سوال و جوابهای گلخانه ای ...

dzzv_13

مدیر مهندسی فناوری اطلاعات
مدیر تالار
سلام
یه سری اطلاعات بروز در مورد احداث گلخانه میخواستم ممنون میشم راهنماییم کنید

یکی از دوستان زمینی کشاورزی داره میخواد توی زمینش گلخانه احداث کنه
این زمین نزدیک شهر همدان هست پس میشه گفت آب و هوای نسبتا سردی دارد
چیزی که فعلا در نظر داره پرورش خیار درختی هست

1. هزینه ساخت (به ازای هر متر) چقدر میشود ؟ .. فرضا 1000 متر برای شروع کارمقرون بصرفه هست یا متراژ بالاتر باشه؟ .. سازه ایی که برای این آب و هوا مناسب باشه چی هست ؟
2. هزینه های متفرقه (آب و برق و گاز و ... ) چقدر میشه ؟ (هزینه گاز با توجه به اینکه زمستونهای سردی اینجا هست مقرون بصرفه هست؟)
3. آیا مجوز باید اخذ کرد برای گلخانه یا همین که زمین و امکانات داشته باشی کفایت میکنه ؟
4. با توجه به اینکه زمین فاصله نسبتا 200 متری از منطقه گاز کشی شده داره , امکانش هست که انتقال گاز صورت بگیره ؟
5. چیز بهتری برای کاشت (بجای خیار) سراغ دارید که در این منطقه بصرفه تر باشه ؟

اگر چیزی رو جا انداختم یا راهنمایی خاصی دارید ممنون میشم راهنماییم کنید

باتشکر :gol:

Hamzeh856

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
سلام
یه سری اطلاعات بروز در مورد احداث گلخانه میخواستم ممنون میشم راهنماییم کنید

یکی از دوستان زمینی کشاورزی داره میخواد توی زمینش گلخانه احداث کنه
این زمین نزدیک شهر همدان هست پس میشه گفت آب و هوای نسبتا سردی دارد
چیزی که فعلا در نظر داره پرورش خیار درختی هست

1. هزینه ساخت (به ازای هر متر) چقدر میشود ؟ .. فرضا 1000 متر برای شروع کارمقرون بصرفه هست یا متراژ بالاتر باشه؟ .. سازه ایی که برای این آب و هوا مناسب باشه چی هست ؟
2. هزینه های متفرقه (آب و برق و گاز و ... ) چقدر میشه ؟ (هزینه گاز با توجه به اینکه زمستونهای سردی اینجا هست مقرون بصرفه هست؟)
3. آیا مجوز باید اخذ کرد برای گلخانه یا همین که زمین و امکانات داشته باشی کفایت میکنه ؟
4. با توجه به اینکه زمین فاصله نسبتا 200 متری از منطقه گاز کشی شده داره , امکانش هست که انتقال گاز صورت بگیره ؟
5. چیز بهتری برای کاشت (بجای خیار) سراغ دارید که در این منطقه بصرفه تر باشه ؟

اگر چیزی رو جا انداختم یا راهنمایی خاصی دارید ممنون میشم راهنماییم کنید

باتشکر :gol:

اوال از همه نوع سازه خیلی مهمه و بودجه ....
برای هر متر مربع حداقلی ترین چیز حدود 25 تا 35 تومن میشه . البته اینی که میگم با پلاستیک و برخی تجهیزات هست .البته این قیمت برای اسکلت معمولی هست و تا 60 -70 هم میتونه باشه .پس باید مشخص کنه که از چه اسکلتی میخواد استفاده کنه و ارتفاع و ......

به طور کل برای سود آوری هر چی متراژ بیشتر باشه بهتره و 1000 میتونه برا شروع خوب باشه ..خلاصه باید تجربه هم داشته باشه و توانایی اداره رو داشته باشه ... نزدیک بودن خودش و دسترسی هم مهمه

این هزینه ها رو نمیشه محاسبه کرد . چون نوع سیستم ابیاری و حتی جنس سازه و پرت حرارتی همه اینا تو هزینه ها دخیل هستن

اگه قرار باشه گاز بکشین و برای کم کردن هزینه نیاز به کنتور تجاری یا کشاورزی دارین که برای اخذش حتما جواز میخواد ( جز اینکه خلاصه یجوری .... بتونی سر کنی باهاش )

برای انتقال گاز اگه مرحله قبل رو انجام بدی این مرحله خودش حل میشه و باید لوله کشی مجاز صورت بگیره ... ولی باید این لوله کشی حتمااستاندارد باشه به خاطر طول مسیر و سرما و .....

4/// شما باید بازار یابی کنی ببینی چی بهرته ... و جدا از همه تو چه زمینه ای تخصص داری ... صیفی یا گل و ...... تو اون مناطق فکر کنم خیار بهتره .
باید فکر اقتصادی کنید هم محصول فروش بره هم هزینه سوخت کمتر باشه ...یعنی هر محصولی یه دمای خاصی میخواد اینا مهم هستن .

dzzv_13

مدیر مهندسی فناوری اطلاعات
مدیر تالار
اوال از همه نوع سازه خیلی مهمه و بودجه ....
برای هر متر مربع حداقلی ترین چیز حدود 25 تا 35 تومن میشه . البته اینی که میگم با پلاستیک و برخی تجهیزات هست .البته این قیمت برای اسکلت معمولی هست و تا 60 -70 هم میتونه باشه .پس باید مشخص کنه که از چه اسکلتی میخواد استفاده کنه و ارتفاع و ......

به طور کل برای سود آوری هر چی متراژ بیشتر باشه بهتره و 1000 میتونه برا شروع خوب باشه ..خلاصه باید تجربه هم داشته باشه و توانایی اداره رو داشته باشه ... نزدیک بودن خودش و دسترسی هم مهمه

این هزینه ها رو نمیشه محاسبه کرد . چون نوع سیستم ابیاری و حتی جنس سازه و پرت حرارتی همه اینا تو هزینه ها دخیل هستن

اگه قرار باشه گاز بکشین و برای کم کردن هزینه نیاز به کنتور تجاری یا کشاورزی دارین که برای اخذش حتما جواز میخواد ( جز اینکه خلاصه یجوری .... بتونی سر کنی باهاش )

برای انتقال گاز اگه مرحله قبل رو انجام بدی این مرحله خودش حل میشه و باید لوله کشی مجاز صورت بگیره ... ولی باید این لوله کشی حتمااستاندارد باشه به خاطر طول مسیر و سرما و .....

4/// شما باید بازار یابی کنی ببینی چی بهرته ... و جدا از همه تو چه زمینه ای تخصص داری ... صیفی یا گل و ...... تو اون مناطق فکر کنم خیار بهتره .
باید فکر اقتصادی کنید هم محصول فروش بره هم هزینه سوخت کمتر باشه ...یعنی هر محصولی یه دمای خاصی میخواد اینا مهم هستن .

ممنون مهندس :gol:

این دوستم تجربه کاری این زمینه رو داره قبلا , پس از تجربه و نیرو کاری مشکلی نداریم (هرچند تجربه همیشه باید کسب کرد)

در مورد هزینه ساخت هم با یک نفر صحبت شده قراره متری 60 هزار تومن بسازه .. من دقیقا در جریان چه سازه ایی میخواد بسازه نیستم ولی تا اینجاش رو میدونم که تمام و کمال تحویل میده

در حال حاضر مشکلمون گاز هست .. پیگیر این موضوع هستیم ببنیم میشه کاری کرد

بعدا باز در مورد زمان کاشت که چه زمان باشه که سودآوری بیشتر باشه ازتون کمک میگیرم

باز هم سپاس :gol:

VAHID.MAKU

عضو جدید
شما چجوری و کجا و تو چه بستری میکارید ؟ یه توضیحی بدید ... چه فلفلی ؟

فلفل هایی که توی باغچه خونه هست رو میچینم تخم های داخلشو در میارم چند روز میزارم یکمی خشک بشه بعدش میکارم توی لیوانهای یکبار مصرف تا جوانه بزنه. که هیچ وقت جوانه نزدن !! نوع خاکشم خاک باغچه + کود حیوانی که قبلا باهم ترکیب شدن. فلفل تند معمولی

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
فلفل هایی که توی باغچه خونه هست رو میچینم تخم های داخلشو در میارم چند روز میزارم یکمی خشک بشه بعدش میکارم توی لیوانهای یکبار مصرف تا جوانه بزنه. که هیچ وقت جوانه نزدن !! نوع خاکشم خاک باغچه + کود حیوانی که قبلا باهم ترکیب شدن. فلفل تند معمولی

مطمئنید وقتی دانه های فلفل رو در میارید فلفلها کاملا رسیده هستن؟

Hamzeh856

کاربر ممتاز

یعنی رنگ فلفل قرمز میشه بعد بذر میگیرید ازش ؟ بعد تو چه عمقی میکارید ؟

VAHID.MAKU

عضو جدید
یعنی رنگ فلفل قرمز میشه بعد بذر میگیرید ازش ؟ بعد تو چه عمقی میکارید ؟

نه فلفل رو همون وقتی که سبزه ازش بذر میگیرم بعد 3 یا 4 روز توی عمق 1.5 تا 2 سانتی میکارم. که رشد نمی کنن!
گوجه فرنگی رو به همین ترتیب می کارم رشد میکنه.

Hamzeh856

کاربر ممتاز
نه فلفل رو همون وقتی که سبزه ازش بذر میگیرم بعد 3 یا 4 روز توی عمق 1.5 تا 2 سانتی میکارم. که رشد نمی کنن!
گوجه فرنگی رو به همین ترتیب می کارم رشد میکنه.

خب شما باید اجازه بدید که فلفل کامل برسه ( قرمز بشه ) و بعد ازش بذر بگیرید . و اونا رو بکارید ...

VAHID.MAKU

عضو جدید
ممنونم همزه جان. یه بار هم از بازار بذر فلفل گرفتم اوناهم رشد نکردن. دلیلش چی میتونه باشه؟ عمق کاشت؟ تا جوانه زدن ابیاری چقدر باید باشه؟

Hamzeh856

کاربر ممتاز
ممنونم همزه جان. یه بار هم از بازار بذر فلفل گرفتم اوناهم رشد نکردن. دلیلش چی میتونه باشه؟ عمق کاشت؟ تا جوانه زدن ابیاری چقدر باید باشه؟

الان تقریبا وقت کاشتش هست . عمق کاشت هم حدود 2 سانت ( بیشتر نباشه )

دما هم برای تندش باید 25 درجه باشه . جنس خاک هم میتونی از پیت و یا کوکوپیت استفاده کنی .

اگه سینی کشت و یا هر چیزی تو ارتفاع 80 تا 1 متری هم باشه عالیه چون دمای بستر رو افزایش میده .

بعد از 8 تا 10 روز جوانه ظاهر میشه . و بعد از 5 روز میتونی کود محلول پاشی کنی تا رشد خوبی داشته باشه . تو این موقع کمی آبیاری باید کمتر بشه ولی با حفظ رطوبت . سینی کشت هم هر چی بزرگتر کیفیت بهتر .

Hamzeh856

کاربر ممتاز
راه اندازی گلخانه در ابعاد کوچک هم امکان پذیره یا مقرون به صرفه نیست؟

هر کاری که توش تلاش باشه صد در صد ثمر بخشه ولی برای ابعاد کوچک انتظار درآمد بالا نباید باشه .

مثلا چند متری ؟

البته بستگی داره چی کشت کنی

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
راه اندازی گلخانه در ابعاد کوچک هم امکان پذیره یا مقرون به صرفه نیست؟

توی ابعاد بزرگشم چندان به صرفه نیس چه برسه به ابعاد کوچیک....پیشنهادم رفتن به سمت تولید قارچ خوراکیه، توجیه بیشتری داره

Barabox

عضو جدید
توی ابعاد بزرگشم چندان به صرفه نیس چه برسه به ابعاد کوچیک....پیشنهادم رفتن به سمت تولید قارچ خوراکیه، توجیه بیشتری داره

ممنون تو پیغام پرسیدم از حضورتون
قارچ رو بدون گلخونه هم میشه ؟
اگه میشه راهنمایی بفرمایین

هر کاری که توش تلاش باشه صد در صد ثمر بخشه ولی برای ابعاد کوچک انتظار درآمد بالا نباید باشه .

مثلا چند متری ؟

البته بستگی داره چی کشت کنی

درامد زیاد مدنظر نیست فقط اینکه توجیه اقتصادی داره>

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
ساختمان پرورش قارچ با گلخانه فرق داره. توی یه اتاق تروتمیز مث یه اتاق10 یا12متری کاشی شده میشه با حداقل امکانات نسبت به گلخانه کار قارچ رو شروع کرد
برای اطلاعات بیشتر به قسمت ترویج جهادکشاورزی یا سازمان نظام مهندسی کشاورزی مراجعه کنین و در مورد کلاسهای آموزشی سوال کنین.وسایل کمک اموزشی هم بعضا دارن که بهتون بدن.از طریق اینترنت هم میتونین در این خصوص تحقیق کنین

Hamzeh856

کاربر ممتاز

درامد زیاد مدنظر نیست فقط اینکه توجیه اقتصادی داره>

وقتی ثمر بخش باشه یعنی توجیه اقتصادی هم داره . اگه هر محصولی رو که بتونید ازش ثمری بگیرید با توجه به محل گلخانه و .... و امکانات لازمه توجیه اقتصادی هم داره .

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
وقتی ثمر بخش باشه یعنی توجیه اقتصادی هم داره . اگه هر محصولی رو که بتونید ازش ثمری بگیرید با توجه به محل گلخانه و .... و امکانات لازمه توجیه اقتصادی هم داره .

با توجه به تجربیاتم مخصوصا توی چند سال اخیر احداث گلخونه انفرادی بدون پشتوانه مالی و فنی رو منطقی نمیبینم

Hamzeh856

کاربر ممتاز
با توجه به تجربیاتم مخصوصا توی چند سال اخیر احداث گلخونه انفرادی بدون پشتوانه مالی و فنی رو منطقی نمیبینم

صد در صد ولی صحبتی از کم و کسری نشده .

خودم وقتی فقط یه نمونه هزینه گاز پارسال با امسال رو مقایسه میکنم و بعد قیمت تموم شده ی یه گل بر فرض شمعدونی رو نسبت به پارسال با فرض اینکه افزایش قیمت داشته مقایسه میکنم میبینم به نسبت دارم ضرر میکنم . ولی اگه پشتوانه مالی باشه این مشکلات بر طرف میشه و به موقع میشه خیلی از موارد مورد نیاز رو تامین کرد و به سود دهی رسوند . این قضیه تو گلخونه های بزرگ هم گریبانگیر هست و کلا همه گیر شده .

هزینه ها پشت سر هم فقط خراب میشن رو سر آدم . ولی اگه یه توان مالی خوب به عنوان پشتوانه باشه خیلی از مسائل حل میشه و بقیه بستگی به توان و اندوخته خودمون داره .

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام دوستان من در مورد آلودگی مونوکسید کربن در داخل گلخانه مطلب میخوام لطفا کمکم کنین ممنون

سلام

یه نگاهی به این دو تا مطلب بندازین شاید چیزایی دستگیرتون بشه

http://www.www.www.iran-eng.ir/show...ی-گاز-کربنیک?p=6998725&viewfull=1#post6998725

http://www.www.www.iran-eng.ir/show...رد-C3-C4وCAM?p=7013186&viewfull=1#post7013186

Hamzeh856

کاربر ممتاز

این لینکایی که گذاشتید خیلی مفید بود و استفاده کردم . اما سوال مطرح شده در مورد CO بود نه CO2

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
این لینکایی که گذاشتید خیلی مفید بود و استفاده کردم . اما سوال مطرح شده در مورد CO بود نه CO2

بله درسته من دقت نکرده بودم
گاز مونوکسیدکربن توی گلخونه عمدتا از طریق احتراق ناقص مواد سوختی سیستم گرمایشی ممکنه متصاعد بشه که این موضوع اصلا قابل مطالعه نیست چونکه راحت میشه با استفاده از سیستم گرمایشی استاندارد مساله رو حل کرد

VDIMI

عضو جدید
با سلام و خسته نباشید خدمت دوستان عزیز من چند تا گل و گیاه تو خونه دارم کنارپنجره جنوب شرقی که روزی 3 تا 4 ساعت نور داره بخاطر نور کم رشدشون کمه واسه پرورش صیفی جاتی مثل گوجه و خیارم مطالبی خوندم ولی نور زیاد میخاد میخاستم ببینم بنظرتون میشه با نور مصنوعی مشکل رو حل کرد در ضمن در مورد نور مصنوعی هم خیلی تونت سرچ کردم ولی اخرش چیز دندون گیری نصیبم نشد این لامبای رشدم که خیلی گرونن بنظرتون با چراغای ال ای دی خونگی میشه نور مصنوعی برای رشد تولید کرد ا؟چجوری؟ با چجور لامپایی مشخصاتشون چی باید باشه خودم یه چیزایی راجع به کلوین و لوکس و طیف نوری و...خوندم ولی به خاطر عدم تخصص بدجوری گیج شدم اگر لطف کنید راهنمایی کنید ممنون میشم

tara96

عضو جدید
سلام بر كارشناسان محترم
ليست محصولات قابل كشت گلخانه اي در مناطق سرد ايران همراه با نيازهاي نوري و دمايي اين محصولات رو ميخواستم.اگر براي شما مقدوره لطفا پاسخ بدين. ممنون