده شده.... البته بدون اینکه بدونن ارزش داره یا نه.... فقط همین طوری اضافه کردن!!
در کشت نعنا فلفلی که خودم داشتم هم اصرار داشتند که از این تفاله ها استفاده کنم ولی عیبش این بود که باید ریز می شد

دیگه بدتر از فاضلاب و لجن که نیست

http://ejgcst.iut.ac.ir/browse.php?a_code=A-10-99-3&slc_lang=fa&sid=1&sw=لجن
http://ejgcst.iut.ac.ir/browse.php?a_code=A-10-335-4&slc_lang=fa&sid=1&sw=لجن
http://ejgcst.iut.ac.ir/browse.php?a_code=A-10-152-2&slc_lang=fa&sid=1&sw=لجن
http://ejgcst.iut.ac.ir/browse.php?a_id=281&sid=1&slc_lang=fa

http://jbes.uludag.edu.tr/PDFDOSYALAR/15/mak08.pdf

"Pejman"

سلام
منبع اطلاعاتی راجع به تقسیم بندی گیاهان دارویی به لحاظ موقعیت جغرافیایی نیاز دارم.
از دوستان پیشاپیش کمال تشکر را دارم.:smile:

سلام دوست عزیزم. میشه دقیقتر بگین؟
مثلا یک گیاه دارویی در کدام مناطق ایران کشت میشه؟ منظورتون اینه ؟ اگر منظورتون همین مورد باشه این کتاب بکارتون میاد:

کاشت, داشت و برداشت گیاهان دارویی: راهنمای کاربردی پرورش 40 گیاه دارویی مهم در ایران

نویسنده :
یزدانی - داراب
شهنازی - سحر
سیفی - حامد
محل نشر : تهران
تاریخ نشر : ۱۳۸۳/۱۰/۲۷
رده دیویی : ۶۱۵.۳۲۱۰۹۵۵
قطع : وزیری
جلد : شومیز
تعداد صفحه : ۱۷۸
نوع اثر : تالیف
زبان کتاب : فارسی
شماره کنگره : RS۱۸۰/ف‌لا۹ی۴
نوبت چاپ : ۱
شماره مجلد : ۱
تیراژ : ۳۰۰۰
شابک : ۹۶۴-۴۷۹-۰۱۰-۳

این کتاب راهنما شامل پرورش 40 دارو گیاهی است که طی آن خصوصیات گیاه, مناطقی که گیاه باید در آن کشت شود. زمان و مکان کاشت گیاه و نحوه آبیاری گیاه و نیز خواص درمانی گیاهان, تشریح شده است.

azam20

عضو جدید
در خواست مقاله در مورد حنا و وسمه

در خواست مقاله در مورد حنا و وسمه

با سلام خدمت دوستان گل
عزیزان اطلاعاتی در مورد حنا و وسمه می خواستم .در مورد ساختار و اطلاعات حنا و وسمه:biggrin:

tazkare

عضو جدید
لطفا اطلاعات بیشتری برایم بگذارید

لطفا اطلاعات بیشتری برایم بگذارید

سلام
من یه 300 متر زمین دارم تو ییلاق آیا میشه اینو کاشت؟یا باید گرمتر باشه؟
میزان بازدهی چقدره؟آیا واقعا فقط قلمه باید داشت؟اونوقت برای کشت زیاد چه باید کرد؟
کی برداشت میشه؟ چه کسی میخره؟ و ......
متشکرم

"Pejman"

سلام
من یه 300 متر زمین دارم تو ییلاق آیا میشه به لیمو کاشت؟یا باید گرمتر باشه؟
میزان بازدهی چقدره؟آیا واقعا فقط قلمه باید داشت؟اونوقت برای کشت زیاد چه باید کرد؟
کی برداشت میشه؟ چه کسی میخره؟ و ......
متشکرم

دمای هوا بیشتر از 20 درجه باشه و سرما اصلا نبینه... برای کشت زیاد هم بهترین و مقرون به صرفه ترین کار قلمه هست.... تابستان.... اوایل تابستان میشه برداشتش کرد. البته بستگی به منطقتون داره... منظورتون از ییلاق سمت شیرگاه و پل سفید و اونوراست ؟! اگر اون سمت باشه اصلا در فضای معمولی فکرشم نکنین.... ;)

banoo12

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام و خسته نباشید . امکانش هست راجع به گیاه ماریتیغال اگه کسی از دوستان مطلبی داره کمکم کنه؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.