سوال و جوابهای گلخانه ای ...

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
با سلام خدمت حضار محترم، دوستان و بازدیدکنندگان عزیز ...!

این تاپیک اختصاص داره به طرح سوال های شما در ارتباط با موضوعات مختلف گلخانه ای. درخواست هایی که دارید هم همین جا مطرح کنید تا اگه از دوستان کسی تونست پاسخ بده. بنابراین انتظار داریم که از درج تاپیک مجزا برای هر سوال یا درخواست خودداری کنید تا هم مطالب انسجام و نظم بهتری داشته باشه و هم اینکه دوستانی که در این تاپیک اشتراک دارن در اسرع وقت سوال یا درخواست شما رو ببینن و پاسخگو باشن...

صمیمانه تشکر میکنم و حضور همه عزیزان و دلبندانم را ارج مینهم http://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/smile.gif

delbar87

عضو جدید
سوال و جوابهای گلخانه ای ...

سلام.اطلاعاتی در مورد پوشش های گلخانه می خولستم.

فرزام

عضو جدید
سلام.اطلاعاتی در مورد پوشش های گلخانه می خولستم.

سلام،
هزینه ساخت گلخانه بطور کلی به اندازه و ماده پوشش دهنده آن بستگی دارد. ساخت گلخانه با پوشش شیشه‌ای و قاب فلزی معمولا بیشترین هزینه را داراست. در عین حال بیشترین مقاومت و استحکام را دارا می باشد. در واقع نیازمند سرمایه زیادی می باشد. پوششهای دیگر مانند فایبرگلاس ، اکریلیک و پلی کربنات دارای هزینه متوسطی می‌باشند . پوشش پلی اتیلن با قاب چوبی دارای کمترین هزینه است. پوشش های پلی اتیلن انواع مختلفی دارند که با توجه به جنس و ضخامت و ضریب UV آنها از 1 تا 3 سال قابل استفاده می باشند.
اگر توانستم بعداً اطلاعات دقیقتری هم برایتان ارسال خواهم کرد.

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
انواع پوششهای گلخانه ای :
1- شيشه :
تا قبل از سال 1950 فقط گلخانه های شيشه ای وجود داشت امروزه اين گلخانه ها پرهزينه ترين نوع گلخانه محسوب می گردد . کصرف سوخت در اين گلخانه ها بالاست ، نياز به اسکلت های محکم دارند . بسته به پهنای گلخانه از اسکلتهای مختلفی می توان برای بنای آن استفاده نمود . در پهنای کمتر از 6 متر اسکلت چوبی بدون نياز به ستونهای ميانی قابل استفاده است . برای گلخانه هايی با پهنای تا حدود 12 متر اسکلت لوله ای بدون نياز به ستون های عمودی وسط قابل کاربرد هستند ولی بايستی برای استحکام به قاب پنجره ها متصل شوند .
گلخانه هايی با پهنای بيش از 15 متر نياز به اسکلتهای سوله ای محکم دارند . اجزای فولادی پهن و لوله ای يا آهن آلات در زوايا به هم متصل می شوند تا اسکلت خرپايی ( سوله ای ) بسازند که در محل اتصالات از بست ها و شمع ها استفاده می شود . شمعها اجزای حمايت کننده در مقابل فشار بوده در حالی که بستها اجزاء حمايتی در مقابل کشش می باشند .
ستون های وسط فقط در اسکلتهای بسيار وسيع سوله ای که 21 متر و يا بيشتر پهنا دارد بکار می روند امروزه گلخانه های شيشه ای بيشتر از نوع سوله ای هستند . گلخانه های سوله ای بيشتر بخاطر اينکه اقتصادی بوده و به راحتی ساخته می شوند مد نظر می باشند . شيشه ها بر روی قابهای پنجره نصب می شوند / قابها را می توان از جنس چوب ، آلومينيوم يا آهن انتخاب نمود . معمولاً شيشه ها در ابعاد 50 تا 100 سانتيمتر و ضخامت آنها در حدود 3 الی 4 ميليمتر در نظر گرفته می شود . در گلخانه های هلندی از شيشه های مات استفاده می شود . اين شيشه ها بدليل پراکندگی نور رشد يکنواختی را در گلخانه باعث می شوند . ولی عيب آنها بالا بودن درصد شکستگی است .
در آزمايشس با استفاده از شيشه هايی که 86% نور را عبور می دادند مشخص شد که نور عبوری در کل سطح گلخانه در حدود 60% بوده که اين اختلاف به خاطر قاب پنجره ها و اجزاء اسکلتی و زاويه تابش خورشيد می باشد .
2- پوششهای پلاستيکی :
پوششهای پلاستيکی می تواند از جنس پلی استر ، پلیوينل کلرايد (P.V.C) پلی وينل فلورايد(P.V.F) باشد .
از مزايای اين پوششها عدم نياز به اسکلتهای سنگين وکاهش هزينه گرم کردن تا حدود 40% نسبت به گلخانه های شيشه ای يک لايه است . امروزه گلخانه های پلاستيکی درصد بالايی از گلخانه های دنيا را به خود اختصاص می دهند . ولی در اروپای شرقی محبوبيت چندانی ندارد .عيب پوششهای پلاستيکی دوام کم آنهاست چرا که اشعه ماورای بنفش خورشيد باعث شکنندگی و تيرگی پلاستيک می شود . اغلب پوششهای پلاستيکی از نوع پلیاتيلن بوده که معمولاً به ماده مفاوم کننده در مقابل UV( اشعه ماورای بنفش ) آميخته شده اند که در اين صورت طول عمر آنها تا حدود 3 سال قابل افزايش است . همچنين عيب ديگر اين پوششها اين است که در زمستان اگر هوای گلخانه سردتر بوده و با برخورد هوای مرطوب داخل گلخانه قطرات بخار آب بر روی آنها تشکژل می گردد که با پيوستن به هم بزرگ شده و با چکيدن قطرات بر سطح برگها باعث بالا رفتن رطوبت سطح برگ و ايجاد بيماری های قارچی می گردند و از طرفی با ريزش قطرات بر کف گلخانه ها باعث افزايش رطوبت خاک بسترها و کاهش ميزان اکسيژن خاک می شوند . که تداوم اين امر می تواند منجر به کاهش جذب عناصر غذايی و کاهش رشد عمومی گياه شود . راه حل اين مشکل استفاده از اسپری محلول مواد شوينده در آب است که بر روی سطح داخلی پوشش می پاشند که البته اين مواد خيلی زود پاک می شوند . حسن اين کار جلوگيری از بزرگ شدن قطرات است . امروزه در کشورهای پيشرفته پلی اتيلن و ساير پوششهای پلاستيک را به مواد نگهدارنده نور مادون قرمز (IR)آميخته می کنند که تلفات دمای گلخانه را در شب 15 تا 25 درصد کاهش می دهند .
PVF نيز يکنوع پوشش پلاستيکی جديد است که تا ده سال دوام داشته و واکنش آن نسبت به نور و قيمت آن تقريباً معادل شيشه است . پوششهای دوبل پلاستيکی نيز کاهش هزينه سوخت تا يک سوم نقش موثری دارند . انجام پوششهای دولايه در اسکلت های سوله ای کهستون کمتری دارند راحت تر است . فاصله بين دولايه پايينی از 10-25/1 سانتی متر کمتر يا بيشتر نباشد . گلخانه های نيمه استوانه ای يا کوانست برای پوششهای دولايه ای مناسب می باشند .
در صورتی که از اسکلتهای چوبی استفاده شود می توان با رنگ نمودن چوب هم دوام آنها را افزود و هم با رنگ روشن سفيد ميزان نور داخل گلخانه را افزايش داد و قسمت داخل خاک پايه های چوبی را می توان با کمک يک ماده مقاوم کننده نظير نفانات مس در مقابل پوسيدگی مقاوم نمود.
ميزان کشيدگی پلاستيک بسيار مهم است . هنگامی که در يک روز سرد نصب شود می بايست آن را محکم کشيد و در روز گرم کمتر کشيده شود با در هوای سرد منقبض و پاره نگردد .
صفحات محکم و شفاف PVC نيز در برخی نقاط بکار می روند که هزيده اين صفحات 5-4 برابر ورقه های پلی اتيلنی بوده و عمری در خدود 2 سال دارند . اين صفحات در معرض نور ماورای بنفش کدر شده و حالت شکنندگی پيدا می کنند.
امروزه اثر گلخانه های جديد در آمريکا چه به صورت دايم و يا موقت با پوششهای پلاستيکی ساخته می شوند.
9- گيره های جاسازی پوششهای پلیاتيلن دولايه
3- فايبرگلاس مقاوم(FRP ) :
در صورتی که بر روی اسکلت های سبک بکار روند هزينه تمام شده گلخانه کمتر از گلخانه های شيشه ای می شود . اين پوششها در برابر ضربات عوامل خارجی شکنندگی کمتری نسبت به شيشه دارند . شدت نور يکنواختی در گلخانه فراهم می کنند . ( شبيه شيشه مات ) ولی عيب آنها کدر شدن سطوح پوشش فايبرگلاس است که نياز به فرچه کشی و سپس آغشته کردن سطح آن بارزين اکريليک می باشد . بسته به کيفيت آنها دوام متفاوتی دارند و قيمت انها نيز معمولاً ارزانتر از شيشه است در سالهای اول ميزان عبور نور از آنها با شيشه برابری می کند و معمولاً برای پرورش گياهان گلدانی برگ زينتی مناسب تر هستند در مدت زمان کمتری حنک شده ولی از نظر گرم کردن نياز به انرژی تقريباً برابری با شيشه دارند . در احداث گلخانه به علت عدم نياز به قاب ، نيروی کار و هزينه کمتری مورد نياز می باشد . از معايب ديگر فايبرگلاس داشتن خطر آتش سوزی است .

mrezap2002

عضو جدید
اجرای گلخانه

اجرای گلخانه

سلام به همه دوستان
من تصمیم دارم یک گلخانه کشت خیار و سبزیجات راه اندازی کنم
کلی تو نت سرچ کردم و مطلب خوندم
میشه من را راهنمایی کنید هزینه اجرا چقدر است؟
آبا مقرون به صرفه است؟

chagale63

عضو جدید
جواب

جواب

;)سلام
من تخصص زيادي ندارم ولي چون مشتاق بودم و هستم پرسيدم/ بله خيلي هم صرف ميكنه .
در چه زمينه اي ميخوايد تا بهتون كمك كنم؟

mrezap2002

عضو جدید
سلام عزیزم اول بگو تو کدوم منطقه و شهر هستی

ممنون از شما دوستان
من توی استان کرمان- شهرستان رفسنجان هستم آب و هواش تقریبا" گرم و خشک است
و دست همه شما را که به من راهنمایی میکنید تا گلخانه بزنم را صمیمانه می فشارم و تشکر میکنم.

آخرین ویرایش:

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
سلام به همه دوستان
من تصمیم دارم یک گلخانه کشت خیار و سبزیجات راه اندازی کنم
کلی تو نت سرچ کردم و مطلب خوندم
میشه من را راهنمایی کنید هزینه اجرا چقدر است؟
آبا مقرون به صرفه است؟

باز بستگی داره به خودت و متراژ زمین که هر واحد کمتر از 1600 متر مربع نباید باشه.... البته بازم بستگی به منطقه داره و اون استان. مثلا در مازندران کمترین متراژ و در سیستان و بلوچستان بیشترین متراژ رو میدن. قیمتش حدودا از 12 تومان هست تا 20 میلیون تومان. بزار اصلا اینجوری بهت بگم متری 42 هزار تومان حساب کن. اول طرح توجیهی مینویسی. بعدش هم میای و محاسبه میکنی. پولش هرچقدر که شد باید 10 % رو نقد داشته باشی و بقیه رو بعد از تایید جهاد کشاورزی استان مورد نظر بگیری. مثال : اگه طرح شما 20 میلیون تومان شد .. شما باید نقداَ 2 میلیون تومان داشته باشی و از بانک هم 18 تومان وام میگیری که معمولا این نوع وام ها 1 سال تنفس دارند. قانع شدید ؟:gol:

mrezap2002

عضو جدید
باز بستگی داره به خودت و متراژ زمین که هر واحد کمتر از 1600 متر مربع نباید باشه.... البته بازم بستگی به منطقه داره و اون استان. مثلا در مازندران کمترین متراژ و در سیستان و بلوچستان بیشترین متراژ رو میدن. قیمتش حدودا از 12 تومان هست تا 20 میلیون تومان. بزار اصلا اینجوری بهت بگم متری 42 هزار تومان حساب کن. اول طرح توجیهی مینویسی. بعدش هم میای و محاسبه میکنی. پولش هرچقدر که شد باید 10 % رو نقد داشته باشی و بقیه رو بعد از تایید جهاد کشاورزی استان مورد نظر بگیری. مثال : اگه طرح شما 20 میلیون تومان شد .. شما باید نقداَ 2 میلیون تومان داشته باشی و از بانک هم 18 تومان وام میگیری که معمولا این نوع وام ها 1 سال تنفس دارند. قانع شدید ؟:gol:

بله، ممنون
خوب بود.
من مشکل جا ندارم.
چقدر طول میکشه تا گلخانه به محصول دهی برسه؟
برای انجام این کار کتاب خوبی معرفی میفرمایید ؟
آیا جهاد واقعا" پشتیبانی میکنه یا خودم برم تو فکر اجراش؟

sam7star

عضو جدید
بله، ممنون
خوب بود.
من مشکل جا ندارم.
چقدر طول میکشه تا گلخانه به محصول دهی برسه؟
برای انجام این کار کتاب خوبی معرفی میفرمایید ؟
آیا جهاد واقعا" پشتیبانی میکنه یا خودم برم تو فکر اجراش؟

دوست عزیز بزار من کامل برات بگم
1.گلخانه ها اصولا 8 متر عرض 3 تا 4 متر ارتفاع و 40 تا 50 متر طول دارن بستگی داره چه اندازه ای بخوای هر متر ببین 30 تا 40 هزار تومن هزینه داره که حدودا هر سالن بین 1/5 تا 2 ملیون در میاد یه سیستم گرمایشی میخوای (هیتر برقی) که 1 ملیون به بالا هست
2.کرمان تابستوناش گرمه پس سیستم سرمایشی هم لازم داری البته تابستونها آفات و بیماری زیاد تره و مشکلات بیشتری هم ،قاعدتا داری
3.جهاد جدیدا خیلی سخت وام میده و آدم رو اینقدر این ور اون ور میفرستن که خودت پشیمون بشی پس اگه خودت میتونی هزینه کن و خیال خودت رو راحت کن
4.گل خونه مثل بچه تازه به دنیا اومده هست و مراقبت و مواظبت بالایی میخواد و باید 24 ساعته حواست بش باشه ببین میتونی همه کاراتو کنار بزاری و اونجا باشی اگه میتونی شروع کن
5.اگه اطلاعات کافی نداری از روی کتاب چیزی دست گیرت نمیشه بهتره یه مدت بری از نزدیک گلخونه هارو ببینی با مشکلات و سختی هاش اشنا بشی بعد شروع به کار کنی چون اینجوری موفقیتت بیشتره
6.اگه خودت بتونی اسکلت گلخونت رو بسازی هزینت نصف میشه هم با استتفاده از لوله گالوانیزه 1/2 هم با لوله سیاه هم میتونی بدی واست لوله هارو خم کنن هم میتونی به صورت شیب دار بسازی
7.به محصول رفتن گلخونه به شرایط بستگی داره اگه همه شرایط عالی باشه بین 70 تا 90 روز به محصول میرسه

در پایان اگه خاصتی گلخونه بزنی من در خدمتم عزیز;)

mrezap2002

عضو جدید
دوست عزیز بزار من کامل برات بگم
1.گلخانه ها اصولا 8 متر عرض 3 تا 4 متر ارتفاع و 40 تا 50 متر طول دارن بستگی داره چه اندازه ای بخوای هر متر ببین 30 تا 40 هزار تومن هزینه داره که حدودا هر سالن بین 1/5 تا 2 ملیون در میاد یه سیستم گرمایشی میخوای (هیتر برقی) که 1 ملیون به بالا هست
2.کرمان تابستوناش گرمه پس سیستم سرمایشی هم لازم داری البته تابستونها آفات و بیماری زیاد تره و مشکلات بیشتری هم ،قاعدتا داری
3.جهاد جدیدا خیلی سخت وام میده و آدم رو اینقدر این ور اون ور میفرستن که خودت پشیمون بشی پس اگه خودت میتونی هزینه کن و خیال خودت رو راحت کن
4.گل خونه مثل بچه تازه به دنیا اومده هست و مراقبت و مواظبت بالایی میخواد و باید 24 ساعته حواست بش باشه ببین میتونی همه کاراتو کنار بزاری و اونجا باشی اگه میتونی شروع کن
5.اگه اطلاعات کافی نداری از روی کتاب چیزی دست گیرت نمیشه بهتره یه مدت بری از نزدیک گلخونه هارو ببینی با مشکلات و سختی هاش اشنا بشی بعد شروع به کار کنی چون اینجوری موفقیتت بیشتره
6.اگه خودت بتونی اسکلت گلخونت رو بسازی هزینت نصف میشه هم با استتفاده از لوله گالوانیزه 1/2 هم با لوله سیاه هم میتونی بدی واست لوله هارو خم کنن هم میتونی به صورت شیب دار بسازی
7.به محصول رفتن گلخونه به شرایط بستگی داره اگه همه شرایط عالی باشه بین 70 تا 90 روز به محصول میرسه

در پایان اگه خاصتی گلخونه بزنی من در خدمتم عزیز;)

تشکر شما لطف دارین.
قطعا میخوام بزنم اما الان در حال تجزیه و تحلیل هستم
یه جا درباره سختی آب خوندم که باید اندازه گیری بشه، چطور میتوانم سختی آب را بسنجم؟
آیا اون هم تاثیر داره ؟

mrezap2002

عضو جدید
من جواب سئوالم را نگرفتم .
دوستان کسی در مورد نحوه سنجش سختی آب اطلاعاتی داره؟
آیا سختی آب تاثیری توی کار داره؟

sam7star

عضو جدید
من جواب سئوالم را نگرفتم .
دوستان کسی در مورد نحوه سنجش سختی آب اطلاعاتی داره؟
آیا سختی آب تاثیری توی کار داره؟
Salam dostan aval bebakhshid finglish tip mikonam kolorofil jan man gol khone azemayeshi dashtam jadidan daram golkhone felfel mizanam bimariye safidak va garma moshkelate golkhone hast
Ama agha reza sakhtiye ab marbot be anasore mahlol dar ab hast mishe hamon ec ab hast va ba dastgahe ec metr andaze gereft bale ec ab kheyli moheme harchi ec ab kamtar bashe keyfiyat va mizane mahsol behtare ec balaye 1000 keyfiyat va mahsolo kahesh mide age ghane shodin ke hich nashodin begid kameltar beheton begam

mrezap2002

عضو جدید
Salam dostan aval bebakhshid finglish tip mikonam kolorofil jan man gol khone azemayeshi dashtam jadidan daram golkhone felfel mizanam bimariye safidak va garma moshkelate golkhone hast
Ama agha reza sakhtiye ab marbot be anasore mahlol dar ab hast mishe hamon ec ab hast va ba dastgahe ec metr andaze gereft bale ec ab kheyli moheme harchi ec ab kamtar bashe keyfiyat va mizane mahsol behtare ec balaye 1000 keyfiyat va mahsolo kahesh mide age ghane shodin ke hich nashodin begid kameltar beheton begam

حقیقتش درست نفهمیدم
این بیماریها که گفتید مربوط به چی هستش؟

من جایی که همه چیز برام محیا است همان محل کشاورزی ام است که یک چاه آب داریم و با کمترین هزینه میتونم گلخانه را راه بندازم
مشکل من همین عناصر محلول در آب است ، و آب چون کمی شور است(خیلی کم) آیا میشود باهاش گلخانه زد؟
آیا همه اقلام گلخانه ای را میشه باهاش پرورش داد؟ یا نوع خاصی با آب شور سازگاری دارد.

آخرین ویرایش:

mrezap2002

عضو جدید
ببخشید اگر سئوال هام زیاد است آخه هیچ اطلاعاتی توی این زمینه ندارم.و آشنایی با انجمن شما این ایده را توی سر من انداخت.
آیا شما شرکت در کلاسهای سازمان فنی و حرفه ای را پیشنهاد میکنید یا رفتن ور دست یک گلخانه دار؟

و از همه دوستان که بزرگواری کرده و مرا تحمل می کنند و با صبر و حوصله جوابم را می دهند تشکر میکنم.

sam7star

عضو جدید
سلام دوست عزيز كلاس هاي فني حرفه اي رو من تاييد نميكنم اگه بتوني بري يه جا كه گلخانه هست اونجا تجربه كسب كني بهتري ميتوني يه سر به وبلاگ من بزني شماره تماسم هست كمكي خواستي تماس بگير من در خدمتم

نارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزيز كلاس هاي فني حرفه اي رو من تاييد نميكنم اگه بتوني بري يه جا كه گلخانه هست اونجا تجربه كسب كني بهتري ميتوني يه سر به وبلاگ من بزني شماره تماسم هست كمكي خواستي تماس بگير من در خدمتم
کلاس های فنی و حرفه ای فکر میکنم فقط تئوری نباشه کار عملی و کار در گلخونه هم هست.
بعد از کلاس ها کار در یک گلخونه و بعد زدن گلخونه.
این نظر من هست.اقای سامان شما مخالفین؟؟!

sam7star

عضو جدید
من آره مخالف هستم چون کلاسهای فنی حرفه ای وقت تلف کردن هست همون از اول برید توی یک گلخونه از نزدیک کار کنید و ببینید بهتره

ahmad.daneshjoo

عضو جدید
من 8 ساله که تو گلخانه کار میکنم اگه نظر من رو میخوای برو طرف گلخانه های اتوماتیک.هر چند هزینه بالاتری دارند ولی محصولشون هم بالاتره.پارسال شرکت اولما متری 70000تومن احداث میکرد قیمت امسال رو ندارم

jovhar

عضو جدید
کاربر ممتاز
طرح یک گلخونه قابل حمل

طرح یک گلخونه قابل حمل

دوستان عزیز
قراره اگه خدا بخواد و تامین اعتبار بشه یک گلخونه حدود 3*4 متر مربع بسازیم که قابل حمل باشه با پوشش.
یعنی گیاه داخل گلدون و با تمام امکانات موجودش قابلیت جابجایی داشته باشه.
میخوام از طول گلخونه جمع شدنی و مثلا 4 متر بشه 2 متر که بتونیم بزاریمش روی یک خاور.

اگه ایده ای به ذهنتون میرسه بگین دیگه.
شاسی؟
پوشش؟
سیستم گرمایش؟
سیستم سرمایش؟
بستر؟
سیستم آبیاری؟

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

راستش به نظرم هیچ توجیحی نداره که بخواهیم چنین کاری انجام بدیم

اگه توجیحی دارید و یا همچین گلخونه ای رو برای کار خاصی می خواهید بفرمایید تا بهتر بتونیم پیشنهاد بدیم

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
خب شاید میخوان ییلاق قشلاق کنن. مثلا برای پایین اوردن هزینه سوخت بخاری یا مثلا برای فرار از بادهای موسمی...

nima_tavana

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان عزیز
قراره اگه خدا بخواد و تامین اعتبار بشه یک گلخونه حدود 3*4 متر مربع بسازیم که قابل حمل باشه با پوشش.
یعنی گیاه داخل گلدون و با تمام امکانات موجودش قابلیت جابجایی داشته باشه.
میخوام از طول گلخونه جمع شدنی و مثلا 4 متر بشه 2 متر که بتونیم بزاریمش روی یک خاور.

اگه ایده ای به ذهنتون میرسه بگین دیگه.
شاسی؟
پوشش؟
سیستم گرمایش؟
سیستم سرمایش؟
بستر؟
سیستم آبیاری؟
به به جیگر خان کم پیدا

jovhar

عضو جدید
کاربر ممتاز
در اصل این گلخونه می خوایم واسه کار تبلیغاتی هنرستان راه بندازیم و همچنین یه کار آموزشی باشه داخل هنرستان و البته قابل حمل که نمایشگاه برگزار شد سریع منتقل بشه و برگرده بدون باز و بسته شدن شاسی
سلام

راستش به نظرم هیچ توجیحی نداره که بخواهیم چنین کاری انجام بدیم

اگه توجیحی دارید و یا همچین گلخونه ای رو برای کار خاصی می خواهید بفرمایید تا بهتر بتونیم پیشنهاد بدیم